Zprávy sobota, 17. dubna 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Na úvod přináším přehled zpráv.

A nyní podrobně:

Premiér Zeman jednal o kazašském dluhu ČR

Pokrok v otázce splácení kazašského dluhu České republice byl dosažen při čtvrtečním jednání českého premiéra Miloše Zemana s jeho ruským kolegou Jevgenijem Primakovem. "Dohodli jsme se, že Rusko bude souhlasit s odběrem kazašského plynu a České republice místo něj poskytne stejné množství plynu ruského," uvedl v pátek v Moskvě Miloš Zeman. Za výhodný označil přitom fakt, že plyn tak nebude nutné transportovat plynovodem přes celé území Ruské federace. Vůči Kazašské republice uplatňuje ČR dluh asi čtyř miliard korun, jenž se Kazachstán zavázal uhradit prostřednictvím dodávky zhruba 2,6 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Až dosud však Rusko odmítalo tranzit kazašského plynu přes své území.

Podle Zemana a Ivanova se vztahy ČR a Ruska zlepšují

O bilaterálních vztazích a mezinárodní situaci, především krizi v Kosovu, jednali v pátek v Moskvě premiér Miloš Zeman a ruský ministr zahraničí Igor Ivanov. Oba politici se shodli, že v Kosovu jde o humanitární katastrofu, kterou je nezbytné urychleně vyřešit. Miloš Zeman zdůraznil nezbytnost většího zapojení Ruska do řešení kosovské krize. Igor Ivanov uvedl, že krize na Balkáně ohrožuje všechny státy na evropském kontinentě. Podle ruského ministra zahraničí je Moskva pouze pro politické řešení konfliktu.

S premiérem Zemanem se přišel v Moskvě rozloučit i Žirinovskij

V pátek večer ukončil premiér Zeman oficiální část návštěvy Moskvy. Na slavnostní večeři pořádané při příležitosti pobytu předsedy české vlády velvyslanectvím ČR se překvapivě objevil i vůdce ultranacionalistické Liberálnědemokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij. Ten po příchodu před novináři vyjádřil uspokojení nad tím, že mezi zeměmi NATO jsou v názoru na řešení kosovské otázky patrné rozdíly. Premiér Zeman totiž na briefingu s novináři řekl, že ČR je jednou z 19 členských zemí NATO a že rozhodně v této fázi není tou zemí, která by sama mohla jugoslávskou krizi nějak vyřešit. Stanovisko obou zemí bylo shodné v tom, že konflikt je třeba z vojenské úrovně převést co nejrychleji na úroveň politickou.

Zemanovi ministři v Moskvě o spolupráci a ruském dluhu

Čtyřstrannou rámcovou dohodu ohledně zajišťování konkrétních investičních projektů podepsali v pátek Moskvě zástupci české exportní pojišťovny EGAP, české exportní banky a ruské společnosti Ingosstrach a ruské Avtobanky. Podpisu byl přítomen i ministr financí Ivo Svoboda. Ten se také sešel s ruským kolegou Michailem Zadornovem. Hlavním tématem jejich jednání byly formy vyrovnání ruské zadluženosti vůči České republice, která dosahuje 3,6 miliardy dolarů.

Václava Havla zajímala spolupráce státu s nadacemi pomáhajícími Kosovu

Nevládní organizace zajišťující pomoc kosovským uprchlíkům si pochvalují zlepšující se spolupráci se státní správou, která podle ředitele Nadace při České televizi Člověk v tísni Tomáše Pojara v případě dřívějšího konfliktu v Bosně a Hercegovině poněkud vázla. Zástupci pěti nevládních organizací sdružených v Koordinační skupině pro humanitární pomoc v Kosovu informovali v pátek o aktuálním stavu a problémech pomoci na Balkáně prezidenta Václava Havla. Nadace Člověk v tísni už shromáždila na svém kontě SOS Kosovo už 9,153.527 korun. Jak sdělili její pracovníci, ve středu odjede dalších osm kamiónů do Černé hory a v pátek budou vypraveny dva kamióny do Makedonie.

