Zprávy středa, 11. února 1998

Vážení posluchači, u českého vysílání Radia Praha vás vítá Eva Kubátová. Na úvod jsou připraveny zprávy.

A nyní podrobně:

Prezident Havel uspořádal svou první tiskovou konferenci

Výrazné přiblížení České republiky Evropské unii, přijetí země do Severoatlantické aliance, posílení nezávislé justice, dovršení procesu privatizace areforma rozpočtové sféry budou patřit k prioritám, které chce prezident Václav Havel prosazovat v novém funkčním období. Uvedl dále, že napříště hodlá pracovat jiným stylem. Chce se více zaměřit na domácí politickou scénu, více odpočívat, studovat či se věnovat četbě. Omezí zahraniční cesty a více se zaměří na občany, bude se s nimi více setkávat a poznávat, jak žijí. K veřejnosti se prezident chce prostřednictvím sdělovacích prostředků stavět nyní "dynamičtěji a flexibilněji". Má v úmyslu častěji než dosud komentovat politické události. Uvedl, že sice nemá vypracovanou žádnou podrobnou mediální strategii, ale cítí, že by čas od času chtěl určité politické události aktuálně komentovat. Bude proto pořádat tiskové konference, poskytovat rozhovory sdělovacím prostředkům, a to tehdy, bude-li pro to nějaké téma a budou-li mít sdělovací prostředky zájem.

Václav Havel také zveřejnil svůj úmysl otevřeně se vyjadřovat v médiích i ke svým soukromým záležitostem. Na otázku, zda plánuje založení rodiny, Havel odpověděl, že jako zralý muž by skutečně chtěl mít dítě, a to se svou ženou Dagmar.

Václav Havel využil své tiskové konference i k některým aktuálním politickým komentářům. Význam koordinační rady česko-německého diskusního fóra, jejíž obsazení vzbuzuje u řady politiků diskuse, je podle prezidenta nesmírně přeceňován. Prezident vysvětlil, že koordinační rada je pouze orgánem symbolickým, který se sejde jednou ročně a který shromažďuje projekty přispívající k dialogu mezi českým a německým národem.

Případná účast české armády na vojenské akci proti Iráku by měla podle prezidenta Havla především politický smysl. "Chceme-li, aby jiní spoluručili za naši bezpečnost, musíme i my umět spoluručit za bezpečnost ostatních," řekl prezident.

Deficitní rozpočet, o němž hovořili sociální demokraté pro případ svého volebního vítězství, by v této době znamenal podle prezidenta Václava Havla "ukradené peníze našim dětem a vnukům". Vedle schodkového rozpočtu není prezident podle svých slov ani "velkým fandou" dovozní přirážky, která má být dalším nástrojem prorůstové hospodářské politiky sociální demokracie. Václav Havel však schodkový rozpočet zcela nezavrhuje a domnívá se, že v budoucnosti by jeho zavedení bylo možné.

Prezident Václav Havel zřídí novou funkci v Kanceláři prezidenta republiky, a to vicekancléře, kterým se má stát bývalý generální ředitel České televize Ivo Mathé. Nové funkce na Hradě by se měl ujmout "co nejdříve po 1.dubnu".

Parlament o vstupu ČR do NATO

Předseda vlády Josef Tošovský dnes před Poslaneckou sněmovnou zahájil rozpravu o přičlenění České republiky k Severoatlantické alianci a vyzdvihl potřebu začlenit Českou republiku do struktur, které garantují mezinárodní bezpečnost. "Žijeme ve světě, kde ne všechny státy dodržují demokratické principy. Žijeme ve světě, který zdaleka nesplňuje dodržování zásad mírové spolupráce. Proto je klíčovým úkolem nás všech zajistit bezpečnostní dimenzi existence České republiky," řekl premiér. Jako hlavní úkol české zahraniční politiky zdůraznil sjednání takových smluv a vstup do takových organizací, které by maximálně garantovaly nedotknutelnost státu a posílily jeho bezpečnost a v případě nutnosti zajistili účinnou obranu. Předseda vlády připomněl, že vstup do NATO má i ekonomické aspekty. "Ty tkví ve zvýšení důvěryhodnosti České republiky pro cizí investice či jinou mezinárodní finanční a obchodní spolupráci," prohlásil. Poslanci ve středu ještě nebudou rozhodovat o konečné ratifikaci vstupu ČR do NATO, ale zatím jen o tom, zda a které sněmovní výbory se budou touto věcí v dalších týdnech zabývat.

