Zprávy sobota, 19. prosince 1998

Při sledování zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Evelina Himalová...

A nyní zprávy podrobně:

Prezident Václav Havel se rozhodl odvolat vedoucího své kanceláře Ivana Medka

K 31.prosinci letošního roku se prezident Václav Havel rozhodl odvolat vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Ivana Medka. Od ledna bude novým vedoucím kanceláře Medkův dosavadní zástupce Ivo Mathé. Vedoucí tiskového oddělení prezidentské kanceláře Martin Krafl na dotaz ČTK neupřesnil, jaké důvody prezidenta k tomuto rozhodnutí vedly.

Senátor Benda nepopírá, že nechával na svém úřadě prověřovat osoby navržené na Státní vyznamenání

Bývalý ředitel Úřadu pro vyšetřování zločinů kominismu Václa Benda nechával na svém úřadě prověřovat osoby navržené na státní vyznamenání na osobní žádost kancléře Ivana Medka. Prezidentská kacelář nikdy takovou žádost oficiálně nevznesla. Pouze Medek se soukromě v této věci obracel na Bendu, řekl na dotaz ČTK vedoucí tiskového oddělení prezidentské kanceláře Martin Krafl. Kontrola činnosti Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu potvrdila, že Úřad v minulosti bez jakéhokoliv písemného požadavku či prověření, pouze na základě ústního pokynu bývalého ředitele Bendy prověřoval pro potřeby kanceláře prezidenta osoby navržené k vyznamenání.

Senátor Benda nepopírá, že jako ředitel Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu dával podřízeným státní pokyny, aby pro potřeby Kanceláře republiky prověřovali osoby navržené na státní vyznamenání. Zatím se ale odmítá podrobněji vyjádřit ke sdělení ministerstva, že v jeho úřadě byly v souvislosti s nakládáním s archivními materiály porušovány zákony a resortní předpisy.

Grulich zrušil zákaz vstupu do archivů pro dokumentaristy ÚDV

Ministr vnitra Jan Grulich v pátek zrušil opatření, které dokumentaristům Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu omezovalo přístup do archivů ministerstva vnitra. ČTK o tom informoval ředitel tiskového odboru ministerstva Jan Decker. Přístup do archivů Grulich části pracovníků ÚDV zakázal po vypuknutí aféry kolem bývalého vídeňského starosty Helmuta Zilka. Na ÚDV se totiž soustředilo podezření, že tajné informace o Zilkovi unikly právě z tohoto úřadu.

Nejpozději do roka by měla být podepsána česko-slovenská dohoda o rozdělení zbytku federálního majetku

Nejpozději za rok by měla být poodepsána dohoda mezi Českou republikou a Slovenskem o rozdělení zbytku federálního majetku. Shodli se na tom členové mezivládní komise, která se v pátek sešla na prvním zasedání v Kolodějích u Prahy. Spornou otázkou zatím zůstává pohledávka České národní banky vůči slovenské centrální bance ve výši 24,7 miliard a požadavek na navrácení více než 4 tun slovenského zlata. Vicepremiér Ivan Miklos nepředpokládal, že by k dohodě o zlatu došlo už na tomto zasedání.

Dvojí 'česko-slovenské) občanství

Umožnění dvojího občanství Čechům žijícím na Slovensku a Slovákům v Čechách, naplňování česko-slovenské celní unie a výměna zkušeností z tvorby legislativy byly tématem páteční pracovní schůzky českého vicepremiérů české a slovenské vlády Pavla Rychetského a œubomíra Fogače,který přiznal, že Slovensko již po rozdělení československé federace přijalo právní úpravu, která umožňuje dvojí občanství "všem, kteří byli československými občany", zatímco Česká republika to bývalým občanům československého a slovenského původu dosud dluží.

Prezident Havel podepsal zákon o vydání státních dluhopisů

Prezident Václav Havel podepsal Zákon o vydání státních dluhopisů. Zákon předpokládající vydání částky 15,717 miliard, schválil ve středu Senát. Do doby platnosti zmíněného zákona bývá schodek pokladního výsledku financován emisemi státních pokladničních poukázek. Schválením vládního návrhu obě parlamentní komory uznaly pokladní schodek minulého roku dlouhodobým státním dluhem.

