Zprávy sobota, 18. listopadu 2000

Josef Kubeczka

Ústavní činitelé i veřejnost vzpomněli na listopadové události

Nejvyšší ústavní činitelé, představitelé veřejného života a škol si v pátek připomněli demonstrace studentů proti nacistické okupaci v roce 1939 a proti komunistickému režimu o 50 let později. Poprvé lidé 17. listopad slavili jako státní svátek. Prezident Václav Havel na události "sametové revoluce" zavzpomínal s tehdejšími studentskými vůdci. Růst vlivu komunistů a jejich údajné sbližování s vládní sociální demokracií, jak to naznačují poslední dny, Havel prozatím nechce nijak hodnotit. "Nerad bych to ještě jakkoliv komentoval, protože zatím je o tom málo známo, každý říká něco jiného," řekl ČTK Havel poté, co jako každý rok položil květinu a rozsvítil svíčku u památníku na Národní třídě v centru Prahy.

Listopadové události si v Den boje za svobodu a demokracii připomněli také šéfové parlamentních komor Václav Klaus a Libuše Benešová. Prezidenta doprovodili na Národní třídu, Benešová předtím ještě uctila památku studenta Jana Opletala, zabitého při protinacistické demonstraci v roce 1939.

U památníku obětí fašismu v kasárnách 17. listopadu v Praze- Ruzyni se sešli mimo jiné předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín a rektoři Univerzity Karlovy a Českého vysokého učení technického Ivan Wilhelm a Jiří Witzany. Obě výročí uctili i představitelé čtyřkoalice, tedy Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové, Unie svobody, Občanské demokratické aliance a Demokratické unie.

Lidé na listopadové události vzpomínali i v jiných koutech republiky. Ve Velké Hleďsebi na Chebsku byl odhalen pomník obětem válek a násilí. Zatýkání českých studentů gestapem v roce 1939 si připomněli mladí lidé ve Zlíně. V Českých Budějovicích zase zhruba 200 lidí se zástupci Konfederace politických vězňů upozorňovalo na to, že zločiny komunismu zůstaly nepotrestány. Národní aliance společně s Vlasteneckou republikánskou stranou v Chrudimi protestovala proti současnému režimu.

Požadavek na změnu české politické kultury sice zazníval daleko hlasitěji před rokem s výzvou Děkujeme, odejděte!, avšak ani aktéři letošního výročí listopadových událostí roku 1989 nezůstali k této myšlence hluší. "Doba výzvy Děkujeme, odejděte! je už sice pryč, potřeba dát lidem naději na obnovu občanské společnosti je však stále živá," míní jeden ze studentských vůdců sametové revoluce a iniciátor loňské výzvy na výměnu garnitury politiků Josef Brož. V pátek se zúčastnil schůzky s prezidentem Václavem Havlem v Rock Café na Národní třídě.

Bratislavanům se jedenácté výročí sametové revoluce příliš slavit nechtělo. Na náměstí Slovenského národního povstání si na 17. listopad, který je na rozdíl od České republiky ve slovenském kalendáři zapsán jen jako památný den, přišly zavzpomínat jen asi tři stovky obyvatel slovenské metropole. "V listopadu před jedenácti lety komunisté ztuhli. Po několika měsících se na Slovensku projevil nacionalismus. Poté se rozpadl československý stát a komunisté byli opět u moci. Nyní máme demokratický stát, demokraticky zvolenou vládu, prezidenta a spravedlnost přesto mlčí; jsme svědky třeba rozsáhlé korupce," prohlásil Ján Langoš, předseda vládní Demokratické strany, která mítink zorganizovala.

Vaculík: Dnes 2000 slov nepomůže, každý proti zlu musí válčit sám

Kdo by hledal na obranu proti současným nešvarům společný manifest podobný 2000 slov, neuspěje. Zlo se demokraticky rozprostřelo po celé společnosti a lidé by se ani na společné formulaci neshodli, boj proti němu tak každý musí vest sám, uvedl v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas spisovatel a autor manifestu 2000 slov Ludvík Vaculík. "Dnes už nepomohou žádné tisíce slov, protože zlo je demokraticky rozprostřeno po všech lidech, ať každý proti zlu bojuje sám," pokusil se přesto během diskuse se studenty prestižní varšavské College of Europe s nadsázkou ve dvaceti slovech formulovat výzvu pro současnost. Se studenty se setkal u příležitosti česko-slovenského večera, uspořádaného jako připomínka událostí ze 17. listopadu 1989, které v bývalém Československu vyústily v konec komunismu.

Dva tisíce vysokoškoláků přišly do Lucerny na ples studentů

Půvabné vysokoškolačky v dlouhých večerních šatech i dívky v krátkých lesklých lamé "koktejlkách", chlapci v oblecích s motýlky i nervózní hudebníci se v sobotu večer sešli v pražském paláci Lucerna na prvním celorepublikovém studentském plese. "Zapomínáme na naše svátky a moc neslavíme a chtěli jsme, aby studenti ne okázalými gesty, ale přímo oslavili svůj svátek, takže nás napadl ples," vysvětlil ČTK ideu bálu jeden z organizátorů Martin Mladenov. První ročník studentského plesu se konal v předvečer 17. listopadu - Mezinárodního dne studenstva, který připomíná perzekuci českých studentů německými okupanty v roce 1939. Toto výročí se slaví z rozhodnutí mezinárodního studentského sněmu z roku 1941.

