Zprávy středa, 04. února 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Na úvod si poslechněte zprávy.

Nyní podrobněji:

Vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě Wesley Clark jednal v Praze o vstupu ČR do NATO

NATO má podle vrchního velitele spojeneckých sil aliance v Evropě Wesleyeho Clarka zájem o to, aby česká armáda působila v dalších předpokládaných mnohonárodnostních silách v Bosně a Hercegovině. Clark při jednání s náčelníkem generálního štábu české armády Jiřím Nekvasilem a ministrem obrany Michalem Lobkowiczem dále uvedl, že česká armáda může být pro NATO posilou. Plánování našich výdajů na obranu označil za realistické. Clark vyjádřil také spokojenost s narůstající podporou vstupu do NATO u české veřejnosti.

Pokud by Rada Evropy nebo jiná odpovídající instituce vyzvala mezinárodní společenství ke společnému postupu proti Iráku, Česká republika by se této akce zúčastnila. Novinářům to řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček po schůzce prezidenta Václava Havla s vrchním velitelem sil NATO v Evropě Wesleym Clarkem. Generál Clark však novinářům řekl, že s prezidentem Havlem o možnosti účasti České republiky v této akci nehovořil. Uvedl, že se rozhovor týkal především podrobností procesu rozšiřování NATO.

Při setkání s předsedou Senátu Petrem Pithartem Clark varoval před zdržováním ratifikace vstupu do NATO v českém parlamentu. Odložení ratifikace až do volebního období příští Poslanecké sněmovny požaduje zejména opoziční sociální demokracie. Po předčasných volbách, v nichž ČSSD očekává své vítězství, by totiž mohla prosadit konání referenda.

Prezident se setkal s ministrem obrany Michalem Lobkowiczem

Brzkou ratifikaci členství České republiky v NATO českým parlamentem podpořil v rozhovoru s ministrem obrany Michalem Lobkowiczem prezident Václav Havel. Uvedl, že by to byl dobrý signál pro zahraničí. Prezidentův názor je shodný se stanoviskem vlády a v rozporu se záměrem opozičních sociálních demokratů, kteří jsou naopak pro pomalejší ratifikaci spojenou s referendem. Prezidentův mluvčí Špaček připomněl, že Václav Havel je v otázce integrace České republiky do NATO proti případnému referendu, neboť členství v alianci neomezí suverenitu země.

Dánsko a Kanada ratifikovaly rozšíření NATO o Českou republiku

Dánsko a Kanada jako první státy Severoatlantické aliance ratifikovaly rozšíření NATO o Českou republiku, Polsko a Maďarsko. Letos mají rozšíření aliance ratifikovat postupně všech státy NATO tak, aby vstupní proces mohl být příští rok zakončen na summitu k 50. výročí vzniku NATO.

Dánskou a kanadskou podporu vstupu ČR do NATO přivítal ministr obrany Michal Lobkowicz. Soudí, že krok obou států je dalším důvodem pro to, aby ratifikaci vstupu ČR do NATO začala projednávat také česká Poslanecká sněmovna.

Ministr zahraničí Jaroslav Šedivý jednal v Bruselu o vstupu ČR do Evropské unie

Český ministr zahraničí Jaroslav Šedivý se v Bruselu sešel se členem Evropské komise pro zahraniční styky Hansem van den Broekem, který bude řídit a zastřešovat proces vstupních rozhovorů s kandidáty členství. Delegace obou stran poté při pracovním obědě probíraly všechny aspekty přípravy České republiky i Evropské unie na jednání o přistoupení. Hlavním cílem Šedivého jednodenní návštěvy bylo vysvětlit vysokým představitelům EU a NATO poslední vnitropolitický vývoj v ČR, který vyvolával jisté znepokojení, a ujistit je neměnností priorit české zahraniční politiky, které nadále podporují rozhodující politické síly v zemi.

