Zprávy sobota, 16. září 2000

pátek 15.9. večer!

Nyní podrobněji:

Přínos ze zasedání světových finančníků ovlivní především to, jak se ČR podaří zvládnout organizaci

Přínos ze pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ovlivní především to, jak se podaří organizaci celé akce zvládnout a zhodnotit v dlouhodobém horizontu při získání nových zahraničních investic. Uvedl to guvernér České národní banky Josef Tošovský. Celkový přínos zasedání pro českou ekonomiku v příštích pěti letech odhaduje auditorská společnost Deloitte & Touche na 7,8 až 17,1 miliardy korun.

K vyloučení násilí během protestů proti nadcházejícímu zasedání světových finančníků vyzval dnes demonstranty Český helsinský výbor. Protesty by se podle výboru měly stát výzvou pro účastníky zasedání k diskusi o pozitivních i negativních důsledcích činnosti obou těchto institucí. Český helsinský výbor věří, že zbytečného násilí nepoužijí ani policisté a zasáhnou jen proti případnému protizákonnému jednání.

Na příjezdu z Německa čekali řidiči na hranicích až tři hodiny

Až tři hodiny čekali v pátek odpoledne motoristé při příjezdu z Německa do ČR na hraničních přechodech v Karlovarském kraji. Důvodem byly zpřísněné kontroly v souvislosti s očekávanými protesty proti pražskému zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Celníci bedlivěji kontrolují dovoz zboží, jehož dovoz je zakázán nebo omezen. Jde zejména o zbraně, střelivo, výbušniny a omamné látky.

Nizozemští kuchaři, které ve středu večer nevpustili do republiky čeští policisté na hraničním přechodu Hřensko na Děčínsku, vstoupili v pátek v noci na české území na hraničním přechodu Cínovec na Teplicku. Tři Nizozemce a jednoho Američana, kteří jedou do Prahy vařit odpůrcům globalizace, nepustili policisté v Hřensku kvůli chybějícímu mezinárodnímu označení NL (Nizozemí) jejich auta. Cizinci novinářům řekli, že již dvacet let vaří zejména vegetariánská jídla při podobných protestních akcích po celé Evropě, ale zatím se s podobným postupem na hranicích nikde nesetkali. Cizinecká policie podle dostupných informací nevpustila do země již několik desítek odpůrců globalizace.

Odpůrci Temelína zablokovali již potřetí hraniční přechody s ČR

Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín již potřetí zablokovali všechny hraniční přechody mezi jižními Čechami a Rakouskem a poprvé i jeden moravsko-rakouský přechod. Cílem blokády je dosáhnout toho, aby Temelín ještě před uvedením prvního reaktoru do provozu prošel zkouškou vlivů na životní prostředí podle evropských norem. Odpůrci elektrárny také požadují rozhovory s českým premiérem Milošem Zemanem a prezidentem Václavem Havlem.

Havel a Klaus se neshodují v názoru na demonstrace proti Temelínu

Zatímco prezident Václav Havel považuje protesty provázející spouštění jihočeské jaderné elektrárny Temelín za normální průvodní jev demokracie, podle předsedy Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause demonstrace k ničemu nevedou a jejich účastníkům vlastně ani nejde o podstatu věci. Oba politici to řekli novinářům po skončení schůzky prezidenta s vedením sněmovny a Senátu na Pražském hradě. Přes svůj tolerantnější postoj považuje Havel za nepřípustné jakékoli násilné akce, při nichž jsou ohroženy životy a zdraví lidí a jejich majetek.

Prezident chce navrhnout kandidáta na funkci ombudsmana společně se Senátem

Prezident Václav Havel na schůzce s vedením parlamentu navrhl, aby on a Senát předložili Poslanecké sněmovně společného kandidáta na funkci ombudsmana. Poslancům se totiž v letošních volbách nepodařilo z navržených kandidátů na veřejného ochránce práv vybrat, a to ani ve druhém kole.

Zástupci autodopravců budou jednat s premiérem Zemanem

Zástupci autodopravců se v pondělí sejdou s premiérem Milošem Zemanem k jednáním o způsobech řešení situace okolo růstu cen pohonných hmot a daňového zatížení dopravních firem. Část soukromých dopravců svolala na pátek blokádu vybraných silnic v okolí velkých měst. Po příslibu premiéra, že je ochoten se zástupci autodopravců jednat, blokádu odvolali.

