Zprávy středa, 24. května 2000

Při sledování zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Evelina Himalová. Krátce k některým tématům:

A nyní zprávy podrobněji:

ČR vítá předběžný souhlas EU se vztahy s NATO, doufá v upřesnění

Česká republika vítá, že ministři zahraničí zemí Evropské unie (EU) v pondělí vzali na vědomí přípravné dokumenty o budoucí spolupráci mezi EU a Severoatlantickou aliancí ve vojenské oblasti. Ministr zahraničí Jan Kavan je přesvědčen, že stejný názor vysloví i šéfové diplomacií ostatních zemí NATO, kteří v úterý dopoledne zahájili své zasedání v italské Florencii. Šéf české diplomacie však naznačil, že v dokumentech, které jeho resortní kolegové z EU schválili, není uspokojivě vyřešeno postavení zemí aliance, které nejsou členy EU, mezi něž patří i Česko. "Jejich institucionální zařazení do spolurozhodovacího procesu by mělo být ještě přesněji, jasněji definováno," řekl Kavan na dotaz ČTK. Kromě ČR patří do zmíněné skupiny států ještě Polsko, Maďarsko, Norsko, Island a Turecko.

Premiéři ČR a SR Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda ve společném prohlášení vyzvedli začlenění do EU

Předsedové české a slovenské vlády Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda v úterním společném prohlášení zdůraznili, že za prvořadou ve vztazích obou zemí považují spolupráci při začleňování do Evropské unie. Dzurinda na tiskové konferenci po podpisu dokumentu podtrhl, že česko-slovenská spolupráce se opírá o vzájemné dohody. Dodal, že byly uzavřeny i další čtyři. Zástupci obou stran podepsali mezivládní dohody o vzájemné ochraně utajovaných skutečností a o spolupráci ve školství, kultuře a vědě a dohodu o spolupráci českého ministerstva průmyslu a obchodu a slovenského ministerstva hospodářství. Dalším podepsaným dokumentem byla smlouva o poskytování a úhradě zdravotní péče.

Oba premiéři se rovněž podělili o zkušenosti, které nabyli při vyjednávání o členství v Evropské unii. Česká strana vyjádřila podporu Slovensku při jeho úsilí při vstupu do Severoatlantické aliance (NATO) a do Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).

Benešová v rozhovoru s Dzurindou odmítla názor, podle něhož je romská otázka v mezinárodním kontextu zužována na problém ČR a SR

Co možná nejrychlejší vstup Slovenska do Severoatlantické aliance, který Česká republika velmi podporuje, a řešení romské otázky, jež je aktuální pro obě země bývalé federace, byly obsahem úterního rozhovoru slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy a předsedkyně Senátu Libuše Benešové. Benešová odmítla názor, podle něhož je často romská otázka v mezinárodním kontextu zužována na problém České a Slovenské republiky.

Podle Zemana a Dzurindy by měla Evropa řešit romský problém společně

Předsedové české a slovenské vlády Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda považují romský problém za celoevropský, a Evropa by ho proto měla podle nich řešit společně. Český kabinet připravuje v diskusi s některými zahraničními vládami "technická opatření", řekl v úterý Zeman při setkání s novináři na závěr oficiální dvoudenní návštěvy slovenského premiéra v Praze. Zeman uvedl, že o této věci hovořil s britským velvyslancem v České republice Davidem Broucherem. Ten nedávno jednal s ministrem vnitra Stanislavem Grossem o zavedení britské imigrační kontroly pro cestující do Británie již na pražském ruzyňském letišti.

Od 1.ledna 2001 by čeští občané neměli mít problémy s dostupností zdravotní péče na Slovensku a slovenští občané v Česku

Slovenské lázně pro české občany a české a moravské lázně pro Slováky by měly být od 1.ledna 2001 dostupnější; problémy by občané neměli mít ani s dostupností specializované zdravotní péče. Vyplývá to z česko-slovenské smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče, kterou v úterý v Praze podepsali premiéři obou zemí Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda. ČTK o tom informoval mluvčí mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý.

