Zprávy sobota, 16. prosince 2000

Ivo Prokop

Rakouský kancléř se v pondělí setká s odpůrci atomu

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel navštíví v pondělí Horní Rakousy, aby se tam na pozvání hornorakouského hejtmana Josefa Pühringera osobně sešel s místními odpůrci české jaderné elektrárny Temelín a s dalšími zástupci veřejnosti. Schüssel je chce informovat "z první ruky" o výsledcích svých jednání s českým premiérem Milošem Zemanem v Melku a diskutovat o možnostech dalšího postupu ve věci Temelína. Setkání se má uskutečnit ve 20:00 v restauraci Pammer v obci Leopoldschlag v okrese Freistadt.

Prezident Klestil se ve středu v Praze setká s prezidentem Havlem

Rakouský prezident Thomas Klestil navštíví ve středu Prahu a bude jednat se svým protějškem Václavem Havlem. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček nevyloučil, že oba státníci budou hovořit o jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Tématem setkání podle něj bude i Evropská unie a společné vztahy. Klestil měl do Prahy přijet už 28. listopadu, Havel však onemocněl zápalem plic a musel svůj program zrušit.

Rakouští odpůrci atomu prý nezablokují přechody do konce ledna

Zástupci politických stran v hornorakouském zemském sněmu a protitemelínských iniciativ se na jednání v Linci dohodli, že do konce ledna příštího roku nezablokují česko-rakouské hraniční přechody. Další postup pak stanoví závěrem ledna po zhodnocení plnění dohody, kterou toto úterý uzavřeli šéfové vlád Česka a Rakouska v Melku. Řekl to Josef Pühringer z Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí. Platforma proti atomovému nebezpečí vyhlásila na období Vánoc "mír" a žádné protesty v tomto období neplánuje, dodal Pühringer. Tuto sobotu se ale na rakouském hraničním přechodu ve Wullowitzu (česká strana Dolní Dvořiště) uskuteční protestní shromáždění na podporu požadavků antiatomových sdružení ohledně jihočeské elektrárny. Obdobné akce jsou v sobotu ohlášeny i na třech přechodech mezi Českou republikou a Bavorskem: Bayerisch Eisenstein/Železná Ruda, Waidhaus/Rozvadov (starý silniční přechod) a Philippsreuth/ Strážný. Zástupce hornorakouského zemského hejtmana Erich Haider označil podle agentury APA dohodu z Melku během jednání v Linci za "první krok". Hornorakouský šéf populistických Svobodných Hans Achatz rovněž považuje uzavřenou dohodu za první krůček, který ale v žádném případě není podnětem k euforii. Podle předsedy poslaneckého klubu Zelených v hornorakouském zemském sněmu Rudiho Anschobera zůstává otevřená řada otázek. Jasně vyjádřil i svůj postoj k blokádám přechodů. "Ty jsou jen přerušeny; pokud se dohody z Melku nebudou v důležitých bodech plnit, stanou se blokády opět důležitým nástrojem," zdůraznil Anschober.

Podle hejtmana Pühringera rozhodující měsíce k Temelínu teprve přijdou

Dohoda šéfů vlád Rakouska a Česka ve věci jihočeské jaderné elektrárny Temelín, uzavřená v noci na středu v Melku, poskytuje zatím málo důvodů k euforii, protože dohodnuté body je nejprve třeba rychle uvést do života. Prohlásil to podle agentury APA hejtman Horních Rakous Josef Pühringer na "summitu" zástupců hornorakouských politických stran a protitemelínských iniciativ v Linci. "Rozhodující měsíce teprve přijdou," zdůraznil hejtman. Dohoda z Melku podle něj "pouze otevřela dveře ke skutečnému řešení", za které nadále považuje jedině zrušení Temelína. Proto bylo podle jeho slov uloženo Keplerově univerzitě v Linci, aby prozkoumala všechny možnosti postupu proti Temelínu kvůli emisím z hlediska mezinárodního práva. Mezitím bude na českém území zahájena informační kampaň, na niž rakouská strana vynaložila 1,4 miliónu šilinků (asi 3,6 miliónu Kč. Zesílí ale také kampaň vůči EU, kde se Rakušané budou snažit ovlivnit výběr odborníků do komise, která má Temelín posuzovat, a stanovení standardů, podle kterých tak bude činit. Kromě toho se Rakušané budou snažit vytvořit si z Bavorska a celého Německa spojence proti Temelínu. Pühringer v této souvislosti odmítl výroky evropského komisaře Güntera Verheugena, který upozornil, že pokud by došlo k novým blokádám česko-rakouských hraničních přechodů, mohla by Evropská komise zahájit proti Rakousku řízení.

