Zprávy sobota, 25. července 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Jakub Kühnel. Na úvod jsou připraveny zprávy.

Sněmovna ukončila svou druhou schůzi a má prázdniny do 18.srpna

Stanovením zasedacího pořádku v hlavním jednacím sále ukončila Poslanecká sněmovna svoji v pořadí druhou schůzi. Té se dnes poprvé od jejího středečního jmenování zúčastnila také kompletní vláda premiéra Miloše Zemana. Po ustavujícím sněmovním jednání, při němž dolní parlamentní komora minulý týden zvolila své vedení a stanovila počet svých výborů, pokračovala i druhá schůze ve formování hlavních sněmovních orgánů. Zvolila členy výborů a potvrdila jejich předsedy a zvolila také členy svých kontrolních orgánů. Další sněmovní schůze by se měla uskutečnit 18.srpna. Jejím klíčovým bodem má být hlasování o vyslovení důvěry vládě.

Ministr vnitra odvolal ředitele Národního bezpečnostního úřadu

Nový ministr vnitra Václav Grulich ve čtvrtek v podvečer odvolal z funkce ředitele Národního bezpečnostního úřadu Pavla Koláře. Tuto informaci potvrdil šéf tiskového odboru ministerstva vnitra Jan Decker. Kolář byl odvolán bez udání důvodu a o svém dalším případném působení v resortu vnitra bude s Grulichem jednat.

Hladina rozbouřených řek začíná na většině míst klesat

Od čtvrtečního odpoledne a večera začaly na většině míst východních Čech rozbouřené řeky klesat. Kulminace pominula na Bělé a Zlatém potoce, před soutokem s Orlicí ale dosud stále stoupá Dědina. Stoupající voda na Dědině donutila v noci na dnešek k evakuaci obyvatele několika domů v Letcích a Třebechovicích.

Vláda souhlasila s nasazením armády na povodněmi zničeném území

Vláda v pátek na svém mimořádném zasedání v Poslanecké sněmovně souhlasila na návrh ministra obrany Vladimíra Vetchého s nasazením vojáků české armády při záchranných pracích a obnově oblastí východních Čech, které ve čtvrtek zasáhly povodně. Informoval o tom mluvčí ministra obrany Milan Řepka.

Hydrometeorologové očekávají jen mírné přeháňky

Pouze ojedinělé slabší přeháňky, které mohou být doprovázeny bouřkami, dnes na východě Čech očekávají hydrometeorologové. Srážky by však měly být mnohem nižší než ve čtvrtek, kdy na některých místech spadlo až 200 milimetrů vody na metr čtvereční. Neměly by převýšit pět milimetrů, přičemž nejvíce by mohlo pršet na jihu a jihovýchodě regionu. Informoval o tom Jiří Jakubský z Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové. Srážky byly výrazně nižší již dnes v noci.

Průtoky na všech tocích jsou již slabé

Na Moravě neočekávají meteorologové v nejbližších hodinách srážkovou činnost, lokální bouřky a přívalové deště však nelze vyloučit. V noci na dnešek se v důsledku přívalových srážek nezvýšily vodní stavy toků v povodí Moravy a Dyje. Průtoky na všech tocích jsou i nadále velmi nízké, výrazně pod úrovní dlouhodobých červencových údajů, sdělila Jana Kadeřábková z Povodí Moravy. Ani bouřka provázená srážkami, která se v nočních a ranních hodinách posouvala přes Moravu, nezpůsobila významný vzestup průtoků a žádný nový nárůst není pravděpodobný, uvedla pracovnice povodí.

V bezpečnostních orgánech Sněmovny jsou zástupci všech stran

Všech pět parlamentních stran bude mít zastoupení v orgánech Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby a Vojenského obranného zpravodajství a ve sněmovní komisi pro kontrolu používání policejní operativní techniky. Rozhodly o tom dnešní volby členů těchto institucí. Orgány pro kontrolu civilní a vojenské kontrarozvědky budou mít jako obvykle po sedmi členech. V každém z nich bude po dvou zástupcích ČSSD a ODS a po jednom z KSČM, KDU-ČSL a Unie svobody.

