Zprávy středa, 03. listopadu 1999

A nyní podrobněji:

Premiér Miloš Zeman jednal v Rize o vzájemné spolupráci

České trolejbusy, vojenská letadla pro lotyšskou armádu a další dopravní prostředky nabídl v úterý svým hostitelům při návštěvě lotyšského hlavního města Rigy český premiér Miloš Zeman. Ten po jednáních novinářům řekl, že Riga má všechny předpoklady stát se přirozeným centrem baltského obchodu. Lotyšsko přitom označil za našeho významného obchodního partnera.

Týž den premiér Zeman také otevřel na velvyslanectví v Rize pracoviště české agentury na podporu obchodu CzechTrade. V rámci programu Phare agentura vyvíjí aktivity na vypracování systému zadávání veřejných zakázek a soutěží, o které se mohou ucházet zahraniční investoři. Shromažďuje zároveň informace o obchodních příležitostech pro české podnikatele a zprostředkovává jim obchodní kontakty. Agentura CzechTrade zřizuje čtyři zahraniční pracoviště ve Francii, Polsku, Ukrajině a Chorvatsku. V rámci programu Phare má už pobočky v Číně, Egyptě, Brazílii, Španělsku, Turecku a Lotyšsku. Připravuje také otevření informační kanceláře v Bělehradě.

Polský ministr zahraničí jednal v Praze o zavádění víz pro Ukrajinu

Se záváděním víz pro občany z Ukrajiny nechtějí spěchat ministři zahraničí České republiky a Polska Jan Kavan a Bronislaw Geremek. Oba se v úterý v Praze shodli na tom, že hranice by měly být dobře kontrolovány, ale co nejméně uzavírány. Ministr Kavan, který ve vládě čelí tlakům na co nejrychlejší zavedení víz právě pro Ukrajinu, ocenil zejména ochotu polské strany podělit se o zkušenosti s používáním vnitropolitických opatření, jak chránit pracovní trh před nelegálními pracovníky.

Polský ministr zahraničí Bronislaw Geremek se také sešel s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem. Ten po schůzce uvedl, že spolu hovořili především o tom, co jsou nebo nejsou shodné české a polské zájmy v momentu vstupu obou zemí do Evropské unie. Podle Klause totiž jednotlivé země mnohdy intenzívně sledují jen své vlastní zájmy.

Ministr Špidla: Rakouská strana podporuje vstup ČR do EU, rok 2003 platí

Předseda rakouské Spolkové rady Jürgen Weiss v úterý ujistil vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidlu, že jeho země podporuje vstup České republiky do Evropské unie. Rakousko zároveň respektuje rok 2003 jako rozhodující pro rozšíření EU o kandidátské země. Krátce po setkání obou politiků o tom informoval novináře ministr Špidla.

Strany čtyřkoalice chtějí odvolat vládní kabinet Miloše Zemana

Čtyřkoalice - sdružení čtyř opozičních stran - chce odvolat vládu premiéra Miloše Zemana. Předsedové parlamentních stran - Unie svobody Jan Ruml a lidovců Jan Kasal totiž v úterý oznámili, že jejich strany zahajují proces vyslovení nedůvěry vládě. V Poslanecké sněmovně však k tomu nemají dostatek hlasů, proto se obracejí na některé poslance za ODS a sociální demokracii, kteří nejsou spokojeni se situací v zemi, aby návrh podpořili.

Předseda poslanců ČSSD Stanislav Gross pochybuje o tom, že by se někdo ze členů této parlamentní frakce připojil ke snaze KDU-ČSL a Unie svobody vyvolat v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě premiéra Miloše Zemana (ČSSD). Uvedl to v úterý v reakci na výzvu stran čtyřkoalice.

Parlamentní strany KDU-ČSL a Unie svobody se zřejmě nedočkají podpory svého návrhu na vyslovení nedůvěry vládě také od poslanců ODS. Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus označil v úterý návrh za teatrální gesto a nepředpokládá, že by se někdo z poslanců jeho strany k iniciativě lidovců a unionistů připojil

K nejdůležitějším závěrům úterního jednání Poslanecké sněmovny

Česká republika se možná dočká zvláštního jazykového zákona. Jeho návrh, který předložilo pět komunistických poslanců a jeden sociální demokrat, v úterý úspěšně sněmovna projednala v prvním parlamentním čtení, ačkoli zamítnutí unikl jen o jediný hlas. Proti předloze hlasovali pravicoví poslanci, kterých však bylo v daný okamžik v jednacím sále málo. Myšlenka jazykového zákona tak dostala svou šanci.

