Zprávy sobota, 28. února 1998

Vítejte při sledování zpravodajské relace Radia Praha, kterou pro vás připravila Evelina Himalová...

Poslanecká sněmovna se zabývala průběhem transformace v resortu zdravotnictví

A nyní zprávy podrobné:

Martin Bursík novým ministrem životního prostředí

Prezident Václav Havel v pátek na zámku v Lánech jmenoval na návrh premiéra Josefa Tošovského novým ministrem životního prostředí Martina Bursíka. Nestraník a bývalý předseda výboru životního prostředí pražského magistrátu tak v ministerském křesle nahradí Jiřího Skalického, který na funkci ministra a vicepremiéra rezignoval kvůli neobjasněným finančním aférám ODA.

Premiér Josef Tošovský vybral do funkce ministra životního prostředí Martina Bursíka, "protože je odborníkem a má čistý štít nepoškozený politickými skandály". Premiér to řekl při slavnostním uvedení nového šéfa resortu na ministerstvo a doplnil, že Bursíkovým jmenováním pokračuje ve své personální politice.

Nový ministr životního prostředí Martin Bursík pokládá za cíl svého působení v čele resortu dovést jej "v pořádku" k předčasným volbám, chce ale také otevřít ekologické kauzy, které budou v příštích třech měsících předmětem jednání vlády. Při svém uvedení na ministerstvo konstatoval, že kromě dostavby jaderné elektrárny Temelín nebude jeho příchodem kontinuita práce ministerstva pravděpodobně nijak zvlášť narušena.

S potěšením přivítaly jmenování nového ministra životního prostředí Martina Bursíka členky sdružení Jihočeské matky, které se angažují proti výstavbě jaderné elektrárny Temelín. Podle nich je Bursík ekologem nejen vzděláním, ale i hlubokým přesvědčením, o čemž svědčí i jeho zájem o problematiku dostavby Temelína. Bursík se spolu s Radimem Špačkem a dalšími ekology před dvěma lety zúčastnil setkání ekologů a politiků z Čech, Německa a Rakouska, na němž se diskutovalo o největších ekologických problémech jihočeského regionu.

Rakouští odpůrci jaderné energie si slibují od nového českého ministra životního prostředí změnu v jaderné politice České republiky. Jeden z předních aktivistů, šéf Zelených v hornorakouském zemském parlamentu Rudi Anschober považuje jmenování Martina Bursíka za "známku změkčení tvrdého jaderného kursu sousední republiky". Rakouští Zelení spatřují v povolání Bursíka do ministerské funkce značnou šanci, aby po letech byly obnoveny "usnuvší" bilaterální rozhovory o jaderné energetice.

Německý Spolkový sněm schválí příští týden rozšíření NATO o ČR, Polsko a Maďarsko

Německý Spolkový sněm schválí rozšíření Severoatlantické aliance o Českou republiku, Polsko a Maďarsko už příští týden, zřejmě 5.března. Českého ministra obrany Michala Lobkowicze o tom v pátek při setkání v Hamburku informoval jeho německý protějšek Volker Rhe. Ratifikační proces by pak měl být v Německu ukončen rozhodnutím Spolkové rady na přelomu března a dubna. Lobkowicz a Rhe se zabývali také bilaterální spoluprací a posoudili politickou situaci ve svých zemích.

Česká diplomacie by uvítala přijetí nového zákona o ochraně utajovaných skutečností co nejdříve

Česká diplomacie by podle nového velvyslance při NATO Karla Kovandy uvítala, kdyby Poslanecká sněmovna přijala nový zákon o ochraně utajovaných skutečností co nejdříve. V případě, že by tak neučinila ještě tato sněmovna, mohlo by to podle Kovandy, který se v pondělí ujme svojí funkce, poněkud zkomplikovat hladký průběh integrace České republiky do Severoatlantické aliance. Řekl to v pátek Českému rozhlasu.

České a slovenské vysoké školy zruší vzájemný systém stipendií

Vzájemný systém pevného udělování stipendií pro přijímací řízení do nového akademického roku zruší české a slovenské vysoké školy. Slovenští uchazeči v Čechách, stejně jako Češi na Slovensku, budou na vysoké školy přijímáni podle podmínek pro tuzemské uchazeče a po přijetí budou mít stejná práva jako "domácí" studenti. Na tiskové konferenci po jednání se slovenskou ministryní školství Evou S