Zprávy středa, 23. prosince 1998

Zprávy 23.12.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Prezidentský pár odletěl na dovolenou na Kanárské ostrovy

Letadlo s prezidentem Václavem Havlem a jeho manželkou zamířilo v úterý z ruzyňského letiště v Praze na Kanárské ostrovy, ostrov Lanzarotte, kde se prezidentský pár rozhodl strávit třítýdenní dovolenou. Havlovi opět využili pozvání španělského krále Juana Carlose, na stejném místě trávili svoji dovolenou v tuto dobu i loni. S prezidentem bude po celou dobu pobytu fyzioterapeut Pavel Kolář a ošetřující lékař Ilja Kotík se po určité době vystřídá s jiným prezidentovým lékařem. Na dovolenou s prezidentem odletěla také matka jeho manželky Markéta Veškrnová.

Kavan jednal s velvyslancem USA

Výsledky americko-britského vojenského zásahu proti Iráku byly předmětem úterního pražského setkání velvyslance USA Johna Shattucka s ministrem zahraničí Janem Kavanem. Shattuck ministra informoval nejen o míře úspěšnosti rozsáhlého bombardování, ale i o tom, že podle Washingtonu nebude "v dohledné době" zřejmě možno obnovit kontrolní činnost inspektorů Zvláštní komise OSN pro dohled nad plněním podmínek příměří s Irákem 'UNSCOM). Velvyslanec ocenil i postoj České republiky v době několikadenního protiiráckého zásahu.

Schůzka šéfů generálních štábů Maďarska, ČR a Polska

Severoatlantická aliance je přesvědčena o tom, že Česká republika, Maďarsko a Polsko do data svého přijetí, což bude zřejmě v první polovině příštího roku, nepochybně splní minimální podmínky potřebné ke vstupu. Bylo to konstatováno na schůzce náčelníků generálních štábů české, maďarské a polské armády, která v úterý skončila v Hortobágyi ve východním Maďarsku. Dvoudenní konzultativní schůzky, která byla podle agentury MTI pravděpodobně poslední před očekávaným přijetím těchto středoevropských zemí do NATO, se zúčastnili náčelníci generálních štábů Jiří Šedivý 'ČR), Ferenc Végh 'Maďarsko) a Henryk Szumski 'Polsko).

Datum vstupu ČR do NATO stanoveno nebylo

Přesné datum vstupu České republiky do NATO dosud podle ministerstva zahraničí stanoveno nebylo. Praha byla aliancí zatím pouze ujištěna, že při dosažení minimálních vojenských požadavků se tak stane "jeden až dva měsíce" před washingtonským summitem NATO, který začne 23. dubna. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil. Nepřímo tak reagoval na informaci tisku, že termín přijetí České republiky, Polska a Maďarska byl minulý týden při bruselském jednání ministrů obrany stanoven na 1. března.

Osvětlení postoje české diplomacie

Různorodé zájmy členů NATO, ale i stanoviska ostatních zemí tzv. visegrádské čtyřky, musela brát v úvahu česká diplomacie, když rozhodovala o svém postoji vůči útoku USA a Velké Británie na Irák. Řekl to v úterý náměstek ministra zahraničí Martin Palouš, který členům sněmovního zahraničního výboru přibližoval protichůdné faktory, na jejichž základě utvářela česká diplomacie své stanovisko k protiirácké operaci Pouštní liška. Poukázal mimo jiné na nezbytnost prokázat při rozhodování vnímavost vůči zájmům USA jako zámořské velmoci NATO i vůči názorům Francie a Německa, které útok neschválily. Česká republika musí jak ochránit i zájmy českých diplomatů a vojáků v regionu, tak vyhodnotit hrozbu, kterou režim Saddáma Husajna představuje pro mír na Blízkém Východě, doplnil Palouš.

Předvánoční jednání vlády

Česká vláda má dnes rozhodnout o návrhu komunistických poslanců na zrušení tzv. lustračního zákona a podle soudu ministra bez portfeje Jaroslava Bašty zřejmě kabinet projedná i možnost vystěhování íránské a irácké redakce Rádia Svobodná Evropa a Rádia Svoboda 'RFE/RL) z centra Prahy. Pražské vedení rádia zatím o dalším stěhování redakcí neuvažuje a tvrdí, že české úřady stanici v této věci nekontaktovaly. Kabinet rovněž vyslechne informaci ministra financí Iva Svobody o právní analýze nájemní smlouvy mezi jeho ministerstvem a RFE/RL o pronájmu budovy bývalého Federálního shromáždění.

