Zprávy středa, 23. září 1998

Vážení posluchači, u zpráv Radia Praha vás vítá Renata Prátová.

A nyní podrobně:

Vláda rozhodla o rozpočtu na rok 1999 s deficitem 26,8 miliardy

Vláda v úterý schválila definitivní podobu návrhu zákona o státním rozpočtu, který bude mít v roce 1999 schodek 26,8 miliardy korun při příjmech 580,9 miliardy korun. Místopředseda vlády pro hospodářskou politiku Pavel Mertlík na tiskové konferenci řekl, že rozpočet je konstruován jako fiskálně neutrální, což umožňuje centrální bance pokračovat v politice postupného snižování úrokových sazeb. Podle ministra financí Ivo Svobody rozpočet počítá s posílením prostředků na bytovou výstavbu, a to u stavebního spoření na 128 procent letošní částky a u výstavby nájemních bytů na 119 procent. Vyšší výdaje by měly směřovat také do podpory hypotečních úvěrů. Významný bude rovněž nárůst prostředků do dopravní infrastruktury a na podporu exportu, kde se počítá se 120 procenty letošního rozpočtu. Jak dále uvedl Pavel Mertlík, guvernér centrální banky Josef Tošovský, který se jednání také účastnil, označil navržený rozpočet za rozumný a prohlásil, že Česká národní banka může pokračovat v politice postupného snižování úrokových sazeb. Podle tiskového mluvčího Libora Roučka vláda také jednala o spojení návrhu zákona o státním rozpočtu s hlasováním sněmovny o důvěře kabinetu. Tento postup však zamítla.

První části úterního jednání vlády se zúčastnili také vybraní sociálnědemokratičtí poslanci parlamentu, především všichni členové rozpočtového výboru. Jejich šéf Stanislav Gross po schůzce uvedl, že poslanci ČSSD návrh deficitního státního rozpočtu na příští rok podpoří. Schodek rozpočtu je podle něj "minimalistická varianta".

Schodkovou verzi hospodaření se státními financemi nepodpoří Občanská demokratická strana, Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová ani Unie svobody, které mají ve sněmovně většinu 102 hlasů. Místopředseda poslanců ODS Petr Nečas zopakoval, že vládou navržený deficitní rozpočet je pro jeho stranu nepřijatelný, a proto ho v žádném případě nepodpoří. Místopředseda Unie svobody Petr Matějů řekl, že jeho straně vadí zejména to, že vládní předloha počítá se zvýšením spotřební daně a sazby na sociální pojištění. Předseda lidovců Josef Lux už dříve oznámil, že KDU-ČSL bude po vládě požadovat, aby plánovaný schodek změnila "ve směru k vyrovnanému rozpočtu".

Ústřední výbor Komunistické strany Čech a Moravy projedná postup svých poslanců při schvalování návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok v sobotu. V úterý to uvedla tisková mluvčí KSČM Věra Žežulková. Komunisté dali už dříve najevo, že deficitní rozpočet zřejmě podpoří.

Deficit 26,8 miliardy korun je podle analytika Zahradníka mnoho

Analytik společnosti Prague Securities Petr Zahradník je zklamán úterním rozhodnutím vlády, která potvrdila rozpočtový deficit 26,8 miliardy korun. "Je to příliš mnoho, ministři projevili nedostatek citu pro kompromis," dodal. K navýšení výdajů na dopravní infrastrukturu Petr Zahradník uvedl, že z věcného hlediska je pro, ovšem z pohledu ostatních odvětví s tím moc souhlasit nelze. Stejně tak je podle něho prospěšná i podpora exportu.

Zeman: deficit rozpočtu letos 20 miliard korun

V letošním roce deficit státního rozpočtu dosáhne zhruba 20 miliard korun. "Pokud započítáme ztráty některých transformačních institucí, pak tuto částku výrazně přesáhne," řekl v úterý premiér Miloš Zeman na setkání s početnou skupinou domácí podnikatelské špičky v pražském Lichtenštejnském paláci. Připomněl, že loni byl schodek 17 miliard korun, přestože státní rozpočet byl formálně sestaven jako vyrovnaný.