Prezident si cení české solidarity s uprchlíky z Kosova

Vlna solidarity s oběťmi tragédie v jugoslávské provincii Kosovo, která se šíří po celé České republice, přesvědčuje prezidenta Václava Havla o tom, že u obyvatel státu ještě "nevyhynuly dobré lidské vlastnosti". Prezident to uvedl na páteční slavnosti k Mezinárodnímu dni památek a sídel, která se konala ve Španělském sále Pražského hradu. Zvláště pak ocenil přístup zastupitelů Českých Budějovic k pomoci uprchlíkům z Kosova. Město už uvolnilo z městského rozpočtu 500.000 korun na pomoc Kosovu. Radnice také shromažďuje nabídky na ubytování uprchlíků a k tomuto účelu vyčlenila přímou telefonní linku.

ODS navrhne zákon k vydání emise státních dluhopisů kvůli Kosovu

Občanská demokratická strana je přesvědčena, že humanitární pomoc Kosovu má být řešena s co možná největší účastí a přímou podporou občanů ČR. Poslanecký klub ODS proto předloží návrh zákona, který umožní vládě vydat zvláštní emisi státních dluhopisů až do výše jedné miliardy, oznámil to na páteční tiskové konferenci místopředseda ODS Ivan Langer.

Ministr zahraničí Jan Kavan není nakloněn financování humanitární pomoci uprchlíkům z jugoslávské provincie Kosovo vydáním státních dluhopisů, které preferuje ODS. Je to podle něj méně účinný a pomalejší způsob, jak získat jednu miliardu korun na pomoc Kosovu, než zvýšení schodku státního rozpočtu navrhované vládou.

Iniciativu ODS většina poslanců ostatních stran neodmítá, nikdo jí ale také dopředu neslibuje podporu. Vyplynulo to z páteční ankety ČTK. Bohuslav Sobotka 'ČSSD) označil představu ODS za "vcelku reálný návrh". Podle něj může být alternativou ke zvýšení rozpočtového deficitu, který navrhuje vláda. Také Michal Lobkowicz z Unie svobody tento způsob získání peněz na humanitární pomoc předem zcela nezavrhuje. Podle něj je unie o této cestě ochotna uvažovat, ačkoli dosud preferovala spíše úspory uvnitř rozpočtu.

Kavan: Vláda bude s přítomností letounů NATO v ČR souhlasit

Vláda podle ministra Jana Kavana podpoří případný požadavek NATO na využití českých vojenských letišť pro rozmístění některých letadel. Je velmi pravděpodobné, že Česká republika bude v příštích dnech požádána, aby na jednom nebo dvou českých letištích mohly přistávat tankovací letouny. Kavan předpokládá, že by mohly česká letiště používat pouze stroje zásobující letectvo aliance pohonnými hmotami či vojenské dopravní letouny. Rozmístění letadel Severoatlantické aliance by podle české Ústavy musel schválit parlament.

Parlament by patrně souhlasil s přítomností letounů NATO v ČR

Všechny parlamentní strany kromě KSČM by patrně vyhověly případné žádosti NATO o využití českých letišť pro rozmístění letadel aliance v souvislosti s řešením krize v Kosovu. Vyplynulo to z páteční ankety ČTK. Rozmístění letadel Severoatlantické aliance, tedy přítomnost cizích vojsk na území ČR, by podle české Ústavy musel schválit parlament.

ČR pravděpodobně postaví v Albánii uprchlický tábor

Uprchlický tábor v Albánii postaví pravděpodobně zaměstnanci Civilní ochrany České republiky. Uvedl to mluvčí ministra obrany Milan Řepka, ale zdůraznil, že definitivně rozhodnuto ještě není. Stavba tábora bude stát 36 miliónů korun. O tom kdy a kde bude vybudován rozhodne ministerstvo zahraničí. Do akce nebudou zapojeni vojáci, protože jejich pobyt na území cizího státu by musel schválit parlament a celá věc by se tak mohla protáhnout. Po dokončení bude tábor předán do správy mezinárodním humanitárním organizacím.

Rekreační zařízení v Kašavě přijalo první uprchlíky z Kosova

Hlavně mladí lidé ve věku kolem 25 let byli mezi uprchlíky z Kosova, kteří v pátek přijeli do rekreačního střediska v Kašavě na Zlínsku. V zařízení v Hostýnských vrších bude bydlet více než sto lidí, kteří požádali o azyl v České republice.

