Zprávy středa, 19. května 1999

A nyní zprávy podrobné:

Z jednání schůze Poslanecké sněmovny a jejích výborů

Poslanecká sněmovna pokračuje ve své květnové schůzi projednáváním zprávy vlády o přípravě ustavení vyšších samosprávných celků a návrhu koncepce reformy veřejné správy. Hlasovat by měla o Senátem vrácené novele zákona o úpravě majetkových vztahů a vypořádání majetkových nároků v družstvech.

Ministr školství Eduard Zeman v úterý ve sněmovně prohlásil, že podá demisi, pokud poslanci schválí návrh zákona, který má soukromým školám umožnit získat z veřejných peněz stejnou dotaci jako školám státním. Sněmovna však přesto v prvním čtení tuto legislativní iniciativu vypracovanou Petrem Marešem z Unie svobody a Walterem Bartošem z ODS podpořila a přikázala ji k projednání školskému výboru.

Odklad zveřejnění podrobností o česko-řeckém plánu na řešení krize kolem jihosrbského Kosova posílil u řady poslanců opozice jejich skepsi ohledně úspěšnosti této iniciativy. Vyplynulo to z úterních vyjádření členů sněmovních výborů pro obranu a bezpečnost a zahraničního pro ČTK. Rozpaky a zdržování spojené se zveřejněním utajovaných částí iniciativy nasvědčují podle šéfa branného výboru Petra Nečase 'ODS) tomu, že žádné geniální řešení neobsahuje.

Senátní opozice k česko-řeckému mírovému plánu

Opozice v Senátu nemá pochopení pro česko-řecký mírový plán na řešení kosovské krize, jehož spoluautorem je ministr zahraničí Jan Kavan, ani pro odklad zveřejnění této iniciativy. Kavanovy kroky tak obhajovali pouze senátoři vládní ČSSD. Kavan v pondělí v Tokiu prohlásil, že Česká republika a Řecko odložily zveřejnění podrobností o své mírové iniciativě, protože se pro ni stále snaží získat podporu "naprosté většiny" členských států NATO a důležitých zemí G8.

Jugoslávský velvyslanec oceňuje postoj některých českých publicistů a historiků ke kosovskému konfliktu

Několikatýdenní bombardování srbských pozic Severoatlantickou aliancí v úterý opakovaně odsoudil jugoslávský velvyslanec Djoko Stojičič. Zároveň podtrhl, že základním předpokladem nalezení mírového řešení je zastavení náletů. Pod vlaječkami své země a České republiky hovořil o agresi ne všech, ale pouze deseti zemí NATO a ocenil postoj některých českých publicistů a historiků ke konfliktu. Stojičič na dotaz ČTK v souvislosti s česko-řeckou iniciativou k řešení kosovské krize poukázal na tradiční dobré vztahy obou zemí s Jugoslávií.

Americký velvyslanec o našem členství v NATO

Česká republika je podle velvyslance USA v ČR Johna Shattucka plnohodnotným a pevným členem Severoatlantické aliance. Potvrdila to při událostech v Jugoslávské svazové republice, prohlásil v úterý Shattuck na tiskové konferenci v Ostravě. Americký diplomat během návštěvy severomoravské metropole podtrhl aktivní účast České republiky při všech jednáních v Bruselu, kde se podle něj ukázalo, že brutální chování jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče je pro NATO nepřijatelné.

Dar české vlády Úřadu vysoké komisařky OSN pro uprchlíky

Česká vláda daruje Úřadu vysoké komisařky OSN pro uprchlíky vybavení uprchlického tábora v Albánii. ČTK to v úterý řekl tiskový mluvčí vlády Libor Rouček s tím, že hodnota darovaného majetku činí asi 5,19 miliónu korun. Součástí daru bude i úpravna vody pořízená Správou státních hmotných rezerv v ceně dalšícj 2,19 miliónu korun. Předání vybavení zajistí ministerstvo obrany, termín ale dosud nebyl stanoven.

