Zprávy sobota, 28. listopadu 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Na úvod přináším zprávy.

A nyní podrobněji:

Proběhly celorepublikové protestní akce zemědělců

Protestní akce proti dotovaným dovozům zemědělských produktů proběhly v pátek na mnoha místech České republiky. Účastníci akce vyjeli se zemědělskými stroji na důležité dopravní komunikace a zpomalovali tak dopravu. Blokády silnic zemědělskými vozy si vyžádaly pouze jednu dopravní nehodu, při které však nebyl nikdo zraněn. Proti očekávání novinářů akce nepostihla hlavní město. Podle zástupců krizového štábu Agrární komory podpořilo celorepublikové protestní akce zemědělců prakticky všech 70 okresních agrárních komor.

K okamžitému přijetí opatření, která by zabránila dalším škodám, vyzval v pátek v souvislosti s protesty zemědělců ministra vnitra Václava Grulicha jeho stínový protějšek za ODS Ivan Langer. "Apeluji na ministra vnitra, aby v součinnosti s policejním prezidentem bezodkladně přijal adekvátní opatření tak, aby nedošlo k dalším újmám na zdraví a majetku," uvedl stínový ministr vnitra a místopředseda sněmovny v prohlášení, které poskytl ČTK.

ODS považuje páteční protestní akce zemědělců za typický lobbismus, ve kterém šlo o snahu prosadit zájmy úzké skupiny producentů na úkor občanů země. Uvedl to na páteční konferenci předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Vicepremiér Pavel Mertlík v pátek řekl, že vláda není schopna našim zemědělcům zapezpečit stejnou státní podporu, jakou mají jejich konkurenti v zemích Evropské unie.

Čeští zemědělci si nemohou podle šéfa poslanců Unie svobody Karla Kühnla na vládě vynucovat opatření, která by nutně znamenala porušení mezinárodních dohod uzavřených Českou republikou. Nikdo také podle něj dosud nepředložil jasné důkazy, že zemědělské výrobky dovážené ze zemí Evropské unie jsou skutečně dotovány.

Hrozí zhroucení výroby kojenecké výživy

Po problémech na českém trhu s vepřovým masem hrozí zhroucení na trhu s mlékem. Na páteční tiskové konferenci to řekl prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček. Podle jeho slov hrozí především problémy s výrobou kojenecké mléčné výživy, což povede k následnému troj- až čtyřnásobnému zvýšení cen těchto výrobků v ČR. Hlaváček to uvedl na základě dopisu Svazu výrobců a zpracovatelů mléka pro kojeneckou dětskou výživu, kteří požadují přijetí okamžitých opatření na zastavení tohoto vývoje.

Václav Klaus kritizován za účast na mezinárodním fóru v Polsku

Mezinárodního fóra o transformaci východoevropských zemí, organizovaného společností British Aerospace se v pátek v Polsku zúčastnil předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Jeho přítomnost na fóru ostře odsoudil předseda Unie svobody Jan Ruml. Ten označil návštěvu za nehoráznost a facku do tváře českému zbrojnímu průmyslu. "Je třeba říci stop jakékoli klientské politice. Předseda parlamentu nemá co létat letadlem žádné lobbistické skupiny, natož letadlem firmy, která je hlavním konkurentem našeho zbrojního průmyslu a která tady bojuje o zakázky," řekl novinářům Ruml.

"Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus mohl jet na mezinárodní fórum organizované společností British Aerospace ve Varšavě, kde bude mimo jiné prezentován cvičný proudový letoun Hawk, který je konkurentem českého letounu L-159 z Aero Vodochody, nabízet výrobky českých firem." Na páteční tiskové konferenci tak ironicky komentoval Klausovu zahraniční cestu vicepremiér pro ekonomiku Pavel Mertlík.

Václav Klaus týž den odmítl, že by svou účastí na konferenci o transformaci východoevropských zemí, kterou organizuje britský výrobce letadel, podpořil konkurenční letadlo proti českému L-159. "To je opravdu podivná věc a podivná hra, kterou tady někdo rozehrává," uvedl Klaus v rozhovoru s českými novináři. Na odpolední tiskové konferenci po setkání s polským vicepremiérem a ministrem financí Leszkem Balcerowiczem zdůraznil, že "česká výroba letadel L-159 je pro nás velmi zajímavým artiklem s ambicí prodat ho polské armádě". Zároveň však nepopřel informace českého tisku, že do Varšavy přicestoval letadlem British Aerospace. "Zúčastňuji se desítek ekonomických sympozií, konferencí a fór a někdy letím letadlem státním, jindy komerčním a na některé mi organizátoři akce pošlou speciální letadlo," řekl. Také místopředseda ODS Ivan Langer neshledal na letu Klause soukromým letadlem společnosti British Aerospace nic mimořádného. Podle něj měl předseda ODS na programu i oficiální jednání.