IBCA snížila rating korunových závazků ČR

Mezinárodní ratingová agentura Fitch IBCA snížila rating dlouhodobých závazků České republiky v místní měně z AA- na A+. Jako důvod tohoto kroku uvedla obavy z výše finančních nákladů na restrukturalizaci bankovního systému. Hodnocení dlouhodobých a krátkodobých devizových závazků České republiky zůstává nezměněno na stupni BBB+ a F2. Vnější zadlužení ČR se již nezvyšuje tak rychle jako v minulosti, uvedla Fitch IBCA. K celkovému vývoji české ekonomiky agentura uvedla, že nynější recese může trvat déle, než se všeobecně očekávalo. Situaci ještě více zhoršuje špatný stav finančního sektoru. Ve střednědobé perspektivě také pravděpodobně vzroste státní dluh, což českým úřadům výrazně omezí prostor pro změny ve fiskální politice, soudí ratingová agentura. Upozorňuje v této souvislosti, že problémy, před nimiž stojí vláda sociálních demokratů, jsou "hrozivé".

Bankovní rada ČNB opět snížila klíčové sazby

Bankovní rada České národní banky na svém úterním zasedání rozhodla s platností od středy 23. prosince o snížení limitní sazby pro dvoutýdenní repooperace banky z 10,5 na 9,5 procenta. Diskontní i lombardní sazbu snížila banka shodně o 2,5 procentního bodu z deseti na 7,5 procenta; respektive z 15 na 12,5 procenta u lombardní sazby. Informoval o tom tiskový mluvčí banky Martin Švehla. "Toto rozhodnutí vychází z potvrzujících se očekávání velmi slabých inflačních tlaků v české ekonomice během roku 1999," uvedl Švehla. Za největší rizika dalšího ekonomického vývoje označila bankovní rada případný nepřiměřený růst mezd a prohlubování deficitu zahraničního obchodu.

Klaus uvítal rozhodnutí Bankovní rady ČNB

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus uvítal rozhodnutí Bankovní rady České národní banky. Současně vyzval vládu, aby i ona přispěla k nastolenému trendu urychlením práce na privatizaci velkých českých bank. Privatizaci bank totiž Klaus považuje za zásadní cestu k ozdravení ekonomiky. "Jako předseda Poslanecké sněmovny i hlavní opoziční strany jsem připraven udělat vše pro udržení stabilního politického prostředí, které je nutnou podmínkou oživení hospodářství," píše Klaus v prohlášení, které ČTK poskytl jeho poradce Ladislav Jakl.

Analytici: Snížení sazeb dobré, jeho dopad nelze přeceňovat

Vánoční dárek centrální banky pro českou ekonomiku v podobě snížení všech tří klíčových sazeb vnímají analytici oslovení ČTK kladně. Oživení ekonomiky však nelze v blízké době čekat, shodují se. "Snížením diskontu a lombardu ČNB zhruba vymezila prostor, jak se může dále snižovat repo sazba v 1. čtvrtletí roku 1999," uvedl Martin Čihák z Komerční banky. Ivo Nejdl z Raiffeissenbank šel v odhadu ještě dále. "Diskont a lombard vytvoří nový rámec pro pohyb sazeb minimálně dalších šest až devět měsíců," řekl s tím, že podle jeho odhadu by se dvoutýdenní repo sazba mohla koncem prosince 1999 pohybovat na úrovni osmi procent.

Tigrid končí jako poradce prezidenta Havla

Pavel Tigrid končí k 31. prosinci ve funkci poradce Kanceláře prezidenta republiky pro česko-německé vztahy. Podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka odchází na vlastní žádost, protože se chce věnovat spolupředsednictví v Koordinační radě Česko-německého fóra. To vzniklo na základě společné deklarace obou států z loňského roku. "Prezident republiky Václav Havel panu Tigridovi během minulého týdne poděkoval za činnost, kterou ve funkci poradce vykonal. Jeho profesionální zkušenosti a mezinárodní renomé napomohly k naplňování konkrétních bodů Česko-německé deklarace a přispěly ke zlepšení česko-německé vztahů," sdělil ČTK Špaček.

Důvěra v politiky

Místopředsedové Poslanecké sněmovny Petra Buzková a Stanislav Gross - oba ze sociální demokracie - stále vedou pořadí politiků, kterým občané nejvíce důvěřují. Z výsledků prosincového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že Buzkové věří 70 procent respondentů a Grossovi o jedno procento dotázaných méně. Na třetím místě se s velkým odstupem umístil prezident Václav Havel s 52 procenty, u něhož průzkum Institutu pro výzkum veřejného mínění zaznamenal pokračující pokles důvěry.