Zeman proti konečné ratifikaci vstupu do NATO nynější sněmovnou

Předseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Miloš Zeman dnes zpochybnil představu vlády a konzervativních stran, podle kterých by o konečné ratifikaci vstupu ČR do NATO měla s konečnou platností rozhodnout ještě současná sněmovna. Zeman v dnešní sněmovní rozpravě o vstupu ČR do NATO poukázal na to, že se čekají předčasné parlamentní volby a že třetí nejsilnější stranou je v nynější sněmovně Unie svobody, která ještě "neprošla ohněm volební zkoušky". V parlamentu také, dodal, roste počet nezařazených poslanců. Zeman dále vyzval k tomu, aby si ČR přestala hrát i v procesu ratifikace přístupu k NATO na středoevropského primuse. ČR se podle jeho názoru snaží z hlediska termínu konečné ratifikace předběhnout Polsko a Maďarsko, jež hodlají ratifikační proceduru ukončit na konci tohoto roku. "Myslím si, že nikoli pouhá výměna informací, ale i sladění ratifikačního procesu je žádoucí," prohlásil šéf sněmovny. ČR by podle něho měla prokázat racionální středoevropskou spolupráci.

Strany se shodly na 30 miliónů na volební kampaň a stylu reklamy

Téměř všechny parlamentní politické strany omezí výdaje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny na 30 miliónů korun. Zástupci ČSSD, KDU-ČSL, ODA, ODS, Unie svobody a KSČM se na úterní schůzce u předsedy ČSSD Miloše Zemana dále dohodli, že při volební kampani nebudou od 1.dubna do dne voleb používat velkoplošnou reklamu. Televizní a rozhlasové spoty chtějí nahradit diskusemi u kulatých stolů. "Zúčastněné strany vyjádřily ochotu a připravenost projednávat již předložené návrhy zákonů o politických stranách zahrnujících i jejich financování takovým způsobem, aby pokud možno tyto zákony projednala ještě tato Poslanecká sněmovna," řekl po hodinu a půl trvajícím jednání Zeman. Dodal, že republikáni si vyhradili týdenní lhůtu na rozmyšlenou, zda se k dohodě připojí. "Shodli jsme se na tom, že stačí toto naše prohlášení ústní, že nebude podepisovat žádnou dohodu," zdůraznil místopředseda lidovců Jan Kasal.

Sociální demokracie chce, aby sněmovna vyjádřila výhrady ke koordinační radě česko-německého diskusního fóra

Poslanci ČSSD připravují návrh usnesení, podle kterého by Poslanecká sněmovna vyjádřila znepokojení a výhrady ke složení, způsobu projednání a přípravy koordinační rady česko-německého diskusního fóra. Sociální demokraté však nechtějí, aby případné přijetí usnesení poškodilo zahraniční zájmy České republiky, a proto jeho obsah konzultovali s ministerstvem zahraničí. Sociálním demokratům vadí především to, že německá strana jmenovala do rady fóra také zástupce sudetských Němců v čele se šéfem Sudetoněmeckého krajanského sdružení Franzem Neubauerem. Kvůli své nespokojenosti dokonce iniciovali to, aby se věcí a rovněž obecně také česko-německými vztahy zabývala i sněmovna.

Občané vyhnaní z pohraničí protestují proti německým zástupcům

Kruh občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí protestuje proti přístupu německé strany ke jmenování koordinační rady česko-německého diskusního fóra a Fondu budoucnosti. V tom, že německá vláda podporuje sudetské Němce a zahrnuje jejich požadavky vůči jinému státu do mezinárodních dokumentů, vidí občané vyhnaní z pohraničí nebezpečí potvrzení nerovnosti mezi Českou republikou a Německem, řekl dnes ČTK tajemník kruhu Pavel Macháček. Kruh se s výhradami obrátil jménem svých členů a jménem dalších 18 organizací, mezi nimiž jsou například Klub českého pohraničí, Sdružení domácího odboje a Svaz PTP, na prezidenta Václava Havla a další ústavní činitele.

