Zprávy středa, 22. září 1999

A nyní zprávy podrobné:

Vláda ČR rozhodla o vyslání okamžité humanitární pomoci zemětřesením postiženému Tchaj-wanu

Česká republika poskytne Tchaj-wanu, který v pondělí zasáhlo ničivé zemětřesení, jako první pomoc milión korun. "Finanční dar bude zaslán okamžitě," řekl v úterý ČTK náměstek ministra zahraničí Pavel Telička s tím, že k urychlenému vyslání je v podstatě připravena i třiadvacetičlenná jednotka vyhledávačů zasypaných obětí. Ministerstvo zahraničí současně sdělilo, nemá informace o tom, že by na Tchaj-wanu zahynul nebo byl zraněn nějaký český občan či byl poškozen majetek českých občanů.

Čeští kynologové odletěli na zemětřesením postižený Tchaj-wan

Pět českých záchranářů se specielně vycvičenými psy, kteří se na Tchaj-wanu zapojí do vyprošťování lidí po pondělním ničivém zemětřesení, v úterý večer odletělo z pražského ruzyňského letiště. Civilní linkou se vydal na asijský ostrov stejný tým, který pod vedením Jaroslava Sedláka před měsícem pomáhal po zemětřesení v Turecku.

Prezident Havel vyjádřil lítost v souvislosti s přírodní katastrofou na Tchaj-wanu

Prezident Václav Havel je zarmoucen ničivým zemětřesením na Tchaj-wanu, optimismem jej však naplňuječ to, že se Čína dokázala při této tragédii povznést nad politické spory a nabídla obětem tchaj-wanského neštěstí pomoc. Čínský prezident a šéf komunistické strany Ťiang Ce-min vyslovil obětem zemětřesení soustrast a prohlásil, že Čína je připravena "poskytnout jakoukoli možnou pomoc, aby ulehčila škody, které zemětřesení na Tchaj-wanu způsobilo".

Autor petice na obranu exministra zahraničí Josefa Zieleniece dal Zemanovi a Kavanovi ultimatum

Ultimativní dopis v úterý zaslal premiérovi Miloši Zemanovi a ministrovi zahraničí Janu Kavanovi autor petice vyzývající oba politiky, aby okamžitě opustili své funkce. Od zveřejnění petice totiž uplynuly dva týdny a přes 1700 signatářů se podle jejího autora středoškolského učitele Davida Hrbka z Unie svobody zatím dočkalo pouze pohrdavých reakcí z úst Zemana. Hrbek v úterý novinářům řekl, že politiky důrazně vyzývá, aby dali důkazy na stůl do poledne 28.září, nebo do téhož termínu podali demisi. Pokud tak neučiní, je Hrbek rozhodnut pokračovat v podpisové akci do 17.listopadu.

Političtí vězni požadují odvolání ředitele ČT Puchalského

Bývalí političtí vězni komunismu žádají obě parlamentní komory, aby okamžitě zasáhly proti dalšímu vysílání normalizačního seriálu Třicet případů majora Zemana, který se ve čtvrtek stal součástí komponovaných večerů na prvním programu České televize. V otevřeném dopise, který zaslali ČTK, požadují rovněž okamžité odvolání generálního ředitele ČT Jakuba Puchalského a producentky Ivy Procházkové z jejich funkcí. "Ve veřejnoprávní televizi země, která se díky bohu zbavila totality komunismu, nemají takoví lidé co dělat," stojí v dopise. Retrospektivní uvedení seriálu v té formě, jak jej ČT uvádí, je podle bývalých politických vězňů skrytou propagací komunistické ideologie a veřejnoprávní televize se tak dopouští trestného činu.

Ekologové ukončili blokádu pralesa Trojmezná

Ekologové v úterý ukončili blokádu šumavského pralesa Trojmezná, v němž od 27.července bránili kácení stromů napadených kůrovcem. Cílem bylo zachovat tuto část první zóny Národního parku Šumava bez jakýchkoli zásahů člověka. Novinářům to řekl mluvčí blokády Mojmír Vlašín.

Autoři literatury faktu z ČR a Slovenska získali cenu E.E.Kische

Cenu Egona Ervína Kische obdrželo v úterý za dosavadní práci na 14.setkání autorů literatury faktu ve Slavkově u Brna sedm publicistů z České republiky a Slovenska. O jejich ocenění rozhodla komise a dvoudenní akce pokračuje ve středu setkáním spisovatelů se studenty, řekl ČTK Karel Vetchý ze slavkovského Centra kulturních služeb. Mezi oceněnými je například Miroslav Ivanov, který při své tvorbě čerpá z období okupace a české literární historie. Odměněn byl také Dušan Uhlíř, který loni publikoval knihu o období bitvy na Bílé hoře a spolu s Ivanovem před lety založil Klub autorů literatury faktu v Praze. Dalšími oceněnými jsou Karel Jiřík a Antonín Benčík z České republiky a Ivan Kamenec, Luba Lesná a Dušan Kováč ze Slovenska.

