Zprávy sobota, 12. prosince 1998

Vážení posluchači, vítejte při sledování zpravodajské relace Radia Praha, kterou připravila Renata Prátová.

A nyní podrobně:

Cílem schůzky Václava Klause, Miloše Zemana, Josefa Tošovského a Richarda Falbra bylo přehodnocení priorit ekonomiky

Novou prioritou ekonomiky je oživení hospodářského růstu, shodli se v pátek tři ze čtyř účastníků schůzky, jíž se na popud šéfa Poslanecké sněmovny Václava Klause 'ODS) zúčastnili premiér Miloš Zeman 'ČSSD), guvernér České národní banky Josef Tošovský a odborový předák Richard Falbr. Jen guvernér Tošovský na rozdíl od ostatních soudí, že pro růst ekonomiky je hlavně třeba kultivovat tržní prostředí a nikoli nezbytně přehodnocovat ekonomické priority. Ideje a teze, které by měly hospodářství pomoci, nyní hodlají účastníci schůzky přednést na grémiích, která řídí.

Václav Klaus po setkání řekl, že názorová shoda byla vyšší, než se většinou zdá ve sdělovacích prostředcích. Vyjádřil však lítost nad tím, že Josef Tošovský neschvaluje nové řazení priorit a cílů hospodářské politiky, jak je uvedeno v komuniké z jednání.

"Růst ekonomiky je prioritou, musí být ale založen zdravě a být nejméně střednědobý," řekl po setkání Josef Tošovský. "Není třeba měnit zásadní řazení priorit, protože kultivace tržního prostředí důležitá pro růst ekonomiky spočívá ve škále změn, není to jen otázka vztahu zvýšení poptávky v ekonomice," dodal guvernér.

Odbory počítají s tím, že některé neperspektivní podniky zkrachují, očekávají však, že v takovém případě bude tento jev vyvážen zvýšením podpory v nezaměstnanosti a prodloužením doby, po kterou nezaměstnaní podporu pobírají. Vyplynulo to ze slov předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Richarda Falbra po jednání o situaci české ekonomiky.

Účastníci setkání podle komuniké diskutovali o možnostech jednotlivých institucí provést opatření, která jsou v jejich pravomoci, a projednají je ve svých úřadech. Po prvních kole těchto "domácích" konzultací uspořádají druhé podobné setkání.

Tripartita chce být autoritativním orgánem

Sociální partneři Rady hospodářské a sociální dohody jsou odhodláni udělat z tripartity autoritativní orgán. Ten by rozhodoval a vyjadřoval se k nejdůležitějším otázkám, které se týkají hospodářského a sociálního vývoje. Po pátečním jednání předsednictva tripartity, které připravovalo plenární zasedání plánované na 21. prosince, to novinářům řekl předseda rady, vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. Předsednictvo tripartity se mimo jiné zabývalo základními principy připravovaného návrhu novely zákoníku práce, novelami zákonů o zaměstnanosti, o mzdě a platu a o kolektivním vyjednávání.

Rada Evropy hodnotila opatření proti praní špinavých peněz

Rada Evropy prostřednictvím výboru čtyřiceti odborníků v oblasti financí v pátek ukončila čtyřdenní zasedání, jehož klíčovým úkolem bylo vyhodnotit opatření proti praní špinavých peněz a rozvoji šedé ekonomiky uskutečněná v České republice, Slovinsku, Kypru, Maltě a Slovensku. V případě naší země poukázala především na vysokou kriminalitu osob přicházejících ze zemí bývalého Sovětského svazu. Příliš pozadu však nezůstávají ani domácí skupiny, píše se ve zprávě zmiňovaného výboru.

Na Vrchním soudu v Praze se konala pieta ke Dni lidských práv

Představitelé české justice nesou podle ministra spravedlnosti Otakara Motejla ve svých funkcích odpovědnost za to, aby vzdálenost mezi bezprávím a uplatněním práva byla co nejmenší. Ministr to v pátek mimo jiné podotkl na pietním shromáždění, které se u příležitosti 50. výročí Dne lidských práv uskutečnilo ve Velké porotní síni Vrchního soudu v Praze.

Prezident Havel přijal členy poroty Norimberské ceny lidských práv

V rámci oslav padesátého výročí podepsání Všeobecné deklarace lidských práv se v pátek prezident Václav Havel sešel na Pražském hradě se členy poroty Norimberské ceny lidských práv. Hovořil s nimi nejen o vývoji ceny udělované od roku 1995, ale i o okolnostech jejího udělování v příštím roce. Veškeré informace spadající do této oblasti jsou však dosud důvěrné.

