Zprávy středa, 07. dubna 1999

A nyní zprávy podrobné:

Vláda bude jednat o majetku KSČ a lidských právech; přijme též opatření nutná k aplikaci evropského práva

Nedořešené případy využití majetku bývalé Komunistické strany Československa a zpráva o stavu lidských práv v České republice v loňském roce jsou na programu středečního jednání vlády. Ministři se mají zabývat i akčním programem posílení konkurenceschopnosti českého průmyslu či koncepcí resortu školství. Kabinet bude také schvalovat vyslání vybavení polní nemocnice do Albánie.

Vládní odbor kompatibility českého práva a práva Evropské unie 'EU) má do 10.dubna zjistit, ve kterých oblastech Česká republika nedostatečně naplňuje evropské právo. Usnesli se na tom v úterý členové vládního výboru pro evropskou integraci, kteří se zabývali tím, jak se daří plnit legislativní plán vlády. Po porovnání vláda přijme opatření, která umožní evropské právo v oblastech, kde již byl soulad české a evropské legislativy porovnán, v postačující míře naplňovat.

Filip: Je lež, že by NATO v JSR útočilo na vojenské cíle

Čtyřčlenní skupina poslanců Komunistické strany Čech a Moravy se v úterý v první den čtyřdenní návštěvy Jugoslávie 'JSR) přesvědčila, že nálety NATO nejsou útoky na vojenské, nýbrž na civilní cíle. ČTK to v telefonickém rozhovoru z Bělehradu řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Vojtěch Filip. Své tvrzení podložil poukazem na bombardování bělehradské teplárny, kde byly zasaženy dva zásobníky mazutu, a kulturního domu v centru Bělehradu. I v případě teplárny šlo podle něj o výhradně civilní cíl - o teplovodní a energetické centrum, jehož zničení znemožnilo dodávky tepla, teplé vody a elektrického proudu do domácností. Jak dodal, podobně tomu bylo i při náletech na mosty v Novém Sadu. "Při útoku na nový most byl mimo jiné přerušen optický kabel, čímž mělo být pravděpodobně znemožněno podávání pravdivých informací z Jugoslávie a tímto způsobem zabezpečena informační převaha paktu," konstatoval šéf komunistického poslaneckého klubu. K důkazům přiřadil i bombardování městečka Aleksinac v noci na úterý, kde byly zasaženy obytné domy a údajně také nemocnice.

Komunisté se rozhodli skupinu vyslat do Jugoslávské svazové republiky poté, co Poslanecká sněmovna minulý týden zamítla jejich návrh vyslat do této země sněmovní "monitorovací skupinu" složenou ze zástupců různých politických stran. KSČM odmítá letecké údery sil NATO na cíle v Jugoslávii, kromě jiného připomíná, že aliance útočí bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.

Foldyna zpochybňuje objektivitu informací o bombardované Jugoslávii

Předseda okresního výboru ČSSD v Děčíně Jaroslav Foldyna, který je jedním z kandidátů na místopředsedu strany sociálních demokratů, zpochybňuje objektivitu informací o bombardované Jugoslávii. "Bylo by čestné říci, že při útocích NATO ani zdaleka nejsou bombardovány jen vojenské cíle," uvedl v úterý pro ČTK. "Je-li pakt NATO demokratický, a já chci věřit, že je, postavme se proti této nic neřešící válce," žádá Foldyna.

V ODS nevládne jednotný názor na kosovský konflikt

Poslanci ODS považují za zcela přirozené, že uvnitř jejich strany nevládne jednotný pohled na složitý kosovský konflikt. Někteří považují za chybu, že politické grémium ODS vůbec vydalo oficiální stanovisko k leteckým útokům NATO v Jugoslávii. Vyplynulo to z úterní ankety ČTK. Člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím soudí, že politická strana může velmi těžko zaujímat jednotná stanoviska k jakémukoli válečnému konfliktu.

Podobně jako poslanci ODS nevidí ani někteří senátoři této strany nic špatného na tom, že uvnitř ODS vládnou různé názory na řešení krize v jugoslávské provincii Kosovo. Senátoři ODS, které v úterý ČTK oslovila, shodně zdůraznili, že i přes různost pohledů na kosovský problém ODS nezpochybňuje samotný vstup České republiky do NATO. Členská základna ODS se ale podle předsedy senátorů ODS Mirka Topolánka může domnívat, že stranické vedení dostatečně nezdůraznilo svoji sounáležitost v NATO. Obvinil však z tohoto stavu média.

