Zprávy sobota, 29. srpna 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Prezident Václav Havel opustil nemocnici

Prezident Václav Havel v doprovodu své manželky Dagmar opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze-Střešovicích. Více než měsíc se zde zotavoval po operaci tlustého střeva. V doléčení má Václav Havel pokračovat za nepřetržité přítomnosti zdravotní sestry a lékaře na zámku v Lánech. "Pak mě čeká státní návštěva v Americe, potom bohatý podzimní program, na který se už těším. Pevně věřím, že budu zdráv," uvedl prezident.

Podle ministra Kavana roste riziko investic do ruské ekonomiky

Ministr zahraničí Jan Kavan komentoval před novináři jen negativní hospodářský dopad ruské krize na ČR, ale odmítl se vyjádřit k politickému rozměru krize a k pověstem o možném odstoupení ruského prezidenta Borise Jelcina. Dodal, že ministerstvo zahraničí ekonomickou krizi v Rusku pečlivě sleduje a vnímá, že roste riziko investic do ruské ekonomiky.

Předseda Unie svobody Jan Ruml uvedl, že nynější události v Rusku ukazují, že ČR se musí důsledně orientovat na integraci do bezpečnostních, hospodářských a politických struktur Západu. "Dokud neproběhne důsledná integrace naší republiky do západních struktur, nelze dopustit, aby naše republika hrála roli jakéhosi mostu mezi Východem a Západem," uvedl Ruml.

Vláda bude hodnotit objektivitu vysílání na Iránu

Česká vláda bude podle Jana Kavana hodnotit vyváženost a objektivitu vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa/Radio Svoboda do Íránu, které má podle ministra začít v září. Dále vyhodnotí vysílání z hlediska bezpečnosti českých občanů a jeho dopadu na naše zahraničněobchodní zájmy v Íránu. USA podle Kavana konzultovaly zahájení vysílání pouze do Íránu, ale nikoli do Iráku, které stanice z Prahy rovněž plánuje.

Český velvyslanec v USA Alexandr Vondra novinářům řekl, že diskuse o bezpečnostních rizicích vysílání je oboustranně legitimní a on sám nezaznamenal, že by Spojené státy "zvedly obočí" kvůli postoji české vlády.

Ze "zřetelné neochoty brát na sebe bezpečnostní rizika" obvinil senátor Luděk Zahradníček /Unie svobody/ vládu kvůli jejímu středečnímu rozhodnutí, že Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda bude moci začít vysílat z Prahy jen pro Írán, ačkoli mělo vysílat i pro Irák. Prohlásil, že umožnit vysílání z našeho území je to nejmenší, co můžeme udělat pro mír a demokracii v tomto ohnisku napětí.

Účastníci Local Street Party chtějí údajně vyvolat střet s policisty

Ministr vnitra Václav Grulich má informace o tom, že na dnešní Local Street Party, se chystají skupinky, které mají v úmyslu vyvolat střet s policisty. Dokonce uvedl, že určitá skupina nacvičovala v lese u Prahy útok na policisty. Grulich prohlásil, že policisté budou dělat vše pro to, aby nemuseli zasáhnout. Pořadatelé Local Street Party očekávají, že se jejich průvodu zúčastní dva tisíce demonstrantů. Na jejich trase centrem Prahy je bude doprovázet 120 policistů, dalších 880 policistů bude připraveno zasáhnout v případě, že demonstranti přestoupí zákony.

Průvod volně navazuje na květnovou akci s názvem Global Street Party, která skončila výtržnostmi. Postup policie, která podle některých názorů reagovala nepřiměřeně tvrdě, tehdy vyvolal značnou kritiku.

Ministr vnitra připravuje úsporná opatření

Ministr vnitra Václav Grulich požádal policejního prezidenta Jiřího Koláře, aby mu předložil seznam letošních investičních akcí, které bude možné ještě zrušit nebo přesunout na příští rok. Tyto kroky jsou součástí úsporných opatření, ke kterým se Grulich rozhodl kvůli finančním problémům policie.

