Zprávy středa, 23. února 2000

Při sledování českého vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Prezidenti Havel a Kwašniewski jednali o přípravách ČR a Polska na vstup do EU

Dvoudenní oficiální návštěvu České republiky zahájil v úterý polský prezident Aleksandr Kwašnievski. S vojenskými poctami ho na Pražském hradě uvítal jeho protějšek Václav Havel. Poté oba prezidenti jednali o přípravách Polska a České republiky na vstup do Evropské unie. Ty by podle nich měly být ukončeny na konci roku 2002. Polský prezident zdůraznil, že ČR a Polsko spolu o členství v EU nesoutěží. "Máme stejné možnosti stát se plnoprávnými členy této organizace ve stejné době a před námi stojí možnost, abychom tento velký historický cíl brzy dosáhli, v roce 2002, 2003," řekl Kwašnievski. Prezidenti zároveň ocenili vzájemné politické a hospodářské vztahy mezi oběma zeměmi. Rezervy našli především v kulturní oblasti. "Jediné prostředí, kde cítíme rezervy a budeme přemýšlet, jak to zlepšit, je oblast styků kulturních, které bývaly paradoxně v minulých desetiletích intenzívnější," řekl Havel.

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus sdílí názor polského prezidenta Alexandra Kwašniewského, že České republice a Polsku se na politické úrovni podařilo nastolit velmi dobré vztahy a že jejich ekonomické vztahy narůstají. "Mezilidské kontakty ale mají co dohánět a považuji to za úkol pro nás pro všechny, abychom v tom něco udělali kupředu," řekl Klaus novinářům po úterní schůzce s polským prezidentem.

První dáma České republiky Dagmar Havlová bude pravděpodobně spolupracovat na humanitárním projektu, který na srpen připravuje manželka polského prezidenta Jolanta Kwašniewská. Možnost spolupráce a charitativní činnost obou žen byly tématem jejich rozhovoru při úterní návštěvě Kwašniewské v sídle Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

Premiér Miloš Zeman se v rámci oficiální návštěvy Paříže sešel se svým protějškem Jospinem a prezidentem Chirakem

Vstup České republiky do Evropské unie v roce 2003 podpořil francouzský prezident Jacques Chirac. Vyplynulo to z vyjádření českého premiéra Miloše Zemana po úterním setkání s prezidentem Chirakem v Paříži. Stejného ujištění se mu dostalo už dříve od premiéra Lionela Jospina. Oba státníci jednali také o evropské spolupráci a o situaci v Rakousku. Zabývali se i ekonomickou spoluprací, jak formou zahraniční obchodní výměny tak zejména formou kapitálových investic.

Dalším námětem schůzky byla bilaterální spolupráce v ekonomice i v oblasti kultury. Premiér Zeman v této souvislosti připomněl, že v roce 2002 bude ve Francii česká kulturní sezóna. Obě strany podle něj také hovořily o situaci v Rakousku po vstupu strany Jörga Haidera do vlády.

Naposledy navštívil český premiér Francii v listopadu 1995, kdy byl v Paříži Václav Klaus. Zemanova vláda dávala od svého nástupu najevo snahu oživit bilaterální vztahy s Francií a při návštěvě Lionela Jospina v Praze v listopadu 1998 požádala o status pozorovatele ve Frankofonii. Jospin se Zemanem se krátce sešli loni na podzim v Paříži při kongresu Socialistické internacionály.

Miloš Zeman také vyzval k větším investicím Francie, zdůraznil privatizaci KB

Na přilákání francouzských investic do České republiky se soustředil při úterním vystoupení ve Francouzské centrále zahraničního obchodu český premiér Miloš Zeman. Ten vyjádřil zklamání nad tím, že se francouzské banky nepodílely na privatizaci bankovního sektoru. ČR se snaží diverzifikovat zahraniční investice a vzhledem k této snaze má francouzský kapitál velkou šanci, prohlásil Zeman. Podle něj mají francouzské banky "poslední šanci" při privatizaci Komerční banky.

Český ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr týž den dopoledne otevřel v Paříži kancelář vládní agentury Czech Trade, která poskytuje informace českým exportérům.

