Zprávy středa, 16. června 1999

Nyní podrobněji:

Sněmovna souhlasí, aby ČR vyslala do KFOR vojenskou jednotku

Poslanecká sněmovna v úterý vyslovila souhlas s tím, aby Česká republika vyslala do jugoslávské provincie Kosovo v rámci mezinárodních mírových sil KFOR vojenskou jednotku v počtu do 800 osob. Sněmovna tak změnila původní vládní záměr, který předpokládal vyslání průzkumné roty v počtu nanejvýš do 150 vojáků. Vysláním vojenské jednotky se musí zabývat ještě Senát, který tak učiní pravděpodobně ve čtvrtek.

Způsob hrazení náklady na vyslání jednotky v počtu do 800 osob sněmovna nestanovila. Neschválila návrh sociálního demokrata Vladimíra Laštůvky, podle kterého měla konstatovat, že náklady spojené s vysláním vojáků "zohlední" ve státním rozpočtu na letošní rok a v rozpočtech v následujících letech. Náklady na vyslání a působení průzkumné roty, jak to původně navrhovala vláda, měly letos činit téměř 243 miliónů korun a v příštím roce více než 456 miliónů korun. Pokud jde o početnější kontingent, premiér Miloš Zeman poslancům řekl, že vyslání armádního praporu na 16 měsíců by stálo asi 2,5 miliardy korun.

Vojenská jednotka má být složena z vojáků z povolání a z vojáků v další činné službě na základě dobrovolnosti. Sněmovna jí dala mandát působit v silách KFOR 18 měsíců ode dne jejího nasazení. Toto časové omezení bude možné prodloužit. Poslanci také souhlasili s předáním operačního řízení české jednotky a dopravního letounu velitelským orgánům NATO.

Vetchý: Rozšíření české jednotky v Kosovu je možné po půl roce

Usnesení Poslanecké sněmovny, že do Kosova může Česká republika vyslat až 800 vojáků, nezměnilo nic na tom, že do této jihosrbské provincie zatím odjede pouze průzkumná rota v počtu do 150 vojáků. Takový rozsah vláda předpokládala ve svém návrhu sněmovně. Ministr obrany Vladimír Vetchý 'ČSSD) novinářům po hlasování řekl, že nyní je plán rozmístění sil v Kosovu uzavřen a posílení české jednotky připadá v úvahu zřejmě až při střídání vojáků, tedy zhruba po šesti měsících.

Ministr zahraničí k ukončení balkánského konfliktu za přispění ČR

Během úterního jednání Poslanecké sněmovny ministr zahraničí Jan Kavan poslancům řekl, že ukončení konfliktu za aktivního přispění České republiky je otázkou jejího strategického zájmu. "Pokračování konfliktu by se mohlo přímo dotknout bezpečnosti a stability ČR a prohloubit negativní projevy konfliktu, jako je například nekontrolovatelná migrace uprchlíků," prohlásil Kavan.

Čeští dobrovolníci oslovili v Albánii zhruba 15.000 uprchlíků

Se spontánním ohlasem se setkala všechna divadelní představení, která v albánských uprchlických táborech sehrála skupina 13 českých dobrovolníků. Ta se do České republiky vrátila s mnoha zážitky a pocitem, že asi 15.000 kosovských uprchlíků alespoň na chvíli vytrhli ze starostí a nudy. Za více než dva týdny projeli čeští studenti herectví, výtvarníci, psychologové a arteterapeuti šest uprchlických táborů a navštívili i českou polní nemocnici v Albánii.

STEM: S účastí českých vojáků v Kosovu souhlasí polovina občanů

S účastí českých vojáků v silách KFOR v Kosovu souhlasí polovina občanů České republiky. Opačný názor zaujalo 30 procent respondentů a pětina dotázaných nemá na tuto věc jasný názor. S nasazením českých vojáků do případné vojenské pozemní operace NATO přitom souhlasila jen čtvrtina občanů. Vyplývá to z úterního bleskového průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi, jehož výsledky má ČTK k dispozici.

