Zprávy středa, 01. dubna 1998

Zprávy 1.4.98

Vítejte při sledování zpravodajské relace Radia Praha, kterou dnes připravila Evelina Himalová.

A nyní zprávy podrobné:

ČR chce ukončit jednání o přijetí do EU do roku 2000

Česká republika chce ukončit jednání o přijetí do Evropské unie do roku 2000, aby se mohla stát jejím členem v prvních letech příštího století. Řekl to v úterý v Bruselu ministr zahraničí Jaroslav Šedivý svým protějškům z 15 členských států EU. Šéf britské diplomacie Robin Cook, úřadující předseda Rady Evropské unie, ve svém projevu naopak žádný termín nezmínil. Ministr Šedivý zahájil jménem České republiky oficiální rozhovory o přistoupení, jejichž cílem je vyjednat podmínky vstupu do Evropské unie. Vyložil, že Česká republika je připravena převzít a aplikovat "acquis communautaire" Evropské unie.

O podmínkách dokončení privatizace uhelných těžebních společností se bude jednat dnes

Krizový štáb hornických odborů přijal výzvu vlády k dnešnímu jednání o podmínkách dokončení privatizace uhelných těžebních společností. Vládu bude na jednání zastupovat její místopředseda Josef Lux pro svoji zkušenost s jednání s odbory a ministr průmyslu a obchodu Karel Kuhnl, jemuž resort hornictví přísluší. Krizový štáb Odborového svazu pracovníků hornictví v úterý rozhodl, že na nabídku vlády k jednání přistoupí, ale stávkovou pohotovost nepřeruší. Podle šéfa odborového svazu Cyrila Zapletela horníci vyčkají, jaké záruky jim vláda nabídne proti případnému uzavírání dolů.

Železničáři solidární s horníky

Železniční odbory zahájí stávku, pokud se jejich předákům nepodaří do konce dubna vyjednáváním zabránit překotné privatizaci a pronájmům železničních provozů a tratí. Odborové sdružení železničářů v úterý rovněž oznámilo, že je připraveno solidárně stávkovat s horníky, kteří protestují proti vládou chystanému dokončení privatizace hnědouhelných těžebních firem.

Humanitární pomoc rodinám srbských horníků

Česká republika poskytla rodinám srbských horníků, kteří v polovině ledna zahynuli při důlním neštěstí, humanitární pomoc ve výši 580.000 korun. ČTK o tom v úterý informoval ředitel tiskového odboru ministerstva zahraničí Rudolf Hykl. Při výbuchu metanu v hloubkovém dole Soko a následkem požáru tehdy přišlo o život 29 horníků ve věku od 24 do 64 let a další dvacítka byla zraněna.

Poslanci se neshodli v názoru, zda má nový vysokoškolský zákon zavést školné

Projednáváním návrhu vysokoškolského zákona pokračovala v úterý po třídenním přerušení březnová schůze Poslanecké sněmovny. Spor o to, zda má nový zákon zavést školné, rozdělila opět poslance na dva názorové tábory. Zatímco pravicoví se v rozpravě k návrhu zákona o vysokých školách přimlouvali za jeho zavedení, levicová a republikánská opozice školné důrazně odmítala. Konečné hlasování o přijetí zmíněného zákona lze očekávat v druhé polovině týdne.

Poslanci ČSSD odmítají změnu volebního systému

Poslanci sociální demokracie odmítají iniciativu Unie svobody, která chce usilovat o změnu volebního systému tak, aby se do Poslanecké sněmovny volilo většinovým systémem namísto poměrného a do Senátu naopak poměrným místo většinového. Po jednání poslaneckého klubu ČSSD to v úterý řekl jeho šéf Stanislav Gross. Unie svobody řadí prosazení změny volebního systému k nejdůležitějším bodům svého volebního programu.

