Zprávy středa, 13. května 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Kubátová. Na úvod jsou připraveny zprávy:

A nyní podrobně:

Prezident Havel bude dnes propuštěn do domácího ošetřování

Prezident Václav Havel bude propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice do domácího léčení dnes v podvečer, kdy bude převezen do zámku v Lánech. Tak rozhodlo v úterý lékařské konzilium. Jeho šéf Miroslav Čerbák konstatoval, že pondělní operace, při níž byl prezidentovi uzavřen otvor do průdušnice, byla bez komplikací a konzilium je naprosto spokojeno s průběhem uzdravování. Pokud bude vše pokračovat dobře, mohl by být prezidentovi uzavřen vývod střev na rozhraní května a června, takže do voleb by byl prezident v plné formě, dodal Čerbák.

Ohlasy na prezidentovu milost Romům obviněným z napadení předsedy republikánů

Prezident Václav Havel měl podle názoru některých politologů počkat s udělením milosti dvěma Romům, které vyšetřovatel obvinil z napadení předsedy SPR-RSČ Miroslava Sládka na sobotním mítinku v Novém Boru na Českolipsku, do doby vyšetření incidentu. Politologové, které v úterý oslovila ČTK, se shodují na tom, že toto rozhodnutí hlavy státu nikterak neovlivní mínění většiny veřejnosti o republikánech.

Prezident po pondělním aktu udělení milosti, na který má právo z Ústavy, řekl, že sice neschvaluje fackování politiků na předvolebních shromážděních, avšak pro čin Romů má porozumění. Václav Havel ocenil postoje Romů, kterým dali najevo, že hodnoty tohoto státu jim nejsou lhostejné a že se jako jediní z přítomných lidí dokázali zastat prezidenta a jeho choti proti vulgárním útokům.

Milost, kterou prezident Václav Havel udělil bratrům Janu a Josefovi Tancošovi, vyvolala rozpaky u předsedy Unie svobody Jana Rumla a předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe. "Přes smíšené pocity to nebudu komentovat," řekl ČTK Lux. Podle Rumla měla nejdříve celý incident vyšetřit policie, přesto má pro prezidentův krok pochopení. "Vnímám ten jeho čin jako určité gesto, jako určitý symbol toho, že v politice nebo v této zemi jsou věci, které se prostě dělat nesmí," prohlásil Ruml.

Poslanec Pavel Dostál (ČSSD) hájí podle svých slov "člověčí rozměr" bezpříkladně rychlého udělení milosti prezidentem Václavem Havlem. "Jestli by někdo o paní Dostálové řekl to, co údajně měl říci pan Sládek o paní Havlové, tak pan Dostál by prostě šel a tomu člověku by dal přes hubu, protože by mu nic jiného nezbývalo, než hájit čest své ženy," řekl poslanec novinářům. Dodal, že by na své politické protivníky nikdy neútočil přes jejich manželky. Havel to ale má podle Dostála stížené, protože se jako hlava státu nesmí prát, a také proto, že zrovna leží na lůžku po těžké operaci.

Romové Jan a Josef Tancošovi, kteří v sobotu v Novém Boru fyzicky napadli předsedu republikánů Miroslava Sládka, přišli v úterý poděkovat prostřednictvím kancléře Ivana Medka prezidentu Václavu Havlovi za udělenou milost. Romové, kteří na Sládka podali trestní oznámení, přišli na Hrad s návrhem, aby jeho strana byla postavena mimo zákon.

Výpovědi svědků, kteří byli u sobotního incidentu, při němž byl v Novém Boru na Českolipsku zbit šéf SPR-RSČ Miroslav Sládek, zatím nepotvrdily, že by urážel prezidenta a jeho ženu. "Nevím, odkud prezident Václav Havel, který dvěma Romům, obviněným po novoborské události z výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel s rasovým podtextem udělil milost, čerpal informace," řekl v úterý ČTK ředitel Krajského úřadu vyšetřování v Ústí nad Labem Bohumil Kotas.

Prezident podepsal dva zákony

Prezident Václav Havel v úterý podepsal ústavní zákon o bezpečnosti České republiky a zákon o vysokých školách. O přijetí ústavního zákona o bezpečnosti státu, který upravuje řízení státu v době mimořádných situací, Havel podle dřívějšího sdělení prezidentské kanceláře velmi usiloval. Předloha navíc v některých svých bodech nově upravila i kompetence hlavy státu jako vrchního velitele ozbrojených sil. Nový vysokoškolský zákon neobsahuje zamýšlené zavedení školného, umožní však, že se státní vysoké školy změní na veřejnoprávní instituce a že na ně bude převeden majetek, k němuž dosud mají pouze právo hospodaření.

