Zprávy středa, 06. prosince 2000

Josef Kubeczka

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok

Vládní sociální demokracie a opoziční Občanská demokratická strana podle očekávání prosadily v Poslanecké sněmovně přijetí státního rozpočtu na příští rok. Menšinové vládě se tak vůbec poprvé od jejího vzniku v roce 1998 podařilo prosadit státní rozpočet bez toho, že by ho - jako v předchozích dvou letech - musela na žádost poslanců přepracovávat. Senát na rozdíl od jiných zákonů nebude rozpočet projednávat, protože mu to Ústava neumožňuje.

Rozpočet počítá s příjmy ve výši 636,2 miliardy korun a s výdaji 685,18 miliardy korun. Jeho schodek tedy bude činit 48,98 miliardy korun. Základním východiskem pro přijetí rozpočtu se staly dodatky, jež ODS a ČSSD uzavřely počátkem tohoto roku jako doplněk k jejich opoziční smlouvě. Tu obě strany podepsaly v roce 1998. Smlouva umožnila vznik menšinové vlády ČSSD, kterou se opoziční ODS rozhodla tolerovat. Ve dvousetčlenné dolní komoře mají obě strany dohromady 137 křesel.

Přijetí návrhu státních financí přivítali premiér Miloš Zeman a ministr financí Pavel Mertlík. Podle Zemana je schválení rozpočtu dobré pro české hospodářství. Samotný fakt, že země má rozpočet, ocenil i šéf sněmovny a ODS Václav Klaus. "Díky tolerančnímu patentu se ODS podařilo srazit deficit rozpočtu zhruba na poloviční úroveň proti minulému roku. I to je pozitivní věc," řekl Klaus.

Místopředseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek naopak obvinil ČSSD a ODS, že podporou rozpočtu "učinily další krok k zadlužení naší budoucnosti, k zadlužení našich dětí". Šéf Unie svobody Karel Kühnl řekl: "My jsme v žádném případě nemohli hlasovat pro rozpočet, který je výslednicí dosavadní politiky vlády - politiky, která vede k prudkému zadlužování naší budoucnosti." Šéf poslanců KSČM Vojtěch Filip ČTK vysvětlil, že komunisté návrh rozpočtu nemohli podpořit, protože podle nich není rozvojový a bude dále zadlužovat ČR.

Lékaři Václavu Havlovi doporučují, aby ještě tento týden pobýval v Lánech

Lékaři doporučují prezidentu Václavu Havlovi, který se už více než týden léčí z počínajícího zápalu plic, aby ještě do konce tohoto týdne pobýval na zámku v Lánech na Rakovnicku. Prezidentův osobní lékař Ilja Kotík na dotaz ČTK řekl, že i když chce Havel pracovat, nedoporučuje mu, "aby někam moc jezdil". Kotík proto kvůli prezidentovu zdravotnímu stavu souhlasí s tím, že se Havel ve středu nezúčastní posledního rozloučení s atletem Emilem Zátopkem. S čtyřnásobným olympijským vítězem, který zemřel před dvěma týdny, se do Národního divadla přijde nicméně rozloučit první dáma Dagmar Havlová, řekl ČTK mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl.

Premiéři V4, Estonska a Slovinska společně zhodnotí summit v Nice

Premiér Miloš Zeman, který se ve čtvrtek zúčastní Evropské konference v Nice, se o čtyři dny později setká v Bratislavě se svými kolegy z visegrádské čtyřky a premiéry Slovinska a Estonska, aby zaujali společné stanovisko k summitu Evropské unie, kterému Evropská konference předchází. Sdělil to mluvčí kabinetu Libor Rouček. Na summitu, který završí půlroční francouzské předsednictví Evropské unie, vyvrcholí mezivládní konference o reformě institucí unie.

Ministr Kavan zahájil oficiální návštěvu Chile

Na pozvání chilské ministryně zahraničních věcí Maríi Soledad Alvearové přicestoval v úterý z Mexika do Santiaga de Chile její český kolega Jan Kavan. Ten je tak prvním českým ministrem zahraničí, který navštěvuje Chile od vzniku České republiky v roce 1993. Ministr se má především setkat s prezidentem, viceprezidentem a ministrem vnitra. Součástí neoficiálního programu má být mimo jiné setkání s českými krajany a zahájení Týdne České republiky v Chile.