Nadále nejasno, kdy bude náhradní kolo jednání pro ČR

Členské státy Evropské unie se v pátek opět neshodly na společném stanovisku vůči ČR v kapitole "životní prostředí". Také kapitola "energetika" bude projednávána dál příští týden na diplomatické úrovni. Dokud se aspoň k jedné z nich nenajde společná pozice, nebude se konat s ČR listopadové kolo rozhovorů, původně plánované na čtvrtek 16. listopadu. "Budeme pokračovat v jednání v rámci 'patnáctky'," řekl ČTK francouzský velvyslanec při EU Pierre Vimont, jehož země nyní unii předsedá.

Rakousko o uzavření kapitoly energetika

Rakouské ministerstvo zahraničí odůvodňuje rozdílný postoj své země k uzavření kapitoly o energetice některých kandidátských zemí v přístupových jednáních s Evropskou unií rozdílným postupem ve vyjasnění sporných otázek a dostatečným informováním o jaderných elektrárnách. Řekl to Harald Günther z tiskového oddělení spolkového ministerstva zahraničí. V případě maďarské jaderné elektrárny v Paksi nezůstaly otevřené žádné sporné body. Na rozdíl od maďarské elektrárny nebyla u české elektrárny Temelín dosažena transparentnost, upozornil. Navíc rakouská Národní rada (dolní komora parlamentu) přijala před časem usnesení vůči Temelínu, ve kterém vyzývá vládu, aby nesouhlasila s uzavřením kapitoly o energetice s ČR až do prověření bezpečnosti a vlivu Temelína na přírodu.

Kancléř Schüssel doufá v dohodu o Temelínu

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel doufá, že se na příští schůzce s předsedou české vlády Milošem Zemanem podaří nalézt východisko z česko-rakouského sporu o jadernou elektrárnu Temelín. Jak v pátek v Bratislavě naznačil, pak by mohl nastat i pokrok při projednávání kapitoly energetika v přijímacích rozhovorech mezi ČR a Evropskou unií. "Osobně si myslím, že je možné, aby se nám při příští schůzce s premiérem Milošem Zemanem a ministrem Janem Kavanem, koncem listopadu či začátkem prosince, podařilo nalézt společné řešení. Teď se právě snažíme dohodnout termín schůzky, který by vyhovoval oběma stranám, a doufám, že nalezneme společné řešení," řekl Schüssel.

Německý ministr ekologie volá veřejnost k posouzení Temelína

Německý ministr životního prostředí Jürgen Trittin vyzval veřejnost ve své zemi, aby se zúčastnila posuzování, jak je česká jaderná elektrárna Temelín sladěna s ochranou životního prostředí. Obyvatelstvo tak bude mít od příštího pondělí až do 19. prosince možnost se na internetové stránce německého ministerstva seznámit s podklady k elektrárně a předložit námitky. Trittin zároveň ocenil připravenost české vlády umožnit Německu se podílet na hodnocení ekologických vlivů jaderného reaktoru. Ministrovo prohlášení konstatuje, že německá účast byla dohodnuta počátkem listopadu za návštěvy jeho českého partnera Miloše Kužvarta v Berlíně.

Bavorský ministr žádá prověrku Temelína německými experty

Bavorský ministr životního prostředí Werner Schnappauf opětovně požaduje prověření reaktoru jaderné elektrárny Temelín německými experty. "Účast německé veřejnosti na zkoušce vlivu Temelína na životní prostředí snad nezmění pohled na základní otázku jaderně technické bezpečnosti," prohlásil podle agentury APA bavorský ministr. Jak dále uvedl, jihočeská elektrárna Temelín dosud nedosáhla standardu podobných zařízení v západní Evropě. Ekologicko-demokratická strana hodlá dosáhnout toho, aby se obce v Bavorsku finančně podílely na protestních akcích proti temelínské elektrárně.

Vědecké vedení Temelína je zatím s procesem spouštění spokojeno

Mezinárodní rada vědeckého vedení spouštění Jaderné elektrárny Temelín (JETE) se na svém třetím zasedání shodla na tom, že množství technických problémů doprovázejících spouštění JETE je menší, než je v obdobných případech obvyklé. Podle generálního ředitele Ústavu jaderného výzkumu Řež (ÚJV) Františka Pazdery rada také vyjádřila spokojenost s rozsahem informací o dosavadním průběhu spouštění elektrárny. Cílem vědeckého vedení spouštění JETE, které provádí ÚJV, je zajistit nezávislé hodnocení úplnosti a jakosti spouštěcích prací se zaměřením zejména na jadernou bezpečnost. Mezinárodní rada je poradní orgán ÚJV, který má zajistit transparentnost a poskytovat případná doporučení. Jejími členy jsou přední specialisté z oblasti jaderné energetiky z ČR, Slovenska, Ruska, Rakouska, Francie, Německa, Británie a USA.

