Zprávy sobota, 25. dubna 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Prezident Václav Havel podstoupil další chirurgický zákrok, tzv. tracheotomii

Prezident Václav Havel se na Univerzitní klinice v Innsbrucku podrobil tracheotomii, při níž mu byl vytvořen umělý otvor na krku, který má ulehčit jeho dýchání. Šéf Havlova lékařského týmu Ernst Bodner po zákroku novinářům řekl, že jde o přechodné opatření, které potrvá asi týden. Rekonvalescenci spíše urychlí, než zpomalí. Nelze však vyloučit další komplikace. Lékaři již dříve varovali, že samostatné dýchání bude pro prezidenta namáhavé a že budou reagovat na okamžitý vývoj situace. Václav Havel se v Innsbrucku zotavuje z akutní operace tlustého střeva.

Premiér Tošovský jednal s generálním tajemníkem ZEU

Premiér Josef Tošovský jednal s generálním tajemníkem Západoevropské unie José Cutileirem. Tématem rozhovorů byla i otázka posilování evropské bezpečnostní identity v rámci NATO. Západoevropská unie je evropskou vojenskopolitickou organizací, jejímž cílem je koordinovat vojenskou politiku členských států Evropské unie. ČR se má stát přidruženým členem po očekávaném vstupu do NATO v dubnu 1999. Do rozpočtu ZEU, jenž nyní činí zhruba 12 miliard belgických franků (10,73 miliardy korun), bude ČR v budoucnu jako přidružený člen přispívat zhruba 0,5 procenta.

José Cutileiro jednal také s ministrem zahraničí Jaroslavem Šedivým. Mimo jiné uvedl, že očekávané přistoupení České republiky do NATO jí umožní i výraznější možnost podílet se na činnosti ZEU. O možnostech zapojování do vyzbrojovacích mechanismů ZEU Cutilerio hovořil s ministrem obrany Michalem Lobkowiczem.

Premiér Tošovský poslal blahopřejný telegram Sergeji Kirijenkovi

Premiér Josef Tošovský zaslal pozdravný telegram novému předsedovi vlády Ruské federace Sergeji Kirijenkovi u příležitosti schválení jeho jmenování Státní dumou. Pro kandidáta se ve třetím rozhodujícím hlasování vyslovilo 251 poslanců, proti bylo 25.

Začala třetí programová konference lidovců

Bytová politika, regionální rozvoj a dopravní obslužnost jsou témata třetí programové konference lidovců, která začala v Olomouci. Zveřejnění programu strany, který má být založen na sociálně vnímaném tržním hospodářství, plánují její představitelé na počátek května. Jedním z jeho hlavních pilířů bude zmenšení rozdílů mezi hospodářsky slabými a výkonnými oblastmi České republiky.

Josef Lux označil spekulaci kolem miliónových příspěvků lidovců za pomluvu

Předseda KDU-ČSL Josef Lux označil za pomluvu spekulaci o skutečném původu několika miliónů korun, které lidovci vykázali v účetnictví za rok 1996 jako příspěvky svých členů. Uvedl, že jde o snahu KDU-ČSL zdiskreditovat před blížícími se volbami. Podle Mladé fronty Dnes nedokáže KDU-ČSL vysvětlit, že v roce 1996 vybrala na členských příspěvcích téměř třikrát více peněz než v ostatních letech. Ve své výroční finanční zprávě za rok 1996 KDU-ČSL totiž uvedla, že na členských příspěvcích získala téměř 18 miliónů korun. Přitom za rok 1997 podle čtrnáct dní staré finanční zprávy vykázala částku okolo sedmi miliónů korun, tedy stejně jako v letech 1994 a 1995. Lux důrazně popřel, že by se KDU-ČSL chtěla pomocí členských příspěvků vyhnout placení daní ze sponzorských darů.

ODS považuje další obvinění za cílenou dezinformaci

Místopředseda Občanské demokratické strany Ivan Langer důrazně odmítl obvinění, že ODS předloni financovala volební kampaň z nezdaněných sponzorských darů a označil je za cílenou dezinformaci. Reagoval tak na informace, podle nichž jeho strana měla tehdy údajně předat do svých regionálních poboček šest miliónů korun z nezdaněných sponzorských darů. Zdůraznil, že všechny aktivity, které souvisely s financováním kampaně, jsou řádně evidovány v účetních knihách. Také poslanec Marek Benda vidí za nařčením ODS další útok, který by měl stranu poškodit v očích voličů v době, kdy podle průzkumu veřejného mínění opět začala získávat jejich důvěru.

