Zprávy sobota, 23. října 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Ivo Prokop. Na úvod přehled zpráv.

A nyní podrobněji:

Vláda usiluje o zvýšení přílivu zahraničních investic do České republiky

S cílem zvýšit příliv zahraničních investic do České republiky a rozšiřovat a modernizovat výroby českých podnikatelských subjektů vypracovala vláda návrh zákona o investičních pobídkách. Předlohu vláda postoupila do druhého čtení a přikázala k projednání hospodářskému výboru. Investičními pobídkami jsou podle předloženého návrhu například slevy na daních, dotace obcí na technické vybavení území, hmotná podpora vytváření nových pracovních míst nebo hmotná podpora rekvalifikace zaměstnanců. Předkládaný návrh tak nejen přináší výčet investičních pobídek a proces jejich schvalování pro investory, ale i novely, které jsou investičními pobídkami dotčeny. Předloha si současně klade za cíl podpořit rozvoj okresů postižených nezaměstnaností. Předkladatelé do zákona zahrnuli přesný výčet jednotlivých investičních pobídek, všeobecné podmínky, za kterých budou tyto pobídky poskytnuty a v neposlední řadě i kontrolní mechanismy poskytování pobídek. Předpokládaný dopad na státní rozpočet se projeví ročními přímými nároky pro dotace na zaměstnanost a na technické vybavení území pro obce. Sněmovna podpořila i vládní zprávu o podpoře malého a středního podnikání. Poslanci podpořili i informaci vlády obsahující rozbor stavu vývozu a jeho podpory.

Sněmovna přerušila svoji říjnovou schůzi do úterý 2. listopadu

Poslanecká sněmovna přerušila svoji říjnovou schůzi. Pokračovat v ní bude v úterý 2. listopadu odpoledne. Přerušení schůze znamená, že se minimálně do začátku příštího měsíce odložila parlamentní debata o ústavních změnách, jež společně navrhly sociální a občanští demokraté. Tyto změny budou nejsledovanějším bodem pokračování schůze počátkem listopadu. Přesný termín jejich projednávání ale nebyl stanoven. V úterý 2. listopadu bude jednání pokračovat prvním čtením vládního návrhu zákona o ochraně osobních údajů. Ústavní změny navržené ČSSD a ODS patřily ještě před 14 dny k nejdiskutovanějším vnitropolitickým tématům. V posledních dvou týdnech je ale do pozadí odsunula parlamentní debata o rozpočtu a především úvahy o možném zrušení opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS a vzniku nové vlády. Lze však předpokládat, že v okamžiku, kdy se jimi začne sněmovna zabývat, znovu rozjitří vášně. Jejich odpůrci jsou menší politické strany a prezident Václav Havel. Poslance bude po obnovení jednání čekat mimo jiné hlasování o schválení návrhu zákona o referendu o vstupu České republiky do Evropské unie a návrhu zákona o veřejném ochránci práv, tedy ombudsmanovi. Ještě před dnešním přerušením schůze poslanci rozhodli o tom, že sněmovní výbory pro regionální rozvoj a životní prostředí a pro evropskou integraci posoudí v dalších týdnech vládní návrh zákona o chemických látkách a chemických přípravcích. Mezi dnešní hlavní rozhodnutí sněmovny patří schválení zákona, který má přispět k určitému zvýšení státních dotací soukromým školám. Poslanci také souhlasili s prodloužením české účasti v mezinárodní mírové misi SFOR v Bosně a Hercegovině až do konce roku 2000. Schválili též podmínky, za kterých bude možné bez dalšího souhlasu parlamentu vysílat české vojáky do zahraničí nebo přijímat cizí vojenské síly na území České republiky.

Schůzka Klause s Rumlem skončila bez konkrétních výsledků

S napětím očekávaná schůzka předsedů ODS a Unie svobody Václava Klause a Jana Rumla skončila bez konkrétních výsledků. Oba politici se pouze dohodli na dalším setkání. Klaus ocenil, že šlo o vůbec první schůzku s Rumlem od vzniku Unie svobody před dvěma lety, na níž si otevřeně vyměnili názory. "Já považuji toto setkání v jistém smyslu za průlomové, nové, netypické, netradiční," řekl Klaus novinářům po schůzce. "Chceme vám vážně říci, že úplně nová míra komunikace byla zahájena," dodal. "V této chvíli nemáme konkrétní výsledek, ale to po nás nemůžete po dvou letech čekat," prohlásil Ruml a potvrdil, že spolu s Klausem, místopředsedou ODS Ivanem Langrem a místopředsedou unie Karlem Künhlem pouze hovořili o variantách možných řešení současné politické situace. "Nejlepší zpráva je, že se sejdeme k dalším jednáním a budeme dále pokračovat," dodal.