Krejčí: Výsledky války NATO s Jugoslávií mohou být pouze špatné

Možné výsledky války Severoatlantické aliance s Jugoslávií mohou být podle politologa Oskara Krejčího pouze špatné a nepovedou k odvrácení humanitární katastrofy. Tím může být jen mezinárodní konference zaměřená na komplexní řešení balkánského problému, uvedl v úterý pro ČTK. Podle Krejčího je útok NATO proti Jugoslávii výsledkem chybné politiky, která si stanovila nereálné cíle a byla spojena se špatnou diplomacií a válečnou propagandou. Strategie NATO je navíc absurdně orientována na vybombardování území, které má být osvobozeno. Politikové NATO si sami vnutili volbu mezi dvěma špatnými variantami, a to ztrátou tváře nebo válkou, dodal Krejčí.

Pořadatelé demonstrace na nám.Míru uctili pietním aktem na Václavském náměstí oběti v Kosovu

Zhruba 15 představitelů občanských sdružení, která minulé pondělí uspořádala na pražském náměstí Míru shromáždění za mír v Kosovu, se v úterý vpodvečer sešlo v horní části Václavského náměstí. Zástupci nevládních organizací položili květiny k památníku obětí komunismu, aby si tak veřejně připomněli oběti konfliktu mezi Srby a Albánci v Kosovu. "Nejde o žádnou demonstraci, ale o uctění památky lidí, kteří v současné době padli v Kosovu," řekl novinářům Jan Kamenický z Nadace při České televizi Člověk v tísni.

Humanitární pomoc: Vicepremiér Egon Lánský poveze do Albánie vybavení polní nemocnice

Vicepremiér pro zahraniční a bezpečnostní politiku Egon Lánský poveze ve středu do Albánie vybavení polní nemocnice. O další humanitární pomoci pro válkou zmítanou kosovskou oblast jednal v úterý se svými místopředsedy předseda vlády Miloš Zeman.

K rozšíření humanitární pomoci s ohledem na zhoršující se situaci kosovských vyhnanců vyzvali v úterý českou vládu senátoři ODS. Senátorský klub této strany ve svém usnesení vyjádřil připravenost iniciovat mimořádnou schůzi Senátu k projednání souhlasu k další humanitární pomoci. Předseda klubu Mirek Topolánek upozornil na to, že Senát na rozdíl od Poslanecké sněmovny nelokalizoval umístšní české polní nemocnice pro případnou stabilizační misi v Kosovu.

Na sbírkové konto SOS Kosovo, které založila Nadace při České televizi Člověk v tísni, přibylo během úterka podle jejího oznámení pro ČTK více než 250.000 korun. Nadace se rozhodla vypravit ve středu dva kamióny s humanitární pomocí pro kosovské uprchlíky do severní Albánie. Zásilka v hodnotě přibližně 1,5 miliónu korun obsahuje především potraviny, hygienické potřeby, přikrývky, kanistry na pitnou vodu a léky.

Na cestu do jedné ze svazových republik Jugoslávie, Černé Hory, se v úterý večer vydal kamión s humanitární pomocí, kterou pro uprchlíky z Kosova soustředilo občanské sdružení ADRA. ČTK to řekla pracovnice sdružení Šárka Zýková. Za volantem kamiónu podle ní sedí ředitel sdružení ADRA Rudolf Reitz. Náklad dvaceti tun brambor, sušeného mléka, mouky, müsli, oleje, cukru, svíček, sirek, oblečení a dek zakoupilo sdružení z větší části z vlastních prostředků, výrazně však pomohly i dary sponzorů a občanů, uvedla Zýková.

ČR zatím nezaznamenala větší příliv uprchlíků z Kosova

Podle Petra Nováka z odboru pro uprchlíky a integraci cizinců ministerstva vnitra Česká republika zatím nezaznamenala zvýšení přílivu uprchlíků z Kosova. Řekl to v úterý ČTK s tím, že v současnosti požádalo české úřady o azyl necelých 400 kosovských Albánců.Situace je taková, že v uprchlických táborech žije zhruba 1850 žadatelů o status uprchlíka z různých zemí a kosovští Albánci z toho tvoří necelé čtyři stovky, dodal Novák.

