Zprávy středa, 17. června 1998

Vítejte při sledování zpravodajské relace Radia Praha, kterou pro vás dnes připravila Evelina Himalová...

A nyní zprávy podrobné:

Od dnešního odpoledne předvolební agitace zakázána!

Politickým stranám, které kandidují v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny, zbývá na přesvědčování nerozhodnutých voličů už pramálo času. Dnes ve 14 hodin začíná platit zákaz volební agitace. Aktivní pozornost propagaci jednotlivých politických stran a hnutí ve sdělovacích prostředcích, ale i na veřejných shromážděních zakazuje v době 48 hodin před volbami a v době jejich konání zákon o parlamentních volbách.

Poslední předvolební televizní utkání předních politiků

V duel předsedů sociální demokracie a ODS Miloše Zemana a Václava Klause se proměnila poslední předvolební /úterní/ Aréna, diskusní pořad České televize. Další zúčastnění, šéf Unie svobody Jan Ruml a předseda komunistů Miroslav Grebeníček leadrům obou nejsilnějších stran pouze sekundovali. "Já nevím, jestli my jsme tady způsobili pokles porodnosti. Pan předseda Zeman určitě ne, ten jeden přírůstek této zemi zajistil. To je nepochybně asi největší pozitivní přínos, který on pro dějiny této země teď udělal," reagoval Klaus hned v úvodu na Zemanovu kritiku dosavadní pravicových vlád. Ty podle šéfa sociálních demokratů zastavily výstavbu nových bytů pro mladé rodiny, což prý také způsobilo pokles porodnosti. Jan Ruml přivítal v závěru pořadu Klausovo prohlášení, jímž zmírnil volební heslo ODS "Doleva - nebo s Klausem", že ODS je ochotna spolupracovat se dvěma nelevicovými stranami v parlamentu - tedy s unií a KDU-ČSL. Naopak Zeman znovu zopakoval, že při případném volebním vítězství nehodlá ČSSD jít do vlády ani s ODS či unií, ani s komunisty.

Poslanci očekávají, že poslední schůze pléna neproběhne hladce

Mnozí z poslanců, které v úterý oslovila ČTK, připustili, že čtvrteční schůze sněmovny nemusí mít hladký průběh. Obávají se, že některé strany mohou zneužít moratoria na předvolební agitaci, požadovat rozšíření programu jednání či ideologicky vystupovat v rámci poslaneckých interpelací na premiéra a členy vlády. Schůze bude poslední v tomto volebním období a uskuteční se den před zahájením mimořádných parlamentních voleb. Jejím předmětem by mělo být nové hlasování poslanců o předlohách vrácených prezidentem či zamítnutých Senátem a interpelace poslanců na ministry.

Prezident Václav Havel bude sledovat průběh voleb v soukromí

Mezi prvními občany, kteří odevzdají svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny, bude opět prezident Václav Havel. Zatímco ale v předchozích volbách do sněmovny volil v místě svého bydliště v Praze 6, v pátek ihned po otevření volebních místností bude volit spolu se svou ženou v Základní škole v Lánech, kde nyní tráví svůj čas. Havel podle úterních informací tiskového oddělení prezidentské kanceláře bude po oba dny průběh voleb sledovat na lánském zámku, v soukromí. Ihned po volbách by chtěl dojíždět na politická jednání na Pražský hrad. O svých názorech a představách o povolební situaci hovořil v úterý vpodvečer v interview pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

Václav Havel v rozhovoru pro Český rozhlas

Nedůvěru vůči své osobě cítí prezident Václav Havel ve výrocích, že by sestavením vlády po volbách mohl pověřit někoho nepravého. V rozhovoru pro Český rozhlas l - Radiožurnál v úterý uvedl, že proto bude schválně mluvit neurčitě až do okamžiku, kdy bude muset sestavením vlády opravdu někoho pověřit. Havel podotkl, že současná volební kampaň není o střetu programů, ale o jednotlivých osobnostech. Podle něj se lidé emocemi nechávají ovlivňovat víc, "než je možná zdrávo". Prezidenta přitom neznepokojuje počet lidí, kteří se domnívají, že za minulého režimu se jim žilo lépe.