Čtyřkoalice jméno svého kandidáta na šéfa Senátu oznámí v úterý

Tajemstvím i nadále zůstává jméno kandidáta, kterého hodlá čtyřkoalice Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové, Občanské demokratické aliance, Demokratické unie a Unie svobody navrhnout na funkci předsedy Senátu. Ačkoli se neoficiálně hovoří o tom, že jím bude kandidát lidovců a dosavadní šéf horní parlamentní komory Petr Pithart, čtyřkoalice oficiálně zveřejní svého leadra až v úterý, tedy den před začátkem schůze Senátu, na níž se nový předseda bude volit. Oznámil to v pátek předseda Unie svobody a senátor Jan Ruml.

V kauze lustračních osvědčení policie žádá zbavení mlčenlivosti

Policie žádá v kauze nevyplněných lustračních osvědčení ministry vnitra České republiky a Slovenska, aby zprostili mlčenlivosti několik bývalých pracovníků někdejšího federálního ministerstva vnitra. Podle vedoucího zvláštního odboru republikového úřadu vyšetřování Martina Hádka jde zhruba o pět lidí, kteří na ministerstvu zastávali vysoké funkce. Konkrétní jména ale zatím odmítl sdělit. Aféru nevyplněných lustračních osvědčení vyvolaly informace, že je údajně možné je získat za více než 50 tisíc korun. Ministerstvo vnitra už připustilo, že dokumenty - pokud se potvrdí jejich pravost - možná unikly z federálního ministerstva vnitra. Případem se zabývá i Bezpečnostní informační služba.

Unie svobody chce parlamentní komisi ke kontrole ÚDV

Případem kolem hloubkové kontroly Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu 'ÚDV) by se měli podle Unie svobody 'US) vážněji zabývat zákonodárci. Šéf US a senátor Jan Ruml v pátek oznámil, že Unie svobody zvažuje iniciování vzniku parlamentní vyšetřovací komise. Podle unionistů je nezbytné, aby se k výsledkům kontroly, kterou na ÚDV vyslal ministr vnitra Václav Grulich 'ČSSD) vyjádřili i zaměstnanci a bývalé vedení úřadu. Unionisté požadují, aby ministr Grulich oznámil "jasné a nedvojznačné stanovisko" k průběhu a výsledkům hloubkové kontroly na ÚDV a k dalšímu nakládání s materiály a zaměstnanci úřadu. Jinak podle Jana Rumla vzniká dojem, že vláda sociální demokracie se nechce vypořádat se všemi zločiny minulosti.

VZP prodlouží soukromým lékařům smlouvy do konce roku 1999

Soukromým lékařům budou automaticky prodlouženy smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou 'VZP) až do konce roku 1999. ČTK to v pátek oznámil prezident České lékařské komory David Rath, který se na tom dohodl s prokuristkou pojišťovny Jiřinou Musílkovou, jež dočasně stojí v čele VZP. Připomněl, že koncem roku skončí platnost smluv pojišťovny s řadou soukromých lékařů, kteří by bez smlouvy prakticky nemohli vykonávat soukromou praxi, protože jen platby pacientů je neuživí.

Správci dvou společností Poldi vyplatí část zadržených mezd

Zadržené mzdy zaměstnanců Huti Poldi ušlechtilé oceli, které podnik dluží za dobu po prohlášení konkursu, mají být vyplaceny ještě do Vánoc. Zhruba 40 miliónů korun tak bude rozděleno na základě ověřených nároků od 16. do 22. prosince v pokladně bývalé Huti Poldi. Podle šéfa Odborové rady Poldi Stanislava Tomáška se ale výzva týká výhradně zaměstnanců Huti Poldi ušlechtilé oceli a nevztahuje se na pracovníky společností Poldi Ocel a Konstrukční oceli. Poldováci přitom dostanou jen tu částku, která jim nebyla vyplacena od července 1997 do konce jejich pracovního poměru. Mzdy zadržené před prohlášením konkursu budou vypláceny později.

Řešení romského problému leží na většinové společnosti

Řešení romského problému je podle náměstka ministra zahraničí Martina Palouše především na straně většinové společnosti, která se do "romského zrcadla" nedívala správným způsobem a nevnímala signály, které odsud přicházely. "Je velice dobré, že vláda oznámila, že zákon o občanství bude novelizován, ale je otázkou, do jaké míry se tyto záměry stanou skutečností," řekl v pátek Martin Palouš při zahájení mezinárodní konference o otázce romské menšiny ve střední Evropě, která se koná ve Štiříně.

Mezinárodního jednání na téma "Romské etnikum a multietnicita v zemích střední Evropy - evropský problém?", které pokračuje i o víkendu, se ve Štiříně účastní 130 odborníků z České republiky, Slovenska, Velké Británie, Bulharska, Maďarska, Rumunska, Německa, Rakouska a USA.