ODS podporuje snížení spotřební daně na paliva

Současné vysoké ceny benzínu a nafty omezují podle ODS podnikání a ztěžují každodenní život občanů. Občanští demokraté proto podporují snížení spotřební daně na paliva. Místopředseda strany Petr Nečas řekl, že ODS loni jako jediná demokratická strana hlasovala proti zvýšení spotřebních daní na paliva. Upřesnil, že snížení spotřební daně na paliva by se dalo prosadit nepřímo, například novelou zákona o dani z příjmu, kterou nyní poslanci projednávají ve druhém čtení. Výpadek v příjmech rozpočtu, který by pokles spotřebních daní na benzín a naftu způsobil, by se podle Nečase vyrovnal nárůstem výnosů z daně z přidané hodnoty na jeden litr benzínu.

Evropská komise chystá kontrolu veřejných financí kandidátských zemí

Evropská komise zveřejnila první průzkum veřejných financí kandidátských zemí. Hodnotí v něm předběžně kvalitu rozpočtových údajů a pokrok v reformě veřejných financí. Průzkum byl proveden v rámci příprav na tzv. předvstupní kontrolu rozpočtových údajů kandidátských zemí, kterou komise zahájí v roce 2001. V současnosti není žádná z kandidátských zemí schopna poskytovat data na bázi evropských standardů. Nicméně kvalita dat se výrazně zlepšila a všechny země aktivně pracují na brzkém přijetí evropských standardů, dodává materiál. Materiál znovu vybízí ČR k revizi veřejných výdajů, k ocenění státních záruk a redukci mimorozpočtových fondů, k lepší kontrole místních rozpočtů, zlepšení fiskální disciplíny a lepšímu výběru daní. V září 1999 ČR a EK podepsaly společné hodnocení priorit hospodářské politiky. Podle prorůstového scénáře by ČR měla v roce 2005 snížit deficit veřejných financí na tři procenta hrubého domácího produktu /HDP/ a veřejný dluh na 25 až 30 procent HDP.

Hrubý domácí produkt vzrostl ve druhém čtvrtletí o 1,9 procenta

Na růstu HDP ve 2. čtvrtletí o 1,9 procenta je nejvýraznějším kladem změna struktury. Na růstu se totiž nejvýrazněji podílel nárůst domácí poptávky, který převýšil záporné saldo čistých vývozů. Taková struktura by přitom měla zajistit růst ekonomiky i v dalším období, vyplývá z názorů odborníků. "Struktura hospodářského růstu naznačuje, že tentokrát by se nemělo jednat o krátkodobou bublinu vyvolanou růstem spotřeby, ale o základ dlouhodobého růstu českého hospodářství směřujícího k reálné konvergenci k Evropské unii," potvrdil analytik České spořitelny David Marek. Výsledky růstu HDP přitom podle analytiků nejsou výrazně překvapivé, pozitivně hodnotí především růst tažený domácí poptávkou. "Zatímco v prvním čtvrtletí byl růst tažen zejména čistým exportem, ve druhém čtvrtletí byla hlavním tahounem hospodářského růstu domácí poptávka," připomněl Jan Vejmělek z Komerční banky. Za růstem domácí poptávky přitom stálo především zvýšení dynamiky investic o 3,8 procenta. Česká národní banka však zároveň varuje před možným negativním vlivem vývoje v zahraničí. "Rizikem je zahraniční vývoj, kdy zejména pokračující vysoké ceny ropy vytvářejí jak přímé nákladové tlaky, tak možnost oslabení konjunktury, což by mělo negativní vliv na ČR," uvedl člen bankovní rady České národní banky Luděk Niedermayer.

Rozdílné názory na vývoj HDP mají předsedové obou nejsilnějších politických stran. Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman je s odhadem růstu hrubého domácího produktu vcelku spokojen. Naopak předseda ODS Václav Klaus soudí, že z "tak nízkého tempa ekonomického růstu" se nemůže radovat ani jako šéf opozice.

Příznivá struktura HDP pozitivně ovlivní i další vývoj ekonomiky. Český statistický úřad pravděpodobně zvýší prognózu ekonomického růstu ČR na letošní rok na 2,5 procenta z dosavadních dvou procent. Kolem této úrovně se pohybují rovněž odhady analytiků.

Sněmovna podpořila energetický zákon

Poslanecká sněmovna podpořila ve druhém sněmovním čtení vládní energetický zákon, který nově upravuje podmínky podnikání na trhu s energiemi. Vláda podle materiálu předpokládá, že úplné otevření trhu s elektřinou nastane v roce 2007. Energetická legislativa pak bude v plném rozsahu kompatibilní s legislativou EU. Sněmovna do třetího čtení propustila i vládní návrh zákona o hospodaření s energií. Mj. zavádí takzvaný "zelený haléř". Znamená to, že výrobci elektřiny by měli odvádět jeden haléř z každé prodané kilowatthodiny. Ročně by se na zvláštním účtu, který bude spravovat ministerstvo životního prostředí, mělo shromáždit zhruba půl miliardy korun.