Dohoda šéfů vlád o Temelíně zmírňuje konflikt mezi oběma zeměmi

Úterní schůzka českého premiéra Miloše Zemana s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem přinesla takový výsledek, který se mohl v rozumné míře vyžadovat od dvou sousedských států. Tím se teď zmírňuje konflikt, který se na jedné straně vyostřil v předchozích měsících spuštěním reaktoru a na druhé straně blokádami česko-rakouských přechodů rakouskými odpůrci Temelína, hodnotí setkání rakouský list Der Standard. "S celkovou zkouškou vlivu na životní prostředí pod dohledem Evropské komise se plní hlavní rakouský požadavek," poznamenává deník. Na oplátku Vídeň garantuje dodržování principu volného pohybu osob a zboží mezi oběma zeměmi. Komentátor dodává, že až zapojení komisaře Güntera Verheugena a s tím spojené přenesení konfliktu na evropskou úroveň umožnilo dosažení kompromisního východiska. Za nezodpovědný nedostatek označuje list skutečnost, že v Evropské unii neexistují žádné jednotné standardy pro bezpečnost jaderných elektráren.

V Jaderné elektrárně ukončili první část zkoušek ochranné obálky druhého bloku

V pátek ve 3 hodiny ukončili pracovníci Jaderné elektrárny Temelín, Škody Praha (generální dodavatel technologie) a VSB (generální dodavatel stavební části) první část zkoušky pevnosti a těsnosti ochranné obálky (kontejnmentu) druhého bloku elektrárny. Zkouška byla zahájena 10. prosince a ukončena má být do 27. prosince. Na prvním bloku byla provedena již na přelomu let 1998 a 1999. Ochranná obálka je jednou ze základních bezpečnostních bariér, která brání úniku radioaktivních látek do životního prostředí a nejdůležitější části jaderné elektrárny (primární okruh a další bezpečnostní a pomocná zařízení) chrání před vnějšími vlivy. Palivo do druhého bloku má být zavezeno v listopadu 2001. První blok Jaderné elektrárny pracoval v pátek ráno v prvním režimu a výkon reaktoru činil 3,5 procenta nominální hodnoty. Elektrárna nyní čeká na povolení přejít do třetí podetapy energetického spouštění, v níž se bude výkon reaktoru pohybovat do 30 procent. V této podetapě bude již také přifázována turbína a elektrárna dodá v rámci zkoušek do rozvodné sítě první elektřinu.

Česká republika se bude moci pokusit nerovnost v mandátech napravit jednáním

Česká republika se může pokusit vyjednat si lepší zastoupení v Evropském parlamentu, než jaké jí přisuzuje Smlouva z Nice. Podle odborníků v Bruselu to může udělat při přístupových rozhovorech, až se bude jednat o kapitole "instituce"; může se o to však pokusit i dřív, nejlépe okamžitě. Podle experta Evropské komise, který si nepřál být jmenován, není smlouva stále ještě hotova - nedodělky a chybami se budou členské státy zabývat ještě příští týden ve středu ve Výboru stálých zástupců. Minimálně do té doby lze podle něj účinně působit ve prospěch změn. Česko i Maďarsko daly na vědomí výhrady vůči rozdělení mandátů v Evropském parlamentu od roku 2005 při 27 členech, které jim přiznává po 20 poslaneckých křeslech, tedy o dvě méně než Belgii, Portugalsku či Řecku, zemím se zhruba stejným počtem obyvatel. K tomuto rozlišení došlo v posledních hodinách summitu, kdy se prezidenti a premiéři členských zemí oddávali vzrušenému handlování své moci a vlivu v institucích Evropské unie. Výhrady k výsledku z Nice, pokud jde o mandáty v Evropském parlamentu, vyjádřili jak ministr zahraničí Jan Kavan, tak státní tajemník Pavel Telička. Podle českého velvyslance při Evropské unii Libora Sečky koordinuje Česko postup s Maďarskem.

