Zprávy středa, 16. února 2000

Vážení posluchači, u českého vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Prezident Havel ocenil stav legislativních příprav na vstup ČR do EU Skutečnost, že vláda splnila legislativní úkoly, kterými reagovala na říjnový kritický posudek Evropské komise, ocenil prezident Václav Havel. S výsledky úsilí vlády v úterý prezidenta seznámil vicepremiér Pavel Rychetský. Informoval ho, že z 31 zákonů, nezbytných pro členství České republiky v Evropské unii (EU), které měli ministři přednostně připravit, již bylo 28 předloženo Poslanecké sněmovně. "Nyní už je na Poslanecké sněmovně a Senátu, kdy zákony vstoupí v platnost," řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Podle jeho slov prezident doufá, že poslanci nadřadí státní zájem zájmům svých stran. Rychetský připustil, že ač téměř všechny parlamentní strany hlasitě deklarují svou podporu integraci do EU, existují zákony, které nejsou příliš ochotni podpořit, ačkoli jsou pro členství v EU potřeba. Rychetský jmenoval jako příklad zákon o rozhlasovém a televizním vysílání.

Václav Havel ve středu promluví v Evropském parlamentu o evropanství O vnímání evropanství a evropských idejí na prahu nového tisíciletí promluví ve středu prezident Václav Havel na půdě Evropského parlamentu (EP) ve francouzském Štrasburku. Havel v úterý novinářům řekl, že sjednocování Evropy vidí jako bezprecedentní pokus v dějinách kontinentu, který může mít v dnešním "rozporuplném světě převratný význam". Spíše než technicky jej ale chce pojmout optikou jeho historického, politického, morálního a hodnotového významu.

V EP promluví Václav Havel podruhé. V roce 1994 hovořil o reflexi evropské identity, jež by neměla ztroskotat na přílišné byrokracii. Mezi evropskými poslanci tehdy vzbudil živý ohlas. Již tehdy upozornil, že evropský prostor nelze omezit jen na EU a připomněl události v bývalé Jugoslávii.

Česko-rakouská jednání expertů jsou odložena do doby, než se vyjasní směr rakouské zahraniční politiky

Dvoustranná jednání odborníků o sporných otázkách česko-rakouské minulosti jsou odložena do doby, než se vyjasní směr rakouské zahraniční politiky. V České televizi to řekl ministr zahraničí Jan Kavan. Ministerstvo se rozhodlo odložit rozhovory koncem týdne. Kavan přitom ještě v úterý přes kritiku programu nové rakouské vlády řekl, že nevidí důvod, proč by se expertní jednání neměla uskutečnit. V televizi ministr prohlásil, že v programu rakouské vlády vzbuzují některé pasáže obavy české strany. "Především spojení majetkových a restitučních nároků a dekretů prezidenta Beneše do jedné věty s naším vstupem do Evropské unie," upřesnil. I o těchto otázkách mohou podle něj odborníci diskutovat, ale pouze v případě, že nebudou spojovány s rozšířením Evropské unie.

Premiér Zeman jednal v Portugalsku

Představitelé portugalského parlamentu vyjádřili porozumění pro snahu České republiky o rychlé přijetí do Evropské unie a podpořili proces, kdy by ratifikace vnitřních reforem a rozšiřování Unie probíhaly souběžně. Po jednání v portugalském parlamentu to v úterý v Lisabonu sdělil český premiér Miloš Zeman. Dopoledne vyzval portugalské podnikatele, aby investovali v České republice, zejména v rámci probíhající privatizace. Ujistil, že jeho menšinová vláda zaručuje politickou stabilitu v České republice. Mluvčí vlády Libor Rouček upřesnil, že Praha má zájem, aby Portugalci investovali především do oblasti turistického průmyslu, hlavně hotelů, a do bankovnictví. V krátkém projevu ke čtyřiceti portugalským podnikatelům v sídle Asociace průmyslu Portugalska Zeman zdůraznil, že dává přednost strategickým dlouhodobým investicím a ne krátkodobým, které spočívají na spekulacích.