Miroslav Macek popírá, že Václav Klaus uvažuje o odchodu z politiky

Místopředseda ODS Miroslav Macek popřel informace o tom, že předseda strany Václav Klaus uvažuje o odchodu z politiky. Úvahu o svém odchodu z politiky v případě setrvání ODS v opozici přitom opakovaně prezentoval v tisku sám Klaus. V rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že v případě patového výsledku předčasných voleb "si dovede jen špatně představit, že by mohl fungovat v opoziční roli". Miroslav Macek dodal, že šéf strany se těší vysoké podpoře vedení i členské základny a je spolu s celou ODS připraven jak na volební kampaň, tak i na povolební období.

Unie svobody chce pokračovat v privatizaci strategických podniků

Unie svobody podporuje rozhodnutí vlády Josefa Tošovského pokračovat v privatizaci strategických podniků a bank. "Domníváme se, že odložení privatizace by přineslo ekonomické škody podnikům i finanční ztráty státu," řekl předseda strany Jan Ruml. Vláda se na středečním zasedání rozhodla pokračovat v privatizaci podle původních harmonogramů, které předložila parlamentu. Učinila tak i přes doporučení Poslanecké sněmovny, aby pozastavila privatizační kroky.

Porovnávání legislativy s EU potrvá do jara příštího roku

Evropská komise předpověděla, že etapa porovnávání legislativy, která předchází samotným vstupním rozhovorům, potrvá do jara příštího roku. Šéfovi českých vyjednávačů Pavlu Teličkovi to sdělil Klaus van der Pas, který vede tým komise pro jednání s kandidáty. Česká delegace nastolila požadavek, aby samotné rozhovory o snazších kapitolách začaly ještě dříve, než porovnávání legislativy skončí.

Přistoupení České republiky k Evropské unii bylo věnováno také setkání britského státního ministra pro evropské záležitosti Douglase Hendersona s předsedou Poslanecké sněmovny Milošem Zemanem a předsedou Senátu Petrem Pithartem. Henderson uvedl, že Velká Británie je připravena poskytnout České republice pomoc při řešení konkrétních otázek týkajících se jejího přibližování k unii.

Souhlas amerického Senátu s rozšířením NATO ještě není zajištěn

Vůdce republikánské většiny v americkém Senátu Trent Lott ve čtvrtek prohlásil, že souhlas s rozšířením NATO o tři nové členy ze zemí bývalého Varšavské smlouvy zatím ještě není zcela zajištěn. Senátní oponenti otevření aliance poukazují na to, že tento krok posílí nacionalisty v Rusku a zvýší riziko jaderné konfrontace v oblasti. Stoupenci naopak tvrdí, že se NATO musí otevřít novým demokraciím bez ohledu na jejich minulou závislost na Moskvě. Sám Lott považuje otevření NATO za správné. Z 16 členských států NATO dosud vstup nových zemí do aliance ratifikovaly Německo, Kanada, Norsko a Dánsko.

Zdroj ze sídla NATO nevylučuje dřívější rozšíření

Podle zdrojů v sídle NATO nelze zcela vyloučit, že by se ČR, Polsko a Maďarsko mohly stát členy aliance již koncem letošního roku, pokud všech 16 členských zemí plus tři kandidáti uzavřou do prosince ratifikační proces. Činitel NATO, který si nepřál být jmenován, však zdůraznil, že zatím se počítá s přijetím ČR, Polska a Maďarska na vrcholném zasedání 25.-26.dubna 1999 ve Washingtonu. Hodně záleží na výsledku v americkém Senátu, který by se k hlasování mohl dopracovat příští týden. Jeho souhlas by dal významný podnět pro parlamenty dalších členských zemí.

