Zprávy středa, 05. května 1999

A nyní podrobně:

Pražané a politici si připomenou 54.výročí květnového povstání

54.výročí květnového povstání českého lidu si připomenou Pražané a politici. V dopoledních hodinách uctí památku padlých účastníků povstání primátor Jan Kasl a členové Českého svazu bojovníků za svobodu položením věnce k pamětní desce na Staroměstském náměstí. U budovy Českého rozhlasu, kde v květnu 1945 probíhaly největší boje, se uskuteční před polednem vzpomínková akce, na níž by kromě pražského primátora měla vystoupit i předsedkyně Senátu Libuše Benešová.

Vláda se bude zabývat projednáváním návrhu Národního plánu zaměstnanosti

Vláda na středečním zasedání projedná návrh Národního plánu zaměstnanosti. Ten by se měl zaměřit hlavně na vznik nových pracovních míst, zvýšení motivace nezaměstnaných k návratu do práce, přizpůsobení nároků na vzdělávání požadavkům trhu práce a přizpůsobení zaměstnávání cizinců situaci na českém trhu práce. Na programu jednání vlády je i návrh na úpravu závazných limitů regulace zaměstnanosti a dále body jako problematika nákupu nadzvukových letounů a řada dvoustranných smluv. Kabinet má rovněž schválit návrh věcného záměru novely katastrálního zákona a poslaneckou předlohu ústavního zákona, jejíž autoři chtějí snížit počet budoucích krajů ze 14 na devět.

Podle Jiřího Dienstbiera by mělo být bombardování Jugoslávie okamžitě zastaveno

Nejlepším řešením současného stavu kosovského konfliktu by bylo podle zvláštního zpravodaje OSN pro lidská práva Jiřího Dienstbiera okamžité zastavení bombardování Jugoslávie Severoatlantickou aliancí. Bomby podle něj ničí nejen lidské životy, ale i po desetiletí budované místní hospodářství a zbytky základů jakéhosi demokratického vývoje v Srbsku. Dienstbier to v úterý řekl v Praze po návratu ze zatím poslední balkánské mise s tím, že nálety působí velmi negativně na demokracii i v nesrbských oblastech. Současný zásah NATO přinesl podle zpravodaje OSN pro bývalou Jugoslávii opak původního záměru. Místo zabránění etnické čistce ji podle jeho mínění naopak zhoršil.

Jiří Dienstbier v úterý také kritizoval odchod mezinárodních humanitárních organizací z jugoslávské provincie Kosovo a dalších srbských oblastí. "Byrokraté z centrál" podle něj "naprosto trapným způsobem" brání svým rozhodnutím lidem, kteří chtějí pomáhat, v jejich práci. Dienstbier kritizoval i odlišný přístup Západu k životům "svých" lidí a obyvatel Balkánu; zatímco pro amerického pilota nasadí množství techniky a lidí, desetitisícům v Kosovu obklíčeným Albáncům aliance neshazuje potraviny a deky kvůli tomu, že "nějaké 'níže než při náletech letící) letadlo by mohlo být zasaženo". "To je absolutní vrchol pokrytectví," zdůraznil Jiří Dienstbier.

Cornelio Sommaruga v ČR mobilizoval k větší humanitární pomoci pro Balkán

K co největší podpoře humanitárním operacím na Balkáně a akcím Českého červeného kříže 'ČČK) na pomoc obětem válečného konfliktu vyzval v úterý české občany prezident Mezinárodního výboru Červeného kříže Cornelio Sommaruga na závěr návštěvy České republiky. Sommaruga vyslovil uspokojení nad průběhem návštěvy, během níž ho přijal prezident republiky Václav Havel, premiér Miloš Zeman a předsedkyně Senátu Libuše Benešová. Osobně poděkoval i zástupcům dobrovolníků z ČČK, s nimiž se sešel na slavnosti k 80. výročí této humanitární organizace. Cornelio Sommaruga také zdůraznil, že budoucnost Balkánu vidí v návratu uprchlíků. "Osobně jsem přesvědčen, že mír na Balkáně a důstojný život obyvatel závisí na ekonomické obnově země, v níž bude zavedeno tržní hospodářství, aby lidé měli motivaci, že si prací zlepší život, aby nerezignovali a pouze nepřežívali," dodal Sommaruga.

