Zprávy středa, 14. dubna 1999

A nyní podrobně:

Podle prezidenta Havla by summit NATO měl být o jeho rozšiřování a transformaci

Dubnový summit NATO ve Washingtonu by neměl být podle prezidenta Václava Havla zaměřen přednostně na aktuální a kontroverzní témata; jeho stěžejním bodem by mělo zůstat rozšiřování aliance a její transformace pro 21. století. Prezident to řekl po úterním jednání Bezpečnostní rady státu, kde se podle předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause podařilo "sladit noty" na summit, ale i na situaci v jugoslávské provincii Kosovo. Prezident zopakoval, že skončilo bipolární rozdělení světa a že aliance musí čelit novým ohrožením, jako je terorismus či etnické konflikty.

Havlovo vyjádření o ČR a rozšiřování NATO vnímají poslanci a senátoři různě

Názor prezidenta Václava Havla, podle kterého postoje některých českých politiků k situaci v Kosovu ohrožují další rozšiřování NATO, vyvolal ve sněmovně i v Senátu nejednoznačné reakce. Zatímco například Michal Lobkowicz z Unie svobody se s prezidentem ztotožnil, Petr Nečas z ODS doporučil dopad výroků jednotlivých českých politiků nepřeceňovat. Předseda poslanců KSČM Vojtěch Filip se k obavě prezidenta nevyjádřil a pouze vyslovil naději, že NATO zanikne. Předseda poslanců ČSSD Stanislav Gross míní, že negativní dopad některých výroků není třeba dramatizovat. Šéf lidoveckých poslanců Jan Kasal k Havlovu názoru ČTK řekl, že značný rozptyl v názorech některých politických stran nepřidává příliš České republice na jejím respektu mezi ostatními státy NATO.

V Senátu sdílejí obavy Václava Havla například předseda senátního výboru pro zahraničí Michael Žantovský 'ODA), místopředseda Senátu Petr Pithart 'KDU-ČSL) a senátor a šéf Unie svobody Jan Ruml. Dopad na další proces integrace zcela nevyloučil ani místopředseda horní komory za ČSSD Ivan Havlíček. K prezidentovým výrokům se staví rezervovaně místopředseda zahraničního výboru Jan Krámek 'ODS).

Prezident Havel v pondělí uvedl, že podle potvrzených zdrojů má aliance už dnes pochybnosti, jestli se má vůbec dále rozšiřovat. Čeští politici se podle něj připravili svým nekvalifikovaným přístupem o právo vyvíjet diplomatickou aktivitu směřující k nastolení míru v Kosovu.

Podle politologa Kučery nezvrátí chování ČR v NATO další rozšiřování aliance

Pondělním výrokem, že rozporuplné reakce z ČR k situaci v Kosovu ohrožují další rozšiřování NATO, chtěl prezident Václav Havel vyjádřit hlavně nespokojenost či rozladění nad chováním některých českých politiků k alianci, řekl politolog Rudolf Kučera. Nemyslí si však, že by tyto postoje nějak výrazně ovlivnily druhou vlnu rozšiřování NATO. Další dva nováčkové v alianci - Polsko a Maďarsko - se navíc podle něj chovají adekvátně.

Ministerstvo obrany komunikaci s NATO zvládá

Zpracovávání materiálů Severoatlantické aliance ministerstvo obrany zvládá, protože na velký pracovní nápor, který ještě umocnila kosovská krize, bylo připraveno. ČTK to řekl vedoucí skupiny vojenských poradců velvyslance při NATO v Bruselu Zdeněk Borkovec. V současnosti má obrana pro styk s utajovanými skutečnostmi aliance prověřeno asi 300 osob, uvedl Borkovec. Oproti tomu ministerstvo zahraničí muselo z Bruselu povolat zpět některé své pracovníky, protože nemá dostatek prověřených lidí, kteří mohou s dokumenty aliance pracovat.