Prezident Havel v televizi Nova

Nadcházející volby rozhodnou podle hlavy státu o budoucí politické kultuře v České republice. Václav Havel v úterním diskusním pořadu televize Nova současně uvedl, že už mu připadá urážlivá otázka, koho po volbách pověří sestavením vlády. "Ta otázka totiž v sobě obsahuje podezření, že nebudu respektovat výsledky voleb a jmenuji předsedou vlády zahradníka v lánském parku," poznamenal prezident v televizní diskusi s francouzským politologem Jacquesem Rupnikem, s nímž se shodl v názoru, že volby by měly být mimo jiné začátkem výměny "zasloužilých" polistopadových politiků za mladší, protože u současné politické garnitury je patrná určitá opotřebovanost.

Premiér Tošovský chce po volbách stabilní vládu

Přání stabilní vlády, která by byla schopna po předčasných volbách vykonat všechny nutné kroky, vyslovil v úterý v rozhovoru pro Českou televizi premiér Josef Tošovský. Působení své polostranické vlády zhodnotil vcelku pozitivně, protože se podle něho podařilo ratifikovat vstup České republiky do NATO a zahájit předvstupní rozhovory o přijetí do Evropské unie. Nynější kabinet za krátkou dobu trvání pokračoval v nepopulární hospodářské politice a přivedl zemi k předčasným parlamentním volbám, jak se k tomu zavázal. Tošovský odmítl prozradit, kde bude působit poté, co opustí premiérské křeslo.

Ministr Svoboda a prezident Havel o reformě veřejné správy a o policii

Ministr vnitra Cyril Svoboda a prezident republiky Václav Havel na své úterní schůzce v Lánech ocenili, že současná vláda nastartovala skutečnou reformu veřejné správy. Svoboda to uvedl po více než hodinovém setkání s prezidentem a za důležité označil to, aby si příští vláda reformu veřejné správy vzala jako svou absolutní prioritu. "Do roku 2000 tu musíme mít zreformovanou státní správu, veřejnou správu a samosprávu," uvedl ministr. Podle něj se věc týká například zákona o státní službě a daňové reformy.

Prezident Václav Havel podporuje podle ministra Cyrila Svobody vytvoření policejního útvaru schopného zasáhnout proti agresivnímu davu. Tématem jejich úterního jednání na zámku v Lánech byla mj. funkce policie a policejní zásah proti demonstrantům ničícím obchody v centru Prahy 16. května. "Jde o to, aby tato jednotka byla připravena ze všech ohledů, nejenom represivních, aby byla schopna plnit svoji úlohu tak, jak se očekává, to znamená, že by měla zasáhnout, ale jiní policisté by měli zadržovat a vyšetřovat," uvedl ministr Svoboda.

ČHV žádá o nové posouzení postupu policie proti účastníkům demonstrace 16. května v Praze

Odpověď na otázku, jaké kontrolní mechanismy byly vytvořeny, aby se postup policie podobný postupu proti účastníkům pochodu Globální pouliční slavnosti 16. května neopakoval, požaduje od vlády Český helsinský výbor (ČHV). Ten zároveň žádá kabinet o nové posouzení celé události na základě všech zjištěných skutečností. Uvádí se to v dopise adresovaném 8. června premiéru Josefu Tošovskému a podepsaném ředitelem ČHV Martinem Paloušem, který v úterý obdržela ČTK.

Ruml kritizoval Klausův výrok, že jen ODS a ČSSD mají jasnou vizi

Předseda Unie svobody Jan Ruml zásadně nesouhlasí s výrokem předsedy Občanské demokratické strany Václava Klause, že pouze ODS a ČSSD mají jasnou vizi a srozumitelné vůdce. Soudí, že celý duch Klausova rozhovoru pro úterní Lidové noviny, v němž toto tvrdí, je velmi konfrontační, a za urážku pokládá i Klausovo označení současného kabinetu za úřednickou antivládu.

Miloš Zeman k Unii svobody a referendu

Jestliže se Unie svobody nepřehoupne přes pět procent nutných pro vstup do parlamentu, bude to předseda České strany sociálně demokratické Miloš Zeman považovat za "určité očištění naší politické scény". Taková byla v úterý jeho reakce na výrok předsedy unie Jana Rumla, že se jeho strana bude snažit vyvolat nové předčasné volby, pokud se pravice ocitne v opozici.

Česká strana sociálně demokratická vždy podporovala referendum ke vstupu do Severoatlantické aliance i přijetí ústavního zákona o referendu parlamentem k širšímu využití. Na dotaz ČTK to v úterý v Ostravě řekl předseda ČSSD Miloš Zeman. Reagoval tím na prohlášení Komunistické strany Čech a Moravy, která hodlá podpořit případnou menšinovou vládu ČSSD a strany Důchodci za životní jistoty pouze při vypsání referenda ke vstupu do NATO.

