Zprávy sobota, 30. prosince 2000

Josef Kubeczka

Prezidenti Klestil a Havel společně oslovili obyvatele svých zemí

Rakouský prezident Thomas Klestil a jeho český protějšek Václav Havel oslovili novoročními přáními rakouskou i českou veřejnost, a to prostřednictvím deníků svých zemí. Příspěvky obou prezidentů otiskla Mladá fronta Dnes (MfD); Klestilův se podle agentury APA objeví také v rakouském Standardu a Havel osloví Rakušany exkluzívně ve vídeňském Standardu. Klestil v MfD vyjadřuje naději, že jeho země bude brzy plně obklopena státy, které budou stejně jako Česká republika a Rakousko součástí společné mírové, svobodné a prosperující Evropy, jež skoncuje s nepřátelstvím a chutí po odplatě, ale také s poručníkováním a nadřazováním. Václav Havel v novoročním poselství napsal, že se česko-rakouské vztahy nacházejí v jakémsi poločase: "teprve deset let se rozvíjejí bez utkvělého, ba uhranutého pohledu na železnou oponu, která nerozdělovala pouze nás, nýbrž i celou Evropu". Podle Havla však těchto deset let bylo velmi dobrým, ne-li historicky vůbec nejlepším obdobím.

Kritická situace v České televizi trvá

Na pátečním jednání Rady České televize (ČT) nepadl návrh na odvolání ředitele ČT Jiřího Hodače. ČTK to v přestávce schůze řekla členka rady Jana Dědečková, podle níž ani takový návrh nepadne. Rada pouze vyzvala ředitele, aby "všemi zákonnými prostředky" zajistil poskytování veřejné služby, tedy televizní vysílání. To je stále na pokyn Hodače přerušováno v době živých zpravodajských pořadů, které připravuje tým zaměstnanců neuznávajících ředitele ani jím jmenované vedoucí pracovníky. Ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková ČTK řekla, že zprávy nemůže připravit, protože k tomu nemá "to základní, místo". V prostorách zpravodajství totiž stále zůstávají vzbouřenci, kteří nereagují na výzvy k jejich vyklizení. Hodač vysvětloval radním svůj postup v krizi ve veřejnoprávní televizi.

Před Hodačem hovořili radní se zástupci televizních odborů, kteří je požádali, aby okamžitě obnovili vysílání. "Vysílání jede tak, jako jelo vždycky, jenom jeden člověk (Hodač) se rozhodl, že ho znemožní pouštět ven," řekl šéf televizních odborů Antonín Dekoj na dotaz ČTK. Odboráři také řekli, že s novým ředitelem nebudou jednat.

Mezitím se v Radě ČR pro rozhlasové a televizní vysílání rozpoutal spor o to, jak interpretovat její čtvrteční usnesení. Předseda rady Petr Muchka totiž v médiích několikrát uvedl, že "vedením televize" nemusí být míněno současné vedení Jiřího Hodače. Sedm ze současných deseti členů rady se proti takovému výkladu postavilo a konstatovalo, že vedením ČT je její statutární orgán, což je podle zákona ředitel. Rada ve čtvrtečním usnesení uvedla, že za jediné legální lze považovat vysílání kontrolované vedením.

Česká pošta registruje na celém území republiky zvýšený počet lidí, kteří odhlašují koncesionářské poplatky za televizní přijímače. Řekl to mluvčí pošty Ladislav Vančura. Veřejnoprávní Česká televize přerušila od středečního do čtvrtečního večera své vysílání na obou programech kvůli sporu jejího generálního ředitele Jiřího Hodače s podřízenými, kteří ho nerespektují.

Předseda Občanské demokratické strany a Poslanecké sněmovny Václav Klaus svolal na 2. ledna jednání předsedů "všech demokratických politických stran" zastoupených v Poslanecké sněmovně. Jednání bude souviset s mimořádnou schůzí sněmovny, která se uskuteční 5. ledna a bude se zabývat situací v České televizi. Schůze Senátu ke stejnému tématu se uskuteční ve středu 3. ledna.