Papandreu-Kavan: Česko-řecké vztahy se kvalitativně utužují

Kvalitativní utužování vztahů mezi Českou republikou a Řeckem zdůraznili na společném jednání v úterý v Aténách ministři zahraničí obou zemí Jan Kavan a Jorgos Papandreu. Vzájemně se ujistili, že oboustranné zájmy jsou podkladem pro rozvíjení všestranné spolupráce. Vyjádřili také znepokojení nad napětím v Kosovu a shodli se na tom, že srbská provincie by měla zůstat vlastí Srbů i Albánců. Jan Kavan uvedl, že česká vláda tlumočila své znepokojení prostřednictvím svého velvyslance v NATO.

Za vloupání do otevřených dveří označil v úterý český ministr zahraničí Jan Kavan cestu předsedy KDU-ČSL Jana Kasala do Rakouska, kde měl od kancléře Wolfganga Schüssela získat ujištění, že vstup ČR do Evropské unie nebude podmiňován zrušením tzv. Benešových dekretů. "Já to vnímám jako cestu vysloveně stranickou," prohlásil v Aténách Kavan. Upozornil, že česká diplomacie již tuto otázku s rakouskou stranou dávno vyřídila a že Vídeň Prahu ujistila, že v tomto směru jí nebudou kladeny žádné překážky.

Ministři zahraničí ČR a Řecka hovořili také o rozšíření EU. Řecký ministr zahraničí Jorgos Papandreu podpořil rok 2003 jako datum vstupu České republiky. Společně s Janem Kavanem se shodli na tom, že tento termín je realistický. Datum rozšíření unie ale podmínili tím, že se unie musí do konce letošního roku shodnout na základních principech institucionálních reforem a jednotlivé členské státy by měly ihned nastartovat ratifikační proces dohody.

Oba ministři mají ve středu v Soluni podepsat memorandum o česko-řecké spolupráci při hospodářské obnově a rozvoji regionů jihovýchodní Evropy. Po diplomatickém sblížení z loňského jara, kdy Atény a Praha projevily iniciativy ve snaze ukončit kosovský konflikt, který postavil proti sobě NATO a Jugoslávii, tak následuje i sbližování ekonomických zájmů.

Podle portugalského ministra Coelha by se mohla Česká republika začlenit do EU v co nejkratší době

"Opravdu nic nestojí v cestě, aby ČR co nejdříve vstoupila do EU," řekl v úterý na briefingu po setkání s ministrem dopravy a spojů Antonínem Peltrámem portugalský ministr veřejných prací Jorge Coelho. Jeho země v první polovině roku předsedá unii. "Problémy, které jsme projednávali na dnešním setkání, jsou problémy většiny zemí EU," uvedl. Unie si je přitom podle něj vědoma, že ČR bude potřebovat určité přechodné období k přizpůsobení se jejím pravidlům.

Z jednání Poslanecké sněmovny

Tiskový zákon schválila v úterý Poslanecká sněmovna. Ta odmítla pozměňovací návrhy Senátu a schválila zákon ve stejném znění jako v prosinci. Pozměňovací návrhy Senátu měly mimo jiné rozšířit počet knihoven, které mají od vydavatelů zdarma dostávat povinný výtisk. Poslanci však chtějí tuto problematiku řešit samostatnou novelou. Původní vládní předloha tiskového zákona vyvolávala obavy z omezení svobody slova, poslanci ji proto radikálně změnili.

Týž den poslanci znovu schválili návrh zákona, podle něhož dostanou čeští občané, kteří bojovali za druhé světové války proti nacismu v československých zahraničních a spojeneckých jednotkách, finanční odměnu od státu. Předlohu musí ještě podepsat prezident Václav Havel.

Sněmovna také znovu podpořila novelu zákona o odpadech, s níž nesouhlasil prezident Václav Havel. Nyní již nic nebrání tomu, aby novela vstoupila v platnost. Občané podle ní budou muset povinně využívat systém sběru, třídění a zneškodňování odpadu, který budou moci obce stanovit vyhláškou.

