Zprávy sobota, 25. listopadu 2000

Eva Petržílková.

Místo Josefa Tošovského zaujme v ČNB od 1. prosince Zdeněk Tůma

Guvernérem České národní banky do roku 2005 bude Zdeněk Tůma. Současného viceguvernéra ČNB jmenuje prezident Václav Havel novým bankovním šéfem od 1. prosince. Prezident to v pátek oznámil na Pražském hradě. Na další volná místa v bankovní radě usednou po prezidentově jmenování Michaela Erbenová pracující v Komerční bance a Jan Frait, který vyučuje monetární ekonomii na Vysoké škole báňské v Ostravě. Funkci viceguvernéra zaujme po Tůmovi dosavadní člen bankovní rady Luděk Niedermayer. Zdeňka Tůmu jmenoval prezident guvernérem navzdory silným politickým tlakům jak vládní ČSSD, tak smluvně opoziční ODS.

Premiér Zeman: Jmenování Tůmy může vést ke zhoršení vývoje ekonomiky

Rozhodnutí prezidenta Václava Havla, že do čela České národní banky jmenuje dosavadního viceguvernéra Zdeňka Tůmu kritizoval premiér Miloš Zeman. "Pan prezident tím přijímá plnou odpovědnost za rozhodnutí, které může vést ke zhoršení vývoje české ekonomiky," řekl Zeman novinářům před odletem do Budapešti na zasedání Středoevropské iniciativy. Premiérovi se také nelíbí Tůmova ochota zvýšit úrokové sazby, budou-li sílit inflační tlaky. To by vedlo ke zdražení peněz a premiér, jak řekl, se obává, že zvýšení úrokových sazeb by ztížilo přístup k úvěrům pro malé a střední podnikatele. Nadto vytýká Tůmovi členství ve sdružení Lípa. "Pan Tůma je exponent dvou ucelených a propojených zájmových skupin, skupiny, která se jmenuje Patria Finance a skupiny, která se jmenuje Lípa, a mám velmi silné pochybnosti, zda bude spíše preferovat zájmy české ekonomiky a zda nebude spíše preferovat zájmy těchto dvou skupin," řekl premiér Zeman.

Václav Klaus: Rozhodnutím jmenovat Tůmu prezident dále zpolitizoval ČNB

Rozhodnutím jmenovat Tůmu bankovním šéfem prezident Havel dále zpolitizoval Českou národní banku. Uvedl to to v pátek šéf Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Podle něj je tento krok v naprostém rozporu s požadavky na její nezávislost. Jak řekl, prezidentův krok nastolil oprávněné pochybnosti, zda nad zájmy státu a společnosti nestaví své osobní cíle. "Boj prezidenta o moc ve státě je legitimní a my jej přijímáme. Je však neštěstím pro české hospodářství, když do svého boje prezident zatahuje Českou národní banku a z instituce, k níž mají politici přistupovat s maximální citlivostí, dělá nástroj k dosažení svých politických cílů," uvedl Klaus v písemném stanovisku, jež poskytl ČTK. Prezidentův krok podle něj "nastolil oprávněné pochybnosti, zda nad zájmy státu a společnosti nestaví své osobní cíle".

Ministr Mertlík se vyslovil proti jmenování Erbenové do bankovní rady ČNB

Lítost nad tím, že prezident ignoroval při výběru nových lidí do bankovní rady České národní banky názor guvernéra Josefa Tošovského, předsedy vlády Miloše Zemana i jeho, v pátek vyjádřil ministr financí Pavel Mertlík. Ten sice všechny nové členy bankovní rady považuje za odborné zdatné, ale Michaele Erbenové vytkl její politikou angažovanost. "Je to politicky angažovaná osoba a proto myslím, že není dobré, že bude členkou bankovní rady," dodal ministr. Podle něj by v bankovní radě měli sedět politicky nezávislí odborníci a to nebylo u všech nových členů splněno.

Už před jmenováním nového guvernéra upozornil v pátek ministr Mertlík prezidenta, že jmenování některých uvažovaných kandidátů do bankovní rady České národní banky by vedlo k její politizaci. Připojil se tak ke čtvrtečnímu vyjádření odcházejícího guvernéra centrální banky Josefa Tošovského, který by považoval "za nešťastné" takové složení bankovní rady, které by bylo "politicky kontroverzní".

