Zprávy středa, 06. května 1998

Zprávy 6.5.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Prezident Havel se dnes vrací do vlasti

Po více než třech týdnech strávených v univerzitní nemocnici v rakouském Innsbrucku se dnes do Prahy vrací český prezident Václav Havel. Prezident se však vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nebude zatím moci plně ujmout svých státnických povinností, ale bude se ještě zhruba sedm až deset dnů léčit ve střešovické Ústřední vojenské nemocnici. Poté bude určitý čas v rámci rehabilitace pobývat na zámku v Lánech. Ještě do konce tohoto týdne by se mělo sejít lékařské konzilium, aby zhodnotilo další postup prezidentovy léčby. Prezidenta Havla do Prahy přepraví zvláštní letadlo letecké společnosti Tyrolean Air Ambulance, které má na starém ruzyňském letišti přistát ve 13:45. Těsně před odletem z Innsbrucku se má Václav Havel setkat s rakouskou hlavou státu Thomasem Klestilem.

Ruml podá trestní oznámení na Zemana pro pomluvu a šíření poplašné zprávy

Předseda Unie svobody Jan Ruml hodlá podat na předsedu Poslanecké sněmovny a ČSSD Miloše Zemana trestní oznámení pro pomluvu a šíření poplašné zprávy. Učiní tak kvůli zveřejnění materiálů - jimiž disponuje i ČTK -, které podle Zemana dokazují, že Ruml ještě jako ministr vnitra stál loni za přípravami spiknutí proti sociální demokracii, bývalému premiérovi Václavu Klausovi a za vyvoláním předčasných voleb. "Miloš Zeman se hrubým způsobem pokusil poškodit mé jméno na veřejnosti a svým jednáním mohl způsobit i nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva," vysvětlil své důvody Ruml. V pondělí označil Zemana za paranoika a přes televizní obrazovku mu vzkázal, "ať si trhne nohou".

Zeman předal v úterý vyšetřovateli Martinu Hádkovi údajný záznam z tajné porady u Rumla, jehož pravost hodlá prověřit. Na poradě, kde měl být ještě i bývalý prezidentův poradce Jiří Křižan, měl ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Oldřich Černý oznámit, že "jeho služba je připravena inspirovat akci vycházející ze zahraničí proti ČSSD". Zeman však zatím neprozradil, kde tajné materiály získal.

Ruml, Černý a Křižan měli podle materiálů, které ČTK obdržela poštou od anonymního odesilatele, kromě útoku na sociální demokracii, jímž by mohla být bamberská aféra, připravovat i svržení Klause, změny ve vedení sněmovny, vyhlášení předčasných voleb a zrušení extremistických stran. Podle Zemana to dokládá údajná korespondence mezi Rumlem a šéfem rozvědky Černým ze září loňského roku. Rozvědka měla zjistit reakci členských států NATO. Všichni tři však obvinění rezolutně odmítli a materiály označují za podvrhy.

Podle materiálů, z nichž jeden je označen razítkem ministerstva vnitra Slovenské republiky, se měl na snaze o odstoupení Klause a vyvolání předčasných voleb podílet i Hrad. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček to však považuje za nesmysl. "Pokud jde o prezidenta, tak vylučuji jakékoli dohady, které se objevují v těch dokumentech a které souvisejí s prezidentem," řekl ČTK. I slovenské ministerstvo vnitra označilo dokument vypadající jako zpráva agenta slovenské tajné služby za "průhledný falzifikát".

Lánský: V ČR působí pohrobci StB, kteří vyrábějí falzifikáty

Dokumenty, s nimiž v pondělí předseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Miloš Zeman seznámil tisk a které dnes předal vyšetřovateli, podle soudu jeho poradce, senátora Egona Lánského zřejmě vyrobili pohrobci Státní bezpečnosti. V ČR působí skupina ať už oficiální nebo soukromá, která má výcvik bývalé StB a schopnosti vyrábět falzifikáty, jež diskreditují vysoké politické představitele, popřípadě instituce demokratického státu a oslabují jeho právní rámec, řekl ČTK. Lánský je přesvědčen, že "estébácké" živly působí v Čechách i na Slovensku nejen mimo oficiální struktury, ale i v nich. "Nenamlouvejme si, že jsme vyčistili všechny estébáky z BIS nebo z Úřadu pro zahraniční styky a informace," řekl.

