Zprávy středa, 05. ledna 2000

A nyní zprávy podrobné:

Předseda Úřadu pro státní informační systém Karel Berka opouští úřad

Šéf Úřadu pro státní informační systém (ÚSIS) Karel Berka v úterý ze zdravotních důvodů požádal místopředsedu vlády Pavla Mertlíka o uvolnění z funkce. Uvedla to v hlavní zpravodajské relaci Česká televize. Berka televizi potvrdil, že odchází z úřadu k 31.lednu. "Svůj úkol zajistit bezproblémový přechod počítačů na rok 2000 jsem splnil," řekl televizi. Zastupováním po dobu jeho nemoci byl pověřen Berkův náměstek Alexander Kratochvíl.

Podle některých Berkových spolupracovníků Berkův náhlý odchod souvisí s aférou, kdy ÚSIS nehospodárně vynaložil na problém Y2K 700.000 korun. To Berka 18. října po kontrole ministerstva financí přiznal, uvedla televize. Připomněla, že v těchto dnech probíhá na ÚSIS hloubková kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu. V říjnu Berka deníku Právo řekl, že hodlá na konci roku odejít do důchodu. "Mé rozhodnutí odejít však neznamená, že bych přiznával své pochybení," zdůraznil. Mertlík, který je ve vládě zodpovědný za činnost ÚSIS, by měl na nejbližším jednání kabinetu navrhnout nového ředitele úřadu, uvedla Česká televize.

Výzva "Děkujeme, odejděte!" se v sobotu změní v občanské sdružení

Po necelých dvou měsících od svého zveřejnění se výzva "Děkujeme, odejděte!" změní ve stejnojmenné občanské sdružení. Od loňského 17.listopadu, kdy ji podepsalo šest někdejších studentů z roku 1989, získala nebývalý ohlas mezi veřejností i politiky. Iniciátoři výzvy, mezi něž patří například někdejší generální ředitel Českého rozhlasu a bývalý komisař ČR pro světovou výstavu Expo 2000 Vlastimil Ježek, již dříve připustili, že na jejím základě může vzniknout nová politická strana. Tuto sobotu se v Baráčnické rychtě v Praze sejde prvních šest signatářů výzvy a 44 regionálních koordinátorů, kteří mají rozhodnout o organizační struktuře, stanovách i financování nového sdružení. Někteří analytici předpovídají, že občanské iniciativy i nezávislé osobnosti by letos mohly výrazně ovlivnit současnou českou politickou scénu.

Podle místopředsedy vlády a ČSSD Vladimíra Špidly je možné prohloubení opoziční vlády mezi sociálními a občanskými demokraty

Místopředseda vlády a České strany sociálně demokratické Vladimír Špidla považuje za možné prohloubení opoziční smlouvy mezi sociálními a občanskými demokraty, která po loňských volbách umožnila vznik jednobarevné vlády ČSSD. "My nepochybně jsme Místopředseda vlády a České strany sociálně demokratické Vladimír Špidla považuje za možné prohloubení opoziční smlouvy mezi sociálními a občanskými demokraty, která po loňských volbách umožnila vznik jednobarevné vlády ČSSD. "My nepochybně jsme připraveni jednat o kterémkoli tématu, které předloží náš partner," řekl ČTK Špidla, který se zúčastní nadcházející páteční schůzky zástupců smluvních stran. Předseda ODS Václav Klaus v pondělí prohlásil, že jeho strana již nebude usilovat o vytvoření koalice všech nekomunistických parlamentních stran, a připustil "dodatek či doplněk" opoziční smlouvy, který by vedl ke změně současného politického uspořádání.

Informaci o útlumu uranového průmyslu předloží vládě ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr

Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr předloží ve středu kabinetu informaci o útlumu uranového průmyslu. Z materiálu, který má k dispozici ČTK, vyplývá, že útlum uranového průmyslu probíhá ve všech lokalitách, kde se v minulosti uran těžil. V současné době se těží jen v hlubinném dole v Dolní Rožince v okrese Žďár nad Sázavou. Na dole chemické těžby ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku se uran získává jako vedlejší kontaminant z procesu sanace podzemních vod tohoto dolu.

Nedílnou součástí útlumového programu je krytí nezbytně nutných nákladů na sociální a zdravotní zabezpečení pracovníků a zákonných nároků propouštěných, přeřazovaných či jinak útlumem dotčených pracovníků uranového průmyslu. Podíl těchto nákladů, které mají absolutní přednost před ostatními náklady na útlum, podle informace ministerstva průmyslu neustále roste. Zatímco v roce 1995 činil 27 procent, v roce 1997 vzrostl na 34 procent a v loňském roce již dosáhl 39 procent z celkových nákladů. Ze státního rozpočtu je pak hrazen zvláštní příspěvek horníkům, mzdové vyrovnání a doplatek do průměrného výdělku, odstupné, rekvalifikace, odškodnění pracovních úrazů a nemocí z povolání, věrnostní přídavek, sociální pojištění a zdravotní pojištění.