Nový rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm byl zvolen 35 hlasy

Nově zvolený rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm, který získal již v prvním kole voleb akademického senátu většinu hlasů, se ujme funkce 1. února 2000. Svým volebním programem současný prorektor Univerzity Karlovy pro rozvoj zaujal 35 členů akademického senátu ze 63 přítomných a výrazně tak předstihl oba další kandidáty. Prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy a zakladatel české dětské onkologie Josef Koutecký získal 14 hlasů. Pouze 12 členů akademického senátu hlasovalo pro prorektora pro vědu a bývalého ministra zdravotnictví a sociálních věcí Pavla Klenera. Ze 63 odevzdaných volebních lístků v tajném hlasování bylo 61 platných. Volby se konaly v klenotnici pražského Karolina.

Odbojáři vyjádřili nesouhlas s komunismem, kritizovali i pravici

Komunismus je zločinná ideologie, už ho bylo dost, zaznívalo ve vystoupeních zástupců Konfederace politických vězňů na setkání členů protikomunistického odboje v Lounech. Účastníci akce nešetřili ani současné pravicové politiky, které obvinili z neschopnosti zastavit stoupající volební preference komunistů. Bojovníci proti komunismu si připomněli 50. výročí soudního procesu se členy lounské skupiny protikomunistického odboje v místní sokolovně, kdy státní zástupce navrhl deset trestů smrti. Poprava nakonec neminula čtyři obviněné, další byli odsouzeni na čtyři až 25 let vězení, jeden rozsudek byl osvobozující. Odvahu, pevný charakter a nezlomnou vůli v boji za demokracii ocenili u dvaadvaceti odsouzených i lounští zastupitelé udělením pamětního listu. Ten dnes v hotelu Union předal třem dosud žijícím a v devatenácti případech in memoriam starosta Loun Emil Volkmann.

Policisté diskutovali o potírání rasismu i o plotu v Matiční

Úspěchy a chyby české policie v boji proti projevům extrémismu probíralo 150 účastníků mezinárodního sympozia o roli policie při potírání rasismu, které skončilo ve Štiříně u Prahy. Poradce Michael Briggs z britského ministerstva vnitra na tiskové konferenci práci českých policistů vesměs ocenil, pozastavil se však nad jejich přístupem k plotu v ústecké Matiční ulici. Čeští policisté stavbu tohoto plotu, který stojí mezi rodinnými domky a obecními domy, v nichž žijí zejména Romové, při sympoziu většinou obhajovali, uvedl Briggs; sám však plot označil za "jizvu na tváři demokracie". Plot v Matiční ulici tamní radnice nechala postavit na základě stížností domkářů především na hluk za areálu obecních domů. Obránci lidských práv a řada evropských politiků však v plotu vidí symbol diskriminace Romů. Briggs se specialisty z USA a Kanady se shodl na nutnosti zastoupení etnických menšin v řadách policie. "V policejní práci v České republice došlo (od roku 1989) k velkému pokroku," podotkl Briggs. Britští specialisté podle něj nepřijeli své české kolegy poučovat, ale podělit se s nimi o své zkušenosti včetně chyb, které jsou podle něj v obou zemích obdobné.

Na mítinku v Ústí demonstrovalo proti plotu v Matiční asi 40 lidí

Pokojné demonstrace na ústeckém náměstí Míru proti betonovému plotu v Matiční ulici se zúčastnilo pouze 30 až 40 lidí. Přestože se na demonstraci sjeli romští aktivisté z řady měst, například z Děčína, Pardubic, Mostu, Plzně nebo Rokycan, měli početní převahu novináři, kteří obklopili demonstrující. Na zhruba třicetiminutové demonstraci proti betonovému plotu, který jeho odpůrci nazývají často zdí, diskutovali její účastníci s novináři a nevystoupil při ní žádný hlavní řečník. Petr Jano z Romského křesťanského sdružení v Děčíně zdůraznil, že zeď v Matiční, která představuje narušení vztahů mezi lidmi, musí být zbourána. Podle účastníků demonstrace ústecký primátor Ladislav Hruška a také starosta neštěmického obvodu Pavel Tošovský "porušili zákony tohoto státu" a měli by odstoupit z funkcí. Demonstraci nahlásili organizátoři příslušnému městskému obvodnímu úřadu pozdě, a proto hlavního pořadatele, Tibora Badiho ze sdružení Romská duha v Matiční ulici, předvolá městský obvod k přestupkovému řízení.

Romové se začínají z Velké Británie vracet zpět do Rokycan

Tři romské rodiny a několik jednotlivců se v minulých dnech vrátilo do Rokycan z Velké Británie, kam za poslední rok odešlo z města asi 250 Romů. Podle mluvčího okresního úřadu se rovněž diskutuje o tom, zda budou mít Romové po návratu nárok na sociální dávky, které jim v době nepřítomnosti přestal úřad vyplácet. Podle dosavadních informací ano. Například čtyřčlenná rodina by mohla po návratu obdržet až částku 120.000 korun. Problémem však zřejmě bude až roční zanedbání školní docházky.