Radě České televize stále hrozí odvolání. Sněmovna totiž zařadila na program své schůze návrh usnesení, ve kterém Česká televize kvůli radě neplní své veřejnoprávní poslání. Opakované přijetí takového usnesení během šesti měsíců by poslancům umožnilo radu odvolat. Výzvy k odchodu rady zaznívají ze strany poslanců, některých profesních organizací i televizních pracovníků už několik týdnů. Zástupci rady, kterou nedávno opustili tři členové, však tyto výzvy k okamžité rezignaci odmítají.

Poslancům ODS a Unie svobody se nepodařilo prosadit další projednávání jejich návrhu novely zákona o vypořádání majetkových nároků v družstvech. Předloha měla podle poslanců ukončit transformaci zemědělských družstev a završit vypořádání majetkových podílů oprávněných osob.

Premiér Zeman nepřímo ujistil prezidenta, že mu o vládních změnách řekne včas

Premiér Miloš Zeman nepřímo ubezpečil prezidenta Václava Havla, že písemné návrhy k možným změnám ve vládě dostane včas. Prezident to v úterý řekl novinářům v reakci na otázku, zda již Zeman reagoval na dopis jeho kancléře Iva Mathého. Ten minulý týden odeslal na Úřad vlády dopis, ve kterém žádal jeho šéfa Karla Březinu, aby mu v předstihu sdělil jména kandidátů na ministerská křesla. Úřad vlády přes páteční odmítavé prohlášení premiéra Zemana už prezidentovu kancléři odeslal odpověď. Co v ní je, však vedoucí sekretariátu šéfa úřadu vlády Martin Turek odmítl komentovat.

Ministr vnitra informoval prezidenta o ekonomické kriminalitě

Především o ekonomické kriminalitě informoval v úterý prezidenta Václava Havla ministr vnitra Václav Grulich. Konkrétně se jednalo o útoky na Českou národní banku. Prezident vyjádřil výhrady k postupu vyšetřovatelů v kauzách, které se banky týkají. Novinářům to po jednání řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Grulich uvedl, že z přibližně čtrnácti oznámení, které Česká národní banka policii podala v souvislosti s ekonomickou kriminalitou, je nyní ve více než polovině případů podáno trestní oznámení.

Gross nechce říci, zda se již rozhodl stát se ministrem vnitra

Případný vstup šéfa poslanců Sociální demokracie Stanislava Grosse do funkce nového ministra vnitra je stále nejasný. Gross sice minulý týden oficiálně přiznal, že takovou nabídku dostal, avšak v úterý nechtěl uvést, zda ji už přijal. V sobotním vydání deníku Právo dokonce uvedl, že její přijetí podmínil zachováním svého vlivu uvnitř ČSSD.

Odborníci na romskou otázku z RE zavítali do romského centra v Ústí

Prvními anglickým slovíčky se pochlubily děti v romském vzdělávacím centru v ústeckém obvodu Neštěmice odborníkům na romskou problematiku z Rady Evropy Johnu Murrayovi a Robinu Oakleymu. Ti v úterý přijeli na dvoudenní návštěvu Ústí nad Labem, aby zde posoudili vztahy mezi romské komunitou a většinovou populací. Romské vzdělávací centrum vzniklo v budově bývalé mateřské školy v prosinci loňského roku. Skupina expertů RE na romskou otázku zavítala do Ústí nad Labem již v září 1998, kdy se zde jednalo o výstavbě plotu v Matiční ulici.

Václav Hrubý podal stížnost na policii i nové oznámení o útisku

Bývalý ředitel konferenčního centra na zámku Štiřín Václav Hrubý podal stížnost na policii. Její rozhodnutí, že nebyl prostřednictvím bývalého premiérova poradce Jaroslava Novotného vydírán, označil za naprosto skandální. Spolu se stížností podal Václav Hrubý i nový podnět pro prošetření podezření ze spáchání trestného činu útisku. Poradce Novotný mělo v loňském roce řediteli štiřínského zámku mimo jiné doporučovat, aby vládě dodal kompromitující materiály proti exministrovi zahraničí Josefu Zieleniecovi.