Protesty komunistů podle ministra Grulicha neohrozí přesuny vojsk NATO přes ČR

Policie přijala podle ministra vnitra Václava Grulicha přísná bezpečnostní opatření, aby zabránila komunistům v jimi avizované blokádě komunikací a železničních tratí při přesunu vojsk NATO přes území České republiky na Balkán. Členové KSČM mají podle ministra "převrácené hodnoty", protože zemi měli bránit v roce 1968. Jejich jednání hraničí s rozvracením pořádku a demokracie, poznamenal Grulich. Podle něj budou přesuny vojsk aliance konzultovány s policií. Ta hodlá udělat vše proto, aby případní protestující občané neohrozili ničí zdraví ani majetek. Policie přijala přísná bezpečnostní opatření mimo jiné i proto, že Česká republika nemůže v zahraničí hazardovat se svojí pověstí.

Předseda brněnské KSČM Josef Kůta v dubnu prohlásil, že komunisté budou blokovat veškeré průjezdy vojsk NATO přes území České republiky, aby tak pomohli "napadené Jugoslávii".

Kosovští Albánci odcházejí z ČR bojovat do Kosova

Kosovští Albánci z České republiky odcházejí bojovat do Kosovské osvobozenecké armády proti srbským silám. Uvedla to Česká televize, podle které jich za poslední tři týdny z Prahy odletělo už více než 200 a v úterý je následovalo dalších 20. Rukovat do Kosovské osvobozenecké armády se kosovští Albánci rozhodli sami, přestože u nás žijí už několik let a většina z nich ještě nikdy nepoužila zbraň.

Českou armádu čeká v nejbližších letech snižování stavu

Česká armáda by se měla početně snížit o 16.000 osob do roku 2001. Bude tak mít 62.000 důstojníků, vojáků základní služby a občanských pracovníků. Vyplývá to z koncepce rozvoje resortu obrany do roku 2003 s výhledem do roku 2008, kterou v úterý na výjezdním zasedání v Brně projednala Bezpečnostní rada státu. "Sníží se nejen počet vojáků z povolání, ale i záklaďáků. Musíme totiž počítat s klesajícím demografickým vývojem v zemi a také s tím, že mezi mladými muži je stále více osob, které kvůli zdravotním problémům nemohou nastoupit k výkonu základní vojenské služby," řekl ČTK ministr obrany Vladimír Vetchý. Mezi další výrazné změny, které v nejbližších letech českou armádu čekají, patří podle něj také změna počtu brigád. Doplnil, že o krizi v Kosovu se tentokrát na zasedání rady ani okrajově nejednalo. Na úterním jednání Bezpečnostní rady státu byl také schválen návrh ministerstva vnitra na zřízení vládní vrtulníkové letky, která by nahradila soukromé vrtulníky záchranné služby.

Premiér Miloš Zeman věří v ideu evropského zbrojního průmyslu

Za integrální součást průmyslové výroby České republiky považuje premiér Miloš Zeman obranný průmysl. Skončila údajně doba, kdy se vedoucí představitelé země chovali k tomuto odvětví téměř štítivě, ačkoli jde o tradiční domácí obor. "Chci věřit v přístup na trhy zemí Severoatlantické aliance a postupnou realizaci idey evropského zbrojního průmyslu," řekl v úterý premiér Zeman na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky a speciálních informačních systémů IDET'99 v Brně. Odmítl tvrzení ekologických aktivistů, že na IDETU vystavují firmy podporující diktátorské režimy ve světě. Česká republika podle něj jako demokratická země odmítá vývoz zbraní do tzv. rizikových oblastí, kde platí embargo Rady bezpečnosti OSN.