Poslanci zamítli vládní návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění

Poslanecká sněmovna v úterý hned v prvním parlamentním čtení zamítla vládní návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ten měl nahradit nynější legislativní normu, jež přestane platit již letos v červnu. Zamítnutí předlohy prosadila hlavně opozice.

Lidovci se pokusí prosadit omezení imunity v Senátu

Senátorský klub KDU-ČSL předloží v blízké době v horní parlamentní komoře návrh zákona, který by měl omezit imunitu ústavních činitelů. Předseda klubu Jiří Šenkýř řekl, že tato iniciativa by se měla v první řadě zaměřit na zrušení tzv.přestupkové imunity. "Například při dopravních přestupcích by se na poslance, senátora nebo soudce mělo nahlížet jako na každého jiného občana," soudí Šenkýř. Otázka přestupkové imunity se stala znovu aktuální po nedávné dopravní nehodě senátora Jana Kavana (ČSSD), který s odvoláním na svůj mandát odmítl zkoušku na přítomnost alkoholu v krvi.

Pražský den NATO

V úterý se v Praze uskutečnil První pražský den NATO, který má napomoci ke zvýšení veřejné podpory vstupu České republiky do Severoatlantické aliance. Odstartoval sérii informačních akcí, kterou bude po celý rok pořádat na různých místech České republiky ministerstvo obrany společně se soukromými firmami. Ministr obrany Michal Lobkowicz při této příležitosti uvedl, že je důležité, že informační kampaň se o dny NATO rozrostla právě v době, kdy vrcholí proces ratifikace vstupu České republiky do aliance.

Koruna dále sílí, dopoledne na 18,930 Kč/DEM

Koruna, která se vyhoupla v úterý na nejsilnější hladinu za poslední tři měsíce, dopoledne pokračovala v posilování. Dealer Československé obchodní banky Jan Došek řekl ČTK, že zpevnila až na 18,92 Kč/DEM po otevření na 18,96 Kč/DEM a v 10:00 se s ní obchodovalo na 18,930 Kč/DEM. "Koruna by se mohla v nejbližších dnech udržet pod úrovní 19,00 Kč/DEM, ale zřejmě ne déle než 14 dní," řekl Došek. "Jako nejzazší hranice pro posílení koruny se mi zdá 18,80 Kč/DEM."

Odborový předák Falbr se setká s prezidentem

Českomoravská komora odborových svazů chce ve středu prezidenta Václava Havla informovat o vážných obavách odborářů z dalšího vývoje hospodářské a sociální situace v zemi. Oznámil to předseda komory Richard Falbr. Představitelé komory se s prezidentem setkají na Pražském hradě. Podle Falbra odboráři upozorní prezidenta na to, že došli k závěru, podle něhož lidé prostě nebudou mít na zaplacení vyšších cen nájemného, plynu a elektřiny, které přes opakovaná varování odborů plánuje vláda Josefa Tošovského. Deregulace mohou podle odborové centrály vést k sociálním nepokojům.

Českomoravská komora odborových svazů je vážně znepokojena lednovým vývojem inflace a nezaměstnanosti. Podle předsedy komory Richarda Falbra považují odbory za hlavní příčinu vysoké inflace chybnou hospodářskou politiku předchozích vlád, násobenou nepřijatelným urychlováním cenových deregulací. Spotřebitelské ceny vzrostly minulý měsíc meziročně o 13,1 procenta a oproti prosinci o čtyři procenta, což je v meziměsíčním srovnání nejvíce od roku 1993, kdy začala platit nová daňová soustava. Míra nezaměstnanosti dosáhla k 31.lednu 5,6 procenta, což je 1,6 procenta více než loni v lednu.

Obavy železničářských odborů

Zástupci Odborového sdružení železničářů při úterním jednání s ministrem dopravy a spojů Petrem Moosem vyslovili připomínky k privatizaci majetku Českých drah a vyjádřili obavy z následků, které by mohla způsobit neexistence doprovodného sociálního programu k restrukturalizaci drah.

Odborové sdružení železničářů nevěří ministrovi dopravy a spojů Petru Moosovi. Chce proto o situaci v Českých drahách informovat přímo premiéra Josefa Tošovského. Řekl to místopředseda této nejsilnější odborové centrály na dráze Jiří Kratochvíl po úterním jednání s ministrem, které odboráři nehodnotí jako příliš úspěšné. Snaha o setkání s Tošovským bude podle odborářů posledním pokusem o udržení sociálního smíru na železnici.