Část poslanců soudí, že poslenec Zahradil v Evropském parlamentu nejednal příliš citlivě

Někteří poslanci jsou přesvědčeni, že poslanec ODS Jan Zahradil si na zasedání Parlamentního výboru přidružení Evropská unie-Česká republika ve Štrasburku nepočínal příliš diplomaticky a nezvolil vhodnou strategii jednání. Zahradil se svými výroky o francouzské jaderné energetice dotkl francouzské poslankyně za stranu Zelených Danielly Auroiové natolik, že opustila jednací sál. Poslanec Pavel Tollner (KDU-ČSL) ze sněmovního zahraničního výboru řekl, že Česká republika kvůli lidem, jako jsou premiér Miloš Zeman a předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus, začala být v Evropě známa arogancí svých politiků. Tollner dodal, že Česká republika musí svůj postoj k Temelínu vysvětlovat obezřetně a s citem. Tollnerův výborový kolega poslanec Jiří Payne (ODS) nechápe, proč se poslankyně Auroiová urazila. Payne však podotkl, že Zahradil mohl zvolit na jednání jiný přístup. Člen sněmovního výboru pro evropskou integraci Milan Ekert (ČSSD) prohlásil, že si sice nedokáže představit, jak se záležitost odehrála, ale co se týče věcných názorů, tak bych s panem Zahradilem souhlasil. Auroiová odešla ze sálu se slovy "Nemám ve zvyku se nechat urážet" poté, co Zahradil odpověděl na její výtky a dotazy kolem jaderné elektrárny Temelín poukazem na to, že je občankou země vyrábějící 70 procent elektřiny v jaderných elektrárnách a disponuje největším počtem reaktorů v Evropě. Auroiová ve svém vystoupení kritizovala skutečnost, že Evropský parlament nedostal od české vlády informace o Temelínu, které požadoval před spuštěním jaderné elektrárny ve své rezoluci z 8. září. Takový postup "poněkud vadí", díváme-li se na něj v logice spolupráce Evropské unie s kandidátskými zeměmi, prohlásila.

Ministr Kavan je po úspěšné operaci srdce v pořádku

Vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kavan podstoupil v pražské Všeobecné fakultní nemocnici úspěšnou operaci, při níž mu byl klasickým způsobem voperován čtyřnásobný bypass. Při operaci mu byly přemostěny čtyři srdeční cévy a uměle vytvořenými spojkami obnoven průtok krve ke srdečnímu svalu. O výsledku čtyřhodinové operace informoval novináře přednosta druhé chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie Všeobecné fakultní nemocnice profesor Ivan Vaněk, který ministra Kavana se svým týmem operoval. Operace proběhla bez komplikací a také pooperační průběh je naprosto normální. Pan ministr je nyní na pokoji pooperační intenzivní péče. Má normální hodnoty EKG, rentgen srdce a plic je v pořádku a biochemické hodnoty jsou v normálních mezích. V případě, že se neobjeví komplikace, bude Kavan podle Vaňka propuštěn pátý až sedmý den po operaci do domácího ošetření, dále pak záleží na pacientovi a podmínkách jeho zdravotního stavu, zda rekonvalescence potrvá 14 dní, nebo měsíc.

Ministr Špidla je pro další růst mezd a pro právo sdružování v odborech

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla je pro další růst mezd a za nezpochybnitelné považuje právo svobodně zakládat odborové organizace v podnicích. Na tiskové konferenci ČSSD tak reagoval na nespokojenost odborů, že Česká republika v podílu mezd na výrobních nákladech pokulhává za Evropou a že zahraniční firmy brání zakládání odborových organizací. Špidla prý považuje "za správné a spravedlivé, pokud zaměstnanci dostanou odpovídající díl z toho, co se vyprodukuje", a tak se mohou podílet na "plodech ekonomického růstu". Tlak českých odborářů v tomto směru považuje za přirozený a jejich počínání za "velmi rozumné a uvážené". Špidla v této souvislosti hájil výši valorizace mezd rozpočtové sféry, ve které pracuje na 800.000 zaměstnanců. Z nich asi polovina, která pracuje ve školství a zdravotnictví, bude podle něj mít platy výrazně zvýšené. Celkově se platy zaměstnanců příspěvkových a rozpočtových organizací zvýší průměrně o osm procent, učitelům o 1600 korun a zdravotníkům o 2300 korun měsíčně.