Proti propagaci militarismu totiž demonstrovali při úterním zahájení veletrhu IDET v Brně členové Nezávislého sociálně-ekologického hnutí. Před zahajovacím projevem premiéra Miloše Zemana rozvinuli transparenty s protiválečnými hesly, na kterých veletrh IDET označili za obchod se smrtí. Protesty byli klidné a k žádným incidentům s policií nedošlo. Největší akce proti zbrojařskému veletrhu se očekává v pátek, kdy se před hlavní branou výstaviště bude konat demonstrace proti militarismu.

Slavnostního zahájení veletrhu se vedle premiéra, vystavovatelů a hostů zúčastnili ministři obrany Vladimír Vetchý, zahraničních věcí Jan Kavan, vnitra Václav Grulich, bez portfeje Jaroslav Bašta a financí Ivo Svoboda a místopředseda vlády Egon Lánský. Právě před jejich tribunu pronikli čtyři ekologičtí aktivisté, patrně na novinářské akreditace, a rozvinuli zde transparent.

Ministr obrany Vladimír Vetchý na veletrhu uvedl, že k modernizaci české armády přispějí i slovenské zbrojní podniky. Slovenské firmy se podle něj zapojí i do modernizace armád dalších dvou nových členských států NATO - Polska a Maďarska. Mezi nejdůležitější projekty modernizace české armády bude v nadcházejících letech patřit například vylepšení tanků T-72 a nákup asi sedmi desítek bojových letounů L-159 z Aera Vodochody.

Podle náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého je hlavní prioritou armády rozvíjení programů pro modernizaci tanků, bitevních vrtulníků, munice a logistiky. Jak na veletrhu uvedl, armáda letos dostala z rozpočtu na výdaje 39 miliard korun, přičemž na modernizaci je určena čtvrtina z této částky.

Dohodu o spolupráci v oblasti obranného materiálu, která umožní českým a britským firmám společnou výrobu a vývoj zbraní a vojenského vybavení, podepsali v úterý na zbrojařském veletrhu ekonomický náměstek ministra obrany Jindřich Tomáš a parlamentní podtajemník Velké Británie John Spellar. Podle Tomáše české a britské průmyslové podniky už nyní spolupracují, ale podpisem smlouvy se vzájemná kooperace ještě zintenzivní. V budoucnu by se firmy měly podle jeho slov zaměřit především na vývoj a výrobu komunikační techniky. Po vstupu České republiky do NATO se totiž údajně ukazuje, že největší deficit české armády je právě v nedostatečném vybavení tímto druhem zařízení.

Největší letošní přehlídka vojenské techniky v Evropě potrvá v Brně do pátku 7. května. Na IDETU se představí 13 oficiálních státních účastí, což je o 11 více než při posledním ročníku v roce 1997.

Personál a zařízení nemocnice dorazil do albánského Kavaje

Zařízení české vojenské polní nemocnice a její stočlenný personál dorazily v pondělí pozdě večer do Albánie. V úterý od časných ranních hodin začal personál budovat svou základnu v kasárnách albánské armády v přímořském městě Kavaje. Zhruba půldenní zpoždění s výstavbou nemocnice zapříčinila drobná lapálie. Albánci totiž až v pondělí slavili Svátek práce a předem objednaná doprava nechala české vojáky čekat na tiranském letišti zhruba deset hodin. Velitel nemocnice Jindřich Sitta pro ČTK uvedl, že pokud nenastanou nepředvídatelné události, začne alespoň část zdravotnického zařízení fungovat ve čtvrtek. Souběžně s tím by měly do uprchlických táborů v okolí Kavaje vyjíždět za doprovodu vojska plně vybavené ošetřovny.

V přímořském městě Kavaje bude nemocnice zabezpečovat zdravotní pomoc pro čtyři až pět uprchlických táborů s asi dvaceti tisíci uprchlíky. Nemocnice má velmi široké zaměření a své kvality už předvedla například v operaci Pouštní bouře nebo v mírových silách UNPROFOR.

Západočeští studenti vypravili kamión s humanitární pomocí

Do uprchlického tábora Bajran Curri v severní Albánii odjel v úterý odpoledne z Plzně kamión s humanitární pomocí, kterou shromáždila Stavovská unie studentů Západočeské univerzity. Kamión by měl společně s konvojem Nadace Člověk v tísni, k němuž se připojí u Brna, dorazit do cíle v sobotu večer.

