Zprávy sobota, 29. července 2000

Nyní podrobněji:

Premiér Miloš Zeman a místopředseda rakouských sociálních demokratů Heinz Fischer se shodli na potřebě horké linky Vídeň-Praha k Temelínu

Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman a předseda Národní rady rakouského parlamentu a místopředseda rakouských sociálních demokratů Heinz Fischer se shodli na potřebě horké linky mezi Vídní a Prahou v zájmu bezpečnosti a informovanosti o provozu jaderné elektrárny Temelín. Na společné tiskové konferenci Miloš Zeman dále řekl, že Česká republika přihlédne při svém dalším rozhodování o vztazích s Rakouskem ke zprávě takzvané evropské rady tří moudrých o této zemi. Vypracováním zprávy o Rakousku, která by mohla vést ke zrušení sankcí zemí Evropské unie vůči této zemi, pověřil radu moudrých Evropský soud pro lidská práva. Sankce přišly poté, co nacionalistická strana Svobodných Jörga Haidera po posledních volbách spolu s rakouskými lidovci sestavila vládu.

Prezident vyhlásí v úterý termín voleb do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu

Prezident Václav Havel vyhlásí v úterý 1. srpna termín, kdy budou moci občané poprvé zvolit svá nová krajská zastupitelstva a kdy na třetině území České republiky budou znovu volit své senátory. Lze očekávat, že se volební místnosti otevřou v první polovině listopadu. Obě kola voleb do Senátu, stejně jako volby do krajů, se budou na rozdíl od dosavadních zvyklostí konat jen v jeden den.

ČR ani Lotyšsku se podle premiéra Zemana nepodařilo vyrovnat se s dědictvím komunismu

České republice ani Lotyšsku se ještě nepodařilo vyrovnat se s dědictvím komunismu, které je největší překážkou obou zemí na jejich cestě do Evropské unie. Shodli se na tom premiér Miloš Zeman s lotyšskou prezidentkou Vairou Vikeovou-Freibergaovou. Podle Zemana je nejhorším důsledkem komunismu ekonomická kriminalita a korupce. Hlavním motem cesty nové lotyšské prezidentky do Prahy je zájem její země vstoupit do Severoatlantické aliance. Předsedkyně Senátu Libuše Benešová uvedla, že se může spolehnout na podporu ČR. Zmínila přitom vynikající vztahy obou zemí ve vojenské oblasti, například školení lotyšských důstojníků v ČR či výměnu vojenské techniky.

Evropské centrální bance se nelíbí některé poslanecké změny novely zákona o ČNB

Některé pozměňovací návrhy k novele o České národní bankce ohrožují podle Evropské centrální banky /ECB/ její nezávislost a neslučující se s právem Evropské unie. Novelu schválila před dvěma týdny Poslanecká sněmovna. Evropská centrální banka má připomínky například k ustanovení, které dělí rozpočet centrální banky na dvě části, či k povinnosti ČNB konzultovat s vládou kursový režim a inflační cíl. Vyplývá to z neoficiálního stanoviska ECB, které má ČTK k dispozici. Novela zákona o ČNB, jejímž cílem původně bylo dosáhnout slučitelnosti s právem EU, nabývá účinnosti 1. ledna 2001. Musí ji však ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil nedostatky u Pozemkového fondu a dalších institucí

Evidence nemovitostí ve vlastnictví státu, které přešly do správy Pozemkového fondu /PF/ není úplná. Navíc fond volně nakládal i s nemovitostmi, které nejsou podle zápisu v katastru majetkem státu. Na dnešní tiskové konferenci Nejvyššího kontrolního úřadu to oznámil jeho prezident Lubomír Voleník. Dále uvedl, že Pozemkový fond překročil oprávnění vymezené zákonem o restitucích a například převáděl nemovitosti na osoby, kterým restituční nárok vůbec nevznikl. To bylo také důvodem, proč se restituční nároky staly předmětem spekulativního obchodování," konstatoval Voleník. Navíc PF poskytoval restituční plnění oprávněným osobám se značnou časovou prodlevou, zatímco některým postupníkům naopak ve velmi krátkém čase, dodal Voleník. Nedostatky zjistil NKÚ také u Státního fondu tržní regulace v zemědělství, České pošty, Českých drah, Úřadu pro státní informační systém a u ministerstva práce a sociálních věcí.