Senátoři ODS se budou podílet na kampani pro volby do Sněmovny

Senátoři Občanské demokratické strany se chtějí aktivně zapojit do volební kampaně před nadcházejícími předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny. Předseda senátorského klubu ODS Milan Kondr to sdělil v úterý ČTK s tím, že kampaň se vzhledem k omezeným finančním prostředkům bude patrně značně podobat té před senátními volbami, tedy nikoli na billboardech či ve velkých médiích, ale především na ulici. Kromě toho se mají senátoři zapojit přímo do mítinků a dalších akcí, které budou kandidáti pořádat v regionech. Spolupracovat rovněž chtějí na tvorbě volebního programu své strany.

Vyšetřování bývalého výkonného místopředsedy ODS Libora Nováka ještě potrvá

Jak uvedl obvodní státní zástupce pro Prahu l Ondřej Lázna, vyšetřování případu bývalého výkonného místopředsedy ODS Libora Nováka potrvá ještě zhruba měsíc. Policie Libora Nováka obvinila, že stát připravil na daních zhruba o půl miliónu korun. Toho se měl dopustit tím, že v daňovém přiznání ODS za rok 1995 rozepsal dva sponzorské dary na více dárců, než kolik jich bylo ve skutečnosti. Bývalý místopředseda strany byl minulý týden propuštěn z vazby z pankrácké věznice.

Republikán Mozga nařkl Miroslava Sládka z nehospodárného nakladání s penězi pro SPR-RSČ

Z nehospodárného nakládání s finančními prostředky poskytovanými ze státního rozpočtu Sdružení pro republiku - Republikánské strany Československa obvinil předsedu strany Miroslava Sládka bývalý místopředseda SPR-RSČ Pavel Mozga. V dopise ministerstvu vnitra, který v úterý získala ČTK, Pavel Mozga tvrdí, že "veškeré finance SPR-RSČ jsou jen a jen Miroslava Sládka a jakákoli zmínka o penězích je důvodem k vyloučení ze strany".

Bamberskou aférou sociálních demokratů se bude zabývat zvláštní odbor úřadu vyšetřování

Trestním oznámením na neznámého pachatele pro podezření z trestného činu sabotáže, které v souvislosti s tzv. bamberskou aférou podala ČSSD, se bude zabývat zvláštní odbor republikového úřadu vyšetřování. ČTK to sdělil Samuel Troschka z tiskového oddělení ministerstva vnitra. O přidělení případu zmíněnému odboru v úterý po jednání s ředitelem pražského úřadu vyšetřování rozhodl šéf Úřadu vyšetřování pro Českou republiku Jan Kuběnka.

Podle průzkumu IVVM si většina občanů přeje předčasné volby

Většina občanů si přeje předčasné volby, ale pronikavé zlepšení situace v České republice od nich neočekává. Pro předčasné volby se v březnu jako v únoru vyslovilo 73 procent obyvatel, zatímco opačné stanovisko zaujalo 14 procent dotázaných. Výrazné zlepšení situace si od příštích voleb slibuje pouhých šest procent občanů, alespoň částečné zlepšení očekává 28 procent obyvatel. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky v úterý ČTK poskytl Institut pro výzkum veřejného mínění.

Prezident Havel se setkal s předsedou Unie svobody Janem Rumlem

V rámci svého neoficiálního programu se v úterý odpoledne sešel prezident Václav Havel s předsedou Unie svobody Janem Rumlem. V jedenapůlhodinovém rozhovoru spolu rozebírali politickou situaci před volbami i alternativy možného povolebního vývoje. Schůzka se uskutečnila v rámci série prezidentových politických rozhovorů, při nichž si chce před volbami zmapovat českou politickou scénu. Minulý týden se takto například sešel s nezařazeným poslancem Jozefem Wagnerem.

US bude možná prosazovat přímou volbu prezidenta

Předseda Unie svobody Jan Ruml nevyloučil, že jeho strana bude prosazovat přímou volbu prezidenta. Diskuse na toto téma není ještě ukončena a ve straně zatím nevládne všeobecný konsensus, uvedl Jan Ruml na úterní tiskové konferenci. Osobně, jak dodal, je velkým příznivcem přímé volby prezidenta. Jan Ruml dále informoval novináře, že unie je znepokojena signály o omezování soukromého sektoru ve zdravotnictví. Zastává názor, že stát by měl především transformovat a restrukturalizovat státní zdravotnická zařízení a neomezovat prostor pro působení soukromého sektoru. V podobném smyslu se v úterý vyjádřil Svaz soukromých lékařů a podnikatelů ve zdravotnictví.

