Zprávy středa, 03. ledna 2001

Josef Kubeczka

Politici se o České televizi nedohodli

Předsedové Občanské demokratické strany Václav Klaus, sociální demokracie Miloš Zeman, lidovců Jan Kasal a Unie svobody Karel Kühnl nedokázali najít společnou řeč k situaci v České televizi (ČT) a jejich úterní schůzka skončila neúspěchem. V rozhovoru s novináři uvedli, že určité návrhy týkající se České televize nyní čekají od poslanců svých stran, kteří se zabývají mediální problematikou, a také od čtvrtečního jednání sněmovní komise pro sdělovací prostředky a sněmovního kulturního výboru.

Václav Klaus na jednání navrhl svým protějškům, aby společně vyzvali stávkující zaměstnance televize, aby přestali nezákonně okupovat část budovy ČT a nelegálně vysílat a aby generálnímu řediteli Jiřímu Hodačovi "umožnili normální činnost". Hodače a jeho lidi by pak podle Klause měli vyzvat, aby zmrazil personální změny a znovu zvážil některé výpovědi zaměstnancům ČT. Z vyjádření šéfů stran po schůzce vyplynulo, že čtyřkoaliční představitelé podporovali v zájmu uklidnění situace v ČT odstoupení Hodače. Václav Klaus a Miloš Zeman ale soudili, že kompromis by se měl týkat nejen Hodače, ale i vzbouřených zaměstnanců ČT. Zeman uvedl, že nástrojem pro řešení situace v ČT je nový zákon o ČT, který má vláda projednat ve středu.

O situaci v České televizi jednala Rada ČT

Téměř osm hodin jednala Rada české televize o napjaté situaci v tomto veřejnoprávním médiu. Podle předsedy Rady Miroslava Mareše se ředitel Jiří Hodač v rámci možností pokouší dodržovat plnění zákona o České televizi a podniká právní kroky ke standardizaci situace. Rada konstatovala, že současné vysílání vykazuje nedostatky v oblasti zpravodajství, které jsou ale způsobeny nemožností statutárního orgánu využívat veškerého technického vybavení televize. Mareš dále uvedl, že rada požádala Hodačem jmenovaného finančního ředitele ČT Jindřicha Beznosku o vyčíslení finančních ztrát, jež České televizi vznikly po nástupu Hodače do funkce ředitele. Místopředseda rady Václav Erben bez bližších podrobností informoval o tom, že čtyři radní nominovaní sociální demokracií vyzvali Jiřího Hodače k rezignaci. "Rada ČT opět ukázala, že je naprosto mimo realitu," řekl ČTK v reakci na usnesení Rady ČT Adam Komers z krizového výboru zaměstnanců veřejnoprávní televize. Rada, která "schvaluje cenzuru a nehájí svobodu slova" nemá podle něj nárok na existenci. Komers upozornil na fakt, že na stranu vzbouřených novinářů a zaměstnanců ČT se postavila i Mezinárodní federace novinářů. "Protesty sílí, zahraničí vyhodnotilo situaci jako těžkou politickou krizi, já už nevím, co se má stát víc," dodal.

Vicepremiér Špidla: Pracovníci ČT mohou stávkovat, Hodač by měl odejít

Zaměstnanci České televize, kteří nesouhlasí se zvolením Jiřího Hodače ředitelem ČT, mají podle vicepremiéra Vladimíra Špidly právo na stávku bez dalších omezení. Zároveň Špidla na tiskové konferenci v Hradci Králové řekl, že Hodač by měl na funkci šéfa veřejnoprávní televize rezignovat, zákonnost jeho zvolení Radou ČT ale nechtěl komentovat. Současná situace v ČT je pro Hodače dále jinak neřešitelná, soudí Špidla. "Na adresu Rady ČT uvedl, že při volbě nového ředitele po odvolaném Dušanu Chmelíčkovi nepostupovala kompetentně, podle "procesních pravidel". Podle něj by v radě neměli zasedat lidé přímo napojení na politické strany, ale například vysokoškolští učitelé či zasloužilí umělci, kteří již nemají přímý vztah k televizi. Zatímco dnes stačí, aby kdokoli ovládl ČT prostřednictvím "několika loutek," doplnil Špidla.