Senátoři by mohli být podle prezidenta Havla voleni nepřímo

O složení Senátu by nemuseli v budoucnu rozhodovat podle prezidenta Václava Havla přímo voliči, ale například zastupitelstva vyšších územních samosprávných celků. Havel tuto představu o naplňování horní komory parlamentu vyjádřil v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny. Uvedl v této souvislosti příklady Německa a Rakouska, kde jsou horní komory založeny na principu zastoupení regionů.

Úvaha prezidenta Václava Havla, že o složení Senátu by nemuseli v budoucnu rozhodovat přímo voliči, se mezi samotnými členy horní komory parlamentu setkala s nejednoznačnou odezvou. Zatímco senátor a předseda Unie svobody Jan Ruml tuto představu kategoricky odmítl, senátorka a místopředsedkyně ODS Libuše Benešová připouští, že hledání nové role Senátu by mohlo vyústit právě v posílení jeho vazby na krajské parlamenty.

Ministr Kavan v Praze zahájil dvoudenní seminář Proměny Evropy

Naději, že proces rozšíření Evropské unie neovlivní jiná kritéria než připravenost jednotlivých kandidátů vyjádřil v pátek při zahájení dvoudenního semináře na téma Proměny Evropy ministr zahraničí Jan Kavan. Ten účastníky upozornil i na obavy z rozšíření panující v některých členských zemích unie.

Mertlík: Vláda do roka přijme Národní program vědecké politiky

Sociálnědemokratický kabinet chce podle předsedy Rady vlády pro výzkum a vývoj a vicepremiéra pro ekonomiku Pavla Mertlíka do konce roku 1999 přijmout "Národní program vědecké politiky". Práce na inovačním systému, které by měly ve zmíněný dokument vyústit, by měly skončit v příštím roce a výsledky by měly být podrobeny široké diskusi, uvedl vicepremiér na páteční tiskové konferenci v Lidovém domě.

Na stejné tiskové konferenci Mertlík uvedl, že považuje za realistický postoj německého kancléře Gerharda Schrödra, který se v pátek v Bruselu vyjádřil skepticky k rychlému rozšiřování Evropské unie a odmítl hovořit o jakémkoli časovém rozvrhu přijímání východních kandidátů. "Podstatné je, aby i česká strana měla stejně pevný a realistický postoj," řekl novinářům Mertlík a zdůraznil, že tomu tak je.

ČSSD a ODS zveřejnily smlouvu o spolupráci na pražské radnici

ODS a sociální demokracie zveřejnily smlouvu o spolupráci na pražské radnici. Strany se ve smlouvě dohodly na zřízení funkce ekonomického náměstka, odpovědného za finance a ekonomiku města. Zvolen byl do ní sociální demokrat Jiří Paroubek. Veřejnost by se měla na jaře seznámit s analýzou zadlužení města, kterou se strany zavázaly zpracovat do konce března 1999. Hodlají rovněž posoudit efektivitu majetkové účasti města v První městské bance. Dalším cílem koaličních partnerů je rozvinutí diskuse ke Strategickému plánu Prahy a jeho schválení v roce 1999. Do konce příštího roku by měl být schválen i Územní plán hlavního města.

Podle Kühnla bude deficit rozpočtu nižší než 31 miliard korun

Deficit státního rozpočtu v letošním roce bude při vycházení ze stejných základů podstatně nižší než 31 miliard korun navrhovaných sociálně demokratickou vládou na rok 1999. ČTK to v pátek řekl exministr průmyslu a obchodu Karel Kühnl v reakci na opačná tvrzení premiéra Miloše Zemana a místopředsedy vlády Pavla Mertlíka. "Pokud někdo tvrdí, že letošní výsledný deficit státního rozpočtu bude vzhledem ke ztrátám v transformačních institucích více než 31 miliard korun plánovaných na rok 1999, musel by tyto ztráty rovněž do něj zahrnout, což se nestalo," zdůraznil Kühnl.

Rozpočet na příští rok není podle ČNB nadměrně rozmařilý

Rozpočet pro příští rok, ke kterému Česká národní banka zaujímá shovívavé stanovisko, není v daných podmínkách a omezeních nijak nadměrně rozmařilý. Uvedl to guvernér centrální banky Josef Tošovský a dodal, že jedinou neznámou zůstává mzdový vývoj. Zdůraznil dále, že pokud bude určitá skromnost ve mzdách, příjmech domácností a spotřebě domácností, pak by růst naší ekonomiky nemusel být tažen přes spotřebu.

ČNB očekává úroveň čisté inflace pod třemi procenty

Česká národní banka očekává ke konci letošního roku úroveň čisté inflace pod třemi procenty. Člen bankovní rady Miroslav Hrnčíř na páteční tiskové konferenci řekl, že v průběhu roku 1999 bude inflace dále klesat, v polovině by se však tento trend měl obrátit a čistá inflace by se měla pohybovat v rozmezí čtyři až pět procent.

Milióny korun od Šrejbera dala ODS pro Moravu

Sedmimiliónový sponzorský dar, který ODS dostala pod falešnými jmény, a k jehož autorství se právě před rokem přiznal bývalý tenista Milan Šrejber, odeslala strana na fond humanity Českého červeného kříže. Peníze budou využity na zmírnění následků loňských záplav na Moravě - zejména na projekty obnovy bydlení.