Česká lékařská komora nesouhlasí s cenami zdravotní péče na první pololetí 2000

Česká lékařská komora (ČLK) nesouhlasí s cenami zdravotní péče na první pololetí a žádá, aby vláda, která je vyhlásila, předstoupila před občany a sama jim sdělila, že v tomto období dostanou podstatně horší péči. Novinářům to v úterý řekl prezident komory David Rath. "Rozhodnutí vlády zásadním a velice vážným způsobem sníží úroveň zdravotní péče, Česká lékařská komora odmítá nést odpovědnost za tento pokles," prohlásil. Podle Ratha doplatí občané na to, že vláda chtěla finančně zachránit Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

V nemocnici v Bruntále jsou pojištěnci VPZ přijímáni jen v případě, když je ohrožen jejich život

Pouze neodkladné péče se od ledna dostává pojištěncům Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na gynekologicko-porodnickém a rehabilitačním oddělení soukromé nemocnice v Bruntále, neboť nemocnice od Nového roku již nemá na tato lůžková oddělení s VZP smlouvu. "Na těchto odděleních jsou pojištěnci VZP přijímáni pouze v akutních případech, když je ohrožen jejich život. Na rehabilitaci, kde se akutní případy neřeší, proto nikdo z těchto pojištěnců přijímán nebude. Stejně tak na plánované gynekologické zákroky musejí ženy pojištěné u VZP jinam, protože pojišťovna by nám je neuhradila," řekl ČTK mluvčí nemocnice Karel Soukup.

Kabinet bude ve středu jednat ozákonu na ochranu před nesolventním zaměstnavatelem

Návrh zákona, jehož cílem je ochrana pracovníků před nesolventním zaměstnavatelem, projedná ve středu vláda jako první bod svého programu. Ministry čekají i další návrhy zákonů, například návrh zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, návrh zákona o rozhlasovém a televizním vysílání a návrh novely zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě. Kabinet také rozhodne o návrhu zákona o převodu židovského majetku zpět na českou Federaci židovských obcí.

Jedním z bodů jednání vládního kabinetu bude ve středu ochrana životního prostředí

Myšlenku "zeleného haléře" ze spotřebované elektřiny a návrh zákona o posuzování vlivů na životní prostředí bude ve středu hájit na zasedání vlády ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Novináře v úterý informoval, že také navrhne, aby ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo více peněz na sanace uranových dolů. Jeden nebo dva haléře z každé spotřebované kilowatthodiny navrhuje ministerstvo životního prostředí v návrhu zákona o hospodaření energií vybrat od výrobců, potažmo spotřebitelů, na podporu alternativních zdrojů a úspor.

Vláda bude jednat o návrhu nového zákona o rozhlasovém a televizním vysílání

Návrh nového zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, který čerpá podstatné části ze směrnice Evropské unie "Televize bez hranic", předloží ve středu 5.ledna vládě ministr kultury Pavel Dostál. Podle ředitelky ministerského odboru hromadných sdělovacích prostředků Maríny Landové musí nová právní úprava zajistit především kompatibilitu s právy zemí Evropské unie.

Podle předsedy sněmovného rozpočtového výboru by vláda měla co nejrychleji privatizovat Komerční banku

Poslanci, které v úterý oslovila ČTK, nejsou příliš nadšeni skutečností, že stát bude muset z rozpočtu vynaložit desítky miliard korun na restrukturalizaci aktiv Komerční banky. Soudí však, že nákladné oddlužení banky je před úspěšnou privatizací nezbytnou podmínkou. O pomoci bance rozhodla vláda v pondělí. Banka by měla být privatizována v polovině letošního roku. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý (ODS) je přesvědčen, že vláda by měla privatizovat banku co nejrychleji a udělat všechny kroky, které k tomu směřují.

Expremiér vlády ČSSR a někdejší ministr vnitra Lubomír Štrougal převzal obsílku o zahájení trestního stíhání

Někdejší předseda vlády ČSSR a exministr vnitra Lubomír Štrougal, který čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ČTK potvrdil, že v polovině prosince převzal obsílku o zahájení trestního stíhání. Je obviněn z toho, že v březnu 1965, kdy byl ministrem vnitra, neodeslal generální prokuratuře spis o některých příslušnících ministerstva vnitra, související se zastřelením tří lidí bývalými příslušníky Státní bezpečnosti. "Spis jsem skutečně neodeslal, ale nemohl jsem jednat jinak," řekl Štrougal. Závěry šetření inspekce ministerstva vnitra podle něj byly neúplné a neobjektivní.