Pravicovým stranám se v úterý nepodařilo prosadit do programu schůze Poslanecké sněmovny diskusi o situaci v resortu zdravotnictví. Návrh zablokovali poslanci sociální demokracie. Jejich předseda Stanislav Gross však sněmovně slíbil, že ministr zdravotnictví Ivan David vystoupí v rámci jiného bodu a na otázky poslanců odpoví. Debata o stavu zdravotnictví by podle některých poslanců mohla vyústit až v usnesení, kterým by sněmovna požádala premiéra o Davidovo odvolání.

Poslanecká sněmovna také podpořila v prvním čtení návrh skupiny poslanců KDU-ČSL a Unie svobody, kteří chtějí, aby se poslanci a senátoři zodpovídali ze svých přestupků stejně jako ostatní občané. Předlohou se bude v dalších týdnech zabývat sněmovní ústavně-právní výbor.

Přes odpor komunistických poslanců a části parlamentní frakce ODS sněmovna podpořila další projednávání vládního návrhu zákona o volbách do zastupitelstev krajů. V příštích týdnech se proto předlohou bude zabývat regionální výbor sněmovny. Komunistický návrh na zamítnutí předlohy podpořilo jen 27 poslanců z KSČM a ODS.

Ministr David uvedl, že je schopen všechno vysvětlit, odstupovat nehodlá

Ze své funkce nehodlá odstupovat ministr zdravotnictví Ivan David. Ten uvedl, že nemá k tomu pádný důvod a navíc postrádá věcné argumenty, které by k tomu měly vést. David dodal, že věci, které jsou mu vytýkány, je schopen a ochoten vysvětlit. Odchod ministra Davida z vlády požadují vedle zástupců pravicových parlamentních stran i někteří reprezentanti zdravotnické veřejnosti, podle kterých svou funkci nezvládá.

Poslanci i senátoři ČSSD žádají od premiéra vysvětlení kauzy Štiřín

Vysvětlení kauzy Štiřín žádají od premiéra poslanci ČSSD. Po úterním jednání poslaneckého klubu sociálních demokratů to řekl jeho předseda Stanislav Gross. Případ se týká bývalého ředitele ve Štiříně Václava Hrubého, kterého měl poradce premiéra Miloše Zemana Jaroslav Novotný vydírat, aby obstaral důkazy proti bývalému ministru zahraničí Josefu Zieleniecovi z uplácení novinářů. Gross je přesvědčen, že je neúnosné, aby vysoký státní úředník jednal takovým způsobem. Rozhodnutí o dalším působení pana Novotného je podle něj na předsedovi vlády. Také senátoři ČSSD žádají vyjasnění všech afér dotýkajících se jejich strany. Obdobně jako sociálně-demokratičtí poslanci chtějí i tito senátoři apelovat na vedení strany například kvůli odvolání ředitele zámku Štiřín Václava Hrubého. Po úterním jednání svého klubu jeho předseda Zdeněk Vojíř prohlásil, že některé dlouho nevyjasněné a nedořešené aféry působí velmi negativně na pověst strany a znehodnocují dobré výsledky práce vlády. Dodal, že Sociální demokracie by se měla v každém případě snažit takovým aférám vyhýbat a už v zárodku je potlačovat dostatkem zveřejněných faktů.

Premiérův poradce Jaroslav Novotný tvrdí, že se stal součástí a možná i obětí nějaké hry. Uvedl to v souvislosti s telefonáty bývalému řediteli Štiřína Václavu Hrubému kvůli získávání důkazů proti exministru zahraničí Josefu Zieleniecovi. Novotný nezpochybnil autenticitu zveřejněných telefonických rozhovorů, kde připustil vydírání Hrubého, řekl pouze, že jsou neúplné. V svém prohlášení zdůraznil, že se na něj obrátil sám Hrubý a on se mu snažil jen pomoci. Nebyl při tom nikým zaúkolován ve prospěch získání nějakých důkazů proti Zieleniecovi. Novotný zdůraznil, že proti Hrubému připravuje žalobu na ochranu vlastní osobnosti.

Impuls 99: Vláda ještě řádně nezhodnotila zprávu EK na ČR

Podle signatářů občanské iniciativy Impuls 99 ještě česká vláda kvalifikovaně nereagovala na zprávu Evropské komise o naší připravenosti na vstup do Evropské unie. Vládní kabinet podle Impulsu zatím neprovedl ani slibované personální změny na postech ministrů a hodnotící zprávu navíc neposkytl veřejnosti v češtině. V prohlášení dále signatáři Impulsu vyzvali všechny občany, aby od poslanců a senátorů požadovali vyjádření jejich jednoznačného postoje k členství České republiky v Evropské unii.

