Zprávy středa, 13. října 1999

A nyní podrobněji:

Začala říjnová schůze Poslanecké sněmovny

Prvním čtením vládního návrhu státního rozpočtu na příští rok se bude Poslanecká sněmovna zabývat v úterý 19. října. Součástí její schůze, která začala v úterý schválením programu jednání, bude i kontroverzní usnesení zastupitelů ústecké části Neštěmice o stavbě plotu v tamější Matiční ulici. Komunistům a některým sociálně demokratickým poslancům se nepodařilo oddálit debatu o novele trestního zákona, která má i po letošním prosinci umožnit trestat komunistické zločiny. Zástupci ostatních stran totiž odmítli návrh komunistů, aby byla novela vrácena k přepracování. Předlohou se v příštích dnech bude zabývat sněmovní ústavně-právní výbor.

Zpráva Evropské komise, která zhodnotí stav připravenosti naší země na vstup do Evropské unie, poukáže údajně na to, že v České republice dosud nebyl přijat zákon, kterým bychom se připojili k sankcím Unie vůči Jugoslávii. Vyplynulo to z úterního vyjádření ministra zahraničí Jana Kavana v Poslanecké sněmovně. Kavan připomněl, že vláda předložila návrh zákona poslancům již na konci dubna, ale ti o něm dosud nerozhodli.

Poslanci se také zabývali návrhem zákona o referendu o vstupu ČR do Evropské unie. Tato předloha čelila návrhu na vrácení ústavně-právnímu výboru k novému projednání. K jeho schválení však chyběl jeden hlas a sněmovna se tedy k uvedenému zákonu vrátí ještě na této schůzi.

Sněmovna opět odložila rozhodnutí o osudu poslaneckého návrhu zákona, který má dát homosexuálním párům možnost právně upravit svůj vztah smlouvou o partnerském soužití. Odpůrcům této normy se podařilo prosadit její vrácení k novému projednání výborům, což znamená, že sněmovna se návrhem může znovu zabývat nejdříve na své prosincové schůzi.

Schreyerová: ČR nehrozí vyřazení z prvního kola vstupu do EU

Česká republika se nemusí obávat, že bude vyřazena z prvního kola pro vstup kandidátských zemí do Evropské unie. "Nedojde k žádné změně. Česká republika se udrží v prvním kole," sdělila v úterý komisařka Evropské unie pro finanční kontrolu Michelle Schreyerová, která se během své návštěvy České republiky setkala mj. s ministrem financí Pavlem Mertlíkem a hlavním vyjednavačem České republiky pro vstup do Unie Pavlem Teličkou. Hodnotící zpráva Evropské komise, která bude zveřejněna ve středu, podle ní klade důraz především na obory, ve kterých Česká republika od zveřejnění předchozí zprávy nedosáhla žádného úspěchu nebo vývoje. Bližší podrobnosti však s odkazem na středeční zveřejnění zprávy nesdělila.

Konference o listopadových událostech roku 1989 bude v Praze

Desetileté výročí přelomových listopadových událostí si v Praze již tento týden připomenou desítky jejich přímých účastníků, historiků a dalších odborníků. Mezinárodní konference s názvem Demokratická revoluce v Československu 1989 má shrnout závěry dosavadního výzkumu zhroucení komunistického režimu a poskytnout prostor pro otevřenou vědeckou diskusi. V rámci konference mají od čtvrtka do soboty vystoupit vedle řady bývalých disidentů včetně prezidenta Václava Havla i ruští zástupci, mezi kterými bude poradce "otce perestrojky" Michaila Gorbačova Georgij Šachnazarov. Informoval o tom historik Vilém Prečan, který má konferenci řídit.

Kasal ujistil Havla, že lidovci nepodpoří návrh změn Ústavy

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal ujistil prezidenta Václava Havla při jejich úterním setkání, že lidovci nepodpoří poslanecký návrh změn Ústavy, který vypracovaly společně Občanská demokratická strana a sociální demokraté. ČTK o setkání obou politiků na Pražském hradě informoval prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Lidovci soudí, že změny vychýlí rovnováhu mezi ústavními institucemi a posílí moc politických stran a jejich sekretariátů. Ruml spatřuje za změnami snahu ČSSD a ODS pomstít se Havlovi. To veřejně nepřímo naznačil i prezident.

Premiér Zeman pozval předsedu KSČM Grebeníčka k jednání

Premiér a šéf ČSSD Miloš Zeman pozval předsedu KSČM Miroslava Grebeníčka k jednání, které se má uskutečnit ve středu vpodvečer. Grebeníček to řekl České televizi. Téhož dne odpoledne se koná schůzka představitelů ODS a ČSSD, o níž strana Václava Klause požádala sociální demokraty koncem minulého týdne. Představitelé obou stran zatím odmítají hovořit o konkrétních tématech jednání. Předčasné parlamentní volby a velká koalice vládní ČSSD s opoziční ODS, které jsou svázány povolební smlouvou, jsou podle Klause dvěma z přibližně pěti variant dalšího politického vývoje v České republice, nejsou však na pořadu dne.