Výbory parlamentů ČR, Maďarska a Polska podporují akce NATO v JSR

Vojenské akce NATO v Jugoslávii plně podpořily v pátek ve společném komuniké branné a zahraniční výbory parlamentů České republiky, Maďarska a Polska. Tyto tři nové členské země Severoatlantické aliance by podle nich měly využít všech svých dostupných prostředků, aby přispěly k vyřešení krize v souladu s pěti pondělními požadavky Severoatlantické rady.

STEM: Odpůrců zásahu NATO v Jugoslávii přibývá

Mezi lidmi v České republice přibývá odpůrců vojenského zásahu NATO v Jugoslávii. Podle pátečního bleskového průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi se počet odpůrců leteckých útoků aliance během posledních čtrnácti dnů zvýšil ze 40 na 48 procent a podíl stoupenců klesl o šest na 34 procent. Osmnáct procent dotázaných nemá vyhraněný názor.

Podle MMF bude HDP ČR letos na nule, inflace pod čtyřmi procenty

Mezinárodní měnový fond letos předpokládá stagnaci hrubého domácího produktu a inflaci pod čtyřmi procenty. Na závěr desetidenní mise fondu v Praze to uvedl ředitel pro Evropu Jacques Artus. Podle názoru zahraničních odborníků by Česká republika měla ze všeho nejdřív zastavit zhoršování ekonomické situace a urychlit oživení. Mezinárodní měnová fond proto vítá uvolnění měnové i rozpočtové politiky. Vidí však ještě určitý malý prostor pro další snížení úrokových sazeb. Podle mise fondu je nutné vzhledem k nepříznivé ekonomické situaci zabránit jakémukoliv posílení kursu koruny, v případě potřeby i dalším snížením úroků.

Evropský parlament vyzval k urychlení procesu rozšíření o ČR

K urychlení procesu začlenění České republiky a dalších kandidátských zemí do Evropské unie vyzval Evropský parlament. Evropští poslanci nicméně vyjádřili znepokojení nad postavením romské menšiny v České republice a vyzvali vládu, aby se s tímto problémem vypořádala. Zástupci Evropské lidové strany prosadili v rezoluci dodatek o uzavření rizikových jaderných reaktorů a výzvu vládě o zrušení Benešových dekretů z let 1945 a 1946, týkajících se vyhnání jednotlivých etnických skupin.

ČR neuzavře v pondělí kapitolu průmyslové politiky

Česká republika jako jediný z šesti kandidátů, kteří jednají o vstupu do EU, nebude moci v pondělí předběžně uzavřít kapitolu "průmyslová politika", protože nebyla schopna v termínu odevzdat koncepční materiál. ČTK to potvrdil vrchní vyjednávač Evropské komise Klaus van der Pas. Vstupní rozhovory mezi "patnáctkou" a Českou republikou, Maďarskem, Polskem, Slovinskem, Estonskem a Kyprem budou pokračovat v pondělí třetím kolem. Unie se s každým z kandidátů sejde na úrovni velvyslanců a vedoucích vyjednávačů; za ČR bude přítomen náměstek ministra zahraničí a vedoucí jednacího týmu Pavel Telička.

Dokument o průmyslové politice, který původně měli zástupci vlády v pondělí v rámci vstupních pohovorů projednávat s představiteli Evropské unie, kabinet podle ministra zahraničí Jana Kavana brzy dokončí. Předložení tohoto materiálu, který ČR přislíbila ke konci března, vázlo na schválení revitalizačního programu českého průmyslu; na něm se kabinet dohodl teprve ve středu.

Václav Klaus přednášel v USA o ČR a diskutoval o situaci v Kosovu

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus přednášel v pátek v Dallasu o situaci v České republice a diskutoval o situaci kolem Kosova. Hlavní kancelář ODS ČTK sdělila, že přednáška nesla název "Konec století v pohledu střední Evropy" a uspořádalo ji dallaské Národní středisko pro politické analýzy. Podle této instituce Klaus pomohl vést jednu z nejúspěšnějších transformací od socialismu ke kapitalismu ve střední a východní Evropě.