Kožený čelí další žalobě kvůli nezdařené investici v Ázerbájdžánu

Podnikatel Viktor Kožený čelí od pátku druhé žalobě kvůli nezdařené investici do kupónové privazitace v Ázerbájdžánu. Jak napsal list The New York Times, žalobu podal v Londýně Leon Cooperman, předseda investičního fondu Omega Advisers. Cítí se ošizen o 126 miliónů dolarů vložených do společného podniku na nákup ázerbájdžánských privatizačních kupónů. První žalobu proti Koženému podala loni společnost Marlwood Commercial a požaduje kompenzaci 15 miliónů dolarů, která investovala rovněž v Ázerbajdžánu.

Krajský obchodní soud v Brně prohlásil konkurs na Královopolskou

Na majetek brněnské akciové společnosti Královopolská prohlásil v úterý Krajský obchodní soud v Brně konkurs. Vyhověl tak soukromému podnikateli Janu Pivcovi s pohledávkou téměř jeden a půl milionu korun a přibližně stejnou částku Královopolská dluží i druhému navrhovateli, společnosti Sušický holding. Správcem konkursní podstaty se usnesením soudu stal brněnský advokát Roman Šnyrch. Generální ředitel Královopolské Milan Rada odmítl celou záležitost komentovat a rozhodnutí označil za naprosto nečekané. Fond národního majetku jako majoritní akcionář firmy zatím podle vyjádření mluvčí Jany Víškové o vzniklé situaci nejedná.

Povinné maturity z matematiky se v ČR zřejmě dělat nebudou

Středoškoláci v České republice se zřejmě nemusejí obávat povinné maturity z matematiky. Novelizovaný návrh modelu nové maturity totiž nabízí možnost zvolit si mezi matematikou nebo občanským a společenskovědním základem. Novinářům to řekl v úterý ministr školství Eduard Zeman. Konečné datum zavedení jednotné externí maturity a její podoba závisí však podle něj na výsledku šestitýdenní veřejné diskuse, která byla v úterý zahájena.

Podle průzkumů STEM vede ODS, ale volby by vyhrála čtyřkoalice

ODS i nadále zůstává nejsilnější českou politickou stranou, ale vítězem případných voleb do Poslanecké sněmovny by se stala čtyřkoalice. Takový je výsledek nejnovějšího šetření Střediska empirických výzkumů. Unie svobody, ODA, DEU a lidovci by dohromady získaly přes 27 procent hlasů. Občanskou demokratickou stranu preferuje 21 a půl procenta dotázaných a komunisty bezmála 18 procent. Vládní sociální demokraty by nyní volilo jen něco málo přes 16 procenta lidí. Zjištění agentury STEM je prakticky stejné jako zveřejněné výsledky průzkumů Institutu pro výzkum veřejného mínění a Sofres-Factum. Podle nich by čtyřkoalice získala zhruba 29 procent hlasů.

ČSÚ: Největší skupinou zaměstnaných v ČR jsou lidé mezi 45 až 49 lety

Věková skupina 45 až 49 let je nejpočetnější věkovou skupinou lidí zaměstnaných v národním hospodářství České republiky. Jak vyplývá z údajů publikovaných Českým statistickým úřadem (ČSÚ), v loňském čtvrtém čtvrtletí ji tvořilo přes 689.100 lidí, což představovalo 14,5 procenta ze všech 4,765 miliónu osob, které jsou klasifikovány jako zaměstnané v národním hospodářství. Druhou nejpočetnější věkovou skupinou byli lidé ve věku 50 až 54 let (13,4 procenta), třetí (13,3 procenta) tvořila generace 40 až 44letých.

Průzkum IVVM: Trestní normy pro mládež by zpřísnilo 63 procent občanů ČR

Více než 60 procent obyvatel České republiky by podpořilo snížení věkové hranice trestní odpovědnosti mládeže do 15-ti let. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění. S tímto názorem nesouhlasí 24 procent dotázaných. Lidí, kteří by věkovou hranici trestní odpovědnosti snížili, je ale oproti loňskému roku o 15 procent méně. Jako hlavní argument zastánci uvádějí rostoucí kriminalitu mladistvích. Odpůrci naopak tvrdí, že si děti ještě dostatečně neuvědomují závažnost svých činů.