Začala pravděpodobně poslední schůze Sněmovny před červnovými volbami

Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentovo odmítnutí novel zákonů, které zpřísňují postih osob užívajících a přechovávajících drogy. Rozhodnutí poslanců znamená, že předlohy budou platit i přes výhrady hlavy státu. Setrvání dolní parlamentní komory na původním znění podpořilo 128 ze 188 přítomných poslanců, proti jich bylo 43, dalších 17 nehlasovalo. Pro přehlasování prezidentova veta byl potřebný souhlas nejméně 101 z celkem 200 poslanců.

Sněmovna dále znovu schválila hlasy 138 z 189 přítomných poslanců novelu zákona o loteriích a přehlasovala tak Senát, který tuto legislativní úpravu v dubnu zamítl. Novela, která má nově upravit a zpřísnit podmínky pro provozování hazardních her, obsahuje mimo jiné ustanovení, které znemožní účast na loteriích zahraničním firmám.

Počátek schůze poznamenal neúspěch sociálnědemokratických a komunistických poslanců, kteří prosazovali parlamentní debatu o vládních záměrech v oblasti privatizace a o chystaných cenových deregulacích a jejich sociální kompenzaci.

Poslanci sociální demokracie zatím nebudou sněmovně navrhovat hlasování o nedůvěře vládě premiéra Josefa Tošovského. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu ČSSD řekl jeho předseda Stanislav Gross. "Čekáme, jak proběhne projednávání bodu 'zpráva vlády o privatizaci a deregulacích', a na základě tohoto se rozhodneme definitivně," dodal Gross.

Nelze vyloučit, že v úterý zahájená sněmovní schůze bude poslední před mimořádnými parlamentními volbami, které se mají konat 19. a 20. června. Sněmovna si ovšem ještě nechává rezervu a poslanci nevylučují, že by se mohli na svém jednání sejít ještě krátce před volbami, pokud by bylo třeba znovu projednat některou z předloh vrácených Senátem.

Ohlasy na schválení protidrogového zákona

Prezident Václav Havel nebude komentovat rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která přehlasovala jeho veto a schválila zákonnou úpravu zpřísňující postih osob, jež užívají a přechovávají drogy. "Poslanecká sněmovna má právo naložit s vráceným zákonem prezidentem republiky tak, jak uzná za vhodné, to znamená, že k tomu není co podotknout," řekl ČTK prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Ke zvýšení kriminality u lidí závislých na drogách a většímu riziku šíření infekčních nemocí narkomanskou populací přispějí podle poslance Ivana Langra (ODS) novely zákonů. Naopak poslanec a jeden z hlavních zastánců přijetí těchto norem Pavel Severa (KDU-ČSL) považuje novely za krok správným směrem. Kontroverzní novely mimo jiné znamenají, že nelegální přechovávání omamných a psychotropních látek a jedů v množství větším než malém bude od počátku příštího roku trestáno až dvouletým vězením nebo peněžitým trestem.

Za dramatickou změnu legislativy, jejíž následky neumí odhadnout, označil ředitel sekretariátu Meziresortní protidrogové komise Pavel Bém rozhodnutí Poslanecké sněmovny v novelizaci tzv. protidrogových zákonů. Podle něj bude velmi záležet na určení termínu "množství drogy větší než malé". Bém chce proto okamžitě iniciovat expertní jednání na meziresortní úrovni. Navrhne rovněž premiérovi Josefu Tošovskému, aby svolal Meziresortní protidrogovou komisi, která by se měla zabývat výhradně tímto tématem.

Sněmovna se má zabývat potyčkou na mítinku SPR-RSČ v Novém Boru

Republikánští poslanci prosadili, aby se Poslanecká sněmovna na nynější schůzi zabývala sobotním incidentem na mítinku SPR-RSČ v Novém Boru, při němž byl šéf strany Miroslav Sládek napaden místními Romy a utrpěl lehké pohmožděniny. Mluvčí republikánů Jan Vik před poslanci zopakoval stanovisko SPR-RSČ, že "brutální a zběsilý cikánský útok v Novém Boru vyvolává dojem, že akce byla předem připravena a organizována". Podle Vika to potvrzuje i rozhodnutí prezidenta Václava Havla, který omilostnil "cikánské útočníky, kteří napadli předsedu republikánské strany a její další členy, z nichž jeden je dosud v pracovní neschopnosti". Ve svém vystoupení položil Vik řečnické otázky, v nichž se mimo jiné dotkl prezidenta Havla a jeho ženy. "Co si myslet o zemi, ve které si takzvaná první dáma, bývalá normalizační herečka, strká při volbě hlavy státu prsty do úst a píská jako na fotbale a je za to ještě chválena a obdivována,...co si myslet o zemi, kde Havel uděluje milosti svým kamarádům z Charty, otcovrahům či násilníkům z řad cikánů..," řekl republikán Jan Vik.

