Zprávy sobota, 20. května 2000

Uchazeči o členství v NATO mají podle prezidenta Havla stejné šance na přijetí

Všechny státy ucházející se o členství v Severoatlantické alianci, jejichž zástupci se sešli v litevském Vilniusu na mezinárodní konferenci o NATO, prezident Václav Havel na dálku ujistil, že mají ve svých integračních snahách rovnocenné šance. Text Havlova poselství pro účastníky konference nazvané Úloha NATO v měnícím se bezpečnostním prostředí v Evropě poskytl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Konference se účastní ministři zahraničí Bulharska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Slovenska, Slovinska a Rumunska a náměstci šéfů diplomacie Albánie a Makedonie. Fóra se účastní i generální tajemník NATO George Robertson. Český prezident vzkázal zástupcům devíti středoevropských a východoevropských států, že proces rozšiřování by měl být postupný a že "by zároveň mělo být řečeno, že tato aliance je otevřena všem v duchu Washingtonské smlouvy". Pobaltské státy, proti jejichž členství v NATO vystupuje Rusko, mají po válce v jihosrbském Kosovu obavu, že by je mohly z druhé vlny rozšiřování vytlačit balkánské země. Slova českého prezidenta však tyto obavy rozptylují. "Považuji za výjimečnou a symbolickou i skutečnost, že tato konference probíhá právě v Litvě, neboť v ní spatřuji příslib a potvrzení dalšího rozšiřování NATO," uvedl ve svém krátkém pozdravu Havel. Dodal, že loňské přijetí Česka, Polska a Maďarska do NATO bylo důležitým krokem při naplňování projektu nové společné Evropy. Smyslem konference je urychlit proces rozšiřování. V případě úspěchu by se vilniuská konference mohla podle náměstka litevského ministra zahraničí Vygaudase Usackase stát druhým Visegrádem, přispět k pokroku v diskusích o rozšiřování NATO a zajistit novým členům vstup do aliance v roce 2002.

Prezident Havel přijme příští týden ministry Fencla, Mertlíka a Grosse

Tři členy vlády si na příští týden pozval na Pražský hrad prezident Václav Havel. Ve středu bude o situaci v resortu hovořit s ministrem zemědělství Janem Fenclem, ve čtvrtek přijde za prezidentem vicepremiér Pavel Mertlík a v pátek by měl aktuální otázky bezpečnosti s Havlem probrat ministr vnitra Stanislav Gross. Fencl by měl s prezidentem hovořit především o dosud nevypořádaných majetkových podílech a restitucích v zemědělství. Schůzka s ministrem financí Mertlíkem by se měla zaměřit především na největší privatizační kauzy a krachující družstevní záložny a na nadcházející zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Gross přijde za prezidentem v tomto měsíci již podruhé; jednat se bude o aktuálních bezpečnostních otázkách.

Prezident omilostnil dívku odsouzenou za pěstování marihuany

Prezident Václav Havel udělil milost Lence Kamišové, která byla loni odsouzena k osmiměsíčnímu vězení s podmínečným dvouletým odkladem za to, že si vypěstovala marihuanu a nabídla ji svým kamarádům. Prezident tak omilostnil dalšího mladého člověka, který byl souzen podle kontroverzních novel o drogách. Milost pro dívku je jednou ze 17 pardonů, které podle informací prezidentské kanceláře Havel tento týden udělil. O milost požádaly prezidenta dva tisíce lidí, protože uložený trest považují za neúměrný. Prezident prominul mladé ženě trest odnětí svobody s účinkem, že se na ni hledí, jako by odsouzena nebyla, uvádí informace prezidentské kanceláře. Stejný postup navrhl i ministr spravedlnosti Otakar Motejl. V únoru prominul prezident zbytek trestu odnětí svobody devatenáctiletému Stanislavu Pobudovi z Frýdku-Místku, který byl odsouzen ke čtyřem letům vězení za to, že třem kamarádům, z nichž jednomu ještě nebylo 15 let, prodal 18 marihuanových cigaret. Prezident se proti dva roky starým novelám zákona o drogách, které považují za trestný čin přechovávání omamných a psychotropních látek a jedů v množství větším než malém, ohradil již při jejich vzniku. Podle něj povedou spíše k postihu obětí než pachatelů a budou znamenat příliš ostrý vpád do jsoucího systému lidských práv a svobod. Poslanci přijali novely i přes Havlův nesouhlas. Odpůrci novel zdůrazňují, že vedou k tomu, že se kriminalizují především mladí prvotní experimentátoři s drogou.