Stanovisko občanů Horního Rakouska k Temelínu

Stanoviska zastupitelství obcí a občanů Horního Rakouska k dostavbě jaderné elektrárny 'JE) Temelín předal v úterý ministerstvu zahraničí pověřenec země Horní Rakousko pro otázky jaderných zařízení Radko Pavlovec. Materiály se mají stát podkladem pro zprávu o politických dopadech případného zprovoznění Temelína, kterou připravují ministr zahraničí Jan Kavan a místopředseda vlády Egon Lánský. Představitelé a občané Horního Rakouska se podle Pavlovce obávají spuštění temelínské elektrárny, která podle nich nedosahuje za současných podmínek bezpečnostní úroveň Evropské unie. "Na jednostranné prosazování projektu JE Temelín s bezpečnostními deficity by občané reagovali tlakem na spojení této otázky se vstupem České republiky do Evropské unie," uvedl Pavlovec pro ČTK.

Do zálohy propuštěno 7500 vojáků základní služby

Propuštění ze základní vojenské služby oslavilo v úterý po celé České republice 7500 vojáků. Asi desetina z nich však bude muset o vánočních svátcích nebo hned po nich nahrazovat zameškanou dobu, kterou nestrávili v kasárnách. Čerstvé civilisty, kteří ověšeni kokardami, trikolórami, krejčovskými metry a vojenskými "suvenýry" ovládli ulice měst, vlaky a nádraží, nahradí nováčci 4. ledna. Do služby by mělo nastoupit 8500 vojáků. Rozdíl je způsoben tím, že od ledna bude znovu sloužit také zhruba 1000 vojáků, kteří během letošního roku odešli z rodinných, sociálních či zdravotních důvodů na náhradní službu.

Češi odmítají preferovat domácí výrobky

S heslem "Domácí výrobky především" souhlasí nejvíce ze všech obyvatel zemí střední a východní Evropy Poláci - 45 procent respondentů, zatímco Češi nejméně - pouhých 15 procent. Vyplývá to z letošního srovnávacího průzkumu, který provedla společnost Fessel-GfK Austria. Průzkumu se zúčastnilo po tisíci respondentech starších 15 let v Bulharsku, ČR, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku. Na výrok "Měly by být dováženy pouze ty výrobky, které se v naší zemi nevyrábějí" měli Češi stejný názor jako Slováci: souhlasilo jich 43 procent.

Kardinál k antikomunistickým pozicím

Usmíření se zlem není možné, uvedl v rozhovoru pro ČTK kardinál Miloslav Vlk na dotaz, zda může katolická církev přes proklamované smíření setrvat například na jednoznačných antikomunistických pozicích. "Usmíření je proces oboustranný, předpokládá přiznání viny a ochotu k nápravě; neoblomně setrvávat na vlastní nevině, neuznat škodlivost ideologií, které způsobily tolik zla, a neopustit cesty, které k němu vedou; to blokuje usmíření a budí nedůvěru," řekl český katolický primas Vlk obecně, ale i na adresu komunistů. Usmíření se zlem podle něj církev nikdy neproklamovala.

Filip "oceňuje" senátora Bendu

Předseda komunistických poslanců Vojtěch Filip oceňuje senátora Václava Bendu 'ODS) za to, že pomáhá plnit volební program jeho strany. Dělá to prý neustálým porušováním zákona o utajovaných skutečnostech, čímž spolu s komunisty "bojuje" proti vstupu ČR do NATO. "Nejraději bych mu udělil diplom za trvalou propagaci komunistických myšlenek," řekl Filip ČTK. Někdejší šéf Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Benda porušuje zákon podle Filipa tím, že zveřejňuje ve sdělovacích prostředcích materiály z tajného spisu, který vedla Státní bezpečnost na bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka. Protože je platnost a dodržování tohoto zákona jednou z podmínek vstupu republiky do NATO, Bendovi se možná jeho neustálým porušováním vstup republiky do aliance podaří nakonec znemožnit, nevylučuje šéf komunistických poslanců.

Laureátka Ceny Olgy Havlové

Francie se od České republiky v péči o zdravotně postižené liší hlavně v tom, že se zde tito lidé díky propracované sociální politice lépe uplatní, ale i v tom, že se zde tito lidé důrazněji berou za svá práva, říká letošní nositelka Ceny Olgy Havlové Martina Langrová, která končí ve Francii stipendijní pobyt zaměřený na francouzský systém péče o postižené. Nabídku na stipendium dostala od francouzského velvyslanectví v ČR při květnovém předávání ceny Olgy Havlové, na kterou jí navrhla Asociace Olgy Havlové ve Francii. Péčí o postižené se zabývala v největší francouzské organizaci Association des paralysés de France 'APF).