Miloš Zeman k bamberské aféře

Předseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Miloš Zeman v úterý popřel, že by viděl dříve než v německém Bamberku memorandum, které odmítl a kterým měl on a tehdejší místopředseda ČSSD Karel Machovec slíbit čechošvýcarským podnikatelům za finanční pomoc straně vysoké funkce ve státní správě. Zeman to řekl novinářům po mimořádném jednání politického grémia strany k novému dokumentu, který se objevil v pondělním pořadu České televize Nadoraz.

Česká televize v pondělí zveřejnila dopis účastníka bamberské schůzky Miloslava Kočárka jejímu hlavnímu aktérovi za tzv. skupinu čechošvýcarských podnikatelů Janu Vízkovi. Dopis měl být odeslán ještě před setkáním v Bamberku a vyplývá z něj, že Zeman byl se zmíněnou dohodou seznámen ještě před jednáním v Bamberku a že s ní souhlasil. ČSSD podle téhož dokumentu měla od Čechošvýcarů obdržet 950.000 švýcarských franků, což je více než 20 miliónů korun. Pravost dopisu v úterý zpochybnil bezpečnostní expert České strany sociálně demokratické Jaroslav Bašta.

Olomoucká kauza

Sněmovní vyšetřovací komise pro objasnění vztahu organizovaného zločinu a státní správy v tzv. olomoucké kauze dospěla podle jejího předsedy Zdeňka Krampery (SPR-RSČ) k názoru, že došlo k prorůstání zločinu do některých součástí policie, Inspekce ministerstva vnitra a Bezpečnostní informační služby. V olomoucké kauze ale nezjistila fakta potvrzující vztah organizovaného zločinu a státní správy. Krampera o výsledcích práce komise informoval po jejím úterním jednání.

Termínem "olomoucká kauza" je označováno několik případů, v nichž měl na Olomoucku prorůstat organizovaný zločin až do státní správy. Případy vzbudily pozornost mimo jiné právě proto, že při vyšetřování těchto věcí byli obviněni nejen podnikatelé, ale následně i vyšetřovatelé, kteří se jejich případy zabývali.

Předseda sněmovní vyšetřovací komise pro objasnění vztahu organizovaného zločinu a státní správy v tzv. olomoucké kauze Zdeněk Krampera (SPR-RSČ) připravuje obvinění bývalého ministra vnitra Jana Rumla, jeho náměstka Martina Fendrycha, policejního prezidenta Oldřicha Tomáška, jeho náměstka Jana Zátorského a některých další osob včetně zločinců. Celkem by se mělo jednat o 10 až 15 lidí. Zdůraznil přitom, že tato obvinění připravuje sám za sebe, a že se tedy nebude jednat o iniciativu komise jako celku. Obvinění chce připravit ještě do červnových předčasných parlamentních voleb.

Předseda Unie svobody a bývalý ministr vnitra Klausovy vlády Jan Ruml považuje iniciativu republikánského poslance Zdeňka Krampery, který na něj chce podat obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, za čistě soukromou aktivitu. Ruml v rozhovoru pro ČTK uvedl, že směrodatné pro něj jsou pouze výsledky šetření olomoucké komise, která se s návrhy svého předsedy Krampery neztotožnila. Martin Fendrych označil chystané obvinění za naprostý nesmysl.

Audit financování ODS bude zveřejněn dnes

Forenzní audit firmy Deloitte and Touche, která v uplynulých měsících prověřovala financování Občanské demokratické strany, podle jednoho z poslanců ODS, který si nepřál být jmenován, nepotvrdil, že by strana měla zahraniční finanční konto. Bližší podrobnosti o výsledcích auditu zdroj nechtěl upřesnit s tím, že celá zpráva zmíněné firmy bude zveřejněna na dnešní tiskové konferenci ODS, jak oficiálně oznámil místopředseda strany Ivan Langer.

