Zprávy sobota, 19. září 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Na úvod přináším zprávy.

A nyní podrobněji:

Program posledního dne návštěvy českého prezidenta v USA

Poslední den návštěvy českého prezidenta Václava Havla ve Spojených státech byl věnován především soukromému programu. Patřilo k němu i setkání s českými novináři a návštěva jazzového festivalu Millenium 2000, který se koná pod záštitou Hillary Clintonové.

Václav Havel sklidil za své vystupování v USA obdiv našich politiků

Státní návštěvu prezidenta Havla ve Spojených státech amerických vysoce ocenil český premiér Miloš Zeman. "Domnívám se, že pan prezident Havel si při své návštěvě ve Spojených státech vede obdivuhodně," řekl Zeman v pátek na tiskové konferenci v Praze. Zároveň také reagoval na dotaz k sexuální aféře amerického prezidenta Billa Clintona. "Opravdu bych se nechtěl vyjadřovat ke špindíře, která si dva roky nevypere šaty," komentoval český premiér jeden z důkazů, kterým operuje vyšetřovatel Clintonova případu.

V kladném hodnocení prezidentovy návštěvy Spojených států se premiér vzácně shodl s místopředsedou Občanské demokratické strany Miroslavem Mackem. Ten ocenil zejména skutečnost, že Václav Havel v USA lobboval pro urychlení vstupu České republiky do Severoatlantické aliance.

Chválou na Havlovu adresu nešetřili ani zástupci obou menších opozičních stran. "Atmosféra návštěvy prezidenta Václava Havla ve Spojených státech potvrdila přátelské vztahy mezi vrcholnými představiteli obou zemí, což je dobrým základem pro náš vstup do euroatlantických struktur," řekl v pátek poslanec Unie svobody Pavel Svoboda. Podle místopředsedy KDU-ČSL Viléma Holáně zvýšil Václav Havel kredit České republiky v zahraničí. "Tato návštěva může ČR jenom prospět," řekl v pátek jeho stranický kolega, poslanec Cyril Svoboda.

Také poslanci označili cestu Václava Havla do USA za velmi užitečnou a prestižní. Z ankety, kterou v pátek ČTK mezi zákonodárci provedla, vyplývá, že členové dolní komory parlamentu o prospěšnosti návštěvy nepochybují. Nyní, kdy vrcholí naše přistoupení k NATO a kdy finišuje i naše přistoupení k EU je tato cesta velmi cenná. V USA je to samozřejmě otázka především NATO," řekl např. místopředseda sněmovního výboru pro evropskou integraci Vladimír Laštůvka (ČSSD).

Předseda vlády nejen k dluhům předešlých vlád

Premiér Miloš Zeman obvinil minulé vlády z potíží, které má jeho kabinet se sestavováním státního rozpočtu. Na páteční tiskové konferenci v Praze řekl, že jde o problémy s minulými dluhy a s jejich odstraňováním. Připomněl také, že loňský rozpočet skončil schodkem 17 miliard korun, a schodek letošní odhadl přes 20 miliard korun.

Zdvojnásobení rozpočtu Úřadu vlády si podle premiéra Miloše Zemana vyžádá budování informační sítě a expertních týmů. "Pokud vláda nechce proplýtvat miliardy díky tomu, že nebude mít důkladné informace, musí být ochotna milióny za tyto informace zaplatit," řekl Miloš Zeman v pátek novinářům. Dosud na Úřadu vlády podle Zemana kromě několika poradců předsedy žádní experti tohoto typu nebyli, pouze úředníci zajišťující především správu budov, případně kuchyně. Úřad vlády měl na letošní rok rozpočet 185,2 miliónů korun, na příští rok chce 368,3 miliónu korun. Vláda, která je početnější než ta předešlá, zvýšila rozpočet pouze sobě. Kromě prezidentské kanceláře seškrtala peníze i Poslanecké sněmovně a Senátu.