Průzkum: Většina občanů je pro poskytnutí pomoci kosovským uprchlíkům

Přes 82 procent občanů se domnívá, že by Česká republika měla pomoci uprchlíkům z Kosova. Záporný postoj k této otázce zaujalo při průzkumu společnosti Sofres-Factum pouze necelých 11 procent dotázaných. Téměř 91 procent dotázaných souhlasilo s vysláním polní nemocnice do Albánie a 77 a půl procenta s vybudováním uprchlického tábora v Makedonii. Už méně respondentů, necelých 61 procent, schvaluje přijímání uprchlíků na českém území. V tomto případě by také pouze polovina lidí souhlasila, aby uprchlíci byli umístěni v blízkosti jejich bydliště.

Vláda rozhodne o návrzích zákonů, závěrech NKÚ a novém šéfovi BIS

Novela občanského soudního řádu a poslanecký návrh novely zákona o mimosoudních rehabilitacích patří mezi body, jimiž se má ve středu zabývat vláda. Posoudit má také závěry Nejvyššího kontrolního úřadu týkající se hospodaření se státním majetkem a návrh na jmenování Jiřího Růžka novým šéfem Bezpečnostní informační služby. Kabinet zhodnotí i výsledky své roční činnosti.

Vláda rozhodne o cenách zdravotní péče příští týden

Rozhodnutí vlády o cenách zdravotní péče na druhé pololetí se odkládá na příští týden. Potvrdil to v úterý ČTK ministr zdravotnictví Ivan David. Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka tak hrozí, že někteří lékaři budou po 1.červenci v ordinacích od pacientů za péči vybírat, protože zdravotní pojišťovny sotva budou v tak krátkém termínu schopny uzavřít smlouvy či dodatky k nim se stanovením nových cen.

Druhá novela spotřebních daní sněmovnou zřejmě neprojde

Vládní návrh novely zákona o spotřební dani, který minulý týden schválila vláda, nemá pravděpodobně ve sněmovně šanci na úspěch. Proti schválení předlohy, která by měla od 1. ledna roku 2000 opět zvýšit spotřební daně u benzinu, nafty, cigaret a těžkých topných olejů, jsou vyjma vládních poslanců téměř všichni představitelé parlamentních frakcí. Vyplynulo to z úterní ankety ČTK.

Slovenský prezident navštíví Prahu v červenci

Nový slovenský prezident Rudolf Schuster, který se v úterý oficiálně ujal funkce, navštíví Českou republiku 7. července. Datum návštěvy oznámil na tiskové konferenci v Bratislavě. Prezident Václav Havel, který se ve slovenské metropoli účastnil Schusterovy inaugurace, na oplátku přijal pozvání svého nového slovenského kolegy na oficiální návštěvu Bratislavy. Pravidelná setkání hlav států, premiérů a předsedů parlamentů předpokládá česko-slovenská základní mezistátní smlouva. Naposledy se prezidenti obou zemí - Václav Havel a Michal Kováč - setkali na summitu jedenácti prezidentů v Levoči na počátku loňského roku.

Václav Havel blahopřál řádu maltézských rytířů k jeho 900.výročí

Velmistru řádu maltézských rytířů Andrewovi Bertiemu k 900.výročí založení řádu blahopřál v úterý prezident Václav Havel. V dopise Svrchovanému řádu maltézských rytířů, o němž ČTK informovala prezidentská kancelář, mu do jeho desátého století "záslužné činnosti pro duchovní tvář Evropy" popřál hojnost víry, naděje a lásky. Řád maltézských rytířů má dnes 11.500 členů, kteří se zabývají humanitární činností na všech kontinentech, a udržuje diplomatické styky s 81 zeměmi světa, včetně České republiky.

Ministr Grulich jednal s britským velvyslancem o migraci Romů do ciziny

O emigraci českých Romů jednal v úterý ministr vnitra Václav Grulich s britským velvyslancem v Praze Davidem Broucherem. Informoval ho o vládních opatřeních, která by do budoucna měla vést k zamezení této migrace. Zemanův kabinet totiž v dubnu schválil koncepci vládní politiky vůči romské menšině. Romové by měli být podle materiálu zapojováni do většinové společnosti pomocí řady prostředků. Navrhuje se v něm například zřízení Úřadu pro etnickou rovnost, zavedení vyrovnávacích akcí ve školství, kultuře, věznicích, v armádě či u policie a také na trhu práce. K zapojení Romů by mělo přispět i hlubší poznání této etnické skupiny ze strany většinové společnosti.