Odborové centrály plně podporují stávku odborů ČT a jejich požadavky

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Asociace samostatných odborů jednoznačně podpořily stávku, kterou vyhlásila Nezávislá odborová organizace České televize (ČT). Obě centrály vyzvaly vládu, aby zajistila a respektovala ochranu stávkujících zaměstnanců, která vyplývá ze základních úmluv Mezinárodní organizace práce. ČMKOS a ASO požadují okamžité zrušení všech sankcí vůči stávkujícím, požadují rovněž odstoupení ředitele ČT Jiřího Hodače a Rady ČT. Vyplývá to z prohlášení odborových centrál. Obě centrály upozorňují na to, že proti stávkujících nesmí být použito policejních sil.

Před budovu České televize přišlo demonstrovalo přes 7000 lidí

Přes 7000 lidí přišlo v úterý podle odhadu zpravodaje ČTK podpořit před budovu zpravodajství České televize stávkující zaměstnance. Na jejich podporu vystoupili například herci Pavel Landovský a Jan Kraus nebo boxer Rudolf Kraj. Kromě výstupů zpěváků pak lidé zhlédli také zpravodajský pořad Události připravený vzbouřenou redakcí zpravodajství. Revoltující zaměstnanci poté pokračovali vysíláním pořadu Tady a teď. Zabýval se novinářskou minulostí generálního ředitele Jiřího Hodače, kterého většina zaměstnanců ČT neuznává. Diváci se z něj dozvěděli, že Hodač pracoval v 70. letech ve Svobodném slově, kde se věnoval většinou branně-bezpečnostní problematice. Kromě toho však podle pořadu psal pro Obranu lidu, což ve svém životopise narozdíl od práce pro Svobodné slovo neuvedl. Vyjádření Hodače v pořadu chybělo, i když se ho autoři pokoušeli získat.

Zahraniční média k situaci v České televizi

Podpora zaměstnancům České televize (ČT), kteří již druhý týden protestují proti kontroverznímu zvolení Jiřího Hodače generálním ředitelem, zazněla z řady evropských měst. Na stranu zaměstnanců ČT se postavily největší mezinárodní novinářské organizace. Mezinárodní federace novinářů (MFN) označila stávku zaměstnanců ČT za "okamžik pravdy pro svobodu tisku a demokracii". Zároveň vyzvala Evropskou unii a Radu Evropy, aby "tlačily na české úřady s cílem zavrhnout počínání Jiřího Hodače, nově jmenovaného generálního ředitele České televize, který se pokusil provést čistku mezi novináři a vyhodit klíčové členy vedení". V prohlášení MFN generální tajemník federace Aidan White uvádí, že stávkující "mají podporu novinářů v Evropě a na celém světě", protože "jde o to skoncovat s cenzurou a s politickou manipulací sdělovacími prostředky". MFN oznámila, že se do Prahy naléhavě vydá její delegace. "Stávkující požádali o podporu a dostanou ji," řekl Gustl Glattfelder, předseda Evropské federace novinářů (EFN), která je součástí mezinárodní federace. MFN a její regionální součást, Evropská federace novinářů (EFN), také vyzvaly členské organizace ve stovce zemí, aby učinily totéž. "Přejeme vám hodně štěstí a slibujeme, že učiníme vše pro to, abyste uspěli," píše se v poselství stávkujícím, které podepsali White a Glattfelder.

Zahraniční deníky a tiskové agentury připomněly propojení Hodačova týmu s Občanskou demokratickou stranou. Za zcela nekompetentní považuje rozhodnutí Rady České televize jmenovat Jiřího Hodače generálním ředitelem ČT bývalá vysoce postavená pracovnice a Hodačova kolegyně ve stanici BBC Mary Raineová. V Británii by se podle ní něco podobného nemohlo stát, protože by žádost o tak vysokou funkci musel Hodač doložit tím, že má minimálně desetiletou zkušenost s řízením velké společnosti, že prokázal manažerské schopnosti a dokáže motivovat a vést své pracovníky. Raineová v rozhovoru pro ČTK usoudila, že kdyby Rada pro ČT požádala BBC o reference na Hodače, dostala by odpověď, z níž by mohla vyčíst, zda jde o vhodného kandidáta na tak vysokou funkci, či nikoli.