Mladí lidé se zamyslí nad globalizací na Studentském fóru 2000

Mladí lidé z různých konců světa budou příští měsíc debatovat pod patronací prezidenta Václava Havla o globalizaci a vzdělání. Třetí ročník Studentského fóra 2000 na téma Nové hodnoty ve vzdělávání v podmínkách globalizovaného světa se bude konat od 11. do 13. června na Pražském hradě. Studentské fórum volně navazuje na projekt konferencí Fórum 2000 pořádaných prezidentem, na něž se do Prahy sjíždí politikové a vědci, aby debatovali o budoucnosti lidstva. Čtyřdenní setkání studentů je jedinečnou příležitostí k mezinárodní výměně zkušeností a svoje postoje pak mohou zástupci ze studentských řad prezentovat na podzimní konferenci Fórum 2000. Téma vzdělávání mladých lidí v globalizovaném světě je společné i předchozím ročníkům. Konferenci studentů navštěvují významné české a zahraniční osobnosti akademického, kulturního, ekonomického a politického života.

ODS nepodpoří návrh čtyřkoalice na společné zdanění manželů

Návrh novely daňového zákona o společném zdanění manželů, kterou předložili poslanci Unie svobody a KDU-ČSL, je podle ODS pouze populistickým gestem. Ačkoli její předkladatelé argumentují podporou mladých rodin, uspoří manželé se společným příjmem 20.000 korun měsíčně pouhých 42 korun, řekl novinářům předseda ODS Václav Klaus. Zákonodárci ODS proto tuto iniciativu čtyřkoalice při jejím projednání v Poslanecké sněmovně příští týden nepodpoří. Pokud by byl návrh čtyřkoalice schválen, rodina s měsíčním příjmem 70.000 korun by podle výpočtů ODS odváděla do státní pokladny o 3095 korun méně. Představitelé čtyřkoalice však tvrdí, že už střední příjmové skupiny by si výrazně polepšily. Návrh na společné zdanění manželů je jeden z bodů obsáhlé reformy daňových sazeb, kterou čtyřkoalice hodlá prosazovat. Navrhuje i zvýšení nezdanitelných částek ve všech kategoriích osob na dvojnásobek, uznávání výdajů na vzdělání jako odpočitatelnou položku základu daně; uvažuje i o postupném zvyšování daně z cigaret a do dokončení deregulace nájemného navrhuje embargo na zvyšování daně z nemovistostí s regulovaným nájmem. ODS ale považuje návrhy lidovců a unionistů za pouhé "kosmetické úpravy" a sama připravuje zásadní daňovou reformu, která předpokládá rovné zdanění občanů.

Petr Uhl se obává, že kontrola Britů na letišti v České republice bude diskriminací

Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl se obává, že kontrola cestujících z České republiky do Velké Británie britskými imigračními úředníky už na českém území by se mohla stát rasovou diskriminací. O zvažovaném kontroverzním opatření jednal ve čtvrtek ministr vnitra Stanislav Gross a britský velvyslanec David Broucher. Britský návrh souvisí s exodem českých Romů do Velké Británie. Pokud se obě strany dohodnou, šlo by o dočasné opatření týkající se jen pražského ruzyňského letiště. Uhl uvedl, že britští imigrační úředníci na letišti by sice nemohli cestujícím do Británie zabránit v odletu, mohli by ale během letu uvědomit své britské kolegy a ti by cestujícího nemuseli vpustit do země. "Já se domnívám, že výrazné kritérium pro rozhodování, zda má být ten člověk do Anglie vpuštěn, nebo ne, bude jeho vzhled a to, jestli vypadá jako Rom," řekl Uhl. "Považuji za nešťastné, že ministerstvo vnitra vůbec takové rozhovory vede," dodal. Náměstek ministra vnitra Petr Ibl ale již v tisku připustil, že působení státních úředníků na území cizí země není ve světě obvyklé. "Británie se bude snažit už na cizím území oddělovat lidi, rozlišovat je a pokud by se to stalo, byl by to jasný případ rasové diskriminace," podotkl Uhl. Podobné názory už byly vysloveny, za rasově diskriminační označil zvažované opatření například britský profesor romistiky Thomas Acton.