Ve středu odjede ze Znojma do Albánie kamión s pomocí uprchlíkům

Cukr, masové konzervy, čaj, bramborová moučka, ale i hygienické potřeby a obuv tvoří náklad kamiónu s humanitární pomocí pro uprchlíky, který má ve středu odjet ze Znojma do Albánie. Karel Podracký z Diecézní charity Brno v úterý ČTK informoval, že hodnota nákladu činí téměř 900.000 korun. Kamión vypravila oblastní charita ve Znojmě spolu s jihlavskou charitou.

Pomoc kosovským uprchlíkům vysílá Nadace člověk v tísni

Do Albánie ve středu odjíždí šest kamiónů s humanitární pomocí. Náklad vypravuje Nadace Člověk v tísni při České televizi a je určen kosovským uprchlíkům přijatým albánskými rodinami.

Sofres-Factum: Prestiž NATO je vysoká, ale zásahem v JSR utrpěla

Severoatlantická aliance se těší značné prestiži; dvě třetiny českých občanů se domnívají, že za padesát let své existence přispěla k zachování míru ve světě. Zahájením leteckých útoků na Jugoslávii však pověst aliance utrpěla. Za prospěšnou považovala účast NATO v kosovském konfliktu před zahájením leteckých akcí téměř polovina lidí, po začátku bombardování jugoslávských cílů už jen asi 36 procent. Vyplývá to z výsledků šetření agentury Sofres-Factum.

Prezident Havel uctil památku spoluzakladatele státu Štefánika

V den 80. výročí tragického úmrtí spoluzakladatele Československa generála Milana Rastislava Štefánika uctil v úterý jeho památku prezident Václav Havel položením věnce k jeho soše na pražském Petříně. K pomníku jednoho z trojice zakladatelů samostatného státu nepřinesl věnec sám Václav Havel, ale podle mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla tak učinili pracovníci jeho kanceláře. Ti také položí Havlovým jménem ve středu kytici u budovy Českého rozhlasu u příležitosti výročí Květnového povstání českého lidu.

Štefánikovo dílo ve prospěch společného státu Čechů a Slováků a jeho tragickou smrt si připomněly už v sobotu 1. května tři stovky lidí. Organizátory akce bylo Fórum slovenských aktivit v ČR, Slovenský institut v Praze, Svaz letců v ČR a Štefánikova hvězdárna v Praze.

Milan Rastislav Štefánik zahynul při pádu letounu ve Vajnorech u Bratislavy 4. května 1919. Okolnosti jeho smrti nebyly dosud jednoznačně vyjasněny. K převládající verzi, že se Štefánikovo letadlo zřítilo kvůli ztrátě rychlosti při přípravě na přistání, brzy po neštěstí přibyly spekulace, že letoun byl sestřelen na pokyn pozdějšího prezidenta Edvarda Beneše nebo nešťastnou náhodou. Podle některých vyjádření Štefánik sám řídil stroj a v sebevražedném úmyslu způsobil jeho pád. Zprávy o českém spiknutí, které měly podporu u slovenských nacionalistických kruhů, se nepodařilo nikdy potvrdit ani vyvrátit.

Slovensko by chtělo z Prahy archívní fondy M.R.Štefánika

Slovensko by přivítalo, kdyby mu Česká republika předala archívní fondy generála Milana Rastislava Štefánika, spoluzakladatele první Československé republiky. K návratu dokumentů vyzval během úterní vzpomínky na místě tragédie u Vajnor 'poblíž Bratislavy) nejenom předseda klubu válečných letců ve Slovenském národním povstání a v zahraničí Vladimír Švárny, ale i slovenský ministr obrany Pavol Kanis. Český velvyslanec na Slovensku Rudolf Slánský položil u památníku M.R.Štefánika věnec prezidenta Václava Havla a vlády ČR.