Ministerstvo zahraničí SR se distancuje od nedávné pohrůžky slovenského státního tajemníka sankcemi ČSA za přepravu slovenských Romů do Finska

Slovenský státní tajemník před nedávnem pohrozil Českým aeroliniím sankcemi za přepravu slovenských Romů do Finska. Slovenské ministerstvo zahraničí se dnes od jeho sporných výroků distancovalo. "Ministerstvo to považuje za osobní názor pana státního tajemníka," řekl mluvčí slovenské diplomacie Boris Gandel. Dalších 73 romských žadatelů o azyl na Silvestra odletělo z Košic do Helsink linkou ČSA. Od listopadového zrušení víz odcestovalo do Skandinávie asi 170 slovenských Romů. České aerolinie dosud žádné zásahy ze slovenské strany nepocítily a míní nadále k Romům přistupovat jako ke všem ostatním zákazníkům.

Životní prostředí se zlepšuje, mohlo by však být lépe

Jednotlivé ukazatele životního prostředí prokázaly, že se jeho kvalita v České republice za posledních deset let zlepšila, schází však provázání politiky životního prostředí s ostatními resorty. Shodli se na tom exministři životního prostředí, kteří se v úterý v Praze na pozvání Společnosti pro trvale udržitelný život zúčastnili semináře bilancujícího deset let působnosti resortu. Ten začal pracovat 1. ledna roku 1990.

Za největší chybu, která v prvním desetiletí existence úřadu vznikla, považuje většina bývalých ministrů i současný ministr Miloš Kužvart ztrátu kompetencí v územním plánování a v oblasti lesního a vodního hospodářství. Problémem je podle nich také otázka začlenění ochrany životního prostředí do práce ostatních ministerstev. Exministr Ivan Dejmal, který vedl resort v letech 1991 až 1992, si postěžoval, že institucionální vývoj v republice nedal občanům dost širokou možnost rozvíjet osobní zodpovědnost.

Z chyb, které bývalí ministři vyjmenovali, vyplynuly i jejich požadavky na práci resortu v dalších letech. Bedřich Moldan, který stál u zrodu úřadu a nyní je vyjednavačem s Evropskou unií v oblasti životního prostředí, řekl, že příští tři roky se budou kvůli přibližování české legislativy právu evropského společenství z hlediska přijímání nových zákonů podobat počátku 90. let. Tehdy vznikla většina dnes platných předpisů.

Pražský magistrát schválil opatření proti vandalismu sprejerů v hlavním městě

Dokument, který mapuje současný stav postupu hlavního města proti sprejerům a obsahuje kroky, které by tento problém účinněji řešily, schválili v úterý pražští radní. Materiál mimo jiné předpokládá vznik speciální telefonní linky pro obyvatele, kteří by na ni mohli vandalismus oznámit, řekl novinářům primátor Jan Kasl (ODS). Město by podle něj mělo také lépe spolupracovat s policisty, strážníky a organizacemi, které se zabývají sociální prevencí. Nápisy sprejerů by měli odstraňovat pracovníci vybrané firmy, dodal.

Představitelé města by chtěli do řešení problému nápisů sprejerů zapojit majitele jednotlivých domů. Například vydání stavebního povolení by mohlo být podmíněno užitím omyvatelných povrchů objektů, vysvětlil Kasl. Jak dále řekl, sprejeři působí na majetku v Praze mnohamiliónové škody, které ještě nikdo celkově nevyčíslil. Jen pražský Dopravní podnik, který statistiky vede, vynaloží ročně na mytí vagónů a stěn metra přes pět miliónů korun. Odstranění nápisů z jednoho metru čtverečního přijde na zhruba 1000 korun, ochranný nátěr stejné plochy na 400 až 600 korun, dodal pražský primátor Jan Kasl s tím, že přesnou podobu přístupu pražské radnice k tomuto problému mají radní projednávat koncem března. Materiál bude obsahovat i výši nákladů, které bude muset město v této souvislosti vynaložit.