Čeští studenti jedou demonstrovat na summit EU do Nice

Pět desítek mladých lidí z České republiky se od středy do pátku zúčastní doprovodné akce, kterou při příležitosti summitu Evropské unie pořádají v Nice Mladí evropští federalisté (JEF). Předsedové vlád a hlavy států zemí EU by tam měli jednat o důležitých vnitřních reformách unie. Mladí lidé z celé Evropy se proto budou dožadovat, aby byl vyslyšen i jejich názor. ČTK o tom informoval mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek. "Mladí federalisté uspořádají setkání a konferenci s čelnými politiky Evropské unie a poslední den summitu se zúčastní demonstrace za Evropskou ústavu. Naše česká výprava se setká s českou vládní delegací v Nice a představí jí naše názory a požadavky na budoucí uspořádání Evropské unie," upřesnil koordinátor české účasti na akci Ivo Maryška.

Pavel Telička bilancoval se zástupci států EU

Zádrhely na straně Evropské unie, chyby v domácí politice, ale také intenzívní expertní kontakty a vytváření podmínek pro urychlení rozhovorů byly podle českého vyjednávače Pavla Teličky typickými rysy vstupního jednání mezi Unií a Českou republikou za posledních šest měsíců. Telička bilancoval jeho výsledky se zástupci 15 členských států. Obě strany projednaly ve třech kolech od září do prosince pět kapitol, aniž kteroukoli z nich uzavřely.

Do jednání nebyla zařazena kapitola "energetika", kterou zablokovalo Rakousko kvůli Temelínu. Nejednalo se ani o kapitolách "finanční kontrola" a "volný pohyb služeb", protože česká strana neučinila kroky, které by byly umožnily jejich uzavření. Na konci francouzského předsednictví mají tedy Češi na svém kontě 13 "hotových" kapitol, stejně jako na jeho začátku; je to spolu s Polskem nejméně ze skupiny šesti zemí, jež začaly jednat v roce 1998.

Vladimír Vetchý se zúčastní schůzky ministrů obrany členských zemí NATO

Česká republika je srozuměna s přípravou sil rychlého nasazení v rámci EU a s jejich propojením se Severoatlantickou aliancí. Přeje si, aby mechanismus vztahů mezi oběma organizacemi byl dohodnut tak, aby nedocházelo k žádným duplikacím. Novinářům to řekl po úterním zasedání ministrů obrany NATO český ministr Vladimír Vetchý. Schůzka ministrů obrany členských zemí NATO dnes v Bruselu končí.

Ministři NATO se radují, že výdaje evropských spojenců rostou

Ministři obrany Severoatlantické aliance se v úterý radovali, že stále více členských států plánuje zvyšování vojenských výdajů. Po debatě o pětiletých národních obranných plánech sdělili, že kladou větší důraz na modernizaci, restrukturalizaci a zefektivňování ozbrojených sil, pokrok je však nadále nedostatečný. Podle nejmenovaného zdroje NATO oznámilo 11 z 16 evropských členů aliance "čisté" zvýšení vojenských výdajů. Právě na Evropany se od konce kosovského konfliktu soustřeďovala kritika Spojených států, že jejich zbrojní úsilí je nedostatečné.

Podle tabulky zveřejněné v sídle NATO mají letos nejvyšší vojenské výdaje na hlavu Norové (809 dolarů), následováni Francouzi a Řeky. Nejméně vydávají noví členové - ČR 120 dolarů na hlavu, Maďarsko 91 dolarů a Polsko 85 dolarů na jednoho obyvatele. Z hlediska podílu obrany na hrubém domácím produktu se osm zemí včetně Maďarska nadále pohybuje pod dvěma procenty. ČR je s 2,3 procenta naopak na pátém místě.

Rusko se zříká odpovědnosti za další osud elektrárny Temelín

Začlenění "cizího" jaderného paliva do ruské technologie a současné použití řídícího a kontrolního systému dodaného americkou společností Westinghouse v projektu jihočeské jaderné elektrárny Temelín zbavilo ruskou stranu prakticky jakékoli odpovědnosti (včetně právní a morální) za další osud projektu této jaderné elektrárny. Konstatuje to ruské ministerstvo jaderné energetiky v prohlášení, které předalo ČTK velvyslanectví Ruské federace v Praze.

Rakouští odpůrci Temelína chtějí získat advokáta Fagana

Rakouští odpůrci české jaderné elektrárny Temelín oznámili, že se snaží získat pro svou věc proslulého amerického právníka Eda Fagana. Jak prohlásila představitelka salcburské protiatomové iniciativy Maria Fellnerová, odpůrci již navázali s Faganem první "slibný" kontakt a on "neřekl ne". Fagan si získal celosvětové renomé jako advokát obětí nacismu, v poslední době zejména obětí nucených prací, kterým pomohl získat miliardové částky odškodného.