Poslanec ODS Nečas označil aféru s dopisem za podivnou věc

Za velmi podivnou věc, která "zavání trošku zpravodajskou hrou", označil předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas (ODS) aféru, jejíž podstatou je zveřejnění dokumentů dokládajících údajnou nekalou činnost bývalého ministra vnitra a nynějšího předsedy Unie svobody Jana Rumla. Nečas dále řekl, že nyní je třeba analyzovat, kdo proti komu tuto hru hraje. To je ale, jak řekl, otázka dalších rozborů. "Je to podivné a zní to neuvěřitelně nepravděpodobně," zhodnotil celou záležitost. Podrobně ji ale nechtěl hodnotit s odůvodněním, že zatím nemá k dispozici dostatek informací.

Kuhnl: Obchodní schodek letos určitě pod 100 miliardami korun

Deficit obchodní bilance zahraničního obchodu ČR skončí v letošním roce určitě pod 100 miliardami korun. I tento odhad je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Khnla "mimořádně opatrný". Řekl to v úterý na pátém ročníku konference "Hospodářství ČR v roce 1997" pořádaném Hospodářskou komorou ČR.

Rychetský:Právní systém ČR může být překážkou vstupu do EU

Urychlená harmonizace právního systému ČR s legislativními normami Evropské unie je prvořadým úkolem obou komor českého parlamentu. Dosavadní analýzy totiž prokazují, že nekompatibilita právního řádu může být největší překážkou vstupu ČR do unie. Řekl to ČTK předseda ústavněprávního výboru českého Senátu Pavel Rychetský. Napsání zcela nové ústavy ČR je podle Rychetského málo pravděpodobné, neboť by se to setkalo s velkým odporem značné části politického spektra. Na prvním místě celkové revize, která je proto podle něho mnohem reálnější, je přijetí ústavních zákonů o ombudsmanovi a o referendu. V této souvislosti zdůraznil, že absence těchto dvou institutů v legislativě ČR je předmětem dlouhodobé kritiky orgánů EU.

Generál Šedivý: Plnění úkolů NATO závisí zejména na penězích

ČR plně nebo částečně akceptuje všech 52 návrhů na cílové úkoly ozbrojených sil, které jí předložila Severoatlantická aliance (NATO). Není však schopna je splnit do okamžiku vstupu - uvažuje o delším období po rok 2003. Řekl to ČTK v Bruselu náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Jiří Šedivý, který se v úterý s kolegy z Polska a Maďarska zúčastnil poprvé zasedání Vojenského výboru NATO na této úrovni. "Musíme si uvědomit, že zdroje financí jsou limitované. Musíme pečlivě zvažovat, kam ty peníze dáme," vysvětlil váhání nad tempem plnění navržených cílů slaďování se silami NATO. Vojenský výbor v úterý v devatenácti členech projednal zapojení ČR, Maďarska a Polska do procesu vojenského plánování NATO. "Pozvané země odvedly dobrou práci v odpovědích na dotazníky plánování obrany a při přípravě cílových úkolů ozbrojených sil; akceptují asi 70 procent našich požadavků," uvedl nejmenovaný činitel NATO, podle něhož snese tento výsledek srovnání s členy aliance.

Herman: Vlk nezastírá před EU pravý stav vztahu státu a církve

Kardinál Miloslav Vlk, který je současně předsedou Rady evropských biskupských konferencí, nezastírá před představiteli Evropské unie opravdový stav vztahu církve a českého státu, řekl v úterý mluvčí katolických biskupů v reakci na zprávy, že si Vlk v lednovém dopise předsedovi Evropské komise Jacquesu Santerovi "stěžoval". Výměnu dopisů mezi Vlkem a Santerem nepopřel. Církev je v českých zemích svobodná, ale restituce vyřešeny nebyly a zůstávají otevřeny, řekl na dotaz ČTK. "Minulý kabinet tahal církve za nos, ale nyní existují signály, že by mohla být ze strany vlády větší ochota věci řešit a uvést ČR do kompatibility s evropskými normami," uvedl Herman. Čeští katoličtí hodnostáři se chystají na konci května na pětidenní návštěvu do Bruselu, aby se setkali s představiteli Evropské komise a NATO, kteří podle mluvčího vzhledem k integračním procesům mají zájem konzultovat s nimi situaci v České republice. "Unie musí znát opravdový stav věcí," řekl mluvčí biskupů Daniel Herman.