Richard Falbr požádal prezidenta, aby zvážil jmenování Tůmy guvernérem ČNB

Proti jmenování Tůmy guvernérem České národní banky se před pátečním oznámením prezidenta ohradil i předseda Českomoravské komory odborových svazů Richard Falbr. Ten zároveň Václava Havla požádal, aby celou věc znovu zvážil. "Je-li pravda, že chce prezident Havel jmenovat guvernérem ČNB Tůmu, pak jde o jeden z jeho nejméně rozvážných státnických kroků za jeho prezidentování. Jmenování na truc představitelům vlády a parlamentu do demokratického řízení státu nepatří. V zavedené demokracii by se to stát nemohlo," stojí v prohlášení Richarda Falbra, které poskytl ČTK.

Jmenování ZdeňkaTůmy guvernérem ČNB označil vicepremiér Špidla za nesprávný krok

Případné jmenování ZdeňkaTůmy guvernérem České národní banky označil v pátek za nesprávný krok na páteční tiskové konferenci ČSSD v Lidovém domě také vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. "Pokud by prezident v tomto období jmenoval někoho, o kom mé informace říkají, že s ním nesouhlasí ani ministr financí, ani premiér, ani předseda sněmovny, ani odstupující guvernér, tak v takovém případě to nemohu označit za správné a nemohu s tím vůbec souhlasit," uvedl Špidla.

Podle analytiků vybral prezident Havel guvernéra dobře

Za dobrou volbu považují ekonomové nové osobnosti v bankovní radě České národní banky, které vybral prezident Václav Havel. Zdeněk Tůma, kterého bude prezident jmenovat guvernérem, bude stát zejména před úkolem zmírnit politické napětí panující kolem centrální banky. Odborníci přitom očekávají, že pod jeho vedením zůstane ČNB protiinflačně zaměřena. Vyplynulo to z ankety, kterou v pátek vypracovala ČTK.

Podle čtyřkoalice by měla vláda kvůli volebnímu krachu opět požádat o důvěru

Čtyřkoalice vyzvala vládu Miloše Zemana, aby požádala Poslaneckou sněmovnu o opětovné vyjádření důvěry. Podle čtyřkoalice by to byl logický krok odpovědné vlády po neúspěšných krajských a senátních volbách. Lidovci, unionisté, ODA a DEU jsou si ale vědomi, že sociálnědemokratický kabinet drží u moci opoziční smlouva s ODS. Čtyřkoalice soudí, že každé, nejen sněmovní volby, odrážejí vztah občanů k vládě. Letošní volby do Senátu a krajských zastupitelstev byly podle ní jasným důkazem "otřesené důvěry voličů" ve vládu sociální demokracie.

Premiér výzvu čtyřkoalice odmítl a předseda ODS Václav Klaus v prohlášení pro ČTK uvedl, že ODS se "nepřipojí k teatrální iniciativě (čtyřkoalice)", neboť si "uvědomuje svoji odpovědnost za politickou stabilitu v zemi". Klaus znovu připomněl, že jeho strana chápe vládu ČSSD jako vládu vítěze parlamentních voleb z roku 1998, "a tedy jako vládu vzniklou z vůle občanů", a že na tom nic nezmění ani propad sociálních demokratů v letošních volbách.

Loni na podzim přišla čtyřkoalice s návrhem na vyslovení nedůvěry vládě v době, kdy politické strany jednaly o možném vytvoření většinové vlády všech nekomunistických stran. Petiční archy však nakonec podepsali jen zákonodárci čtyřkoalice. Jednání o změně vlády nakonec vyústila v podpis dodatků opoziční smlouvy mezi občanskými a sociálními demokraty.

Vladimír Špidla věří v opoziční smlouvu

Místopředseda vlády a České strany sociálně demokratické Vladimír Špidla věří, že opoziční smlouva ČSSD a ODS, která umožnila vznik sociálnědemokratické vlády, vydrží do konce volebního období a s ní i Miloš Zeman v čele kabinetu. Špidla v Lidovém domě v pátek prohlásil, že se podle jeho soudu dostane sociální demokracie do většiny krajských rad.

ODS nenavrhne odvolání pražského primátora Jana Kasla

Klub zastupitelů ODS na pražské radnici nenavrhne odvolání primátora Jana Kasla. V pátek to prohlásil předseda klubu zastupitelů ODS Petr Bratský po odchodu z hlavní kanceláře ODS, kde pražští radní jednali s vedením strany o krizi na pražském magistrátě. Krize v klubu pražských zastupitelů za ODS vyvrcholila v pondělí, kdy 14 z 20 jeho členů nevyslovilo primátorovi důvěru kvůli jeho údajné špatné komunikaci s ostatními členy rady z ODS.