Odbory budou požadovat zvýšení dávek v nezaměstnanosti

Odboráři budou na vládě a parlamentu žádat zvýšení dávek v nezaměstnanosti. Jak zaznělo na úterním sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů, dávky v nezaměstnanosti by měly být ve výši šedesáti procent čisté mzdy v prvních třech měsících a padesáti procent v dalších třech měsících. Odboráři jsou připraveni také prosadit aktivnější politiku zaměstnanosti, včetně tvorby nových pracovních míst, rekvalifikace a zajištění pracovních míst pro zdravotně postižené občany.

Česká armáda by mohla do NATO podle ministra obrany vstoupit dříve

Bývalý ministr obrany Miloslav Výborný (KDU-ČSL) souhlasí s názorem nynějšího šéfa tohoto resortu Vladimíra Vetchého (ČSSD), že česká armáda je připravena vstoupit do Severoatlantické aliance dříve než v dubnu 1999, kdy se rozšíření NATO předpokládá. Ministr Vetchý se na tom v pondělí v Budapešti shodl se svým maďarským a polským protějškem Jánosem Szabó a Januszem Onyszkiewiczem.

Opozice pozitivně hodnotí připravenost ČR ke vstupu do NATO

Představitelé Občanské demokratické strany, Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové a Unie svobody velmi pozitivně hodnotí připravenost České republiky ke vstupu do Severoatlantické aliance, kterou prezentoval ministr obrany Vladimír Vetchý na pondělním budapešťském setkání ministrů obrany České republiky, Polska a Maďarska. Zpochybňují ovšem možnost uspíšit termín vstupu těchto zemí do NATO.

KSČM trvá na referendu o vstupu ČR do NATO

Odmítavé stanovisko Komunistické strany Čech a Moravy ke vstupu České republiky do Severoatlantické aliance zůstává nezměněno. Komunisté trvají na referendu o tomto kroku. ČTK to ve úterý k výročí započetí procesu vstupu naší země do tohoto euroatlantického obranného seskupení řekl místopředseda KSČM Zdeněk Klanica.

Podle představitele hnutí za nezávislost Východního Timoru je prezident Havel nejpravděpodobnějším kandidátem na Nobelovu cenu

Pravděpodobně nejvážnějším kandidátem na letošní Nobelovu cenu za mír je podle José Manuela Ramose Horty prezident Václav Havel. Východotimorský nositel Nobelovy ceny v úterý v rozhovoru pro ČTK řekl, že udělení ceny českému prezidentovi by se rovnalo světovému ocenění vůdce indického národního hnutí Mahátmá Gándhího, který se však Nobelovy ceny nedočkal.

José Manuel Ramos Horta se v úterý setkal s předsedou Senátu Petrem Pithartem. Hovořili o finanční a ekonomické krizi v Asii. Horta jednal také se členy zahraničního výboru a výboru pro obranu a bezpečnost Senátu a Poslanecké sněmovny. Poslanec KSČM Miloslav Ransdorf řekl, že jejich rozhovor směřoval k situaci Východního Timoru, který anektovala Indonésie jako svou 27. kolonii v roce 1975, a k vyhlídkám na autonomii podle představ timorské komunity.

Podle AP Havel potvrzeným kandidátem na mírovou cenu

Podle agentury AP je Havel potvrzeným kandidátem na mírovou cenu a má velkou šanci, že ji získá, a to z jednoho dobrého a jednoho méně dobrého důvodu. Tím prvním je, že udělením letošní ceny tomuto známému bojovníkovi za lidská práva bude připomenuto 50. výročí všeobecné deklarace lidských práv. Tím druhým je, že Havel měl nedávno vážné zdravotní problémy a tato cena se neuděluje posmrtně, napsala AP.

Prezident Havel o možných nástupcích v úřadu

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ČSSD Petra Buzková, předseda Senátu Petr Pithart nebo současná ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová by podle prezidenta Václava Havla mohli být jeho vhodnými nástupci. Havel to v úterý řekl v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál. "Myslím si, že výborným prezidentem by byl například Petr Pithart," řekl Havel. "Myslím, že i Petra Buzková by byla bezvadnou prezidentkou," dodal. Jako třetí možnou nástupkyni označil Marii Korbelovou, což je dívčí jméno nynější šéfky americké diplomacie Madeleine Albrightové.