ČKD a Konsolidační banka dnes jednali s Thrall Car o vstupu do ČKD Vagonka

Představitelé holdingu ČKD Praha, americké společnosti Thrall Car a Konsolidační banky jednali o kapitálovém vstupu Američanů do ČKD Vagonka Studénka. Mělo se jednat rovněž o uvolnění plateb pro Vagonku za přibližně 30 miliónů korun, které zadržuje konsorcium bank "Nejde o peníze bank. Zmíněnou částku dostala Studénka od zahraničního zákazníka jako platbu za dodané výrobky, přičemž peníze šly samozřejmě přes konsorcium bank," uvedl Pažout. Konsorium by podle něj nicméně mohlo dostat po tomto jednání jisté záruky a zadržovanou platbu uvolnit. Upřesnil zároveň, že před 14 dny ČKD a konsorcium bank předložily poslední návrh na způsob vstupu strategického partnera do Studénky. Thrall podle něj poprvé přijal myšlenku, že nelze koupit jen část výroby, ale je nutné koupit cenné papíry. Vstup zahraničního partnera si však vyžádá více času a do konce října se neuskuteční.

Sraz členů Vlastenecké fronty je ohlášen, KSČM protestuje

Vzpomínkovou manifestaci, kterou na 28. října svolala k Památníku národního osvobození v Praze 3 Vlastenecká fronta, ohlásili svolavatelé Obvodnímu úřadu třetího pražského obvodu. Představitelé KSČM považují skutečnost, že třetí obvod, na rozdíl od úřadů Prahy 1 a 2, shromáždění nezakázal, za napomáhání fašismu. Současně kritizovala radniční koalici v Praze 3, kterou tvoří členové ODS, Unie svobody a KDU-ČSL, že odvolala na svém minulém zasedání zástupce KSČM ze všech komisí rady a doporučila zastupitelům odvolat představitele této strany také ze správních rad fondů městské části.

Děti Země upozorňují na náměstí Míru na blížící se "Den bez aut"

Propagační akci k připravovanému celorepublikovému "Dni bez aut" pořádá ještě v sobotu na náměstí Míru v Praze ekologické sdružení Děti Země. Ve stanu na náměstí Míru si mohou Pražané prohlédnout informační tabule o smogu a automobilismu, pro děti jsou připraveny různé kvízy. Zvláštní pozornost věnují Děti Země nedávno schválenému územnímu plánu Prahy, který podle nich řeší dopravní situaci města chybně. Den bez aut vyhlásili čeští ekologové již posedmé. Loni se k němu připojilo 46 občanských sdružení v 18 městech. Cílem akce, která se letos 22. září poprvé uskutečnila ve všech zemích Evropské unie, je omezení použití automobilů ve prospěch cyklistické a pěší přepravy alespoň na jeden den.

Oslavy 100. výročí povýšení Nuslí na město vyvrcholí Fidlovačkou

Oslavy 100. výročí povýšení Nuslí na město a 90. výročí vzniku Nuselské radnice vyvrcholí v pondělí 25. října uvedením divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka. Slavnostního představení v Divadle Na Fidlovačce se zúčastní starostka Prahy 4 Miroslava Studenovská, pražští radní a starostové dalších městských částí. Radnice čtvrté městské části připravila v rámci oslav 100. výročí povýšení Nuslí na město císařem Františkem Josefem I. řadu společenských a kulturních akcí. Kromě koncertů vážné hudby v parcích zahrál na nuselské radnici Pražský studentský orchestr s dirigentem Tomášem Hanákem. Na dalším koncertu se 21. října představili žáci Ježkovy konzervatoře.

Univerzita Palackého otevírá nové Informační centrum

Zbrusu nové Informační centrum Univerzity Palackého v Olomouci, jehož součástí je i univerzitní knihovna s 380 tisíci svazky, nabídne od pondělí rozsáhlé služby studentům, pedagogům, ale i ostatním lidem. Nové centrum nechala univerzita vybudovat v historickém objektu bývalé armádní zbrojnice za 217 miliónů korun. Do zrekonstruovaných prostor bývalé zbrojnice, kterou univerzita získala v roce 1991, se postupně přestěhovala nejen knihovna, ale i archiv, audiovizuální centrum, univerzitní vydavatelství a centrum výpočetní techniky. Podle architektů lze v objektu pořádat koncerty. Do podkroví umístili galerii. Šéf centra Rostislav Hladký uvedl, že hlavním zdrojem financí na zřízení nákladného centra byl státní rozpočet.

O víkendu vystoupí v Praze operní soubory z Ústí a Opavy

Pouhý týden po světové premiéře v Opavě uvidí novou komickou operu Oldřich a Boženka od Ilji Hurníka také pražské publikum. Opavský soubor má s inscenací hostovat v neděli v historické budově Národního divadla na festivalu Opera 99. V sobotu vystoupí pohostinsky v Praze divadlo z Ústí nad Labem, které přiveze inscenaci Dvořákova Jakobína. Soutěžní přehlídka od 17. října do 28. listopadu převážně o víkendech soustředí v hlavním městě všechna česká profesionální operní divadla a operní studia uměleckých škol. Reperotár budou tvořit výhradně díla českých tvůrců.

A ještě krátce o počasí. Čekejte oblačno až zataženo, nejvyšší denní 10 až 14 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Rádia Praha.