Jednání Českých drah s odboráři nepřineslo konkrétní výsledky

Schůzka vedení Českých drah se zástupci odborové organizace Federace strojvůdců nepřinesla konkrétní výsledky. Kvůli nesplnění mzdového nárůstu podle kolektivní smlouvy vyhlásili strojvůdci v pondělí stávkovou pohotovost. Generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený slíbil, že odboráři dostanou k dispozici všechny údaje o mzdovém vývoji. Ten podle něj však zajišťuje v současné době reálný nárůst mezd ve výši 4,7 procenta. Podle kolektivní smlouvy se však mzdy železničářů měly letos zvýšit o 10,7 procenta. Jednání mezi odbory a vedením podniku mají pokračovat příští týden.

Průzkum IVVM: Lidem se nelíbí, že instituce požadují více údajů než je třeba

Z výsledků nejnovějšího šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění vyplynulo, že polovině lidí v České republice se nelíbí, že od nich různé instituce požadují více osobních údajů než je třeba. Požadované množství osobních údajů považuje za přiměřené 28 procent dotázaných a podle jednoho procenta Čechů jich instituce požadují málo. Mezi lidmi převažuje i názor, že poskytnuté osobní údaje nejsou dodatečně zabezpečeny před zneužitím. Myslí si to 65 procent Čechů. V dostatečnou ochranu osobních dat věří 12 procent respondentů a 23 procent lidí na otázku IVVM nedokázalo odpovědět.

V Praze byla odstraněna socha komunistického funkcionáře Švermy

U pražského Štefánikova mostu už není socha komunistického funkcionáře a účastníka Slovenského národního povstání Jana Švermy. Nechala ji odstranit radnice první městské části. Tento záměr už dříve odsoudil například premiér Miloš Zeman a protestovali proti němu také městští zastupitelé Komunistické strany Čech a Moravy. Podle starosty Prahy 1 Jana Bürgermeistera sochu převzal pražský restaurátorský ateliér k ošetření. Renovace bude první pražský obvod stát několik desítek tisíc korun. O tom, kde nakonec Švermova socha skončí, není zatím rozhodnuto.

"Maryša" bratří Mrštíků se vrátí do Národního divadla

Klasické drama bratří Mrštíků Maryša se 11. listopadu vrátí na jeviště historické budovy Národní divadla v Praze. Poprvé se zde objevilo v roce 1894. Od té doby bylo nastudováno osmkrát a třikrát obnoveno. Režisérem nejnovější inscenace je Jan Antonín Pitínský. V hlavních rolích se objeví Josef Somr, Vlasta Chramostová, Jiří Štěpnička, titulní roli budou alternovat Jaromíra Mílová a Zuzana Stivínová.

Jihlava připravuje oslavy 140. výročí narození G.Mahlera

Oslavy 140. výročí narození hudebního skladatele Gustava Mahlera (1860 - 1911) by se měly v příštím roce stát stěžejní společenskou akcí města Jihlavy. Spolek Dům Gustava Mahlera spolu s městem plánují na říjen koncert v provedení některé ze špičkových filharmonií a mezinárodní seminář. Vydána bude pamětní medaile a sborník a uskuteční se výstava archiválií, informovala mluvčí radnice Jiřina Štanclová. Organizátoři připravují podle ní také odhalení pamětní desky v prostorách jihlavského divadla, kde Mahler v říjnu před 130 lety poprvé koncertoval, upřesnila.

V Galerii bratří Čapků vystavuje český výtvarník žijící v Rakousku

Více než 30 barevných olejů na plátně a jutě vystavuje v pražské Galerii bratří Čapků malíř a scénograf českého původu Ondřej Kohout. Výstava, nazvaná "Pes, který je hbitý, nekouše", začala v úterý za účasti autora. Důležitou součástí většiny děl Ondřeje Kohouta, jenž trvale žije ve Vídni, je absurdní humor spojený s úzkou vazbou slova a obrazu.

Sport

V předehrávce 25. kola extraligy porazili hokejisté Znojma vedoucí tým tabulky Plzeň 3:1.

A ještě krátce o středečním počasí na území České republiky

Převážně oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 stupňů Celsia.

Tolik zprávy radia Praha.