Poslanci rozhodnou o změně volebního zákona

Poslanci v úterý rozhodnou, zda v příštích volbách budeme volit jiným způsobem než dosud. Sociální demokraté a ODS se na základě opoziční smlouvy snaží prosadit model, který by zvýhodnil velké politické strany a usnadnil tak vytváření většinových vlád. Poslanec ODS Jan Zahradil ale tvrdí, že navrhovaná změna volebního systému bude výhodná hlavně pro voliče. Změna volebního zákona podle představ ODS a ČSSD by měla přinést posílení většinových prvků v poměrném systému. Menší parlamentní strany, které by novelou zákona výrazně ztratily to zásadně odmítají. Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda trvá na tom, že návrh stran opoziční smlouvy je účelovým zásahem do politického systému naší země. Zákonodárci by měli v úterý také rozhodnout o několika změnách záchraného systému v naší zemi. O co jde - to vysvětlí zpravodaj zákonů, Jan Žižka z ČSSD.

Vláda přišla o právo určovat ceny zdravotní péče

Vláda přišla o právo určovat ceny zdravotní péče v případě, že o nich nedohodnou lékaři se zdravotními pojišťovnami. Rozhodl o tom ústavní soud a vyhověl tak stížnosti několika desítek soukromých lékařů. Těm vadilo, že kabinet zasahuje do jejich práva na svobodné podnikání. Předseda Svazu soukromých lékařů a podnikatelů ve zdravotnictví Jaroslav Henzl verdikt soudu přivítal. Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly nebude mít rozhodnutí Ústavního soudu, které vládě od začátku příštího roku odnímá právo stanovovat ceny zdravotní péče, žádný okamžitý dopad na zdravotnictví. To potvrdil ČTK i ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. Z jejich vyjádření však vyplynulo, že kabinet se zřejmě do konce roku pokusí prosadit takovou změnu zákona, která by mu právo rozhodovat za určitých okolností o cenách ponechala.

Ministr spravedlnosti Motejl své rozhodnutí o případné rezignaci oznámí, až to uzná za vhodné

Ministr spravedlnosti Otakar Motejl v úterý zmírnil své nedělní prohlášení, v němž spojil úvahy o své demisi s parlamentním osudem vládních novel obchodního zákoníku a zákonů o výkonu vazby a o probační a mediační službě. Novinářům řekl, že rozhodnutí o své případné rezignaci učiní, až uzná za vhodné.

Mluvčí vlády kritizoval ČT za nedostačující informace o zahraničních aktivitách premiéra Miloše Zemana

Mluvčí vlády Libor Rouček, který kritizoval redakci zpravodajství veřejnoprávní televize za to, že málo informuje o zahraničních aktivitách premiéra Miloše Zemana, dluží podle ODA České televizi i všem občanům omluvu. Novinářům to v úterý řekl místopředseda ODA Michael Žantovský, který Roučkovu stížnost pokládá za "protiústavní pokus mocensky působit na veřejnoprávní sdělovací prostředek, kterému zákon zaručuje nezávislost". Rouček na dotaz ČTK, zda v souladu s touto kritikou bude podnikat nějaké kroky, odmítl vyjádření Michaela Žantovského komentovat.

Ramiro Cibrián vyjádřil zklamání nad tím, že PS zamítla novely sloužící k reformě českého soudnictví Vedoucí Delegace Evropské komise v Praze Ramiro Cibrián je zklamán tím, že Poslanecká sněmovna zamítla vládní návrhy novel sloužících k reformě českého soudnictví. Současně doufá, že parlamentní strany dospějí ke shodě a potřebné zákony co nejdříve přijmou. Reforma justice je podle něj nezbytnou podmínkou členství v Evropské unii. "Stručně řečeno, reforma soudnictví v ČR je stále naprosto neslibná," prohlásil v úterý Cibrián v Senátu na semináři nazvaném Reformy českého soudnictví před vstupem do Evropské unie.