Miloš Zeman údajně přislíbil podporu komunistů před schůzkou s Grebeníčkem

Vzájemnou podporu a spolupráci přislíbil předseda ČSSD Miloš Zeman podle prostějovských komunistů ještě před schůzkou s šéfem KSČM Miroslavem Grebeníčkem. V úterý komunisté deklarovali podporu sociálnědemokratickému kandidátovi Janu Kavanovi v druhém kole senátních voleb. Zeman poté slíbil, že podporu oplatí, řekl předseda prostějovské KSČM Ivan Kopečný.

Zeman a Grebeníček v noci na středu jednali o situaci po krajských volbách a prvním kole senátních voleb. Grebeníček poté ČTK řekl, že výsledek jednání lze interpretovat jako dohodu o vzájemné podpoře senátních kandidátů v druhém kole. To ale popřel Zeman, podle něhož žádná dohoda, ani rámcová, uzavřena nebyla.

Deset lidí požadovalo propuštění dvou vězněných odpůrců MMF

Propuštění osmnáctiletého Dána a Poláka, kteří jsou od konce září ve vazbě v souvislosti s demonstracemi proti Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), požadovalo v Praze deset účastníků pochodu z horní části Václavského náměstí na Národní třídu. Demonstranti nesli transparent se jmény Poláka Kamila Olejnika a Dána Madse Traerupa. Olejnik byl obviněn z útoku na veřejného činitele a výtržnictví a Traerup z napadení veřejného činitele. Aktivisté na Národní třídě na půl hodiny umístili transparent u pamětní desky, která připomíná studentskou demonstraci ze 17. listopadu 1989.

Demonstrace Republikánské mládeže v Orlové skončila bez incidentů

Bez incidentů se obešla páteční asi hodinová protestní demonstrace Republikánské mládeže na starém náměstí v Orlové na Karvinsku. Téměř 150 členů a příznivců tohoto krajně pravicového hnutí, mezi nimi i skinheadi, si tímto způsobem připomnělo smrt Daniela Hejdánka. Mladík byl 5. prosince 1992 zastřelen v Pardubicích před domem, v němž bydleli Romové. Mladí republikáni tvrdí, že šlo o rasově motivovanou vraždu a vadí jim, že vrah nebyl dosud odsouzen. "Výročí 17. listopadu je svátkem zlodějů, protože v roce 1989 přinášel lidem naději, že budou žít ve skutečně svobodné a nezávislé zemi," dodal jeden z vystupujících.

V den vraždy se v Pardubicích sešli ve větším počtu skini, z nichž někteří došli před dům Romů. Podle soudních spisů Romům vyhrožovali likvidací a útočili na dům. V té chvíli padl z okna výstřel, který Hejdánka usmrtil. Královéhradecký krajský soud Roma Ladislava Vargu, obžalovaného z vraždy Hejdánka, dvakrát osvobodil pro nedostatek důkazů. Vrchní soud v Praze loni zprošťující rozsudek potvrdil.

Squatteři se neúspěšně pokusili dostat bez násilí do Ladronky

Squatteři, které nechal magistrát minulý čtvrtek násilně vystěhovat ze statku Ladronka v Praze 6, se v pátek pokusili dostat do svého bývalého "domova". V podvečer se k Ladronce dostavil průvod asi 250 mladých lidí. Dva z nich, úzkostlivě dbající na nenásilný a legální postup, potom u dveří Ladronky požádali o vstup. Ve statku, který střežili policisté s plexisklovými štíty, to ale nevyvolalo žádnou odezvu.

Na Staroměstské radnici začala výstava Czech Press Photo

Návštěvníci Staroměstské radnice si mohou do poloviny ledna prohlížet výstavu nejlepších snímků šestého ročníku nejprestižnější české fotografické soutěže Czech Press Photo. Mezi téměř třemi sty vystavenými snímky převažují fotografie s tematikou demonstrací proti zářijovému zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Soutěže se letos zúčastnilo 198 fotografů s 2015 fotografiemi.

Ze sportu:

Fotbalisté Sparty si upevnili vedoucí postavení v tabulce první ligy, neboť v předehrávce 15. kola zvítězili na hřišti Sigmy Olomouc 1:0. Domácí utrpěli třetí porážku tohoto ročníku a jsou pátí.

Výsledky 23. kola extraligy ledního hokeje: Kladno - Třinec 6:4, Vítkovice - České Budějovice 3:1, Litvínov - Havířov 5:1, Pardubice - Vsetín 2:0, Karlovy Vary - Sparta Praha 1:3, Slavia Praha - Plzeň 3:2 a Zlín - Znojmo 6:2. V tabulce vedou Pardubice před Litvínovem a Vítkovicemi. Poslední je Kladno.

Třetí místo obsadil český reprezentant Martin Tenk ve střelbě z libovolné pistole ve finále Světového poháru v Mnichově. Bronzový medailista ze Sydney nastřílel jen o několik desetin bodu méně než Franck Dumoulin z Francie a olympijský vítěz Tanju Kirjakov z Bulharska.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky, na horách sněhové. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.