Podle Jonathana Ledgarda z britského týdeníku The Economist současný spor ukazuje, že Česká republika ještě musí "ujít kus cesty k opravdové politické otevřenosti". Význam boje zaměstnanců ČT, kteří od pondělka stávkují, s novým managementem televize je podle něj v tom, že může zvýšit zájem českých občanů o občanskou společnost. "A ukazuje se, jak důležitá je televize veřejné služby pro svobodnou a demokratickou zemi," dodal Ledgard.

Za zvláštní a znepokojující na vývoji v ČT po jmenování nového generálního ředitele označil rakouský list Der Standard skutečnost, že taková situace nastala v zemi usilující o vstup do Evropské unie. Jedním z tzv. Kodaňských kritérií jsou fungující demokratické instituce, k nimž samozřejmě patří nezávislá média, zdůraznil deník s tím, že výměna šéfa ČT je možná součástí dohody mezi ČSSD a ODS.

Krize kolem České televize je po deseti letech vývoje české demokracie krokem zpět a pro Českou republiku má dopad na její image v zahraničí, řekl ČTK v Paříži francouzský politolog Jacques Rupnik. Tři ředitelé veřejnoprávní televize během jednoho roku, to je věc v západní Evropě nevídaná a na východě spíše připomíná Srbsko nebo Bělorusko, prohlásil politolog. V ČR je po deseti letech ještě zmatek kolem toho, co je televize veřejnoprávní a co státní, řekl Rupnik. Status médií - veřejnoprávních zvlášť - je podle něj klíčovým momentem k posuzování konsolidace demokratického systému.

"Připomíná to některé metody používané kolaborantskými médii po sovětské invazi v roce 1968. Připomíná to zoufalou snahu po záchraně, která české komunisty vedla až do roku 1989 k odmítání jakýchkoli reforem, jež probíhaly jinde v sovětském bloku," napsala Christine Dupréová, zpravodajka listu La Libre Belgique, ke sporu o Českou televizi. Informovala, že dva týdny po jmenování Jiřího Hodače, "loutky v rukou fašizující pravice bývalého premiéra Václava Klause", ředitelem ČT, okupují novináři a technici nadále její prostory. Spor o vedení ČT podle Dupréové přerostl ve skutečnou politickou krizi.

Česká republika získala vysokou funkci v rámci mise OBSE

Do vysoké funkce v rámci mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na území Bosny a Hercegoviny byl jmenován podplukovník Stanislav Kulhánek. Od 1. ledna 2001 se v rámci zmíněné mise OBSE stal vedoucím verifikační a operační sekce, která se zabývá dodržováním a plněním Daytonské dohody. ČTK to sdělil Jindřich Plescher z tiskového oddělení ministerstva obrany. "Přidělení tohoto vysokého postu České republice je výrazem ocenění dlouhodobé kvalitní práce našich příslušníků v misi," uvedl Plescher. Doplnil, že ČR převzala funkci vedoucího sekce od americké strany.

Daytonská dohoda, která byla podepsána v prosinci 1995, se týká mírového uspořádání Bosny a Hercegoviny. Její hlavní body stanoví, že Bosna a Hercegovina bude zachována jako jednotný stát ve svých současných hranicích, avšak rozdělený na dvě entity - muslimsko-chorvatskou federaci a Republiku srbskou.

Schodek rozpočtu za rok 2000 asi až 48 miliard Kč

Deficit státního rozpočtu České republiky se ke konci prosince loňského roku zvýšil na 38,2 miliardy korun oproti 19,1 miliardy korun v závěru listopadu. Konečný výsledek hospodaření za uplynulý rok bude znám až v polovině ledna po započtení výdajů tzv. dodatkového období. Ministerstvo financí odhaduje, že celkový schodek státního rozpočtu za loňský rok bude zhruba 46 až 48 miliardy korun oproti schváleným 35,2 miliardy korun. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Libor Vacek. V roce 1999 chybělo v rozpočtu ke 31. prosinci 25,3 miliardy korun. Celkově skončil rozpočet za rok 1999 s deficitem 29,6 miliardy korun oproti schváleným 31 miliardám korun.