Menší dopravci nechystají po jednání s ministrem Schlingem protesty

Koalice čtyř dopravních svazů nebude chystat žádné protesty k podpoře svých požadavků na řešení krize v silniční dopravě. Zástupci dopravců se dohodli s ministrem dopravy a spojů Jaromírem Schlingem na splnění téměř všech svých požadavků. K výši sazeb silniční daně se ministr vyjádří 20. ledna. Společenství autodopravců Čech a Moravy spolu se Svazem řidičů, Unií řidičů a autodopravců a Kamion klubem nedávno založily v Brně platformu pro vytvoření jednotného svazu autodopravců v České republice. Platforma, sdružující především menší dopravce, se nepřipojila k dohodě s vládou, kterou uzavřelo největší tuzemské sdružení Česmad Bohemia a Svaz dopravy jako východisko z krize způsobené růstem cen pohonných hmot. Koalice nesouhlasí zejména s ujednáním o zvýšení silniční daně pro starší vozidla neplnící emisní normy Euro 1 o 15 procent a chce v tomto bodě dohodu s vládou upravit. Proto předložila Schlingovi návrh, podle kterého by se 15procentní zvýšení týkalo pouze vozidel do roku výroby 1985. Vozidla od tohoto roku výroby, která zároveň neplní Euro 1, by platila silniční daň v současné výši. Posunutím hranice pro zvýšení daně by stát přišel zhruba o 100 miliónů Kč.

Premiér Zeman rozhodně odmítl, že by uvažoval o výměně ministra obrany

Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman ve čtvrtek před stranickým politickým grémiem odmítl, že by chtěl vyměnit ministra obrany Vladimíra Vetchého. "Kategoricky odmítl, že by o tom uvažoval," interpretoval Zemanova slova první místopředseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla na tiskové konferenci v Lidovém domě. Předseda klubu senátorů ČSSD Zdeněk Vojíř, který se jednání politického grémia rovněž zúčastnil, řekl, že se Zeman na politickém grémiu o Vetchém zmínil v souvislosti s rozborem tisku. Spekulace o svém odvolání odmítl i ministr Vetchý. Ty přinesly sdělovací prostředky v minulých dnech s tím, že by měl Vetchý ministerské křeslo opustit ještě před koncem letošního roku.

Oběti nacismu mohou podávat žádosti o odškodnění do 11. dubna

Oběti nuceného nasazení i jiného nacistického bezpráví mohou žádat o odškodnění z fondu německé Nadace Připomínka, odpovědnost, budoucnost do 11. dubna. Zatím tak učinilo zhruba 34.000 lidí, řekl novinářům zvláštní velvyslanec pro odškodnění českých obětí nacismu Jiří Šitler. Kdy by oběti mohly dostat první peníze, říci přesně neuměl. Nejdříve by se tak podle něj mohlo stát koncem února. Termín závisí na americkém soudním rozhodnutí a následných německých krocích. Německé firmy, které mají spolu se státem fond naplnit, chtějí u amerických soudů získat "právní jistotu", že po vyplacení peněz se neobjeví nové požadavky. Zatímco německý stát podle Šitlera ve čtvrtek převedl do fondu svoji pělimiliardovou polovinu, německý průmysl do fondu zatím nedal nic. Oběti, které byly donuceny pracovat v koncentračních táborech nebo v podobných podmínkách, mají šanci na odškodnění do výše 15.000 marek (asi 260.000 korun) a "oběti jiného nacistického bezpráví" do výše 5000 marek (asi 88.500 korun), uvedl Šitler.