Ministr Šedivý v Evropském parlamentu odpovídal hlavně na dotazy o Romech a jablkách. Musel zejména vysvětlovat, jak obtížně se vláda rozhodovala o zavedení celní kvóty na dovoz jablek ze zemí EU, i když si je jista, že postupovala podle asociační dohody. Uznal zároveň, že problém spočívá do značné míry ve vnitřním uspořádání v ČR, protože výrobci nejsou organizovaní a obchod nakupuje hlavně zahraniční ovoce. Poslanci Ottovi von Habsburgovi, podle něhož je nepřípustný vstup ČR do EU bez zrušení Benešových dekretů, Šedivý vyložil, že jde o historické dokumenty, podle nichž se ve své době postupovalo a jež "prostě nelze z dějin vyřadit". Předseda výboru Tom Spencer k tomu připomněl, že země unie se mezi sebou dávno vypořádaly s podobnými historickými zátěžemi - a měly by se nyní o totéž snažit vůči budoucím členům. Na několik očekávaných dotazů ohledně romské menšiny ministr reagoval za prvé číslem - problémy s občanstvím má momentálně pouze šest Romů žijících v ČR. Pak vyložil, že romské spoluobčany nelze ani asimilovat, ani vyloučit, ale jejich integrace je krajně obtížná.

Delegace českého ministerstva vnitra v Rusku

O dalším posílení spolupráce v boji proti organizovanému zločinu a zefektivnění spolupráce policejních složek obou zemí jednala v Moskvě s ruským ministrem vnitra Anatolijem Kulikovem delegace českého ministerstva vnitra vedená náměstkem ministra Vojtěchem Sedláčkem. Podle jeho slov při jednání bylo dosaženo dohody o vytvoření funkcí policejních atašé u velvyslanectví obou zemí v Ruské federaci a České republice. Česká delegace tlumočila zájem na podepsání readmisní dohody.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jiří Honajzer rezignoval na svoji funkci

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jiří Honajzer rezignoval na svoji funkci. Nedávno stejně jako řada dalších poslanců odešel z ODS a vstoupil do Unie svobody. Poslanecký klub ODS v minulých týdnech oznámil, že by považoval za slušnost, kdyby se Vlach nebo Honajzr své funkce vzdali a jedno místo ve vedení sněmovny přenechali ODS. Ta totiž po odchodu zmíněných politiků nemá ani jednoho místopředsedu sněmovny, ačkoli její klub je stále druhou největší poslaneckou frakcí.

Úvod úterního jednání sněmovny poznamenaly nervozita a napětí. Důsledkem této atmosféry bylo to, že poslancům se až po více než dvouhodinových diskusích podařilo schválit konečnou podobu programu jednání. Mezi klíčové body jednání bude patřit zahájení debaty o vstupu ČR do NATO a projednání předloh směřujících k zavedení trestnosti držení drog pro vlastní potřebu, zúžení vymezení poslanecké a senátorské imunity a k ochraně utajovaných skutečností. Poslanci rovněž posoudí návrh novely zákona o rodině, který by měl nově upravit postavení dětí rozvedených rodičů, dále zdravotní předlohy směřující ke zvýšení finanční spoluúčasti pacienta a též vládní koncepci proexportní politiky.

Současná amnestie je menší než v roce 1990

Amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Havlem je podle vedoucího odboru trestní legislativy ministerstva spravedlnosti Vladimíra Krále s ohledem na bezpečnostní rizika "akceptovatelná". Po první amnestii prezidenta Václava Havla v roce 1990 policisté zaznamenali mnoho trestných činů, kterých se dopouštěli amnestovaní. Tehdy se amnestie týkala několika tisíc osob, letošní odhad prezidentské kanceláře hovořil přibližně jen o dvou stovkách lidí. Mluvčí Vězeňské služby však tento předpoklad zpochybnil tvrzením, že současná amnestie se týká asi jednoho a půl tisíce vězňů a vazebně stíhaných. Ministerstvo spravedlnosti faxem odeslalo všem krajským soudům oficiální rozhodnutí o prezidentské amnestii. Amnestie se vztahuje na osoby, které jsou poprvé trestně stíhány, nebo byly poprvé odsouzeny za méně závažné trestné činy. Někteří soudci už začali případy amnestovaných vyřizovat a první vězni se dostali na svobodu už v úterý.

Ruml podpiňuje spolupráci s ODA vyřešením jejího finančního skandálu

Pokud se ODA nepodaří vyřešit nynější finanční skandál, je podle předsedy poslaneckého klubu Unie Svobody Jana Rumla sbližování obou stran málo pravděpodobné. Vedle případné spolupráce s ODA přitom unie považuje za nezbytnou i dohodu s lidovci. Důraz na objasnění pozadí sponzoringu ODA zdůvodnil Ruml zkušenostmi z ODS. Právě nejasní sponzoři ODS vedly k odchodu řady členů a vzniku Unie svobody.