Zahradil možná vysvětlí členům EP postoj ČR k Benešovým dekretům

Předseda společného výboru členů českého Parlamentu a Evropského parlamentu (EP) Jan Zahradil (ODS) možná pošle poslancům EP dopis, ve kterém jim vysvětlí odmítavý postoj českých politiků k sudetoněmeckým snahám spojovat vstup ČR do Evropské unie (EU) se zrušením poválečných dekretů československého prezidenta Edvarda Beneše. O tom, zda a kdy svůj záměr uskuteční, rozhodne další vývoj situace kolem těchto věcí. "Když oslovíme poslance britské, francouzské, holandské, dánské a jiné s jednoznačným vysvětlením toho, jaký je oficiální postoj české strany, mám pocit, že příště, až přijde pan Bernd Posselt s nějakým dalším požadavkem na nějakou další rezoluci, už budou lépe vědět, jak se k tomu postavit," vysvětlil v úterý Zahradil ČTK smysl svého dopisu. Posselt je poslancem EP a šéfem Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), jehož členové a sympatizanti vstup ČR do EU se zrušením Benešových dekretů spojují. SL navíc požaduje odškodnění "sudetoněmeckých obětí českého násilí" v poválečném období. Sudetoněmeckým organizacím na Benešových dekretech vadí, že na jejich základě byli po druhé světové válce Němci odsunuti z Československa. Dekrety v tomto směru reagovaly na předválečný podíl sudetských Němců na rozbití Československa. Zahradil soudí, že řada evropských poslanců není o problému kolem dekretů informovaná.

Neubauer nechápe rozruch kolem požadavku SL na odškodnění

Za nepochopitelný označil v úterý rozruch, který vyvolal požadavek sudetoněmeckého landsmanšaftu (SL) na odškodnění "sudetoněmeckých obětí českého násilí", odstupující mluvčí sudetských Němců Franz Neubauer. V prohlášení zaslaném berlínské odbočce ČTK uvádí, že SL již více než dva roky signalizuje, že podobný požadavek vznese. Také obsah této žádosti je podle Neubauera v základních rysech dávno znám a nemůže představovat žádné překvapení. Zdůrazňuje, že "zůstává tajemstvím ministra zahraničí Joschky Fischera a místopředsedkyně Spolkového sněmu Antje Vollmerové, jak by tento projekt mohl poškodit německé zájmy nebo se dokonce stát výbušninou v česko-německých vztazích". "Bouřlivou reakci je možné vysvětlit jediným způsobem: návrh porušil určité tabu, kterým je skutečnost, že byly a jsou i německé oběti," uvádí Neubauer a dodává: "Již přes 50 let usiluje SL o nápravu bezpráví vyhnání a vyvlastnění tří miliónů lidí a o přiměřené a přijatelné odškodnění za toto bezpráví. Nyní diskutovaný projekt má s tímto hlavním požadavkem SL jen málo společného, protože v tomto případě jde jen o spíše symbolické gesto pro ani ne každého tisícího sudetského Němce."

Český prapor v Bosně navštívil velitel divize Robin Brims

Na pracovní návštěvu 43.mechanizovaného praporu české armády v silách SFOR na území Bosny a Hercegoviny přijel v úterý velitel mnohonárodní divize Jihozápad generálmajor Robin Brims. Na základně v obci Donja Ljubija uskutečnil pracovní poradu s velitelem českého praporu Alešem Opatou, náčelníky skupin a vybranými příslušníky štábu. ČTK o tom informovala tisková mluvčí 43. mechanizovaného praporu Jana Růžičková. Generál Brims seznámil příslušníky praporu s posláním a úkoly mnohonárodní divize Jihozápad, s koncepcemi jejích operací, se změnami v jednotkách SFOR a se situací a stavem plnění úkolů v jednotlivých oblastech na území Bosny a Hercegoviny. Poukázal na tři skupiny bezpečnostních rizik na území této balkánské země. Jsou to ozbrojené síly etnických armád, které jsou schopny mobilizovat a použít své síly do 24 hodin, dále terorismus a kriminalita a civilní nepokoje.