V Praze skončil kongres Mezinárodní romské unie

Evropská unie požaduje podle vedoucího delegace Evropské komise v České republice Ramira Cibriana, aby kandidátské státy měly přímo v zákonech země zahnuto dodržování práv národnostních menšin. Uvedl to na semináři Romové v kandidátských zemích Evropské unie. Ten zakončil čtyřdenní světový kongres Mezinárodní romské unie (IRU) v Praze. Delegáti kongresu ve čtvrtek zvolili prezidentem unie Emila Ščuku. Světového kongresu se od úterý zúčastnilo na 250 delegátů a hostů z téměř 40 zemí. Kromě voleb byly náplní kongresu diskuse mimo jiné o situaci Romů v jugoslávské provincii Kosovo, restitucích pro romské oběti holocaustu, migraci Romů ze střední a východní Evropy a standardizaci romského jazyka.

Další existence anonymních vkladů může ČR vynést kritiku Evropské unie

Ukončit existenci anonymních vkladů se může pokusit příští týden prosadit Senát, který má na programu své schůze novelu občanského zákoníku. Ustanovení o rušení anonymních účtů vypustila z novely Poslanecká sněmovna. "Pokud nebudou anonymní vklady zrušeny, může se to projevit v hodnotící zprávě Evropské unie," řekl ředitel útvaru ministerstva financí pro boj s praním špinavých peněz Karel Korynta. Novela zákona o praní špinavých peněz, která vstupuje v platnost příští týden 1. srpna, upravuje pouze zákaz zakládání nových anonymních vkladů. Většina anonymních účtů se nachází v České spořitelně v podobě zhruba 7,3 miliónu korun.

V Temelíně začala ověřovací zkouška těsnosti ochranné obálky

Ověřovací zkouškou těsnosti kontejnmentu (ochranné obálky), která začala v pátek a potrvá zhruba týden, pokračuje na prvním bloku jihočeské jaderné elektrárny Temelín příprava na jeho spuštění. Ochranná obálka je základním bezpečnostním prvkem a bariérou ležící mezi jaderným palivem a životním prostředím, která také zároveň chrání nejdůležitější části jaderné elektrárny před vnějšími vlivy. První zkouška pevnosti a těsnosti ochranné obálky se v Temelíně uskutečnila na přelomu let 1998 a 1999. Technici při ní zjistili únik o řád nižší, než předepisuje projekt.

Firma Flextronics zahájila v Brně stavbu průmyslového parku

Výstavbu první haly průmyslového parku v Brně zahájila společnost Flextronics. Výrobce elektronických zařízení hodlá na ploše 17.000 metrů čtverečních zahájit provoz v listopadu. Investice činila v první etapě 20 miliónů dolarů, celkem dosáhne v dalších letech pětkrát tolik, řekl generální manažer firmy Hugh Kelly. Do pěti let zde nalezne práci na 3000 nových zaměstnanců. Investice přinesla firmě desetiletou daňovou úlevu.

Důvěra ve vládu roste

Vládě nyní důvěřuje třetina občanů, což pro tým Miloše Zemana znamená další nárůst důvěryhodnosti a nejlepší výsledek v tomto roce. Naopak Senátu důvěřuje jen 15 procent lidí - a to znamená jeho letošní minimum. Vyplývá to z výsledků průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM). Prezident si udržuje stabilní důvěru 55 procent respondentů, Poslanecké sněmovně věří 22 procent dotázaných. Stoupající důvěra lidí ve vládu podle IVVM pravděpodobně souvisí s uklidněním politické scény a zlepšováním ekonomické situace České republiky.