Protest občanů proti rušení některých oddělení hranické soukromé nemocnice

Přes 10.000 obyvatel Hranic na Přerovsku a okolních obcí podepsalo petici proti rozhodnutí výběrové komise, která odsoudila k zániku některá oddělení soukromé nemocnice v Hranicích a doporučila pojišťovnám podepsat se zařízením smlouvu na dva roky. Hranický městský úřad hodlá petici tento týden zaslat ministryni zdravotnictví Zuzaně Roithové.

Podle Svazu zdravotních pojišťoven by za případné schodky v platbách měla převzít zodpovědnost vláda

Přestože nové ceny zdravotní péče, které vláda vyhlásila v pondělí, platí už ode dneška, počká Všeobecná zdravotní pojišťovna s uzavíráním dodatků ke smlouvám s novými cenami ještě několik dní. ČTK to v úterý řekl ústřední ředitel VZP Jiří Němec. Podobný přístup lze očekávat i od zaměstnaneckých pojišťoven, jak potvrdil prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera.

Ústřední ředitel VZP Jiří Němec iniciuje na příští týden mimořádné jednání správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, aby rozhodla, jak se největší zdravotní pojišťovna v České republice postaví k rozhodnutí vlády zvýšit ceny ve zdravotnictví o čtyři procenta. Jiří Němec ČTK potvrdil, že je proti tomuto zvýšení.

Svaz zdravotních pojišťoven se obrátil na vládu s tím, aby na sebe převzala odpovědnost za případné schodky zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Podle prezidenta Svazu Vladimíra Kothery zdravotní pojišťovny vládě vyčítají, že při rozhodování o cenách péče nerespektovala jejich ekonomické analýzy.

ČNB potvrdila, že intervenovala přímo na trhu v neprospěch měny

Mluvčí České národní banky Martin Švehla v úterý pro ČTK potvrdil, že Česká národní banka intervenovala na devizovém trhu v neprospěch koruny. Svým zásahem tak chtěla zastavit rychlé posilování koruny z posledních týdnů. Podle Martina Švehly ČNB nakoupila do devizových rezerv stovky miliónů marek.

Koruna v úterý, kdy její kurs výrazně posílil a donutil centrální banku k intervenci, končila obchodování na 18,50 Kč za marku. Dealer ČSOB Petr Korous ČTK řekl, že koruna v průběhu bouřlivého dne vystoupala až na 18,25 Kč/DEM, což je její nejsilnější hodnota proti marce od opuštění fluktuačního pásma loni na jaře. Proti dolaru byla koruna okolo 17:30 na 34,19 Kč/USD.

Prezident Havel se sešel s bývalými politickými vězni

Oběti komunismu musejí podle prezidenta Václava Havla jako varovné zrcadlo společnosti nyní té současné svobodné vydat svá svědectví o násilí a diktatuře. Prezident v projevu k více než tisícovce bývalých politických vězňů, kteři si v úterý na pražský Žofín přišli připomenout 30. výročí založení protikomunisticky orientovaného klubu K 231, připustil, že nedostatečné vyrovnání se s minulostí je mimo jiné důsledkem "sametového" převzetí moci před osmi lety.

Dnes vstupuje v ČR v platnost rámcová úmluva o ochraně menšin

Rámcová úmluva o ochraně národnostních menšin, která zavazuje její signatáře k boji proti diskriminaci a k podpoře úplné a skutečné rovnosti, vstupuje pro Českou republiku v platnost dnešním dnem. Úmluva mimo jiné zdůrazňuje i nutnost podílu příslušníků menšin na veřejné správě. Stejně jako další státy, které úmluvu podepsaly, bude Česká republika muset prosazovat podmínky nezbytné k uchování a rozvíjení kultury a identity národnostních menšin a jejich členům zajistit svobodu shromažďování, spolčování, projevu a náboženství. Ratifikační listinu k úmluvě předala Česká republika ve Štrasburku generálnímu tajemníkovi Rady Evropy koncem loňského roku jako šestnáctý stát ze čtyřicítky jejích členů. Nedlouho předtím ji schválily obě komory českého parlamentu.