Madrid neklade překážky rozšíření EU, tvrdí parlamentní komise

Španělská vláda a parlament budou podle představitele španělské parlamentní smíšené komise pro Evropskou unii Pedra Solbese Mira vždy připraveni podpořit rozšíření Evropské unie. Miro to v úterý řekl v Praze po jednání s hlavním českým vyjednavačem pro vstup republiky do unie a náměstkem ministra zahraničí Pavlem Teličkou.

Eduard Zeman podepsal sorbonnskou deklaraci

Deklaraci o harmonizaci Evropského systému vysokého školství, která se zaměřuje na mezinárodní uznávání vzdělání a kvalifikace, podepsal v úterý v Paříži za Českou republiku ministr školství Eduard Zeman. Po podpisu tvz. sorbonnské deklarace jednal ministr Zeman se svým francouzským protějškem Claudem Allegrem o podpisu nového protokolu mezi oběma ministerstvy a o výuce českého jazyka ve Francii. Obě strany se dohodly také na vytvoření katedry českého jazyka na prestižní pařížské jazykové škole INALCO, kde budou učit čeští lektoři a zájemci zde budou moci absolvovat magisterské studium.

IVVM: Třetina občanů by v referendu byla pro vstup ČR do EU

Pro vstup České republiky do Evropské unie by nyní v referendu hlasovalo 35 procent občanů. Opačný názor by projevilo 16 procent lidí a 22 procent respondentů je nerozhodnutých. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění. Vstup do evropského společenství podporují především sympatizanti Unie svobody a Občanské demokratické strany. Z nich by se pro zapojení vyslovily dvě třetiny. Mezi příznivci České strany sociálně demokratické by naši integraci do unie podpořilo necelých 30 procent a u lidovců téměř 40 procent voličů. Zcela opačná je situace u Komunistické strany Čech a Moravy. Z jejich sympatizantů by se pro náš vstup do Evropské unie vyslovila pouze čtyři procenta.

Sofres-Factum předpovídá vítězství ODS ve volbách

Jasným vítězem případných parlamentních voleb by se nyní stala Občanská demokratická strana. Podle volební prognózy zveřejněné agenturou Sofres-Factum by ji volilo více než 30 procent lidí a sociální demokracii by tak porazila o šest procent. Na třetím místě je s prognózou více než 14 procent hlasů Komunistická strana Čech a Moravy. Unii svobody by volilo 10 a půl procenta voličů. Poslední politickou stranou, která by se dostala do Poslanecké sněmovny, jsou lidovci. Prognóza odhaduje jejich volební výsledek na 8 procent.

Žebříček osobností podle průzkumu agentury Sofres-Factum

Místopředsedové Poslanecké sněmovny Petra Buzková a Stanislav Gross 'oba ČSSD) stále vévodí žebříčku osobností nejvíce prospívajících české společnosti. Vyplývá to z průzkumu agentury Sofres-Factum. Třetí příčku obhájil guvernér České národní banky Josef Tošovský. Další místa obsadili poslankyně za KDU-ČSL Vlasta Parkanová, exministr zahraničí Jiří Dienstbier a odborový předák Richard Falbr, který předstihl prezidenta Václava Havla. Do okruhu "spíše škodících" se zařadil šéf komunistů Miroslav Grebeníček a prezidentova manželka Dagmar Havlová. Nejhorší hodnocení se dostalo předsedovi republikánů Miroslavu Sládkovi.

Na opravy silnic bude nutný úvěr od Evropské investiční banky

Miliardy korun schází podle ministra dopravy a spojů Antonína Peltráma jeho resortu na opravy zdevastovaných silnic v České republice. Při prohlubujícím se schodku státního rozpočtu by narůstající deficit v údržbě a opravách komunikací mohl částečně zmírnit úvěr od Evropské investiční banky. Ministr Peltrám to uvedl na úterním shromáždění Sdružení organizací správy a údržby silnic ČR v Pelhřimově.

