Zprávy středa, 22. července 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Prezident dnes jmenuje levicovou vládu sociálních demokratů

Měsíc po předčasných volbách prezident Václav Havel jmenuje novou vládu. Vedle nestraníka Otakara Motejla, dosavadního předsedy Nejvyššího soudu, v ní budou jen členové České strany sociálně demokratické premiéra Miloše Zemana. Poprvé od roku 1989 bude vládnout v České republice levicový kabinet. Rozpaky nad jeho složením však znějí ze všech stran a pochybnosti se začínají objevovat i v samotné sociální demokracii. Kritici premiérovi vyčítají, že do vlády pozval dvě kontroverzní postavy - Jana Kavana a Václava Grulicha, naopak chybí ženy a vláda má za poslední roky daleko nejvyšší věkový průměr.

Václav Havel bude operován zřejmě o den dříve než se předpokládalo

Prezident Václav Havel bude na vlastní přání operován o den dříve než bylo původně plánováno, tedy v neděli 26.července. Po skončení lékařského konzilia to řekl jeho člen Boris Šťastný. Prezident nastoupí do nemocnice ve čtvrtek ráno, předpokládá se, že po operaci bude ve střešovické vojenské nemocnici ještě dalších čtrnáct dní. Rakouský chirurg Ernst Bodner, který bude provádět zákrok, při němž bude prezidentovi zacelen otvor po operaci tlustého střeva, přiletí do Prahy v sobotu dopoledne.

První místopředsedkyní sněmovny bude Petra Buzková z ČSSD

První místopředsedkyní sněmovny bude Petra Buzková ze sociální demokracie, druhým Ivan Langer z ODS a třetím Stanislav Gross z ČSSD. Po první schůzce vedení sněmovny o tom informoval její předseda Václav Klaus. Místopředsedové sněmovny zastupují jejího šéfa na jeho pokyn nebo v určeném pořadí.

Václav Klaus odmítl spekulace o své kandidatuře na prezidenta

Předseda Poslanecké sněmovny a Občanské demokratické strany Václav Klaus v rozhovoru pro ČTK a Hospodářské noviny odmítl informace, jež se počátkem měsíce objevily v tisku, podle nichž chce v roce 2003 údajně kandidovat na úřad prezidenta republiky. "To jsou opravdu naprosto pouhé spekulace... o roce 2003 vůbec neuvažuji," řekl předseda sněmovny. K budoucím vztahům ODS s lidovci a Unií svobody na parlamentní půdě poznamenal, že budou-li tyto strany schopny přiznat svoji zásadní vinu za "nevznik" vládní koalice s ODS a přijmou-li pro jisté období porážku, kterou utrpěly, a pozici, kterou mají, je možné, aby se rozvíjela normální parlamentní spolupráce. Budou-li pokračovat v nesmíření se se svým postavením, do kterého se sami vmanévrovali, pak tu spolupráci Klaus moc nadějně nevidí.

Dva členové sociálnědemokratické vlády mají dvojí občanství

Dva členové vlády premiéra Miloše Zemana budou mít dvojí občanství; vedle občanství českého má vicepremiér Egon Lánský švédské a ministr zahraničí Jan Kavan britské. Podle českých zákonů dvojí občanství není na překážku výkonu jejich funkcí. Lánský, který žil 23 let v emigraci, nabyl švédské občanství ve druhé polovině sedmdesátých let. Kavan se stal poddaným jeho veličenstva Jiřího VI. podle britských zákonů ve chvíli, kdy se v Londýně narodil matce Angličance a českému diplomatovi. O československé občanství jako emigrant přišel, bylo mu však v roce 1990 vráceno.

Ministr obrany chce prošetřit pravidla nakládání s trhavinami

Odstupující ministr obrany Michal Lobkowicz zadal svým podřízeným, aby přešetřili soubor pravidel nakládání s trhavinami v armádě. Učinil tak poté, co byl minulý týden vzat do vazby důstojník z Českých Budějovic, který je podezřelý, že z kasáren vyvezl značné množství trhaviny.

