Zprávy sobota, 17. ledna 1998

Nyní podrobněji:

ODS zadala forenzní audit svého financování a hospodaření

Politické grémium Občanské demokratické strany /ODS/ zadalo forenzní audit svého financování a hospodaření firmě Deloitte and Touche. Bude v něm zahrnuto období 1994 až 1997 a bude se týkat i těch členů strany, kteří v těchto dnech ODS opouštějí. Na tiskové konferenci to uvedl předseda ODS Václav Klaus. Zdůraznil, že jde o mimořádně náročnou a nákladnou věc, za kterou je ODS ochotna zaplatit skutečnou tržní cenu ve výši zhruba čtyř miliónů korun, neboť věří, že se jí tato nemalá investice vyplatí. Právě skandály kolem financování vedly k pádu vlády a k poklesu preferencí ODS.

Zadaný audit mezinárodně uznávané firmy má odpovědět na čtyři otázky: - zda byl sponzoring v ODS prováděn v souladu s platnými zákony a vnitřními pravidly strany - zda existují sponzoři nebo spozoring ve prospěch ODS, který by nebyl zachycen v účetnictví - jaké zdroje financování byly v účetnictví zachyceny a jak byly spotřebovány - jestli byly při financování činnosti ODS použity prostředky nezachycené v účetnictví, případně zda lze nalézt a prokázat spojení strany nebo členů vedení s takovými prostředky. ODS předpokládá, že se vypracování auditu dá stihnout do konce dubna, tedy ještě před zahájením volební kampaně.

Krátce po jednání politického grémia se sešla výkonná rada ODS. Pověřila místopředsedkyni Libuši Benešovou a předsedu kontrolní a revizní komise senátora Jana Voráčka dohledem nad stranickým hospodařením a spoluprací s policií při vyšetřování finančního skandálu s údajnými tajnými konty a sponzory. Členové rady po osmi a půl hodinovém jednání přiznali, že v minulosti nebylo financování ODS vždy v pořádku.

Dvořák vyzval Pilipa ke zveřejnění zakladatele konta ODS

Bohdan Dvořák, který odstoupil z funkce místopřesedy ODS, vyzval bývalého člena strany Ivana Pilipa, aby oznámil jméno zakladatele tajného konta ODS v zahraničí. Dvořák v rozhovoru pro páteční deník Právo uvedl, že Pilip na kongresu ODS řekl, že toto jméno zná. Pilip však v rozhovoru pro Český rozhlas naznačil, že si jménem osoby, která založila konto ODS v zahraničí, není jist.

ODS předala policii vyžadované dokumenty

Úřadující hlavní manažer ODS Tomáš Ratiborský předal na utajené schůzce policii kopie cestovních příkazů zaměstnanců a funkcionářů ODS pro cesty do Maďarska, Rakouska a Švýcarska. Dokumenty mají pomoci policii při vyšetřování existence údajného tajného konta ODS v zahraničí. Policisté si podle předsedy ODS Václava Klause přáli, aby předání bylo diskrétní.

Poslanci názorové platformy ODS podpoří Tošovského vládu

Zhruba 30 poslanců hlásících se k názorové platformě v ODS, kteří by měli reprezentovat vznikající stranu Unii svobody, jednoznačně podpoří kabinet Josefa Tošovského při hlasování o důvěře vládě. Představitel platformy Jan Ruml uvedl, že akceptují postup navržený vládou, tedy vyvolání předčasných voleb prostřednictvím zákona o prodeji státní půdy. "Samozřejmě jsme ochotni jednat i o jiných způsobech, ale pád tří vlád je pro nás absolutně nepřijatelný," uvedl Ruml. Reagoval tak na slova předsedy ODS Václava Klause, který v rozhovoru pro páteční Mladou frontu Dnes uvedl, že jeho strana Tošovského vládu nepodpoří, a připomněl, že k předčasným volbám lze dospět podle Ústavy rovněž pádem tří vlád.

Klub ODS se zatím nedohodl, zda podpoří vládu

Poslanecký klub ODS se zatím nedokázal dohodnout na tom, zda podpoří kabinet Josefa Tošovského při hlasování o důvěře vládě. Prozatímní předseda klubu Vlastimil Tlustý po jeho zasedání oznámil, že zatímco část poslanců je již rozhodnuta vládu nepodpořit, další chtějí svůj postoj odvodit až od programového prohlášení kabinetu.

O podpoře vlády jednal Václav Havel s Milošem Zemanem

Vláda premiéra Josefa Tošovského by podle prezidenta Václava Havla měla v zájmu předpokládaného termínu voleb získat důvěru. Řekl to po své informativní schůzce s předsedou Poslanecké sněmovny a sociální demokracie Milošem Zemanem. Podle Zemana by se předsedové politických stran měli zavázat, že jejich poslanci nepodpoří zákon o prodeji státní půdy, což by, jak předpokládá vláda, mělo být důvodem pro rozpuštění Poslanecké sněmovny. Zeman zároveň očekává, že Tošovského vláda bude při formulaci programového prohlášení tak "moudrá", aby do něho nezařadila věty, které by na některé strany mohly působit jako "pověstný červený hadr na pověstného býka".

