Zprávy sobota, 14. srpna 1999

Vítejte při sledování zpravodajské relace Radia Praha, kterou připravila Evelina Himalová. Úvodem přehled hlavních zpráv...

A nyní zprávy podrobně:

Policie začala vyšetřovat údajné sponzorování volební kampaně ODS v roce 1996 firmami z Brna

Představitelé ODS tvrdí, že o údajném mnohamiliónovém daru od dvou brněnských firem - Železniční stavitelství 'ŽS) Brno a Morávka Centrum - nic nevědí. Reagovali tak na podezření, že obě firmy zaplatily pražské společnosti Helios za tisk 4200 billboardů a desítek tisíc menších plakátů a brožur, které ODS využila v předvolební kampani v roce 1996. Dar ve výši 7,3 miliónu korun ODS údajně nepřiznala ve svém účetnictví. Informace o možném daňovém úniku zveřejnila páteční Mladá fronta Dnes.

Generální ředitel firmy ŽS Brno Michal Štefl v prohlášení pro ČTK popřel, že by Mladé frontě Dnes potvrdil sponzorování ODS. Spoluautor článku a šéfredaktor ale trvají na tom, že ředitele citoval deník správně.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a vládní ČSSD Stanislav Gross je přesvědčen, že zveřejnění informací o nepřiznaných darech Občanské demokratické straně bylo načasováno na dobu před doplňovacími volbami do Senátu. "Připadá mi poněkud stereotypní, že se toto téma objevuje v předvolební kampani," řekl Gross novinářům. Připustil, že se jeho názor neopírá o žádné důkazy a je "ničím nepodloženou hypotézou".

Podle informace ČTK a internetového magazínu iDnes policie už vyšetřuje údajné sponzorování ODS firmami ŽS Brno a Morávka Centrum. Vysoký důstojník policie uvedl, že případ převzala ekonomická kontrarozvědka. "Existuje podezření, že ODS nepřiznala dárcovství od brněnských firem a dopustila se tak daňového úniku," cituje iDnes policistu.

Pilip opět navrhuje zavedení přísnějšího rozpočtového provizoria

V případě neschválení státního rozpočtu na příští rok navrhuje poslanec Unie svobody a exministr financí Ivan Pilip společně s ekonomickým expertem a místopředsedou lidovců Miroslavem Kalouskem zavedení přísnějších pravidel pro rozpočtové provizorium. Pokud by ve sněmovně státní rozpočet, který je pro vládu klíčovou normou, neprošel, mohl by kabinet podle jejich návrhu utratit jen tolik peněz jako letos.

Ruml: Špatná připravenost na vstup do EU je vizitkou vlády

Všeobecně očekávané negativní hodnocení připravenosti České republiky na vstup do Evropské unie 'EU) je podle předsedy Unie svobody Jana Rumla katastrofální vizitkou ročního působení vlády Miloše Zemana 'ČSSD). Zpráva, jež bude zveřejněna na podzim, porovná, jaký kus cesty do Evropy Česká republika za rok urazila. Loňská zpráva EU nedopadla pro ČR příliš dobře. "Za stávající neutěšený stav musí převzít osobní zodpovědnost především ministerský předseda Zeman, protože je to jím sestavená a řízená vláda, která jednoznačně naší zemi neprospívá," řekl v pátek novinářům Ruml. Proto podle něj nic nevyřeší ani případné odvolání vicepremiéra Egona Lánského, který je za přibližování k EU odpovědný. Vicepremiér Lánský se nechal před časem slyšet, že pokud se špatné hodnocení evropských úředníků bude i letos opakovat, sám dobrovolně ze své funkce odstoupí.

Generál Clark navštívil české průzkumníky KFOR v Kosovu

Vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Wesley Clark v pátek navštívil české průzkumníky mezinárodních mírových sil 'KFOR) v Kosovu. ČTK to oznámilo české ministerstvo obrany. Poté, co ho velitel 6.průzkumné roty podplukovník Karel Klinovský seznámil se situací, si generál Clark prohlédl základnu českých vojáků a zavítal mezi ty, kteří v té době působili v terénu. Ministerstvo uvedlo, že Clark ocenil dosavadní výsledky práce českých vojáků a hovořil s uznáním o jejich materiálním vybavení a zabezpečení. Podle České televize generál při hodnocení práce českých vojáků řekl, že "je dobře, že Češi v Kosovu jsou". Televize ve zpravodajství o návštěvě konstatovala také mimořádná bezpečnostní opatření, která ji doprovázela.