DŽJ domnívají, že obraz jejich strany je v médiích zkreslován

Vedení strany Důchodci za životní jistoty (DŽJ) je přesvědčeno, že obraz strany je v médiích zkreslován, její argumenty nejsou dostatečně prezentovány a je ponižována lidská důstojnost jejich lídrů. Důchodci poukazují na podle jejich názoru "nekulturní" útoky proti DŽJ, na zpochybňování kategorie "jistoty", vadí jim útoky pravicových stran. Jsou však přesvědčeni, že voliči se nedají zmást a podpoří je. Představitelé DŽJ to uvedli v úterý na tiskové konferenci v Praze.

Zástupci Hnutí Duha příznivě hodnotí ekologický program ČSSD

Zástupci Hnutí Duha, kteří se v úterý setkali s předsedou ČSSD Milošem Zemanem, hodnotí příznivě ekologickoun část sociálnědemokratického programu. V minulosti se tak vyjádřili o stejném dokumentu KDU-ČSL, s jejímž předsedou Josefem Luxem už také jednali. Za přijatelné považují i ekologické iniciativy Unie svobody. Vyplývá to ze stanoviska, které Hnutí Duha poskytlo ČTK. Ekologové v něm mj. upozorňují, že i sociální demokraté trvají na tom, aby nová vláda přehodnotila dostavbu jaderné elektrárny Temelín na základě nezávislých analýz. Podle představitelů Hnutí Duha by v případě, že vládu budou sestavovat sociální demokraté, měl být resort životního prostředí obsazen někým z ČSSD nebo z KDU-ČSL.

Sporné předvolební spoty v médiích

Přestože zástupci politických stran, které se účastní předvolební kampaně a používají v jejím rámci rozhlasové spoty, podepsali Českému rozhlasu prohlášení, že vypořádali veškerá práva chráněná autorským zákonem, žádná z těchto stran taková vypořádání organizaci Intergram nedoložila. ČTK to v úterý řekl ředitel Intergramu Jiří Novotný, podle něhož se tak mělo stát v souladu se zákonem o hromadné správě autorských a příbuzných práv. "Žádná z politických stran nás také nepožádala o udělení souhlasu k užití zaznamenaných uměleckých výkonů a snímků těchto výkonů," uvedl Novotný.

Herci Lubomír Lipský a Martin Dejdar se v úterý distancovali od zveřejnění osm let starých předvolebních spotů Sdružení pro republiku -Republikánské strany Československa, které tato strana použila i letos pro televizní vysílání. Umělci jsou zachyceni v rozhovoru s Miroslavem Sládkem - Dejdar jako televizní reportér a Lipský v roli poštovního doručovatele žádajícího republikánského předáka o přihlášku do jeho strany.

Poslední zkouška sčítání volebních výsledků dopadla dobře

Závěrečná zkouška sčítání a zpracování volebních výsledků v úterý prokázala spolehlivost programového vybavení i přenosové sítě, které budou využity při nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. ČTK to řekl člen sumarizačního útvaru Ústřední volební komise Pavel Kuklík.

Výsledky průzkumů veřejného mínění prováděných společností Sofres-Factum

Nejlépe hodnocenými osobnostmi české politické scény jsou podle v úterý zveřejněného květnového průzkumu společnosti Sofres-Factum místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková, předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Stanislav Gross a prezident Václav Havel. Ze sledovaných osobností společnosti nejvíce škodí předseda republikánů Miroslav Sládek a místopředseda ODS Miroslav Macek. Výrazně se zlepšilo hodnocení prezidentovy manželky Dagmar Havlové, předsedy ODS Václava Klause a ministra obrany Michala Lobkowicze.

Podle téhož průzkumu, který v úterý poskytla společnost Sofres-Factum ČTK, vyplývá, že většina občanů je nespokojena se současnou realitou a špatně hodnotí zejména hospodářskou situaci, politickou situaci a vztahy mezi lidmi. Ačkoliv ve srovnání s únorem předchozího roku nespokojenost s hospodářskou situací poklesla o téměř tři procenta a nyní je s tímto aspektem nespokojeno 88,9 procenta obyvatel, v dlouhodobém vývoji to je stále druhá nejvyšší naměřená hodnota.