Českého premiéra Miloše Zemana v Lisabonu také přijal velitel regionálního velitelství NATO admirál Mota e Silva. Přijetím skončila dvoudenní oficiální Zemanova návštěva v Portugalsku, které v prvním pololetí letošního roku předsedá Evropské unii.

Seminář o britských investicích v ČR

Zvýšit podíl britských investic do české ekonomiky a představit Českou republiku jako perspektivní trh ve střední Evropě bylo cílem semináře, který v úterý v Londýně uspořádala britská vláda. Akce se společně s několika desítkami investorů zúčastnil také ministr financí a místopředseda vlády Pavel Mertlík. "Britský podíl na zahraničních investicích v České republice je kolem pěti procent, což je bezesporu méně, než co odpovídá potenciálu britské ekonomiky a jejím možnostem," řekl Mertlík. Ve svém projevu k účastníkům semináře řekl, že česká ekonomika je na tom nyní o poznání lépe než před rokem; v letošním roce očekává vláda růst kolem 1,5 procenta a v následujících letech pak "mnohem vyšší". Mertlík uvedl, že vláda je odhodlána dokončit privatizaci bankovního sektoru do konce letošního roku, během několika měsíců chce ukončit privatizaci Českého Telecomu a Českých radiokomunikací a hodlá také pokračovat v reformě kapitálových trhů.

Ministr Vetchý jednal s Lowerovou i o evropské vojenské iniciativě O vzájemných vztazích v rámci NATO i přímo mezi Norskem a Českou republikou hovořila v úterý norská ministryně obrany Eldbjörg Lowerová se svým českým protějškem Vladimírem Vetchým. Oba po jednání řekli, že mluvili i o pondělním rozhodnutí členských zemí Evropské unie začít budovat společnou "vojenskou kapacitu". "Máme velmi podobné zájmy. Chceme se účastnit plánovacích procesů v rámci přípravy evropské obranné a bezpečnostní identity od samých začátků," řekl Vetchý. Upozornil, že Norsko i ČR patří mezi šest států, které jsou členy NATO, ale zatím nikoli Evropské unie. Tyto státy by proto podle něj měly postupovat společně. "Máme podobnou potřebu nalézt místo v evropské bezpečnostní a obranné iniciativě," doplnila Lowerová.

Vláda projedná druhou verzi zprávy o akci Čisté ruce

Druhou verzi zprávy ministra Jaroslava Bašty o výsledcích protikorupční akce Čisté ruce, projedná dnes mimo jiné vláda. Kritický tón první verze, zaměřený zvláště vůči vládnímu výboru, se setkal s nevolí premiéra Miloše Zemana. Ministr patřící k členům vlády, kteří by měli podle spekulací tisku Zemanův kabinet opustit, však zůstal kritický i v druhé verzi. Všechny šéfy resortů obvinil, že se na mizivých výsledcích protikorupční akce podepsali neochotou spolupracovat. Kritice unikl pouze nestranický šéf resortu spravedlnosti Otakar Motejl.

Vláda dále projedná postup příprav na členství v Evropské unii a návrh zákona o neziskových bytových společnostech. Dalším z témat bude zpráva o řešení problémů zaměstnanců, kterým krachující podniky neplatí za práci a návrh restrukturalizace aktiv Komerční banky, prováděné v souvislosti s její privatizací. Podle dostupných informací ministerstvo financí navrhuje, aby stát v rámci očištění odkoupil od banky úvěry v celkovém objemu 60 miliard korun, za které by měl zaplatit 36 miliard Kč.