Finanční krize v Rusku zatím nepostihla První česko-ruskou banku

Současná finanční krize v Rusku, která hrozí kolapsem řady domácích bank, zatím nepostihla První česko-ruskou banku. Ta je z 51 procent ve vlastnictví Investiční a poštovní banky a 49 procent je majetkem ruské banky Vozrožděnije. Jeden z představitelů česko-ruské banky Jan Kůrka uvedl, že banka je plně likvidní a provádí veškeré klientské platby.

Premiér Miloš Zeman jednal s odboráři o zvyšování mzdových tarifů

Premiér Miloš Zeman se ještě před setkáním s předsedy odborových svazů sešel zhruba na patnáct minut s odborovým předákem Richardem Falbrem. Falbr požádal Zemana o separátní jednání, protože s ním chtěl diskutovat o odborářském požadavku na zvýšení mzdových tarifů ještě v letošním roce. Žádné informace o výsledku schůzky nebyly zveřejněny.

Poté Miloš Zeman na zasedání rady Českomoravské konfederace odborových svazů předložil návrh týkající se požadavku odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací na zvýšení mzdových tarifů. Informoval rovněž odboráře o stanovisku vlády, které podle jeho názoru vnáší do jednání určitý posun. Zároveň uvedl, že by bylo nekorektní tuto nabídku zveřejnit, dokud vyjednávání o mzdách neskončí.

Místopředseda ČSSD Vladislav Schrom opustí svou stranickou funkci

Nejpozději v listopadu opustí svou stranickou funkci místopředseda České strany sociálně demokratické /ČSSD/ Vladislav Schrom, který zasedl v představenstvu Ostravsko - karvinských dolů. Odmítl, že by odcházel kvůli sílícímu tlaku médií. Schrom neví, zda byl kvůli vstupu do OKD prověřován tajnými službami. Vláda totiž přijala usnesení, podle něhož hodlá dosazovat do firem s účastí státu její zástupce, ti však musí projít prověrkami. Sám nevidí nic špatného na tom, že jako jeden z vedoucích představitelů sociální demokracie krátce poté, co se ujala vlády, zasedne v představenstvu OKD.

Členové managementu Českých drah zvažují setrvání ve funkcích

Několik členů vedení Českých drah (ČD) zvažuje po oznámení návrhu nového složení správní rady podniku své setrvání ve funkci. Pro ČTK to uvedl mluvčí podniku Ondřej Vaněk. "Pochybují o tom, že by byli schopni nějak konstruktivně dál vést tento podnik," dodal. Podle informací z tisku navrhne ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám ve středu vládě výměnu devíti členů z celkem třináctičlenné správní rady Českých drah. Předsedou rady by se měl stát náměstek ministra pro železnici Jaroslav Vrána.

Rumlovi se nelíbí, že vláda ovlivňuje management státních podniků

Předsedovi Unie svobody Janu Rumlovi se nelíbí, že vláda politicky ovlivňuje složení managementů významných státních podniků. Připustil, že se něco podobného mohlo "tu a tam" objevit i během působení nynějšího poslance unie Karla Kühnla v čele ministerstva průmyslu a obchodu. Kühnlův postup se však podle Rumla výrazně lišil od praktik vlády Miloše Zemana. "To nebyla politická linie, jakou dnes prosazuje vláda sociální demokracie", řekl Ruml. Sociálnědemokratický kabinet začátkem srpna přijal tajné usnesení, podle něhož mají jednotliví ministři projednat návrhy na nové personální obsazení funkcí ve statutárních a kontrolních orgánech ve státních podnicích. "To, že se vláda na této praxi tajně usnesla, je navíc v příkrém rozporu k požadavku Unie svobody na co největší otevřenost a informovanost směrem k veřejnosti," řekl Ruml.

Lidovci jsou proti pozastavení privatizace

Zásadní znepokojení Křesťanské a demokratické unie - Čs.strany lidové nad zprávami o možném pozastavení privatizace některých podniků sociálnědemokratickou vládou vyjádřil předseda strany Josef Lux. Podle jeho slov je zejména nyní, v době určitého ekonomického chaosu v Rusku třeba, aby Česká republika dala jasné zprávy o tom, že nebude dělat kroky zpátky.