Michal Lobkowicz doporučuje svému sociálnědemokratickému nástupci v ministerské funkci Vladimíru Vetchému, aby pokračoval v boji proti korupci v armádě. Lobkowicz na tiskové konferenci ocenil, že vláda Josefa Tošovského se intenzívně zabývala otázkami bezpečnosti. Proto také nechává svému nástupci "na stole" řadu branných zákonů. Doufá, že nová vláda bude respektovat usnesení o pravidelném zvyšování vojenského rozpočtu o 0,1 procenta hrubého domácího produktu ročně. Pro zlepšení image armády doporučuje Lobkowicz Vetchému, aby některým vybraným útvarům udělil historické názvy. Svému nástupci by však rozhodně nepřál, aby se musel zabývat řešením nehod vojenských letadel.

Zavzpomínat si na službu v armádě přijel Michal Lobkowicz do vojenské posádky v Benešově, kde před deseti lety sloužil základní vojenskou službu jako štábní písař. O tom, že z vojenských dovedností nic nezapomněl, přesvědčil přítomné na trenažéru střelby ze samopalu, kde bez problémů "zlikvidoval" všechny imaginární nepřátele, což s uznáním kvitovali i přítomní důstojníci generálního štábu. Na vlastní žádost poté ministr navštívil pokoj, kde před deseti lety spával.

V případě Vladimíra Mlynáře a BIS není podezření z trestného činu

Podezření ze spáchání trestného činu vyloučilo Nejvyšší státní zastupitelství v případě požadavku ministra Vladimíra Mlynáře na získání informací o společnosti AGPI Písek. Mlynář čelil podezření, že svým dotazem vzneseným na tajnou službu porušil zákon o zpravodajských službách, neboť podle některých poslanců i právníků nebyl oprávněn takový krok učinit. Mlynář chtěl informace od BIS o společnosti AGPI Písek kvůli tomu, že tato společnost vlastní v Letech u Písku velkokapacitní vepřín stojící na místě, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Na místě vepřína by měl být podle Romů a odstupující vlády premiéra Josefa Tošovského vybudován památník.

Východní Evropa není ohrožena finanční krizí

Přidružené země střední a východní Evropy, které nyní jednají o vstupu do Evropské unie, nejsou podle evropských finančních institucí ohroženy finanční krizí asijského typu. Uvedli to představitelé Evropské investiční banky (EIB) a Evropské banky pro obnovu a rozvoj (BERD) v Evropském parlamentu. EIB si podle svého viceprezidenta Wolfganga Rotha provedla interní studii, kterou nehodlá zveřejnit, ale z níž vyplývá, že přidružené země nejsou ohroženy podobnými riziky jako Asie. Podle viceprezidenta BERD Stevena Kaempfera je východoevropský region na cestě fundamentálního ekonomického rozvoje.

Delegace česko-německého Fondu budoucnosti přijata v Pasově

Správní radu česko-německého Fondu budoucnosti přijali představitelé bavorského města Pasova a tamní univerzity. Fond vznikl na základě česko-německé deklarace z loňského roku. Jeho posláním je odškodnění obětí nacismu a financování společných projektů budoucnosti. Ve středu se správní rada Fondu sejde v Neuburgu nad Innem. Na schůzce se má rozhodnout o tom, které projekty si jako první zaslouží podporu z nadace.

Odborové svazy státních zaměstnanců chtějí znovu jednat o mzdách

Odborové svazy sdružující rozpočtové a příspěvkové organizace doručí ve čtvrtek nové vládě dopis, v němž ji vyzvou k jednání o mzdách. Odbory trvají na dvacetiprocentním zvýšení mzdových tarifů ještě pro letošní rok, které by mělo zmírnit pokles reálných mezd téměř 800.000 státních zaměstnanců.

České dráhy se zřejmě přemění na akciovou společnost

České dráhy by se mohly již v příštím roce přeměnit na akciovou společnost. Uvedl to kandidát na ministra dopravy a spojů Antonín Peltrám s tím, že nepočítá s přechodnou variantou vytvoření státního podniku. V akciové společnosti České dráhy by měl zpočátku stát držet 100procentní podíl. I později by si měl veřejný sektor udržet dominantní postavení.

