Zprávy sobota, 20. ledna 2001

Kuba schválila návštěvu skupiny českých poslanců, kteří chtějí v Havaně jednat o propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Český rozhlas o tom informoval komunistický poslanec Miroslav Ransdorf. Ransdorf věří, že jednání představitelů českého a kubánského parlamentu mohou být úspěšnější než komunikace na jiných úrovních. Šestičlennou delegaci poslanců povede místopředsedkyně sněmovny Petra Buzková. Ta se v pátek v odpoledních hodinách sešla s kubánským chargé d´affaires Davidem Paulovichem.

Kuba vydala vstupní víza příbuzným Ivana Pilipa a Jana Bubeníka a přislíbila, že jim umožní vzájemné setkání. Vydá rovněž víza pro skupinu poslanců Parlamentu České republiky. Termín odletu českých poslanců však nebyl dosud upřesněn. Ministr zahraničí Jan Kavan se dopisem obrací na šéfy diplomacie v zemích Evropské unie a ve většině latinskoamerických zemí se žádostí o podporu při jednáních o propuštění českých občanů. Se stížností na porušování mezinárodních smluv při nakládání s Pilipem a Bubeníkem se naopak na svůj kubánský protějšek obrátil ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. O propuštění Pilipa a Bubeníka se zasazuje i prezident Václav Havel, o svých krocích však zatím nechce hovořit.

Mezinárodní organizace Amnesty International vyzvala kubánské úřady, aby zadržovaným Čechům Ivanu Pilipovi a Janu Bubeníkovi zaručily veškerá práva, na něž mají nárok. Úřady by měly vyjasnit obvinění vůči zadržovaným českým občanům a umožnit jim plný přístup ke konzulární a právní pomoci. Zástupce Amnesty International Damien Platt uvedl, že v podobných případech v minulosti propustily kubánské úřady zadržené během několika dní.

Na Kubě proběhla za osobní účasti Fidela Castra mohutná demonstrace proti americké imigrační legislativě. Demonstrace se podle odhadu kubánské státní televize zúčastnil milión lidí. Řečníci kritizovali českého poslance Ivana Pilipa, který byl kvůli údajné schůzce s disidenty i se svým společníkem Janem Bubeníkem zatčen před sedmi dny v Ciego de Ávila.

Kuba má vůči České republice dluh ve výši 5,8 miliardy korun. Jde o staré pohledávky, které vznikly před rokem 1989, za posledních deset let však Kuba téměř vůbec nic nesplatila. Otázka česko-kubánských dluhů je nyní v centru pozornosti v souvislosti se zadržením Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Kuba byla od r. 1959 největším obchodním partnerem tehdejšího Československa v Latinské Americe. Do roku 1989 v domácích vývozech převažovaly investiční celky, stroje a zařízení. Významnou položku tvořily zbraně. ČR má dosud na Kubě poměrně solidní ekonomickou základnu; třetina kubánských energetických zařízení pochází z bývalé ČSFR. V poslední letech však vzájemné hospodářské styky stagnují. Kuba zprvu jednat o dluhu odmítla. Uznala jej až v roce 1996 během návštěvy ministra obchodu a průmyslu Vladimíra Dlouhého. V témže roce obě země podepsaly novou obchodní dohodu. Z desítek českých firem zůstaly na Kubě jako jediné akciová společnost Škodaexport, Škoda Plzeň, Comersa a Inekon.

Prezidenti České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska se setkali v Polsku. Jednali zde o výsledcích obnovené spolupráce visegrádských zemí a o integraci středoevropských států do Evropské unie. Podle informace ČTK se prezidenti dohodli na podpoře Slovenska při vstupu do Severoatlantické aliance. Současně vyjádřili naději, že Slovensko by se mohlo stát členem NATO již na příštím summitu aliance, který se uskuteční v roce 2002 v Praze. Hlavy států visegrádské čtyřky vyjádřily solidaritu s Čechy zadržovanými na Kubě. Prezidenti naznačili, že se budou dle svých možností snažit pomoci situaci vyřešit. Václav Havel je přesvědčen o tom, že poslanec Ivan Pilip a bývalý studentský aktivista Jan Bubeník jsou kubánskými úřady zadržováni neprávem. Jejich obvinění, že se jako agenti Spojených států setkali s protikomunistickou kubánskou opozicí, Havel považuje za vykonstruované.