Podle předsedy ODA Jiřího Skalického vláda důvěru možná nedostane

Vláda Josefa Tošovského neobdrží podle předsedy ODA Jiřího Skalického podporu Poslanecké sněmovny. Sociální demokracie a ODS nalezly podle něj společný zájem pokořit Tošovského vládu. V zájmu šéfů ČSSD a ODS Miloše Zemana a Václava Klause je vytvořit dojem, že v této zemi nelze sestavit stabilní vládu, byť i dočasnou, pokud ji nebude sestavovat "jeden z těchto pánů", tvrdí Skalický. Ten dále upozornil, že ČSSD nyní dává najevo, že bude-li Tošovského vláda pokračovat v procesu privatizace a deregulace cen, budou poslanci ČSSD aktivně hlasovat proti podpoře nového kabinetu.

Václav Klaus odmítl spekulace o dohodě se sociální demokracií

Předseda ODS Václav Klaus odmítl spekulace o možné dohodě mezi ODS a ČSSD, že nepodpoří vládu Josefa Tošovského při hlasování v Poslanecké sněmovně. Reagoval tak na slova šéfa ODA Jiřího Skalického, který tvrdí, že sociální demokracie a ODS nalezly společný zájem pokořit Tošovského vládu.

Miroslav Sládek - třetí kandidát na úřad prezidenta

Prezidentským kandidátem Sdružení pro republiku-Republikánské strany Československa je předseda této strany Miroslav Sládek. Uvedl to mluvčí strany Jan Vik. Sládek se pravděpodobně nebude moci volby prezidenta zúčastnit, neboť je ve vazbě v souvislosti s obviněním z podněcování k národnostní a rasové nenávisti. Sládek se obrátil na Ústavní soud se stížností na rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 o jeho vzetí do vazby. Požaduje, aby Ústavní soud buď zrušil usnesení o vzetí do vazby, nebo aby přikázal orgánům činným v trestním řízení, aby mu umožnily účast na společné schůzi obou parlamentních komor, která má 20. ledna na programu volbu prezidenta republiky.

Rozpory v otázce ratifikace vstupu ČR do NATO

Postoj české diplomacie a šéfa sociální demokracie Miloše Zemana k otázce ratifikace vstupu země do NATO se nadále rozchází. Zatímco ministerstvo zahraničí chce, aby domácí proces ratifikace vstupu začal co nejdříve a s přistoupením země do aliance vyslovila souhlas ještě nynější sněmovna, její předseda Miloš Zeman s tím nesouhlasí. "Bylo by vhodnější vyčkat na ratifikaci v parlamentech členských zemí," reagoval Zeman na dotaz ČTK. Svůj postoj zdůvodnil mimo jiné "spory, zda je či není diplomaticky zdvořilé ratifikovat smlouvu před členskými zeměmi". Sněmovní zahraniční výbor už zahájil obecnou rozpravu o přistoupení země k alianci.

Poslanecký klub ODS hodlá učinit maximum pro to, aby parlament projednal ratifikaci vstupu České republiky do Severoatlantické aliance ještě v tomto volebním období, tedy před předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny. Novinářům to po jednání poslanců ODS řekl jejich prozatímní předseda Vlastimil Tlustý.

Josef Tošovský hovořil s americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou o vstupu ČR do NATO

Předseda vlády Josef Tošovský telefonicky hovořil s ministryní zahraničí Spojených států Madeleine Albrightovou. Předmětem rozhovoru byly zejména otázky spojené se vstupem České republiky do NATO. Americká ministryně sama volala Tošovskému a ten jí informoval i o dalších prioritách nové české vlády. Při jmenování vlády 2. ledna Tošovský na prvním místě uvedl aktivní pokračování v jednání o vstupu České republiky do NATO a Evropské unie. Za další priority své vlády označil obnovení dynamiky hospodářské reformy, zejména privatizace a vytváření předpokladů pro budoucí růst české ekonomiky, podnikání rozhodných kroků proti kriminalitě a korupci.

Rozpočtový deficit - 15,7 miliard korun

Rozpočtový deficit 15,7 miliard korun za rok 1997 - odpovídající asi jednomu procentu hrubého domácího produktu - je "maximum možného", řekl analytik Živnostenské banky Pavel Sobíšek. Bývalý Klausův kabinet zkrátil v dubnu a v květnu plánované rozpočtové výdaje o 45,5 miliardy korun. Rozpočet i přesto stáhly do schodku zejména následky katastrofálních povodní, které si vyžádaly škody za 60 miliard korun, a pokrytí pětimiliardové ztráty státní Konsolidační banky z roku 1996.