Šéf KDU-ČSL Jan Kasal zpochybnil výzvu křesťanů adresovanou lidovcům

Za pokus o nejapný žert označil úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal některé části nabídky zprostředkovatelské mise ČR při řešení konfliktu v Jugoslávii. Křesťané v České republice totiž vyzvali poslance KDU-ČSL, aby v Parlamentu předložili návrh s nabídkou zprostředkovatelské mise České republiky při řešení konfliktu v Jugoslávii. Informovala o tom v úterý členka Církve československé husitské Helena Bastlová. Podle ní nejde o akci vedení jednotlivých církví, ale o pokus věřících zasáhnout aktivně do politiky prostřednictvím lidoveckých poslanců. Lidovečtí poslanci Tomáš Kvapil, Pavel Tollner, Jaromír Talíř, Miroslav Kalousek i Jan Kasal uvedli, že o výzvě křesťanů nic nevědí.

Komunisté varují před vojenským a sociálním ohrožením občanů ČR

Zatažení České republiky do války v Jugoslávii znamená podle komunistických poslanců ohrožení občanů ČR nejen z vojenského, ale rovněž ze sociálního hlediska. ČTK to řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Vojtěch Filip v souvislosti s analýzou současné situace v ČR, kterou se v úterý jeho členové zabývali. Analýza, která by mohla být dopracována příští týden, podle Filipa zaznamenává zhoršení současné sociálně-ekonomické situace v zemi. Komunisté proto chtějí, jak informoval šéf jejich poslanců, zaujímat striktní postup vůči vládním návrhům. Filip varoval, že KSČM bude proti všem návrhům, jež povedou ke zvýšení sociálního zatížení občanů.

Nadace Člověk v tísni vypraví do Albánie další kamióny

Další čtyři kamióny s materiální pomocí pro kosovské uprchlíky vypraví ve čtvrtek do Albánie nadace Člověk v tísni při České televizi. Zásilka bude financována zejména z prostředků shromážděných na kontě SOS Kosovo, jehož stav k dnešnímu dopoledni dosáhl 5 milionů, 86 tisíc korun. Trasa kamionů bude stejná jako v případě předchozího konvoje, který do Albánie dorazil v pondělí odpoledne. Složení humanitární zásilky je rozmanité - tvoří ji perníky, spodní prádlo, ručníky, dětské výživy a základní potraviny, například těstoviny nebo sáčkové polévky. Zbytek nákladu vyplní matrace.

Poslanci nejsou nadšeni ideou premiéra Zemana, jak hradit pomoc uprchlíkům

Většina poslanců není nijak nadšena návrhem na případné zvýšení rozpočtového deficitu o jednu miliardu korun kvůli humanitární pomoci uprchlíkům z jugoslávského Kosova. Ačkoli jej řada z nich předem neodmítá, preferovali by financování této pomoci jiným způsobem. Vyplynulo to z úterních vyjádření zástupců poslaneckých klubů. Premiér Miloš Zeman v pondělí uvedl, že navýšení deficitu je jednou z možností, o které kabinet kvůli hledání peněz pro kosovské běžence diskutuje.

Až miliardu korun na pomoc kosovským uprchlíkům by vláda měla podle některých senátorů, hledat spíše v rezervách státního rozpočtu než rovnou v prohlubování jeho deficitu. Horní parlamentní komora narozdíl od Poslanecké sněmovny státní rozpočet neschvaluje. Senátor a šéf Občanské demokratické aliance Daniel Kroupa navíc navrhl, aby stát tyto finance získal ze státních dluhopisů podobně jako na škody z předloňských záplav.

Některá města nabízejí ubytování pro stovky kosovských uprchlíků

Ubytování několika stovkám uprchlíků z Kosova jsou už v těchto dnech schopna nabídnout některá česká města a obce. Například okresní úřad v Karlových Varech může poskytnout asi 500 míst v opuštěných kasárnách. Další místa nabízejí České Budějovice a některé jihočeské obce. Určité kapacity by v případě potřeby mohly vyčlenit také Plzeň a Pardubice, avšak tato města zatím nepřišla s žádnou konkrétní nabídkou.

Ministerstvo vnitra eviduje desítky nabídek na humanitární centra

Desítky nabídek z celé České republiky na vybudování humanitárních středisek pro kosovské uprchlíky obdržela správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra. Podle její ředitelky Miluše Dohnalové by kapacita jednoho centra měla být přibližně sto lůžek. Vzhledem k tomu, že vláda uvažuje o přijetí asi 2000 kosovských uprchlíků, mohlo by těchto středisek vzniknout zhruba 20. "Momentálně vyhodnocujeme jednotlivé nabídky. Každý areál totiž musí splňovat náročné hygienické požadavky a mimo jiné je nutné, aby v nich byla i možnost stravování, takže výběr nebude lehký," řekla Dohnalová.

