Zprávy středa, 13. prosince 2000

Ivo Prokop

Česká strana přistoupila na přezkoumání vlivu Temelína na životní prostředí

Šéfové české a rakouské vlády Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel se v noci na dnešek v klášteře v dolnorakouském Melku dohodli na kompromisu ohledně jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Česká strana přistoupila na přezkoumání vlivu Temelína na životní prostředí. Na tyto zkoušky dohlédne Evropská komise a Zeman dnes před novináři slíbil, že Česko bude respektovat výsledky posouzení. Dohoda obsahuje i zřízení "informační horké linky" mezi oběma státy, která zajistí plnou informovanost rakouské strany o možných poruchách elektrárny. Do konce března 2001 má být zřízen systém včasného varování. Rakousku bude k tomuto účelu umožněno instalovat v Temelíně vlastní zařízení, což by se mělo uskutečnit v březnu 2001. Rakousku bude k tomuto účelu umožněno instalovat v Temelíně vlastní zařízení, což by se mělo uskutečnit v březnu 2001. Dále byla přijata i dohoda o energetickém partnerství mezi ministerstvy životních prostředí obou zemí. Ta se zabývá hlavně podporou obnovitelných zdrojů energií - tedy vodní či solární energie. Obě strany se zavázaly, že udělají všechno k zajištění volného pohybu osob a kapitálu mezi oběma zeměmi. Schüssel se ale vyhnul odpovědi na dotaz, zda rakouská vláda zakáže případné obnovení blokád česko-rakouských hraničních přechodů odpůrci temelínské elektrárny.

Česká republika se dočkala prvního ombudsmana

Veřejný ochránce práv, jímž se stal exministr spravedlnosti Otakar Motejl, bude aspoň měsíc úřadovat bez zástupce. Poslanecká sněmovna totiž odložila druhé kolo jeho volby až na schůzi v závěru ledna. Rozhodovat se bude mezi někdejší mluvčí Charty 77 Annou Šabatovou a bývalým senátorem ODS Janem Voráčkem. Favoritkou je Šabatová, která není proti mysli většině sociálních demokratů, poslanců KDU-ČSL i Unie svobody ani části komunistů. Tyto strany mají ve sněmovně dohromady 136 hlasů. Naopak Voráček zřejmě může počítat jen s podporou ODS, která disponuje 63 hlasy. Motejlovo zvolení poslanci až na členy ODS jasně přivítali. Šéf ODS Václav Klaus řekl, že Motejla nevolil. Naopak premiér a šéf ČSSD Miloš Zeman vyjádřil nad jeho volbou radost. Novinářům ale nechtěl říci, kdo bude favoritem ČSSD na ombudsmanova zástupce. Šéf Unie svobody Karel Kühnl považuje za správné, že ombudsman byl zvolen. Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. doufá, že jeho zástupkyní bude Šabatová. Nestranný ombudsman má zdarma hájit práva občanů před státní byrokracií. Nemůže však úřady k činnosti donutit a zasahovat do činnosti soudů. Na nedostatky může upozornit nadřízený orgán, sněmovnu či případ zveřejnit. Je zvolen na šest let a chrání jej imunita - trestně stíhat jej lze jen se souhlasem sněmovny.

Prezident Havel podepsal energetický zákon

Prezident Václav Havel podepsal energetický zákon a novely zákonů o zdravotním pojištění, vězeňské službě a justiční stráži. Vládou vypracovaný energetický zákon má poskytnout ucelený právní rámec pro regulaci podnikání v energetice a zajistit harmonizaci české legislativy s právem Evropské unie. Předloha počítá s tím, že úplné otevření trhu s elektřinou nastane v roce 2006. Sněmovna návrh prvně schválila 21. září, Senát ji ale v říjnu po dramatické debatě zamítl. Koncem listopadu však poslanci přehlasovali senátní veto. Smyslem novely o zdravotním pojištění, kterou opakovaně schválila koncem listopadu sněmovna, je prodloužit platnost normy i na dobu po 31. prosinci. Tato norma je pro fungování zdravotnictví nezbytná a tvoří jeden ze základů systému veřejného zdravotního pojištění. Novela zákona o vězeňské službě a justiční stráži odstraňuje některé nepřesnosti týkající se jejich úkolů a pravomocí. Novela obsahuje například ustanovení, podle něhož by mohla vězeňská služba nakládat s osobními údaji vazebně zadržovaných lidí, kteří nebyli pravomocně odsouzeni, jen s jejich souhlasem.