Výsledný schodek státního rozpočtu za rok 1997 je sice vůči předběžným výsledkům, které hovořily o necelých osmi miliardách korun, zklamáním, ale v žádném případě se nejedná o výrazné zhoršení makroekonomické situace. Uvedl to pro ČTK Martin Hlušek, analytik Expandia Finance. "Obecně bych jednoprocentní deficit na hrubý domácí produkt vzhledem k vývoji v minulém roce hodnotil kladně", uvedl Hlušek.

Spory komunistů o finanční prostředky

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) odmítá programovou návaznost na někdejší Komunistickou stranu Československa, rozhodně však trvá na kontinuitě právní. Tisková mluvčí KSČM Věra Žežulková to uvedla v reakci na slova generálního tajemníka Strany československých komunistů (SČK) Miroslava Štěpána, který nároky KSČM zpochybnil. Štěpán totiž považuje svou stranu za přímou nástupkyni KSČ, a požaduje proto vydání jejích finančních prostředků, s nimiž podle jeho přesvědčení neoprávněně nakládají komunisté předsedy Miroslava Grebeníčka. Hodnotu movitého a nemovitého majetku Štěpán odhadl na 13 miliard, příspěvky vybrané jen za rok 1989 na 1,2 miliardy a položku na devizovém účtě řádově na desítky miliónů korun. Objasnění osudu bývalého komunistického majetku považuje Štěpán právě nyní, kdy se hovoří o pochybném financování politických stran, za rozhodně aktuálnější než několik sporných miliónů ODS.

Ministři zemědělství EU nepodepíší s ČR veterinární dohodu

Ministři zemědělství Evropské unie na prvním letošním zasedání příští týden v Bruselu opět nepodepíší veterinární a fytosanitární dohodu s Českou republikou, kterou přitom loni na návrh Evropské komise schválili. Podle českého ministerstva zemědělství není odložení podpisu adekvátní reakcí na pokračující spor kolem dovozu brambor z Evropské unie do ČR. Česká republika dokončila přípravu této významné dohody jako první ze všech přidružených zemí a měla být druhým nečlenským státem po Novém Zélandu, s nímž unie dohodu měla uzavřít. Země EU na nátlak Nizozemska požádaly komisi, aby s ČR vyjednala odstranění předpisů požadujících speciální ošetření brambor dovážených do ČR přípravkem, který je k mání pouze v Čechách. Podle českých zdrojů Praha nyní nabízí, že bude akceptovat brambory ošetřené přípravky, které jsou k dispozici i v EU, což by mělo problém odstranit. I kdyby se bramborový problém podařilo vyřešit, objevuje se na obzoru další spor - je nabíledni, že EU nebude souhlasit se středečním rozhodnutím české vlády zavést kvótu na dovoz jablek.

Skončila konference Západ - Východ zemí G7 a střední a východní Evropy

V pražském hotelu Fórum skončilo dvoudenní zasedání páté konference Západ-Východ zemí G7 a střední a východní Evropy, zvané též Mnsterský proces. Ministr průmyslu a obchodu ČR Karel Khnl na ní uvedl, že předloží vládě materiál navrhující podporu malého a středního podnikání rizikovým kapitálem, jehož tvorbu by mohl podpořit státní rozpočet. Podle Khnla vláda nesmí být pro podnikatele zátěží, nýbrž "službou". Jejím úkolem je udržovat příznivé podnikatelské klima, tedy politickou a makroekonomickou stabilitu a průhledné zákony a nařízení.

Příprava ČR a Estonska na přijetí do Evropské unie byla hlavním tématem rozhovoru ministra průmyslu a obchodu ČR Karla Khnla s estonským protějškem Jaakem Leimannem. Setkání se uskutečnilo v rámci konference zemí G7 a střední a východní Evropy. Estonsko bylo stejně jako ČR vybráno do první vlny jednání o přijetí do EU. Vzájemný obchod ČR s Estonskem dosáhl v roce 1996 18,3 miliónu dolarů, což bylo o 30 procent méně než rok předtím. Obchodní saldo bylo pro ČR aktivní 13,1 miliónu dolarů. Karel Khnel se setkal také s rumunským kolegou Mirceou Ciumarou.

Podle OECD škodlivé emise v ČR klesají

Česká republika patří mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) k největším producentům kysličníku siřičitého, ale emise většiny škodlivých plynů v ČR v posledních letech klesají. Vyplývá to z každoroční zprávy "OECD Environmental Data", která shromažďuje statistiky týkající se životního prostředí v členských zemích organizace. V polovině 90. let činily emise kysličníků siřičitého na jednoho obyvatele ČR 105,6 kilogramu za rok, což je vysoko nad půrměrem OECD (40,1). ČR předstihuje pouze Austrálie s ohromnou rozlohou a relativně malým počtem obyvatel se 119,1 kilogramy.