K vyřešení více než týden trvající krize v České televizi je podle politické rady čtyřkoalice Křesťanské a demokratické unie- Československé strany lidové, Unie svobody, Občanské demokratické aliance a Demokratické unie zapotřebí naplnit pět minimálních předpokladů. Uvádí se to v prohlášení rady k situaci v ČT, které ČTK zaslal mluvčí Unie svobody Patrik Nacher. Podle politické rady čtyřkoalice by měl okamžitě odstoupit z funkce generální ředitel ČT Jiří Hodač, protože "nezvládl situaci" poté, co jeho jmenování odmítla uznat část zaměstnanců ČT. Pravomoci generálního ředitele by pak měly přejít na jeho statutárního zástupce, navrhuje čtyřkoalice. Demokratické politické strany by se podle ní měly zavázat, že odpolitizují jednotlivé mediální rady, a to "zejména volbou jejich členů různými ústavními institucemi na základě relevantních demokratických skupin, zastupujících veřejnost". Zbývajícími dvěma kroky by podle čtyřkoaliace mělo být obnovení normálního a nepřerušovaného vysílání ČT a následné ukončení protestních akcí. Čtyřkoalice pokládá další pokračování "nenormální situace" kolem ČT za neúnosné a pokládá za nezbytné, aby všechny strany neprodleně dospěly k přijatelnému řešení".

Krize kolem ČT nadále poutá pozornost zahraničí

Krizi kolem České televize (ČT) věnují zahraniční sdělovací prostředky velkou pozornost. Přitom většinou dávají najevo sympatie s postupem protestujících televizních redaktorů.

Německé televizní stanice ARD a ZDF stejně jako rozhlas Deutschlandfunk věnovaly tomuto konfliktu několik krátkých původních reportáží s nelichotivými komentáři k pozadí instalace nového vedení ČT. Jedenáct let po společenském zvratu se zdá, že opět jde o základní práva - o svobodu tisku a svobodu vyjadřování, konstatovala televize ARD o situaci v České republice. Protest se podle ní zaměřuje proti stranickému souputníkovi Václava Klause Jiřímu Hodačovi a bývalé Klausově poradkyni Janě Bobošíkové. Nového ředitele ČT označuje ARD za novináře, který v minulosti nebyl aktivní ve prospěch žurnalismu, ale "v zájmu vrchnosti". Za nynější krize navíc Hodač "nechává produkovat neprofesionální kontrazprávy".

Stanice ZDF uvedla, že prezident Václav Havel, který se postavil za vzbouřence, nyní stojí před prekérním rozhodnutím, kde vysílat tradiční novoroční projev. Rozhlasová stanice Deutschlandfunk soudí, že "válka" o televizi se stala "válkou nervů": spor přitom zdaleka není ukončen navzdory Hodačovu dílčímu vítězství, když Rada ČT označila jím vysílané zprávy za legální.

Německé listy v obsáhlých materiálech hodnotí spor o Českou televizi a boj novinářů za svobodu tisku jako politickou krizi. Jednoznačně se shodují v názoru, že nynější situace je důsledkem tzv. opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS. Revolta pražských redaktorů dává nahlédnout do nitra české politiky, konstatuje Süddeutsche Zeitung. Jen na první pohled totiž jde o televizní radu, která funguje jako plnič pokynů parlamentní většiny. Ve skutečnosti jde o parlament samotný.

Podle britského listu The Times nynější konflikt o ČT podivně připomíná revoluci z roku 1989, kdy byl ve střední Evropě svržen komunismus. Hodač je podle svých kritiků příliš napojen na konzervativní ODS Václava Klause známého tím, že preferuje privatizaci státní televize. Proto na Hodače pohlížejí zaměstnanci televize s podezřením, píše britský deník. Dodává, že "politicky kontroverzní" Hodač zcela určitě necouvne před konfrontací.

List International Herald Tribune (IHT) napsal, že spor okolo nového ředitele ČT ztemnil o svátcích televizní obrazovky, přivedl do ulic tisíce lidí, vtáhl prezidenta Václava Havla a nastolil vážné otázky o průhlednosti české politiky. A to v době, kdy se ČR chce stát členem EU. Příčinou vypnutí dvou programů ČT byl podle IHT nejen boj mezi novým ředitelem a zaměstnanci - jde především o projev zamlženosti postkomunistické politické scény za situace, kdy hlavní opoziční strana ODS spočívá v pohodlném obětí se sociálnědemokratickou vládou, tvrdí IHT.

Představitel Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Freimut Duve, který se zabývá svobodou sdělovacích prostředků, vyjádřil obavu z konfliktu mezi novým generálním ředitelem ČT a novináři. Prohlásil, že požádal české ministerstvo zahraničí, aby mu situaci objasnilo, a dodal, že "jako bývalý editor českých politických spisů, mezi nimi spisů Václava Havla, sleduje s velkým uznáním projevy solidarity českých autorů a intelektuálů s novináři."