Občanská demokratická strana nehodlá vládě nadále tolerovat zvyšování rozpočtových schodků. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý z ODS ČTK řekl, že jeho strana proto nepodpoří vydání dluhopisů jdoucích nad rámec schváleného rozpočtového deficitu. Vyšší deficit státního rozpočtu se podle člena rozpočtového výboru Bohuslava Sobotky dal očekávat, neboť kvůli zvýšení cen pohonných hmot se snížily příjmy ze spotřební daně.

Analytici nepovažují hospodaření státního rozpočtu v posledním měsíci loňského roku a očekávaný zhruba 45miliardový schodek za celý rok za žádné překvapení. Výsledky však podle ekonomů potvrdily, že výdajová strana rozpočtu zůstává neúnosně zatížena sociálními výdaji. "Není důvod očekávat, že letos bude situace v tomto ohledu lepší," uvedl Pavel Sobíšek z Bank Austria Creditanstalt.

Nemocnicím nadále hrozí, že nedostanou léky

Ministerstvu zdravotnictví se na úterním jednání se zástupci Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) nepodařilo zažehnat hrozbu, že zadluženým nemocnicím přestanou dodávat léky. S nevelkými nadějemi na vyrovnání šestnáctimiliardového dluhu za neuhrazené pojistné odcházeli i zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny. "Z jednání jsme zklamáni, protože jsme očekávali konkrétnější řešení. Je to v oblasti příslibů," řekl ČTK předseda AVEL Pavel Suchý. "Částka, o níž se jedná, je zhruba ve výši pohledávek, které mají jen distributoři za léky, to znamená 4,4 miliardy korun. To nebude stačit na pokrytí všeho, co nemocnice musejí zaplatit, mají dluhy nejen za léky," vysvětlil.

"Ministerstvo zdravotnictví předloží do 18. ledna vládě návrh na částečné oddlužení pěti zdravotních pojišťoven. Řešení by mělo vstoupit v platnost do 28. ledna, aby do konce února pojišťovny měly od Konsolidační banky řádově miliardy na platby nemocnicím a lékárnám a ty mohly zaplatit za léky a další dodávky. Peníze pak budou pojišťovny vymáhat od dlužníků samy," řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý.

Rakouští odpůrci Temelína budou pokračovat v protestech

Poslední účastníci "tábora odporu" proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín ukončili svou protestní akci na rakouském hraničním přechodu Wullowitz (na české straně Dolní Dvořiště) a vyklidili parkoviště místní spediční firmy. Hlavní organizátor tábora Josef Neumüller vyjádřil nad průběhem této pokojné protestní akce velkou spokojenost. Jak vyplývá z programových prohlášení hornorakouského hejtmana Josefa Pühringera i šéfa Zelených v zemském parlamentu Rudiho Anschobera, boj proti Temelínu zůstává i pro letošní rok mezi prioritami politiků spolkové země Horní Rakousy.

Odškodné za nucené práce v Německu možná už v únoru

Nadace německé vlády a podniků, která se chystá odškodnit lidi nasazené za války nacisty na nucené práce, nevylučuje zahájení výplat už příští měsíc. O uplynulém novoročním víkendu na to poukázal předseda nadace Michael Jansen s tím, že předpokladem je odmítnutí posledních hromadných žalob obětí u amerických soudů očekávané koncem ledna. Německý fond mezitím připravuje zahájení výplat a dojednává dohody se sedmi partnerskými organizacemi v zemích střední a východní Evropy. V České republice, která má dostat pro postižené 423 milionů marek, je partnerem Česko-německý fond budoucnosti.

V říjnu do ubytovacích zařízení v ČR přijelo o 9,7 procent více hostů

Počet příjezdů hostů do hromadných ubytovacích zařízení v České republice se v říjnu 2000 oproti stejnému měsíci předchozího roku zvýšil o 9,7 procenta. Z toho se počet domácích hostů zvýšil o 17,8 procenta a zahraničních o 3,3 procenta. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu, jež ČTK poskytl jeho tiskový mluvčí Ladislav Pištora.