Nuceně nasazení nesouhlasí s jedním z výsledků vídeňského jednání

Svaz nuceně nasazených je celkově spokojen s výsledky mezinárodní konference o rakouském odškodnění nuceně nasazených, která se konala tento týden ve Vídni. Nesouhlasí pouze s tím, že odškodné nedostanou pozůstalí těch nuceně nasazených, kteří zemřeli před letošním 15. únorem. Představitelé svazu však doufají, že další jednání s rakouskou stranou na toto téma budou ještě pokračovat. Odškodnění by se podle svazu pravděpodobně týkalo jen asi 17.000 českých občanů. Údaje o počtu nuceně nasazených zpracovávají rakouští historici a přibližně se shodují s údaji českého svazu. Počty lidí, majících nárok na odškodnění, nejsou ale zatím přesně stanoveny, neboť dokumenty o jejich nuceném nasazení v Rakousku jsou stále prověřovány. Datum, kdy bude prověřování ukončeno, zatím nebylo určeno. Na mezinárodní konferenci ve Vídni, která skončila ve středu, přislíbila rakouská strana vyplatit odškodné žijícím osobám, které byly na jeho současném území za druhé světové války nuceně nasazeny. Rakousko odškodní 105.000 šilinky oběti otrocké práce srovnatelné s podmínkami v koncentračních táborech a ghettech, 35.000 šilinky nuceně nasazené v průmyslu, 20.000 šilinky nuceně nasazené v zemědělství a 5000 šilinky ženy, kterým se narodily děti v době, kdy byly nuceně nasazeny. Děti, které byly do Rakouska deportovány s rodiči a bylo jim přitom méně než 12 let, dostanou stejné odškodné jako jejich rodiče.

Odboráři požadují ministerstvo výstavby a regionálního rozvoje

Předseda Odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv tvrdí, že "dozrál čas" k tomu, aby se o stavebnictví staral jediný resort, a to ministerstvo výstavby a regionálního rozvoje. Na tiskové konferenci v Lidovém domě však přiznal, že se o tom marně snaží přesvědčit předsedu vlády a ČSSD Miloše Zemana. K tomuto závěru odboráře ve stavebnictví podle Antoniva vedou neustálé spory resortů. Připomněl neshody ministrů financí a místního rozvoje v bytové politice, které vedly ke ztrátě podpory "nesmluvních" opozičních stran Státnímu fondu rozvoje bydlení. Právě proto ODS podle odborového předáka donutila sociální demokracii ke kompromisům, které se týkají řízení a financování fondu a kontroly jeho hospodaření. Spory mezi ČSSD a ODS kolem fondu bydlení, o kterém nyní jedná Poslanecká sněmovna, skončily smírčím řízením na úrovni poslaneckých klubů. Teprve po ústupcích sociální demokracie mu poslanci ODS přislíbili podporu. Sociálního demokrata a odboráře Antoniva prý mrzí i to, že se ministr životního prostředí nedokáže shodnout s ministry dopravy a spojů a místního rozvoje na struktuře silniční sítě. Špatná spolupráce některých členů vlády podle něj maří úspěchy kabinetu. K vládním úspěchům Antoniv počítá vyjednávání v Radě hospodářské a sociální dohody (tripartitě), koncepci rozvoje dopravních sítí, bytovou politiku, ustavení fondu bydlení, hypotéční politiku a systém pobídek pro zahraniční investory.

Konsolidační banka poskytla ČKD Dopravní systémy úvěr na vozy pražského metra

Konsolidační banka a ČKD Dopravní systémy podepsaly úvěrovou smlouvu na dokončení výroby 22 pětivozových souprav vozů pro pražské metro za 1miliardu 300 milionů korun. "Zakázka by měla končit v dubnu 2002," řekl zvláštní správce pro provozování podniku Jan Knoflíček. Čerpání úvěru nikdy nepřekročí 500 miliónů Kč. "Příští týden začne výroba, na plný provoz se budeme chvíli dostávat," zdůraznil s tím, že zatím je vyrobeno pět souprav. Zakázka je rozhodující pro chod podniku, a proto dává možnost zahájit další zakázky, dodal. Jde například o deset lokomotiv pro Vietnam.