Podniky jsou připraveny zapojit se do humanitární pomoci Kosovu

České a moravské podniky jsou připraveny podílet se na humanitární pomoci pro uprchlíky z Kosova, a to především poskytováním svých výrobků. ČTK to sdělili zástupci dotázaných podniků. Své výrobky už humanitárním organizacím i některým ministerstvům nabídli výrobci technických textilií, stanů, požárních hadic a sportovní konfekce a také výrobce přikrývek. Humanitární pomoc zvažují i mlékárny nabídkou sušeného nebo kondenzovaného mléka a podniky na výrobu jedlých olejů, margarínů, pracích prášků, zubních past a mýdel.

V Hradci Králové se školí personál polní nemocnice pro Albánii

Zdravotnický i vojenský personál české polní nemocnice, která má po schválení oběma parlamentními komorami sloužit na Balkáně uprchlíkům z jugoslávské provincie Kosovo, se v těchto dnech školí na Vojenské lékařské akademii Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové. Speciální školení zaměřené na podmínky polní nemocnice zde absolvuje 40 lidí, z toho devět lékařů a 12 zdravotních sester. Ostatní jsou důstojníci a praporčíci a poddůstojníci a vojáci, řekl ČTK rektor jediné vojenské lékařské akademie v Čechách Svatopluk Bíma.

Koruna reagovala v úterý na Kosovo, ale skončila v klidu na 38,05 Kč/EUR

Česká měna byla v úterý v klidu okolo úrovně 38,07 Kč/EUR. Koruna okamžitě oslabila na 38,20 Kč/EUR po zprávě, že jugoslávská armáda pronikla do Albánie, ovšem po dalších uklidňujících informacích se rychle vrátila zpět. Večer končila na 38,05 Kč za euro, respektive 19,45 Kč za marku a 35,26 za dolar. ČTK o tom informoval dealer Erste bank Sparkassen Viktor Mikulecký. Podle něj úterní obchodování ukázalo jak je tuzemská měna velmi citlivá na situaci v Kosovu. Podle expertů bude nejpravděpodobnějším scénářem pro příští dny oslabení domácí měny.

MPO: Program revitalizace je hotov a ve středu jej projedná vláda

Revitalizační program českého průmyslu je hotov jako průnikový dokument obou verzí ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra a místopředsedy vlády Pavla Mertlíka. "Na středečním zasedání jej projedná vláda," řekla ČTK mluvčí ministerstva Dagmar Plachá s tím, že případných už pouze "kosmetických" změn dozná během jednání kabinetu. Potvrdil to rovněž Mertlíkův mluvčí Libor Vacek.

Spory akcionářů s bankami by mohly ohrozit budoucnost Škody Plzeň

Napětí před páteční mimořádnou valnou hromadou Škody Plzeň, jejíž výsledek významně ovlivní osud největšího strojírenského podniku v ČR, vyplývá z rozdílných názorů dvou zainteresovaných skupin. Jednu představuje současné vedení Škody Plzeň a věřitelské banky, kteří pracují na plánu restrukturalizace a druhá je tvořena příznivci bývalého generálního ředitele Lubomíra Soudka. Týdeník Euro už dříve uvedl, že současný restrukturalizační záměr Škody Plzeň může narazit na odpor rozhodujícího akcionáře Soudka. V případě, že Soudek plán odmítne, věřitelé do sdružení věřitelů nevstoupí a pošlou Škodu Plzeň do konkursu.

Vláda se podle Pavla Smetany přiklání k názoru vrátit církvím jejich majetek

Česká vláda se v řešení vztahu státu a církví přiklání k názoru, že by měla vrátit církvím veškerý majetek a současně ukončit financování platu duchovních a administrativy ze státního rozpočtu. ČTK to po jednání zástupců Ekumenické rady církví s ministrem kultury Pavlem Dostálem oznámil předseda rady Pavel Smetana s tím, že zákon o vztazích státu a církví by mělo ministerstvo připravit do podzimu roku 2000. Ministr na setkání seznámil představitele církví se svým pohledem na vývoj vztahů mezi státem a církvemi od srpna loňského roku. "To, že byla zřízena ministerská expertní komise, označil jako svou prohru, avšak jako jediné východisko z patové situace, kdy církve bojkotovaly vládní komisi," uvedl Smetana.