MZV: Čeští občané mohou bez obav cestovat do Chorvatska

Chorvatské území je bezpečné a v současné době nejsou žádné překážky pro cesty českých občanů do zdejších oblíbených turistických míst. ČTK to v úterý v souvislosti s obavami Čechů o bezpečnost rekreace v této oblasti kvůli konfliktu v jugoslávské provincii Kosovo oznámil tiskový mluvčí ministerstva zahhraničí Aleš Pospíšil. Letecká doprava do Chorvatska se podle něj řídí obvyklým letovým řádem a po desetidenním přerušení byly obnoveny lety i do Moskvy.

Průzkum veřejného mínění

Česká veřejnost je stále proti zásahu Severoatlantické aliance v Jugoslávii. Plyne to z výzkumu agentury Sofres-Factum. Po týdnu bombardování se však zastoupení souhlasných a nesouhlasných názorů téměř vyrovnalo. Se zásahem nyní souhlasí 42,1 procenta a proti je 45 procent respondentů. Nerozhodnuto je stále 12,5 procenta dotázaných.

ODS by nyní těsně před sociálními demokraty vyhrála případné parlamentní volby. Podle volební prognózy agentury Sofres-Factum by nyní získala 27,5 procenta hlasů. ČSSD na druhém místě by měla o dvě procenta méně, ačkoliv preference obou stran jsou podle agentury nyní v podstatě vyrovnány na 24 procentech. Třetí nejsilnější stranou je podle průzkumu uskutečněného 12. až 19.března mezi 1006 občany, KSČM. Tu preferuje 13 procent lidí a prognóza jejího volebního výsledku je 14,9 procenta.

Pouze malé množství lidí by nyní volilo do Poslanecké sněmovny jinou stranu než při loňských parlamentních volbách. Nejvíce na svém rozhodnutí trvají voliči KSČM '93,8 procenta), KDU-ČSL '85,4 procenta), ODS '84,6 procenta) a Unie svobody '82 procent). Z voličů ČSSD by jinak nevolilo 76,3 procenta. Vyplývá to z výsledků výzkumu nazvaného Sociální nerovnosti a spravedlnost, které byly zveřejněny v úterý. Voliči ČSSD, kteří změnili názor, by dali hlas KSČM, naopak někdejší komunističtí voliči by se rozhodli podpořit sociální demokracii; bývalí voliči ODS se přesunuli k Unii svobody a voliči inie k lidovcům a ODS.

Skutečné rozvrstvení české společnosti se podle veřejnosti za posledních sedm let spíše vzdálilo než přiblížilo ideálu tzv.společnosti středních vrstev. Zatímco v roce 1992 byla společnost silného středu ideálem pro 37 procent dotázaných a skutečností pro 21 procent, letos tento typ společenského rozvrstvení považuje za ideál již 50 procent lidí, ale skutečností je pouze podle 12 procent.

Kužvart očekává od Rakouska ekonomické a sociální argumenty

Rakouská strana je ochotna poskytnout českému ministerstvu životního prostředí veškeré konkrétní argumenty o všestranné výhodnosti ukončení výstavby jaderné elektrárny Temelín tak, aby mohly být zařazeny do materiálu o fungování české energetiky bez Temelína. Materiál má ministerstvo předat do vlády k 25.dubnu. Prohlásil to v úterý ve Vídni ministr životního prostředí Miloš Kužvart po jednání s rakouskou ministryní pro záležitosti žen a ochranu spotřebitelů Barbarou Prammerovou a rakouským ministrem životního prostředí, mládeže a rodiny Martinem Bartensteinem.

Nástup Růžka do čela BIS se zřejmě zpozdí

Příchod nynějšího ředitele Vojenského obranného zpravodajství Jiřího Růžka do čela Bezpečnostní informační služby 'BIS) se zřejmě zdrž. Důvodem, proč jej vláda nebude moci jmenovat v nejbližších dnech, je stále neuzavřená kauza z roku 1995. Podle předsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petra Nečase totiž poslanci Růžkovu kandidaturu neprojednají dříve, než bude aféra s údajným, čtyři roky starým porušením zákona definitivně smetena se stolu.