Firma FAM očekává, že na ubytování odpůrců globalizace na Strahově vydělá

Představitelé firmy FAM, která v září postaví na ploše strahovského stadiónu v Praze stanové městečko pro kritiky činnosti Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), očekávají, že na akci vydělají. Upozorňují, že ubytování nepřipravují kvůli svému ideovému přesvědčení. "Naše zájmy jsou čistě obchodní," řekl mluvčí firmy Tomáš Doubek. Stanové městečko připravuje firma podle něj pro zhruba 15.000 odpůrců globalizace, přičemž kapacita by se podle něj mohla rozšířit o dalších 5000 lidí. Každý zájemce zaplatí při příchodu jednorázovou částku 75 německých marek. Na pozemku vznikne i směnárna, internetová kavárna a tiskové středisko. Firma FAM, která se mj. zabývá výrobou stanů, se například podílela na organizaci mistrovství světa v rýžování zlata na řece Kocábě. Pobočky má podle mluvčího v Německu a ve Švýcarsku, kde se podílí na organizaci veletrhů potřeb pro turistiku.

Vojáci budou v Praze kvůli Mezinárodnímu měnovému fondu jen jako obsluha techniky

Vojáci nasazení při zářijovém zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze nepřijdou do styku s případnými demonstranty. Prohlásil to ministr vnitra Stanislav Gross. Drtivá většina z 1600 vojáků bude podle něj nasazena mimo Prahu, a to právě v těch oblastech, ze kterých ministerstvo stáhne policisty do hlavního města. Informace o tom, že v Praze budou zasahovat parašutisté jsou naprostým nesmyslem," prohlásil Gross. Vojáci budou v Praze jen jako obsluha těžké armádní techniky. O nasazení vojáků včetně armádní techniky při zasedání finančníků rozhodla vláda ve středu.

Střídání české jednotky v Kosovu skončí v pondělí 31. července

Střídání hlavních sil české jednotky v misi KFOR, které začalo 19. července, skončí v pondělí 31. července. Průzkumníky z Bechyně v Kosovu nahradí vojáci 2. průzkumné roty české armády z Vimperka. K úkolům kontingentu patří především monitorování a střežení kosovsko-srbské hranice, ochrana srbské menšiny a humanitární pomoc civilnímu obyvatelstvu. Specifikem půlročního působení vimperských průzkumníků v Kosovu bude zajištění tamních podzimních voleb.

Váleční veteráni si připomněli výročí založení 311. perutě RAF

Minutou ticha za padlé letce, i za ty, kteří již zemřeli, si na letecké základně v Náměšťi nad Oslavou připomněli váleční veteráni výročí založení 311. bombardovací perutě britského Královského letectva (RAF). Čestná jednotka s prapory města a britskou vlajkou napochodovala před nastoupené československé zahraniční letce a příslušníky domovské 32. základny taktického letectva za zvuku husitského chorálu. Základna v Náměšti nad Oslavou nosí čestné jméno Biskajská od května 1990, kdy jí tento čestný titul propůjčil prezident Václav Havel právě v návaznosti na činnost 311. bombardovací perutě, která za druhé světové války operovala i nad Biskajským zálivem.

Spalování odpadů v Mokré je na úrovni 3.tisíciletí

Za špičkovou technologii na úrovni třetího tisíciletí označil ministr životního prostředí Miloš Kužvart spalování odpadů v pecích cementárny v Mokré u Brna. Řízený proces při 1800 stupních Celsia doplňuje sledování emisí, přičemž podle užitých technologií lze odpadem nahrazovat až 60 procent přírodních paliv. Kužvart ocenil i kvalitní rekultivace v terénu, které podnik provedl na odtěžených místech.