Agrární komora: Zemědělství vstoupilo do revitalizačního období České zemědělství, potravinářský průmysl a lesnictví vstoupily v roce 2000 do revitalizačního období, které by mělo trvat do konce roku 2001. Na úterní celostátní poradě šéfů okresních agrárních komor a delegátů všeobecné sněmovny Agrární komory ČR to uvedl její prezident Václav Hlaváček. Po letech nestability, neujasněnosti, zmenšování rozměru odvětví a po loňském propadu prodejních cen u hlavních zemědělských komodit by se zemědělství mělo v tomto období stabilizovat, uvedl Hlaváček. Komora se podle jeho slov v revitalizačním období zaměří na uplatnění systémových opatření, které mají napomoci odvětvové stabilizaci. Jde především o regulaci trhu se zemědělskými komoditami a podporu příjmů, dále o opatření na ochranu životního prostředí, přípravu odvětví na vstup do EU a o modernizaci a transformaci podniků.

ČR a Itálie zlepší spolupráci v boji s organizovaným zločinem Rychlejší výměnu informací by měla přinést dohoda o spolupráci v boji proti organizovanému zločinu, kterou v úterý v Brně podepsali prokurátor Státního zastupitelství pro boj s mafií Italské republiky Pier Luigi Vigna a nejvyšší státní zástupkyně ČR Marie Benešová. Obdobnou dohodu podepsal dnes v Brně Vigna i se slovenskou generální prokuraturou. "Žijeme v Evropě a organizovaný zločin není záležitost jednoho státu," vysvětlila Benešová potřebu mezinárodní spolupráce. Podepsanou dohodu označila ze "první vlaštovku", po níž by měly následovat další.Výměna informací na nadnárodní úrovni je podle Vigni jedním z důležitých předpokladů v boji s organizovaným zločinem. K dalším patří například existence zákonů, které by donutily banky, obchodníky s nemovitostmi a další sdělovat podezřelé aktivity, dostatek technologických prostředků, jako je odposlech a také systém ochrany lidí, kteří se chtějí vzdálit z prostředí organizovaného zločinu a spolupracovat s justicí.

ÚDV se zabývá případem kardinála Berana, církev to vítá Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) se začal zabývat kauzou kardinála Josefa Berana, který byl v letech 1949 až 1963 internován komunistickou Státní bezpečností. ČTK o tom informoval mluvčí ÚDV Jan Srb. Podle něj ÚDV minulý týden obdržel podnět k vyšetření případných zločinů spáchaných na osobě kardinála Berana od člověka, který nabízí v této věci osobní svědectví svoje i své manželky. Oznamovatel rovněž tvrdí, že může vyšetřovatelům poskytnout zvukový záznam s autentickým svědectvím kardinála Berana. Případ už vedení ÚDV přidělilo konkrétnímu vyšetřovateli, který si již pozval autora oznámení k výslechu, uvedl Srb. Mluvčí českých katolických biskupů Daniel Herman uvítal, že se ÚDV okolnostmi Beranovy internace začalo zabývat. "Kardinál Beran byl mučedníkem svobody svědomí, zažil těžké momenty a najevo ještě vše nevyšlo. Pokud se tehdejšími nezákonnými postupy vůči jeho osobě bude nyní zabývat nezávislá instituce, je to ku prospěchu věci," řekl ČTK Herman.

Téměř 1000 lidí požaduje v petici odvolání premiéra Miloše Zemana Téměř tisícovka lidí se v závěru minulého roku podepsala pod petici požadující odvolání Miloše Zemana z funkce předsedy vlády. Premiéra se týkala i petice s 585 podpisy, v níž jej studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého v Olomouci žádali, aby okamžitě doložil své obvinění bývalého ministra zahraničí Josefa Zieleniece z podplácení novinářů. Vyplývá to ze zpráv o peticích, které během posledních tří měsíců obdržel petiční výbor Poslanecké sněmovny. V první z petic byl premiér označen za arogantního a vulgárního člověka, který svou "nechutí odvolat některé své ministry, kteří se dopustili zneužití svých pravomocí hraničícího s trestnými činy, napomáhá k destabilizaci naší politické scény".