Zemědělství podle Zemana není produktivním sektorem

Zemědělství není produktivní sektor jako každý jiný, ale má svá specifika daná jeho socializační a ekologickou funkcí. U příležitosti uvedení nového ministra zemědělství Jana Fencla do úřadu to řekl předseda vlády Miloš Zeman. Socializační funkci zemědělství spatřuje Zeman zejména ve stabilizaci venkovského osídlení, funkci ekologickou pak především v tvorbě krajiny. Podle Zemana spočívá shoda mezi přicházejícím a odcházejícím ministrem zemědělství v názoru, že zemědělská politika by se měla blížit vzorům zemědělské politiky Evropské unie a že subvence poskytované zemědělství neprospívají pouze samotným zemědělcům ale i všem dalším občanům. Podle Zemana slouží zemědělství jako stabilizační faktor ceny potravin, a tím pádem jako antiinflační faktor, což je v zájmu celé nové vlády.

Sněmovna schválila vedení odborných výborů

Poslanecká sněmovna dnes hlasováním potvrdila ve funkcích předsedy svých výborů. Tyto parlamentní orgány si své šéfy volily již ve čtvrtek, jejich rozhodnutí však musela v souladu s jednacím řádem potvrdit sněmovna jako celek. Poslanci dnes tedy definitivně stanovili, že předsedou petičního výboru je Cyril Svoboda (KDU-ČSL), rozpočtový výbor povede Vlastimil Tlustý (ODS) a výbor hospodářský František Brožík (ČSSD). Ústavně- právnímu výboru bude předsedat Jitka Kupčová (ČSSD), v čele výboru pro evropskou integraci stanul Jaroslav Zveřina (ODS) a branný výbor povede Petr Nečas (ODS). Předsedou sociálního a zdravotního výboru je Zdeněk Škromach (ČSSD), školského výboru Petr Mareš (unie) a regionálního výboru Miroslav Beneš (ODS). Zahraniční výbor pak řídí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a šéfem zemědělského výboru je Jaroslav Palas (ČSSD).

Čtvrtina voličů se rozhodla až na poslední chvíli

Více než čtvrtina voličů, přesně 27 procent, se rozhodla až na poslední chvíli, které politické straně dá hlas v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Pár dnů před volbami či dokonce v jejich průběhu se takto rozhodovali především prvovoliči a ženy. Dříve rozhodnuti byli naproti tomu voliči starší 45 let a voliči s vysokoškolským vzděláním. Vyplývá to z povolebního průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění.

Dvě stovky nezaměstnaných lékařů a téměř 2500 nezaměstnaných zdravotních sester zůstává nastupujícímu ministru zdravotnictví Ivanu Davidovi jako nemilé dědictví po předcházejících ministrech. Přitom v důsledku výběrových řízení a změny struktury nemocniční péče by o práci mohlo přijít dalších 700 lékařů a počty nezaměstnaných sester by mohly stoupnout až na 5000. Ve zprávě pro svého nástupce, kterou dnes ČTK získala, to uvádí odcházející ministryně Zuzana Roithová.

Jmenování Miroslava Grégra do křesla ministra průmyslu a obchodu je podle generálního ředitele ČKD Praha Jiřího Marouška v současné složité hospodářské situaci pro průmysl pozitivním krokem. Maroušek k tomu uvedl, že očekává zpracování průmyslové politiky se silnějším hlasem podniků.

Veřejné rozpočty skončí v letošním roce pravděpodobně v propadu 38,6 miliardy korun, což představuje 2,1 procenta HDP. Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí připravené ještě pod vedením Ivana Pilipa.

Předseda Unie svobody Jan Ruml se rozhodl kandidovat na podzim ve volbách do Senátu. Zatím však ještě neví, ve kterém obvodě se bude ucházet o přízeň voličů, zda v Praze, Plzni nebo na Táborsku. Ruml přitom ještě nedávno prohlašoval, že se chce věnovat jen straně; proto také nekandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Unie půjde do senátních voleb společně s křesťanskými demokraty. Obě strany se sbližují, aby byly schopné konkurovat dvěma největším stranám ODS a ČSSD. Nebudou se uzavírat ani menším stranám jako je ODA či DEU a ani občanskému sdružení Archa, které založili bývalí členové ODA, či dalším nezávislým osobnostem.

Rozvodněné potoky a říčky na Rychnovsku zatím strhly osm silničních mostů a dva mosty poškodily. Záplavy si vyžádaly pět uzavírek silnic. Sdělil to Viktor Synek z odboru pozemní dopravy ministerstva dopravy a spojů. Podle Synkových informací ze v pátek 14 hodiny jsou strženy mosty v obcích Chábory, Dobré, Spáleniště, Mokré, Lhota u Dobrušky, Podbřeží, Roudné a Ledce. Poškozeny jsou mosty v Opočně a v Městci nad Dědinou.

A na závěr krátce o počasí

V sobotu bude v České republice polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty se budou pohybovat mezi 23 a 27 stupni Celsia.

Tollik zprávy Radia Praha.