Poslední rozloučení s Lídou Baarovou bude 9. ledna v Praze

Poslední rozloučení s jednou z posledních hvězd předválečného českého filmu Lídou Baarovou, která zemřela 27. října v Rakousku, se uskuteční v úterý 9. ledna od 14:00 ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze. ČTK to řekla hereččina nevlastní matka Marie Babková. "Urna s ostatky Baarové došla ze Salcburku do Prahy až před Vánoci. Pražský obřad jsme však nechtěli uspěchat a pozdějším termínem vyjít vstříc těm přátelům herečky, kteří na přelomu roku byli mimo Prahu," uvedla Babková. Urna bude pak uložena do rodinného hrobu v Praze-Strašnicích.

Valašské muzeum v Rožnově vyhlásilo soutěž na Zátopkův pomník

Výtvarnou soutěž na pomník k hrobu legendárního českého atleta a čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka vyhlásilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Ředitel muzea Vítězslav Koukal ČTK řekl, že nejvhodnější návrh vyberou za tři měsíce. Koukal se dohodl s Danou Zátopkovou, manželkou českého atleta století, že Zátopek bude pochován na Valašském Slavíně, což je hřbitov vedle kostela v rožnovském muzeu. "Pokud všechno stihneme, chtěli bychom pietní obřad uskutečnit v červnu," informoval Koukal a dodal, že v polovině ledna po konzultaci s rodinou upřesní místo pro hrob. Ten bude zřejmě ležet blízko hrobů zakladatelů muzea, bratří Jaroňků.

Ze sportu:

Česká hokejová reprezentace do dvaceti let porazila ve čtvrtfinále na juniorském mistrovství světa v Moskvě Švýcarsko 4:3 a postoupila do závěrečných bojů o medaile. V semifinále se obhájci titulu ve středu utkají se Švédskem.

Karel Loprais obsadil ve druhé speciální zkoušce 23. ročníku pouštního maratónu Rallye Paříž - Dakar třetí místo. Jeho kamión Tatra byl na 35 kilometrů dlouhém měřeném úseku mezi městy Narbonne a Chateau-Lastours o 50 sekund pomalejší než kamaz Rusa Čagina, před českou posádku se dostal i druhý kamaz řízený Kabirovem, vítězem pondělního prologu. Šestý se ztrátou více než dvou minut skončil vůz dalšího českého pilota Tomáše Tomečka.

Nejlépe postaveným českým klubem ve světovém žebříčku, který sestavuje Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků, je nadále pražská Slavia. Ta si v konečném pořadí roku 2000 polepšila ve srovnání s listopadem o dvě pozice a dělí se o dvacáté místo s Anderlechtem. Sparta rovněž postoupila o dvě příčky a je pětapadesátá.

V jarní části fotbalové ligy se neobjeví záložník pražské Slavie Jiří Lerch, kterého postihla plicní embolie. V současné době hráč leží v Ústřední vojenské nemocnici v Praze Střešovicích a jeho stav je stabilizován.

Druhé místo vybojoval český cyklokrosař Jiří Pospíšil v závodu druhé kategorie ve švýcarském Safenwillu. Z prvenství se radoval domácí závodník Thomas Frischknecht, třetí dojel další Švýcar Beat Wabel. Petr Dlask se dokázal probojovat na pátou pozici a první desítku uzavřel Radek Tichý. Závod žen vyhrála Švýcarka Thereza Beahleová, Kája Polívková obsadila třetí místo.

A na závěr ještě informace o počasí v ČR

Náledí, způsobené mrznoucím deštěm, zkomplikovalo ve středu dopravu na území celé České republiky. Kalamitní stav museli vyhlásit například v Mostě či na Novojičínsku. Policisté zaznamenali zvýšený počet dopravních nehod, výjimkou nebyly ani řetězové havárie. Chirurgická oddělení nemocnic ošetřila zvýšený počet zlomenin po pádech na zledovatělých chodnících.

Středeční počasí:

Oblačno až zataženo, místy déšť se sněhem nebo déšť. Teploty plus 1 až plus 5 stupňů Celsia.