Obecní úřad Lety: Romský tábor by měla posoudit nezávislá komise

Historii, umístění a další otázky kolem romského tábora v Letech na Písecku by podle tamního obecního zastupitelstva měla posoudit nezávislá komise, složená především z historiků. Podle starosty Letů Jana Zárybnického nelze očekávat od zastupitelstva podporu rušení možnosti zaměstnání a podnikání v regionu. Dojde-li k pravomocnému rozhodnutí příslušného orgánu o přesunutí velkovýkrmny vepřů, bude proto požadovat, aby velkovýkrmna byla i nadále umístěna v katastrálním území obce. Letské zastupitelstvo tak ve čtvrtek reagovalo na otevřený dopis, ve kterém stovka českých i zahraničních osobností vyzvala vládu k odstranění velkovýkrmny prasat.

ODS se odvolá proti pokutě za instalaci obřího billboardu

Občanská demokratická strana se rozhodla odvolat proti pokutě 90.000 korun, kterou jí vyměřil odbor výstavby Obvodního úřadu Prahy 7 za instalaci obřího volebního billboardu na místě bývalého pomníku sovětského diktátora Stalina v pražských Letenských sadech bez stavebního povolení. Stalo se tak na úvod kampaně před listopadovými senátními a komunálními volbami. Vedení ODS nadále zastává názor, že byly splněny všechny zákonné podmínky pro umístění poutače, a odvolání odešle v pondělí 14. prosince, řekl v pátek ČTK tiskový mluvčí strany Lukáš Herold.

Sofres-Factum: Většina občanů hodnotí hůř volební kampaň do Senátu

Letošní volební kampaň do Senátu hodnotí většina českých občanů hůře než volební kampaň do Poslanecké sněmovny. Vyplývá to z výsledků listopadového průzkumu agentury Sofres-Factum. Volební kampaň do Senátu považuje za osobnější 22 procent dotázaných, zatímco u Poslanecké sněmovny je to o 7,5 procenta více. Jako slušnější označilo kampaň do Senátu 16,5 procenta dotázaných a do Poslanecké sněmovny 26,9 procenta respondentů.

Vesnicí roku 1998 se stal Jiřetín pod Jedlovou na Děčínsku

Vesnicí roku 1998 se stal Jiřetín pod Jedlovou na Děčínsku, jehož starosta Josef Zoser v pátek tento titul slavnostně převzal z rukou ministra pro místní rozvoj Jaromíra Císaře. Obci se 640 obyvateli se podařilo opravit kostel, faru, křížovou cestu na Křížovou horu, v provozu je opět rozhledna na Jedlové a pokračuje elektrifikace a plynofikace obce, řekl ČTK starosta Zoser. Vítězství v soutěži o titul Vesnice roku přinese obci i 50.000 korun od jednoho z vyhlašovatelů soutěže - Svazu měst a obcí České republiky.

Na koncertu pro Zakarpatskou Ukrajinu se vybralo téměř 20 tisíc korun

Téměř dvacet tisíc korun se vybralo na čtvrtečním adventním koncertu ve prospěch obyvatel ze zaplavených oblastí Zakarpatské Ukrajiny, která pořádalo v Národním domě v Praze na Smíchově občanské sdružení ADRA. Návštěvníci koncertu, jehož vstupným byl padesátikorunový příspěvek na dopravu a balíček zimního ošacení, přinesli kolem jedné tuny oblečení a obuvi, informovala v pátek ČTK Alena Rusová ze sdružení ADRA. Kamión naložený oblečením, třemi tunami mouky a sololitovými panely odjede na Zakarpatskou Ukrajinu nejpozději v úterý. Je to už třetí kamión, který ADRA na Ukrajinu vypravila.

Betlémské světlo dovezou do Brna 19. prosince skauti

Betlémské světlo, které každoročně zažehne dítě v jeskyni Narození Páně v Betlémě, přivezou v sobotu 19. prosince brněnští skauti z Vídně do Brna. Světlo symbolizující klid a lidskou sounáležitost o vánočních svátcích bude z Brna ve spolupráci s Českými drahami následující den rozvezeno do celé České republiky.

Ze sportu:

V úvodním ze tří přípravných přátelských zápasů před turnajem Baltika Cup v Moskvě v pátek zvítězili čeští hokejoví reprezentanti v Hradci Králové nad výběrem Kanady 3:1. Oba týmy znovu změří síly v neděli v Mladé Boleslavi, dnes hraje český národní tým v Ostravě se Slovenskem.

A ještě informace o počasí:

Na území České republiky je dnes polojasno až oblačno, ojediněle mlhy a sněžení. Nejvyšší denní teploty minus 8 až minus 4 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.