O možných nástupcích se prezident Havel zmínil již letos v květnu, když vyslovil obavu, že v současné době "prudkého partajničení" se jeho nástupcem může stát buďto člověk, za nímž bude stát hodně silná strana, anebo naopak neškodný vědec bez politické autority. Tehdy mluvil o katolickému knězi Tomáši Halíkovi, že by ho sice rád v budoucnu viděl jako prezidenta, jeho zvolení však v českých politických poměrech označil za nereálné.

Vláda dnes o dostavbě KCP a výročních zasedáních MMF/SB

Dostavbou pražského Kongresového centra (KCP) a stavem příprav zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky (MMF/SB), které se mají v prostorách KCP uskutečnit v roce 2000, se bude dnes zabývat vláda. Členy kabinetu má informovat ministr financí Ivo Svoboda. Jeho ministerstvo je národním koordinátorem výročních zasedání MMF/SB a zřídilo speciální útvar, tzv. Organizační centrum MMF/SB 2000, které spolupracuje se sekretariátem MMF/SB ve Washingtonu. Podle informací ČTK i tisku není vyloučeno, že ministr Svoboda navrhne vládě, aby nedala souhlas pro uskutečnění obou finančních fór v Praze. Šéf státních financí totiž pochybuje o návratnosti dvou miliard korun, potřebných na rekonstrukci KCP. Je také přesvědčen, že prestiž České republiky nepoznamená, pokud se konference MMF a SB v Praze neuskuteční. Souhlas s poskytnutím státní záruky za úvěr na dostavbu a rekonstrukci KCP do výše dvou miliard korun dala v září 1997 vláda Václava Klause.

Rakouský prezident Thomas Klestil bude jednat v Praze

Na jednodenní návštěvu Prahy dnes přijede rakouský prezident Thomas Klestil, který by měl se svým českým protějškem Václavem Havlem, premiérem Milošem Zemanem a předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem hovořit především o rozšiřování Evropské unie. Prezident Rakouska, které nyní předsedá Evropské unii, bude chtít hovořit i o některých palčivých otázkách v česko-rakouských vztazích, mezi něž patří dostavba jaderné elektrárny Temelín.

Odvysílání záznamu výpovědi Billa Clintona české politiky znechutilo

Zveřejnění videozáznamu výpovědi amerického prezidenta Billa Clintona, v níž hovoří o svém intimním vztahu se stážistkou Monikou Lewinskou, české politiky znechutilo a někteří z nich v této souvislosti mluví dokonce o "ostudě Ameriky". V tomto smyslu se v úterý vyjádřil například předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Stanislav Gross. Ještě kritičtěji zhodnotil celou věc místopředseda Občanské demokratické strany Ivan Langer. "Připadá mi to nechutné. Mám pocit, že se Amerika, aniž bych se chtěl vměšovat do jejích vnitřních záležitostí, sama žene do záhuby," prohlásil. Rovněž předseda poslanců Unie svobody Vladimír Mlynář se domnívá, že v případě Clinton-Lewinská už byla překročena rozumná míra. Ani lidovecké poslankyni Michaele Šojdrové se postup, jaký americké orgány zvolily, nezamlouvá. "Je to politické zneužití, které využívá toho, že Clinton byl usvědčen ze lži, když řekl, že s tou stážistkou styk neměl," uvedla. Podle ní ale z celé záležitosti plyne varování, že lež má krátké nohy a nevyplácí se.

Phare poskytne domácímu soukromému sektoru 3,7 miliardy korun

Podpůrný program Evropské unie Phare poskytne soukromému sektoru v České republice v letech 1992 až 1999 celkem zhruba 3,7 miliardy korun (106,7 miliónu ECU). Na Manažérském fóru'98 v Praze to v úterý řekl vedoucí investiční sekce Delegace Evropské unie u nás Stephen Collins. Uvedený obnos je přibližně pětinou celé pomoci Phare pro Českou republiku v uvedeném období, zbytek pohltí státní instituce.