Za samozřejmé Josef Lux považuje, aby členové vlády sociální demokracie podali svá majetková přiznání, jako to udělala předešlá vláda Josefa Tošovského. "Považoval bych za komické, kdyby vláda sociálních demokratů a její členové odmítli podat majetková přiznání a současně chtěli po občanech této země, aby majetková přiznání podávali," řekl Lux. Podle dostupných informací údajně Zemanův kabinet v rozporu s dřívějšími sliby ČSSD již nechce zveřejňovat majetek členů vlády. Místopředseda vlády Pavel Rychetský Lidovým novinám řekl, že kromě pravidelného přiznávání příjmů ústavních činitelů za předcházející rok sociálnědemokratická vláda nic jiného nechystá.

Ministr Císař je proti vyšším samosprávním celkům

Proti vyšším samosprávním celkům (VÚSC), které mají od roku 2000 vzniknout na území České republiky, se vyslovil ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař. Přijaté rozčlenění republiky podle něj navíc neodpovídá směrnicím Evropské unie pro zakládání regionů. Podle nich má totiž v regionu žít přes jeden milión obyvatel, což některé budoucí regiony podle Císaře nesplní. Míní, že decentralizace státní správy až na města i některé obce má přispět k obnovení života v těchto sídlech, které tak zprůhlední a oživí své hospodaření. Veškeré zdroje a daně, které města vyberou by měly zůstat v jejich pokladnách, což by posílilo jejich hospodářskou samostatnost.

Vývoz ČR do EU stoupl za sedm měsíců o 35 procent na 316 mld.Kč

Vývoz ČR do zemí Evropské unie stoupl za leden až červenec meziročně o 34,9 procenta na 316,4 miliardy korun. Dovoz z EU vzrostl o 17,4 procenta na 344,7 miliardy Kč. Bilance tak skončila pro ČR pasivem 28,3 miliardy Kč. To za prvních sedm měsíců loni však činilo 59,2 miliardy Kč. Z významnějších položek zboží vykázaly největší exportní oživení stroje a dopravní prostředky.

Gruzie má zájem spolupracovat s ČR ve vojenské oblasti

Navázat užší spolupráci ve vojenské oblasti a získat zkušenosti z integračního procesu do NATO bylo hlavním tématem jednání náměstků ministrů obrany Gruzie a ČR Grigola Katamadzeho a Jaromíra Novotného. Katamadze, který je v ČR od středy na pětidenní návštěvě, s Novotným hovořil také o návrhu na uzavření dohody mezi ministerstvy obrany obou zemí o spolupráci ve vojenské oblasti. Dalšími tématy jejich rozhovorů byly otázky civilní kontroly armády a možnosti dodávek náhradních dílů pro potřeby české armády, především pro letectvo.

Ministr Vetchý se setkal s inspektorem ozbrojených sil Nizozemska

Aktuální stav přípravy české armády na vstup do struktur NATO patřil mezi témata setkání ministra obrany Vladimíra Vetchého s generálním inspektorem nizozemských královských ozbrojených sil viceadmirálem Josephusem Van Aalstem. Oba představitelé spolu dále hovořili o systémech a organizaci vnitřní kontroly ozbrojených sil.

Vojáci na Rychnovsku jsou využíváni neefektivně

Krizový štáb v Rychnově nad Kněžnou rozhodl, že stáhne bez náhrady vojáky a civilní ochranu tam, kde se zjistí, že jsou neúčelně využíváni při odklízení povodňových škod. Na neefektivní využívání vojáků krizový štáb upozornil velitel vojska územní obrany české armády Petr Voznica. Podle něj jsou vojáci někde nasazováni na práce, které nesouvisejí se stavem ohrožení.