Polský ministr zahraničí Bronislaw Geremek v Praze

Vzájemné česko-polské vztahy a začleňování obou států do NATO a Evropské unie byly hlavním tématem úterního setkání českého premiéra Josefa Tošovského s polským ministrem zahraničí Bronislawem Geremkem, který je v Praze od úterý na dvoudenní oficiální návštěvě. Schůzka byla podle tiskového mluvčího premiéra dalším potvrzením velmi dobrých vztahů mezi oběma zeměmi.

Pro otevřenost Severoatlantické aliance pro další kandidáty i po rozšíření o Českou republiku, Polsko a Maďarsko se před zástupci obou komor českého parlamentu vyslovil polský ministr zahraničí Bronislaw Geremek. Ve svém projevu se ministr zaměřil především na bezpečnostní otázky.

Ministr Lobkowicz na zasedání ZEU

Česká republika má zájem na tom, aby Západoevropská unie (ZEU) nekonkurovala Severoatlantické alianci a aby ji vhodně doplňovala. Zdůraznil to český ministr obrany Michal Lobkowicz, který se na řeckém ostrově Rhodos zúčastnil dvoudenního zasedání ministrů zahraničí a obrany 28 členských a partnerských států ZEU - jediné bezpečnostně-politické kontinentální organizace.

Česko-indické obchodní a ekonomické vztahy

Česká republika a Indie vytvořily "seriózní základ" k rozvoji obchodních a ekonomických vztahů, zejména vývozu domácích strojírenských výrobků a investičních celků do Indie a dovozu indického spotřebního zboží do ČR. ČTK to po úterním jednání ministra průmyslu a obchodu ČR Karla Khnla s indickým státním ministrem uhelného průmyslu Dilipem Rajem sdělil mluvčí ministerstva Daniel Častvaj. Podle něj Khnl projevil zájem o dodávky zařízení pro povrchovou těžbu uhlí v Indii. Indická strana má zase zájem o následnou spolupráci při povrchové těžbě, se kterou má Indie dlouholeté zkušenosti a nabídla účast při vypracování projektu hlubinné těžby uhlí.

Tři romské rodiny nezískaly ve Švédsku politický azyl

Jak oznámila v úterý ČTK, švédské úřady vypověděly v minulých dnech tři rodiny českých Romů, kteří v této severské zemi požádali o politický azyl. Důvody jejich žádostí shledaly instituce v největší skandinávské zemi jako nedostačující.

45. valné shromáždění CIC

Pražského 45. valného shromáždění Mezinárodní rady pro lov a ochranu zvěře (CIC) se zúčastnilo 420 zástupců, což je nejvyšší účast v celé historii CIC. Na úterní tiskové konferenci to řekl prezident této organizace Nicolas Franco ze Španělska. Podle jeho slov valné shromáždění CIC schválilo desetibodový etický kodex myslivosti, projednalo financování CIC v příštích letech a utvořilo pracovní skupinu pro spolupráci s masmédii.

Komerční banka snižije referenční sazbu na 15,40 %

Největší tuzemský peněžní ústav Komerční banka oznámila, že snižuje od středy 13. května klíčovou referenční sazbu o 0,2 procentního bodu na 15,40 procenta. V tiskovém prohlášení stojí, že současně klesá o 0,1 procentního bodu na 13,70 procenta základní sazba, platná pro produkty poskytnuté před 24. červencem 1995.

Krach Pojišťovny Morava

Ministerstvo financí odebralo 6. května Pojišťovně Morava povolení k podnikání a v úterý byly uzavřeny poslední ještě zatím fungující pobočky ústavu. Morava se dostala do takové hospodářské situace, že pokračování její činnosti ohrožovalo zájmy pojištěných. Ztráta přesáhla ke konci roku 1997 o 150 miliónů korun základní jmění ústavu: propad byl 450 miliónů korun při jmění 300 miliónů. Situaci má řešit 24. června mimořádná valná hromada. Zde se má rozhodnout o způsobu likvidace podniku.

V dubnu klesly ceny pohonných hmot

Průměrné ceny pohonných hmot za měsíc duben poklesly přibližně o 40 haléřů na litr. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Cena speciálu se oproti březnu snížila o 48 haléřů na litr. Zlevnily i oba další motorové benzíny: super o 41 haléřů a natural o 46 haléřů. O 36 haléřů klesla cena motorové nafty.

Hlavní úkoly Hasičského záchranného sboru

Vybudování integrovaného záchranného systému, vypracování nového zákona o požární ochraně a sladění bezpečnostních norem s požadavky Evropské unie jsou nyní hlavními úkoly Hasičského záchranného sboru (HZS). Jak uvedl na úterní tiskové konferenci v Praze vrchní požární rada ředitelství HZS Miroslav Štěpán nutnost vzniku integrovaného záchranného systému prokázaly loňské záplavy, kdy se projevily nedostatky ve spojení.