Summit v Nice překonal poslední překážku v rozšíření Evropské unie

Dohoda na summitu Evropské unie v Nice překonala poslední překážku na cestě k jejímu rozšíření a Česká republika se musí připravit na "čerstvý vítr", který ji požene směrem k unii. Po setkání s tajemníkem německého ministra zahraničí Günterem Pleugerem to novinářům řekl hlavní vyjednavač Prahy s Evropskou unií Pavel Telička. I když summit nenaplnil všechna očekávání, předčil je podle Teličky naopak v bodě přijímání nových členů. Také podle Pleugera, který jako hlavní vyjednavač německé delegace přijel do Prahy z Nice, přinesl summit dobré výsledky. Ty podle něj umožní, aby se unie zaměřila zejména na své rozšiřování. Česká republika je přitom mezi kandidátskými zeměmi na dobré pozici. S ohledem na výsledky summitu ve věci institucionální reformy Evropské unie nastal pro Prahu podle Teličky nejvyšší čas začít si vyjasňovat budoucí pozice České republiky v orgánech unie.

Generální ředitel České televize Dušan Chmelíček byl odvolán

Po necelém roku ve funkci odvolala Rada České televize generálního ředitele tohoto veřejnoprávního média Dušana Chmelíčka. Ten výhrady Rady odmítl. Za svým odvoláním vidí spor o to, kdo televizi řídí, zda ředitel nebo rada. Radní uvedli, že nebyli spokojeni se způsobem ředitelovi komunikace s radou. Lidé spojení s televizí se však shodli na tom, že Chmelíček byl korektní ředitel, který si nechal radit od profesionálů. Předseda Českého filmového a televizního svazu FITES Martin Skyba pokládá rozhodnutí rady dokonce za zradu. "Prokázalo se, že to jsou nezkušení lidé, kteří nerozumějí televizi," řekl o radních. Členové sněmovní komise pro sdělovací prostředky se k odvolání Chmelíčka vyjadřovali zdrženlivě, Radu ČT nicméně za toto rozhodnutí nekritizovali. Vesměs vyzývali, aby nového ředitele zvolila co nejdříve.

V Rakousku vychází časopis o vztazích s Českou republikou

Historické česko-rakouské vztahy, ale i nejnovější rozpory ohledně jaderné elektrárny Temelín a tzv. Benešových dekretů dominují mimořádnému vydání rakouského časopisu Europäische Rundschau, které bylo slavnostně prezentováno ve Vídni. "Když se mě před osmi lety během první kandidatury do úřadu rakouského spolkového prezidenta ptali novináři, kdo je pro mě a moji zodpovědnou úlohu vzorem, spontánně jsem řekl Václav Havel," píše v úvodu výtisku rakouský prezident Thomas Klestil. Havel byl první hlavou státu, kterou jsem navštívil několik dní po nástupu do funkce. Stejně jako byl spojen osud obou zemí v minulosti, tak budou Češi a Rakušané partnery v budoucí společné Evropě, dodává Klestil. Svůj postoj ke vztahům obou zemí prezentuje na osmdesáti stranách pod názvem "Rakousko a Česko, mezi konfliktem a kooperací" celkem devět autorů, mimo jiných také zmocněnec rakouské vlády pro rozšíření EU Erhard Busek, český velvyslanec ve Vídni Jiří Gruša a v rozhovoru s šéfredaktorem časopisu Paulem Lendvaiem bývalý poradce prezidenta Václav Havla Karel Schwarzenberg. Cílem mimořádného vydání je podpořit otevřený dialog a snahu odbourat ignoranci a předsudky na obou stranách.

Premiér Zeman navrhoval "středoevropský blok" v Evropské unii

Po rakouských politických špičkách i předseda české vlády Miloš Zeman podle vysokého úředníka slovenského ministerstva zahraničí na pondělní schůzce čtyř středoevropských premiérů v Bratislavě navrhl vytvořit "středoevropský blok" v příští Evropské unii. Ale ani Vídeň, ani Zeman tuto ideu dosud nekonkretizovali. "Český premiér Miloš Zeman ještě během jednání premiérů navrhl vytvoření jistého středoevropského bloku," řekl generální ředitel sekce evropské integrace slovenského ministerstva zahraničí Miroslav Adamiš. Zemanův návrh se podle diplomata nezdál být omezen jen na Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, jež spolu tvoří visegrádské seskupení, V4.