Podle Teličky by se mohlo podařit "odložit" průmyslovou politiku

Při ministerském kole rozhovorů o přistoupení ČR k Evropské unii příští týden by se mohlo stát, že bude "předběžně uzavřena" kapitola "průmyslová politika", která Praze nadělala spoustu vrásek. Náměstek ministra zahraničí Pavel Telička se na to dívá "spíše optimisticky", i když "nechce předbíhat". "Jsou celkem dobré předpoklady, abychom pokročili," řekl ČTK český šéfvyjednávač po setkání s Klausem van der Pasem, šéfem útvaru Evropské komise pro rozhovory s kandidáty. Některé členské státy však mají nadále jisté výhrady k českému přístupu k průmyslové politice a Teličkovi diplomaté se je snaží ovlivnit. "Je třeba nadále počítat s jakýmikoli závěry," řekl opatrně náměstek.

Budínský: Přínos vlády ČSSD v hospodářství je výrazně záporný

"Přínos vlády sociálních demokratů v hospodářství je rok po jejich vítězství v parlamentních volbách v roce 1998 výrazně záporný. Funguje pouze to, co již bylo dříve připraveno," řekl v úterý ČTK stínový ministr průmyslu a obchodu Vlastimil Budínský 'ODS). Podle něj překračuje průměrný měsíční pokles průmyslu za dobu vlády ČSSD meziročně pět procent a ve stavebnictví dokonce deset procent.

Falbr by uvítal, kdyby se ve vládě změnila třetina ministrů

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr by přivítal, kdyby premiér Miloš Zeman po zhodnocení ročního působení vlády obměnil třetinu ministrů. "Kdyby kabinet nebyl obměněn, tak by to svědčilo o vážné duševní poruše našeho premiéra," řekl v úterý Falbr v rádiu Frekvence 1. Odbory již několik měsíců kritizují zejména činnost ministerstev financí a průmyslu a obchodu, jejichž šéfy Iva Svobodu a Miroslava Grégra v úterý Falbr v této souvislosti jmenoval. Nechtěl však prozradit další členy vlády, kteří podle něj neodvádějí kvalitní práci.

Nájemní smlouvy na obecní byty v Praze mají být na dobu určitou

Nové nájemní smlouvy na obecní byty s výjimkou náhradních bytů, které vlastní pražský magistrát a městské obvody a části, by měly úřady sjednávat s občany na dobu určitou. Vyplývá to z návrhu koncepce bytové politiky hlavního města Prahy pro rok 1999 a navazující období, který v úterý schválili pražští radní. S návrhem ještě musí souhlasit pražští zastupitelé.

Policie stíhá vojáka, který zavinil srážku v koloně mířící do KFOR

Nepozornost řidiče nákladního auta v armádní koloně vezoucí materiál na zabezpečení průzkumné roty české armády v misi KFOR v Kosovu zavinila podle policie pondělní srážku dvou vozů, při níž nedaleko Olomouce utrpěl těžké zranění jeden voják. Vyšetřovatel stíhá řidiče za ublížení na zdraví.

Greenpeace zahájila v Plzni turné na podporu sluneční energie

Provoz solární elektrárny předvedli v úterý v Plzni zástupci mezinárodní ekologické organizace Greenpeace. Zahájili tak turné na podporu solární energie Solar Tour '99, které bude pokračovat v dalších městech. Propagace čisté solární energie je součástí aktivit Greenpeace na ochranu klimatu.

Téměř padesátka pedagogů obdržela diplom docenta UK

Diplom docenta Univerzity Karlovy převzal v úterý spolu s dalšími 48 vědci ve Velké aule pražského Karolina diplom docenta Univerzity Karlovy místopředseda vlády pro hospodářství Pavel Mertlík. Docenturu získal v oboru ekonomie, který od roku 1991 do roku 1995 přednášel jako odborný asistent na Fakultě sociálních věd UK. Nejvíce nových docentů - přes 20, bylo z řad pedagogů lékařských fakult.

