Zprávy sobota, 23. ledna 1999

Vážení posluchači, u zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Renata Prátová.

A nyní podrobně:

V prosinci nejvyšší schodek obchodní bilance ČR za rok 1998

Prosincový schodek obchodní bilance zahraničního obchodu České republiky byl nejvyšší za celý loňský rok. Dosáhl 17,6 miliardy korun. Schodek obchodní bilance za celý minulý rok činil téměř 8O miliard korun. Podle Českého statistického úřadu je to zhruba o 6O miliard korun méně než v roce 1997.

Podle premiéra Zemana může českému vývozu pomoci slabší koruna

Podle premiéra Miloše Zemana je možné pomoci českému vývozu slabším kursem koruny, který má na obchodní bilanci hlavní vliv. Dalšími faktory ovlivňování obchodu je úrokový diferenciál koruny proti ostatním měnám a úrokové sazby centrální banky. Miloš Zeman má zato, že snižování sazeb národní bankou v posledních měsících je rozumné a kdyby vedlo k poklesu koruny, nebyla by to negativní zpráva.

Unie svobody zděšena nefunkčností ministerstva zdravotnictví

Místopředseda Unie svobody Václav Krása v pátek obvinil vládní stranu, že "umělým" ponecháváním Ivana Davida ve funkci ministra zdravotnictví pouze prohlubuje problémy v resortu. Podle unionistů je nezbytné provést řadu systémových změn, které současný ministr zdravotnictví není schopen ani zahájit.

Premiér Miloš Zeman v pátek opakovaně potvrdil, že nemá v úmyslu odvolat ministra zdravotnictví Ivana Davida z funkce za chyby v rozesílání stanovisek k výběrovým řízením. Naopak oceňuje, že se Davidovi podařilo přehodnocením stanovisek zachovat 752 nemocničních lůžek, 51 oddělení a 15 nemocnic.

Senátor Kroupa kritizuje práci ministra školství Zemana

Senátor a předseda Občanské demokratické aliance Daniel Kroupa tvrdí, že daleko větší chaos a nebezpečnější situace než ve zdravotnictví panuje v resortu ministerstva školství. Kroupa je proto přesvědčen, že vedle ministra zdravotnictví Ivana Davida je dalším možným kandidátem na odvolání ministr školství Eduard Zeman. Podle Daniela Kroupy panuje ve školství atmosféra strachu způsobená personální politikou úřadu Eduarda Zemana. Postiženy jsou prý zejména školské úřady.

ODS nepodpoří vládní návrh na zvýšení sociálního pojistného

Občanská demokratická strana nepodpoří vládní návrh na zvýšení sociálního pojistného, který tento týden schválil kabinet předsedy sociální demokracie Miloše Zemana. Uvedla to v pátek místopředsedkyně ODS Libuše Benešová, stínová ministryně práce a sociálních věcí. Podporu této předloze odmítly i KDU-ČSL a Unie svobody, jejichž poslanci spolu s ODS disponují v Poslanecké sněmovně většinou hlasů.

Unie svobody trvá na procedurální dohodě o fungování čtyřkoalice

Unie svobody i nadále trvá na sepsání procedurální dohody další spolupráce s lidovci, Občanskou demokratickou aliancí a Demokratickou unií. Ta by měla upravit pravidla vzájemné komunikace a vzájemného soužití těchto čtyř stran. Předseda unie Jan Ruml je přesvědčen, že čtyřkoaliční spolupráce musí mít nezbytná pravidla. Pokud dohoda nebude uzavřena, bude podle něj činnost všech čtyř stran redukována na pouhou nadstandardní výměnu informací.

Uzavření jakékoli dohody zatím odmítá KDU-ČSL, které prý dosavadní spolupráce vyhovuje. Pokud by měla být uzavřena jakákoliv nová písemná dohoda v rámci čtyřkoalice, musí o ní podle úřadujícího předsedy lidové strany Jana Kasala rozhodnout členská základna. Rozhodnutí by tak mohlo padnout až po květnovém sjezdu KDU-ČSL. K obdobnému názoru se přiklánějí také předsedové ODA a DEU.

