Zprávy sobota, 14. března 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přináším zprávy:

A nyní podrobněji:

Vládní SNS zpochybnila zvolení prezidenta Havla

Český prezident nemá žádné morální právo pronášet tvrdé prohlášení na adresu Slovenska. Uvedla to o Václavu Havlovi a jeho kritice některých rozhodnutí slovenské vlády Vladimíra Mečiara po převzetí prezidentských pravomocí místopředsedkyně vládní Slovenské národní strany Anna Malíková. Její strana pokládá Havlovo prohlášení za "nepřiměřené a konkrétně ve vztahu k jeho osobě za velmi nešťastné". Připomněla, že SNS má "vlastní" názor na rozhodnutí vlády po převzetí prezidentských pravomocí, kritiku Západu včetně prezidenta Havla ale "považuje za nepřiměřené zasahování do výsostně vnitřních záležitostí země". Zpochybnila také znovuzvolení Václava Havla prezidentem. Řekla doslova: "všichni víme, že byl zvolen pouze díky tomu, že uvězněním pana Sládka bylo porušeno jeho právo poslance hlasovat".

Petr Nečasem jednal s ministrem Geremkem

S polským ministrem zahraničí Bronislawem Geremkem jsme se shodli na tom, že je v zájmu jak České republiky, tak i Polska, aby se Slovensko začlenilo do NATO a Evropské unie. Uvedl to po setkání se šéfem polské diplomacie předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas."Pro Slovensko je tam stále ještě volné jedno křeslo. Je však zcela jasné, že o dalším zařazení Slovenska se nikdy nerozhodovalo ve Washingtonu, Bruselu nebo Moskvě, ale ani v Praze, Budapešti nebo Varšavě. Vždy se rozhodovalo a bude rozhodovat jenom v Bratislavě. Na tom jsme se s ministrem Geremkem také shodli," řekl Nečas k zaostávání Slovenska v evropské integraci.

Jiří Dientsbier jmenován zpravodajem OSN pro lidská práva

Bývalý československý disident a ministr zahraničí Jiří Dientsbier byl jmenován zvláštním zpravodajem OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na zdroje OSN v Ženevě. Dientsbier nahradí ve funkci bývalou finskou ministryni obrany Elizabeth Rehnovou, která odstoupila v lednu poté, co byla jmenována zvláštní zástupkyní generálního tajemníka OSN pro Bosnu a Hercegovinu.

ČSSD předloží po volbách znovu návrh zákona o referendu

Sociální demokraté v každém případě předloží po volbách znovu návrh ústavního zákona o referendu. Předseda České strany sociálně demokratické Miloš Zeman tak reagoval na úterní výrok předsedy jejich poslaneckého klubu Stanislava Grosse, který uvedl, že klub doporučil svým členům, aby podpořili přistoupení České republiky k NATO, a to i bez referenda.

V referendu by pro NATO hlasovala více než polovina občanů ČR

Více než polovina českých občanů, přesně 55,3 procenta, by se vyslovila v případném referendu pro vstup České republiky do NATO. Proti vstupu by podle výsledků průzkumu agentury Sofres-Factum hlasovalo 27,6 procenta lidí. Rozhodnuto zatím není 17,1 procenta občanů. Podle agentury by tak referendum skončilo výsledkem 67 ku 23 procentům ve prospěch vstupu do NATO.

ČR asi nebude chtít při vstupu do EU výjimky v sociální oblasti

Čeští představitelé patrně nebudou pro vstup země do Evropské unie požadovat výjimku nebo přechodná opatření pro sociální oblast. Členy sněmovního zahraničního výboru o tom informoval náměstek ministra zahraničí Pavel Telička, jenž stojí v čele českého týmu, který o vstupu do EU vyjednává. Telička řekl, že ČR chce do EU vstoupit jako subjekt, který je roven ostatním, a jako země integrující se do vnitřního trhu. Poslance však informoval o některých oblastech, kde by ČR mohla usilovat o vyjednání přechodných ustanovení nebo kde se očekávají při vstupních rozhovorech komplikovanější jednání.

Řádné fungování finanční kontroly bude mít v předvstupním období a posléze uvnitř Evropské unie pro Českou republiku zásadní význam. "Bude stěžejním předpokladem pro to, abychom vůbec mohli být v Evropské unii a abychom ještě před vstupem z její strany dostávali jakékoli finanční prostředky," řekl ČTK prezident českého Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomír Voleník, který tento týden jednal v Bruselu a Lucemburku s vysokými úředníky Evropské komise a Evropského účetního dvora.