Klaus pochybuje o smyslu další schůzky s předsedy frakcí sněmovny

ODS je podle jejího předsedy Václava Klause velmi zklamána tím, jak na Klausově čtvrteční schůzce s předsedy poslaneckých klubu k ekonomické situaci reagovali zástupci lidové strany a Unie svobody a "s jakou povzneseností" odmítli seriózně jednat. Klaus před novináři současně zapochyboval, zda má smysl takovou schůzku opakovat. Zmíněná schůzka předsedů parlamentních frakcí s předsedou sněmovny skončila naprostým neúspěchem. Politici totiž nenalezli průnik postojů a nedokázali se shodnout ani na společném komuniké a závěrečném briefingu. Podle Klause za neúspěchem jednání nejsou osobní spory.

Se čtvrteční schůzkou nebyl spokojen ani úřadující místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Vytkl Klausovi, že minulý týden na schůzce politických špiček o ekonomické situaci vystupoval jménem všech pěti poslaneckých klubů, ač k tomu neměl mandát. Podle KDU-ČSL Klaus jednal nad rámec zákona o jednacím řádu sněmovny, případně Ústavy. ODS kritizoval i za to, že vnímala čtvrteční jednání v mediální rovině silněji než v rovině věcné. Ujistil, že lidová strana je připravena umožnit, aby normy nezbytné pro oživení ekonomiky prošly sněmovnou bez komplikací.

Předseda poslanců ČSSD Stanislav Grulich rovněž poznamenal, že ve čtvrtek při schůzce u šéfa Poslanecké sněmovny Václava Klause se svými návrhy ve prospěch urychleného sněmovního projednávání návrhů zákonů, které by měly odvrátit pokles české ekonomiky, neuspěl. Akceptován prý byl pouze jeho návrh deklarace vyjadřující ochotu ke snižování politického napětí prostřednictvim zvýšené komunikace, řekl novinářům Grulich.

Grégr požaduje na revitalizaci průmyslu státní garance 60 mld Kč

Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr požaduje na program revitalizace průmyslu státní garance za 60 miliard korun. "Myslím, že to není příliš veliká částka, když minulá vláda poskytla jenom Aeru Vodochody státní garanci za 32 miliard korun," řekl Grégr v pátek na tiskové konferenci v Praze. Dodal, že dokument bude předložen vládě ke schválení v polovině ledna.

Bojová pohotovost v Rusku by byla znepokojivým gestem

Potvrdí-li se informace o uvedení ruských námořních a leteckých jednotek do bojové "pohotovosti", jednalo by se podle názoru české diplomacie o "velmi znepokojivé gesto". Česká strana podle vyjádření ministerstva zahraničí vzala informace o postoji Ruska na vědomí. Na pozicích OSN zůstává 14 českých pozorovatelů a podle ministerstva se nepočítá s jejich evakuací. Z Bagdádu odjeli rodinní příslušníci českých diplomatů do sousedních zamí. Ministerstvo má potvrzeno, že všichni jsou v bezpečí. České občany se podařilo dostat za hranice i přes to, že irácké hranice se sousedními státy jsou de facto uzavřeny.

Ruské rozhodnutí o vyhlášení vojenské pohotovosti v souvislosti se zásahem Spojených států americký a Velké Británie proti Iráku vnímá ministr zahraničí Jan Kavan jako připomenutí velmocenské role Moskvy. Bezpečnost České republiky, která pro zásah vyslovila ve čtvrtek pochopení, není podle něj ohrožena. Kavan to řekl na dotaz ČTK s tím, že "Praha ruský krok však rozhodně nebere na lehkou váhu.

Gross doufá, že ruská bojová pohotovost je jen politickým gestem

Ochlazení vzájemných vztahů nejen mezi Spojenými státy americkými a Ruskem, ale i mezi Ruskem a celou Severoatlantickou aliancí může podle předsedy poslanců ČSSD Stanislava Grosse znamenat bojová pohotovost ruských námořních a leteckých sil, o které ve čtvrtek rozhodl prezident Boris Jelcin. Gross věří, že se z ruské strany jedná pouze o politické gesto, které nemůže nijak ovlivnit zahraničně-politickou orientaci České republiky.