Humanitární pomoc ČČK směřuje do Banja Luky

Dva kamióny s 30 tunami humanitární pomoci pro uprchlíky z Kosova připravil v úterý k odeslání Český červený kříž. Zásilka v hodnotě 700.000 korun bude dopravena do Banja Luky v Bosně a Hercegovině. Jen za poslední dny právě tam dorazilo kolem 58.000 kosovských uprchlíků. Nákladní vozy vyjíždějí ve středu a do místa určení by měly dorazit v pátek.

Veřejné mínění o české pomoci kosovským uprchlíkům

Pomoc, kterou Česká republika dosud poskytla kosovským běžencům, je podle necelých dvou třetin českých občanů dostatečná. Polovina lidí soudí, že různé humanitární akce a sbírky pro uprchlíky už stačily. Uvádí se to v úterý zveřejněném průzkumu Střediska empirických výzkumů. Letecké útoky NATO na Jugoslávii podporuje stále 34 procent lidí, naopak zastavení bombardování přivítalo 66 procent dotázaných.

Výsledky průzkumu volebních preferencí ČSSD a ODS

Obliba sociální demokracie u voličů klesá, naopak rostou volební preference Občanské demokratické strany. Potvrzují to výsledky šetření Střediska empirických výzkumů 'STEM). Podle nich by sociální demokraty volilo 21 procent lidí. Přitom ještě v dubnu to bylo 25 procent občanů. Nyní by volby vyhrála ODS, a to rozdílem dvou procent hlasů. Podle ředitele agentury STEM Jana Hartla je to nejhorší výsledek sociální demokracie za poslední tři roky. Stejný propad obliby vládní strany ukázal i pondělní průzkum konkurenční agentury Sofres-Factum. Podle něj ODS předstihla ČSSD dokonce o čtyři procenta hlasů.

Nejoblíbenějšími politiky i nadále Buzková a Gross

Nejoblíbenějšími politiky u občanů je opět dvojice poslanců České strany sociálně demokratické Petra Buzková a Stanislav Gross. Sociálním demokratům patří i poslední tři místa žebříčku popularity - obsadili je ministři Antonín Peltrám, Ivan David a Miroslav Grégr. Dopadli ještě hůře než místopředseda ODS Miroslav Macek, který pravidelně obsazuje jedno z posledních míst. Uvádí to v úterý zveřejněný průzkum Střediska empirických výzkumů.

Pravicová vláda KDU-ČSL, ODS a US je možná jedině bez Klause a Macka

Pravicová vláda KDU-ČSL, Občanské demokratické strany a Unie svobody je podle předsedy jihomoravských lidovců Jana Grůzy možná jedině bez Václava Klause a Miroslava Macka v čele ODS. "Klaus chce vytvořit dojem, že s námi chce spolupracovat, ale není to pravda," řekl v úterý Grůza ČTK. Klausovo pondělní vyjádření o důležitosti výsledků sjezdu KDU-ČSL, který by mohl znamenat posun ve spolupráci mezi ODS, unií a lidovci, označil Grůza za pokrytectví.

Senátoři ODA a unionisté mají výhrady k uvažovaným změnám v Ústavě

Senátoři Občanské demokratické aliance a Unie svobody mají řadu výhrad k vládnímu návrhu na změny v Ústavě. Považují za nepřípustné, aby kabinet mohl bez souhlasu parlamentu schvalovat zákony nutné pro vstup do Evropské unie. Takový postup by byl podle jejich úterního společného usnesení přímým ohrožením parlamentní demokracie. Návrh novely dává kabinetu pravomoc rozhodovat v určených případech o vyslání českých vojsk do zahraničí a o pobytu cizích vojsk v České republice. Vláda by mohla vojenské síly nasadit na 60 dnů, o prodloužení by pak rozhodoval parlament.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Zaorálek nevyloučil negativní odraz českých problémů ve zprávě EK

Časový skluz při přejímání práva Evropské unie donutil vládu pozměnit systém integračních prací. Například soulad zákonných návrhů s právem Evropské unie bude posuzován ještě předtím, než ministerská předloha poídstoupí připomínkové řízení. Změněny budou i termíny stanovené v legislativním plánu vlády - místo termínu odevzdání na Úřad vlády by měl plán nově obsahovat závazné datum, kdy musí kabinet předlohu schválit, řekl v úterý novinářům náměstek ministra zahraničí Pavel Telička.