Na příspěvek má nárok jen 50 českých romských obětí holocaustu

Pouze zhruba pět desítek českých Romů z celkem 2000 žadatelů má podle změněných podmínek Švýcarského fondu ve prospěch potřebných obětí holocaustu nárok na finanční pomoc. Změna podmínek pro udělení zcela dobrovolného příspěvku vyvolala u českých romských organizací značnou nevoli. Původně měli nárok na švýcarský humanitární příspěvek od 400 do 1000 amerických dolarů sociálně potřební Romové, kteří se do 31.prosince 1944 narodili či žili na českém území a během války prošli koncentračními tábory nebo se před nacistickou perzekucí museli skrývat. Představitelé fondu však kvůli finanční situaci podmínky změnili. Nyní může získat příspěvek pouze žadatel, který prošel koncentračním či pracovním táborem a nachází se v tíživé ekonomické situaci. Peníze nebudou vyplaceny těm, kteří se před perzekucí skrývali.

V severních Čechách roste počet kosovských Albánců

Výrazný nárůst kosovských Albánců v severních Čechách zaznamenala v tomto měsíci cizinecká policie. Jejich počet nyní odhaduje na 1000, zatímco v první polovině srpna jich bylo kolem stovky. S ohledem na zákon o pobytu cizinců, který říká, že cizinec nemůže být vyhoštěn zpět do své země, kde by byl ohrožen jeho život, zůstávají kosovští Albánci i přes některé nedostatky v dokladech na území severních Čech.

Jiří Dienstbier prorokuje válku teroristů s občanskou společností

Válka budoucnosti nepostaví proti sobě státy, nýbrž se stane nevybíravým útokem na civilizaci a proti sobě budou stát teroristé a občanská společnost. Prohlásil to podle agentury EFE zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiří Dienstbier, který se v Escorialu nedaleko Madridu účastní kursu na téma "Uprchlíci a lidská práva". Bývalý československý ministr zahraničí prorokoval, že v budoucím válečném konfliktu se střetnou "zoufalí lidé, kteří budou nebezpeční, protože nemají co ztratit," s nejrozvinutějším světem a bude to střetnutí "bez konkrétních cílů, v němž budou umírat především nevinní". Útoky Spojených států na údajné teroristické základny v Súdánu a Afghánistánu jsou podle Dienstbiera "kritizovatelné", ale "někdo to musí udělat a Spojené státy jsou nyní jedinou mocností schopnou odpovědět protiútokem na tento druh fundamentalistických agresí proti lidstvu". Ohledně situace v srbském Kosovu vyjádřil Dienstbier přesvědčení, že tamní konflikt "je neřešitelný, jelikož obě strany jsou přesvědčeny, že mají pravdu". Proto jim mezinárodní společenství musí pomoci naučit se principům demokracie, protože historicky k tomu dosud neměly příležitost.

Na Mont Blanku zahynuli tři horolezci, mezi nimi jeden Čech

Nejvyšší evropský horský vrchol Mont Blanc v Savojských Alpách (4807 metrů n.m.) si vyžádal další tři lidské životy. Jak uvedla německá tisková agentura DPA, je mezi oběťmi hor i jeden Čech. Podle tamních expertů vytváří ledová vrstva na sněhu ve vyšších výškách i z relativně snadných úseků extrémně nebezpečné, což se stalo osudné i skupince dvou Francouzů a jednomu Čechovi. Podle agentury je zatím známo jen to, že pocházel z Brna.

V Praze byl otevřen Dobročinný obchod Nadace Sue Ryderové

Ve Štěpánské ulici v Praze 1 byl slavnostně otevřen Dobročinný obchod nadace Sue Ryderové. Zákazníci si zde budou moci koupit oblečení, knihy, kosmetiku, sklo a bytové doplňky, které pocházejí ze sbírek, darů nebo jsou sponzorsky dotované. Veškerý výtěžek z prodeje je určen na financování vybavení a provozu 1.Domova Sue Ryderové v ČR. Domov bude určen pro chronicky nemocné seniory, komunitní centrum bude sloužit nejširší veřejnosti. První část domova by měla být otevřena již na sklonku letošního roku.