Policie bude záznamy z demonstrací vyhodnocovat ještě týden

Ještě nejméně týden potrvá policii vyhodnocování videozáznamů a fotografií sobotních prvomájových demonstrací anarchistů a skinheadů v Praze. Ze třiadvaceti zadržených demonstrantů už policie zahájila trestní stíhání čtyř mladíků. Obvinila je z útoku na veřejného činitele a tři z nich navíc z výtržnictví a poškozování cizí věci. Jeden z obviněných měl na strážníka městské policie hodit kovový odpadkový koš, zbývající tři údajně házeli kameny na kordon policistů a poškozovali automobil strážníků. Soňa Jindráková z republikového úřadu vyšetřování nevyloučila, že policie obviní i další účastníky protestní akce.

Policisté dohlížející na prvomájovou demonstraci skinheadů porušili podle Hnutí občanské solidarity a tolerance 'HOST) zákon. Nezasáhli totiž na místě proti jednotlivým skinům, kteří hajlovali nebo vykřikovali fašistická hesla. Jak uvedl Michal Horák z hnutí HOST, pokud policisté nesměli zasahovat proti těm neofašistům, kteří hajlovali a jinak propagovali fašismus, pak je to chyba vedení policie, protože dle zákona je policie vždy povinna proti takovému porušení zákona zasáhnout.

Policie prošetří porušení zákona ze strany skinheadů

Policie se rozhodla prošetřit, zda skinheadi během svého sobotního prvomájového srazu v Praze neporušili zákon. Potvrdil to v úterý policejní prezident Jiří Kolář. Podle něj policisté zaznamenali při sobotním průvodu centrem hlavního města individuální porušení zákona. Kolář se však vyhnul odpovědi na dotaz, proč policie nezasáhla proti skinům stejně tvrdě jako proti anarchistům.

Lékaři našli pro Josefa Luxe dárce kostní dřeně, nyní váží rizika

Lékaři našli potenciálního dárce kostní dřeně pro poslance a bývalého lidoveckého předsedu Josefa Luxe. Ten loni na podzim oznámil, že onemocněl leukémií a odstoupil proto z vedení KDU-ČSL. Jak uvedl Petr Turek z Ústavu hematologie a krevní transfúze, dárcem by se mohl stát muž středního věku z Itálie. Dále zdůraznil, že i když není mezi tkáňovými znaky dárce a nemocného úplná shoda, provedení transplantace to pravděpodobně nevyloučí. Lékaři nyní zvažují všechna možná rizika.

V Praze se sešli členové PTP a Pavel Landovský pokřtil Černé barony

Bývalí členové armádních Pomocných technických praporů 'PTP), takzvaní "pétépáci", se v úterý sešli v Praze v katolickém kostele sv. Štěpána. Po mši následovalo neformální setkání v jezuitské rezidenci a odpoledne ekumenická bohoslužba ve vojenské nemocnici ve Střešovicích. Od roku 1990 se tradičního setkání PTP zúčastňuje na 150 mužů z českých zemí i hosté ze Slovenska.

Shodou okolností ve stejnou dobu pokřtil v úterý herec Pavel Landovský kompaktní desku, na níž čte nejznámější kapitoly z proslulého románu Černí baroni od Miloslava Švandrlíka. Landovský hrál také ve filmové podobě díla.

Dirigent Bělohlávek má zlatou desku za hudbu Bohuslava Martinů

Dirigent Jiří Bělohlávek v úterý převzal zlatou desku za úspěšný prodej svých nahrávek s hudbou Bohuslava Martinů. Na deskách Supraphonu se z dvanácti různých titulů na trhu uplatnilo už více než 55 tisíc zvukových nosičů. "Dílo Bohuslava Martinů je na cestě ke světovému uznání a musíme pro to dál pracovat," řekl umělec.

Ze sportu:

Fotbalisté Slavie se stali prvními finalisty Poháru Českomoravského fotbalového svazu. Na hřišti svého pražského rivala Sparty v úterý zvítězili 1:0. Jejich finálový soupeř vzejde ze čtvrtečního utkání Drnovice - Liberec.

A ještě krátce o středečním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, místy s deštěm. Nejvyšší denní teploty l4 až l8 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.