Poslanci se neshodují v názoru na to, zda se zaostávání některých českých ministerstev v přípravě na členství v Evropské unii promítne záporně do podzimní zprávy Evropské komise 'EK), která bude hodnotit připravenost České republiky na členství v unii. Zákonodárci nicméně vítají, že vláda přiznala v této oblasti nedostatky některých resortů. Negativní odraz českých problémů ve zprávě EK nevyloučil předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek 'ČSSD).

Británie zaznamenává zvýšený počet Romů z ČR

Británie zaznamenává zvýšený počet Romů z České republiky žádajících o azyl. Na tuto okolnost upozornil českého ministra vnitra Václava Grulicha britský velvyslanec v Praze David Broucher. Nevyloučil možnost, že pokud bude příliv Romů pokračovat tempem jako v prvních třech měsících letošního roku 'v lednu požádalo o britský azyl údajně 55, v únoru 75 a v březnu dokonce 95 českých občanů), bude muset Británie zvážit zavedení vízové povinnosti, i když akutní nebezpečí zatím ještě nehrozí.

Pracovníci ministerstva zahraničních věcí České republiky v této souvislostiv úterý informovali ČTK o tom, že v příštích týdnech má odjet do Londýna náměstek ministra Martin Palouš k pravidelným česko-britským konzultacím.Jejich součástí bude i problém českých Romů žádajících o britský azyl.

Čtyři rakouské země protestují proti Temelínu

Zástupci parlamentů čtyř rakouských zemí - Dolních a Horních Rakous, Salcburska a Vídně - v úterý vyzvali rakouskou vládu, aby vstup České republiky do Evropské unie podmínila ukončením výstavby jaderné elektrárny Temelín. Na setkání v St.Poeltenu účastníci schválili rezoluci, v níž uvedli, že považují ukončení výstavby Temelína a vypracování koncepce k utlumení jaderné energetiky za bezpodmínečný předpoklad pro přijetí ČR do EU.

Zástupci rakouských zemí jsou "pobouřeni" tím, že česká vláda rozhodla o dostavbě elektrárny. Vycházejí přitom z nezávislé studie, ze které "jednoznačně vyplývá, že zprovoznění Temelína bude znamenat vysoké bezpečnostní riziko jak pro české, tak pro rakouské obyvatelstvo".

Podle ASZ je hlavním viníkem krize na trhu mléka stát

Hlavní příčinou současné krize tuzemského trhu s mlékem je dramatický pokles světových cen spojený s pádem východních trhů a chování českých mlékáren, které požadují přemrštěné subvence, jež by jim pomohly vylepšit jejich ekonomickou situaci. ČTK to sdělil tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství České republiky Pavel Kovář v reakci na prohlášení Asociace soukromého zemědělství 'ASZ), která za hlavního viníka krize na trhu mléka označila stát.

Ministr obrany Vetchý jednal se svým gruzínským protějškem Davidem Tevzadze

Gruzínský ministr obrany David Tevzadze v úterý v Praze odmítl, že by se tanky T-54 a T-55, které Gruzii prodá česká armáda, mohly dostat k afghánskému hnutí Taliban. Také jeho český protějšek Vladimír Vetchý označil tyto informace za pouhé spekulace. "Někomu se zřejmě očividně nehodí, aby Gruzie uzavírala s Českou republikou kontakty a kontrakty," prohlásil Tevzadze.

Primátor Kasl se ve Spojených státech účastní summitu starostů

Pražský primátor Jan Kasl se od středy do pátku účastní summitu starostů ve Washingtonu. Novinářům to sdělila tisková mluvčí magistrátu Terezie Jungrová. Jak dále uvedla, Kasl na jednání vedoucích představitelů městských samospráv přednese příspěvek "Praha - renesanční město v nové evropské ekonomice". Na summitu se hodlá zaměřit zejména na využívání kapitálových trhů k financování města a vydávání mezinárodních obligací. Ve středu se primátor setká se starostou Washingtonu Anthony Williamsem, který summit organizuje,ve čtvrtek bude jednat se správní radou Světové banky a v pátek se sejde s velvyslancem České republiky ve Spojených státech Alexandrem Vondrou.