Dnes bude premiéra české verze muzikálu Evita

Po třech generálkách za účasti veřejnosti se dnes v pražském Divadle uskuteční premiéra české verze amerického muzikálu Evita. Režisér Petr Novotný se zařekl, že nikdy nebude říkat, jak dlouho ta která inscenace vydrží v repertoáru, neboť po premiéře rockové opery Jesus Christ Superstar prohrál několik sázek. I když je známým skeptikem, ani v nejbujnější fantazii by ho prý nenapadlo, že ježíšovský projekt bude Spirálu plnit téměř čtyři roky. Zájem diváků o Evitu předčil očekávání producentů, neboť v předprodeji byly již prodány vstupenky za osm miliónů korun, což je zhruba polovina vynaložených nákladů.

Čeští a němečtí malíři tvoří na pomoc kostelu ve Výsluní

Skupina německých a českých malířů se účastní v těchto dnech ve Vejprtech na Chomutovsku sympozia v rámci projektu tamní Galerie "H". Polovinu obrazů vzniklých při sympoziu malíři věnují dětskému oddělení lounské nemocnice. Výtěžek z prodeje druhé poloviny má přispět sbírce na záchranu kostela svatého Václava v obci Výsluní. Kostel je téměř poslední připomínkou specifické krušnohorské architektury, která je na české straně hor již téměř zlikvidovaná. Kostel ve Výsluní vyhořel před zhruba sedmnácti lety a od této doby chátrá. Naposledy ožil při natáčení filmu Zapomenuté světlo. Kostel byl založen ve středověku a v polovině minulého století přestavěn do současné pseudorománské podoby.

V Brně začaly Historické dny

Historické tržiště s prodejem stylového zboží a předváděním dobových řemesel, vojenský historický průvod centrem města i komponovaný večer budou tvořit náplň dvoudenních Historických dnů, které začaly v Brně. Dobový kolorit tržiště na náměstí Svobody vedle tří desítek stánků dokreslují i vojenské tábory z různých historických období a epizody ze života obyvatel Brna. Historické dny jsou součástí Brněnských lidových slavností, které začaly již v polovině srpna připomínkou úspěšné obrany města proti Švédům v roce 1645.

Režisér Luc Besson dokončuje na Bruntálsku natáčení velkých scén

Francouzký režisér Luc Besson, který na březích přehradní nádrže Slezská Harta na Bruntálsku točí svůj nejnovější velkofilm o Johance z Arku, dokončí tento týden natáčení monumentálních bojových obrazů, kterých se kromě herců účastní na 1500 komparsistů, kaskadérů a živých zvířat. "Teď točíme ty největší válečné scény, příští týden už budou na scéně jen tři či čtyři stovky lidí," řekl jeden z členů týmu české produkce. Natáčení provázejí mimořádná bezpečnostní opatření a všichni lidé, kteří se na vzniku historického velkofilmu podílejí, jsou vázáni přísným mlčením. Film Luca Bessona, který natočil mimo jiné snímky Leon, Brutální Nikita či Pátý element, má mít premiéru příští rok.

Lech Walesa tráví dovolenou v ČR

První soukromou dovolenou po třiceti letech se rozhodl bývalý polský prezident Lech Walesa trávit společně s rodinou v České republice. Mimo jiné navštívil Svatý Hostýn u Bystřice pod Hostýnem, kde se v bazilice Nanebevzetí Panny Marie pomodlil. V restauraci Mlýn Brusenka v nedalekém Brusném novinářům prozradil, že se setkal s předsedou Unie svobody Janem Rumlem. "Setkal jsem se s ním čistě náhodně v Kroměříži, kde jsme společně navštívili Arcibiskupské vinné sklepy," řekl Walesa.

Byli vylosováni pohároví soupeři českých fotbalových klubů

Byli vylosováni soupeři českých fotbalových klubů v poháru UEFA a v Poháru vítězů pohárů. Jablonec nastoupí v Poháru vítězů pohárů proti kyperskému klubu Apollon Limassol. Fotbalisté pražské Sparty se v poháru UEFA střetnou se španělským klubem Real Sociedad San Sebastian. Slavia nastoupí proti vítězi této soutěže z roku 1997 německému Schalke 04. Atraktivního soupeře přidělil los fotbalistům Sigmy Olomouc, kteří se střetnou s Olympiquem Marseille.

Počasí

A ještě informace o počasí. Dnes je oblačno, místy zataženo s přeháňkami. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Rádia Praha.