Komerční zneužívání dětí není podle policejního prezidenta Jiřího Koláře masovým jevem

Komerční zneužívání dětí není podle policejního prezidenta Jiřího Koláře masovým jevem ani na Chebsku, ani v jiném okrese ČR. Kolář to prohlásil na tiskové konferenci s poukazem na předběžné výsledky šetření speciální policejní skupiny, která byla vyslána do Chebu kvůli televizním záběrům dětí nabízejících německým turistům sexuální služby. Kolář ale současně připustil, že policie nemůže vyloučit, že se na Chebsku případy komerčního zneužívání dětí vyskytly. Místostarosta Chebu Petr Jakš novinářům řekl, že nabídka sexuálních služeb chebských dětí německým turistům je prý pro některé místní občany novým způsobem, jak cizí státní příslušníky okrádat či olupovat.

Ministr Gross: Kriminalita se snížila, způsobené škody však vzrostly

Škody způsobené trestnou činností vzrostly v prvním pololetí letošního roku o 86 procent oproti stejnému období loňského roku a za těchto šest měsíců činí již 41 miliard korun. Novinářům to řekl ministr vnitra Stanislav Gross, podle něhož však kriminalita za toto období celkově poklesla o 6,1 procenta.

Ostravská nezaměstnanost může letos dosáhnout až 18,4 procenta

Podle odhadu ostravského Úřadu práce se nárůst nezaměstnanosti v letošním roce v Ostravě nezastaví a na konci letošního roku by míra nezaměstnanosti mohla při pesimistickém předpokladu dosáhnout až 18,4 procenta. Ostravská nezaměstnanost se již čtyři roky s výjimkou několika málo měsíců neustále zvyšuje. Ke konci minulého měsíce měl ostravský úřad práce k dispozici 610 volných pracovních míst. Na volné místo tak připadalo 43,1 uchazečů o práci.

Brněnský archiv shromažďuje vzpomínky a dokumenty k odsunu Němců

Vzpomínky pamětníků a dokumenty vztahující se k odsunu Němců z Brna na přelomu května a června 1945 shromažďuje Archiv města Brna. Tyto materiály by měly pomoci skupině odborníků, jejichž úkolem je připravit podklady pro stanovisko brněnské radnice k této historické události. O ustavení skupiny rozhodli brněnští radní v květnu po projednání výzvy občanského sdružení Mládež pro interkulturní porozumění, která požadovala omluvu odsunutým německým obyvatelům Brna. To radní sice zatím odmítli, ale výzvu přijali jako příležitost věnovat se bílým místům v historii Brna. Na přelomu května a června 1945 bylo při akci nazývané někdy také "Pochod smrti" z Brna odsunuto podle historických dokumentů kolem 20.000 Němců, jejich počet by však mohl být podle některých informací ještě vyšší. Občanské sdružení ve své výzvě uvedlo, že "procesí ... až 35.000 osob doprovázené ozbrojenci putovalo za strašných podmínek do Pohořelic (na Břeclavsku), ... mnozí zemřeli přímo na cestě vyčerpáním, jiní byli ubiti či zastřeleni". Celkový počet obětí odhadují autoři výzvy na několik set nebo dokonce až tisíc osob. Podle informací policejních vyšetřovatelů z počátku roku 1996 zemřeli při samotném pochodu tři lidé, dalších 457 potom v táboře v Pohořelicích stařeckou sešlostí, vysílením, či nevhodné stravě. Vyšetřovatelé tehdy dospěli k závěru, že se neprokázalo, že by Němci na pochodu byli zabíjeni či vražděni.

Usmrcený únosce řecké jachty byl identifikován jako český občan

Na základě doplňujících údajů byl zastřelený pachatel středečního únosu řecké jachty dnes identifikován jako český občan František Veselý. Oznámilo to ministerstvo zahraničí. Fotografie a nezbytné údaje poskytla rodina Veselého, která byla kontaktována na základě zbrojního průkazu, který byl u únosce objeven.