Šéf české diplomacie Kavan pokračuje v návštěvě čtyř východoasijských zemí; ve středu se setká s ministry a prezidentem Jižní Koreje

Ministr zahraničí Jan Kavan ukončil v úterý třídenní návštěvu Japonska, kde ve městě Kóbe předtím slavnostně otevřel honorární konzulát České republiky. Další zastávkou na jeho jedenáctidenní cestě po čtyřech východoasijských zemích je Jižní Korea. V Soulu se ve středu setká s ministrem obchodu, průmyslu a energetiky, ministrem zahraničí a zahraničního obchodu a s prezidentem Kim Te-džungem. Promluví rovněž na obchodně-investičním semináři, jehož se zúčastní česká podnikatelská delegace a zástupci jihokorejských podnikatelů. Ve čtvrtek odcestuje Kavan do Číny a svou asijskou cestu ukončí v Mongolsku.

V čele ČTK opět Milan Stibral

Rada České tiskové kanceláře 'ČTK) v úterý znovu vybrala do čela této tiskové agentury s více než osmdesátiletou historií Milana Stibrala. V tajné volbě se pro něj vyslovilo všech sedm členů rady, zatímco jeho jediný protikandidát sociolog Jiří Svítek nedostal žádný hlas. Stibral se netajil tím, že ho vítězství potěšilo. Jsem s "četkou" spjat naprosto bytostně a jsem rád, že se mohu podílet na jejím dalším rozvoji, řekl novinářům Stibral, jehož další šestileté funkční období začne 8.června.

Návrhem na podání obžaloby skončilo více než půl roku trvající policejní vyšetřování kauzy někdejšího špičkového tenisty Milana Šrejbra

Policie po půl roce vyšetřování navrhla obžalovat podnikatele a sponzora Občanské demokratické strany Milana Šrejbra. Jak uvedla mluvčí republikového úřadu vyšetřování Soňa Jindráková, policie dospěla nakonec k závěru, že někdejší špičkový tenista se skutečně dopustil trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Městské státní zastupitelství v Praze obdrželo Šrejbrův trestní spis před několika dny. O dalším postupu rozhodne příslušný státní zástupce po jeho prostudování. Trestní oznámení na Šrejbra podalo loni v září ministerstvo financí. Podle dostupných informací má Šrejbrovo stíhání souviset s jeho firmou Šrejber Tennis Investing, kterou měl v letech 1995 až 1996 nelegálně obohatit o více než 14 miliónů korun. Firma údajně vydělávala na úkor podílových fondů, které Šrejbr založil a spravoval.

Duha podala žalobu na Kužvarta

Ekologické hnutí Duha podalo žalobu na ministra životního prostředí Miloše Kužvarta. Ekologům vadí, že Kužvart vydal v souvislosti s kůrovcovou kalamitou povolení ke kácení stromů v nejpřísněji chráněné zóně Šumavského národního parku. Podle vedoucího programu Lesy hnutí Duha Jaromíra Bláhy tím Kužvart obešel zákon. Ministr Kužvart už dříve s odvoláním na analýzy právníků ministerstva životního prostředí řekl, že na jeho postupu nic nezákonného není.

Pouze 17 procent občanů žije bez obav o život či majetek

Většina občanů České republiky se obává kriminálních činů, které mají za následek újmu na majetku nebo na zdraví. Nejvíce, a to 65 procent lidí, má obavy z vykradení bytu, auta či chaty a téměř stejný podíl '64 procent) má strach o život svůj či blízkých osob. Vyplývá to z výsledků šetření, které v úterý zveřejnilo Středisko empirických výzkumů. Více než polovina dotázaných '56 procent) se také obává loupežného přepadení, zatímco zcela bez obav je pouze 17 procent respondentů.