Izraelský diplomat odmítl informace o seznamu, kritickém vůči ČR

Zástupce izraelského velvyslanectví v Praze v pátek odmítl, že by ČR figurovala na nějakém oficiálním seznamu subjektů, které brání zpřístupnění dokumentů týkajících se vyvražďování Židů nacisty. "Taková listina neexistuje," řekl tajemník velvyslanectví Yuval Fuchs. Tento údajný seznam by měl být předložen v neděli washingtonské konferenci o restitucích židovského majetku pořádané americkým ministerstvem zahraničí.

Vicepremiér v pátek připustil, že se židovským obcím nepodaří vrátit majetek v případech, kdy stát nemá možnost to současným vlastníkům nařídit. Protože si je vláda vědoma, že nebude schopna kompenzovat Federaci židovských obcí požadovaných zhruba dvě stě nemovitostí jednorázově, zřídí zvláštní fond, dodal. "Vláda považuje dokončení možných restitucí židovského majetku, který byl německými okupačními orgány konfiskován, za svoji prioritu a nezpochybnitelný mravní závazek," zdůraznil Rychetský.

Soudek zvažuje podat na Komerční banku trestní oznámení

Generální ředitel Škody Plzeň Lubomír Soudek zvažuje podat trestní oznámení na Komerční banku pro porušení bankovního tajemství a zneužití informací v obchodním styku. Důvodem je čtvrteční prohlášení KB, že Soudek podepsal s Komerční bankou a Investiční a poštovní bankou dohodu o svém odchodu z postu generálního ředitele a předsedy představenstva Škody do její dozorčí rady po valné hromadě společnosti. Soudek to v pátek uvedl pro ČTK.

IVVM: Lidé jsou nespokojeni s vývojem politiky a ekonomiky

Drtivá většina českých občanů je nespokojena s vnitřní politikou a s ekonomikou. Vyplývá to z pravidelného půlročního průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění mapujícího spokojenost občanů s dosavadním a očekávaným vývojem v České republice. Nadpoloviční většina z nich si podle výzkumu naopak pochvaluje stav kultury a téměř polovina oceňuje vývoj demokracie. 65 procentům dotázaných se nelíbí životní úroveň, 75 procent necítí záruky sociálních jistot. Pesimismus do budoucna zde prokázalo 72 procent obyvatel. Občané jsou převážně nespokojeni i s procesem přeměny hospodářství na tržní. Naopak s vývojem demokracie je spokojen každý druhý.

APA k postupu ČR při ochraně hranic

Přestože si jsou čeští politici vědomi těžkostí s ostrahou hranic před ilegálními přistěhovalci, přicházejí z Prahy rozporné hlasy, které nasvědčují, že zavedení vízové povinnosti pro mnohé problematické státy není v dohledu. Napsala to v pátek agentura APA s tím, že zatímco politici na jedné straně vyhlašují záměr přizpůsobit vízovou politiku Evropské unii, na druhé straně z výroků odpovědných činitelů vyplývá, že hlavní je se neukvapit. Ministr zahraničí Jan Kavan považuje zavedení vízové povinnosti například pro země SNS, Rumunsko a Bulharsko za "velmi předčasnou otázku", protože Praha má také zájem na dobrých vztazích s těmito státy. Ministr vnitra Václav Grulich řekl, že poslední možný termín pro zavedení víz je den vstupu ČR do Evropské unie, připomněla APA.

Vzpomínkové akce ke 193.výročí bitvy tří císařů

Pietními akty u hrobu padlých na hřbitově ve Šlapanicích a na vrchu Žuráni začaly v pátek vzpomínkové akce ke 193.výročí bitvy tří císařů. Na dnešek je mimo jiné připraveno v Tvarožné historické vojenské ležení a ukázky výcviku, po poledni se pak pod vrchem Santonem odehrají bitevní ukázky za účasti více než 400 dobově uniformovaných vojáků s 18 děly a deseti koňmi.

V Brně skončila výstava obrázků dětí z uprchlického tábora

V brněnském divadle Husa na provázku skončila v pátek po třech týdnech výstava kreseb 70 dětí z uprchlického tábora v Zastávce u Brna. Touto formou se poprvé oficiálně představil nedávno vytvořený výtvarný ateliér. Jeho smyslem je odstranit velké psychické vypětí, kterému jsou vystaveny děti uprchlíků.

Ze sportu

Hokejový obránce Miloslav Hořava, mistr světa z roku 1985, se dohodl na spolupráci s týmem Staropramen extraligy Chemopetrol Litvínov. S vedením klubu podepsal smlouvu do konce letošního roku.

Juniorským mistrem světa v krasobruslení se stal v Záhřebu Rus Klimkin. Český reprezentant Lukáš Rakowski si ve volné jízdě polepšil a postoupil na konečné patnácté místo.

Předpověď počasí

Dnes je na území České republiky zataženo až oblačno, místy slabé sněžení nebo mrznoucí srážky. Teploty -2 až +2 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.