Další romské rodiny z ČR získaly uprchlický status v Kanadě

Další romská rodina z ČR získala ve středu v kanadském Torontu uprchlický status. ČTK to potvrdil jejich právní zástupce George Kubeš s tím, že včetně této šestičlenné rodiny obdrželo daný status za poslední dva týdny sedm romských rodin, které zastupuje. Rodiny patří k Romům, kteří přijeli z ČR během loňského a předloňského roku. Jejich exodus přiměl kanadské úřady k tomu, že loni v říjnu zavedly pro české občany znovu vízovou povinnost. Za první tři měsíce letošního roku získalo v Kanadě status uprchlíka 31 českých občanů.

44 procent občanů ví, jakou stranu zvolí

Méně než polovina občanů, 44 procent, je jednoznačně rozhodnuta, kterou politickou stranu bude volit v předčasných červnových volbách do Poslanecké sněmovny, což je zhruba stejný počet lidí jako ve stejném období před volbami v roce 1996. Vyplývá to z dubnového výzkumu Institutu veřejného mínění. Více než třetina dotázaných uvedla, že svůj názor na volbu konkrétní strany možná ještě změní.

Nedojde-li k dohodě s ODS příští týden, ODA půjde do voleb sama

Nebude-li počátkem příštího týdne uzavřena dohoda Občanské demokratické aliance s Občanskou demokratickou stranou o předvolební spolupráci, půjde ODA do voleb sama. Tento závěr politické rady ODA tlumočil místopředseda aliance Michael Žantovský. Ujistil, že jednání ODA o předvolební spolupráci s ODS pokračují na všech úrovních. Aliance využila, na rozdíl od Demokratické unie, nedávnou výzvu grémia ODS a chce se stranou Václava Klause uzavřít rámcovou dohodu o spolupráci.

Místopředseda ODS Miroslav Macek si netroufá odhadnout, zda se podaří už počátkem příštího týdne uzavřít dohodu s ODA a připouští, že současná jednání nejsou jednoduchá. "ODS má již delší dobu hotové kandidátky, které vznikaly klasickými primárkami," prohlásil Macek. Problémem podle něj zůstává především to, jakým způsobem vyřešit dodatečné začlenění představitelů ODA do již uzavřených kandidátních listin ODS.

Místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková podporuje požadavky odborů na zvýšení minimální mzdy

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a České strany sociálně demokratické Petra Buzková podpořila požadavek odborářů, aby vláda zvýšila minimální mzdu od letošního 1. září. Mzda by měla přesahovat životní minimum o 35 až 40 procent. Vláda a zaměstnavatelé počítají se zvýšením minimální mzdy nejprve na 3100 korun, a to až od 1. ledna příštího roku. Další zvýšení by mělo vycházet z konkrétních možností ekonomiky. Při tripartitních jednáních ve čtvrtek se proto vláda a zaměstnavatelé s odbory neshodly. Minimální mzda nyní činí 2650 korun.

Petra Buzková je přesvědčena, že její strana bude mít po volbách v "levostředové vládě" hlavní úlohu. Podpořila rovněž třináctý důchod, kritizovala nejasné představy sociální demokracie o avizované akci "čisté ruce" a rozhodně odmítla spolupráci s Komunistickou strany Čech a Moravy. Nejasná představa sociální demokracie o avizované akci "čisté ruce" podle Buzkové připouští různé výklady, jak by měla vypadat, a také obavy, že by se "mohla zvrtnout".

Novináři vyprovodili šéfa tajné služby Karla Vulterina ze sněmovny pokřiky

Otázky a pokřiky žurnalistů "bojíte se novinářů", "proč s námi nechcete mluvit" doprovázely odchod ředitele Bezpečnostní informační služby Karla Vulterina z jednání sněmovního orgánu pro kontrolu činnosti civilní kontrarozvědky. Poslanci zaujali ke Karlu Vulterinovi překvapivě umírněný a vstřícný postoj. Třebaže předtím zpochybňovali jeho další setrvání v čele BIS, po schůzce neskrývali, že mu dávají další šanci. Vulterin totiž v uplynulých týdnech čelil kritice za to, že změny ve službě neprovádí dostatečně a rychle. Podle místopředsedy komise Jana Klase změny v BIS jako první posléze vyhodnotí premiér a vláda.