Předsedové ČSSD a SDL se sešli v Praze

Výrazem předvolební solidarity bylo podle předsedy vlády a ČSSD Miloše Zemana pozvání představitelů slovenské Strany demokratické levice do Lidového domu v Praze. Na tiskové konferenci po schůzce s místopředsedou SDL Petrem Weissem připomněl společné vystoupení na volebním mítinku před červnovými volbami do Poslanecké sněmovny. "Myslím si, že nikdo rozumný to nebude chápat jako vměšování do vnitřních záležitostí druhé strany," řekl Zeman po setkání s Weissem.

ODS zvýšení spotřebních daní ani pojistného nepodpoří

Zvýšení spotřebních daní ani zvýšení sociálního pojištění, které navrhla vláda, Občanská demokratická strana nepodpoří. Podle předsedy ODS Václava Klause by změny v daních jeho strana podpořila pouze v případě, že by jiná daň byla naopak snižována. Vláda ve středu schválila návrhy změn zákonů o spotřební dani a dani z přidané hodnoty, které vyústí ve zvýšení daně od 1.ledna 1999 u benzínu o 1,39 koruny za litr, u motorové nafty o 1,04 koruny za litr a u krabičky cigaret o 97 haléřů. Kabinet navrhuje také zvýšení sazby pojistného na důchodové pojištění v příštím roce o 2,4 procenta, z toho u zaměstnavatele o 1,8 a u zaměstnanců o 0,6 procenta.

Občanská demokratická strana hodlá předložit Poslanecké sněmovně návrh ústavního zákona o povinně vyrovnaném státním rozpočtu. Návrh ODS přichází v době, kdy sociálnědemokratická vláda chce předložit státní rozpočet na příští rok se schodkem ve výši téměř 27 miliard korun. Václav Klaus návrh rozpočtu ostře zamítl a označil ho za návrat k větší přerozdělovací roli státu, kterou ODS ze zásady odmítá.

Předseda ODS také odmítá tvrzení předsedů Demokratické unie a Občanské demokratické aliance Ratibora Majzlíka a Daniela Kroupy o tom, že jim nabízel fúzi stran a zároveň oběma politikům i funkce místopředsedů ODS. Na páteční tiskové konferenci Václav Klaus připustil pouze to, že s oběma politiky jen letmo hovořil o povolební situaci.

Týž den Václav Klaus ostře odmítl tvrzení premiéra Miloše Zemana, že minulé vlády, včetně Klausovy, vydáním státních garancí na úvěry přispěly k zadlužení země. Premiér Zeman na tiskové konferenci v pátek totiž upozornil na to, že minulé vlády zemi také zadlužovaly. Chtěl tak čelit útoku opozice proti jeho vládou předloženému návrhu státního rozpočtu na příští rok s deficitem ve výši téměř 27 miliard korun.

"Hře o Kongresovém centru nerozumím. Mám strašlivý strach, že se vážná věc s organizováním výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze v kulatém zlomovém výročí roku 2000 stává předmětem krátkodobého pletichaření v souvislosti s komunálními volbami v Praze, a to považuji za věc mimořádně nedůstojnou," prohlásil Václav Klaus na tiskové konferenci. Komentoval tak fakt, že dosud není jasné, zda bude poskytnuta státní garance na obligace ve výši dvou miliard korun na rekonstrukci a dostavbu Kongresového centra v Praze. Celkové náklady na opravu budov, bez nichž nelze prestižní zasedání uskutečnit, činí 2,8 miliardy korun. Pokud bude akce dokončena ve stanoveném termínu, tedy za dvaadvacet měsíců, je návratnost investice patnáct let. Tuto návratnost zatím zpochybňuje ministr financí Ivo Svoboda. Vláda by měla tuto záležitost projednat do konce září.

ODA je proti vládou navrhovanému státnímu rozpočtu

Občanská demokratická aliance je, stejně jako ostatní pravicové parlamentní strany, proti podobě státního rozpočtu pro rok 1999, navrhované vládou ČSSD. Podle předsedy aliance Daniela Kroupy budou senátoři ODA také proti zvýšení spotřební daně u benzínu, motorové nafty a cigaret a sazby pojistného na sociální zabezpečení. "Považujeme za alarmující, že ve státním rozpočtu vláda sociální demokracie zanedbává právě ty resorty, které zajišťují základní funkce státu - to znamená bezpečnost a spravedlnost," řekl v pátek na tiskové konferenci Kroupa. Výší navržených prostředků pro ministerstva vnitra a spravedlnosti vláda Miloše Zemana podle šéfa ODA dokázala, že "řeči o akci čisté ruce jsou jenom písek do očí veřejnosti a ne skutečný úmysl".

