Zprávy sobota, 28. března 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Začínáme zprávami.

Nyní podrobně:

Český prezident podepsal zákon vedoucí k předčasným volbám

Prezident Václav Havel ve čtvrtek podepsal ústavní zákon, který otevírá cestu k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny. Oznámil to prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Václav Havel tento týden naznačil, že volby vyhlásí pravděpodobně na 19. a 20. června, jak se na tom už shodli představitelé politických stran.

Německý Spolkový sněm schválil rozšíření NATO o ČR

Německý Spolkový sněm schválil ratifikaci bruselských protokolů o rozšíření NATO o Českou republiku, Polsko a Maďarsko. Pro přijetí tří nových členů aliance se vyslovilo 555 z 622 přítomných poslanců. Rozšíření NATO podpořili všichni poslanci vládních stran Křesťansko-demokratické a Křesťansko-sociální unie, Svobodných demokratů i hlavní opoziční strany - sociální demokracie.

Česká diplomacie přivítala bonnskou ratifikaci vstupu do NATO jako další krok při utváření česko-německých vztahů v duchu evropského partnerství a atlantického spojenectví. "Výsledek hlasování, podobně jako již dříve vyslovený souhlas v Kanadě, Dánsku a Norsku, potvrzuje úspěšné pokračování procesu ratifikace rozšíření aliance ve stávajících členských zemích NATO," uvedlo Ministerstvo zahraničí ČR.

Pilip: Dluh skrytý v transformačních institucích je 170 miliard Kč

Dluhy skryté ve státních finančních institucích, které byly založeny při transformaci ekonomiky a které stojí mimo státní rozpočet, obnášejí 170 miliard korun. Ministr financí Ivan Pilip navrhuje vládě, aby tuto nekrytou ztrátu - po očištění o očekávanou návratnost dosahující 107,6 miliardy korun - přeměnila na státní dluh, který bude postupně financovat z dluhopisů a popřípadě částečně i z půjčky. Skutečný státní dluh je tedy dvakrát větší, než se dosud uvádělo: oficiální statistiky totiž vyčíslují státní zadlužení na 170 miliard korun. Součet odpovídá zhruba 20 procentům hrubého domácího produktu země. Kabinet premiéra Josefa Tošovského se zavázal v programovém prohlášení, že připraví tento přehled skrytých mimorozpočtových deficitů, aby učinil veřejné finance a politiku státu přehlednější. Pilip řekl, že obrovský skrytý dluh plyne z převzetí špatných úvěrů z dob komunismu a z dalších restrukturalizačních programů vlády během transformace ekonomiky, z konsolidace a stabilizace bank či ze ztrát zdravotních pojišťoven.

Jmenováno vedení Komise pro cenné papíry

Prezident Václav Havel ve čtvrtek jmenoval předsedou prezídia Komise pro cenné papíry /KCP/ Jana Mllera a členy prezídia Tomáše Ježka a Františka Jakuba. KCP bude podle zákona namísto Úřadu pro cenné papíry vykonávat s platností od 1. dubna vrcholný dohled nad kapitálovým trhem. "V našich podmínkách běží o nový, ale v zahraničí osvědčený, institut státní správy, který je do jisté míry oddělen od státní exekutivy a který dohlíží na dodržování pravidel kapitálového trhu a má poměrně velké pravomoce," charakterizoval nový subjekt Václav Havel.

Prezident a premiér požádájí tajnou službu o vyšetření tzv. bamberské aféry

Bezpečnostní a informační služba se bude zabývat tzv. bamberskou aférou sociální demokracie. Vyzvali ji k tomu jak premiér Josef Tošovský, tak i prezident Václav Havel. Po jednání s nimi to pro Český rozhlas uvedl předseda sněmovny a šéf sociální demokracie Miloš Zeman.

Jak už jsme informovali, koncem září 1995 se sešli Miloš Zeman a Karel Machovec s čechošvýcarskými podnikateli vedenými Janem Vízkem. Ten jim měl údajně nabídnout výhodný úvěr 11 miliónů švýcarských franků, což bylo zhruba 250 miliónů korun, a za to požadovat, aby sociální demokraté po vítězných volbách jemu a jeho lidem umožnili obsazení významných míst na ministerstvech a v bankovní sféře. Zeman i Machovec shodně tvrdí, že tuto nabídku odmítli. Bankovní garance však Machovec přesto odvezl do Prahy. Schůzky se rovněž zúčastnil tehdejší předseda Strany zelených Jaroslav Vlček, nyní člen ČSSD.

Politické grémium České strany sociálně demokratické se shodlo na tom, že je třeba v souvislosti s tzv. bamberskou aférou urychleně podat podnět k trestnímu stíhání neznámého pachatele. Během jednání to novinářům řekl předseda klubu senátorů ČSSD Zdeněk Vojíř.