Nezávislí zpochybňují výsledky voleb

Politické hnutí Nezávislí zpochybnilo výsledky voleb. Nezávislí, kteří ve volbách do zastupitelstva Ústeckého kraje získali necelých 5 procent hlasů, podali u ústeckého krajského soudu v zákonné lhůtě žalobu na neplatnost těchto voleb. V žalobě se podle mluvčí ústeckého okresního úřadu Jiřiny Henzelové uvádí, že postupem okrskových volebních komisí mohla být porušena ustanovení zákona o volbách do zastupitelstev krajů. Okresní úřad proto připravuje vyjádření pro krajský soud, které předá nejpozději 1. prosince. Jak říká Henzelová, do té doby je nutné přezkoumat v celém kraji neplatné hlasovací lístky tohoto politického hnutí.

Jednání ministrů odstartovala budapešťský summit SEI

Neformálními rozhovory zástupců ministerstev zahraničí a ministerstev hospodářství členských zemí Středoevropské iniciativy (SEI) začala v pátek v Budapešti vrcholná schůzka představitelů vlád seskupení 16 zemí, která vyvrcholí sobotní schůzkou ministerských předsedů včetně českého premiéra Miloše Zemana. Jak ČTK po skončení jednání řekl náměstek českého ministra zahraničí Martin Palouš, členové delegací v pátek diskutovali zejména o posílení regionální spolupráce v rámci euroregionů, ale také o situaci v Jugoslávii.

EU schválila dva projekty pro Českou republiku

Evropská unie schválila spolufinancování dvou dalších projektů v České republice v rámci předvstupního programu ISPA. Podle prvních údajů jde o systém čištění odpadních vod v Brně a o modernizaci úseku železniční trati z Ústí nad Orlicí do České Třebové. Řídící výbor programu ISPA, v němž zasedají zástupci členských států, schválil na návrh Evropské komise celkem 30 dalších projektů, jež budou ze strany EU spolufinancovány 384 milióny eur. Týkají se deseti kandidátských zemí ze střední a východní Evropy.

Prezident Klestil chce Václavu Havlovi sdělit obavy odpůrců Temelína

Rakouský prezident Thomas Klestil chce během úterního pobytu v Praze předat svému českému protějšku Václavu Havlovi materiály shrnující obavy hornorakouských odpůrců jaderné elektrárny Temelín. Tyto materiály v pátek Klestil přijal od delegace hornorakouských aktivistů a poslanců zemského sněmu, která jej navštívila ve Vídni. Přijetí delegace se podle agentury APA konalo na její žádost právě v souvislosti s přípravou Klestilovy pracovní a přátelské návštěvy v Česku. Protože Temelín je jedním z témat Klestilova jednání s Havlem, přislíbil rakouský prezident námitky a rezoluce svých občanů předat.

Pavel Telička bude jednat ve Vídni o možnost uzavření kapitoly životní prostředí

Státní tajemník českého ministerstva zahraničí Pavel Telička bude o víkendu jednat ve Vídni s rakouskými představiteli. Diplomatické zdroje v Bruselu s tímto jednáním spojují možnost, že Rakousko přestane blokovat uzavření kapitoly životní prostředí v procesu přistupování ČR do EU. Vídeň údajně podmínila změnu svého postoje právě výsledkem nadcházejícího Teličkova víkendového jednání. Odpor Rakouska proti uzavření kapitoly se výhradně týká jaderné energetiky; členské státy EU se pro tento rakouský odpor dosud na společném stanovisku vůči ČR nedohodly.

Crédit Agricole potvrdila, že podala nabídku na koupi KB

Jedna z největších francouzských bank Crédit Agricole (CA) má zájem o privatizaci české Komerční banky. ČTK to v pátek potvrdil mluvčí CA. "Podali jsme kandidaturu, která je součástí vůle CA pronikat do zemí východní Evropy, jak to několikrát potvrdil ředitel banky Jean Laurent," uvedl mluvčí. Podle něj CA nebyla oficiálně informována o tom, že by byla mezi bankami, které ve středu doporučil výbor pro privatizaci bank české vládě do užšího výběru.