Koruna na dalším rekordu: 17,40 Kč/DEM a 31,10 Kč/USD

Koruna během úterního obchodování stejně jako v minulých dnech prudce posílila z úvodních 17,51 na 17,40 Kč/DEM. "Dopoledne se koruna přeneseně ocitla pod tlakem intervence polské centrální banky proti silnému kursu zlotého. Investoři se obávali, že česká centrální banka bude reagovat obdobně proti stále zpevňující koruně," přiblížil dealer Komerční banky Jan Strupek. Kurs oslaboval na 17,52 Kč/DEM, ale silné zahraniční bankovní domy korunu vrátily zpět na 17,46 Kč/DEM. Pro další dny nevylučují analytici nové posilování koruny.

Krajané se účastní kurzu češtiny

Jedenadvacet amerických občanů majících své kořeny v České republice se od začátku července účastní již 26.ročníku Kursu češtiny pro krajany, který každoročně pořádá Československý ústav zahraniční. Český jazyk se vyučuje nejen klasicky ve třídách, ale také v rámci poznávacích výletů po České republice. Účastnické diplomy převezmou absolventi netradičně na palubě parníku při plavbě po Vltavě.

V zaplavených Troubkách a Bochoři pomáhají britští studenti

Šestadvacet studentů z Velké Británie přijelo do loňskými záplavami poničených Troubek a Bochoře na Přerovsku, aby tamním lidem po tři týdny pomáhali s odstraňováním povodňových škod. Pomoc zorganizovala britská organizací Choice a občanské sdružení Bohemia Corps.

Německá pomoc českým obětem záplav přesahuje půl miliardy korun

Německý červený kříž (DRK), který v SRN koordinuje převážnou část humanitární pomoci obětem loňských katastrofálních záplav v Polsku, ČR a Německu, shromáždil prostředky v rozsahu téměř 80 miliónů marek. Uvedl to generální ředitel DRK Johann Wilhelm Römer. Na pomoc České republice připadlo z těchto prostředků téměř 30 miliónů marek (přes půl miliardy korun). Podle údajů DRK, který vyčísluje celkové škody způsobené v ČR povodněmi na pět miliard marek, je většina prostředků z fondu pomoci využívána na výstavbu nových domů a bytů.

Řada starostů zaplavených obcí již nechce kandidovat ve volbách

Řada starostů moravských vesnic, které loni postihly záplavy, již nebude ve volbách usilovat o místo v čele obce. Tvrdí, že jsou unaveni z nekonečných starostí s obnovou poničených vsí a nevděčnosti obyvatel.

ČR je připravena pomoci postiženým záplavami na Slovensku

Česká republika je připravena pomoci postiženým záplavami na východním Slovensku. Podle šéfa tiskového oddělení Rudolfa Hykla ještě není rozhodnuto, jak bude pomoc vypadat, pokud o ní Slovensko projeví zájem. Přírodní živel postihl některé oblasti okresů Prešov a Sabinov, kde se po průtrži mračen v pondělí večer rozvodnily místní toky. Podle posledních zpráv si pondělní záplavy na východě Slovenské republiky vyžádaly již 21 obětí zejména z řad tamních Romů. Vzhledem k tomu, že pohřešováno je 46 osob, není počet obětí podle slovenské policie zřejmě zdaleka konečný.

Především vysláním vysoušecí techniky chce nadace při České televizi Člověk v tísni pomoci východním oblastem Slovenska. Finanční ředitel nadace Jan Kamenický řekl, že vzhledem k lokálnímu charakteru záplav nebude třeba vysílat do postižených míst humanitární pomoc nebo lidi na odklízení následků.

Americký kongresový výbor měl slyšení o Romech

Situaci Romů ve střední a východní Evropě věnoval zvláštní slyšení Výbor Kongresu USA pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Experti na romskou otázku podali zákonodárcům z helsinského výboru obou sněmoven podrobný výklad o dějinách Romů v regionu a nastínili současné problémy. Zazněla přitom znovu tvrdá kritika na adresu České republiky, kde jsou, jak bylo řečeno, široké vrstvy romské populace vystaveny porušování lidských a občanských práv a žijí v podmínkách závažného ekonomického nedostatku. Kritizovány byly i ostatní státy bývalého komunistického bloku, kterým se vytyká dikriminováni pokud jde o možnost získat občanství i zaměstnání.