Jan Ruml oznámil, že hodlá znovu kandidovat na předsedu Unie svobody

Současný předseda Unie svobody Jan Ruml se bude za měsíc na republikovém shromáždění znovu ucházet o místo prvního muže strany. Jak v pátek uvedl, o žádném protikandidátovi zatím neví, ale přivítal by ho. Známa jsou už také jména prvních kandidátů na místopředsedy strany. Prvním, kdo oficiálně zaslal kandidaturu na místopředsedu, byl Václav Krása, který tuto funkci už vykonává. Svoji pozici chtějí obhájit i další dva současní místopředsedové Petr Matějů a Petr Mareš. Podle informace Rumlova mluvčího Patrika Nachera jsou mezi nominovanými na místopředsedy také poslanci Vladimír Mlynář, Karel Kühnl, Marie Machatá a dosavadní člen republikového výboru Jiří Lobkowicz. Konečný seznam uchazečů o křeslo místopředsedy Unie svobody bude v pondělí zveřejněn na Internetu a prostřednictvím ČTK.

Členové Helsinského výboru vyzvali vládu ČR k odsouzení rasismu

Členové Helsinského výboru amerického Kongresu Christopher Smith a Steny Hoyer vyzvali českou vládu k odsouzení rasismu v zemi. Stalo se tak při čtvrtečním setkání s náměstkem ministra zahraničí Martinem Paloušem ve Washingtonu. Smith s Hoyerem zdůraznili, že čeští představitelé by měli odsoudit vlnu násilí proti Romům, Židům a cizincům, která zasáhla Českou republiku. Palouš tuto výzvu označil za vlamování do otevřených dveří. Mimo jiné sdělil americkým partnerům, že v České republice bude přijat nový zákon. Ten umožní dvojí občanství a bude prvním krokem k vyřešení diskriminace, které čelili čeští Američané při požadování restituce nebo kompenzace za majetek, který jim zabavil bývalý komunistický režim.

Ministr Špidla podporuje návrh LOK na zřízení Rady pro sociální smír

Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla podpořil v pátek návrh Lékařského odborového klubu 'LOK) na zřízení Rady pro sociální smír ve zdravotnictví, v jejímž rámci by bylo možno kolektivně vyjednávat o mzdách platných pro celé zdravotnictví. Samostatnou platovou tabulku pro tento resort však zatím prosazovat nebude. "Pan ministr naše návrhy uvítal a dohodli jsme se, že je dá přezkoumat svým právníkům," řekl po jednání zastupující předseda LOK Milan Kubek. Návrh zákona o mzdě odborných zdravotnických pracovníků, který LOK vypracoval a v pátek předložil ministrovi, by měl přispět k tomu, aby mzdy lékařů činily trojnásobek průměrné mzdy v zemi a průměrné mzdy ve zdravotnictví byly 1,3násobkem průměrné mzdy.

ČSSD připravuje program pro 21. století a novou sociální doktrínu

Dubnový sjezd sociální demokracie by měl v základních tezích připravit program pro 21. století a upřesnit střednědobé záměry strany, řekl na páteční tiskové konferenci předseda ČSSD Miloš Zeman. Součástí přípravy dlouhodobého programu je diskuse o "sociální doktríně českého státu" pro první polovinu jednadvacátého století, doplnil místopředseda Vladimír Špidla. Svět prochází podle místopředsedy hlubokými změnami, mění se charakter práce, pracovních úvazků a základní sociální struktury. Nepodaří-li se najít společného jmenovatele, na kterém se shodnou rozhodující politické síly, hrozí, že se první polovina příštího století stane "velmi komplikovaným, krizovým a temným obdobím", dodal.

České radiokomunikace a TeleDanmark uzavřely smlouvu o společném podniku

Našemu Telecomu se rýsuje konkurence. České radiokomunikace a TeleDanmark v pátek podepsaly rámcovou smlouvu o vytvoření nového telekomunikačního subjektu na našem trhu. Společný podnik se stejným podílem českého a dánského vlastníka bude po liberalizaci telekomunikačního trhu v roce 2001 poskytovatelem veřejných telefonních služeb. TeleDanmark se chce u nás navíc ucházet i o licenci na síť mobilních telefonů. Na ni by mělo být výběrové řízení vypsáno do konce března.

ODS zaplatí pokutu 90.000 korun za volební billboard

Občanská demokratická strana nepochodila na pražském magistrátu s odvoláním proti pokutě, kterou jí uložil odbor výstavby Obvodního úřadu Prahy 7 za instalaci obřího volebního billboardu na místě bývalého pomníku sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina v pražských Letenských sadech bez stavebního povolení. Vyměřenou částku 90.000 korun zaplatí ODS příští týden, řekl v pátek ČTK tiskový mluvčí strany Lukáš Herold. Proti rozhodnutí magistrátu není podle mluvčího možné použít typ přímého odvolání, nicméně právníci ODS ještě zvažují možnosti a způsob pro případné odvolání.