Ministr Fišer věří, že nemocnice omezení přesčasů k 1. lednu zvládnou

Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer věří, že nemocnice zvládnou omezení přesčasů a pohotovostí lékařů na úroveň běžnou v Evropě, jak to od 1. ledna 2001 ukládá zákoník práce. Nehodlá proto žádat pro české zdravotnictví u Evropské komise výjimku. "Mám dojem, že by se tím řešení jen odsunulo, protože země, které měly lhůtu na transformaci, prvních několik roků nedělaly nic a pak vše řešily během posledního půl roku," vysvětlil ministr Fišer. První náměstek ministra Michal Pohanka připomněl, že lékaři slouží za rok až 1200 hodin. "Zákoník práce, který stanoví na pracovníka 416 přesčasových hodin a 400 hodin pohotovosti za rok, umožní, aby lékaři měli více volna za stejné peníze," řekl. Fišer poznamenal, že tento volný čas by měli využít hlavně ke studiu.

Emil Zátopek dostane Medaili Pierra de Coubertina in memoriam

Národní divadlo bude ve středu místem posledního rozloučení s legendárním běžcem Emilem Zátopkem. Vzdát poctu čtyřnásobnému olympijskému vítězi přijdou jeho přátelé, někdejší velcí soupeři, sportovci, umělci, politici i příznivci sportu, lidé, kteří ho obdivovali, pro něž byl vzorem. Předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio i Samaranch udělí jedné z největších postav historie světového sportu Medaili Pierra de Coubertina in memoriam. Emilu Zátopkovi, který zemřel 21. listopadu ve věku 78 let, se dostane státních poct.

Po kostelích bude putovat výstava o kardinálu Beranovi

Putovní výstava připravená k procesu blahořečení kardinála Josefa Berana (1888 až 1969), kterou symbolicky zahájil biskup Jaroslav Škarvada, bude od pátku postupně k vidění v pražských chrámech. Beran, komunistickým totalitním režimem nejprve internovaný a posléze vyhoštěný do exilu, by se mohl stát blahoslaveným - katolická církev předloni zahájila patrně mnohaletý beatifikační proces. První zastávkou výstavy bude podle tiskového střediska České biskupské konference kostel sv. Vojtěcha v Praze-Dejvicích, a to od 8. do 20. prosince. Loreta na Hradčanech bude expozici hostit od 21. prosince do 7. ledna 2001.

Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k Romům

Dvouměsíční kampaň za odstranění rasistických předsudků Společná jízda, pořádaná Společností Tolerance, se mezi učni a středoškoláky setkala s pozitivním ohlasem. Svědčí o tom i průzkum, který projekt provázel. Přestože před zahájením kampaně většina studentů sdílela celospolečenské předsudky vůči Romům, po diskusích a hrách změnilo názor na soužití s romskou menšinou 41 procent studentů. Přednášek a diskusí s lektory různých národností, kteří v rámci projektu za dva měsíce navštívili 65 učilišť a středních škol v sedmi městech České republiky, se zúčastnilo více než 1500 učňů a studentů.

Žlutá srdíčka dominovala Praze

Centrum hlavního města zaplavila v úterý žlutá srdíčka s logem sluníčka. Lidé, kteří přispěli na rekonstrukci dětské transplantační jednotky ve Fakultní nemocnici Motol, je nosili na klopách, šálách, kabelkách či batozích. Tuto ozdobu jako symbol snahy pomoci malým pacientům dostal každý, kdo přispěl nejméně dvaceti korunami na humanitární sbírku občanského sdružení Život dětem. Sdružení, které takovou sbírku pořádalo letos již potřetí, tentokráte poslalo do ulic 600 dvojic středoškoláků.

Na Pražském hradě se rozzářil vánoční strom pro SOS vesničky

Rozzářené oči dětí a jejich úsměvy dominovaly v úterý vpodvečer jednomu z nádvoří Pražského hradu, kde "vyrostl" vánoční strom. Pod ním se v režii Hradní stráže, Správy Pražského hradu a za pomoci Sdružení SOS vesniček odehrávala tradiční mikulášská slavnost, spojená s rozsvícením vánočního stromu, věnovaného dětem. Děti z celé republiky i jejich dospělý doprovod pozdravil na Jiřském náměstí Pražského hradu světící pražský biskup Jaroslav Škarvada, který připomněl význam lásky v životě lidí. "Přeji vám trochu toho světla, lásky a radosti," pronesl k desítkám naslouchajících.