Ministerská komise schválila pouze tři projekty poválečné obnovy Balkánu

Pouze tři projekty na poválečnou obnovu Balkánu z celkově přihlášených 800 návrhů vybrala resortní komise ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k dalšímu schválení. "Největšími chybami byly nepodepsané kontrakty či nezajištěné financování," řekl předseda komise a generální ředitel agentury Czechtrade Martin Tlapa. Mezi komisí odsouhlasené projekty patří výstavba vedení vysokého napětí v Bosně za 135 miliónů Kč. Další návrhy se týkají výstavby celkem 45 silničních a železničních mostů a likvidace ekologických a stavebních havárií.

Dětská onkologie je v ČR na úrovni obdobných zařízení vyspělých zemí

Dětská onkologie v České republice se navzdory různým problémům ve zdravotnictví přibližuje úrovni obdobných zařízení vyspělých zemí. Na začátku 90. let se lékařům kliniky dětské onkologie ve Fakultní nemocnici Motol dařilo vyléčit přibližně 60 procent nemocných dětí a v posledních letech je to už 70 procent. Novináře o tom informoval zástupce přednosty kliniky Petr Kavan.

Akce Skrznaskrz představí v roce 2002 ve Francii kulturu a historii České republiky

Kulturu a historii České republiky v širokém slova smyslu má ve Francii představit v roce 2002 akce Skrznaskrz. Na uspořádání takzvané České sezóny ve Francii se dohodli prezidenti Jacques Chirac a Václav Havel; česká vláda loni na projekt slíbila 70 miliónů korun, stejnou částkou přispěje francouzský stát. Akce představí také vědu, školství, historii a sport. Největší důraz bude kladen na prezentaci výtvarného umění. Ohlas široké veřejnosti by měla zajistit stavba repliky Karlova mostu v centru Paříže. Tento záměr je však zatím pouze snem, na jehož realizaci musí organizační tým složený z devíti Čechů a Francouzů sehnat peníze.

V Budapešti bude otevřena výstava Střed Evropy kolem roku 1000

Meč sv. Štěpána ze Svatovítského pokladu patří mezi předměty, které budou moci zhlédnout od 19. srpna návštěvníci výstavy Střed Evropy kolem roku 1000 v Budapešti. Zahájení výstavy, která má do ČR připutovat v roce 2002 a na jejíž realizaci se podílela většina zemí střední Evropy, se zúčastní ministr kultury Pavel Dostál. Projekt představující období zrodu dnešního uspořádání Evropy bude prezentován také v Polsku a Německu.

Dagmar Pecková zazpívá na Salcburském festivalu v operní novince

Česká mezzosopranistka Dagmar Pecková bude letos na Salcburském festivalu jednou z protagonistek pěti uvedení operní novinky, kterou pod názvem L'amour de loin (Vzdálená láska) na objednávku renomovaných hudebních slavností napsala finská skladatelka Kaija Saariaho žijící v Paříži. Premiéra je podle zveřejněného programu stanovena na 15. srpna. Libreto poetické novinky připravované nyní v Salcburku je zasazeno do 12. století a pochází z pera libanonského autora Amina Maaloufa.

Naivní malíř Vojkůvka pokřtil největší obraz ve svém životě

Šampaňským pokřtil v Olomouci nejznámější naivní malíř Libor Vojkůvka svůj zatím největší obraz o rozměrech dva krát tři metry. Obraz s názvem Studnice života maloval s přestávkami téměř dva roky. Hlavním motivem rozměrného obrazu je voda, která vytéká z kohoutku studny. Libor Vojkůvka ze Šternberka je známý také jako cestovatel a sběratel. Při malování svých obrazů se většinou inspiruje biblickými motivy.