V Praze protestovalo proti kvótám 300 až 400 soukromých zemědělců

Zhruba 300 až 400 soukromých zemědělců demonstrovalo na pražské Letenské pláni proti nařízení vlády, které stanoví produkční kvóty mléka na léta 2001 až 2005. Demonstranti, kteří se ve 12:00 sešli na pražské letenské pláni, se přesunuli přes letenský park k úřadu vlády. Po silnici je doprovázelo asi 30 traktorů, které při samotné demonstraci parkovali na nábřeží Edvarda Beneše přímo před vchodem do Úřadu vlády. Podle účastníků demonstrace je kritizované vládní nařízení cíleným administrativním opatřením, které má za úkol omezit další rozvoj nově vzniklých soukromých farem. Hlavním cílem je podle nich oslabit konkurenci přežívajícím podnikům starého typu a zajistit jim stabilní podíl na mléčném trhu. Argument ministerstva zemědělství, podle kterého mají kvóty malým zemědělcům zajistit budoucnost, považuje Asociace soukromého zemědělství za lživý. Mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář, který demonstrantům před budovou Úřadu vlády rozdal stanovisko ministra zemědělství Jana Fencla k zaváděným kvótám, protest označil za první demonstraci v Česku proti vstupu do Evropské unie. Představitelé soukromých zemědělců podle něj totiž odmítají regulace běžné v Evropské unii, které po vstupu bude Česká republika muset dodržovat. Mluvčí je přesvědčen, že kvóty nejvíce pomohou právě drobným chovatelům.

HDP vzrostl za 3. čtvrtletí meziročně o 2,2 procenta

Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl za třetí čtvrtletí meziročně reálně o 2,2 procenta, v úhrnu za tři čtvrtletí se zvýšil o 2,8 procenta. Předběžné údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Růst českého hrubého domácího produktu ve 3. čtvrtletí o 2,2 procenta je podle analytika Raiffeisenbank Ivo Nejdla velmi dobrým výsledkem. "Největším tahounem růstu ekonomiky byly investice, a to jak v čisté podobě, tak ve formě zásob," řekl Nejdl. Dodal, že růst je navíc zdůrazněn nižším počtem pracovních dnů proti stejnému období minulého roku. Rovněž spotřeba domácností vykazuje stabilní růst, který se podle Nejdla v příštím roce dále zrychlí.

Vrah Kajínek vypovídal ve věci možného pochybení dozorců v Mírově

Vyšetřovatel ve valdické věznici vyslechl dvojnásobného nájemného vraha Jiřího Kajínka. Výslech se týkal možného pochybení dozorců ve věznici Mírov na Šumpersku, odkud koncem října Kajínek uprchl. Dva mírovští dozorci jsou totiž v souvislosti s jeho únikem stíháni pro porušení svých povinností a maření úkonů veřejného činitele z nedbalosti. Ředitel šumperského úřadu vyšetřování Stanislav Harciník, který se výslechu také zúčastnil, uvedl, že Kajínek odpovídal spíše stručně. Něco objasnil jen z části, na některé otázky nereagoval vůbec. Kromě vyšetřovatele a šéfa úřadu vyšetřování v Šumperku se Kajínkova výslechu zúčastnil i obhájce obou obviněných dozorců. Zhruba pětačtyřicetiminutový výslech se uskutečnil v Kajínkově "nové" cele a během něj byl Kajínek od ostatních oddělen mříží. Vyšetřovatel ani Harciník nevyloučili, že za Kajínkem znovu v této souvislosti do Valdic přijedou.

Zástupce nizozemského státního archivu převzal archivní dokumenty

Židovské archivní dokumenty, které za druhé světové války odvezli nacisté z Amsterodamu do Prahy, převzal nizozemský hlavní státní archivář Maarten van Boven. Osm krabic, obsahujících svazky dokumentů, van Bovenovi předal v pražské rezidenci nizozemského velvyslance ředitel sekce archivní správy ministerstva vnitra Václav Babička. Materiály jsou psány v hebrejštině a v holandštině a v Praze tvořily součást archivu někdejšího říšského protektora Reinharda Heydricha. Podle pracovníků Státního ústředního archivu existuje několik teorií, jak se tato část amsterodamského archivu ocitla v Praze. Jedna z nich je ta, že nacisté shromažďovali dokumenty o Židech, žijících v různých zemích, pro vybudování muzea "zaniklé rasy". Přestože archivních dokumentů není mnoho, mají podle vedoucího kulturního oddělení nizozemského velvyslanectví Henka Heikampa velký význam pro Nizozemsko-izraelský církevní spolek. Právě tyto dokumenty, tedy dosud chybějící část archivu, jehož zbytek je dodnes uložen v Městském archivu v Amsterodamu, mají zásadní význam z nábožensko-historického hlediska.