Důstojník BIS Kadlec nastupuje u Tošovského jako poradce

Důstojník Bezpečnostní informační služby (BIS) Tomáš Kadlec v úterý potvrdil ČTK, že si ho premiér Josef Tošovský vybral za poradce pro zpravodajské služby. K premiérovi nastupuje od středy, potvrdil ČTK Úřad vlády.

ČSOB se chystá uhradit část dluhu

Československá obchodní banka se chystá obětovat celý očekávaný čistý zisk 2,7 miliardy korun za rok 1997 na rezervy proti slovenskému dluhu, ale ulehčit od zátěže pohledávky za bezmála 14 miliard korun jí patrně bude muset pomoci i stát. Vyplývá to z informací, které v úterý získala ČTK od mluvčího ČSOB Milana Tománka a z bankovních kruhů.

Státní dotace pro církve

Ze státní dotace pro církve a náboženské společnosti, pro letošek snížené oproti loňským 539 miliónům na 520 miliónů korun, je na mzdy určeno 443 miliónů korun. Podle ministerstva kultury by to mělo stačit na základní platy duchovních včetně sociálního a zdravotního pojištění, částka je však již nedostačující pro plné pokrytí hodnostních přídavků, odměn a také platů laickým pracovníkům. Průměrný měsíční plat duchovních v ČR byl loni 9073 korun.

Důvěra ve vládu premiéra Tošovského

Vládě premiéra Josefa Tošovského důvěřuje více než 50 procent občanů. Vyplývá to z průzkumu agentury Sofres-Factum, podle nějž 47 procent obyvatel důvěřuje nové vládě více než vládě premiéra Václava Klause. Pětina občanů má k Tošovského vládě stejnou důvěru jako k předchozímu kabinetu a 15 procent má naopak důvěru menší.

Klaus jednal s předsedou DEU o spolupráci

Předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus a předseda Demokratické unie Ratibor Majzlík na své úterní schůzce vyjádřili vůli ke spolupráci v bezprostředně následujícím období. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí ODS Václav Musílek. Předsedové společně projevili znepokojení nad nebezpečím nástupu postkomunistické levice, která si již dnes poněkud předčasně začíná rozdělovat funkce.

Krajané o volbách

ČTK přinesla v úterý reakce na lednový průzkum veřejného mínění českého IVVM, podle kterého by jen 18 procent občanů souhlasilo s tím, aby krajané trvale žijící v zahraničí měli možnost volit v ČR poslance a senátory.

Většina českých občanů žijících v Německu má o účast na volbách v ČR zájem a mnozí v minulosti již tuto možnost využili. Uvítali by změnu české volebního zákona v tom smyslu, aby k účasti na volebním aktu nebylo nutné se dostavit na území ČR.

Krajané na Slovensku žádají právo volit i v ČR především v rámci dvojího občanství, o které prakticky od rozdělení bývalého Československa marně usilují.

Také Čechoameričané a Čechokanaďané prosazují volební právo pro ty, kdo žijív zahraničí. Jako výrazné porušování lidských práv vidí nevyřešenost dvojího občanství, volebního práva a restitucí několik iniciativních skupin, které kromě jiného již dvakrát v posledních několika měsících oslovily prezidenta Václava Havla.

Causa Kováč mladší

Prostřednictvím kurýra německé úřady předaly v úterý českému ministerstvu spravedlnosti originál žádosti o vydání Michala Kováče mladšího. ČTK to řekl mluvčí ministerstva. Ve středu se žádostí začnou zabývat příslušné české úřady. Michal Kováč mladší je v Německu stíhán kvůli údajné spoluúčasti na finančním podvodu za 2,3 miliónu dolarů (asi 69 miliónů korun) vůči firmě Technopol.

Na silnicích v ČR loni téměř 200 tisíc nehod

Loni se v České republice stalo 198.431 nehod, při kterých bylo 1411 lidí usmrceno, 6632 těžce zraněno a 30.155 zraněno lehce. Hmotná škoda se odhaduje na 5,98 miliardy korun. Oproti roku 1996 loni vzrostl počet usmrcených o 1,8 %, a těžce zraněných o 0,2 %. Počet nehod klesl o 1,6 %. Vyplývá to ze statistických údajů Policejního prezídia, zveřejněných na internetové stránce ministerstva vnitra. Podle této statistiky zavinili přes 92 procent nehod řidiči motorových vozidel. Pod vlivem alkoholu zavinili účastníci silničního provozu loni 9771 nehod, což je o 1,1 % více než v roce 1996.