Z jednání Poslanecké sněmovny

Poslanecká sněmovna začala ve čtvrtek projednávat registrované partnerství homosexuálních párů. Zákon by měl homosexuálům umožnit úpravu soužití smlouvou a kromě možnosti osvojit si dítě zajistit stejná práva, jaká vyplývají z manželského svazku. Dále naši zákonodárci diskutovali o zákonu o loteriích a o omezení provozu výherních automatů a přijali několik pozměňovacích návrhů.

Předseda vlády Josef Tošovský ve čtvrtek před Poslaneckou sněmovnou odmítl obvinění republikánského poslance Pavla Maixnera, že schválením deregulací cen elektřiny a nájmů zhoršuje životní situaci obyvatel. Premiér uvedl, že vláda dostala poslaneckou podporu na základě programového prohlášení, které deregulace cen obsahuje, a má tedy plné právo tyto kroky provádět.

Josef Lux nepočítá s účastí na schůzce pravicových stran

Předseda KDU-ČSL Josef Lux nepředpokládá, že by se jeho strana zúčastnila společné schůzky pravicových stran o možném sestavení předvolební koalice. K takovému jednání tento týden vyzval předsedy ODS, ODA, KDU-ČSL a Unie svobody předseda neparlamentní Demokratické unie Ratibor Majzlík. Podle Luxe k tomu v tuto chvíli není důvod.

Politici musejí podle Žantovského hovořit i o záporech vstupu do EU

Na nutnost veřejně diskutovat o pozitivních i negativních aspektech plánovaného vstupu České republiky do Evropské unie upozornil předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Michael Žantovský. Po jednání s britskými činiteli v Londýně vyjádřil přesvědčení, že otevřená debata může našemu členství v unii jenom prospět.

Skončil kongres Evropského bankovního a Finančního fóra

Třídenní mezinárodní kongres Evropského bankovního a Finančního fóra skončil ve čtvrtek v Praze. Klíčovými tématy konference byly mimo jiné privatizace bank, reforma penzijního systému a problém měnových krizí, jíž naše republika prošla loni na jaře. Na konferenci vystoupil také šéf Poslanecké sněmovny a ČSSD Miloš Zeman. Ten se vyslovil pro privatizaci velkých peněžních ústavů, ale až po jejich oddělení od průmyslových podniků. Dodal, že je sice nezbytné privatizovat banky a velké strategické podniky, ale problém není v rychlosti. Ten je podle něj v technologii privatizace a v ceně.

Tajná služba nenašla důkazy o spojení libyjské vlády s majitelem hotelů

Výsledky dosavadního šetření Bezpečnostní informační služby (BIS) podle jejího mluvčího Jana Šubrta neprokázaly, že by libyjský minoritní akcionář maltské společnosti Corinthia Group byl jakkoli spojen s libyjskou vládou či jinými tamními státními orgány. Osmačtyřicetiprocentní účast libyjských občanů ve společnosti podle něj neznamená, že by se na chodu firmy podílela libyjská vláda. Ve středu však tvrdil, že kapitál firmy nemá s Libyí nic společného. Podle dostupných informací společnost Corinthia Group získala v ČR zhruba před měsícem síť hotelů. Místopředseda KDU-ČSL Miloslav Výborný obvinil zpravodajské služby, že včas neposkytly dostatečné informace o tom, zda šlo v případě prodeje sítě hotelů o zakázaný obchod. "Považuji to za chybu našich zpravodajských služeb, protože úkolem zpravodajských služeb v každém státě je především zabránit tomu, aby k něčemu zakázanému, co poškozuje nejen ekonomické, ale i politické zájmy, nedocházelo," prohlásil Výborný. Zklamán prací BIS je i předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas (ODS). Jeho zklamání, jak vysvětlil, plyne z toho, že v okamžiku, kdy se informace objevily v tisku a na počítačových sítích, bylo zjevné, že BIS vůbec netuší, o co jde. Americké velvyslanectví v ČR upozornilo 23. března americké občany, že na základě Pravidel sankcí proti Libyi mají zakázáno se ubytovat v hotelích, jejichž vlastníkem je společnost Corinthia Group. Jde o pražské hotely Forum, Panorama, ale i o hradecký Černigov, táborský Palcát a další. Cestovní kanceláře už nabízejí americkým klientům v ČR ubytování pouze mimo hotely, které vlastní Corinthia Group. Nekteří turisté však přesto o rozhodnutí ambasády dosud nevěděli.

Asociace nemocnic proti usnesení sněmovny o výběrových řízeních

Podporu ministryni zdravotnictví Zuzaně Roithové vyjádřila Asociace nemocnic České republiky v souvislosti se středečním usnesením Poslanecké sněmovny, která požádala vládu, aby s ohledem na svůj omezený mandát zastavila rušení nemocnic a výběrová řízení a anulovala výsledky již ukončených. Asociace v prohlášení současně ministryni požádala o pokračování výběrových řízení na lůžkovou péči.