Právníci nuceně nasazených Čechů žalují čtyři podniky

Právní zástupci Čechů nuceně nasazených za druhé světové války podali v pátek ve Spojených státech žalobu na čtyři podniky, v nichž museli za války pracovat. Jednání o odškodnění s německými a rakouskými koncerny sice pokračují, právníci však přistoupili k žalobě, protože podniky chtějí odškodnit Čechy menší částkou než poškozené v západní Evropě, odůvodnil v pátek v Praze žalobu advokát nuceně nasazených Michael Witti. Žaloba podaná u soudu v New Yorku se týká rakouských a německých podniků Steyr-Daimler-Puch, Daimler-Chrysler, Volkswagen a Siemens a požadovaná částka podle Wittiho činí zhruba miliardu amerických dolarů 'asi 34 miliard korun). Podle páteční informace ČTK by měli právníci podat ještě žaloby pro konfiskaci majetku za války na finanční ústavy Deutsche Bank, Dresdner Bank a Commerzbank. Už podaná žaloba na koncerny, v jejíž brzké vyřízení Witti věří zejména s ohledem na věk obětí nacistů, by se měla stát precedentem pro zhruba 65.000 nuceně nasazených Čechů, kteří přežili a kteří žádají odškodnění. Celkem bylo za války nuceně nasazeno kolem 650.000 Čechů.

Hladovkář vyzývá aktéry svého soudního procesu k přiznání viny

Dvaapadesátiletý Ladislav Zeman z Jindřichova Hradce v pátek ráno zahájil hladovku na protest proti tomu, že v orgánech policie, státního zastupitelství a soudů nadále pracují lidé, kteří se v letech 1983 až 1984 podíleli na jeho případu. "Chci, aby vyšetřovatel, prokurátor i soudce, kteří i dnes v těchto funkcích působí, přiznali, že v mém případě pochybili, nebo že jednali na základě něčího příkazu. V roce 1983 jsem byl zatčen, nepravdivě obviněn z rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví a z vězení jsem se vrátil až po 20 měsících. Přitom loni mě soud v obnoveném řízení obžaloby v plném rozsahu zprostil," řekl Zeman ČTK. Podnětem k obnově soudního řízení v jeho případě byla stížnost pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti.

"Údajného rozkrádání jsem se měl dopustit jako tajemník jindřichohradeckého výboru tehdejšího Československého svazu tělesné výchovy při pronájmu chaty na šumavském Churáňově. Dodnes však nevím, proč k tomuto nepravdivému obvinění a procesu vůbec došlo a kdo stál v pozadí," zdůraznil Zeman. Výrok tehdejšího vyšetřovatele - "Pane Zeman, já vás musím obvinit,.." pronesený na konci šestnáctihodinového výslechu, podle něj nasvědčuje dosud neprokázané informaci, že v pozadí byl příkaz "někoho" z krajského výboru KSč. "Tento vyšetřovatel dnes působí jako ředitel jednoho z okresních úřadů vyšetřování," uvedl Zeman, který ve svém protestu hodlá pokračovat, dokud mu to zdraví dovolí.

Na členy Rady pro televizní vysílání bylo podáno trestní oznámení

Na pět členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která se bude příští týden zabývat sporem mezi společnostmi CET 21 a Českou nezávislou televizní společností 'ČNTS) o televizi Nova, bylo podáno trestní oznámení kvůli podezření, že brali úplatky. Někteří členové rady však naznačují, že oznámení je nejspíše podvrh. Domněnku, že je trestní oznámení zřejmě nepravé, posiluje i to, že jej podali tři lidé, jejichž jména členům rady nic neříkají. Navíc vedle pěti členů se může dva měsíce staré oznámení případně vztáhnout na všechny.

Komerční banka přijala bezpečnostní opatření kvůli rostoucímu počtu loupeží

Vedení Komerční banky přijalo kvůli rostoucímu počtu loupeží v pobočkách bank bezpečnostní opatření, která mají takové případy minimalizovat. Banka mimo jiné ve všech pobočkách a expoziturách snížila peněžní hotovost a posílila vnější i vnitřní ochranu míst pracovníky ostrahy. ČTK o tom v pátek informoval mluvčí banky Ivo Polišenský. "Jednoznačnou prioritou rozšířených bezpečnostních opatření je ochrana zdraví a majetku klientů," řekl náměstek generálního ředitele Jaroslav Mareš.

Příslušníci bezpečnostních agentur, kteří hlídají bankovní ústavy, mají v první řadě bránit životy zaměstnanců a klientů. "Filozofie bank je taková, že je lepší, když se tam nestřílí. Než někoho zabít, raději přijít o milión," řekl v pátek ČTK v souvislosti s rostoucím počtem ozbrojených přepadení bankovních poboček obchodní ředitel bezpečnostní agentury CBS Profesional František Koukal. Pachatelé proto vědí, že si mohou přepadení dovolit. Je jim jasné, že členové ostrahy nebudou střílet, vysvětlil.

Horníci z mosteckého dolu Koh-i-noor v pátek stávkovali

Po 67 letech v pátek opět stávkovali horníci z hlubinného dolu Koh-i-noor v Mariánských Radčicích na Mostecku, který patří Mostecké uhelné společnosti. Podobně jako v roce 1932 i tentokrát horníci stávkou protestovali proti chystanému propouštění a likvidaci dolu. Horníci se setkali ve 13.00 před areálem dolu, aby se novináři mohli zúčastnit jejich hodinové výstražné stávky. Vedení Mostecké uhelné společnosti totiž zakázalo zástupcům médií vstup do areálu dolu s odkazem na báňské předpisy.