Palouš: ČR zůstane zapojena do pomoci Bosně a Hercegovině

Česká republika se bude s budoucími partnery v Evropské unii v rámci svých možností podílet na aktivitách zaměřených na pomoc Bosně a Hercegovině. Po prvním jednacím dnu konference o plnění civilní části daytonské dohody to v úterý v Bruselu ČTK řekl náměstek českého ministra zahraničí Martin Palouš, který na konferenci zastupuje ČR. "Mezinárodní společenství se v Bosně poučilo z chyb minulosti a je rozhodnuto učinit vše pro to, aby pomoc byla lépe a efektivněji využívána, aby se zabránilo korupčnímu mizení peněz v nenávratnu a aby byl splněn základní cíl - vrátit Bosnu do rodiny demokratických evropských zemí," řekl Palouš. "Chápeme příčiny neúčasti Jugoslávie na konferenci a podporujeme postup organizátorů, ale doufáme, že se v budoucnosti tuto záležitost podaří v regionálním kontextu vyřešit," konstatoval v souvislosti s tím, že JSR, ačkoli je účastník daytonského procesu, nebyla pozvána. Nepřítomnost Ruska, které na protest proti tomu účast odřeklo rovněž, řečníci podle Palouše nijak nekomentovali.

ČR se připojuje k názoru většiny delegací, které se domnívají, že míra prostředků investovaných do Bosny a Hercegoviny byla v minulých létech příliš vysoká a že na této kvantitativní úrovni nelze pokračovat. Nelze ani souhlasit s negativními jevy etnické politiky v Bosně, korupcí a nízkou mírou účinnosti formy mezinárodní pomoci. Přesto podle Palouše konference nevyznívá pesimisticky; jako pozitivní byly všeobecně hodnoceny místní volby v Bosně a pokrok Chorvatska. V rámci mezinárodních mírových sil SFOR působí v Bosně a Hercegovině přes 500 českých vojáků a ČR chce posílit nevojenskou účast v mírových silách.

Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý navštíví Španělsko

Náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý vykoná od středy do pátku oficiální návštěvu Španělska. Během ní se seznámí nejen s jednotkami španělské armády, ale i s tamním obranným průmyslem. ČTK to sdělila tisková služba ministerstva obrany. Šedivý se během třídenní návštěvy setká s náčelníkem štábu obrany Španělského království Santiagem Valderazem Canestrem, prohlédne si leteckou továrnu Construcciones Aeronautics (CASA), navštíví základnu dopravního letectva v Getafe a základnu výsadkové brigády v Alcalá de Henares.

Brit Benjamin Kuras vlastní spis StB na Jana Kavana už od r.1991

Spis, který komunistická Státní bezpečnost (StB) vedla na nynějšího ministra zahraničí Jana Kavana, údajně vlastní britský publicista Benjamin Kuras již od roku 1991. Spis "Kato" mu prý tehdy poskytla televizní společnost Thames TV k překladu do angličtiny. Kuras to dnes písemně sdělil ČTK s tím, že od té doby ho navštívilo asi 100 Čechů a prakticky každý z nich měl možnost si spis přečíst a případně okopírovat. Kuras pochybuje, že by byl jediným vlastníkem spisu a nynější dohady o tom, kdo od koho jej získal, se mu zdají být komické.