České zemědělství má nejmenší podporu z evropských zemí

České zemědělství má nejmenší podporu z evropských zemí a ekvivalent produkčních subvencí (EPS) pro ČR činil vloni 11 procent. Vyplývá to z informací Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). EPS zobrazuje hodnotu peněžního transferu k výrobcům jak od spotřebitelů zemědělských výrobků, tak i od daňových poplatníků. Ekvivalent zemí Evropské unie činí v průměru 42 procent. Ze zemí střední Evropy činil loňský EPS v Polsku 22 a v Maďarsku 16 procent. EPS v ČR zaznamenal v průběhu posledních osmi let ze všech sledovaných zemí nejprudší pokles a to z 56 procent v roce 1989 na 14 procent v roce 1996.

Josef Lux chce změkčit podmínky pro úvěry zaplaveným zemědělcům

Ministr zemědělství Josef Lux navrhne vládě změkčení podmínek pro poskytování zvýhodněných úvěrů zemědělcům postiženým loňskými záplavami. Zemědělci by měli peníze použít zejména na nákup hnojiv, aby dodali půdě živiny, které loni vzala velká voda. Podle jeho slov by se mělo jednat o dlouhodobé úvěry, jejichž splácení by bylo rozloženo na deset až dvacet roků a úročení by se pohybovalo do pěti procent.

Za ryzí pomluvu a volební trik označil ministr zemědělství Josef Lux nařčení některých poslanců, že jeho úřad rozděloval nespravedlivě zemědělské dotace a přednostně je dával členům KDU-ČSL. Poznamenal, že na ministerstvu bylo za poslední tři roky provedeno 29 hloubkových kontrol.

Postiženým záplavami je určeno druhé kolo programu SOS-Povodeň

Oblastem postiženým loňskými záplavami je určena pomoc z právě započatého druhého kola mimořádného grantového programu SOS-Povodeň. V jeho rámci již vyčlenila Nadace pro rozvoj občanské společnosti z programu Evropské unie Phare deset miliónů korun na podporu více než sedmi desítek projektů. Letos by mělo být uvolněno 11 miliónů korun. Cílem programu je podpora neziskových nevládních organizací, které pomáhají obnovit životní podmínky a organizují pomoc v postižených oblastech nebo byly samy povodněmi postiženy.

Do 10 dnů bude uvolněna část prostředků EIB na povodňové škody

V následujících deseti dnech bude předložen první seznam projektů, na které bude uvolněno zhruba deset procent z 200 miliónů ECU půjčky Evropské investiční banky, určené na obnovu infrastruktury poškozené loňskými záplavami. Na tiskové konferenci o tom informoval viceprezident EIB Wolfgang Roth. Upozornil také na hladkou spolupráci s českou vládou a Konsolidační bankou, díky které došlo k rekordně rychlému využití půjčky. Půjčka je splatná do 25 let s šestiletým odkladem splátek.

EIB se v ČR angažuje kromě financováni projektů na obnovu infrastruktury zničené záplavami také na financování modernizace silničních a železničních sítí. Celkem 200 miliónů ECU bylo určeno na stavbu železničního koridoru Varšava-Ostrava-Vídeň, dalších 195 milionů ECU bylo použito na rozvoj telekomunikačních sítí. České národní bance poskytla EIB půjčku 257 miliónů ECU na investování projektů úspory energie menších podniků a na rekonstrukci elektráren v severních Čechách s cílem snížit emise během 10-15 let na úroveň dohodnutou zeměmi EU.

V roce 2002 bude telekomunikační sít plně digitalizována

V roce 2002 bude telekomunikační síť v České republice plně digitalizována. Po pěti letech modernizace je nyní na digitální ústředny připojeno přes 50 procent klientů. Zmíněný projekt je svým charakterem, rozsahem i objemem investic zřejmě vůbec největším v historii ČR. Vyžádal si přibližně 120 miliard korun investičních nákladů.