Polský list Rzeczpospolita o protestech proti pokusu o politické ovládnutí ČT napsal, že "věčným konformistům Čechům, neschopným heroických gest, se tentokrát podařilo zúčtovat s minulostí lépe než Polákům."

Rovněž agentura AFP v obsáhlém materiálu upozorňuje, že "otevřený konflikt mezi novináři a novým generálním ředitelem ČT odkryl mezery v české audiovizuální legislativě a vyjevil tlak, který politici vyvíjejí na veřejnoprávní televizi".

Ministr Vetchý odvolal šéfa Národního úřadu pro vyzbrojování Štefce

Ministr obrany Vladimír Vetchý odvolal z funkce ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování ministerstva obrany Jaroslava Štefce. Ten podle ministra "nesplnil očekávání, která jsou spojená s výkonem funkce ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování". ČTK to bez bližších podrobností řekl ministrův mluvčí Milan Řepka. Podle vysoce postaveného důvěryhodného zdroje ČTK na ministerstvu obrany byly hlavním důvodem Štefcova odvolání problémy se zadávací dokumentací k výběrovému řízení na nové nadzvukové letouny, kvůli nimž vláda vyhlášení tendru již několikrát odložila.

Armáda získala první dva nové podzvukové letouny L-159

První dva podzvukové letouny L-159 převzaly v pátek do své výzbroje české vzdušné síly. Oba stroje přistály po ukončeném přejímacím řízení na základně v Čáslavi, kde budou zařazeny do systému leteckého výcviku. Další dodávky letounů L-159 budou pokračovat v roce 2001, řekl ČTK mluvčí velitele vzdušných sil Petr Fajl. Získáním prvních dvou ze 72 letounů L-159 letectvo podle něj učinilo další praktický krok ke své tolik potřebné a dlouho očekávané modernizaci a k plnohodnotnému zařazení do vzdušných sil NATO. První cvičné lety na těchto strojích by měly v Čáslavi začít v únoru, uvedl velitel čáslavské základny Jiří Bis.

Růst českého HDP je založen na příznivé změně jeho struktury

Vstup české ekonomiky do fáze zotavení a postupného oživování hospodářského růstu je založen na takových posunech ve struktuře agregátní poptávky, na které je možné pohlížet s nadějemi. Ve zveřejněné analýze vývoje domácí ekonomiky to uvádí Český statistický úřad (ČSÚ). Analýzu, která ponechává odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) České republiky za celý letošní rok na předchozích 2,7 procenta, ČTK poskytl mluvčí úřadu Ladislav Pištora. "Poprvé od roku 1996 se zastavily poklesy investiční poptávky a nastal obrat k růstové expanzi," dodává ČSÚ s tím, že k oživení došlo i u dalších složek domácí poptávky. Hospodářský růst pak na rozdíl od minulých let brzdí schodek obchodní bilance, uvádí ČSÚ.

K pozitivním rysům vývoje domácí ekonomiky se kromě hospodářského oživení řadí i mírná míra inflace, pokles nezaměstnanosti a rychlejší růst produktivity práce než mezd. Určité obavy z budoucí nerovnováhy vzbuzuje saldo platební bilance, vyplývá z analýzy ČSÚ. Inflace dosáhla v září 3,3 procenta. "Příznivý vývoj inflace byl podmíněn jak zpomalením růstu jednotkových pracovních nákladů, tak i pouze mírným růstem domácí poptávky," vysvětlil ČSÚ.

Komerční banka podepsala s KoB smlouvu o garancích

Komerční banka uzavřela v pátek s Konsolidační bankou smlouvu o garanci na krytí zrát ze svých rizikových aktiv v maximální výši 20 miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí banky Marie Růžičková. Smlouva byla uzavřena na základě usnesení vlády z 18. prosince. Garance se vztahuje na problémová aktiva ze skupiny tři až pět podle klasifikace České národní banky. Jde o aktiva nestandardní, pochybná a ztrátová tak, jak budou klasifikována a ověřena auditorem k 31. prosinci 2000. Garance jsou časově omezeny, a smlouva tak pokrývá ztráty z těchto aktiv, vzniklé do 31. prosince 2003. Komerční banka přitom bude nadále portfolio rizikových aktiv spravovat s cílem maximalizovat jejich návratnost. Finanční vypořádání, vyplývající ze smlouvy, pak musí být provedeno nejpozději do 30. června 2004, dodala mluvčí banky s tím, že účinnost smlouvy je vázána ještě na souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Německá prokuratura žaluje terezínského dozorce Mallotha