ČR je připravena stát se brzy členem Fondu sociálního rozvoje RE

Česká republika je připravena stát se co nejrychleji členem Fondu sociálního rozvoje Rady Evropy, jehož cílem je pomáhat členským státům například formou půjček v řešení sociálních problémů spojených s migrací, nezaměstnaností či živelními pohromami. Na tiskové konferenci po dvoudenním zasedání fondu v Praze to s odvoláním na ministra práce a sociálních věcí Stanislava Voláka prohlásil místopředseda Poslanecké sněmovny Jaroslav Zvěřina. Změnu postoje české vlády, jejíž bývalí členové ještě před několika měsíci o vstup do fondu nejevili příliš velký zájem, ocenila vedoucí stálé parlamentní delegace v Radě Evropy Vlasta Štěpová.

Inflace na jaře zrychlí, poté začne klesat

Inflace v jarních měsících ještě zrychlí, ale ve zbytku roku by měla klesat a přibližovat se cílům centrální banky, řekl v pátek její úřadující guvernér Pavel Kysilka. Česká národní banka si dala za úkol stlačit takzvanou čistou inflaci do konce tohoto roku na 5,5 až 6,5 procenta a na 3,5 až 5,5 procenta do roku 2000. Čistá inflace nezahrnuje změny regulovaných cen, nepřímých daní a cel. V únoru byla 0,7 procenta meziměsíčně a 7,9 procenta meziročně, což přimělo analytiky k pochybám o splnitelnosti letošní inflačního cíle.

Světová banka vydává další korunový eurobond

Světová banka vydává na trhu eurobondů svou letos již třetí emisi dluhopisů denominovaných v české měně v objemu jedné miliardy Kč. O podmínkách emise cenného papíru, který má splatnost v srpnu příštího roku, informoval její hlavní manažer Hambros/RBC Dominion Securities. Obligace ponese úrokový výnos rovných 20 procent, který bude vyplacen jednorázově na konci doby splatnosti. Primárním investorům se bude dluhopis prodávat 16. dubna za 100,035 procenta nominální hodnoty. S cenným papírem se bude obchodovat na burze v Lucemburku a jeho splatnost je stanovena na 16. srpna 1999.

Ruská delegace v Praze

Předseda Poslanecké sněmovny Miloš Zeman a ministr a vedoucí úřadu ruské vlády Vladimir Babičev vyjádřili při svém pátečním setkání zájem na tom, aby ekonomická spolupráce jejich zemí nebyla zatěžována žádnými ideologickými schématy. "Ruský trh je pro českou ekonomiku natolik významný, že by měl být plně využíván," řekl Zeman po schůzce. Babičev přicestoval do Prahy v souvislosti s pátečním zasedáním Rusko-české mezivládní komise pro ekonomickou a vědeckotechnickou spolupráci.

Rusko splatilo České republice z úroků 346 miliónů dolarů za vládní dluh 3,2 miliardy USD v letech 1994 až 1996 zatím 309 miliónů. "Je potřeba k problému přistupovat velmi pragmaticky," řekl na tiskové konferenci po zasedání Rusko-české mezivládní komise ministr průmyslu a obchodu Karel Khnl. "Jsem rád, že se řeší podnikové pohledávky, které zatěžují rozvoj a exportní možnosti českých firem," zdůraznil ministr Khnl. Dodal, že z celkových 273 miliónů USD je splaceno 148 miliónů USD.

Sněmovní zahraniční výbor souhlasí s vysláním polní nemocnice

Sněmovní zahraniční výbor v pátek doporučil Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s vysláním české armádní polní nemocnice do mezinárodních sil, které by případně měly na Iráku vynucovat plnění rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Vysláním nemocnice se má zabývat březnová sněmovní schůze. Výbor se ale postavil proti úmyslu vlády vyslat nemocnici "po vyhodnocení momentální situace" a na podporu mezinárodních sil při případné "donucovací akci" proti Iráku. Sněmovna by podle doporučení výboru měla souhlasit s tím, že vláda nemocnici vyšle konkrétně nejpozději do 1. září.