Vojáci a politici si připomněli 60. výročí mobilizace

Vojenští veteráni a současní představitelé české armády a politické scény si v úterý v budově ministerstva obrany připomněli 60. výročí mobilizace Československé armády v září 1938. Předseda Senátu Petr Pithart, předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a náčelník generálního štábu Jiří Šedivý ve svých projevech připomněli především trauma, které dodnes zůstává v českém národě v důsledku mnichovského diktátu. Zdůraznili přitom odhodlání občanů tehdejšího Československa bránit se hitlerovské agresi.

Britský velvyslanec varoval rokycanské Romy před emigrací

Před emigrací do Velké Británie varoval místní Romy při úterní návštěvě Rokycan britský velvyslanec v České republice David Boucher. Dosud podle něho dostali azyl v jeho zemi od začátku loňského léta pouze tři žadatelé z 560 uchazečů. Podle posledních informací okresního úřadu odjely asi čtyři desítky Romů z Rokycan právě do Velké Británie. Velvyslanec Boucher s ředitelem Fondu naděje a porozumění Ondřejem Giňou jednal o rokycanských projektech pro Romy podporovaných jeho zemí. Podle Bouchera je nutné předejít emigraci nalezením řešení romské problematiky. Dodal, že za tímto účelem České republice věnovala Velká Británie v poslední pěti letech přes pět milionů korun.

Na česko-slovenské hranici zadrženo přes 60 uprchlíků

Mimořádně velké nasazení policistů si vyžádala úterní bezpečnostní akce na česko-slovenské hranici v katastru Nedašovy Lhoty na Zlínsku, při níž hlídky zadržely 62 uprchlíků z Kosova, ze Srí Lanky a Číny. Odhalily rovněž jedenatřicetiletého převáděče z Přerovska, který měl běžence dopravit nákladním vozem k česko-německým hranicím. Mezi uprchlíky bylo 26 dětí, přičemž nejmladším kojencům je jeden až pět měsíců. Někteří cizinci za převedení do Německa zaplatili za osobu 3500 německých marek (asi 63.000 korun). Všichni byli po sepsání protokolu vráceni na Slovensko, uvedl mluvčí policie.

ODS představí v sobotu v Luhačovicích svůj volební manifest

Občanská demokratická strana hodlá na sobotním zasedání Výkonné rady ODS v Luhačovicích představit svůj volební manifest. Jde o celostátní volební program ODS pro komunální a senátní volby, který shrnuje základní programová východiska, s nimiž jde strana do voleb. Předseda ODS Václav Klaus na pondělním setkání s Pražany naznačil, že manifest mimo jiné hodnotí současnou politickou situaci a zmiňuje úlohu Senátu i komunální politiky.

V ČR se objevily další nabídky z Nigérie na "lukrativní" obchod

Finanční instituce a právnické osoby dostávají anglicky psané nabídky, které pocházejí obvykle z Nigérie, na údajně velmi lukrativní obchod. Informovalo o tom v úterý ministerstvo financí. "Nabízejí za pomoc a umožnění převodu vysokých částek v cizí měně odměnu ve výši několika procent převáděné částky. Podnikatelé jsou požádáni, aby zaslali kompletní údaje o svém bankovním kontu," uvedl mluvčí ministerstva Daniel Častvaj. Ministerstvo financí varuje, že v těchto případech může jít o porušení zákona. "Podle zatím zjištěných okolností i podle českého právního řádu je zde vysoká pravděpodobnost, že se může jednat o porušení trestního zákona a zejména ustanovení zákona 61/1996 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti," řekl Daniel Častvaj.

Česká republika má opět po řadě měsíců velvyslance v Itálii

Česká republika má od tohoto týdne opět po řadě měsíců velvyslance v Itálii. Na diplomatické křeslo uvolněné po loňském odchodu Martina Stropnického usedla bývalá velvyslankyně v Dánsku Hana Ševčíková. Ta v pondělí předala své pověřovací listiny italskému prezidentovi Oscaru Scalfarovi a tím se oficiálně ujala funkce velvyslankyně. Současný stav česko-italských vztahů je podle vedení české diplomacie na velmi dobré úrovni. Itálie je po sousedním Německu a Rakousku třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem Prahy mezi státy Evropské unie.