Poslanci schválili převedení 300 miliónů korun obětem holocaustu

Poslanci schválili převedení 300 miliónů korun z Fondu národního majetku ve prospěch Nadačního fondu obětem holocaustu. Peníze budou sloužit ke zmírnění některých majetkových křivd, které byly těmto lidem způsobeny. Pro vyčlenění finančních prostředků dnes hlasovali zástupci všech poslaneckých klubů, nikdo nebyl proti. Prostředky budou využity rovněž k podpoře projektů, které slouží k důstojné připomínce obětí holocaustu. Fond chce podporovat i vzdělávací aktivity v oblasti judaismu.

Levici se nepodařilo zamítnout návrh zákona, který má umožnit stíhat i třídní nenávist

Levicovým poslancům se ve druhém čtení nepodařilo zamítnout předlohu, která má umožnit trestání lidí podněcujících k různým druhům nenávisti včetně nenávisti třídní. Varovali, že přijetí novely by mohlo ohrozit základní státní a národní zájmy ČR, protože by z ní mohli těžit třeba zastánci zrušení poválečných dekretů československého prezidenta Edvarda Beneše. Na základě těchto dekretů bylo z Československa odsunuto jeho německé obyvatelstvo za podíl na rozbití země a její okupaci nacistickým Německem. Mezi hlavní odpůrce novely se zařadili komunisté.

Sněmovna zamítla zákony o reformě soudnictví

Druhou letošní porážku při prosazování reformy soudnictví utrpěl ministr spravedlnosti Otakar Motejl. Sněmovna odmítla vládní návrhy zákonů o soudcích, státním zastupitelství a návrh zákona o soudech. Zákony měly zjednodušit a zrychlit soudní řízení. Motejl v reakci na postoj sněmovny přímo před poslanci prohlásil, že si trošku připadá jako "škodlivý hmyz". Opozice návrhům vyčítá, že nejsou v souladu s Ústavou, protože tu se zatím nepodařilo novelizovat. Odpůrcům vládních předloh vadil mimo jiné rozsah navrhované soudcovské samosprávy, kterou považovali za příliš velkou.

Evropskou unií kritizovaná zaostávající reforma českého soudnictví se stává palčivým problémem a jako hlavní téma se objevila i při schůzce prezidenta Václava Havla s vedením Senátu a Poslanecké sněmovny. Předseda sněmovny Václav Klaus proto navrhuje, aby se napříště ještě před projednáváním těchto zákonů politické strany pokusily najít společnou řeč. Reforma soudnictví, veřejné správy a boj proti korupci jsou nejčastěji kritizované oblasti ve výročních zprávách Evropské komise.

Poslanec Pilip navrhl nový způsob, jak odškodnit klienty kampeliček

Klienti zkrachovalých kampeliček by mohli být podle názoru poslance Unie svobody Ivana Pilipa odškodněni z příjmů, které do státního rozpočtu přinese prodej telekomunikačních licencí. Bývalý ministr financí řekl, že kdyby tento návrh získal širší politickou podporu, mohli by se lidé, které postihly problémy záložen, dočkat svých pojištěných vkladů "v řádu několika měsíců". Výnosy z prodeje čtyř licencí na mobilní systém třetí generace odhaduje vláda na 20 miliard korun; kompenzace klientů kampeliček by stála zhruba šest miliard. Z celkových vkladů záložen zkrachovalé kampeličky zadržují téměř 90 procent všech vkladů a sdružují přibližně 85 procent členů celého družstevního peněžnictví.

Vnitro odložilo rozhodnutí o dodávce nových pistolí pro české policisty

Definitivní rozhodnutí o dodávce 46.000 nových pistolí pro české policisty za zhruba 460 miliónů korun ministerstvo vnitra opět odložilo. Ministr vnitra Stanislav Gross řekl, že pistole měly při zkouškách některé nedostatky. Způsob testování kvality zbraní před týdnem kritizovali představitelé zbrojovky, podle nichž pistole zkoušeli lidé spojení s konkurenční rakouskou firmou Glock. Tato zbrojovka protestovala proti rozhodnutí ministerstva vnitra o přezbrojení policie Českou zbrojovkou.