Novým vlastníkem karlovarského hotelu Thermal je definitivně stát

Vlastníkem Lázeňského sanatoria Thermal, který byl jako největší karlovarský hotel před šesti lety neúspěšně privatizován, se po vleklých soudních sporech stal definitivně stát. Vrchní soud v Praze dnes rozhodl, že právo disponovat s majetkem Thermalu má Fond národního majetku (FNM). ČTK to řekl mluvčí fondu Otakar Veverka. Spory o určení vlastníka vedl FNM se švýcarskou firmou Helvetia House, která Thermal koupila od společnosti Jasmín, jež ho získala ve veřejné soutěži za nejvyšší nabídku 500 miliónů korun. Protože ale Jasmín za hotel nezaplatil, odstoupil FNM od smlouvy.

Češka požaduje na Zemanovi omluvu za to, že ho spojil s vládní protikorupční akcí "čisté ruce"

Bývalý šéf Fondu národního majetku (FNM) Roman Češka požaduje po premiérovi Miloši Zemanovi veřejnou omluvu za to, že ho spojil s vládní protikorupční akcí "čisté ruce". "Budu na panu Zemanovi žádat omluvu za to, že se mým případem chlubil a že mě dával jako příklad člověka, který uvízl v jejich síti na tuneláře a podvodníky se špinavýma rukama," řekl v úterý novinářům Češka, jehož trestní stíhání policejní vyšetřovatel v pondělí zastavil.

Severoatlantickou alianci nepovažují Češi jen za vojenský pakt

Podle šetření Střediska empirických výzkumů (STEM) si 72 procent respondentů myslí, že Severoatlantický pakt (NATO) má zabraňovat hrubému porušování lidských práv, 28 procent lidí se vyjádřilo proti tomuto tvrzení. Za hlavní záruku bezpečnosti současného světa považuje alianci 68 procent dotázaných, 32 procent je opačného mínění. Celkem 1651 dotázaných hodnotilo i přítomnost vojsk NATO v Jihosrbské provincii Kosovo.

Volební preference komunistů rostou

Pokud by se na přelomu srpna a září konaly parlamentní volby, jejich poměrně jasným vítězem by se stala ODS, následovaná KSČM a sociální demokracií. Svůj hlas by ODS nyní odevzdalo 26,9 procenta občanů, její preference dosáhly 21,7 procenta. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnila agentura Sofres-Factum. Výzkum potvrdil stabilní druhé místo Komunistické strany Čech a Moravy, které jí dlouhodobě přisuzují i konkurenční agentury.

Řada lidí volbou KSČM manifestuje svůj nesouhlas se současnou situací. Vyplynulo to z výsledků zářijového šetření Střediska empirických výzkumů (STEM), podle nichž příznivci KSČM zůstávají stále kmenoví "skalní" komunisté a zklamaní voliči vládní ČSSD. Komunisté se dostávají podle agentury do popředí žebříčku popularity a stále svou pozici posilují. Nyní je od vedoucí ODS s 20.9 procenta dělí jen čtyři desetiny procenta.

Růst volebních preferencí KSČM dělá radost premiérovi a předsedovi ČSSD Miloši Zemanovi, neboť prý povede k jejímu zániku. Zeman to v úterý řekl na setkání s předními francouzskými podnikateli v Praze. "Povede to k tomu, že se KSČM zabetonuje v neostalinistickém pojetí, setrvá v tom nadšena a nereformuje se do demokratické strany, byť levicové, což povede k jejímu zániku," uvedl.

Ze sportu:

Vydřený bod přivážejí fotbalisté Sparty z druhého utkání Ligy mistrů na půdě Spartaku Moskva, kde remizovali 1:1. Proti favorizovanému soupeři odehráli těžký zápas, v němž měli přes soupeřovu převahu blíže k výhře, ale domácí nakonec dokázali jejich vedení z prvního poločasu v závěru srovnat. Zápas však Spartak Moskva dohrával po dvou vyloučeních v devíti hráčích a jejich závěrečná snaha už k vítěznému gólu nevedla.

Slovnaft Vsetín prohrál v prvním utkání v Evropské hokejové lize s obhájcem prvenství Metallurgem Magnitogorsk 2:5. Nepodařilo se jim napodobit pražskou Spartu, která ruský tým před rokem na jeho ledě porazila.

V mezinárodním závodě v brokové střelbě v Berlíně zvítězil ve střelbě na skeet český reprezentant Leoš Hlaváček z Dukly Hradec Králové. Do šestičlenného finále se probojovali ještě dva střelci Komety Brno. David Valter skončil čtvrtý a Petr Málek pátý.

Předpověď počasí na středu:

Oblačno až zataženo, místy déšť, teploty kolem 24 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.