Roztříštěnost obcí je podle primátorů překážkou reformy veřejné správy

Překážku pro reformu veřejné správy vidí kolegium primátorů statutárních měst v přílišné rozdrobenosti českých obcí ve srovnání s Polskem a mnoha dalšími evropskými zeměmi. Primátoři se na tom shodli na tiskové konferenci po jejich dvoudenním jednání v Opavě. Pardubický primátor Libor Slezák uvedl, že zatímco Polsko se 40 milióny obyvatel má 2500 obcí, když nejmenší mají kolem 2000 obyvatel, Česká republika s pouhými deseti milióny obyvateli má nyní 6300 obcí a většina těchto obcí má méně než 1000 obyvatel. To jim samotným přináší těžkosti ve financování, například dopravní obslužnosti a osvětlení.

Ministryně spravedlnosti jednala o případu Antona Mallotha

O případu Antona Mallotha, bývalého dozorce koncentračního tábora v Terezíně, který je podezřelý z válečných zločinů, jednala ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová s německým generálním prokurátorem Klausem Shachtem. Ministryně předala německé straně právní posudek vypracovaný jistou německou advokátní kanceláří, ve kterém se uvádí, že Malloth není občanem Spolkové republiky Německo. Malloth údajně využil svého práva nevypovídat před německými úřady.

Nyní pětaosmdesátiletý Malloth, který byl znám pod přezdívkou "krásný Toni" a v Terezíně patřil k nejbrutálnějším dozorcům, žije v domově důchodců v Pullachu u Mnichova, ačkoli byl po válce v nepřítomnosti odsouzen československým soudem k trestu smrti. Po válce se skrýval v Rakousku a Itálii.

Brno si připomnělo 53. výročí osvobození

Památku padlých při osvobození Brna, jehož 53. výročí připadá na 26. dubna, uctili v pátek představitelé města při pietním aktu na brněnském ústředním hřbitově položením květin. Brno bylo osvobozeno jednotkami 2. ukrajinského frontu vedeného maršálem Rodionem Malinovským v rámci bratislavsko-brněnské operace. Na brněnském ústředním hřbitově jsou pochovány více než tři tisíce vojáků Rudé armády a několik tisíc rumunských vojáků, kteří padli při osvobozování Moravy.

Ekologové protestovali proti pokusům na zvířatech

Proti používání zvířat při testování kosmetiky, léčiv, potravinářských výrobků a odpadu protestovali v Praze u příležitosti Světového dne laboratorních zvířat členové sdružení Animal S.O.S.. U informačního stánku, jehož stěny byly polepeny obrázky týraných zvířat, přesvědčovali aktivisté Pražany, že moderní věda se obejde bez experimentů se zvířaty.

Česká filharmonie natočí v Rudolfinu Dvořákovu operu Rusalka

Česká filharmonie začne v příštích dnech natáčet v Rudolfinu pro světovou gramofonovou firmu Decca Dvořákovu operu Rusalka. Britský dirigent Charles Mackerras, známý příznivec české hudby, získal pro tento projekt do titulní role Američanku s českými předky Renée Flemingovou. Sopranistka se v několika minulých letech stala hvězdou newyorské Metropolitní opery a protagonistkou vysoce ceněných desek.

V jižních Čechách vznikne zábavní park Trnkův svět

Trnkův svět by se měl jmenovat první jihočeský zábavní park s celoročním provozem, který by podle plánů měl otevřít brány 31. prosince 1999. S odvoláním na iniciátora projektu, majitele firmy Texpress Borise Jachnina to napsal regionální deník Českobudějovické listy. Trnkův svět, nazvaný po grafikovi, výtvarníkovi, režisérovi a spoluzakladateli českého animovaného filmu Jiřím Trnkovi (1912 - 1969), by tvořil obří tobogan, který by měl tři dráhy. V okolí toboganu by byly návštěvníkům k dispozici restaurace, obchůdky s knihami či keramikou, minizoo a dětský minigolf. Náklady na zřízení parku by měly dosáhnout 200 až 250 miliónů korun.

Fotbal

V předehrávaném utkání 25. kola fotbalové ligy zvítězila Sigma Olomouc nad Kaučukem Opava 1:0, když jedinou branku zápasu vstřelil již v 6. minutě Balcárek. Olomoucký celek si tak upevnil třetí příčku v tabulce, která mu zajišťuje účast v Poháru UEFA, Opava zůstala desátá.

Počasí

A ještě informace o počasí. Dnes je v České republice oblačno, teploty se pohybují od 15 do 20 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.