Dagmar Havlová plánuje návrat na divadelní jeviště

Manželka prezidenta Dagmar Havlová by se ráda částečně vrátila ke své profesi divadelní herečky. Myšlenku, kterou již delší dobu zvažuje, by ráda uskutečnila příští rok a začala si už hledat vhodnou látku. "Myslím si, že už jsem dospěla k tomu, že bych chtěla v příštím roce nastudovat nějakou roli, pokud mi to čas dovolí," zopakovala svůj úmysl první dáma v pondělním rozhovoru pro Českou televizi. Podle pracovníků prezidentské kanceláře je ale celá věc teprve v začátcích a Havlová ještě ani neví, na prknech jakého divadla by chtěla oslavit svůj divadelní comeback. Při listopadové návštěvě Bruselu na festivalu české kultury Europalia se setkala s dramatikem Benno Barnardem, jehož hry se hojně hrají ve frankofonních zemích, a v jehož jednom komorním dramatu by si ráda zahrála.

Busta Karla Čapka

Busta významného českého prozaika, dramatika, novináře, překladatele a filozofa Karla Čapka byla v úterý odhalena v Pantheonu Národního muzea v Praze. "V roce 60. výročí jeho úmrtí tak muzeum splácí jeden ze svých dloužků," poznamenal při té příležitosti ředitel muzea Milan Stloukal. Poděkoval akademickému sochaři Miroslavu Pangrácovi, který toto dílo do sbírky Národního muzea věnoval. "Čapka i jeho tvorbu mám velice rád," přiznal sochař, z jehož dílny pochází v Pantheonu i busta Karla Havlíčka Borovského, instalovaná sem začátkem 60. let. Čapkovu bustu vytvořil v letech 1988-1989, aniž však mohl tušit, kam až se dostane. "Udělal jsem ji z čirého zájmu a mám dojem, že nedopadla nejhůř," dodal sochař.

Skořápky s rozsvícenými svíčkami

Tradici štědrovečerních zvyků a obyčejů chce dnes upevnit na pražském Staroměstském náměstí happening nazvaný Vánoční světýlka. Nadace Místa v srdci očekává, že jeho návštěvníci přispějí k vytvoření rekordu v počtu svíček plujících po vodě v ořechové skořápce. Pracovníci nadace mají připravenu spoustu bazénků, v nichž se budou skořápky prohánět. Součástí akce bude i soutěž o nejnápaditější náčiní k jejich pohánění.

Fotbalová ocenění

Pavel Nedvěd z římského Lazia se stal nejlepším fotbalistou České republiky pro letošní rok. Na slavnostním večeru v Plzni byly v pondělí oceněny i další osobnosti naší kopané: talentem roku byl vyhlášen plzeňský Tomáš Došek, trenérem roku kouč naší reprezentace Jozef Chovanec a osobností ligy Jaroslav Šilhavý z Viktorie Žižkov.

Na čtyřkolce z Granady do Dakaru

Velkým dobrodružstvím bude nesporně jízda osmatřicetiletého bývalého úspěšného československého motocyklového soutěžního jezdce Josefa Macháčka, který se na čtyřkolovém motocyklu Yamaha vydá 1. ledna z Granady ve Španělsku přes pouště západní Afriky do Dakaru. Pojede zcela sám, bez podpůrného zabezpečení a mechaniků. "Je to výzva, kterou jsem nemohl odmítnout. Před třemi roky jsem se s továrním týmem Tatry zúčastnil přípravy jeho vozů na Rallye Paříž - Dakar v Mexiku, kde jsem čtyřkolky poprvé viděl. Dlouho jsem se nerozhodoval, o rok později jsem se již na účast v této soutěži, jejíž trať měří deset tisíc kilometrů, připravoval," řekl Josef Macháček.

Tenista Korda měl pozitivní dopinkový test

V současnosti nejúspěšnější český tenista a vítěz Australian Open Petr Korda měl pozitivní dopinkovou zkoušku během dalšího letošního grandslamového turnaje ve Wimbledonu. Oznámila to Mezinárodní tenisová federace 'ITF) v úterý pozdě večer v Londýně. Podle zprávy ITF objevila dopinková zkouška v Kordově vzorku, odebraného během červencového Wimbledonu, stopy steroidu nandrolon. Mezinárodní federace ho za to potrestala odebráním 199 bodů i vydělané odměny 94.529 dolarů.

Krátce o dnešním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle slabé sněžení. Teploty minus 2 až plus 2 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.