Škoda Auto představí svůj nový model na Autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem

Škoda Auto, která dosud přísně tajila, kdy a kde představí následníka současné Felicie, se zřejmě již definitivně rozhodla, že pro tuto příležitost bude nejvhodnější podzimní mezinárodní Autosalon ve Frankfurtu nad Mohanem. Na úterní tiskové konferenci v Liberci to uvedl Jiří Čikl z obchodní kanceláře Brněnských veletrhů a výstav. Pořadatelé brněnského Autosalonu, který se uskuteční letos od 5. do 10.června, podle něj usilovali o to, aby mladoboleslavská automobilka zvolila pro světovou premiéru svého nového modelu výstaviště v Brně. "Konečné slovo mělo vedení koncernu VW, které se rozhodlo pro Frankfurt," řekl Čikl.

Jiří Kout dirigoval výňatky z Wagnerových oper

Rozsáhlé výňatky z oper Valkýra a Soumrak bohů z tetralogie Prsten Nibelungův od Richarda Wagnera dirigoval v úterý na Pražském jaru český exilový umělec Jiří Kout působící v Německu. Hosty orchestru Pražských symfoniků byli v Obecním domě uznávaní "wagnerovští" pěvci Linda Watsonová, Poul Elming a Vidar Gunnarsson. Podáním vypjatých operních rolí na světovém standardu si publikum podmanili.

Kout má 19.května 2000 dirigovat v Národním divadle v Praze premiéru nové inscenace Wagnerova Tristana a Isoldy. Po roce 1968 odtamtud odešel a je nyní hudebním ředitelem lipské opery. Od první poloviny 90.let se pohostinsky vrací do vlasti. V Národním divadle nastudoval vysoce oceňovanou inscenaci Straussova Růžového kavalíra.

Houslista Kremer zahrál Osm ročních období

Světoznámý houslista Gidon Kremer nevystoupil letos na Pražském jaru jako interpret obehraných skladeb, ale přijel se svým souborem Kremerata Baltica a hrál moderní hudbu. Jejich koncert byl zařazen do komorní houslové řady, byl však zejména díky projektu nazvanému Osm ročních období experimentem. Po dílech skladatelů Alexandra Wustina a Arvo Paerta, pocházejících jako on sám z baltských zemí, uvedl totiž Kremer ve Španělském sále Pražského hradu v konfrontaci stylů a věků Vivaldiho Čtvero ročních období prokládané částmi z obdobné skladby argentinského skladatele tanga Astora Piazzolly. "Toto setkání je myšleno jako dialog dvou géniů, soustřeďujících se na podstatné," řekl houslista, podle něhož existuje hudba odnepaměti jako jazyk emoce, jako podstata života. "Přesně v tomto bodě se setkává Vivaldi s Piazzollou," tvrdí Kremer, který před dvěma lety - v touze vrátit se k vlastním kořenům náležejícím do Rigy - založil soubor Kremerata Baltica a ještě dříve v Rakousku vlastní festival komorní hudby Kremerata Musica.

Juan Antonio Samaranch zůstane předsedou MOV do roku 2001

Předseda Mezinárodního olympijského výboru 'MOV) Juan Antonio Samaranch v úterý v Praze prohlásil, že neopustí funkci před vypršením svého mandátu v roce 2001. Oznámil to na tiskové konferenci v Karolinu po slavnostním zasedání Českého olympijského výboru 'ČOV), který si v úterý připomněl 100 let od svého založení. Samaranch tím vyvrátil spekulace místopředsedy MOV Dicka Pounda, jenž minulý týden v tisku uvedl, že by Španěl mohl odejít z čela výboru už koncem tohoto roku. "Na březnovém kongresu MOV jsem v hlasování o důvěře získal podporu členů, takže dokončím své funkční období," řekl Samaranch.