Konference Fórum 2000 pokračuje

Středoevropské země musejí stále překonávat dědictví komunismu, které není ani tak v institucích či v právní oblasti, ale v hlavách lidí. "To je dědictví, se kterým centrální Evropa stále bojuje, i když si vybudovala tržní ekonomiku, právní a demokratický stát," řekl v úterý britský spisovatel Thimoty Garton Ash, host pražského Fóra 2000. Upozornil, že svět se bude muset v následujícím desetiletí přednostně zaměřit na země bývalého Sovětského svazu. Ash v souvislosti se sjednocováním Evropy poznamenal, že vize národních států ještě není překonána, ale že je nabíledni její přeformulování. "Idea národního státu je stále živá, dochází ovšem k jejímu předefinování směrem k omezení suverenity států," uvedl britský host Fóra 2000.

Manifestem porozumění mezi náboženstvími, k nimž se hlásí většina lidstva, byla úterní meditace představitelů buddhismu, judaismu, křesťanství a islámu v pražské katedrále sv. Víta. Shromáždění bylo duchovním vrcholem konference Fórum 2000, která se snaží najít vize lidstva v nadcházejícím miléniu. V katedrále, kde jsou pohřbení čeští králové, prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík zdůraznil potřebu smíru mezi jednotlivými náboženstvími jako předpoklad mírového soužití na Zemi.

Ministerstvo zahraničí má ještě v říjnu připravit zavedení víz pro Ukrajinu

Ministerstvo zahraničí má do konce října připravit vládě materiály potřebné pro zavedení vízových režimů s Ukrajinou, Gruzií, Moldavskem, Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Turkmenistánem a Tádžikistánem. ČTK to řekl mluvčí vlády Libor Rouček, který doplnil, že v listopadu má ministerstvo předložit dokumenty k zavedení vízové povinnosti pro občany Bulharska a Rumunska. Rychlost zavádění víz je již delší dobu předmětem sporu zejména mezi ministerstvy zahraničí a vnitra, které ve vládě v srpnu uspělo při nepřítomnosti šéfa diplomacie Jana Kavana s novou koncepcí vízové politiky. Na jejím základě předložil v pondělí resort zahraničí návrhy na zrušení dohod o bezvízovém styku s Kubou, Běloruskem a Ruskem. Od zavedení víz pro obě postsovětské republiky však vláda nakonec ustoupila s tím, že by to mohlo nepříznivě ovlivnit vzájemný obchod.

Skončila příprava českého praporu pro misi SFOR II v Bosně

Nástupem a závěrečným hodnocením skončil v úterý ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku devítidenní závěrečný komplexní polní výcvik 1. mechanizovaného praporu české armády pro misi SFOR II v Bosně a Hercegovině. Všech 515 příslušníků praporu, mezi nimž je 12 žen, čeká 15. října slavnostní nástup v Litoměřicích, který bude rozloučením s ČR před nástupem do mise. Letecký přesun na místo nasazení v Bosně a Hercegovině by se měl uskutečnit z Plané u Českých Budějovic mezi 20. a 27. říjnem.

SPR-RSČ se rozhodla požádat o policejní ochranu Le Pena v ČR

Sdružení pro republiku-Republikánská strana Československa se rozhodla požádat ministra vnitra Václava Grulicha o poskytnutí policejní ochrany předsedovi francouzské krajně pravicové Národní fronty Jean-Marie Le Penovi při jeho nadcházející návštěvě České republiky. ČTK to řekl vedoucí sekretariátu SPR-RSČ Martin Zbela s tím, že strana obdržela několik výhružných anonymů, jejichž odesílatelem je podle něj pravděpodobně kdosi z anarchistů. Šéf Národní fronty a poslanec Evropského parlamentu Le Pen má s nejužším vedením své strany zahájit dvoudenní návštěvu ČR ve čtvrtek. Le Pen přijede na pozvání SPR-RSČ.

Koženému váznou peníze v Ázerbajdžánu a žádá o pomoc vládu ČR

Český finančník Viktor Kožený požádal otevřeným dopisem o pomoc předsedu vlády ČR Miloše Zemana. Doufá, že mu pomůže urychlit osobní intervencí u prezidenta Gejdara Alieva privatizaci majetku v Ázerbajdžánu, kam Kožený investoval asi 450 miliónů USD. Blokované peníze potřebuje na vyplacení akcionářů Harvardského průmyslového holdingu. ČTK to oznámila Karla Krejčí z agentury Donath-Burson-Marsteller, která Koženého zastupuje.

Pro zástupce Židů není důležitá forma, ale termín vrácení majetku

Zástupci Federace židovských obcí jsou přesvědčeni, že hlavní roli při navracení židovského majetku zkonfiskovaného za druhé světové války hraje čas, nikoli konkrétní forma odškodnění. Tajemník federace Tomáš Kraus však v rozhovoru s ČTK připustil, že by zákon plánovaný vládou mohl celou záležitost protáhnout. Kabinet v pondělí pověřil vicepremiéra Pavla Rychetského, aby do konce listopadu vypracoval návrh zákona, který umožní navrácení movitého i nemovitého majetku českým obětem holocaustu. Návrh má obsahovat i způsob odškodnění za majetek, který vrátit nelze.