Čtyřkoalice, Impuls 99 a bývalí studenti: Společně do Senátu

Na společném postupu při podzimních volbách do Senátu se na úterní schůzce dohodli zástupci čtyřkoalice, iniciativy Impuls 99 a Sdružení Děkujeme, odejděte. Obě občanské iniciativy dostanou na společné kandidátce lidovců, Unie svobody, Občanské demokratické aliance a Demokratické unie prostor, řekli účastníci prvního společného setkání všech tří subjektů. "Budeme společně postupovat v senátních volbách a předpokládáme společný postup i ve volbách do sněmovny," uvedl místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář. Šéf lidovců Jan Kasal dodal, že o vzájemné spolupráci hovořili převážně v obecné rovině, na konkrétní jména je podle něj zatím dost času. Řekl jen, že čtyřkoalice získala "velmi zajímavé náměty".

Dušek: Zásluhou odborů je, že zabránily vytunelování drah Největší zásluhou Odborového sdružení železničářů (OSŽ), které v úterý slavilo desáté výročí založení, podle jeho předsedy Jaromíra Duška je, že zabránilo vytunelování Českých drah a nekontrolovanému liberalismu na železnici. Šéf nejsilnější odborové centrály působící na dráze to řekl po slavnostním zasedání na pražském Žofíně. Za neúspěch Dušek považuje, že se jeho odborové centrále, která patří se svými více než devadesáti tisíci členy ke třem nejsilnějším v zemi, nepodařilo přesvědčit vedení Českomoravské konfederace odborových svazů, aby nejen proklamovalo sociální požadavky na náměstích, ale i konalo. Proto OSŽ konfederaci opustilo, dodal.

Situace pracovníků brněnského Zetoru je podle odborářů neúnosná Situaci zaměstnanců brněnské firmy Zetor označili představitelé podnikových odborů za neúnosnou. V pondělí dostalo zhruba 2900 pracovníků firmy a jejích dceřiných společností 1000 korun jako zálohu na lednovou mzdu. "Pouze tisícikorunová záloha vyvolala bouři nevole," uvedli členové stávkového výboru v prohlášení, které v úterý ČTK poskytl jeho předseda Antonín Kallus. V prohlášení odboráři požadují společné zasedání s představenstvem Zetoru, na němž chtějí o vzniklé situaci jednat. Kallus pohrozil protestními akcemi, pokud nebude splněn tento požadavek stávkového výboru. Brněnský výrobce traktorů dluží svým zaměstnancům mzdu za listopad, prosinec a leden, 70 procent říjnové výplaty a po 40 procentech mzdy za červen, červenec, srpen a září.

Eagleburger zahájil program vyplácení pojistek obětí holocaustu Předseda Mezinárodní komise pro pojistky obětí holocaustu (ICHEIC) a bývalý americký ministr zahraničí Lawrence Eagleburger zahájil v úterý program, jehož cílem je umožnit vyplacení pojistek, které byly uzavřeny nebo platily v letech 1920 až 1945. Současně spustil informační kampaň, která seznámí žadatele s procedurami umožňujícími vyplacení pojistek. Na tiskové konferenci ve Washingtonu Eagleburger řekl, že žadatelé mohou vznášet do 15. února 2002 na připravených formulářích nároky na nevyplacené pojistky a zasílat je pojišťovně, s níž byla pojistka uzavřena, nebo některé úřadovně mezinárodní komise, nejspíše však do Londýna. Žadatelé musejí připojit důkazy o existenci pojistky, i kdyby byly nepřímé nebo kusé. Pokud je pojišťovna odmítne uznat, lze se proti jejímu rozhodnutí odvolat, uvedl Eagleburger. Informace o tom, jak lze získat formuláře a jak postupovat, umístí mezinárodní komise na svoji internetovou stránku na adrese www.icheic.org, dále umožní bezplatné telefonování do svých úřadoven a zašle informační materiály do přibližně 10.000 židovských organizací v zemích, ve kterých se postižené oběti nevyplacených pojistek nejvíce nacházejí. Mezi těmito zeměmi jsou Česká republika a Slovensko.