Lidem se nechce k volbám a mají i menší důvěru k politickým stranám

V posledních dvou letech klesá nejen podíl lidí, kteří by šli v České republice k parlamentním volbám, ale slábne rovněž vztah občanů k politickým stranám. Vyplývá to z červencového šetření Střediska empirických výzkumů, jehož výsledky získala ČTK. Jen 45 procent dotázaných označilo svůj vztah ke straně, kterou by volili, za velmi nebo poměrně silný. Je to poprvé za dva roky, kdy klesl jejich podíl pod 50 procent. Pouhých sedm procent respondentů, kteří by určitě šli volit, má k volené straně velmi silný vztah, za poměrně silný ho označilo 38 procent respondentů.

Na červnovém růstu maloobchodu se nejvíce podílely potraviny

Červnový růst maloobchodních tržeb o 3,6 procenta, na kterém se nejvíce podílely svým vzestupem o 13,9 procenta tržby z potravin, potvrzuje pokračující, byť stále ještě skromné oživení spotřebitelské poptávky. Cenový vývoj v maloobchodě je i při rostoucích tržbách nadále utlumený a zvýšená maloobchodní poptávka se tak zatím projevuje spíše v objemech nakupovaného zboží než v cenách. Reálné maloobchodní tržby v červnu rostly meziročním tempem 3,6 procenta po květnovém revidovaném růstu o 3,8 procenta. Červen je již čtvrtým měsícem, kdy maloobchodní tržby rostly.

V uplynulém hospodářském roce bylo prodáno 75,2 procenta sklizně obilí

Celkem 5,074 muliónu tun obilí, což představuje 75,2 procenta celkové sklizně, bylo prodáno v zemědělské prvovýrobě, včetně přímého vývozu, ke konci 4.čtvrtletí hospodářského roku 1998/99. Konečné provozní zásoby obilí představovaly k letošnímu 30.červnu 757.000 tun a oproti stejnému období 1998 byly o zhruba 374 tun nižší. Vyplývá to z výsledků resortního výběrového šetření ministerstva zemědělství, které má ČTK k dispozici.

V českých a moravských lázních se loni léčilo téměř 240.000 pacientů

V českých a moravských lázních se v loňském roce léčilo 233.858 pacientů, z toho 17.519 dětí a mladých do 18 let. Péči jim v 35 lázeňských místech poskytlo 56 samostatných lázeňských zařízení, z toho 47 nestátních. V lázních bylo 20.082 lůžek, z toho 2570 pro léčbu dětí a dorostu. Informuje o tom ministerstvo zdravotnictví na svých internetových stránkách. V lázních pracovalo loni 10.500 lidí, z toho 3400 odborných zdravotnických pracovníků.

Delegace EK schválila v rámci programu Phare finanční příspěvek na opravu hradu Loket

Ještě v tomto měsíci by měly začít práce na opravách západočeského hradu Loket. V rámci programu přeshraniční spolupráce Phare schválila v pátek Delegace Evropské komise 'EK) v České republice finanční příspěvek Evropské unie na rekonstrukci hradu, která přijde celkem na 25 miliónů korun. Evropské společenství přispěje také na opravu hornického muzea v Krupce-Dubí, která má stát 30 miliónů korun. Delegace EK o tom v pátek informovala ČTK. Dodala, že finance z programu Phare získal i projekt značení turistických stezek v regionu Nisa, na instalaci 700 cizojazyčných tabulí bude třeba 14 miliónů korun.

Dominik Hašek má knihu

Úspěšnou kariéru nejlepšího hokejového gólmana planety Dominika Haška od jeho prvních krůčků na ledě až po historický triumf na olympijském turnaji v Naganu a finále Stanley Cupu mapuje nová publikace pod názvem "Dominik Hašek - Chytám svůj život", která přišla v pátek na český trh. Autorem je renomovaný televizní komentátor Robert Záruba, jenž knihu s Haškem připravoval více než tři roky.

Sportovní výsledky:

Fotbalisté Slavie zvítězili v úvodním zápase třetího kola první ligy na hřišti Hradce Králové díky Vágnerově brance ze 16.minuty 1:0 a udrželi si vedení v soutěži, zatímco poražený tým zůstane poslední.

Hokejisté Českých Budějovic prohráli v dalším ze série přípravných zápasů s druhým celkem uplynulého ročníku německé ligy Norimberkem 2:5. Výraznými postavami hostujícího týmu byli český brankář Petr Franěk, jenž přestoupil letos v létě, a slovenský reprezentant Čierny, autor tří branek.

Hokejisté Kladna porazili na turnaji v Litvínově Vítkovice 4:3 a obsadili celkově druhé místo. Velvana vedla již o dvě branky, ale na začátku závěrečné třetiny během jedné minuty náskok ztratila, a Svobodu v její brance nahradil Horčička. Vítkovice nechaly odpočívat ruské posily a v brance za zraněného Pruska nastoupil Trvaj.

Stručně o počasí:

Oblačno až zataženo, teploty 20 až 23 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.