Zprávy sobota, 15. července 2000

Prezident Havel podle očekávání podepsal stížnost pro Ústavní soud na novelu volebního zákona

Prezident Václav Havel dnes podle očekávání podepsal stížnost pro Ústavní soud na novelu volebního zákona, která by podle něj v některých ustanoveních mohla být neústavní. Potvrdil to Havlův mluvčí Ladislav Špaček s tím, že prezident předá stížnost ústavním soudcům v pondělí. Proti novele zákona, kterou v parlamentu prosadily ODS a ČSSD, vystupují zástupci zbylých parlamentních stran a také část sociálnědemokratických zákonodárců.

Bývalý ministr financí Ivan Pilip (Unie Svobody) míní, že vládní novela zákona o České národní bance odporuje v několika bodech Ústavě

Bývalý ministr financí Ivan Pilip je přesvědčen, že vládní novela zákona o České národní bance, kterou schválila Poslanecká sněmovna, odporuje v několika bodech Ústavě. Zmínil jmenování členů bankovní rady na návrh vlády, kontrolu hospodaření Nejvyšším kontrolním úřadem a kontrolu rozpočtu banky sněmovnou. O protiústavnosti některých pozměňovacích návrhů je přesvědčen i ministr financí Pavel Mertlík.

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus navštíví v pondělí jadernou elektrárnu Temelín

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus navštíví v pondělí jadernou elektrárnu Temelín, aby se přesvědčil o postupu při jejím uvádění do provozu. Klausova návštěva se koná v době veřejně vedených sporů, zda má být Temelín spuštěn a zda předtím uspořádat k této otázce referendum.

Občanské sdružení Jihočeští taťkové, jehož hlavními cíli jsou podpora dostavby jaderné elektrárny Temelín a propagace výroby elektrické energie v jaderných elektrárnách, oslaví v neděli v Českých Budějovicích první rok činnosti. Prezident sdružení Jiří Tyc, že součástí setkání na českobudějovickém Piaristickém náměstí bude i oslava v pátek ukončené zavážky paliva do prvního reaktoru Temelína.

Ze sportu:

Čeští reprezentanti v in-line hokeji zvítězili v semifinálovém zápasu Světového poháru v Hradci Králové nad Německem 9:5. A ve finále se utkají s Finy, kteří porazili tým USA 9:4.

Český hokejový reprezentant Jan Čaloun, mistr světa z Norska a olympijský vítěz z Nagana, rozšířil početnou kolonu hráčů v zámořské NHL i v celku Colombus Blues Jackets. Osmadvacetiletý útočník podepsal s nováčkem kanadsko-americké soutěže smlouvu na jeden rok s roční opcí.

A na závěr krátce o počasí. Dnes je v České republice převážně oblačno a zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Nejvyšší denní teploty se pohybují mezi 13 až 18 stupni Celsia.