Bývalý ředitel ČT, dnes prezidentův kancléř Ivo Mathé požaduje odnětí licence na vysílání televize Nova

Žádost o zahájení řízení o odnětí licence na vysílání Novy zaslal Radě pro rozhlasové a televizní vysílání bývalý ředitel České televize Ivo Mathé. Držitel licence - společnost CET 21 - se podle něj totiž dostává pořadem "Volejte řediteli" do rozporu se zákonnou povinností poskytovat objektivní a vyvážené informace. Jako příklad uvedl sobotní tvrzení šéfa Novy Vladimíra Železného, podle něhož měla Česká televize normalizační seriál o majorovi Zemanovi chystat již za Mathého vedení. "Toto tvrzení je nehorázná a zlovolná lež," tvrdí současný prezidentův kancléř na sobotní pořad "Volejte řediteli" v dopise, který v úterý ČTK získala.

Největší duchovní hodnotou je pro většinu obyvatel České republiky život podle vlastního přesvědčení

Velká část Čechů si nejvíce váží nerušeného soukromí. Pro přibližně tři čtvrtiny obyvatel České republiky je důležitý příjemný život, všestranné vědomosti a informovanost o světovém dění. Vyplývá to z výsledků prosincového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění, které v úterý obdržela ČTK. Žít podle svého přesvědčení považuje za důležité 94 procent dotázaných.

O 20 procent se od roku 1995 snížil počet lidí, kteří se domnívají, že se v Německu může vždy prosadit nacismus

Zatímco v roce 1995 souhlasilo s tvrzením, že se v Německu může vždy prosadit nacismus, 69 procent Čechů, v říjnu 1999 to bylo 50,8 procenta. S odkazem na porovnání výsledků výzkumů o postojích obyvatel České republiky k Německu to v úterý ČTK řekl člen Koordinační rady česko-německého diskusního fóra Václav Houžvička. Přesto i říjnový výzkum podle něj prokázal přetrvávající ostražitost Čechů vůči Němcům.

Působit na rozvíjení sportovních aktivit obyvatel ČR je záměrem návrhu Národního programu rozvoje sportu pro všechny

Obce a kraje by měly mít větší vliv na rozvíjení sportovních aktivit obyvatel České republiky. Předpokládá to návrh Národního programu rozvoje sportu pro všechny v České republice, kterým se má ve středu zabývat vláda. ČTK to řekl náměstek ministra školství pro mládež a tělovýchovu Ladislav Malý. "Jak už název materiálu vypovídá, jde především o otázku státního vlivu směrem ke sportu pro všechny, jak sportu mládeže, tak dospělých," zdůraznil Malý.

Ze sportu:

Hokejisté České republiky do dvaceti let se stali ve švédském městě Skelleftea mistry světa. Ve finálovém duelu v úterý porazili tým Ruska až po samostatných nájezdech 1:0 poté, co v normální hrací době ani dvacetiminutovém prodloužení branka nepadla. Rozhodující nájezd proměnil kapitán týmu Milan Kraft.

Vítězem ankety o nejlepšího fotbalového brankáře České republiky za rok 1999 se stal Ladislav Maier z Rapidu Vídeň. Čerstvý čtyřicátník tak obhájil své prvenství z loňského premiérového ročníku.

Fotbalista Václav Budka se stal novou posilou prvoligového Jablonce. Třicetiletý záložník, který více než tři roky působil v belgickém Lokerenu, podepsal s klubem smlouvu na dva a půl roku.

Dvaatřicátým kolem pokračovala hokejová extraliga. Havířov porazil Litvínov 4:1, Vsetín remizoval s Českými Budějovicemi 3:3, Znojmo zdolalo Pardubice 3:2, Karlovy Vary uspěly nad Třincem v poměru 6:3, Kladno podlehlo Zlínu 3:5 a Slavia prohrála s Vítkovicemi 1:3. Utkání Plzeň - Sparta Praha bylo odloženo.

Vleklé zdravotní problémy přiměly kapitána pražské Slavie Vladimíra Růžičku, olympijského vítěze z Nagana a mistra světa z Prahy 1985, ukončit aktivní kariéru. Šestatřicetiletý hráč oznámil oficiálně své nečekané rozhodnutí po úterním extraligovém utkání Slavie proti Vítkovicím. Úplně posledním zápasem v nejvyšší soutěži však pro něj bude utkání 50.kola 5. března, v němž se představí v Edenu Litvínov klub, z něhož pochází. Jeden z nejlepších hráčů českých hokejových dějin, by měl v budoucnosti působit jako trenér mládeže ve Slavii a na dosud blíže nespecifikované pozici ve vedení klubu.

Předpověď počasí:

Ve středu bude na území České republiky převážně oblačno, s nejvyššími teplotami kolem 4 stupňů Celsia. Na horách mrazivé počasí potrvá, očekávají se další sněhové přeháňky.

Tolik zprávy Radia Praha.