Správní rada fondu budoucnosti schválila další projekty

Správní rada Česko-německého fondu budoucnosti v pátek na závěr dvoudenního zasedání v Hamburku schválila 38 nových projektů, jež mají sloužit porozumění mezi oběma národy a státy. Jak ČTK informoval Tomáš Kafka ze správní rady, objem vyčleněných prostředků dosáhne zhruba 6,3 miliónu Kč (kolem 350.000 německých marek). Mezi schválenými projekty je například podpora regionálních filmových festivalů v Plzni a východoněmecké Chotěbuzi (Cottbus), kde by se měly uvádět také snímky související s česko-německou problematikou. Společný fond podpoří i renovaci kostela sv. Vavřince v Lubenci na Plzeňsku.

Šéfové policie pěti metropolí podpořili činnost policie při MMF

Činnost české policie při zářijových protestních akcích proti zasedání světových finančníků v Praze podpořili šéfové policejních správ pěti středoevropských hlavních měst. Při příležitosti třídenní Konference ředitelů policejních sborů evropských metropolí poblahopřáli svému pražskému kolegovi Radislavu Charvátovi k úspěchu bezpečnostních opatření. Vedení pražské policie se přitom podle slov policejních ředitelů z Bratislavy, Budapešti, Mnichova, Varšavy a Vídně zhostilo úkolu zabezpečit jednání MMF se ctí.

Eduard Zeman předal jmenovací dekrety novým profesorům

Ministr školství Eduard Zeman předal v pátek ve Velké aule pražského Karolina jmenovací dekrety devětapadesáti novým vysokoškolským profesorům. Nové profesory jmenoval s okamžitou účinností prezident Václav Havel 27. října. Mezi novými profesory je pět žen a 54 mužů.

Prezident přijal vítěze literární soutěže o znalostech holocaustu

Dětští účastníci dvou literárních projektů o holocaustu, které vyhlásila prezidentská kancelář, v pátek navštívili Pražský hrad. Prezident Václav Havel jim poděkoval, že účastí v projektu pomáhají odstranit tabu, které v ČR v souvislosti s holocaustem stále panuje. V rámci projektu Zmizelí sousedé zjišťovali žáci základních škol válečné osudy rodin ze svého okolí, projekt Holocaust - svědomí lidstva je zase přiměl k zamyšlení nad příčinami a důsledky genocidy Židů.

V Lisabonu zahájena výstava koláží Jiřího Koláře

Výstava koláží Jiřího Koláře byla otevřena v Lisabonu v paláci Foz. ČTK to oznámil tiskový odbor ministerstva zahraničních věcí České republiky. Soubor 29 koláží, které umělec vytvořil v 90. letech, sestavil Památník národního písemnictví ke Kolářovým 85. narozeninám. Výstavu připravilo české velvyslanectví v Lisabonu ve spolupráci s portugalským Institutem sdělovacích prostředků.

Předseda MOV Samaranch vzdá v Praze poctu Emilu Zátopkovi

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch přicestuje do Prahy, aby vzdal poslední poctu českému vytrvalci Emilu Zátopkovi, který v úterý zemřel. Oznámil to v pátek v Aténách místopředseda MOV Jacques Rogge. Samaranch ve středu přijal zprávu o Zátopkově úmrtí "s velkou lítostí a smutkem" a českého atleta označil za "velkého olympionika". "Je to obrovská ztráta, protože Emil Zátopek napsal jednu z nejhezčích a nejslavnějších kapitol olympijského hnutí," řekl Samaranch. Dodal, že udělá všechno pro to, aby se mohl posledního rozloučení se Zátopkem v Praze zúčastnit. Emil Zátopek, čtyřnásobný olympijský vítěz z her v Londýně 1948 a v Helsinkách 1952, zemřel v úterý večer v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích ve věku 78 let. Poslední rozloučení s legendárním běžcem se uskuteční ve středu 6. prosince od 11:00 v prostorách Národního divadla.

Sport

Fotbalisté Brna zvítězili v páteční předehrávce 16. ligového kola nad Ostravou 1:0 a posunuli se na čtrnácté místo před České Budějovice. Ostrava má o bod více než Brno a je v tabulce třináctá. Tabulku vede Sparta před Teplicemi a Synotem.

Krátce o počasí

Zataženo, občas déšť, nejvyšší teploty 5 až 9 stupňů Celsia.