Obří billboard s nadživotním barevným portrétem předsedy ODS Václava Klause, za jehož ramenem byla šedivá podobizna předsedy ČSSD Miloše Zemana, odhalila ODS při večerní volební megashow loni 26. října na úvod kampaně před senátními a komunálními volbami.

Chorvatský ministr zahraničí jednal s českými představiteli o Kosovu a uprchlících

O vývoji v bývalé Jugoslávii včetně problému Kosova a návratu srbských uprchlíků do Chorvatska jednali v pátek v Praze čeští vládní a parlamentní představitelé s chorvatským ministrem zahraničí a vicepremiérem Mate Graničem. Hovořili i o obchodních vztazích obou zemí. Mate Granič také podepsal česko-chorvatské dohody o sociálním zabezpečení, o letecké dopravě a o zamezení dvojího zdanění.

ČR se připojila k dopisu Joschky Fischera Slobodanu Miloševičovi

Česká republika se připojila k dopisu, který v noci na pátek poslal německý ministr zahraničí Joschka Fischer jménem Evropské unie jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi. Dopis vypočítává kroky, které má Miloševič učinit k mírovému řešení kosovského konfliktu a normalizaci vztahů JSR s EU. Předchází pondělnímu pravidelnému zasedání ministrů zahraničí EU, které bude Kosovu částečně zasvěceno; podle vysokého německého představitele je však předčasné předvídat, zda budou schváleny nové sankce vůči Jugoslávské svazové republice.

Přibližně patnáct českých vojáků odjede na misi do Kosova

Skupina přibližně patnácti vojáků se připravuje na odjezd do Kosova v rámci mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě 'OBSE). Do oblasti, kde nyní propukly střety mezi jugoslávskou armádou a kosovskými povstalci, by měli odjet ihned po vyřízení vstupních víz, informovala v pátek tisková služba ministerstva obrany. Vojáci doplní skupinu tří důstojníků české armády, kteří do Kosova odletěli v neděli 14. ledna. Hlavní náplní jejich činnosti bude kontrola dodržování lidských práv, dodržování příměří, monitorování voleb, vytváření podmínek pro návrat uprchlíků a zprostředkování styku mezi představiteli nepřátelských stran. Vyslání českých pozorovatelů do Kosova v rámci mise OBSE dohodlo české ministerstvo zahraničí.

Vladimíru Mlynářovi vyrazila Klausova návštěva jugoslávské ambasády dech

Za velmi nešťastný a nezodpovědný krok označil poslanec Unie svobody Vladimír Mlynář pondělní návštěvu předsedy Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause na jugoslávském velvyslanectví. Mlynář poukazuje především nato, že se tak stalo v době, kdy západní svět jedná o možném vojenském zásahu vůči režimu jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Václav Klaus na ambasádě představil srbský překlad své knihy Česká cesta, a to těsně po víkendovém masakru v jihokosovském Račaku, kde Srbové pobili na 40 kosovských Albánců. Vladimír Mlynář vnímá přítomnost druhého nejvyššího ústavního činitele na zastupitelství Bělěhradu v Praze jako výraz podpory Miloševičovu režimu. Klausovou návštěvou se bude podle Lubomíra Zaorálka z ČSSD možná zabývat i zahraniční výbor Poslanecké sněmovny.

Mlynářova reakce je podle mluvčího ODS Lukáš Herolda zbytečně zlá a falešná, neboť Václav Klaus vyjádřil nesouhlas s děním v Kosovu jak přímo v budově jugoslávského velvyslanectví, tak i veřejně po setkání s prezidentem Václavem Havlem.

Podle vicepremiéra Lánského armáda nemůže střežit česko-slovenskou hranici

Česká armáda nemůže podle vicepremiéra Egona Lánského střežit česko-slovenskou hranici, protože by to odporovalo mezinárodním smlouvám. Vojáci zde však mohou operovat při standardním cvičení malých profesionálních jednotek, řekl v pátek Egon Lánský na tiskové konferenci ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku. Na pracovní schůzce s policisty, přednosty okresních úřadů a starosty upozornil, že v lednu zde vojáci byli. Podle zástupce vojenského obranného zpravodajství Rudolfa Crháka se učili zasahovat při nevojenských ohroženích.