"Černá kronika" na internetu

Internetové stránky ministerstva vnitra obsahují od úterý i archiv "černé kroniky". Na adrese http://www.mvcr.cz/aktualit/kronika.htm jsou veřejnosti i novinářům přístupná i aktuální policejní sdělení. Informoval o tom Petr Vilgus z odboru tisku a public relations ministerstva. Dodal, že na stránce ministerstva vnitra na adrese http://www.mvcr.cz najde návštěvník mimo jiné informace o hledaných osobách či nabídku na zaměstnání u policie.

Mínění - zájem o politické dění

O politické dění se intenzívně zajímá každý desátý občan, což je o jedno procento více než v uplynulých třech letech. Téměř polovina dotázaných má o politiku průměrný zájem, zhruba třetina se o ni zajímá málo a osm procent uvedlo nezájem. Vyplývá to z lednových výsledků šetření, které ČTK poskytl Institut pro veřejné mínění.

Kachyňova filmová retrospektiva v USA od 20.února

Klubová kina šesti amerických měst uvedou od 20.února retrospektivu filmů českého režiséra Karla Kachyni. Podle ředitele Českého centra v New Yorku Petra Poledňáka, který přehlídku pořádá ve spolupráci s pražským Národním filmovým archivem, se v programu objeví snímky Ať žije republika!, Kráva, Trálení, Závrať, Ucho, Noc nevěsty, Smrt krásných srnců, Lásky mezi kapkami deště a Vysoká zeď. Po projekci "trezorového" snímku Ucho z roku 1970, který byl v kinech uveden až o 20 let později, se režisér 1.března setká s diváky v New Yorku. Poté budou jeho filmy postupně představeny v San Francisku, Los Angeles, Chicagu, Montrealu a Clevelandu.

Výstava hodin v Brně

Zlatou dobu brněnských hodinářů, jež zahrnuje zejména druhou polovinu 18.století a první polovinu 19.století, přibližuje výstava v Měnínské bráně v Brně. Představeno je na ní více než 40 exponátů jednoho z nejvzácnějších fondů Muzea města Brna, ze sbírky historických hodin. Nejstarším z nich jsou skříňkové hodiny s vřetenovým krokem, kyvadlem a čtvrťovým zvonkovým bitím, které vyrobil Paul Gutwein pravděpodobně v roce 1718. Výstava potrvá do 2. srpna.

Ze sportu:

Předseda vlády Josef Tošovský zaslal blahopřejný telegram lyžařce Kateřině Neumannové k zisku stříbrné medaile na zimních olympijských hrách v Naganu. V běhu na pět kilometrů klasicky zůstala česká reprezentantka o pouhých pět vteřin za vítězkou a pro Českou republiku získala historicky první medaili na zimních olympijských hrách.

Na výborném čtvrtém místě dojel do cíle závodu na dvacet kilometrů nejlepší z českých biatlonistů Ivan Masařík, který za vítězem zaostal o 74 sekund, od bronzu jej dělilo půl minuty.

Česká krasobruslařská sportovní dvojice Kateřina Beránková, Otto Dlabola po čtrnáctém místě v krátkém programu skončila nakonec v olympijské soutěži patnáctá.

O senzační překvapení se postarali druhým místem na turnaji v Lausanne čeští zápasníci sumo. Trojice Jaroslav Poříz (115 kg), Zdeněk Kotaška (125) a Pavel Poříz (106) prohrála až ve finále s mužstvem hvězd složeným z mistra světa Tacura Takahamy, japonského šampióna Hideta Cušimy a dalšího mistra světa Emanuela Yarbrougha, s 306 kilogramy nejtěžšího "rikiši" všech dob.

Předpověď počasí pro Českou republiku na středu:

Bude skoro jasno až polojasno, ráno a dopoledne místy mlhy nebo nízká oblačnost. Denní teploty plus 6 až plus 10 st.C.

Tolik zprávy Radia Praha.