V SFOR bude ČR zastupovat asi opět jeden prapor

Jednotka v rozsahu jednoho praporu by měla pravděpodobně zastupovat českou armádu v silách SFOR po 30. červnu, kdy skončí mandát stávající mise. Po pátečním jednání s velitelem mnohonárodní divize Jihozápad Andrewem Pringlem v Banja Luce to řekl český ministr obrany Michal Lobkowicz. "Ujistil jsem pana generála o tom, že jsme rozhodnutí pokračovat v misi postSFOR a že naše role by byla pravděpodobně obdobná jako dosud, případně v mírně zmenšené podobě," řekl Lobkowicz. Podle něj ministerstvo dosud nepředložilo vládě návrh na pokračování v misi, neboť ještě není zcela jasný mandát ze strany mezinárodního společenství.

Ministr Lobkowicz potvrdil možnost odvolání generála Jiřího Nekvasila z funkce náčelníka generálního štábu české armády. Funkce náčelníka generálního štábu by měla být stejně jako jiné funkce podřízena určité časové rotaci a generál Nekvasil je již ve funkci pět let, což je delší období, než je obvyklá doba výkonu této funkce v zemích NATO, řekl Lobkowicz během návštěvy v Bosně.

Medailí Za zranění ocenil ministr Lobkowicz 14 českých vojáků sil SFOR, kteří byli na počátku ledna zraněni při havárii vrtulníku na základně Bosanska Krupa v severozápadní Bosně. Oceněn byl také britský desátník Lee Marshall, který byl při pádu vrtulníku s Čechy na palubě. Na velitelství praporu v Donje Ljubije udělil Lobkowicz rovněž Záslužný kříž III. stupně Jaroslavu Braunovi, který se jako první dostavil na místo nehody a organizoval vyprošťování a přesun zraněných. "Organizace zásahu po nehodě byla výborná," potvrdil Marshall.

Reakce na deregulaci cen

Současné vládou schválené deregulační schéma je druhým nejlepším řešením, jaké lze za současné situace najít. Optimální by však bylo přijetí dlouhodobé deregulační koncepce, zejména v oblasti energií, uvedl v rozhovoru pro ČTK respektovaný český ekonom Jan Švejnar, šéf Národohospodářského ústavu. Vyjádřil tak v podstatě souhlas s postojem České národní banky. Vláda ve středu definitivně rozhodla, že od 1. července zdraží elektrickou energii o 24 procent, plyn o 27 procent a nájemné v průměru o 27 procent.

Nejvhodnější dobu na deregulaci cen nájemného a energií propásly podle ministra financí Ivana Pilipa minulé vlády. Pilip soudí, že vhodná doba na narovnávání cen téměř pominula. O to složitější bylo podle něj středeční deregulační rozhodnutí vlády.

Unie svobody vyzývá pravici k hledání společné řeči

Unie svobody vyzývá ostatní pravicové strany k hledání společné řeči a společných problémů, které by měly být jasným protipólem nastupující levici. "Chceme hledat témata, která nás spojují a nikoli vyzdvihovat ta, která nás rozdělují, to vše při vědomí a vzájemném respektování rozdílů v našich volebních programech," citoval na pátečním setkání s novináři místopředseda unie Petr Mareš ze stanoviska své strany. Podle unie je nyní předčasné mluvit o možných povolebních koalicích, ale je naprosto logické, že by ráda navázala spolupráci se stranami, které mají podobný volební program.

Tisíce Rakušanů proti jadernému meziskladu v Dukovanech

Masivní odpor vyvolává plánované rozšíření meziskladu vyhořelého jaderného paliva v areálu jihomoravské jaderné elektrárny Dukovany především v Rakousku. Dukovanská radnice je v těchto dnech zavalena podpisovými archy i faxy od starostů rakouských měst a obcí s podpisy tisíců rakouských občanů nesouhlasících s rozšířením meziskladu. Do pátku si mohli účastníci územního řízení, tedy i všichni obyvatelé v pětikilometrovém pásmu kolem elektrárny, pročíst studii o vlivu této stavby na životní prostředí a vznést k ní své připomínky. Ty pak budou odeslány na ministerstvo životního prostředí. Pokud nebudou shledány závažné problémy, může investor, tedy ČEZ, zahájit stavební řízení.