Reakce Číny na rezoluci Senátu protestující proti porušování lidských práv

Nespokojenost Číny s rezolucí, kterou Senát přijal minulý týden na protest proti porušování lidských práv v této zemi, vyjádřil v pátek místopředsedkyni horní komory Jaroslavě Moserové čínský velvyslanec Jen Pcheng. Ta v úterý ČTK řekla, že Čína pohrozila nespecifikovanými odvetnými opatřeními v případě, že Česká republika nějaký takovýto krok zopakuje. O přijetí obdobné rezoluce se přitom uvažuje i ve Sněmovně, což by podle Jaroslavy Moserové mohla být právě ta akce, z níž by Čína chtěla vyvodit důsledky.

Deset až patnáct Američanů opustilo k 31. březnu hotely Panorama a Forum

Počty Američanů, kteří opustili pražské hotely Panorama a Forum poté, co na možnost sankcí za užívání jejich služeb upozornilo velvyslanectví USA v Praze, se pohybovaly k 31. březnu kolem deseti až patnácti osob. ČTK to sdělil generální ředitel společnosti Top Spirit Jiří Legner. Firmu Top Spirit koupila asi před měsícem maltská společnost Corinthia Group, která je vlastněna maltským a libyjským kapitálem. Velvyslanectví USA v Praze nedovoluje americkým občanům využívat služeb sítě hotelů Corinthia Group právě kvůli libyjské účasti v této firmě. Libyi USA považují za zemi podporující terorismus. Společnost Corinthia označily za firmu pracující pro libyjskou vládu.

Ředitelem hotelu Forum bude britský občan Jurgen Sutherland

Ředitelem pražského hotelu Forum bude britský občan Jurgen Sutherland. Jmenovala jej společnost Top Spirit na doporučení svého nového vlastníka, maltské společnosti Corinthia Group. V ostatních hotelech, které Corinthia Group získala koupí Top Spiritu, se změny vedení podle generálního ředitele TS Jiřího Legnera nechystají.

Českému zájemci o Aero by schválené podmínky neprošly

Bývalý ředitel České zbrojovky Aero Vodochody Zdeněk Chalupník považuje celou transakci kapitálového vstupu konsorcia Boeing-ČSA za pozitivní. "Jinou věcí je, že Boeing si kladl určité podmínky, které kdyby si kladl český zájemce, tak by mu poskytnuty nebyly," uvedl v úterý pro ČTK. Na pondělním jednání vláda ČR schválila kapitálový vstup konsorcia Boeing-ČSA do zbrojovky Aero Vodochody, čímž se mimo jiné zavázala garantovat úvěr 38 miliard korun. Jako podmínku státní garance úvěru si vláda podmiňuje uzavření záruční smlouvy o kapitálovém vstupu konsorcia Boeing-ČSA minimálně po celou dobu do státní záruky, tedy do 31. prosince roku 2008. Konsorcium po vstupu do české zbrojovky zvýší základní jmění podniku o 950 miliónů korun, za což získá majetkový podíl 34 procent.

Studiový dům ČRo vytvoří s jeho budovou do roku 2002 celek

Poklepem na základní kámen nové budovy Českého rozhlasu /ČRo/ v Praze - Studiového domu zahájil v úterý generální ředitel Vlastimil Ježek dostavbu areálu veřejnoprávního rozhlasu. Stalo se tak v roce 75. výročí počátků rozhlasového vysílání na území České republiky. Objekt se třemi podzemními a devíti nadzemními podlažími s celkovým obestavěným prostorem 38.300 metrů čtverečních soustředí veškerou rozhlasovou výrobu ČRo. Kolaudace má být na přelomu let 1999/2000, ale nový skelet tam má stát už v lednu. Plně funkční bude v roce 2002, kdy se současnou rozhlasovou budovou, která bude rekonstruována, vytvoří provozní a funkční celek. Ve Studiovém domě naleznou místo i archivní a programové fondy a technické útvary. "Cílem dostavby a rekonstrukce je vybudovat moderní rozhlasové centrum a zkvalitnit rozhlasovou práci," zdůraznil ředitel Ježek.