Bývalého tenisového reprezentanta a podnikatele Milana Šrejbra dnes poslal Městský soud v Praze do vězení na pět a půl roku za zneužívání informací v obchodním styku. Soud tak Šrejbra potrestal za obchody s cennými papíry, kterými podle soudu nezákonně obohatit svoji společnost Šrejber Tennis Investing o 13 milionů korun. Podle soudkyně se podařilo prokázat, že Šrejber obchodoval s cennými papíry způsobem, kterým závažně porušil zákonem stanovená pravidla o této formě podnikání. Rozsudek Městského soudu dosud není pravomocný, Milan Šrejber se proti němu na místě odvolal.

Vedení České televize po jednání se zástupci Československé obchodní banky oznámilo, že přijme taková opatření, která mu umožní kontrolovat veškeré finanční operace ČT. O konkrétních krocích však obě strany odmítly hovořit. "Neznamená to úplné zastavení plateb," uvedl finanční ředitel ČT Jindřich Beznoska. Ještě ve čtvrtek však vedení televize o zastavení všech plateb uvažovalo. Věra Valterová, kterou odstupující šéf ČT Hodač pověřil řízením televize, prohlásila, že pozastavení všech plateb by mělo zabránit neoprávněnému nakládání s finančními prostředky ČT. Obavy, že je Česká televize tunelována, vyjadřují členové krizového výboru. Beznoska ale tvrdí, že žádné signály o možném tunelování ČT nemá.

Přední kandidátské země včetně České republiky zatím nesplňují podle evropského komisaře Maria Montiho požadavky Evropské unie v oblasti poskytování státní pomoci. Systém vládních investičních pobídek, které mají otevřít cestu zahraničnímu kapitálu, vedou podle Montiho k významným daňovým úlevám. Tento postup je zřejmě porušením pravidel státní pomoci. V reakci na Montiho prohlášení uvedl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek, že státní pomoc je v ČR řízena platným zákonem, který je harmonizován s předpisy Evropské unie. Tento zákon je striktně dodržován a jeho plnění je hlídáno Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, prohlásil Libor Vacek.

Škoda a.s. podepsala s Konsolidační bankou memorandum o postupu restrukturalizace strojírenské skupiny Škoda. Obsah dokumentu představuje soubor kroků a termínů v rámci ozdravění skupiny Škoda. O další restrukturalizaci Škody rozhodla na svém prosincovém zasedání vláda. Jedním z prvních kroků memoranda je získání kvalifikované kontroly banky ve společnosti Škoda Holding. Konsolidační banka bude zárukou, že celý proces povede k úspěšnému dokončení restrukturalizace společenství Škoda, zejména jeho výrobních součástí soustředěných ve Škodě Holding.

Třetí zákaznické centrum za více než miliardu korun postaví v Hradci Králové mobilní operátor RadioMobil. Do dvou let od zahájení provozu by centrum mělo zaměstnat přes 600 lidí. Město Hradec Králové se zavázalo vybudovat pro RadioMobil na vlastní náklady inženýrské sítě a postavit komunikace u budoucího objektu . Město má na tyto akce připraveno 60 miliónů korun.

Bez přerušení provozu proběhla v podvečerních hodinách na hraničním přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště demonstrace rakouských odpůrců jaderné elektrárny Temelín. Rakouské protitemelínské iniciativy vyjádřily demonstrací svůj nesouhlas s postupem ekologické prověrky jihočeské elektrárny, jak jej ve středu schválila česká vláda. Demonstranti požadují, aby byly provedeny zkoušky vlivu Temelína na životní prostředí před opětným spuštěním reaktoru a aby se rakouské nevládní organizace mohly zapojit do celého procesu zkoušek temelínské elektrárny.

Vládní Meziresortní protidrogová komise rozdělila na svém dnešním zasedání přes 62,8 miliónu korun na 137 protidrogových projektů v okresech České republiky. Dalších více než 16,2 miliónu dala na projekty ministerstev zdravotnictví, školství a zemědělství. Letos je na tyto účely ze státního rozpočtu vyčleněno 117 miliónů korun, o 43 miliónů více než loni.

A na závěr ještě informace o počasí. Dnes bylo oblačno, až zataženo, denní teploty minus 4 až 0 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.