Informační list dallaského Národního střediska pro politické analýzy také upozornil, že Klaus vyjádřil výhrady k nynější vojenské operaci proti Jugoslávské svazové republice. Podle Klause jde o vojenskou akci, která nemůže být postavena na koncepci boje proti zlu, proti zločinnému režimu Slobodana Miloševiče, nýbrž musí být operací s jasně definovaným záměrem, kterým je jedině zabránění humanitární katastrofě - kterou nesmí umocnit. Klaus upozornil, že je možné donekonečna bombardovat s nadějí, že jedna strana přistoupí na svou bezpodmínečnou kapitulaci, ale on sám je pro řešení formou jednání, které by bylo akceptovatelné pro obě strany a mohlo by vytvořit novou rovnováhu sil.

Prezident Havel se zúčastní summitu NATO a navštíví Kanadu

Václav Havel se příští týden vypraví na deset dnů na americký kontinent. Na Washingtonském summitu k 50. výročí založení aliance vystoupí český prezident s projevem. Poté se z Washingtonu přesune do Minneapolisu, kde jej čeká schůzka s krajany a především zde jako ústřední postava vystoupí na sympoziu věnovanému občanské společnosti. Poprvé ve funkci prezidenta ČR navštíví Václav Havel také Kanadu. Stěžejním bodem třídenní návštěvy bude projev před oběma komorami kanadského parlamentu.

Ministr Císař zahájil pětidenní návštěvu Mexika

Český ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař zahájil v pátek pětidenní pracovní návštěvu Mexika, jejímž cílem je posílit spolupráci v cestovním ruchu a povzbudit mexické investice v České republice. Císař se mimo jiné setká se svým kolegou, ministrem cestovního ruchu Oscarem Espinosou Villarealem a s ředitelem pro rozvoj turistiky a prezidentem burzy turistických investic Guillermem Tarratsem.

Peter Weiss ocenil podporu ČR integračním snahám Slovenska

Předseda zahraničního výboru Národní rady Slovenska Peter Weiss ocenil v pátek v Praze českou podporu integračním snahám Bratislavy. "Velmi si vážíme, že Česká republika dává jednoznačnou podporu integračním ambicím Slovenské republiky," řekl Weiss novinářům po dopoledním přijetí u vicepremiéra Egona Lánského. Ten po setkání zopakoval, že například vstup Slovenska do Severoatlantické aliance je přímo "strategickým zájmem" České republiky.

Čtyřkoalice se do vlády se sociální demokracií nechystá

Podle šéfa unie Jana Rumla nevyjednává čtyřkoalice tvořená KDU-ČSL, ODA, DEU a Unií svobody se sociální demokracií o vstupu do vlády. Přesto se v tisku objevily informace, že čtyřkoalice kalkuluje, že se na podzim v souvislosti s jednáním o státním rozpočtu na příští rok rozhodne o vytvoření nové a většinové vlády. Ruml ovšem něco podobného kategoricky odmítl. "Jsou to ničím nepodložené spekulace, ke kterým se nebudu vyjadřovat," řekl ČTK.

Buzková chce zlepšit kontakty tiskového oddělení ČSSD s novináři

Vztahy tiskového oddělení ČSSD s novináři chce zlepšit místopředsedkyně sociální demokracie Petra Buzková, která dostala tento úsek na starosti. Právě kontakty se zástupci tisku označila za jádro problému mediální politiky Lidového domu. Podrobnosti k podobě nové mediální politiky vládní strany však Petra Buzková neuvedla s tím, že ještě nemá promyšleny všechny detaily.

Melichar: Vláda nemůže zabránit výstavbě plotu v Matiční ulici

Poslanec za ODS Jaroslav Melichar tvrdí, že vláda nemůže zabránit výstavbě keramického plotu v ústecké Matiční ulici. Reagoval tak na vyjádření vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla, že vláda v žádném případě nepřipustí výstavbu plotu, který by měl být postaven mezi rodinnými domky a obecními domy pro neplatiče nájemného. Podle zákona může pouze přednosta ústeckého okresního úřadu pozastavit platnost tohoto usnesení. Pokud by přednosta zjistil, že usnesení porušuje zákon, pozastavil by jeho platnost a poté by o jeho osudu rozhodla Poslanecká sněmovna.