Moos bude požadovat pro dopravu vyšší rozpočet na příští rok

Ministr dopravy a spojů Petr Moos hodlá prosazovat rozpočet ministerstva na příští rok v objemu prostředků roku 1997. Moos to uvedl v rozhovoru pro ČTK. "Zatímco v roce 1997 resort hospodařil s 34 miliardami, letos se musí spokojit pouze s 26 miliardami korun", dodal. Ministr uvedl, že bude požadovat zvýšení prostředků zejména pro obnovu dopravní infrastruktury tak, jak je to vyžadováno v souvislosti se vstupem ČR do NATO a EU. "Tempo výstavby železničních koridorů se budeme snažit udržet z jiných zdrojů než ze státního rozpočtu. Např.z programu Phare jsou rozjednané kontrakty financované světovou bankou atd.", řekl Moos.

Financování voleb nemají ohrozit ani nepředvídatelné komplikace

Státní správa má na organizaci předčasných červnových voleb do Poslanecké sněmovny zajištěno tolik peněz, aby jejich průběh neohrozily ani případné mimořádné technické komplikace. Částka 771,6 miliónu korun, kterou vláda na volby ze státního rozpočtu vyčlenila, v sobě totiž zahrnuje určitou rezervu a skutečné náklady na volby budou pravděpodobně nižší. "Ta skutečnost bude s velkou pravděpodobností obdobná jako při volbách v roce 1996, ale my si nemůžeme dovolit nemít prostředky pro případ, že by se stalo něco mimořádného," řekl ČTK vedoucí legislativního a metodického oddělení ministerstva financí Otakar Nový. Výdaje na organizačně-technické zajištění předloňských voleb činily 522,3 miliónu korun.

Představitelé parlamentu uctili památku obětí pražského povstání

Předsedové Poslanecké sněmovny a Senátu Miloš Zeman a Petr Pithart, ministr obrany Michal Lobkowicz, pražský primátor Jan Koukal a další osobnosti položili v úterý u budovy Českého rozhlasu věnce k uctění památky obětí pražského povstání českého lidu proti nacistickým okupantům. K zahájení povstání byl před 53 lety dán pokyn právě z vinohradského sídla rozhlasu. Několika desítkám přítomných aktivních účastníků Květnového povstání pak poděkoval předseda Svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín. Jménem prezidenta Václava Havla položil k pamětní desce věnec jeho mluvčí Ladislav Špaček.

Radní:Prahu pro zasedání Světové banky mohou nahradit jiná města

Pokud Praha nebude připravena na výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000, je ji podle pražského radního pro cestovní ruch Michaela Hvížďaly připraveno zastoupit několik evropských metropolí. Hvížďala sdělil, že o připravenost Prahy na výroční zasedání se koncem dubna zajímali účastníci zasedání Evropské federace konferenčních měst v Istanbulu v Turecku. Ředitel Pražské informační služby Václav Novotný, který hlavní město v Istanbulu zastupoval, na dotaz ČTK neuvedl žádná konkrétní jména měst, která by měla o plánovaný kongres světových finančních institucí zájem. "Existují evropská města, která jsou technicky připravena," připustil pouze. Kredit Prahy a České republiky na konání dalších kongresů podle Hvížďaly závisí právě na kvalitním uspořádání výročního zasedání MMF.

Vkladní knížka zůstává nejběžnějším spořením

Společnost Sofres Factum zveřejnila zprávu o investičním chování obyvatelstva. Vyplynulo z ní, že nejběžnější formou spoření zůstává vkladní knížka. Výzkum ukázal, že stálicemi mezi formami ukládání peněz je penzijní a životní pojištění, tradičně se k jejich využití hlásí kolem 25 nebo 26 procent obyvatel. Na vkladních knížkách spoří podle dubnového šetření 62 procent obyvatel, mírně ale stále roste počet lidí, kteří ukládají peníze doma, v dubnu se k tomuto způsobu ukládaní prostředků přihlásilo 37 procent respondentů.