Německá prokuratura v Mnichově podala obžalobu na někdejšího příslušníka nacistických jednotek SS Antona Mallotha (88), který je viněn, že za války jako dozorce v Terezíně umučil k smrti tři lidi. ČTK o tom informoval příslušný státní zástupce Manfred Wick. Soud nyní prostuduje spisový materiál a rozhodne o termínu hlavního líčení. Podle žalobce Wicka to může trvat několik týdnů. S obžalobou byl seznámen i Malloth, který je od května ve vyšetřovací vazbě, jakož i jeho právní zástupce.

V Temelíně pokračují testy turbíny; výkon reaktoru 28,6 procenta

V prvním výrobním bloku jihočeské jaderné elektrárny Temelín pokračují testy, které souvisejí s vyvažováním turbíny. Václav Brom z útvaru tiskového mluvčího elektrárny ČTK řekl, že výkon reaktoru (prvního bloku), který je nyní 28,6 procenta, se řídí požadavky pracovníků společnosti Škoda Energo závod Turbíny. "Testování turbíny bude pokračovat i v sobotu. Při něm bude krátkodobě, zhruba na dvě až tři hodiny, opakovaně přifázována turbína k elektrické rozvodné síti. Další postup podle programu spouštění prvního bloku pak bude záviset na výsledcích testů turbíny," dodal Brom.

Kardinál Vlk bude sloužit na Silvestra dvě a 1. ledna jednu mši

Poděkování a prosba o Boží pomoc do nového roku bude součástí mše, kterou má 31. prosince vpodvečer sloužit v katedrále sv. Víta na Hradě pražský arcibiskup a český katolický primas Miloslav Vlk. Poslední den roku 2000 má kardinál Vlk podle České biskupské konference v plánu dvě bohoslužby - před mší na Hradčanech ještě jednu dopoledne v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze - Karlíně. Ráno 1. ledna 2001 ve Světový den modliteb za mír potom nejvyšší český církevní hodnostář povede mši opět u sv. Víta.

Vstup do 3. tisíciletí je podle biskupa Malého výzvou k zamyšlení

Katolický biskup Václav Malý chápe vstup do roku 2001 jako výzvu všem k zamyšlení o sobě samých a o spoluzodpovědnosti za vlastní život i životy ostatních lidí. ČTK řekl, že vstup do třetího tisíciletí je možné chápat jako důležitý přelom, i když to nemusí znamenat zvláštní úkony. "Nemá cenu obestírat datum 1. ledna 2001 nějakou magií, rituály a přehnanými očekáváními, ale člověk potřebuje ve svém životě nějaký rytmus a v tomto smyslu chápu první leden jako důležitou nabídku," řekl Václav Malý.

Během na dlouhou trať nazval biskup Václav Malý snahu katolické církve vyvolat dokumentem k sociálním otázkám nazvaným Pokoj a dobro celonárodní diskusi. Listopadový materiál, tři roky připravovaný, poukazuje na nejpalčivější problémy společnosti a poskytuje analýzu polistopadového vývoje z hlediska sociálního učení církve. "Cílem je vyvolat celonárodní diskusi, ale buďme střízliví, dosažitelným cílem by byla setkání, kde by se o těchto věcech hovořilo," řekl ČTK biskup Malý. Jeho představou je, že by se tématy nastolenými dokumentem zabývala i grémia politických stran, která mají sociální otázky na starosti; záleží to ovšem na vůli stran, připomněl biskup Malý.

Pražané možná potkají o silvestrovské noci v ulicích i Václava Havla

Pražané budou zřejmě mít možnost potkat o silvestrovské noci v ulicích metropole prezidenta Václava Havla. Se svou chotí Dagmar totiž uvažuje o procházce Prahou. "Prezident dal najevo, že by se rád podíval po městě," řekl na dotaz ČTK jeho mluvčí Ladislav Špaček. Kdy a kde se přesně bude Havel v noci na Nový rok nacházet, však jeho mluvčí neprozradil, neboť jde o prezidentův soukromý program. "Prezident žádný harmonogram nemá určen a záleží na něm, zda se mu bude chtít, jemu a jeho paní, vyrazit do města. A jestli ano, tak bude zase záležet na tom, kam," řekl Špaček.