Profesionální hasiči se nesmějí politicky angažovat

Profesionální hasiči, kteří jsou v některé z politických stran či plánují politickou kariéru, budou muset stejně jako před časem policisté či vojáci s politikou skončit. Nařizuje jim to novela zákona o požární ochraně, kterou má ve středu schvalovat Poslanecká sněmovna. Zákaz politické činnosti vyvolal mezi hasiči nejednotnou odezvu. "Přes připomínky některých poslanců nakonec budou zaměstnanci sborů vstupovat do služebního poměru, což přináší mimo jiné také zákaz politické angažovanosti i činnosti ve prospěch politických stran a hnutí," řekl v úterý ČTK mluvčí velitelství hasičských sborů Zdeněk Ráž.

Radnice Prahy 1 zakázala demonstrace proti pražskému zasedání MMF a SV ohlášené Sjednocenou frontou

Správní odbor radnice Prahy 1 zakázal sérii demonstrací proti pražskému zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ohlášených Sjednocenou frontou. Demonstrace se měly konat v době zasedání každý den od 23. do 29. září na Staroměstském náměstí, odkud se chtěli účastníci vydat přes Václavské náměstí ke Kongresovému centru. Novinářům to v úterý řekl starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister. Demonstrace odbor v první městské části zakázal kvůli tomu, že na stejném místě mají být jiná shromáždění a že by omezily dopravu a zásobování.

STEM: Žít klidně bez rizik a napětí si přeje 80 procent občanů ČR Život bez rizik a napětí je pro české občany nejdůležitější životní hodnotou. V úterý zveřejněný průzkum Střediska empirických výzkumů (STEM) ukázal, že žít klidně je cílem 80 procent respondentů. Zajímavá a užitečná práce je podstatná pro 71 procent dotázaných, život věnovaný rodině a dětem je životním cílem pro 68 procent lidí. "Poněkud černobíle ideální obrázek českého člověka toužícího především po klidu a rodinném štěstí dokresluje skutečnost, že pro dotázané občany je rovněž velmi důležité mít zajímavou práci a hodně peněz, které umožní dobře si žít," řekla novinářům analytička Jitka Brátková.

Akademie věd ČR udílela ceny

Prestižní Ceny Akademie věd České republiky (AV) převzali v úterý vědci a vědecké kolektivy za vynikající výsledky, kterých dosáhli v oblasti vědy a výzkumu. Na slavnostním setkání v pražské vile Lanna převzali ocenění z rukou předsedy AV Rudolfa Zahradníka také mladí vědečtí pracovníci a popularizátoři vědy. Za vynikající výsledky velkého vědeckého významu převzal cenu spojenou s finanční odměnou autorský kolektiv Astronomického ústavu AV za práci "Orientace Země v období 1899 až 1992" a autorský kolektiv Orientálního ústavu AV za Encyklopedii starověkého Předního východu.

Stoppardovu cenu získal Karel Kosík za Předpotopní úvahy Literární Cenu Toma Stopparda, kterou každoročně uděluje Nadace Charty 77, převzal v úterý v Zrcadlové kapli pražského Klementina filozof Karel Kosík. Porota ocenila jeho knihu Předpotopní úvahy, kterou v roce 1997 vydalo nakladatelství Torst. Nadace Charty 77 udělením ceny oceňuje "vysokou literární hodnotu díla a odvahu, s níž jsou vyslovovány úvahy o kořenech krize současného umění i politiky i společnosti". Cena byla založena na základě finanční dotace, kterou v roce 1983 Nadaci Charty 77 ve Stockholmu poskytl anglický dramatik českého původu Tom Stoppard. Původně byla udělována za díla, která nesměla být publikována za minulého režimu. Jejími nositeli se v té době stali například Eva Kantůrková, Milan Uhde, Ivan Jirous a Milan Jungmann, později Jiří Kratochvil, Jan Lopatka, Jiří Kovtun a Sergej Machonin. Loni cenu získala Jana Červenková za knihu Kurs potápění. Předloňskou laureátkou se stala Jolana Poláková za filozofické dílo Perspektiva naděje.