Občanská demokratická aliance odmítla obvinění z vydírání v souvislosti s dvoumiliónovým darem podnikatele Kamila Kolka. Po několikahodinovém jednání o tom v úterý rozhodla politická rada aliance, která pověřila místopředsedu strany Libora Kudláčka, aby připravil žalobu proti Kolkovi. Žalobou se hodlá bránit i bývalý šéf sekretariátu ODA Josef Reichmann. Po jednání rady to řekl předseda strany Jiří Skalický.

Unie svobody prosazuje zvýšení cen energií a nájemného

Unie svobody je podle ministra práce a sociálních věcí Stanislava Voláka pro to, aby se od 1. července letošního roku zvýšila cena elektrické energie o 30 procent, plynu o 27 procent a nájemného v průměru o 27 procent. Unie si je současně vědoma, že zvýšení cen si vyžádá určité kompenzace. Životní minimum by podle Voláka mělo být vyšší o 11,4 procenta. Valorizace důchodů by měla být zhruba 7,4 procenta.

Ministr Pilip v Davosu diskutoval o důsledcích asijské finanční krize

Ministr financí Ivan Pilip se na Světovém ekonomickém fóru v Davosu účastnil diskusí o důsledcích asijské finanční krize, o možnostech regulace pohybu kapitálu a o jednotné evropské měně. Pilip také jednal s představiteli zahraničních firem o možnostech podnikání v ČR.

Devizové rezervy ČR byly ke konci loňského roku zhruba 14 mld. USD

Devizové rezervy České republiky vzrostly podle předběžných údajů České národní banky k 31. prosinci loňského roku ve srovnání s předchozím měsícem o pět miliónů USD na 14,975 miliardy USD, tj. na 518,7 miliardy Kč. Ke konci loňského listopadu devizové rezervy ČR činily 14,970 miliardy USD, což představovalo 514,4 miliardy Kč.

Automobilka Škoda výrobou loni předstihla polský Fiat

Mladoboleslavská automobilka Škoda se v loňském roce stala největším výrobcem automobilů ve střední Evropě. Její produkce se zvýšila o 35,8 procenta na 357.405 vozů a poprvé tak překonala výrobu polské pobočky Fiatu, napsal list Financial Times. Škoda chce zvýšit svůj náskok na Fiat Auto Poland dalším zvýšením produkce na letošních více než 400.000 automobilů a do roku 2000 nad půl miliónu. Podle listu se Škoda pod vedením Volkswagenu stala klíčovým prvkem v transformaci české ekonomiky na rozdíl od několika průmyslových skupin pod domácí kontrolou, které skomírají pod zátěží dluhů a nedostatečné restrukturalizace. Škoda Auto se přitom stala největší českou společností co do obratu a největším vývozcem.

Odbory: Útlum na dráze bez sociálního programu vyvolá stávku

Odborové sdružení železničářů považuje za nemožné udržet sociální smír, pokud vláda nepřipraví sociální program pro předpokládaný útlum zaměstnanosti na železnici. Nebezpečí celostátní stávky železničářů, které hrozí kvůli neřešení sociálních problémů, podle odborové centrály zavinila předchozí vláda. Odboráři uvedli, že považují za nejvhodnější způsob právní úpravy sociální pomoci formu zákona. Vzhledem ke zdlouhavosti legislativního procesu požaduje sdružení do přijetí zákona pozastavit vládním usnesením veškeré privatizační či restrukturalizační kroky, které by vedly ke snižování počtu zaměstnanců.

57 procent lidí považuje inflaci za vysokou

Výši inflace 8,5 % v roce 1997 vnímalo jako příliš vysokou 57 procent obyvatel ČR. Naopak přijatelná se jevila 23 procentům lidí. Z průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění také vyplynulo, že od roku 1993 hodnotí občané míru inflace nejkritičtěji. Celých dvacet procent občanů přitom na otázku, jak hodnotí výši inflace, nedokázalo odpovědět. Více než polovina lidí očekává, že letošní inflace bude vyšší než loňská.

Svou životní úroveň považuje za dobrou 55 procent obyvatel

Svou životní úroveň označilo za spíše dobrou nebo dobrou 55 procent obyvatel ČR. Z výzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění vyplynulo, že lidí spokojených se svou životní úrovní od loňského prosince o šest procent ubylo. Za špatnou svou životní úroveň v lednu označilo 43 procent respondentů. Pozitivní hodnocení vlastní životní úrovně přitom roste se stoupajícím vzděláním. Svou životní úroveň kladně hodnotí 84 procent podnikatelů, 62 procent zaměstnanců nedělnických profesí, 66 procent duševně pracujících a 91 procent sympatizantů ODS. Od dubna do července spokojenost výrazně klesala, což prý bylo podle agentury spíše vyjádřením obav z očekávaných úsporných opatření, než skutečným zhoršením životní úrovně. V září institut zaznamenal opětný růst spokojenosti.