Anex-Cirus podala oznámení na resort obrany kvůli úniku informací

Trestní oznámení na ministerstvo obrany v pátek podal dodavatel padáků pro naši armádu - firma Anex-Cirus. Viní totiž ministerstvo z úniku informací, které jsou předmětem obchodního a vojenského tajemství. Firmu, která už ale není zapsána v obchodním rejstříku, zastupuje Jiří Andrlík, který podle svých slov podniká jako fyzická osoba. Loni v dubnu podal na ministerstvo obrany už jednu žalobu a to proto, že tehdejší šéf rezortu Michal Lobkowicz rozhodl, že armáda neodebere od firmy Anex-Cirus 2 tisíce nasmlouvaných padáků. Ukázalo se totiž, že dodané padáky jsou nekvalitní a dokonce se na nich jeden voják zabil. Nynější ministr obrany Vladimír Vetchý se zatím k podanému trestnímu oznámení nevyjádřil.

Soud začal projednávat spor Miroslava Macka s Milošem Zemanem

Městský soud v Praze se zabývá žalobou na premiéra Miloše Zemana. Žalující stranou ve sporu na ochranu osobnosti je místopředseda Občanské demokratické strany Miroslav Macek. Ten se cítí poškozen dřívějšími výroky Miloše Zemana o privatizaci Knižního velkoobchodu. Zeman loni v dubnu v soukromé televizi Nova prohlásil, že Macek zprivatizoval v roce 1992 Knižní velkoobchod díky přímluvě některých politických činitelů. Případ privatizace Knižního velkoobchodu tehdy Zeman označil za jednoznačné tunelování.

Zemanovy výroky podle Mackovy právní zástupkyně zasáhly do osobnostních práv jejího klienta natolik, že tento zásah nezhojí pouhá omluva, nýbrž také zadostiučinění finanční. Po účastnických výpovědích Miroslava Macka a Miloše Zemana soud další jednání odročil na březnový termín, kdy chce vyslechnout svědky.

Zkoušky problém taxislužby neřeší, shodl se primátor s taxikáři

Zástupci pražských taxikářů se v pátek shodli s primátorem Janem Kaslem 'ODS) na tom, že zkoušky z místopisu a právních předpisů problém taxislužby neřeší. Jak uvedl ředitel AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička, zákazníky okrádá díky nedostatečné kontrole úřadů úzká skupina řidičů. Taxikáři nyní protestují proti rozsahu a omezené platnosti zkoušek a tvrdí, že jsou v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Primátor by se měl s nimi znovu setkat na konci února.

Reforma státní správy nebude vyžadovat úředníky navíc

Žádné úředníky navíc nebude vyžadovat reforma státní správy, která by měla začít v lednu roku 2001, kdy by měly být ustaveny orgány krajských samospráv. Jediným důvodem nárůstu počtu státních úředníků mohou být požadavky Evropské unie. Na tiskové konferenci o tom v pátek informovala náměstkyně ministra vnitra Yvonne Strecková, která má přípravu reformy veřejné správy na starosti.

V Praze vzrostl počet chřipkových onemocnění o třicet procent

Epidemie akutních respiračních onemocnění v Praze pokračuje. Hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký informoval, že v porovnání s údaji z minulého týdne vzrostla nemocnost o 30 procent. Mezi dospělými se zvýšila o 24 procent. Ještě větší nárůst zaznamenali lékaři u dětí předškolního věku, konkrétně o 30 procent, a u dětí ve věku od šesti do 14 let o 47 procent. Ve čtvrtém lednovém týdnu tedy onemocnělo každé dvacáté dítě předškolního a školního věku, dodal Vladimír Polanecký.

Ze sportu:

Výsledky 37. kola hokejové Staropramen extraligy: Vsetín - Sparta Praha 5:2 Zlín - Slavia Praha 6:5 Opava - Vítkovice 1:1 Třinec - Jihlava 2:4 Litvínov - České Budějovice 4:4 Kladno - Pardubice 0:0 Plzeň - Karlovy Vary 4:1 Tabulku vede Vsetín, druhý je Zlín a třetí Třinec. Poslední příčku zaujímá Jihlava.

A ještě informace o počasí:

Na území České republiky je dnes zataženo až oblačno, četné mlhy, ojediněle mrholení nebo mrznoucí mrholení. Nejvyšší denní teploty -2 až l stupeň Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.