Z jednání české-německého Fondu budoucnosti

Desítky konkrétních projektů se v úterý rozhodla finančně podpořit správní rada česko-německého Fondu budoucnosti. Zhruba 200 milionů korun hodlá letos uvolnit na různé česko-německé partnerské projekty. Týkají se mnoha oblastí, včetně vzdělávací a ekologické. Fond budoucnosti působí od loňska na základě česko-německé deklarace, přijaté v roce 1997. První prostředky z účtu fondu směřovaly loni k žijícím obětem nacismu. Jim má být i letos vyplaceno přes 200 miliónů korun. Podle deklarace má Česká republika do fondu vložit celkem 440 miliónů korun a Německo téměř tři miliardy korun.

Soud s důstojníky SNB z Národní třídy byl odročen na 30. dubna

Soud s důstojníky SNB z Národní třídy byl odročen na 30. dubna. Michal Danišovič a Bedřich Houbal čelí obžalobě ze zneužívání pravomoci veřejného činitele v souvislosti se zásahem proti demonstrantům na pražské Národní třídě v listopadu 1989. Danišovič byl velitelem bezpečnostního opatření vyhlášeného k zajištění klidu a veřejného pořádku, Houbal velel pořádkové jednotce. O odročení rozhodl v úterý senát táborské pobočky Krajského soudu České Budějovice. Obžalovaným hrozí vězení od tří do deseti let.

Soud udělil za dvojnásobnou vraždu doživotní vězení

Nejvyšší trest, který český právní řád zná, doživotní vězení ve věznici se zvýšenou ostrahou, udělil Krajský soud v Hradci Králové pětadvacetiletému Martinovi Vlasákovi z Valdic u Jičína. Vlasák podle soudu loni v květnu v Hradci Králové zastřelil taxikáře a pracovníka čerpací stanice, aby získal peníze. Předtím plánoval usmrcení jiného taxikáře; muže zachránila jen shoda náhod. Rozsudek není pravomocný, protože Vlasák se na místě odvolal.

Ve věku nedožitých 52 let zemřel divadelní herec Radan Rusev

Divadelní herec Radan Rusev zemřel po těžké nemoci v neděli 11. dubna ve věku nedožitých 52 let. ČTK to oznámila Kateřina Ondroušková z činohry Národního divadla v Praze, kde Rusev hostoval ve dvou inscenacích. Radan Rusev se narodil 3. září 1947. Po studiích herectví na pražské DAMU 'absolvoval v roce 1969) působil dvě sezóny v Olomouci, poté pět let v Karlových Varech a v letech 1976 až 1981 v ústeckém Činoherním studiu. Následující roky dal Rusev přednost svobodnému povolání, kdy založil a vedl Studio Bouře, které hrálo v Žižkovském divadle v Praze a na zájezdech mimo Prahu.

Mezi 17 muzikálovými projekty v Praze se objeví i Babička

Celkem sedmnáct muzikálových projektů má být v příštím roce k vidění v Praze. Na úterní tiskové konferenci to uvedl choreograf, režisér a producent Richard Hes. Dodal, že u zhruba čtrnácti z nich dostal nabídku k vytvoření choreografie. Jednou z nových produkcí bude muzikál Babička podle stejnojmenného románu Boženy Němcové. Titulní roli ztvární Yvetta Simonová, libreto napsala Hana Postránecká a hudbu složil Richard Pachman. Ten je označován za českého Vangelise a jeho skladby uváděla například Křižíkova fontána.

Ze sportu:

Jedno vítězství dělí hokejisty Vsetína od zisku pátého titulu mistrů České republiky. Ve druhém zápase finálové série porazili Zlín 4:3 a zvýšili vedení na 2:0 na zápasy. Trofej pro mistra extraligy mohou vsetínští hráči převzít už v pátek ve Zlíně, kde se od 17 hodin utkají oba týmy potřetí.

Česká hokejová reprezentace do 18 let prohrála na mistrovství světa v Německu 2:3 se Švýcarskem. Naši hokejisté postupují do šestičlenné finálové skupiny se ziskem pěti bodů.

A ještě informace o středečním počasí na území České republiky:

Oblačno až zataženo, občas přeháňky, od vyšších poloh sněhové. Maximální teploty 11 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.