Vědci budou diskutovat o české literatuře a filmu 60. let

Čeští a zahraniční literární vědci, historikové umění a filmoví teoretikové budou od středy do pátku diskutovat v Praze o kultuře 60. let. Mezinárodní mezioborovou konferenci "Zlatá šedesátá - česká literatura, kultura a společnost v letech tání, kolotání a ... zklamání", na které vystoupí například literární teoretikové Aleš Haman, Milan Jankovič a Milan Jungmann, pořádá v budově Akademie věd Ústav pro českou literaturu. Na konferenci přijedou také zahraniční bohemisté Jacek Baluch z Polska, Dobromir Grigorov z Bulharska, Helena Kosková ze Švédska a Birgit Krehlová z Německa.

Evropští odborníci na drogovou problematiku se školí v Praze

Zkušenosti s problematikou nových syntetických drog předávají svým kolegům z postkomunistických zemí od úterý v Praze odborníci ze západní Evropy. Sympozium je součástí projektu zaměřeného na metody, které povedou ke snížení poptávky po drogách. Projekt, jenž započal v roce 1992, existuje v rámci programu Phare. Prostřednictvím Phare podporuje Evropská unie projekty v zemích východní a střední Evropy, které jsou kandidáty na vstup do této mezinárodní organizace.

Sovovy mlýny bude rekonstruovat Atelier 8000

Projektantem rekonstrukce zchátralých Sovových mlýnů na pražské Malé Straně se stala společnost Atelier 8000. Ve výběrovém řízení uspěla proto, že nabídla nejkvalitnější podmínky z hlediska reálnosti harmonogramu a ceny. Řekl to v úterý novinářům radní Filip Dvořák. Městská rada také souhlasila se třemi smlouvami, na jejichž základě bude možné mlýny zrekonstruovat a umístit v nich uměleckou sbírku Medy Mládkové. Nadaci Jana a Medy Mládkových, která bude sbírku spravovat, město mlýny půjčí na 99 let. Darem získá několik set obrazů a soch moderních českých a evropských autorů, jejichž účetní hodnota činí minimálně 380 miliónů korun.

Na Hradě byly zahájeny Letní shakespearovské slavnosti

Maratón šesti desítek divadelních her připravili organizátoři Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě. Na nádvoří Nejvyššího purkrabství byla uvedena v úterý večer první ze série pěti inscenací, které se tu do 12. září uskuteční - komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete v nastudování souboru pražského Divadla ABC. Nad Letními shakespearovskými slavnostmi převzal záštitu prezident Václav Havel. Loni tato akce přilákala 35 tisíc diváků.

Katolická církev připomněla svátek sv.Víta, patrona katedrály

Bohoslužba ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě připomněla, že měl v úterý svátek katolický světec a patron sídelního kostela arcibiskupů svatý Vít. Mši nesloužil podle České biskupské konference žádný z církevních hodnostářů. Vít se podle legend narodil kolem roku 297 na Sicílii a dožil se jen sedmi let - zemřel kolem roku 304 v Římě jako mučedník.

Ze sportu

Česká tenistka Jana Novotná je připravena obhajovat ve Wimbledonu loňský titul. Wimbledonský start páté hráčky světa byl ohrožen po French Open, kde si Novotná podvrtla ve čtvrtfinále čtyřhry pravý kotník. V tomto týdnu už Novotná spolu s Běloruskou Zverevovou nastoupí na turnaji v Eastbourne ve čtyřhře.

Ve Wimbledonu, který začne příští týden v pondělí, se už rozběhla kvalifikace. V jejím úvodním kole porazil Petr Korda Španěla Burriezu 7:5, 6:2. Uspěli také David Miketa a Radek Štěpánek, vypadli naopak Martin Štěpánek a Radovan Světlík.

Krátce o středečním počasí v ČR

Oblačno až zataženo, místy přeháňky. Teploty kolem 20ti stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.