Evangelický synodní senior Smetana převezme německé vyznamenání

Německý velvyslanec Hagen Lambsdorff předá v pondělí v Praze synodnímu senioru Českobratrské církve evangelické a bývalému předsedovi Ekumenické rady církví Pavlu Smetanovi Velký kříž za zásluhy. Vyznamenání mu na návrh Evangelické církve v Německu udělil spolkový prezident Johannes Rau za zásluhy o česko-německé vztahy. Mluvčí synodní rady Českobratrské církve evangelické Petr Kopecký řekl, že vyznamenání je oceněním dlouholeté činnosti Pavla Smetany v procesu česko-německého smíření a že je lze chápat jako uznání pro celou církev. Ta se společně s Evangelickou církví v Německu snaží o smíření mezi Čechy a Němci již od dob po skončení druhé světové války. Smetana se osobně také angažuje při setkávání křesťanů z českých zemí a z Německa, která se konají v pohraničí a jsou otevřena i lidem mimo církve. Zásluhu má podle Kopeckého i na postavení centra smíření v Lidicích, sloužícího v sociální, kulturní a duchovní oblasti především tamním občanům. Centrum z největší části financovaly německé církve, vláda a Česko-německý fond budoucnosti. Na funkci dlouholetého předsedy Ekumenické rady církví Smetana rezignoval minulý týden kvůli názorovému rozkolu v radě. Čtyři členské církve totiž vyjádřily rozdílný názor na budoucnost financování církví.

Soud prohlásil konkurs na Českomoravskou družstevní spořitelnu

Konkurs na Českomoravskou družstevní spořitelnu, jež je od ledna letošního roku v nucené správě, prohlásil Krajský obchodní soud v Ostravě. Učinil tak na základě návrhů 11 fyzických osob a nuceného správce v této záložně. Konkursním správcem soud jmenoval Josefa Bližňáka. Členové kampeličky mají navzdory prohlášení konkursu nárok na vyplacení 80 procent ze svých vkladů, maximálně však na 100 tisíc korun, ze zajišťovacího fondu. V rámci konkursu se pak mohou přihlásit o zbylou částku, kterou neobdrží z fondu.

Soud vyhověl odpírači vojny z 50. let a povolil nové řízení

Slovenský občan František Balo, který se domáhá zrušení viny za to, že v roce 1959 odmítl z náboženských důvodů nastoupit základní vojenskou službu, uspěl u Okresního soudu v Hradci Králové. Senát v jeho nepřítomnosti zrušil odsuzující rozsudek z konce 50. let i všechny rehabilitační rozsudky z počátku 90. let a povolil nové projednávání původní obžaloby z roku 1959. Soudkyně svůj výrok odůvodnila tím, že vyšly najevo nové, dříve soudu neznámé skutečnosti. Poukázala přitom na nález Ústavního soudu, který v roce 1998 rozhodl v podobném případu tak, že každý měl právo na odepření vojenské služby i v době komunistického režimu, neboť mu to zaručovala Všeobecná deklarace lidských práv. Rozsudek je pravomocný, protože státní zástupce i obhájce se na místě vzdali práva na odvolání.

Ministr Zeman poděkoval sportovcům za úspěšnou reprezentaci

Přehlídkou známých sportovních osobností i nadějí pro budoucnost byla slavnost v pražském Kaiserštejnském paláci. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Eduard Zeman poděkoval českým sportovcům za úspěšnou reprezentaci a předal jim zlaté pamětní odznaky. Medailisté z olympijských her navíc dostali zvláštní odznaky, jež jim do Prahy při své poslední návštěvě přivezl předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch. Pozvánku dostalo 118 českých sportovců, kteří v letošním roce vybojovali medaile na evropských nebo světových šampionátech. Nikdy nekončící koloběh závodů způsobil, že se někteří z nich museli omluvit, přesto se v Kaiserštejnském paláci sešla téměř stovka reprezentantů. Víc než polovina z nich přivezla medaile z juniorských šampionátů, což dává naději, že Železný, Hilgertová, Dvořák a další hvězdy budou mít své nástupce.

A ještě krátce o počasí

Čekejte oblačno až zataženo, místy přeháňky deště se sněhem, od středních poloh sněhové. Nejvyšší teploty 1 až 5 stupňů Celsia.