Nájemné v Praze se zvýší o 41 %

Pražská radnice v úterý rozhodla o tom, že nájmy v hlavním městě se od 1. července zvýší o 41 procent. Radní vybírali ze dvou variant, z nichž první počítala s růstem nájmu o 36 procent a druhá o zmíněných 41 procent. Vlastník objektu nebude povinen maximální zvýšení nájmu využít, radnice však vyhláškou určila strop, o kolik se nájmy zvýšit mohou. Městské části si budou moci nájmy zvýšit samy až do radou schváleného stropu. V loňském roce radnice schválila vyhlášku, podle níž se nájmy v Praze zvýšily až o sto procent.

K požáru pryskyřice na Domažlicku

Odpad, který vznikl při pondělním rozsáhlém požáru asi 1500 tun umělé pryskyřice uskladněné v zemědělském objektu v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku, není toxický, což potvrdily výsledky chemické expertízy. Roztavená a znovu ztuhlá hmota je neředitelná vodou, a proto nehrozí nebezpečí jejího průniku do spodních vod, řekl v úterý ČTK Jiří Groll z odboru obrany a ochrany obyvatelstva domažlického okresního úřadu. Příčiny hrozivě vypadajícího požáru, který byl uhašen až v úterý kolem poledne, se vyšetřují, hasiči zatím vylučují, že by mohl vznikout samovznícením.

Obavy z přemnožení hrabošů

Zemědělci na Hané se obávají kalamitního přemnožení hrabošů, kteří by je mohli připravit o část letošní úrody stejně jako v roce 1995, kdy nenasytní hlodavci jen na polích na Prostějovsku způsobili škody za 20 miliónů korun. Ředitel Okresní agrární komory v Prostějově Roman Beneš v úterý ČTK řekl, že zvýšeného počtu hrabošů si na polích všimli zemědělci už letos v únoru a odborníci je varovali, že v následujících měsících lze očekávat další expanzi jejich populace.

Severské sovy hnízdí na Kroměřížsku

Hnízda vzácných severských sov pustovek objevili ornitologové na Kroměřížsku. Ornitology překvapilo, že ptáci letos neodlétli ze zimovišť na Moravě, aby ve Skandinávii vyvedli mladé. Soudí, že sovy zlákali hraboši, kteří se přemnožili na polích střední Moravy. Je to po dvaceti letech poprvé, co byla hnízda pustovek opět objevena v České republice. Pustovka je podobná kalousu ušatému a jako jediná sova si staví hnízdo na zemi a loví i ve dne. Sever Evropy sovy opouštějí na podzim, kdy udeří mrazy a padne sníh. Na jaře se do Skandinávie obvykle vrací, aby tam zahnízdily.

53. ročník festivalu Pražské jaro zahájen

Letošní 53. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro zahájil v úterý odpoledne při ceremoniálu v Karolinu ministr kultury Martin Stropnický. Z třítýdenního festivalového programu festivalu vyzdvihl hledání kontextů mezi českou a světovou hudbou, koncerty k výročí George Gershwina a ke třístému jubileu kladívkového klavíru.

Státní hymna a Smetanova Má vlast otevřely v úterý večer v pražském Obecním domě třítýdenní program mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Koncertu České filharmonie a dirigenta Vladimíra Válka naslouchali premiér Josef Tošovský, nejvyšší představitelé parlamentu a řada dalších čestných hostů. Prezident Václav Havel, který má nad festivalem záštitu, se slavnostního zahájení nezúčastnil, protože se zotavuje z operace. V prezidentské lóži usedla pouze Dagmar Havlová. Smetanova síň byla tradičně pro tuto společenskou událost vyprodána, mezi posluchači bylo mnoho japonských turistů.

Ze sportu:

Česká hokejová reprezentace v úterý prohrála v prvním semifinále světového šampionátu ve Švýcarsku s týmem Finska 1:4. Ve čtvrteční odvetě musí náš tým vyhrát, aby si vynutil alespoň prodloužení.

Prvních tisíc z celkových 12.000 kilometrů na své cestě za rekordem překonal v úterý chodec Juraj Puci. V cílové stanici 28. etapy, v Týnci nad Sázavou, řekl ČTK, že bájná hranice padla v Měsíčním údolí mezi Konopištěm a Poříčím nad Sázavou.

A ještě krátce o počasí:

Na území České republiky je dnes polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky, maximální teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.