Stavba muzea pro unikátní sbírku výtvarných děl začala Již příští rok v březnu by mělo být v areálu Sovových mlýnů na Kampě otevřeno muzeum s ojedinělou sbírku děl výtvarných umělců 20. století, jehož stavba byla v úterý položením základního kamene slavnostně zahájena. Majitelkou sbírky je Čechoameričanka, mecenáška umění a kunsthistorička Meda Mládková, která hodlá více 1200 originálů Praze darovat. První část sbírky obsahuje 16 soch Otto Gutfreunda a 225 obrazů a kreseb Františka Kupky. "Mám sbírku, která jde od začátku jeho studií až do konce," řekla Mládková, která Kupku znala z Paříže, kde studovala historii umění. Dodala, že světově proslulá sbírka byla před několika lety oceněna na 13 miliónů dolarů (nyní 520 miliónů korun) a od té doby v ceně ještě stoupla. Kolekce už byla vystavena například ve vídeňském Albertinu, mnichovském Haus der Kunst nebo v Bruselu na Europalii. Druhou část sbírky tvoří objekty českých a slovenských výtvarníků z dob komunismu. Manželé Mládkovi chtěli propagací děl těchto výtvarníků pomoci české kultuře během studené války. Právě kvůli nim chtěla Mládková pro kolekci získat nejprve nějaký klášterní objekt. "Umělci, které chci darovat do Prahy, nic nesměli po tolik let a oni se svým uměním vlastně modlili," odůvodnila svou původní ideu. Sbírka obsahuje na 200 obrazů a soch z Polska, Maďarska, Ruska či bývalé Jugoslávie i na 50 olejů současných amerických, belgických a francouzských malířů. Rekonstrukci Sovových mlýnů financuje Nadace Jana a Medy Mládkových a bude stát 100 miliónů korun. Primátor Jan Kasl v úterý řekl, že město Praha dalo na rekonstrukci 40 miliónů korun a od středy hodlá na svých webových stránkách zveřejnit číslo účtu, kam lze posílat příspěvky na stavbu muzea.

Opravy Švandova divadla budou pokračovat

Pražští radní v úterý rozhodli, že opravy Švandova divadla v Praze 5 budou pokračovat. Novinářům to řekl radní Igor Němec (ODS). S konečnou platností tak vedení města vybralo jednu ze dvou variant, z nichž druhá předpokládala vznik kulturního a společenského centra. Částka na rekonstrukci nepřekročí 180,6 miliónu korun, dodal. Radní pozastavili opravy divadla koncem března kvůli vysokým nákladům. Předpokládaná cena se totiž vyšplhala z původních 80 miliónů na 312 miliónů korun. Proti přerušení rekonstrukce a hrozbě, že by město mohlo o scénu přijít, protestovali divadelníci i opoziční zastupitelé. "Ukončila se jistá kapitola v dějinách Švandova divadla," podotkl Němec. Práce by podle něj měly začít v červnu příštího roku, divadlo by mělo být otevřeno v polovině roku 2002.

Müllerova vila bude po rekonstrukci zpřístupněna veřejnosti

Světově proslulá Müllerova vila v pražských Střešovicích, postavená v letech 1928 až 1930 podle návrhů architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty, bude po více než dvouleté rekonstrukci od čtvrtka přístupná veřejnosti. Funkcionalistická vila s expozicí založenou na vybavení originálním historickým nábytkem a uměleckými díly bude sloužit jako muzeum Loosova díla s dokumentačním a studijním centrem.