Lékař zahájil hladovku za zachování nemocnice v Bruntálu

Protestní hladovku za zachování nemocnice v Bruntálu zahájil její přednosta Alois Matušů. Nejíst a pít jen vodu obohacenou vitamíny a minerály chce lékař tak dlouho, než výběrová komise změní rozhodnutí odsuzující bruntálskou nemocnici k zániku. "Komise škrtem pera rozhodla o zrušení ekonomicky prosperující privátní nemocnice a vystavila 45 tisíc pacientů její spádové oblasti riziku poškození zdraví či zbytečného úmrtí. Navíc připraví o práci 500 lidí z regionu s velmi vysokou nezaměstnaností," uvedl Matušů. Výběrová komise v pondělí nedoporučila pojišťovnám, aby s bruntálskou nemocnicí uzavíraly smlouvu na akutní lůžkovou péči, na což soukromá nemocnice v úterý zareagovala tím, že přestala přijímat nemocné a oznámila zaměstnancům, že mají práci do konce týdne.

Premiér je pro asignace

Premiér Josef Tošovský je nakloněn zavedení asignací, tedy zvláštních daní církvím. Uvedl to při pátečním setkání s představitelem Ekumenické rady církví v ČR a synodním seniorem Českobratrské církve evangelické Pavlem Smetanou a s předsedou rady Církve bratrské Pavlem Černým. Premiér Tošovský zároveň dodal, že připravovaný zákon o církvích by měl být přijat ve "velmi blízké době".

Zemřel Josef Kučera, vydavatel čs.exilového listu v USA

Ve středu 11. března zemřel v illinoiském městě Cicero ve věku 85 let Josef Kučera starší, vydavatel a šéfredaktor listu české a československé emigrace v USA Hlasatel. ČTK to oznámil redaktor Hlasatele Carl Hodek. Podle redakce se Kučera celý život řídil zásadou, že nestačí jen mít pravdu na své straně, ale je třeba za ni bojovat a obhajovat ji. Proto v Hlasateli umožňoval publikování nejrůznějších, často i protichůdných názorů představitelů emigrace.

Údajné české prostitutky zatím vyšetřuje INS

Osm žen z České republiky vyšetřuje newyorský Úřad pro přistěhovalectví a naturalizaci (INS) v souvislosti s čtvrtečním policejním zátahem v manhattanském nočním podniku. ČTK to potvrdil generální konzulát ČR v New Yorku. Podle jeho informací se zatím vyšetřování soustřeďuje na to, že české občanky pracovaly v USA bez pracovního povolení a do Spojených států přijely na turistické vízum. Newyorská kabelová televize WPIX ve čtvrtek v reportáži uvedla, že zátah byl součástí větší operace proti gangu podloudníků. Ti měli mít údajně podplacené úředníky na velvyslanectví USA v Praze. Na ministerstvu zahraničních věcí USA ve Washingtonu se zatím omezili na informaci, že celou věc prověří.

Ze sportu:

Po čtvrteční předehrávce, v níž Pardubice zdolaly Litvínov 3:2, pokračovalo v pátek 50. kolo extraligy ledního hokeje těmito výsledky: Třinec - Jihlava 3:3, Vítkovice - Karlovy Vary 4:2, Kladno - České Budějovice 1:4, Vsetín - Slavia Praha, Sparta Praha - Zlín a Plzeň - Opava 2:2. Tabulku vede Vsetín s 68 body, před Třincem a Vítkovicemi, které mají o tři body méně. Třetí od konce Kladno má na svém kontě 30 bodů, stejně jako předposlední Karlovy Vary. Opava v závěru tabulky nasbírala pouhých 20 bodů.

V předehrávce 19. kola první fotbalové ligy Sigma Olomouc porazila České Budějovice 1:0. Branku vsítil v poslední minutě zápasu Radek Drulák z pokutového kopu.

Čeští reprezentanti na ledové ploché dráze Antonín Klatovský junior a Stanislav Dyk dali ve čtvrtečním večerním závodě semifinále mistrovství světa na ledové ploché dráze v nizozemském Assenu zapomenout na své nepříliš výrazné výkony ve finále mistrovství světa družstev. Osmnáctiletý Klatovský potěšil nečekaným vítězstvím, druhá příčka patřila jedenapadesátiletému Dykovi.

Krátce o počasí:

V České republice je dnes oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty se pohybují mezi nulou až plus 4 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.