Litomyšl má šanci proniknout prostřednictvím televize do Japonska

Východočeská Litomyšl se svými renesančními památkami má šanci proniknout prostřednictvím televize do japonských domácností. Japonská televizní společnost TBS Vision chce do svého seriálu, mapujícího památky zapsané v Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO, zařadit i díl o zámeckém areálu v Litomyšli. Seriál, který má již více než 200 dílů, vysílá japonská televize v neděli v hlavním vysílacím čase. Jeho prostřednictvím již Japonci poznali Prahu a Český Krumlov. Díl o Litomyšli by měl mít moto Nejkrásnější renesanční stavba na sever od Alp.

Výstava o moravských Lucemburcích skončí na Nový rok

Poslední příležitost navštívit rozsáhlou výstavu Moravští Lucemburkové na brněnském hradě Špilberk mají milovníci historie v sobotu a na Nový rok, kdy bude výstava slavnostně zakončena. Na Nový rok bude navíc veřejnosti poprvé umožněn vstup do zrekonstruovaného východního křídla hradu a na rozhlednu. V prvním dni nového tisíciletí budou moci návštěvníci při vstupu do hradu získat pamětní vstupenky na jméno, které budou dokumentovat osobní účast příchozích na hrad v tento výjimečný den. Po celý den bude na Špilberku v provozu zvláštní poštovní přepážka, kde budou pracovníci pošty vydávat příležitostné razítko.

Skupina Olympic zahraje na Silvestra Čechům a Slovákům v Denveru

Legendární česká rocková skupina Olympic, na domácí scéně populární od 60. let, odletěla do USA, kde poslední den roku vystoupí v Denveru ve státě Colorado na II. mezinárodním Silvestru Čechů a Slováků. "Olympici" byli letos v USA mezi českou a slovenskou rockovou špičkou již v srpnu při prvním ročníku československého rockového festivalu v Yorkvillu, v severoamerickém státě Illinois.

Ze sportu:

Čeští hokejoví reprezentanti do dvaceti let vyhráli na juniorském mistrovství světa v Moskvě i svůj třetí zápas a po vítězství nad Spojenými státy 4:2 mají jistotu, že do čtvrtfinále postoupí z prvního místa ve skupině A. V posledním utkání v základní skupině čeká český tým v neděli Slovensko.

Hokejisté pražské Sparty prohráli ve třetím utkání na Spenglerově poháru v Davosu s obhájci loňského prvenství z Kolína nad Rýnem vysoko 1:5 a vidina účasti v nedělním finále se jim výrazně vzdálila. Němci dosáhli první výhry v normální hrací době a vyšvihli se do čela tabulky. Čestný úspěch poražených vstřelil Ondřej Kratěna.

Nor Kristian Hammer vyhrál páteční sprint Světového poháru v severské kombinaci v Lillehammeru. Český reprezentant Ladislav Rygl vybojoval desáté místo, na které se probojoval z jedenadvacátého po skokanské části. Další český sdruženář Milan Kučera dokončil závod jako dvacátý.

Skokan na lyžích Michal Doležal nepostoupil do druhého kola úvodního závodu Turné čtyř můstků v německém Oberstdorfu a zůstane bez bodu do Světového poháru. Doležal v prvním kole skočil 104 metrů a prohrál s Martinem Höllwarthem. Doležal skončí celkově osmatřicátý.

Lukáš Bauer a Kamila Rajdlová vyhráli páteční závody Českého poháru v běhu na lyžích. Bauer na Horních Mísečkách nenašel přemožitele na klasické desítce, Rajdlová vyhrála poloviční trať.

Kouč českého reprezentančího fotbalového týmu Jozef Chovanec je mezi šesti kandidáty, z nichž bude 8. ledna vybrán nejlepší světový trenér národních týmů roku 2000. Oznámili to pořadatelé ankety z Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků.

Karel Jarolím povede fotbalisty pražské Slavie i v jarní sezóně. Představenstvo klubu mu v pátek vyslovilo důvěru a ukončilo tak dohady o obsazení místa trenéra. Jarolímovými asistenty budou dosavadní trenér béčka Dušan Uhrin mladší a Pavel Řehák, který zároveň převezme funkci vedoucího mužstva.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky nebo sněžení. Teploty minus 3 až plus 1 stupeň Celsia.