Bývalý vynikající házenkář a dlouholetý reprezentační trenér Jiří Vícha poctěn při příležitosti 100.výročí ČOV Olympijským řádem MOV

Olympijský řád z rukou předsedy Mezinárodního olympijského výboru Juana Antonia Samaranche převzal v úterý v pražském Karolinu v rámci slavnostního zasedání ke stému výročí Českého olympijského výboru Jiří Vícha. Bývalý vynikající házenkář a dlouholetý reprezentační trenér byl na přelomu padesátých a šedesátých let dvakrát členem týmu mistrů Evropy a další čtyři medaile přivezl z mistrovství světa. Nejvyšší vyznamenání, jehož se mu nyní dostalo, uděluje Mezinárodní olympijský výbor za mimořádné zásluhy o rozvoj olympismu.

Samaranch a čeští olympionici přijati hlavou státu na Pražském hradě

Předsedu Mezinárodního olympijského výboru Juana Antonia Samaranche a delegaci českých olympioniků, mezi nimiž bylo i několik olympijských vítězů, přijal v úterý na Pražském hradě prezident Václav Havel. "Přál bych si, aby olympijská myšlenka plála jako pochodeň a aby ukazovala světu to, co je mu třeba stále připomínat: Že soutěžit je lepší, než válčit," řekl Václav Havel. Juan Antonio Samaranch mu blahopřál k tomu, že je prezidentem státu, v němž hraje tak významnou roli, a který se může povhlubit tak velkými úspěchy. Zároveň mu předal upomínkový dar Mezinárodního olympijského výboru.

Další sportovní informace:

Česká tenistka Adriana Gerši se rozloučila s turnajem ve Štrasburku v prvním kole. S domácí Francouzskou Andrettovou prohrála 2:6 a 3:6.

Český tenista Jiří Novák prohrál v prvním kole turnaje v rakouském St.Poelteru se Slovákem Krošlákem 6:7 a 5:7.

Organizátoři French Open, druhého grandslamového turnaje roku, který začíná příští pondělí, se podle tradice při nasazování hráčů drželi aktuálních světových žebříčků. Z pozice jedniček do turnaje zasáhnou Švýcarka Hingisová a Rus Kafelnikov. Česká tenistka Jana Novotná bude hrát dvouhru žen na kurtech Rolanda Garrose jako čtvrtá nasazená.

Cenného úspěchu dosáhl český triatlonista Filip Ospalý, který zvítězil v prestižním závodě v olympijském triatlonu v italském Forte de Marmi. V mimořádně vyrovnaném souboji o prvenství předstihl o jedinou sekundu Marka Jenkinse z Velké Británie. Mezi ženami obsadila třetí místo Renata Berková a devátá skončila Lucie Zelenková.

Český hokejista Pavel Brendl z celku Calgary Hitmen se ještě před koncem Memorial Cupu, v němž se tradičně utkávají nejlepší kluby juniorských zámořských soutěží, dostal do středu pozornosti skautů z NHL. Většinu z nich zaujal již v průběhu letošní sezóny, během níž nastřílel 73 branek v základní části WHL a dalších dvacet gólů v play off. Skauti tipují, že se Brendl, vítěz kanadského bodování ligy, stane dvojkou letošního draftu.

Pondělní zisk mistrovského titulu prý značně urychlí prodej fotbalové Sparty novému majiteli. Alespoň se tak domnívá její současný generální ředitel Jozef Kopačka. "Je to pravděpodobné, vše může být uzavřeno během týdne či dvou," prohlásil v úterý. Jméno kupce, který by klub koupil od Východoslovenských železáren, oficiálně nikdo nepotvrdil. Podle zákulisních informací se zdá být jisté, že Spartu koupí marketingová společnost CWL-Telesport.

Na závěr jedna smutná zpráva ze sportu:

Ve věku 50 let zemřel po dlouhé těžké nemoci bývalý český autokrosový reprezentant Václav Uher. K jeho největším sportovním úspěchům patří titul mistra republiky z roku 1989 a druhé místo v domácím šampionátu o dva roky později. V roce 1990 obsadil třetí místo v Evropském poháru a v roce 1985 skončil čtvrtý v mistrovství Evropy.

Předpověď počasí na středu pro Českou republiku:

Bude převážně oblačno, místy polojasno, nejvyšší denní teploty 19 až 23 stupňů Celsia. V noci se očekávají ve vyšších polohách přízemní mrazíky, teploty od 0 do 8 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.