Rychetský: Neprojde-li rozpočet, někteří ministři odstoupí

Místopředseda vlády Pavel Rychetský v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 v pátek naznačil, že někteří ministři by mohli odstoupit, kdyby se Poslanecká sněmovna neschválila návrh schodkového rozpočtu na příští rok. Rychetský v pořadu obhajoval schodkový rozpočet jako prostředek k nastartování ekonomického růstu a uvedl, že na tento účel je určeno kolem osmi miliard korun z téměř 27 miliard korun navrhovaného schodku.

Jan Fencl chce dělat poctivě ministra i senátora

Ministr zemědělství Jan Fencl chce řešit otázky resortu a venkova také jako senátor. "Chci dělat poctivě obě funkce tak, jak je dělají moji kolegové, kteří nejdříve byli senátory a poslanci a pak se stali ministry," uvedl v pátek v rozhovoru pro ČTK. Podotkl, že v okamžiku, kdy dal souhlas s kandidaturou do Senátu, ještě netušil, že bude ministrem. "Voliči, kteří mě v prvním kole dali důvěru a nominovali mě jako kandidáta, nesouhlasí s tím, abych odstoupil," dodal.

Ministři budou prověřovat vedoucí osoby ve strategických podnicích

Prověřování vedoucích osob ve strategických podnicích nebudou provádět zpravodajské služby, ale jednotliví ministři Zemanova kabinetu. Členy sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby o tom informoval její ředitel Karel Vulterin a ministr bez portfeje Jaroslav Bašta. Podle předsedy komise poslance Jana Klase, bude BIS pouze prověřovat, jestli inkriminovaná osoba prochází databází BIS nebo není ve střetu zájmů.

Místopředsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby byl při jejím pátečním jednání zvolen sociálnědemokratický poslanec Jan Žižka.

Prohlášení premiéra Zemana může oddálit prodej Tatry Kopřivnice

Čtvrteční prohlášení premiéra Miloše Zemana, že vláda kapitálový vstup americké firmy SDC International do automobilky Tatra Kopřivnice rozhodně nepodpoří, může podle tiskové mluvčí Tatry Evy Kijonkové proces prodeje této společnosti oddálit. Předseda vlády ve čtvrtek prohlásil, že SDC International má základní jmění jen 3000 dolarů a že žádná vláda nebude podporovat kuchyňskou společnost. Vedení Tatry si podle slov své mluvčí zatím neumí vysvětlit všechny důsledky Zemanova vyjádření, ze kterého "není potěšeno" a které vyvolává negativní reference. Pro Tatru je v tuto chvíli důležitá rychlost prodeje. Pokud na základě pochybnosti bonity SDC vznikne proces ještě dalšího ověřování, může to být z důvodu prodlevy velmi nepříjemná situace, uvedla Kijonková.

Situace ve Varnsdorfu mezi Rómy a Albánci je stále napjatá

Stovky policistů jsou připraveny zajistit klid a pořádek ve Varnsdorfu při dnešním pohřbu místního Roma Jiřího Bílého. Ten se stal minulou neděli obětí ozbrojeného střetu s kosovskými Albánci. "Jsme všestranně připraveni, podpoří nás posily z okresu, severočeského kraje i z Prahy," uvedl děčínský okresní policejní ředitel Nikolaj Hrib.

Odboráři OKD ustavili krizový štáb proti rozdělení společnosti

Odborová sdružení všech dceřiných společností akciové společnosti OKD v pátek ustavila krizový štáb. Podle předsedy Koordinačního odborového orgánu OKD Jana Sábela podniká management a představenstvo společnosti nevratné kroky, které mohou mít nedozírné následky v zaměstnanosti, a tím i ve snížení kupní síly obyvatelstva. Odboráři vytýkají vedení OKD především pokusy o propouštění zaměstnanců bez toho, aby s odborovými předáky projednalo restrukturalizační program, schválený valnou hromadou. Podle něj má být OKD rozdělena na zdravou část pro soukromého vlastníka a část nezdravou, kterou by měl převzít stát.