Nouzové přistání letounu L-159 způsobila závada na výstupní trysce

Příčinou čtvrtečního nouzového přistání nového vojenského podzvukového letounu L-159 během zkušebního letu byla podle dosavadních výsledků vyšetřování závada na výstupní trysce. K tomuto závěru dospěla vyšetřovací komise, složená ze zástupců výrobce letounu Aera Vodochody a resortu obrany, která zkoumá příčiny vzniku závady. Nový letoun L-159, který měl být součástí letošní dodávky 21 strojů české armádě, řídil zkušební pilot Aera. Při nouzovém přistání nebyl nikdo zraněn.

Česká správa letišť dostane od USA grant na studii modernizace Otravy Mošnov

Grant 235 tisíc dolarů na vypracování studie proveditelnosti k projektu rozšíření a modernizace letiště Ostrava Mošnov získá Česká správa letišť od americké vládní Agentury pro obchod a rozvoj (TDA). Grantovou dohodu podepíše americký velvyslanec John Shattuck a ministr dopravy Jaromír Schling v úterý 19. září. Studii by měla vypracovat americká společnost, která zvítězila ve výběrovém řízení. Česká vláda se na vypracování studie nebude finančně podílet.

Čeští vojáci provedou příští týden nad Ruskem pozorovací let

Čeští vojáci provedou v souladu se Smlouvou o otevřeném nebi nad územím Ruska pozorovací let, který je naplánován od pondělí do pátku. Desetičlenný český tým bude létat letounem An-30, který patří ruské armádě. Pozorovací let bude dlouhý kolem 1400 kilometrů.

Václav Havel blahopřál jihokorejskému prezidentovi k budování dálnice

Prezident Václav Havel zaslal svému jihokorejskému protějšku Kim Te-džungovi blahopřejný dopis k chystanému položení základního kamene železniční trati a dálnice, které mají po pěti desetiletích spojit obě Koreje. Havel v blahopřejném dopise především ocenil pokračující vůli k řešení problémů zatěžujících vztahy obou zemí.

Vzdělávání českých zdravotních sester se neslučuje s praxí v Evropské unii

Současná forma vzdělávání zdravotních sester v Česku se neslučuje se vzděláváním zdravotnického personálu v zemích Evropské unie. Zatímco ve státech EU se budoucí sestry začínají vzdělávat v oboru až po ukončení středoškolského vzdělání, v ČR naopak nastupují do odborných škol již po absolvování základní školy. Uvedla to hlavní sestra Fakultní nemocnice v Hradci Králové Hana Ulrychová. "U nás se dívky rozhodují pro takto náročné povolání zhruba ve věku 14 let, v té době ale ještě nedokáží zhodnotit dopady svého rozhodnutí, uvedla Ulrychová.

Na nebi u Jičína se vznášeli australští draci všech velikostí

Několik desítek pestrobarevných draků všech velikostí se v pátek od časného rána vznášelo nad polním letištěm ve Vokšicích u Jičína. Pouštěli je tam účastníci jubilejního desátého ročníku kulturního festivalu Jičín - město pohádky. Mnohé z draků do Jičína přivezl australský nadšenec William Farber, který v Sydney předsedá australské drakoletecké společnosti. "Do Jičína jsem se poprvé dostal před třemi lety, když jsem městem projížděl coby běžný turista. V té době se zde konal pohádkový festival, který se mi velice líbil, a proto jsem sám kontaktoval pořadatele," řekl Farber. Jičínský pohádkový festival se pomalu dostává do svého posledního dějství. Týdenní akce vyvrcholí v sobotu večer na Valdštejnově náměstí světelnou show a ohňostrojem.

Na olomouckém výstavišti Flora parkuje nejžíznivější auto světa

Jedno z nejžíznivějších aut světa, které za jednu minutu jízdy spotřebuje deset litrů nafty, mohou nyní vidět návštěvníci olomoucké výstavy Autosalon. "Nejžíznivějším autem na světě je vozidlo ruské výroby, které používali vojáci jako nosič jaderné rakety. Půjčil nám ho sběratel z Prahy, který s tímto kolosem přijel do Olomouce normálně po dálnici," řekl Robert Zdráhal z pořádající agentury.

Pražané zažili benátskou noc

Lidé u Vltavy poblíž Národního divadla zažili benátskou noc. Na hladinu řeky vypluly gondoly ověšené lampióny a oblohu rozzářil ohňostroj. Veselí patřící ke koloritu severoitalských Benátek, jehož pražské podobě přihlížely stovky obyvatel a návštěvníků české metropole, bylo jednou z akcí projektu Praha - Evropské město kultury. Součástí benátské noci byly i koncerty rockových skupin, které symbolicky ukončily provoz letního kina v rámci akce Praha-město na řece. Kino provozuje Společnost kinematograf bří Čadíků a přes léto jej navštívilo více než 5000 diváků.