Britové chtějí z ČR dovézt 1,4 miliónu pivních sklenic

Až 1,4 miliónu Britů by mohlo ve stejném čase pít oblíbenou značku piva ze sklenic vyrobených v ČR. Přesně takové množství totiž chce z tuzemska na ostrovy dovézt tamní firma Ultramake Ltd. ČTK to sdělila agentura Czechtrade na základě zpráv ze zastupitelského úřadu ČR v Londýně. Podle těchto informací však nemusí být milovníci piva jediní uživatelé českých skleněných nádob v Británii, neboť další dovozce 3rd Angle se zase v ČR rozhlíží po 100.000 kusech skleněných termosek. Jak ČTK informovala Czechtrade, manžel britské královny Alžběty II. vévoda z Edinburghu si přede dvěma lety odvezl z Čech milióntou lahev piva Staropramen, kterou Pražské pivovary vyvezly na Britské ostrovy. Princ Philip ochutnal smíchovské pivo a zapsal se do historické kroniky po bok například rakouského císaře Františka Josefa I.

Polovina Čechů si myslí, že jejich názory jsou politikům lhostejné

Téměř polovina občanů České republiky se domnívá, že politickým stranám je lhostejné, co chtějí obyčejní lidé. Opačný názor má pouze pětina obyvatel. Výzkum Střediska empirických výzkumů tak potvrdil, že Češi jsou vůči politickým stranám a jejich představitelům poměrně skeptičtí.

Volby byly regulérní, tvrdí tři čtvrtiny lidí

Volby do Poslanecké sněmovny byly poctivé, soudí 76 procent lidí. Žádné výhrady vůči jejich správnosti nemají především příznivci stran, které uspěly. Naopak na neregulérnost ukazují zklamaní voliči, jejichž strany při hlasování propadly. Vyplývá to z šetření, které zveřejnilo Středisko empirických výzkumů (STEM). Na nepoctivost si nejvíce stěžují stoupenci Miroslava Sládka, jehož SPR-RSČ v letošních volbách neočekávaně propadla. Zklamáni byli také voliči Důchodců za životní jistoty, kteří nejenže si byli jisti svou účastí ve sněmovně, ale už si pomalu dělili vládní křesla. Volby byly v pořádku podle 58 procent jejich příznivců. Nejvíce přesvědčeni o regulérnosti voleb jsou voliči ODS, 91 procent z nich nepochybuje o tom, že vše bylo jak má být.

Tři čtvrtiny lidí daly ve volbách hlas straně, která byla podle nich nejlepší. Zhruba 13 procent se rozhodlo podpořit stranu, která se jim sice tolik nelíbí, ale chtěli, aby se do Poslanecké sněmovny dostala. O něco více než sedm procent lidí hlasovalo pro jinou stranu než tu, kterou považují za nejlepší. Báli se totiž, že jejich strana se nedostane do sněmovny a jejich hlas propadne. Výsledek voleb nejvíce ovlivnila skupina 28 procent lidí, kteří ve své přízni přelétali od jedné strany ke druhé. Jen 62 procent voličů volilo nakonec tu stranu, ke které se hlásili dva měsíce před volbami.

Jak dlouho se udrží česká přítomnost v Chicagu?