Řeckokatolickým kněžím se možná povolí sloužit v obou ritech Setkání vysokého vatikánského úředníka arcibiskupa Tarsicia Bertoneho s někdejšími tajně svěcenými ženatými kněžími, kteří se směli zapojit do veřejné činnosti jako duchovní řeckokatolické církve, otevřelo v úterý v Praze naději, že by mohli získat oprávnění působit i v římskokatolické církvi. V českých zemích je nyní totiž nadbytek řeckokatolických kněží. Poté, co v roce 1997 přijaly dvě desítky ženatých duchovních někdejší podzemní církve vatikánské normy a své kněžství realizují v církvi řeckokatolického obřadu, nevyžadující celibát, se ukázalo, že je jich podle Jiřího Floriana, jednoho z nich, pro nevelký počet řeckokatolických věřících mnoho. "Bude se jednat o biritualismu, o možnosti využití pastoračního potenciálu v plné šíři v obou ritech, tedy o případném udělení licence ke sloužení mše i v římskokatolické církvi, v níž musí jinak být kněz celibátní," řekl Florian ČTK.

Český PEN klub si připomněl 75. výročí založení Přesně na den 75 let od založení českého PEN klubu se v úterý v pražské kavárně Louvre sešly dvě desítky členů rozšířeného výboru společenství spisovatelů. Připomněly si tak 15. únor 1925, kdy v této kavárně, v sále tehdejší klubovny sólistů Národního divadla, ustavilo 38 spisovatelů český PEN klub. Historická listina vyvěšená v čele klubovny dokládala, že mezi zakládajícími členy byli vedle Viléma Mathesia, Františka Langra, Marie Pujmanové a Fráni Šrámka také bratří Čapkové, z nichž Karel se stal prvním předsedou PEN klubu. "Sešli jsme se, abychom zavzpomínali na ty, kteří se dneška nedožili, a připomněli si, že Karel Čapek usiloval o totéž, co my - aby slova byla nejen svobodná, ale také pravdivá a čistá, a aby byla korektivem politikům, kteří váhu, krásu a sílu slova podceňují, nebo vůbec nevnímají," řekl přítomným předseda klubu, bývalý politický vězeň a spisovatel Jiří Stránský, jehož pozorně poslouchal i ministr kultury Pavel Dostál.

Čeští výtvarníci vystavují na výstavě plakátů ve Francii Tvorbu umělců ze 16 zemí včetně České republiky a Slovenska představuje výstava na pařížském předměstí Boulogne-Billancourt, která se koná pod záštitou Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Porota UNESCO vybrala k expozici z 200 předložených plakátů 60, z nichž 14 je od českých výtvarníků. Divadelní plakát zastupuje Karel Míšek (divadlo v Ústí nad Labem) a Jaroslav Sůra (pražské Národní divadlo). Širší tématický záběr mají plakáty Pavla Beneše, Jana Rajlicha, Pavla Jedličky, Lubomíra Šedivého, Radomíra Postla, Pavla Hrycha a Josefa Flejšara. Slovensku tvorbu zastupuje Dušan Junek. Na výstavě, která bude cestovat po řadě evropských zemí včetně ČR, jsou prezentovány plakáty ze 13. ročníku Mezinárodního salónu plakátů UNESCO a ze soutěže o nejlepší francouzský kulturní plakát.

Opera Národního divadla do Číny

Operní soubor pražského Národního divadla odcestoval na desetidenní zájezd do Hongkongu. Pod taktovkou Jiřího Bělohlávka a Jana Chalupeckého tam na jednom z největších hudebních festivalů v Asii postupně představí třikrát Janáčkovu Její pastorkyňu a dvakrát Dvořákovu Rusalku. Ještě předtím, než se v sobotu uskuteční první operní večer, uspořádá již ve středu v Hongkongu pěvecký recitál sopranistka Eva Urbanová, první dáma české opery. Organizačně složitého turné, které 25. února uzavře Janáčkova opera známá v cizině jako Jenufa, se s pražským souborem zúčastní na 240 lidí. Podle informací správy opery české první scény se v Hongkongu uskuteční i symfonický koncert, na jehož programu zazní Janáčkova Glagolská mše. Za dirigentským pultem stane Bohumil Kulínský.