Nečekaný příjem sto tisíc korun by lidé nejraději utratili

Většina obyvatel České republiky by, pokud by nečekaně získala sto tisíc korun, tuto částku utratila, vyplynulo z průzkumu veřejného mínění agentury Sofres Factum. Průzkum ukázal, že 52 procenta respondentů by nečekaný stotisícový příjem utratila, 33 procenta by jej uložila na korunový účet v bance, deset procent by jej uložilo v bance na devizové konto a pět procent by nevědělo co s ním.

Na Bertramce začal první Festival české komorní hudby

Vrcholy klasické domácí tvorby představuje v Praze na Bertramce od 5. do 30.května Festival české komorní hudby. Celkem 21 koncertů z díla nejvýznamnějších skladatelů se v podobně uceleném a ojedinělém výběru podle pořadatelů uskuteční poprvé. Podvečerní koncerty tvoří výhradně tvorba českých autorů. "Akci pořádáme záměrně v květnu, v době festivalu Pražské jaro," řekla novinářům Vlasta Cibulová ze společnosti Comenius, která Bertramku s Mozartovým muzeem provozuje. Pražské jaro však na žádost o spolupráci podle ní neodpovědělo. Každý z programů na Bertramce je věnován vždy jedinému autorovi. Několikrát se tak vystřídají Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Zdeněk Fibich, Josef Suk, Vítězslav Novák, Leoš Janáček a Bohuslav Martinů. Projekt, který je prvním z předpokládaných dalších ročníků, má podle Cibulové ambici být zařazen do nosných akcí v roce 2000, kdy Praha ponese titul evropská metropole kultury.

Do severočeských řek se vrátil losos

Severočeské řeky, včetně Labe, jsou opět tak čisté, že rybáři do nich mohou vysadit lososy. Novinářům to řekl jednatel severočeských organizovaných rybářů Jan Šmíd krátce poté, co přivezl z Německa do Hřenska ve speciálních vacích pod kyslíkem 45.000 lososího plůdku. Zde se živý náklad z líhně lososů, která je nedaleko německého městečka Sebnitz, rozdělil na tři díly a rybáři jej okamžitě rozvezli do povodí severočeských říček Kamenice, Ploučnice a do Ohře. Zde malí lososi za dva roky dorostou zhruba 20 cm a vydají se k moři. Z něj se pak po čtyřech letech vrátí zpět po Labi do "svých" českých řek. To už budou mít podle Šmída okolo šesti kilogramů. Zásilka německého lososího plůdku do severočeských řek je historickým okamžikem návratu této ryby, řekl Šmíd. Poslední losos byl v Labi podle Šmída uloven v roce 1950. Potom již na lososa nebylo ani pomyšlení, protože řeky byly velmi znečištěné, řekl Šmíd. Dnes už je podle něj čistota vodních toků podstatně lepší, a tak se přes střekovská zdymadla začne ještě letos budovat "rybí přechod".

Ze sportu

Na mistrovství světa hokejistů zvítězila Česká republika nad Německem vysoko 8:1. Náš celek tak postoupil do čtvrtfinálové skupiny šampionátu, kde se na úvod střetne ve čtvrtek se Slovenskem.

Prvním finalistou Českomoravského fotbalového poháru se stal celek Petry Drnovice, který zvítězil nad obhájcem prvenství, pražskou Slávií 2:0. O druhém finalistovi rozhodne dnešní souboj Jablonce s Brnem.

Na tenisovém turnaji v Hamburku postoupil český hráč Bohdan Ulihrach do druhého kola po výhře 6:3, 3:6, 6:2 nad Němcem Karbacherem. Uspěl také Ctislav Doseděl, který zvítězil nad Slovákem Hrbatým 6:0, 6:2.

Počasí na území ČR

Dnes je oblačno, od západu postupně až zataženo a místy s občasným deštěm. Nejvyšší teploty 11 až 15 stupňů, na horách ve výšce 1000 metrů kolem 6 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.