Romové manifestovali v Ústí nad Labem

Stát by měl podle místopředsedy Romské občanské iniciativy Ivana Veselého vykoupit rodinné domky v ústecké Matiční ulici. Na úterní manifestaci této iniciativy v Ústí nad Labem Veselý řekl, že to není pouze jeho osobní názor, ale je to i stanovisko Výkonné rady Romské občanské iniciativy. Stát by měl podle Veselého najít v rozpočtu "pět až šest miliónů korun", rodinné domky vykoupit a zřídit v nich mateřskou školu, pracoviště sociálního pracovníka a služebnu policie. Velmi razatně mu oponoval další účastník manifestace, člen vládní Rady pro lidská práva Ladislav Lis, který tvrdil, že takto postupovat nelze.

V ústecké čtvrti Neštěmicích začala stavba plotu, oddělujícího majitele rodinných domků od domů pro neplatiče nájemného. Před čtvrtou hodinou ranní utvořilo kordon kolem staveniště plotu na 80 městských strážníků. Plot má být dokončen do 20 hodin, do té doby bude Matiční ulice uzavřena.

Odborářská konfederace měla ke konci června 1,177.263 členů

Českomoravská konfederace odborových svazů, která je nejsilnější odborovou centrálou v České republice, sdružovala ke konci letošního června 30 svazů. V nich bylo organizováno 1,177.263 členů, tedy asi desetina všech obyvatel České republiky. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla Dana Pourová z organizačního oddělení konfederace.

Výstava Deset let od otevření hranice zahájena ve Vídni

Za značného zájmu rakouské veřejnosti byla v úterý v Českém centru ve Vídni otevřena putovní výstava Deset let od otevření hranice. Expozice, na jejímž vytvoření má hlavní podíl rakouská Waldviertel Akademie, pojednává o problematice česko-rakouských vztahů v posledním období, od oboustranného euforismu po pádu železné opony až po reálné problémy vyplývající ze vzájemné nevyrovnanosti. "Je třeba ocenit, že výstava problematiku vzájemných vztahů nepřikrašluje, ale ukazuje v reálných proporcích, a přitom je zaměřena na budoucnost," prohlásil při vernisáži český velvyslanec ve Vídni Jiří Gruša.

Zpěvák Waldemar Matuška podepisoval svoji vzpomínkovou knihu

Knihu s názvem Tisíc mil, těch tisíc mil podepisoval v úterý v Domě knihy Kanzelsberger na Václavském náměstí svým příznivcům zpěvák Waldemar Matuška se svojí ženou i synem. Publikace mapuje období americké emigrace rodiny Matuškových v letech 1986 až 90 a je doplněna bohatým fotografickým materiálem z rodinného archívu. "Pro napsání knihy jsme se rozhodli již po našem prvním návratu do Prahy v roce 1990. Inspirovala nás spousta dotazů na to, co jsme v emigraci prožili i na důvody, které nás k ní vedly", řekla ČTK Olga Matušková. "Kniha sice vychází až teď, když zlí jazykové tvrdí, že vzpomínky vydává kdekdo, ale doufáme, že se čtenářům bude líbit", doplnil ji manžel.

Centrem Prahy táhla karavana velbloudů se členy skupiny Olympic

Karavanu velbloudů mohli v úterý zahlédnout obyvatelé a zahraniční návštěvníci hlavního města, kteří se pohybovali v ulicích v centru Prahy. Ze hřbetů pouštních zvířat zdravili překvapené diváky členové legendární rockové skupiny Olympic, kteří tímto způsobem propagovali svoji novou desku s názvem "Karavana". Zpěvák a vůdčí postava skupiny, Petr Janda, oblečený stejně jako zbývající muzikanti do beduínského pláště, se po nasednutí na velblouda ujistil, že zvíře pojede pomalu a povede jej jeden z pracovníků Cirkusu Kopecký, který na akci šest velbloudů zapůjčil.

Ze sportu:

Čtvrtým ligovým týmem, který vypadl z Poháru Českomoravského fotbalového svazu, jsou Drnovice. V úterním zápase 3. kola prohrály 1:0 s nováčkem druhé ligy Baníkem Ratíškovice. Další výsledky pohárových zápasů: Dětmarovice - Olomouc 0:4, Rychnov nad Kněžnou - Viktoria Žižkov 1:2, Dropa Střížkov - Sparta Praha 1:2, Dolní Kounice - Liberec 1:3 a Holice - Opava 1:3.

Hokejisté pražské Sparty zvítězili ve druhém utkání v Evropské hokejové lize nad Manchesterem Storm 2:1, i když stejně jako při jejich prvním vystoupení v soutěži musely o výsledku rozhodnout trestné nájezdy. Rozhodující nájezd proměnil obránce Ptáček.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Většinou polojasno. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.