V české armádě již působí osm kaplanů ze tří církví

V české armádě působí osm kaplanů ze tří církví. Příští rok je mají posílit další čtyři duchovní. Kaplani slouží v českých ozbrojených složkách dva a půl roku, mnozí z nich působili a působí i v zahraničních misích. Kromě poskytování duchovních služeb se za dobu své činnosti v armádě stali kolegy vojáků, na které se mohou ostatní obracet se svými problémy. Kaplani začali v české armádě působit poté, co v červnu 1998 podepsaly Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a ministerstvo obrany dokument o duchovní službě v armádě. V armádě pracují duchovní z katolické církve, z Církve bratrské a Československé církve evangelické. Příští rok se jedním ze čtyř nových kaplanů stane také duchovní z Církve adventistů sedmého dne.

Rozkol církví oslabí podle Smetany jejich pozici vůči státu

Rozkol v Ekumenické radě církví podle Pavla Smetany, který kvůli němu minulý týden rezignoval na funkci jejího dlouholetého předsedy, ztíží pozici pro jednání všech církví se státem. Evangelický synodní senior řekl, že když se církve nemohou dohodnout, má bohužel vláda víc možností jednat sama a diktovat. Církev československá husitská, starokatolická, pravoslavná a apoštolská chtějí zachovat financování platů duchovních státem. Sedm ostatních protestantských církví také ví, že by nebyly schopny úplného samofinancování. V souladu s katolickou církví se ale kloní k modelu finanční nezávislosti na státu kombinujícímu asignace a další daňové úlevy a sponzorské prémie s využitím výnosů z uvažovaného církevního fondu. Do něj by měl stát zřejmě vložit dosud nerestituovaný majetek, na nějž si činí nárok zejména katolická církev. Dosavadní hrazení platů duchovních ze státního rozpočtu vyplývá z komunistického zákona z roku 1949. Většina církví by se tohoto dědictví minulosti ráda zbavila, nehledě k tomu, že lze jistě najít řešení, aby silně ateistická společnost nemusela platit církve z daní všech občanů. Například představitelé husitské církve se však domnívají, že stát má morální povinnost duchovní podporovat, než se církve "vzpamatují" z let útlaku. V otázce registrace církví jsme se v ekumenické radě shodli, ve finančních otázkách však už nikoli, říká k tomu Smetana.

Rektoři budou znovu diskutovat o novele vysokoškolského zákona

Poslanecký návrh novely vysokoškolského zákona, kterou v říjnu propustila sněmovna do druhého čtení, bude opět jedním z hlavních bodů zasedání České konference rektorů. Návrh poslanců ODS, Unie svobody a KDU-ČSL by měl školám mimo jiné umožnit vstup do obchodních společností. Rektoři se jím zabývali již na předchozím listopadovém zasedání. Tentokrát by měli k předloze přijmout závěrečné stanovisko. Rektoři budou hovořit i o novele zákona o pobytu cizinců na území České republiky a o pravidlech pro poskytování dotací veřejným vysokým školám. Jednat budou také o Bílé knize, strategickém dokumentu o budoucnosti českého školství, který dokončuje ministerstvo školství.

Lidé mohou s rozhlasem darovat krev i dárek opuštěným dětem

Nejenom krev, ale také hračku či knížku k Vánocům dětem z dětských domovů mohou ve středu darovat lidé, kteří přijdou do budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě. Již potřiadvacáté se zde koná akce Daruj krev s Českým rozhlasem, která je v době předvánoční obohacena o akci Daruj hračku pro osamělé děti. Akce proběhne prakticky jako vždy v budově rozhlasu od 08:00 do 20:00. Darovat krev může každý, komu není méně než 18 a více než 65 let, samozřejmě nesmí mít prodělanou žloutenku nebo mononukleózu. Každého dárce prohlédne nejprve lékařka a pak teprve ho pustí k odběru. Příležitost darovat krev budou mít v tento den také posluchači a příznivci rozhlasu v regionech - v Brně, Plzni, Ostravě a Olomouci. Hračku pro děti z dětských domovů mohou lidé přinášet pod stromeček v hale rozhlasu v Praze na Vinohradské třídě do 15. prosince.