Vlčnovjané jsou připraveni vystoupit v Honnoveru s Jízdou králů

Jízdu králů jsou připraveni předvést na Expo 2000 v německém Hannoveru "legrůti" (rekruti) z Vlčnova. Ministerstvu kultury poslali návrh pořadu, v němž by vystoupilo asi deset jezdců s letošním králem, jedenáctiletým Miroslavem Kovářem. V Hannoveru chtějí také uspořádat průvod národních tradic. V něm zahraje cimbálová muzika Vlčnovjan s primášem Josefem Gregůrkem a obyvatelé rázovité slovácké obce přiblíží lidové oblečení.

V Praze bude pravděpodobně znovu vybudován Sudkův ateliér

Na Malé straně v Praze bude zřejmě znovu vybudován domek, ve kterém tvořil svá díla Josef Sudek, jedna z nejvýznamnějších postav světové a české fotografie 20. století. Vybudování kopie Sudkova ateliéru na pražském Újezdě podpořili radní Prahy 1. Domek by měl podle Bürgermeistra připomínat Sudkův život a dílo. Proto by zde měl vzniknout výstavní prostor s exponáty, které by po vzájemné dohodě mohlo zapůjčit Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.

Josef Sudek, který se narodil v roce 1896, měl široký autorský záběr. Od dvacátých let fotografoval nejen krajinu, ale také portréty, aranžovaná zátiší či moderní reklamní fotografii. Jeho dílo je spjato s hlavním městem, o čemž svědčí jeho fotografické knihy Pražský hrad, Praha, Praha panoramatická a Karlův most. Josef Sudek zemřel v roce 1976.

Sport

Hokejová extraliga Českého Telecomu pokračovala kompletním 46. kolem. Havířov prohrál s pražskou Spartou 2:5, Znojmo s Českými Budějovicemi 1:4, Vsetín porazil Litvínov 3:0, Zlín zdolal Slavii Praha 2:0, Kladno zvítězilo nad Třincem 4:2, Karlovy Vary podlehly Pardubicím 3:5 a Plzeň přehrála Vítkovice 4:2.

Tenista Jiří Novák vypadl hned v prvním kole turnaje v Londýně, když Slováku Kučerovi podlehl ve dvou setech 5:7 a 3:6. Do druhého kola postoupil vedle Kučery také čtvrtý nasazený Švéd Enquist, který přehrál ve dvou sadách Rumuna Voineu.

Nad televizními přenosy z květnového hokejového mistrovství světa visí otazník. Dokonce existuje i hrozba, že sportovní fanoušci v České republice letos přijdou zkrátka. Práva na vysílání ze šampionátu drží totiž Česká nezávislá televizní společnost, která dříve zajišťovala chod Novy. Protože sama nyní nevysílá, potřebuje pro poskytnutí přenosů jiné televizi povolení od majitele vysílacích práv skandinávské společnosti MTG. To však zatím nedostala. Zájem o možnost vysílat hokejové mistrovství vyjádřily Česká televize i Nova. Obě média by se ráda dozvěděla rozhodnutí co nejdříve, aby mohla eventuální přenosy úspěšně zajistit.

Čeští stolní tenisté porazili na mistrovství světa v malajském Kuala Lumpuru ve svém čtvrtém utkání v sestavě Bindač, Korbel, Plachý celek Maďarska 3:1 především zásluhou dvou výher Petra Korbela. Ve svém posledním utkání základní skupiny podlehli pak čeští tenisté s Itálií 0:3 na zápasy. Tato prohra je odsunula až na konečné třetí místo ve skupině právě za Italy a Korejce.

A ještě krátce o počasí

Ve středu by mělo být na území České republiky oblačno až zataženo s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Nejvyšší denní teploty -1 až 3, v 1000 metrech na horách kolem -4 stupňů Celsia. Západní vítr 1 až 4 metry za sekundu.

Tolik zprávy Radia Praha.