Gross napomenul vládu za vážné mediální chyby poškozující ČSSD

Za vážné mediální chyby, které poškozují ČSSd u voličů, napomenul vládu předseda sociálnědemokratických poslanců Stanislav Gross. Výtka středočeské regionální konference ČSSD sice platí obecně, avšak s větším důrazem na kabinet Miloše Zemana, jehož ministři spolu diskutují přes sdělovací prostředky, řekl v úterý Gross novinářům. Členové vlády spolu diskutují v tisku "místo toho, aby si to vyříkali sami na zasedání vlády, popřípadě na poradě místopředsedů vlády," dodal Gross.

KDU-ČSL se omlouvá za parlamentní vystoupení poslance Tollnera

Předsednictvo KDU-ČSL vyslovilo nesouhlas s parlamentním vystoupením poslance Pavla Tollnera minulou středu k návrhu zákona, který má dát homosexuálním párům možnost právně upravit svůj vztah smlouvou o partnerském soužití. Jménem KDU-ČSL se její předsednictvo omluvilo všem, kterých se Tollnerova slova o "zvrácenostech" a "prasečinách" v souvislosti s homosexuálním jednáním dotkla. ČTK to po úterním jednání předsednictva strany řekl tiskový mluvčí KDU-ČSL Petr Koutný.

Ministr školství vyznamenal tři desítky pedagogů

Třem desítkám pedagogů předal v úterý ministr školství Eduard Zeman medaile za pedagogickou a výchovnou práci. "Jsem si plně vědom, že jste jen určitý výběr, a že by zde mělo stát mnohem více lidí," uvedl při slavnostním přípitku na zdraví všech dobrých učitelů Zeman. Ministr udělil celkem 23 medailí prvního a druhého stupně jako ocenění významné pedagogické, výchovné, vědecké a umělecké činnosti v resortu školství.

Karlova univerzita je připravena na akci Evropské město kultury

Univerzita Karlova je díky oslavám 650.výročí svého založení dobře připravena na akci Praha 2000 - Evropské město kultury. ČTK to v úterý řekl Martin Bartůněk z pořádající společnosti Praha 2000 poté, co se zástupci univerzit z devíti měst, jimž byl propůjčen titul Evropské město kultury roku 2000, vzájemně seznámili se svými programy na setkání v pražském Karolinu. Karlova univerzita zorganizuje například konference, koncerty a výstavy.

Oslavy založení RE

Oslavy 50.výročí založení Rady Evropy 'RE) budou v České republice doprovázet přednášky, besedy a výstavy, jejichž pořádání zajistí pro tento účel zřízený výbor. Ve výboru jsou zástupci obou parlamentních komor, kanceláře prezidenta a ministerstev zahraničí a školství. V rámci oslav navštíví premiér Miloš Zeman koncem dubna sídlo Rady Evropy ve Štrasburku. Výbor pro oslavy 50.výročí RE má za úkol organizovat akce, jejichž cílem připomenout základní hodnoty a principy, na nichž je evropská integrace od konce druhé světové války s větším či menším úspěchem budována, uvedlo v úterý pro ČTK tiskové oddělení ministerstva zahraničí.

Ze sportu:

Ve čtvrtém utkání semifinálové série extraligy porazili hokejisté pražské Sparty Vsetín 4:1 po třetinách 1:0. 2:1, 1:0 a vynutili si rozhodující pátý zápas, který se bude hrát ve čtvrtek ve Vsetíně. Stav série je vyrovnaný - 2:2.

Na tenisovém turnaji v portugalském Estorilu prošli úspěšně prvním kolem čeští tenisté Jiří Novák i Adriana Gerši. Novák vyřadil v úvodním zápase Španěla Gala Blanka 7:6 '7:1), 6:3 a Gerši dotáhla do úspěšného konce třísetovou bitvu se šestou nasazenou Olgou Barabančikovovou z Běloruska 7:5, 3:6 a 6:2.

Počasí:

V noci bylo oblačno, v severozápadních Čechách zataženo, vál nárazový vítr 4 až 8, místy až 15 metrů za sekundu. Teploty se pohybovaly kolem 10 stupňů.

Ve středu má být většinou zataženo s přeháňkami, které budou na hřebenech hor přecházet ve sněhové. Ojediněle se vyskytnou i bouřky. Denní teploty 11 až 15 stupňů, v 1000 metrech na horách jen 5 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.