Poslední rozloučení s Lídou Baarovou se uskuteční po Novém roce

Poslední rozloučení s jednou z posledních hvězd předválečného českého filmu Lídou Baarovou, která zemřela 27. října v Rakousku, se v Praze uskuteční až po Novém roce. Řekla to hereččina nevlastní matka Marie Babková. Hodlá tak umožnit účast na pietním aktu i těm jejím přátelům, kteří v období Vánoc a Silvestra budou mimo Prahu. Urna s ostatky Baarové ze Salcburku do Prahy stále nedošla. Obřad, který se uskuteční ve strašnickém krematoriu, proto nechceme uspěchat. Urna bude uložena do rodinného hrobu v Praze - Strašnicích. Církevního obřadu posledního rozloučení se v krematoriu městského hřbitova v Salcburku 8. listopadu zúčastnily jen dvě desítky smutečních hostů. Šlo především o známé a přátele této herečky. Původně se hovořilo o tom, že by urna s popelem Lídy Baarové mohla být převezena do Prahy ještě v listopadu.

Pracovník olomoucké zoo se ponořil do akvária mezi žraloky

Pouze v neoprenovém obleku a s potápěčskými brýlemi se ponořil do akvária plného žraloků pracovník zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce Josef Drtil. Mezi nevypočitatelné žraloky a murény se spouští zhruba třikrát do roka, aby vyčistil sklo akvária a srovnal kameny na jeho dně. "V pondělí jsem žraloky preventivně nakrmil, aby byli klidnější. Přiznal ale, že obavy při úklidu akvária přeci jen měl. "Žraloci chvíli létali jako splašení, občas do mne některý z nich vrazil. Jsou sice ještě malí, na délku mají kolem 80 centimetrů, ale už jsou schopni člověka napadnout. To nikdy nemohu vědět dopředu. Nejde ani tak o strach, ale o nepříjemný pocit," dodal. Úklid akvária, ve němž chová zahrada tři žraloky a dvě murény, trval čtvrt hodiny.

Ministr Zeman přijde mezi nejúspěšnější české sportovce roku

Více než stovce českých sportovců, medailistům z olympijských her, mistrovství světa a Evropy různých věkových kategorií, poděkuje za důstojnou reprezentaci v letošním roce ministr školství, mládeže a tělovýchovy Eduard Zeman. Slavnostní setkání se uskuteční v pátek od 11:00 v Kaiserštejnském paláci v Praze. Všichni přítomní sportovci obdrží na památku zlatý odznak s vyrytým posledním rokem milénia, tradičně bude připraven děkovný dopis, grafický list a dárkový balíček. Medailisty ze Sydney navíc čekají odznaky Mezinárodního olympijského výboru v barvách odpovídajícím hodnotě získaného kovu, které přivezl do Prahy předseda výboru Juan Antonio Samaranch. Vedle olympijských vítězů, oštěpaře Jana Železného a kajakářky Štěpánky Hilgertové, by mezi plejádou sportovních hvězd neměli chybět například vícebojaři Roman Šebrle a Tomáš Dvořák, ale také třeba dívčí družstvo českých tenisových nadějí, které se v Japonsku staly mistryněmi světa v kategorii do šestnácti let. Omluvenky zatím poslaly jen judistka Michaela Vernerová, již čeká amatérské mistrovství světa, biatlonisté Zdeněk Vítek a Ivan Masařík, atletka Helena Fuchsová, cyklistka Lada Kozlíková a přední čeští plavci. Všechny čekají závody nebo příprava v zahraničí. Mezi čestnými hosty budou i Dana Zátopková, další bývalé atletky Jarmila Kratochvílová a Helena Fibingerová a hokejista Jiří Holeček.

A ještě krátce o počasí.

Čekejte opět zataženo nízkou oblačností, místy mlhy a mrholení. Místy na hřebenech hor a ojediněle i v nižších polohách polojasno. Nejvyšší teploty 3 až 7, při zmenšené oblačnosti a v 1000 metrech na horách kolem devíti stupňů Celsia.