Třeskuté mrazy zastavily stavební práce v postižených obcích

Třeskuté mrazy, které udeřily koncem minulého týdne, zastavily v řadě moravských obcí postižených loňskou povodní většinu stavebních prací. Kruté mrazy navíc začaly působit na provlhlé zdi domů, které opět začaly praskat. Zatím ale další demolice nehrozí. Mrazy postihly i práci na obnově povodní zničených koryt potoků a řek.

Fórum národnostních menšin odsoudilo projevy rasismu v ČR

Ostře odmítavý postoj k projevům rasismu v České republice zaujali účastníci prvního společného fóra národnostních menšinových sdružení v České republice. Zároveň ocenili, že parlament souhlasil s účastí České republiky v Rámcové úmluvě Rady Evropy o ochraně národnostních menšin.

V prostějovské škole začínají boj s xenofobií již v první třídě

Originální nápad, jak nenásilně předejít vytváření rasových a xenofobních předsudků již u malých dětí, se zrodil v hlavách vychovatelek školní družiny Základní školy v Rejskově ulici v Prostějově. Zatímco jiné školní družiny většinou slouží k hlídání dětí, žáci prvních čtyř ročníků v prostějovské škole se seznamují s životem lidí různých ras v různých koutech světa. Každá z místností v družině představuje jeden kontinent. Na stěnách jsou desítky obrázků lidí a zvířat, aby podle nich žáčci poznali, kde se právě nacházejí. V "Asii" nechybějí čínské vějíře, žlutý nábytek či rýžový klobouk, v "Americe" třeba indiánské teepee.

J.Menzel na filmových retrospektivách v Maďarsku a Bulharsku

Retrospektiv svých filmů v Maďarsku a Bulharsku se v příštích dnech zúčastní režisér Jiří Menzel. V Budapešti se při příležitosti jeho šedesátin uskuteční přehlídka, kterou zahájí snímek Rozmarné léto. Součástí jeho budapešťského pobytu bude také autogramiáda Menzelovy knížky Tak nevím, která je prý na maďarském knižním trhu bestsellerem. Poté se Menzel v Sofii zúčastní retrospektivy svých filmů. Ta bulharským fanouškům od 9. do 14. února nabídne snímky Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, Skřivánci na niti, Ostře sledované vlaky, Perličky na dně, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková, Rozmarné léto, Na samotě u lesa a Báječní muži s klikou.

Genesis své fanoušky nezklamali

Skutečný hudební zážitek přichystala v podnělí v Praze více než šesti tisícům diváků britská rocková skupina Genesis. Vedle svých někdejších hitů hudebníci svým posluchačům ve Sportovní hale nabídli i písně ze svého aktuálního alba Calling All Stations. Během turné, které začalo 29.ledna v Budapešti, odehrají Genesis více než čtyři desítky koncertů.

Prezident Havel poblahopřál čerstvému vítězi z Melbourne Petru Kordovi

K zástupu gratulantů, kteří blahopřáli tenistovi Petru Kordovi k vítězství na úvodním grandslamovém turnaji sezóny Australian Open, se telegraficky připojil i prezident Václav Havel. V blahopřejném telegramu poděkoval třicetiletému tenistovi za reprezentaci České republiky a popřál mu mnoho dalších úspěchů.

Šest našich sportovců bude slavit v Naganu narozeny

Šestkrát se budou v sídle české olympijské výpravy slavit narozeniny. Nejrušněji asi bude na patře, jež je vyhrazeno hokejistům, neboť na dárky od vedení výpravy se mohou těšit hned čtyři hráči. Prvním na řadě je reprezentant v akrobatickém lyžování Aleš Valenta, jemuž bude 6. února 25 let. Hokejista Jaroslav Špaček oslaví 11. února 24. narozeniny, o tři dny později si svíčky na dortu alespoň symbolicky sfouknou dvaadvacetiletý Milan Hejduk a o deset let starší Petr Svoboda a 15. února po druhém zápase ve skupině půjdou hokejisté gratulovat Jaromíru Jágrovi k jeho šestadvacátinám. Ve stejný den, jen o rok později se narodila běžkyně Kateřina Neumannová.

Počasí

A jaké bude počasí? Polojasno, teploty od minus 4 do nuly tupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.