V paláci Kinských bylo otevřeno nové loutkové divadlo

Nové loutkové divadlo bylo v úterý slavnostně otevřeno v paláci Kinských na pražském Staroměstském náměstí. Mezinárodní institut loutkářských umění, který si prostory pronajal na pět let od Národní galerie (NG), zahájil činnost této scény obnovenou premiérou představení Don Quijote od Miguela de Cervantese. Nové prostory nabídl loutkářům generální ředitel NG Milan Knížák, milovník a sběratel loutek. Náklady na rekonstrukci bývalé konírny nepřesáhly podle ředitele institutu Todora Rističe 420.000 korun. Návštěvníci divadla, kterých se do hlediště vejde osm desítek, se mohou v brzké době těšit na premiéry Figarovy svatby a Golema, děti uvítají představení o Zlatovlásce či Pinokiovi. První zatěžkávací zkouškou projde nové divadlo v červnu, kdy se v něm představí účastníci Světového festivalu loutkářského umění. Nebudou mezi nimi chybět umělci z Řecka, Německa a Spojených států.

K čarodějnickým procesům na Šumpersku se ve své nové knize vrací historik František Spurný

Historik František Spurný, který se podílel na přípravě knihy Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice i na scénáři stejnojmenného filmu Otakara Vávry, se po letech znovu vrací k čarodějnickým procesům na Šumpersku. Při nich v 17.století zahynula více než stovka lidí. Příští měsíc se objeví na pultech jeho kniha Šumperský farář a děkan Kryštof Alois Lautner, oběť čarodějnických inkvizičních procesů. Základní rozdíl mezi Kaplického románem a publikací Spurného je podle autora hlavně ve formě zpracování archivních dokumentů.

Zemřel předseda prezídia a správní rady nadace Nadašní fond Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových

Ve věku nedožitých 67 let zemřel v pondělí 22. května předseda prezídia a správní rady nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových Jaroslav Nedvěd. Jako kvestor Českého vysokého učení technického zachránil v roce 1987 nejstarší českou nadaci podporující nadějné vysokoškolské studenty a mladé vědce před likvidací, informovala dnes ČTK tajemnice nadace Dagmar Rýdlová. Veřejnost se s ním rozloučí v pátek 26. května před polednem ve velké síni strašnického krematoria. Nedvěd prokázal podle Rýdlové při správě majetku nadace vynikající řídící schopnosti.

Ze sportu:

Další dva slovenské hokejisty získal do svých řad český extraligový tým z Třince. Ambiciózní klub, jenž v letošní sezóně vypadl ve čtvrtfinále, posílí dvojice ze Slovanu Bratislava, obránce Ĺubomír Višňovský a útočník Richard Kapuš. Stříbrní slovenští reprezentanti z mistrovství světa v Petrohradu tak rozšíří kolonu Slováků v Třinci na šest hráčů. V uplynulé sezóně zde totiž působili Branislav Jánoš, Jozef Daňo, Ĺubomír Sekeráš a Vladimír Vlk.

Úspěšně vstoupil český tenista Bohdan Ulihrach do kvalifikace French Open, druhého grandslamového turnaje letošní sezóny. Pětadvacetiletý Ulihrach, nejvýše nasazený hráč kvalifikace, v úterý v Paříži porazil Ramona Delgada z Paraguaye hladce 6:2, 6:0 a v dalším kole se utká s Němcem Andym Fahlkem.

Český hokejista Petr Tenkrát podepsal dvouletou smlouvu s týmem zámořské NHL Anaheim Mighty Ducks. Dvaadvacetiletý útočník si v případě, že obě sezóny odehraje za hlavní tým v NHL, vydělá celkem 800.000 dolarů plus čtvrtinový podpisový bonus.

Obě české basketbalistky Romana Hamzová a Kamila Vodičková z Gambrinusu Brno, které uspěly v letošním draftu ženské ligy WNBA, už odehrály v zámořských klubech první přípravné zápasy. Seattle, jehož barvy bude hájit pivotka Vodičková, si však zatím připsal na konto tři porážky. Naopak Orlando, v němž je Hamzová jedinou hráčkou bílé pleti, zvítězilo o víkendu v Indianě.

Předpověď počasí na středu pro Českou republiku:

Oblačno, ojediněle déšť, teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.