Prezidentova žena odkoupila druhou polovinu barrandovských teras

Prezidentova manželka Dagmar Havlová odkoupila polovinu barrandovských teras od svojí jmenovkyně a švagrové a stala se tak jediným vlastníkem objektu. Potvrdil to mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. Manželka prezidenta dosud vlastnila polovinu podílu na terasách poté, co ho na ni před třemi roky převedl prezident, když se terasy staly jablkem sváru mezi ním a vlastníkem druhé poloviny teras, jeho švagrovou Dagmar Havlovou. Ta měla zájem Havlův podíl odkoupit. Prezidentova žena zahájí podle Krafla v nejbližší době jednání s investory. "Ti mají stále ještě o rekonstrukci objektu zájem," podotkl Krafl. Havlová nyní čeká na to, až bude změna vlastníka zaregistrována do pozemkových knih. O dalších plánech prezidentovy ženy s barrandovským objektem nechtěl Krafl prozradit více než to, že by Havlová byla ráda, aby terasy byly obnoveny v duchu obecné prospěšnosti Pražanů. Cenu, za kterou prezidentova manželka získala polovinu teras, neuvedl.

Kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu chce Obvodní úřad Prahy 4 vydávat parkovací karty

Parkovací karty, které budou platit po dobu zářijového zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, chce vydávat občanům od poloviny června a podnikatelům od července Obvodní úřad Prahy 4. Novinářům to sdělila Marcela Pavlová ze stavebního a dopravního odboru radnice čtvrtého pražského obvodu. Při zasedání úřad také omezí zásobování v okolí Kongresového centra Praha na dobu mezi 23:00 a 06:00, doplnila Pavla Melšová ze živnostenského odboru. Parkovací karty se budou týkat lokalit, pro které budou zavedena omezující dopravně inženýrská opatření.

Židovská liberální unie chce oživit předválečné židovské tradice

Navázat na silné předválečné židovské tradice na českém území chce Židovská liberální unie, která byla nově založena v České republice. Unie bude sdružovat místní liberální a reformní kongregace v České republice a liberálně smýšlející jednotlivce žijící v místech, v nichž není židovská komunita, řekl její zakládající člen Martin Hron. Založení občanského sdružení Židovská liberální unie je výsledkem dlouhodobých diskusí o příslušnosti k židovské komunitě. Hron připomněl, že příslušníci poválečné generace byli často svými rodiči záměrně odstřiženi od svých kořenů a vychováváni v ateistickém prostředí. Unie proto chce poskytnout podmínky k návratu k židovství těm, kteří o to usilují. Členové unie a jejích kongregací chtějí podle Hrona spolupracovat s ostatními židovskými komunitami v České republice i v zahraničí.

Dětský dům v Brně-Zábrdovicích bude sloužit hlavně romským dětem

Zejména aktivitám romských dětí bude sloužit Dětský dům v Brně-Zábrdovicích, který slavnostně otevřela zdejší římskokatolická farnost. Generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek také požehnal kapli, která je součástí areálu Dětského domu a je zasvěcena blahoslavenému Ceferinu Jiménezi Mallovi, jenž byl před třemi lety blahořečen jako první příslušník romského etnika. Objekt vznikal rekonstrukcí a dostavbou v těsném sousedství zábrdovické fary od konce loňského roku. Rozhodující částkou na něj přispěl kanadský podnikatel českého původu Karel Velan, který měl před lety v zábrdovickém kostele svatbu. Projekt ho prý zaujal hlavně proto, že bude sloužit romské menšině. V Dětském domě bude pracovat divadelní i taneční kroužek, mělo by v něm fungovat doučování, děti si tam budou moci zahrát stolní tenis, kreslit, ale počítá se i s pořádáním diskoték. S romskými dětmi na faře pracují už rok, ale chyběly vhodné prostory. Děti přitom přicházejí nejen z městské části Židenice, na jejímž území fara stojí, ale i ze sousedních Husovic či okolí Bratislavské ulice.

A ještě krátce o počasí. Čekejte oblačno až zataženo s přeháňkami, ojediněle bouřkami. Na hřebenech hor déšť se sněhem. Nejvyšší teploty 12 až 16, v 1000 m na horách kolem 7 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Rádia Praha.