Čeští Romové jsou v ubytovacím středisku ve Francii

První rodina českých Romů, kteří jsou od svého vrácení z Británie od října ve francouzském přístavu Calais, byla přestěhována do ubytovacího střediska pro žadatele o azyl. V Calais zůstává ještě jeden muž a rodina se dvěma dětmi, kteří požádali minulou sobotu o azyl a čekají na obdobné ubytování, o němž by se mělo rozhodnout v úterý v závislosti na volných místech. Zatím zůstávají provizorně ubytováni v opuštěném pavilónu domova důchodců v Calais, stejně jako dalších 17 Romů čekajících na odpověď z Británie. Britské úřady ústně přislíbily, že 17 Romů, kteří byli vráceni z Británie, kde požádali o azyl, vezmou zpět.

"Hnutí R" jedná o vzdělávání Romů

Úkoly zvláštních škol ve vzdělávání romských dětí a možnostmi zavedení takového systému základního školství v ČR, aby z něj nebyly romské děti vylučovány, se zabývá dvoudenní setkání členů a přátel "Hnutí R", které začalo v Ostravě. Účastní se jej pět desítek odborníků z ČR a Slovenska na romskou otázku, zástupců ministerstva školství, pedagogů se zkušenostmi s výchovou Romů i zástupců romských hnutí. K romské národnosti se v ČR oficiálně hlásí 33.000 lidí, k romskému etniku však lze ve skutečnosti počítat kolem 300.000 občanů na území ČR. Mezi nimi je podle hrubého odhadu 70.000 až 100.000 romských dětí, z nichž nejméně 50 až 60 procent navštěvuje právě zvláštní školy. Ministr a předseda Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity Vladimír Mlynář na setkání uvedl, že vláda připravuje příslušné novely zákonů, které by měly řešit situaci Romů v ČR, například v souvislosti s jejich zaměstnaností.

Miloš Forman získal čestný doktorát Akademie múzických umění

Čestný doktorát udělila na veřejném zasedání Umělecké rady Akademie múzických umění (AMU) v Praze filmovému režisérovi Miloši Formanovi. Po prezidentu Václavu Havlovi, který se slavnostního aktu zúčastnil se svou chotí jako host, je Forman teprve druhou takto vyznamenanou osobností ve více než padesátileté historii této vysoké školy. Rektor AMU Jaroslav Malina při té příležitosti poukázal na mezinárodní význam Formanových filmů. Uvedl, že právě tato skutečnost spolu s vysokou hodnotou jeho tvorby vedly funkcionáře k tomu, aby tento americký režisér českého původu získal čestnou vědeckou hodnost Doctor Honoris Causa.

Zástupci Karlovy Univerzity uctili památku Jana Palacha

Památku studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jana Palacha, uctili zástupci pražské filozofické fakulty a vedení Univerzity Karlovy. Jan Palach se před 29 lety upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Na následky popálenin o tři dny později zemřel. Jeho pohřeb 25.ledna v Praze na Olšanských hřbitovech se stal velkou manifestací za svobodu a demokracii.

ČR bude v Naganu reprezentovat přinejmenším 66 sportovců

Českou republiku bude na zimních olympijských hrách v Naganu reprezentovat přinejmenším 66 sportovců, takže výprava bude druhá nejpočetnější v historii. Jen v Albertville v roce 1992 měla tehdy ještě federální reprezentace o čtyři sportovce víc. Účastníci her již vědí, jakou cenu budou mít olympijské medaile. Za zlato dostanou jednotlivci milión korun, za stříbro polovinu a za bronz 300 tisíc korun. V soutěžích štafet a družstev jsou odměny 1,5 miliónu, 750 a 600 tisíc. Hokejisté si na medailových stupních mohou rozdělit deset miliónů korun za zlato, sedm za stříbro a pět miliónů za bronz.

Lopraisova Tatra na Rallye Paříž-Dakar stále vede

Za vedoucím Karlem Lopraisem a Japoncem Sugawarou si v průběžném pořadí Rallye Paříž-Dakar drží stále třetí místo další zástupce kopřivnické Tatry Milan Kořený. Do cíle čtvrteční čtrnácté etapy v Ataru v Mauritánii dorazil se ztrátou pouhých čtyř minut a 45 sekund na Lopraise a zvýšil svůj náskok před čtvrtým Němcem Baeuerlem o další půlhodinu. Celkově ztrácí na Lopraise přes šest hodin a na druhého Sugawaru téměř pět hodin.

Počasí

A jaké bude počasí? Oblačno, občas zataženo a místy přeháňky, ve vyšších polohách sněhové. Denní teploty plus 2 až plus 6 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.