Mostecké zastupitelstvo protestuje proti privatizaci dolů

Protest proti záměru vlády urychleně privatizovat důlní společnosti přijalo městské zastupitelstvo severočeského Mostu. Podpořilo tak odboráře Mostecké uhelné společnosti (MUS) a jejích dceřiných firem, kteří na protest proti privatizaci dolů vstoupili do stávkové pohotovosti. Vláda má podle mosteckých zastupitelů ještě před zahájením privatizace projednat novelu energetické politiky ČR a novelu horního zákona. Mostecko a Chomutovsko se již trvale umisťují na předních příčkách žebříčku okresů s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v zemi. Těžební firmy přitom v obou okresech působí jako stabilizační prvek a na jejich činnost je vázána řada dalších podnikatelských aktivit v regionu.

Stávkovou pohotovost, kterou na protest proti záměru vlády privatizovat uhelné těžební společnosti před upravením jasných pravidel pro dobývání uhlí v ČR vyhlásily odborové organizace Mostecké uhelné společnosti (MUS), jednoznačně podpořila Českomoravská komora odborových svazů. Novináře o tom informoval předseda komory Richard Falbr.

Bývalý výkonný místopředseda ODS propuštěn na svobodu

Bývalý výkonný místopředseda Občanské demokratické strany Libor Novák byl ve čtvrtek propuštěn na svobodu. Ve vazbě strávil 40 dní poté, co byl obviněn z krácení daně. Toho se měl dopustit tím, že rozepsal sponzorský dar na dva fiktivní dárce. Tím byla výsledná daň nižší. Do pankrácké věznice si pro něj přijel jeho právní zástupce Tomáš Sokol, který ho z vězeňského areálu odvezl svým automobilem. Jeho odjezd z vězení sledovaly asi dvě desítky novinářů a tři televizní štáby.

ČNB vytvořila zisk 11 miliard korun

Česká národní banka loni vytvořila zisk téměř 11 miliard korun. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek schválila bankovní rada centrální banky. Uvedl to mluvčí banky Martin Švehla s tím, že hlavní příčinou vyšších výnosů bylo oslabení kursu koruny. Dosažený zisk použila centrální banka k pokrytí ztráty ve výši 9 miliard korun z předešlého roku a k doplnění rezervních fondů.

Volební preference ČSSD klesly

České straně sociálně demokratické zřejmě kvůli takzvané bamberské aféře klesnou volební preference. Prohlásil to ředitel Střediska empirických výzkumů /STEM/ Jan Hartl. Podle něj sociální demokraté neztratí body kvůli schůzkám s čechošvýcarskými podnikateli, na nichž se měla domluvit dohoda o výměně vlivných míst za úvěr, ale kvůli rozporuplným výpovědím představitelů strany. Šéf STEMu očekává, že aféra se odrazí ve veřejném mínění až později, tak za dva měsíce. Podle průzkumu agentury Meridian pro Lidové noviny by většina občanů uvítala, kdyby Zeman opustil politiku. Tento názor vyslovilo plných 65 procent lidí.

Občané kritizují politickou kulturu veřejných činitelů

Většina lidí kritizuje nízkou politickou kulturu našich veřejných činitelů. Jak vyplývá z výsledků šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění, za špatnou považuje vyspělost a úroveň významných představitelů státu téměř 8O procent občanů. Téměř polovina jich hodnotí záporně i politickou kulturu činitelů v místě bydliště. Naprostá většina lidí je přesvědčena o tom, že veřejnost by měla mít kontrolu nad jednáním politiků a měla by být informována o politických aférách a sporech.

OSN poukázalo na kriminalitu v ČR a dalších východních zemích

Ve východoevropských zemích se stále zvyšuje kriminalita. Uvedla to ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na zprávu OSN, podle které Česká republika vyniká především v počtu znásilnění a krádeží aut. Zatímco v míře znásilnění je ČR podle dokumentu v rámci východoevropských zemí v čele spolu s Albánií, tak u krádeží aut je situace horší než v ČR v Litvě, Estonsku a Maďarsku.

Český design v Tokiu

Výstava nazvaná Mezinárodní bienále grafického designu Brno 1990-1996 a český grafický design byla tento týden otevřena ve čtyřicetipatrovém mrakodrapu World Trade Center v japonské metropoli Tokiu. Výstava je výsledkem iniciativy japonské organizace pro propagaci průmyslového designu JIDPO. Z české strany ji připravily Sdružení Bienále Brno a Moravská galerie v Brně.

Sport

Česká tenistka Jana Novotná prohrála ve čtvrtfinále tenisového turnaje v americkém Key Biscayne se Španělkou Sanchezovou-Vicariovou 1:6, 1:6.

Rozhodující pátá utkání mezi pražskou Spartou a Plzní a hráči Třince a Slavie, která se dnes hrají shodně od 17:00, rozhodnou s definitivní platností o složení semifinále hokejové extraligy. Jeho jistými účastníky jsou již úřadující mistři ze Vsetína a loňští finalisté z Vítkovic. Oba celky mohou až do pondělí, kdy jsou na programu první semifinálové zápasy, nerušeně odpočívat a sledovat úsilí svých potencionálních soupeřů.

Počasí

Dnes je na území české republiky převážně polojasno až oblačno, nejvyšší denní teploty 8 až 12 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.