Spisovatelé uctili památku "zuřivého reportéra" E.E.Kische

Věnec ke hrobu českého německy píšícího literáta a publicisty Egona Erwina Kische položili v úterý na Vinohradském hřbitově v Praze zástupci Obce spisovatelů a členové Klubu autorů literatury faktu. Slavnost, která má být začátkem cyklu akcí připomínajících "zuřivého reportéra", uspořádali spisovatelé u příležitosti 50. výročí jeho úmrtí. E.E.Kisch se narodil v pražské židovské rodině v roce 1885. Proslul jako tvůrce sociálně laděných reportáží z prostředí "lumpenproletariátu". Známé jsou i jeho cestopisné knihy "Přistání v Austrálii" a "Americký ráj". Jako levicově smýšlející spisovatel publikoval také obrázky ze Sovětského svazu "Caři, popi, bolševici" a "Asie od základů změněná". V Praze počátku století se odehrává jeho román "Pasák".

V Karlových Varech se koná Mezinárodní jazzový festival

Ode dneška do 3. dubna se v Karlových Varech koná Mezinárodní jazzový festival. Akce vyvrcholí koncertem amerického černošského tria Jungle Funk a zpěvačky Hedreich Nicholsové a její gospelové skupiny. Organizátoři poprvé pozvali na současně konanou interpretační dílnu Jazzovou konzervatoř Jaroslava Ježka z Prahy, jejíž bigband se objeví dvakrát i v koncertním programu festivalu.

České noviny mají novou internetovou adresu

Novou internetovou adresu mají ode dneška České noviny, elektronický průběžník, založený na výběru zpravodajství ČTK. Od 1. dubna tedy návštěvníci tyto v České republice nejobsáhlejší a nejaktuálnější zpravodajské stránky naleznou na adrese "http://ctk.ceskenoviny.cz". České noviny, které získaly několik ocenění na počítačové síti a jsou aktualizovány nejméně čtyřikrát denně, se na Internetu poprvé objevily v červenci 1996, o rok později zaznamenaly výraznou grafickou změnu.

Ode dneška nabývají účinnosti dvě novely vyhlášek MV

Dvě novely dopravních vyhlášek ministerstva vnitra - vyhlášky o řidičských průkazech a vyhlášky o provozu na silnicích - nabývají účinnosti dnes, tj 1. dubna. Vyhláška o řidičských průkazech nově vymezuje pojem spolehlivosti k řízení motorových vozidel. Za spolehlivého k řízení nebude nyní pokládán ten, kdo se v posledních třech letech opakovaně dopustil trestného činu nebo přestupků proti bezpečnosti silničního provozu, a dále ten, kdo prokazatelně nadměrně používá alkohol nebo prokazatelně požívá omamné či psychotropní látky.

Poslanci už nebudou mít zákonem danou výhodu v neomezeném čerpání pohonných hmot

Ode dneška končí poslancům zákonem daná výhoda v neomezeném čerpání pohonných hmot. Sněmovní rozpočtový výbor počátkem března schválil návrh, podle něhož poslanci mohou ujet služebním vozem pouze 5000 kilometrů měsíčně při maximální spotřebě osm litrů na 100 kilometrů. Uvedené limity se mohou během roku sčítat. Podnětem se stalo listopadové měření spotřeby pohonných hmot a ujetých kilometrů jednotlivých poslanců.

Ze sportu:

Hokejová extraliga pokračovala v úterý druhými semifinálovými zápasy. Vítkovice podlehly Třinci 0:4, stav série je 1:1. Vsetín porazil pražskou Spartu 3:1 a ujal se v sérii hrané na tři vítězství vedení 2:0.

A ještě krátce o počasí:

Na území České republiky je dnes převážně jasno, nejvyšší denní teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.