Lidé mohou letos už pošesté obdarovat děti z dětských domovů

Letos již pošesté mohou lidé darovat dětem z dětských domovů vánoční dárek. Tuto možnost jim až do 20. prosince dává Nadace Terezy Maxové, která v pražském Vinohradském Pavilónu pořádá charitativní akci s názvem Strom splněných přání. Pod devět metrů vysokým vánočním stromkem je zde připraveno 850 přáníček dětí z 24 dětských domovů. Loni se díky štědrým dárcům podařilo o vánocích rozveselit 1257 dětí. Všechna jsou sepsána do seznamu a jednotlivě vytištěna do červených přáníček s nápisem Milý Ježíšku. Kdo chce dětem udělat radost, může si denně v Pavilónu vybrat přáníčko, koupit podle něj dárek a se jménem dítěte ho přinést zabalený zpět do Pavilónu. Dárky budou dětem předány 22. prosince v zábavném programu.

Pošta v Božím Daru bude opět razítkovat přání od Ježíška

Vánoční přání odeslané takzvanou Ježíškovskou poštou budou moci již tradičně zaslat lidé svým dětem, příbuzným i přátelům prostřednictvím poštovního úřadu v krušnohorském Božím Daru. Česká pošta letos na ofrankování přáníček připravila razítko s motivem usměvavého batolete, sedícího v jesličkách, sdělil ČTK mluvčí pošty Ladislav Vančura. Vánoční přání z Božího Daru pošta rozesílá již sedmým rokem, přičemž každý rok je opatří razítky s jinými motivy. V roce 1994 používala razítko s vánočním stromečkem, v dalších letech to byl betlém, kapr, beránek, svíčka v ořechové skořápce a loni Tři králové. Každoročně doručovatelka orazítkuje kolem 150 kilogramů vánočních dopisů, což je kolem 10.000 zásilek denně.

Staroměstské náměstí patřilo Mikulášům, andělům a čertům

Desítky Mikulášů, andělů a čertů ovládly v úterý večer pražské Staroměstské náměstí. Na velkém, vánočně vyzdobeném pódiu soutěžili děti i dospělí v převlecích této nerozlučné trojice o nejlepší masku. Čekání na vyhlášení výsledků ve studeném počasí zpříjemňovaly přihlížejícím rodičům s dětmi veselé písničky, taneční vystoupení a nejrůznější soutěže. Na náměstí mohli příchozí často vidět bizarní kostýmy. Letošním hitem byly blikající čertí rohy, které lze koupit snad u každého stánku s turistickými suvenýry. V soutěži však zvítězila trojice v tradičních převlecích. Nejkrásnějšímu Mikuláši nechyběla zlatá mitra, berla a biskupský plášť a vůbec nevadilo, že se pod maskou neskrývá muž, ale dívka Tereza.

Byl vytvořen česko-slovenský rekord v pojídání Mikulášů

Při pokusu o snědení co nejvíce čokoládových figurek Mikulášů byl vytvořen česko-slovenský rekord. Účastníci pokusu v deseti městech zkonzumovali za dvě hodiny 9236 Mikulášů, sdělil ČTK Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den. Společné akce se v úterý během dvou hodin zúčastnili návštěvníci hypermarketů Tesco v Brně, Hradci Králové, Ostravě, Plzni, Praze, Banské Bystrici, Bratislavě, Košicích, Nitře a Trnavě, uvedl Marek. Pojídáním mikulášských figurek vyvrcholil osmihodinový soutěžně zábavný program, který pro děti a jejich doprovod připravila agentura Dobrý den. Zaznamenaný česko-slovenský rekord přihlásí agentura k zápisu do Guinnessovy knihy rekordů, uvedl Marek. Připomněl, že její nejnovější vydání právě vychází.

Ze sportu:

Výsledky 30. kola extraligy ledního hokeje: Třinec - Havířov 7:5, Kladno - Karlovy Vary 5:3, Vítkovice - Pardubice 3:3, Zlín - Vsetín 2:1, Sparta Praha - Slavia Praha 5:2, Plzeň - Litvínov 1:3 a Znojmo - České Budějovice 2:3. V tabulce vedou Pardubice před Litvínovem a Vítkovicemi. Poslední jsou stále Karlovy Vary.

Naposledy měli diváci možnost vidět tenistu Petra Kordu v soutěžím utkání dvouhry na turnaji ATP Tour. Bývalý druhý hráč světa a vítěz Australian Open 1998 prohrál v prvním kole challengeru v Průhonicích se Slovákem Martinem Hromcem ve třech setech 6:4, 3:6 a 6:7. "Dal jsem do zápasu všechno, co umím, co jsem se naučil," řekl po utkání dvaatřicetiletý tenista, který původně ukončil kariéru před šestnácti měsíci. Kvůli šedesátinám otce se ovšem ještě jednou rozhodl na dvorce vrátit, po zápase však oznámil, že ke dvouhře nastoupil naposledy.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Zataženo nízkou oblačností, ojediněle mrholení. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.