Prezident Havel adresoval poselství potomkům v 21. století

V nově rekonstruovaném rodném domě skladatele Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce na Pelhřimovsku budou dnes v měděném tubusu zazděna na sto let poselství 26 osobností s dobovými dokumenty. Mezi nimi je i text prezidenta Václava Havla obracející se k budoucím generacím. "Pevně věřím, že i Vy, naši potomci, budete naslouchat Mahlerově hudbě a že svět bude přeci jen koncem 21. století o něco lepší, než je ten náš!" napsal vlastnoručně český prezident.

Zemřel známý český filmový herec Gustav Nezval

Ve věku nedožitých 91 let zemřel v pátek dlouholetý člen Městských divadel pražských a známý filmový herec Gustav Nezval. Umělec začínal jako elév v pražském Národním divadle a po vystřídání několika dalších scén plných 35 let působil na prknech Vinohradského divadla. Ve filmech Gustav Nezval ztělesňoval především postavy milovníků a mužných hrdinů.

Výsledky exkluzívního výzkumu agentury Sofres-Factum

Lidé vůbec netuší, kdo by měl Václava Havla vystřídat v prezidentském úřadu, až mu skončí funkční období. Téměř dvě třetiny občanů České republiky podle exkluzívního výzkumu, který pro ČTK vypracovala agentura Sofres-Factum, si zatím nedokáží nikoho jiného jako prezidenta představit. Podpora šéfů obou nejsilnějších stran, Václava Klause a Miloše Zemana, se ani zdaleka neblíží deseti procentům.

Pardubická univerzita udělí čestný doktorát americkému chemikovi

Čestný doktorát udělí příští týden východočeská univerzita v Pardubicích americkému profesorovi chemie z univerzity v Knoxville v americkém státě Tennessee Georgesi Guiochonovi za jeho přínos v analytické chemii a mimořádné zásluhy o rozvoj vědy a vědeckého poznání. Univerzita udělí Guiochonovi doktorát při slavnostní promoci 22. září. Guiochon je světově uznávaným odborníkem v chromatografii. Dlouhá léta podporuje rozvoj vědecké spolupráce svých pracovišť s Katedrou analytické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

V Mikulově jednají ornitologové o dravcích a sovách

Nejnovější výsledky výzkumu dravých ptáků a sov žijících ve volné přírodě jsou tématem dvoudenní konference ornitologů "Dravci a sovy 1998," která v pátek začala v moravském Mikulově (okres Břeclav). Ornitologové mají také také na programu jednání o propagaci ochrany těchto ptáků. Konferenci pořádá Ústav biologie obratlovců Akademie věd v Brně ve spolupráci s Českou ornitologickou společností.

V pařížském Českém centru vystavuje český malíř Jan Pištěk

Výstavou českého výtvarníka Jan Pištěka zahájilo České centrum v Paříži podzimní výstavní sezónu. Pro 37letého malíře Jana Pištěka, který vedle řady výstav v ČR vystavoval mimo jiné také v Německu, USA a na Tchaj-wanu, je to první příležitost se prezentovat ve Francii. Objekty vystavené v Paříži pro malíře znamenají první experiment s novou technikou. "Poprvé jsem vyzkoušel počítačovou animaci kombinovanou s fotografií," řekl ČTK Pištěk.

Muzikálová show Mise se vrátí do Divadla Pyramida

Daniel Hůlka, Leona Machálková a Jiří Korn jsou hvězdami muzikálové show Mise, která se 23. září vrátí do Divadla Pyramida na holešovickém Výstavišti v Praze. Příběh od producentů úspěšného Draculy v režii Richarda Hesse a Filipa Renče už v první polovině roku zhlédlo v Praze a řadě dalších měst na 60.000 diváků, kteří v pokladnách nechali přes 18 miliónů korun.