Asi tucet českých restaurací nabízí v chicagských čtvrtích Berwyn, Cicero a Pilsen jídla blízká žaludku českého návštěvníka. Jsou tak trochu vývěsním štítem české komunity, jejíž příslušníci přicházeli z původní vlasti do Ameriky již od 17.století a právě v Chicagu žili velmi pospolitě. Dnes se však centra českého soustředění rozplývají. Mnozí se z původních českých chicagských čtvrtí odstěhovali do lepšího a na jejich místo přišli jiní, většinou Latinoameričané či Afroameričané. Kdo v dlouhé ulici Kolín, dnes hlavně obydlené černochy, asi ví, kde se název ulice vůbec vzal? Čtvrti Česká Kalifornie či Malé Vinohrady už na mapě nejsou. Nejvyhlášenější z českých restaurací Klas na Čermákově třídě postavil ve 20.letech restauratér Adolf Klas. Má několik sálů, z nichž výzdobou jasně promlouvá stará domovina, ale hlavně zakonzervovaný duch první republiky. O významu a někdejší početnosti Čechů v Chicagu podává obrázek hlavně místo jejich posledního odpočinku. Na "Česko národním hřbitově" v severní části Chicaga se pohřbívá již 121 let. Od roku 1977 je památkovým chráněným objektem města Chicaga, má několik dominant, k nimž bezesporu patří secesní kremační síně s prostornou kaplí či mauzoleum pojmenované po T.G.Masarykovi. Další památníky připomínají, že Češi byli zároveň Američany - účastnili se občanské války v letech 1861 až 1865 a španělsko- americké války o Filipíny v roce 1898. Na hřbitově má hrobku i proslulý chicagský starosta českého původu Antonín Čermák, jenž podlehl smrtelnému zranění při pokusu o atentát na prezidenta Franklina D.Roosevelta v roce 1933. Pohřben tu je také předmnichovský předseda československé vlády Milan Hodža, který zemřel v americkém exilu v roce 1944.

Budoucí učitelé se na týden přenesli do mladší doby kamenné

O sedm tisíc let nazpět, do mladší doby kamenné, se tento týden přenesli studenti z Vysoké školy pedagogické v Hradci Králové, kteří se letos už po páté sešli v centru experimentální archeologie v Libranticích na Královéhradecku. Budoucí učitelé se letos při svém týdenním pobytu v neolitické osadě, kterou v uplynulých letech vlastními silami postavili, zaměřili zejména na tvorbu keramiky zdobené otiskem mušle."Tuto keramiku povezeme v srpnu s expedicí Monoxylon II na palubě více než devítimetrové kopie neolitického člunu, se kterým poplujeme z Liparských ostrovů u Sicílie podél pobřeží do Portugalska," řekl šéf projektu neolitické vesnice i námořní expedice Radomír Tichý z Vysoké školy pedagogické.

Desetibojař Tomáš Dvořák obsadil na Hrách dobré vůle třetí místo

Český desetibojař Tomáš Dvořák obsadil na Hrách dobré vůle v New Yorku třetí místo. I ve druhém dni bojoval také se zraněným kotníkem, což se projevilo především ve skoku do dálky a do výšky. Svým výkonem 8428 bodů zaostal za svým rekordem z Atén o 409 bodů, ovšem mezi Evropany byl nejlepší.

Vyčerpaná Novotná odmítla hrát Fed Cup

Wimbledonská vítězka Jana Novotná odřekla účast v českém týmu pro utkání o udržení ve Světové skupině KB Fed Cupu proti Italkám koncem týdne na pražské Štvanici. Důvodem odstoupení devětadvacetileté druhé hráčky světa je vyčerpanost z náročných posledních týdnů. V českém týmu Novotnou nahradí Lenka Němečková, 91. hráčka žebříčku WTA. Samotná tenistka v telefonickém rozhovoru z Floridy kapitánovi Františku Pálovi řekla: "Mrzí mě to, ale jsem totálně vyčerpaná. Nečekala jsem, že atmosféra po wimbledonském triumfu a následném vítězství v Praze bude tak vypjatá." Překvapený Pála tuto nepříjemnou situaci přijal smutně. "Jsem zklamaný, ale přesto věřím, že můžeme i vyhrát. Favoritkami jsou ovšem v tuto chvíli jednoznačně Italky," konstatoval kapitán.

Ve složení českého družstva došlo před důležitým zápasem už ke druhé změně. Nejdříve nahradila nemocnou Adrianu Gerši Radka Bobková a nyní za Novotnou povolal Pála z Prostějova Němečkovou. Čtveřici doplňují Květoslava Hrdličkova a Michaela Paštiková.

Padl teplotní rekord

V úterý odpoledne padl teplotní rekord, když v Praze-Libuši rtuť teploměru vystoupila na 35,2 stupně Celsia. A jaké počasí nás čeká. Bude přecházet studená fronta a teploty trochu poklesnou. Budou se pohybovat mezi 26 až 30 stupni. Teplo a dobré počasí by mělo vydržet až do konce tohoto týdne, i když občasná přeháňka nebo bouřka není vyloučena.

Tolik zprávy Radia Praha.