Po důlním otřesu je zraněno deset lidí

Při důlním otřesu v dolu Československé armády v Karviné bylo ve čtvrtek večer zraněno deset lidí, z toho tři těžce. Všichni jsou v nemocničním ošetření a mimo bezprostřední ohrožení života. Postižená důlní díla byla silně poškozena a do chodeb vnikl metan. Z ohrožených oblastí byli okamžitě odvoláni všichni pracovníci. Příčiny důlního otřesu se vyšetřují.

Klášterec nad Ohří vyhlášen historickým městem roku 1998

Titul historické město roku 1998 získal Klášterec nad Ohří. Ocenění ministerstva kultury a ministerstva pro místní rozvoj za úspěchy při realizování Programu regenerace městských památkových rezervací a zón převzali v pátek zástupci samosprávy severočeského města na shromáždění k nadcházejícímu Mezinárodnímu dni památek a sídel ve Španělském sále Pražského hradu. V Klášterci nad Ohří se podle resortu kultury, který ocenil zejména systematičnost a koncepčnost postupu regenerace, daří oživení historické zástavby a prázdných budov a propojování památek s cestovním ruchem.

Hoffmeisterovy karikatury osobností vystaveny v New Yorku

V New Yorku byla v pátek otevřena výstava karikatur slavných osobností dvacátého století, které zachytil v nezaměnitelné podobě Adolf Hoffmeister. Jde o první výstavu jeho kreseb od roku 1973, kdy zemřel v Praze v nemilosti tehdejšího režimu. Výstava, otevřená do 6.května, se koná v newyorské Landon Gallery, kterou vlastní Hoffmeisterův syn, grafik Adam. Hoffmeister během své křivolaké životní dráhy zachytil v karikatuře francouzského básníka Jeana Cocteaua, německého dramatika Bertolta Brechta, spisovatele Franze Kafku, malíře Pabla Picassa a Salvadora Dalího, ilustrátora Františka Kupku, spisovatele H.G.Wellse a nynějšího českého prezidenta Václava Havla.

V Jižní Africe zahájil turné soubor Bambini di Praga

Čtvrtečním koncertem na půdě pretorijské university zahájil pěvecký soubor Bambini di Praga dvoutýdenní turné po Jihoafrické republice. Soubor se v této zemi představuje vůbec poprvé a jeho první vystoupení se setkalo s velkým úspěchem. Mezi téměř 600 posluchači nechyběli významní politikové, podnikatelé, umělci a akademici. Další koncerty pod vedením Bohumila a Blanky Kulínských uspořádají malí umělci mimo jiné v Johannesburgu a zúčastní se i festivalu sborového zpěvu v Darkensbergu.

Festival spisovatelů navštívilo 2000 milovníků literatury

Pětidenní 9. ročník Festivalu spisovatelů Praha, který skončil v pátek večer, navštívilo 2000 zájemců o krásnou literaturu a divadlo. Festivalu se letos zúčastnilo 33 básníků a spisovatelů ze 13 zemí. MEZI nejobletovanější hosty přehlídky patřili Maďar Péter Esterházy, polský spisovatel Slawomir Mrozek a švédský dramatik Per Olov Enquist.

Sport

Hokejisté Slovnaftu Vsetín se popáté za sebou stali mistry republiky, když ve třetím finálovém utkání Staropramen extraligy zvítězili na ledě Zlína 4:2. Vsetín tak finálovou sérii vyhrál 3:0 a získal tak letošní mistrovský titul.

V Praze na Strahově bylo v pátek rozlosováno semifinále Poháru Českomoravkého fotbalového svazu. V úterý 4. května se střetnou pražské kluby Sparta a Slávia, o dva dny později se ve druhém souboji o postup do finále utkají Petra Drnovice se Slovanem Liberec.

V Minsku byl rozlosován souboj druhé divize Světové skupiny tenisového Fed cupu mezi Běloruskem a Českou republikou. V sobotu proti sobě nastoupí nejprve Květoslava Hrdličková a Olga Barabanščikovová, druhý zápas obsatarají Denisa Chládková a Nataša Zverevová. V neděli si naše tenistky své běloruské soupeřky vymění.

Počasí

V sobotu bude na území České republiky většinou zataženo s deštěm. Na horách a na západě Čech od středních poloh sněžení. Během dne budou srážky slábnout. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 7 až 11 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.