Soubor Hradišťan zahájil v Praze na Letné festival WOMAD

Lidový soubor Hradišťan zahájil v Praze na Letné českou odnož celosvětového festivalu world music WOMAD. Do neděle se ve velkoplošném stanu na letenské pláni a okolních menších scénách představí sólisté a skupiny z nejrůznějších koutů světa. Festival, u jehož kořenů stojí muzikant a někdejší zpěvák skupiny Genesis Peter Gabriel, se v Praze koná jako v první z postkomunistických zemí. V britském Readingu se však jeho brány poprvé otevřely před devatenácti lety. Festival je dnes sondou do moderní hudby, ovlivněné folklórem nejrůznějších zemí. Diváci také budou moci ochutnat jídla z nejrůznějších koutů světa.

Mozaika na katedrále sv.Víta už zase vypadá jako za dob Karla IV.

Jižní stranu katedrály sv. Víta na Pražském hradě už zase zdobí mozaika Posledního soudu v podobě, v jaké ji před více než šesti sty lety vídal český král a římský císař Karel IV. Skleněnou mozaiku, která znázorňuje Krista jakou soudce rozhodujícího o posmrtném osudu lidí, opravil po osmileté práci americký Gettyho ústav pro obnovu památek.

Obří mozaiku si objednal Karel IV. a dokončena byla v roce 1371. K vidění však bylo unikátní dílo složené z miliónu skleněných kostiček a kamínků ve své šest století dlouhé historii jen zřídkakdy. Na špatném stavu mozaiky se podepsaly požáry a války. V 17. století byla zakryta omítkou. Gettyho ústav zpracovával šest let nejvhodnější metodu na obnovu této chátrající památky. Nakonec vyvinul novou metodu, při níž plochu 84 metrů čtverečních ošetřoval pomocí proudění stlačeného vzduchu se skleněným prachem. Na pracích se podílel mezinárodní tým vědců, historiků a konzervátorů. Trojice pracovníků Gettyho ústavu dostala od prezidenta Václava Havla osobní medaili.

Zdravotní stav Emila Zátopka se mírně zlepšil

Zdravotní stav legendárního běžce Emila Zátopka se v posledních dnech mírně zlepšil. Čtyřnásobného olympijského vítěze již nepronásledují teploty, jeho stav umožnil zintenzívnit rehabilitaci a Zátopek je již schopen posedávat u lůžka. Podle Ilji Kotíka, primáře I. vnitřního oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze, bude sedmasedmdesátiletý pacient schopen sledovat přenosy z olympijských her. Slavný atlet byl v minulém týdnu hospitalizován poté, co dostal horečky způsobené virózou. Jeho stav zkomplikoval posléze zápal plic spojený s oslabením srdeční činnosti.

V australském Sydney začaly olympijské hry

V australském Sydney začaly XXVII. letní olympijské hry. Svoji činnost zahájil i Český olympijský dům, který bude po dobu trvání her zosobňovat sportovcům a novinářům kousek domova. Sídlo se nachází v irské restauraci Woollomooloo Bay Hotel nedaleko živého centra Sydney a potřebám olympijské výpravy bude k dispozici celé patro o rozloze zhruba čtyři sta metrů čtverečních. V českém domě se točí české pivo a místní česká pekařka připravila u příležitosti slavnostního zahájení domu sto padesát koláčů.

Sport

Fotbalisté Sparty porazili v předehrávce sedmého kola první ligy Drnovice 3:0 a zvýšili svůj náskok v čele tabulky před druhým Libercem na pět bodů. Ve druhém utkání zvítězili Bohemians po bezbrankovém poločase nad Blšany nečekaně vysoko 4:0 a jsou v tabulce šestí. Přední místa tabulky hokejové extraligy opanovali po pátečních zápasech čtvrtého kola finalisté uplynulého ročníku. Do čela se probojoval Vsetín díky vítězství ve Zlíně, na druhou pozici se dostala mistrovská Sparta, která porazila v derby Slavii 4:1. Výsledky 4. kola hokejové extraligy: Třinec - Havířov 3:3 Slavia Praha - Sparta Praha 1:4 Zlín - Vsetín 2:3 Plzeň - Litvínov 4:2 Znojmo - Č. Budějovice 3:5 Vítkovice - Pardubice 3:4 Kladno - Karlovy Vary 2:4

A jaké bude počasí? Polojasno, nejvyšší denní teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.