Tři pětiny občanů, konkrétně 60 procent, jsou pro setrvání Václava Havla ve funkci prezidenta. Z toho podle 58 procent by měl vykonávat tento úřad, bude-li zdráv. Téměř dvě třetiny lidí, a to 63 procent, pak nedokáží jmenovat případného Havlova nástupce. Vyplývá to z výsledků šetření agentury Sofres-Factum, zveřejněných v úterý. Skutečnost, že někteří politici začali uvažovat o možném nástupci Havla v době, kdy byl prezident po operaci, považuje za správnou pouze 26 procent občanů.

Nová vláda musí urychleně stabilizovat ekonomiku

Nová vláda vzešlá z červnových předčasných voleb bude muset urychleně stabilizovat ekonomickou situaci, snažit se nastartovat hospodářský růst a dbát o zvýšení konkurenční schopnosti celé české ekonomiky. Pro ČTK to v úterý uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Štěpán Popovič. Na činnosti současného vládního kabinetu mu nejvíce vadí neujasněnost priorit. Podle Popoviče vláda neví, jestli chce nižší inflaci nebo vyšší hospodářský růst. Stejně tak tápe mezi snížením nezaměstnanosti a pokračováním restrukturalizace. Popovič poznamenal, že nynější lídři ČR nenastínili, jak vyřešit negativní obchodní bilanci, vnitřní zadlužení a negativní výsledek státního rozpočtu, který navíc podle zákona měl být vyrovnaný.

Nadace Charty 77: Zapojením podnikatelů na pomoc postiženým

Zapojení podnikatelů do řešení místních, regionálních či celospolečenských problémů zejména handicapovaných lidí je cílem nového projektu Nadace Charty 77 nazvaného Podniky a podnikatelé pro odstranění bariér mezi lidmi, jehož zahájení chystá nadace během několika dnů. Novinářům to v úterý sdělil její výkonný ředitel Jan Kačer s tím, že organizátoři oslovili kolem 5000 podnikatelů. Nadace připravuje také založení svého Klubu mecenášů, jehož členem se může stát firma, která ročně přispěje na její účet částkou asi 50.000 Kč.

Srážku dvou stíhacích letounů MiG-21 zavinil pilot

Vojenský pilot, který minulé pondělí zavinil srážku dvou stíhacích letounů MiG-21 nad Českými Budějovicemi, vzal do kabiny stíhačky neoprávněně technika. Ten se po srážce společně s oběma piloty katapultoval a je hospitalizován v českobudějovické nemocnici. Novinářům to v úterý při setkání s vojenskými a leteckými přidělenci akreditovanými v České republice potvrdil náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

České noviny už čekají na své první letní čtenáře v zahraničí

I na slunných pobřežích Chorvatska, Řecka, Slovinska a Španělska budou letos v létě čekat na české turisty některé z jejich oblíbených domácích deníků. Na Mladou frontu Dnes, Lidové noviny, Právo či Hospodářské noviny mohou čeští občané v uvedených turisticky atraktivních zemích narazit už od tohoto pondělka. Listy se v prodeji na zahraničních stáncích mají objevovat vždy den po jejich vydání v České republice a jejich ceny se budou v různých zemích pohybovat zhruba od 1,5 do dvou německých marek, což je asi 27 až 38 českých korun.

Stanici metra A "Náměstí Míru" čeká rekonstrukce

Desetiměsíční rekonstrukce čeká od 1. července stanici pražského metra trasy A "Náměstí Míru". Během jejího uzavření budou vyměněny zastaralé eskalátory ruské výroby za moderní typ, který svými parametry odpovídá normám Evropské unie. Tyto schody jsou s 92 metry druhé nejdelší na světě, hned po jedné ze stanic moskevského metra. Stanice by měla být opět uvedena do provozu na přelomu dubna a května 1999.

Královédvorská ZOO nabídne poprvé jízdy večerní safari

Poprvé v devítileté historii safari východočeské zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem připravují zaměstnanci ZOO pro návštěvníky na červencové pátky a soboty unikátní možnost večerních projížděk po safari i větší části klasické zahrady. Safaribusy budou vybaveny reflektory a umožní návštěvníkům zajímavý nový pohled na zvířata i za šera a po setmění. ZOO bude pro tento účel otevřena v době od 20.00 do 21.30 hodin.

Předpověď počasí pro Českou republiku na středu:

Převážně oblačno až zataženo, místy déšť. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.