Čeští občané spojenecký útok proti Iráku spíše podporují

S americko-britským útokem proti Iráku souhlasí dvě pětiny, konkrétně 44 procent občanů České republiky. Třetina dotázaných se domnívá, že zásah nebyl správný. Plyne to z průzkumu, který pro Český rozhlas a Českou televizi připravilo Středisko empirických výzkumů 'STEM). Necelá čtvrtina respondentů nemá podle něj na akci vyhraněný zájem

Arabští demonstranti: Útok na Irák zastírá aféru Clinton-Lewinská

Své znepokojení nad vojenským zásahem USA v Iráku v pátek před americké velvyslanectví v Praze přišla vyjádřit asi padesátka demonstrantů, především z Iráku, ale i z Jemenu, Egypta, Alžírska a dalších zemí s islámským vyznáním. Účastníci demonstrace hlasitě poukazovali především na to, že útok je akcí prezidenta Billa Clintona zastírající jeho milostnou aféru se stážistkou Bílého domu Monikou Lewinskou. Demonstranti, mezi nimiž byli arabští studenti studující v České republice, požadovali pod okny ambasády okamžité zastavení násilí a použití vojenské síly.

Factum: Se senátními volbami je 42,4 procenta lidí nespokojeno

S výsledky voleb do Senátu je podle posledního průzkumu společnosti Sofres-Factum nespokojeno 42,4 procenta občanů, opačně je hodnotí 34,1 procenta dotázaných. Téměř polovina občanů si netroufá směr vývoje situace v České republice po senátních volbách odhadnout.

Ze sportu:

Česká judistka Michaela Vernerová získala v kategorii do 57 kilogramů na mistrovství světa stříbrnou medaili. V hale pražské Sparty podlehla až ve finále Zulfiji Husejnové z Ázerbájdžánu. Z dalších českých reprezentantů Hubinka v kategorii do 66 kilogramů bojoval, nejprve zdolal Mexičana Zermana, ale v dalším zápase byl Moldavec Voctor, třetí z loňského mistrovství světa, nad jeho síly. Stejný osud potkal i Radka Kašpara, jenž nahradil ve váze do 73 kilogramů zraněného Romana Šimsu.

Jen čtveřice českých mužů zasáhne o tomto víkendu v Davosu do dalších dvou závodů Světového poháru v běhu na lyžích. Vedoucí žena Světového poháru Kateřina Neumannová i ostatní české ženy totiž tento podnik vypouštějí. Dnes na muže čeká letos poprvé klasická třicítka, zítra pak kombinovaná štafeta na 4x10 km, v níž se dva úseky běží klasicky a dva volně. České mužstvo je ve Švýcarsku ve složení Luboš Buchta, Stanislav Řezáč, Jiří Magál a Lukáš Bauer.

Až v polovině ledna bude znám nový trenér české volejbalové reprezentace žen. Správní rada Českého volejbalového svazu 'ČVS) na pátečním zasedání v Praze přijala návrh komise určené pro výběrové řízení, schválila oba kandidáty - Vladimíra Pecha i Miroslava Čadu - a po delším jednání rozhodne o novém koučovi na svém zasedání 15.ledna. Rada ČVS v pátek také rozhodla, že bude vypsáno výběrové řízení na místo trenéra mužského národního celku.

Favorizovaný pár Gabriela Hrázská, Jiří Procházka z klubu TJ Slovan Brno zajela nejlépe vídeňský valčík i blues na mistrovství České republiky v krasobruslení a je po povinných tancích suverénně na prvním místě. Loňští mistři republiky Kateřina Mrázová, Martin Šimeček již ukončili závodní činnost, a tak Hrázská s Procházkou po vítězství na domácím juniorském mistrovství v minulém roce mají velkou šanci získat svůj první titul i v kategorii dospělých. O druhou příčku se dělí páry OKK Ostrava Martina Kvarčáková, Ota Jandejsek a Kateřina Kovalová, David Szurman. Soutěž tanečních párů bude pokračovat dnes večer originálním tancem.

Předpověď počasí pro Českou republiku:

Převážně polojasno, nejvyšší denní teploty 5 až 7 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.