Podpora politických stran zůstává podle STEM po volbách stabilní

Volební jádra politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně zůstávají po červnových volbách v podstatě stabilní, veřejnost nyní vyčkává jak se vyvine situace. Vyplývá to z výsledků zářijového šetření Střediska empirických výzkumů (STEM). Výzkum potvrdil, že nejsilnější politickou stranou na české scéně zůstává sociální demokracie. Občanská demokratická strana sice zůstává na druhém místě, uzavření opoziční smlouvy ji však poněkud oslabilo, neboť část jejích voličů přešla k Unii svobody. Ta stále není na politické scéně pevně zakotvena. Stabilní stranou zůstává i Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová. Komunistická strana Čech a Moravy stále charakterizuje skalní voličské jádro, které částečně posílili nespokojenci z řad ČSSD. Velkou ztrátou voličské přízně jsou postiženi republikání a Důchodci za životní jistoty.

Nejpopulárnějším členem vlády je nestraník Otakar Motejl

Nejpopulárnějším členem jinak jednobarevné sociálnědemokratické vlády je jediný nestraník, ministr spravedlnosti Otakar Motejl. Ten v žebříčku popularity politiků sestavovaném Střediskem empirických výzkumů (STEM) skončil třetí hned za dvojicí místopředsedů Poslanecké sněmovny a sociální demokracie Petrou Buzkovou a Stanislavem Grossem.

Podíl lidí, kteří jsou pro vstup do NATO, je stabilně 60 procent

Od jara letošního roku trvale klesá počet rozhodných odpůrců vstupu České republiky do Severoatlantické aliance. Z výzkumu agentury STEM rovněž plyne, že podíl lidí, kteří si ze všech možných řešení bezpečnostní situace naší země vybrali vstup do NATO, se ustálil na šedesáti procentech. K případnému referendu by přišli především ti občané, kteří vstup do NATO podporují.

Celkem 1361 firem vystavuje na For Archu

Celkem 1361 firem vystavuje od úterý do soboty 26. září na devátém ročníku mezinárodního stavebního veletrhu For Arch. Veletrh, který slavnostně zahájil místopředseda vlády Egon Lánský, se koná v prostorách nového provizorního výstaviště v Praze Letňanech.

Zemřel čestný předseda Křesťanského sdružení mladých lidí v ČR

Ve věku 72 let v pondělí ráno v Praze zemřel čestný předseda Křesťanského sdružení mladých lidí v České republice (YMCA) Lubor Drápal. ČTK to v úterý oznámila generální sekretářka YMCA Jana Vohralíková. Lubor Drápal se zasloužil o obnovu činnosti YMCA v Československu po roce 1989 a o založení nových sdružení na Ukrajině. Díky jeho úsilí vznikly podmínky pro působení této mezinárodní organizace ve 22 místních sdruženích YMCA v Čechách a na Moravě a v deseti místech na Ukrajině. Lubor Drápal přispěl k uznání české YMCA na mezinárodním poli, mezi jeho zásluhy v tomto směru patří též návrh na přestěhování sídla Evropské aliance YMCA ze švýcarského St.Gallen do Prahy, což se k letošnímu 1. lednu stalo.

Koncert k 80. výročí vzniku Československa ve Washingtonu

Hudba současných českých skladatelů Petera Grahama, Miloslava Ištvána a Hanuše Bartoně zněla v úterý večer na koncertě uspořádaném na zastupitelském úřadu ČR ve Washingtonu. Trio Cezanne koncertem přispělo k Měsíci ČR ve Washingtonu, jehož smyslem je připomenout 80. výročí vzniku samostatného Československa.

Břeclavský lidový zpěvák Jožka Černý zazpívá krajanům v USA

Populární zpěvák jihomoravských lidových písní Jožka Černý odjede začátkem října na pozvání českých krajanských spolků do Spojených států, kde bude spolu se svou novou kapelou hrát krajanům k 80. výročí založení Československa. Na cestě také představí své nové CD album z cyklu Na pěknú notečku.

A ještě informace o počasí:

Na území České republiky je dnes polojasno až skoro jasno. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.