Britského hudebníka Stinga přišel pozdravit prezident Havel

Téměř zcela zaplněná Sportovní hala přivítala v úterý večer populárního britského hudebníka, bývalého člena kapely The Police Stinga. Ten během svého druhého pražského vystoupení představil především skladby z nového alba Brand New Day, které mu vyneslo mimo jiné dvě nominace na ocenění Grammy Awards. Na koncert se přišel podívat a se Stingem se pozdravit prezident Václav Havel, který si v minulosti nenechal ujít možnost prohodit pár slov se členy skupiny Rolling Stones nebo pohovořit s Lou Reedem z neméně legendární kapely Velvet Underground.

Britka Stancerová vyvěsila na jižním pólu českou vlajku Českou vlajku s podpisem prezidenta Václava Havla vyvěsila 24. ledna na jižním pólu členka britské polární expedice žen Rosie Stancerová. Autorka cestopisů, která žije tři roky v Praze, trénovala na fyzicky náročnou výpravu na Letné. "Všech pět účastnic expedice pochází z Británie, já jsem reprezentovala i Českou republiku a jsem na to hrdá," řekla v úterý Stancerová v Praze. Výprava žen, které v roce 1997 dobyly severní pól, vyrazila pod vedením Caroline Hamiltonové bez profesionálních průvodců na ledové pláně Antarktidy 24. listopadu loňského roku. Na jižní pól plánovaly dojet na Nový rok, kvůli nepřízni počasí se jejich cesta protáhla o tři týdny. "Severní pól je na pohled hezčí, je to ledová galerie, na jižním to vypadá jako na ledové poušti," srovnala Stancerová vzdálené krajiny. Její ženská expedice je jedinou, která dobyla oba póly.

České kamióny povezou africkou pouští i ultralehkou slivovici

S novou zbraní, dakarovicí, vyrazí v příštím roce na 23. ročník populární africké pouštní rallye české kamiónové posádky. V úterý byl totiž na farmě herce Bolka Polívky v jihomoravských Olšanech slavnostně pokřtěn nový, 'ultralehký' druh slivovice, který prý pomůže továrním týmům kopřivnické Tatry opět vyhrát prestižní závod. Slivovice je tradiční součástí vybavení týmů, tvořených z velké části Valachy, již od prvních dakarských startů. "Letos se hodila zejména ve čtyřech dnech volna, jinak bychom se asi unudili k smrti," přiznal pětinásobný vítěz závodu a letos druhý Karel Loprais. Nechtěl však prozradit, jaké množství chutného moku s sebou do Afriky tento rok odvezli. "Bylo jí přiměřeně," tvrdil.

Ze sportu:

Někdejší trenér finské hokejové reprezentace Alpo Suhonen, který v současné době vykonává funkci asistenta v celku Toronto Maple Leafs v zámořské NHL, míní, že novopečený kouč Pittsburghu Ivan Hlinka by neměl mít v novém působišti žádné výraznější problémy s rozdílným životním stylem, ani se způsobem trenérské práce. Uvedl to v rozhovoru pro dopisovatele ČTK v Torontu. Hlinka je prvním Evropanem, jenž bude v NHL působit v roli hlavního trenéra.

Ani branka, kterou Jaromír Jágr přispěl k pondělní výhře hokejistů Pittsburghu nad Vancouverem 3:0 a zvýšil svůj náskok v čele pořadí produktivity NHL na osmnáct bodů, českého útočníka neuspokojila. Za ten nejlepší dárek k úterním 28. narozeninám ji loňský držitel Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže rozhodně nepovažuje.

Tenistka Daniela Bedáňová vyhrála první profesionální turnaj v kariéře. Šestnáctiletá hráčka, loni druhá juniorka světa, prošla bez porážky halovým turnajem v americkém Rockfordu, který měl dotaci 25.000 dolarů.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, ve vyšších polohách srážky sněhové. Teploty plus 4 až plus 8 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.