Na Šumavě začal turistům sloužit obnovený most v lokalitě Rechle

Na území Národního parku Šumava slouží od pátku cykloturistům a pěším obnovený historický hradlový most přes řeku Vydru v lokalitě Rechle. Společně s naučnou stezkou Povydří rozšiřuje most možnosti bezbariérového poznávání přírodně i historicky atraktivní oblasti. Obnovený most, 72 metrů dlouhý, je věrnou replikou bývalého historického mostu, který vzhledem ke své poloze v hraničním pásmu chátral a nakonec byl odstraněn. Společnost Západočeská energetika, která má zájem na využívání vody z Vydry pro výrobu elektřiny, upravila ve vlastní režii dno koryta řeky, obnovila jezovou hranu pod mostem a částečně i nosné mostní pilíře.

Amazonka má čtyři rozmanité pramenné toky

Největší řeka světa Amazonka nemá jediný hlavní pramen, neboť ji s největší pravděpodobností napájejí čtyři pramenné toky. K tomuto závěru dospěli členové české expedice Hatun Mayu 2000, kteří v červnu a červenci prozkoumávali a hledali zdroje veletoku v jihoperuánských Andách. S výsledky měření a dalších výzkumů novináře seznámil vedoucí expedice Bohumír Janský. Sedmičlenná výprava, kterou doplnili dva dobrovolníci, dva filmaři a peruánští spolupracovníci, zkoumala kromě vody i místní geologické podmínky, půdu a klima. Obrovský úspěch expedice není prvním českým prvenstvím v této oblasti. V roce 1693 označil jezuita českého původu Samuel Fritz za pramen Amazonky horské jezero Lauricocha. Na jeho památku instalovali členové výpravy na břehu jezera pamětní desku z bronzu.

Klusák české stáje Kildavin Ashton zvítězil v Rakousku

Český klusák Kildavin Ashton ze stáje Lubricants Mořinka vyhrál ve čtvrtek na rakouském závodišti v Badenu dostih "Preis der Marktgemeinde Pfaffstäten". Tmavý hnědák vedený svým trenérem Mykolou Volfem o 1 a 1/4 délky předstihl na trati 2100 metrů druhého koně v pořadí a vydělal svému majiteli Jaromíru Follaufovi 16.000 marek.

Le Soir o Kollerovi: Anderlecht tě potřebuje, Jene...

"Anderlecht tě ještě potřebuje, Jene," napsal belgický list Le Soir ve věci chystaného odchodu Jan Kollera, českého útočníka tohoto bruselského týmu, do anglické nebo francouzské ligy. Připomněl jeho středeční výkon v zápase předkola Ligy mistrů proti kyperské Famagustě - bez jeho tří branek by Bruselané jeli k odvetě do Nikósie s mnohem horší vyhlídkou. Sám fotbalista nepřikládá dohadům kolem svého přestupu velkou váhu. "Málo mě to zajímá, zabývá se tím můj manažer. Slýchám, že prý mám cenu 600 miliónů belgických franků. To je šílenství, tahle čísla nemají žádný smysl. Krom toho jsem zde spokojen, nemám důvod odcházet. Anderlecht pro mě není příliš těsný," řekl český reprezentant o částce, která v přepočtu činí zhruba půl miliardy korun.

Svoboda má druhé zlato z plaveckého MEJ, vyhrál 400 m volně

Po čtvrtečním vítězství na 200 metrů volným způsobem v evropském juniorském rekordu vybojoval český plavec Květoslav Svoboda na mistrovství Evropy juniorů ve francouzském Dunkerque druhou zlatou medaili na dvojnásobné trati.

Začala fotbalová liga

V televizní premiéře nového ročníku první fotbalové ligy se diváci v Teplicích gólu nedočkali. Tepličtí fotbalisté remizovali se Sigmou Olomouc 0:0.

A ještě krátce o počasí: Bude oblačno, až zataženo, občas déšť. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 stupňů Celsia.