V Praze začalo Vinohradské vinobraní

Pravidelné dunění vzdálených bubnů ohlásilo v pátek odpoledne příchod historického průvodu z Grébovky na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Z kočáru taženého párem koní vystoupili starostové druhé a třetí městské části a společným otočením kliky ráčny vylisovali první hrozny letošní úrody. Ve společnosti boha Dionýsa a jeho družiny tak zahájili druhé Vinohradské vinobraní. Na kulturním pódiu čekal návštěvníky koncert cimbálové muziky, divadlo a další kulturní program. Večer zábava pokračovala v paláci Akropolis, kde bylo zahájeno Žižkovské vinobraní, a to programem Tanečky při víně. V neposlední řadě zde zájemci mohli vyzkoušet účinnost burčákových očisťovacích kúr.

Ve Znojmě probíhá patnáctý ročník historického vinobraní

Na 430 účastníků historického průvodu včetně čtyřicítky koní mohli vidět v pátek návštěvníci patnáctého ročníku Znojemského vinobraní. Z letošní úrody je v řadě mázhauzů dnes připraven čerstvý burčák, kterého zde v loňském roce prodala jen firma Znovín 130 hektolitrů.

Chovatelé a propagátoři koní převzali ocenění v Lysé nad Labem

Čtyři jména rozšíří od pátku pomyslnou dvoranu slávy osobností, které se zasloužily o chov a propagaci koní. Vyznamenaní ceny převzali v pátek z rukou ministra zemědělství Jana Fencla v Lysé nad Labem u příležitosti zahájení mezinárodní výstavy Kůň '98. Patřili mezi ně František Machek, který už 40 let pracuje v kladrubském hřebčíně, bývalý ředitel hřebčína Tlumačov Zdeněk Prášil, který s kladívkem v ruce absolvoval rekordních 80 aukcí a prodal tak koně za půl miliardy Kč, dále ředitel Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Norbert Záliš a Harry Jelínek, hlava velké dostihové rodiny, jehož jméno je nejvíce spojováno s barvami Plemenářského podniku Šamorín.

Rakouská loďka na solární pohon na Vltavě

Loďku rakouské výroby, kterou pohání solární baterie, představili v pátek v Praze zástupci Rakouského kulturního institutu. Člun na sluneční pohon, který vyvinuli a vyrobili pro použití při přírodovědeckých výzkumech před dvěma lety žáci vídeňského učiliště, by měl brázdit vltavské vody do konce října. Toto zvláštní plavidlo je rozeznatelné podle stříšky, kterou tvoří šest solárních baterií. Ty společně s akumulátorem zajišťují plavbu loďky za každého počasí.

Sport:

Po úvodních zápasech prvního kola evropských fotbalových pohárů se koeficient České republiky v žebříčku zemí zvýšil jen o 25 setin za remízu Olomouce s Olympiquem Marseille. Česká republika tak zatím stále figuruje na šestém místě, ale před sedmou Anglií má náskok pouhých dvou bodů na hřišti. Žebříček se sestavuje z úhrnu výsledků klubů každé země v pěti předchozích ročnících evropských soutěží. V konečném hodnocení je přitom důležitá osmá příčka, která znamená dva týmy v Lize mistrů pro příští rok a tři místa v Poháru UEFA v ročníku 2000-2001.

Ve čtvrtém kole hokejové Staropramen-extraligy prohrála Opava se Spartou 3:6, Třinec porazil Litvínov 5:2, Vsetín zvítězil nad Slavií 3:2, Kladno zdolalo Plzeň 6:4, Pardubice remizovaly s Českými Budějovicemi 2:2 a Jihlava vyhrála nad Vítkovicemi 2:1.

Tenisté Prostějova obhájili titul mistra republiky smíšených družstev. Ve finálovém souboji porazili v Přerově Olymp Praha 5:3 na zápasy a celkově se radovali ze třetího prvenství v historii.

Předpověď počasí:

Dnes je v České republice většinou oblačno, ojediněle s přeháňkami. Nejvyšší teploty 13 až 17 Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.