Zprávy středa, 27. ledna 1999

A nyní podrobněji:

ČR nemá jinou možnost než vstoupit do struktur EU

Česká republika nemá jinou možnost než se účastnit integračního procesu a vstoupit do struktur Evropské unie. Prohlásil to na úterní konferenci "Česká ekonomika a evropská měnová unie" v Brně předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus. Vyjádřil však svůj příslovečný skepticismus nad tím, zdali budeme schopni účastnit se tohoto procesu aktivně a co bude přínosem. "Jsme příliš slabí, abychom mohli něco v Evropě ovlivnit, a to je dáno naší nejednotností a vnitřními rozbroji." Vždy však tomu tak nebývalo a ještě na počátku 90. let jsme měli šanci, dodal Václav Klaus. Nyní však nevidí velkou naději, že by ČR získala zpět své ztracené pozice. "Je proto třeba udržet vlastní Já, abychom se nerozpustili jako kostka cukru v kávě," podotkl.

Naproti tomu exministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý na konferenci prohlásil, že Česká republika má historické kořeny k tomu, aby se stala členem Evropské unie. Vedle strategického a kulturně-sociálního významu bude mít integrace rovněž pozitivní ekonomický dopad. "Pokud by se mělo diskutovat, jestli vstoupit do Unie, tak to vůbec nedělejme," řekl Dlouhý. Nynější hospodářskou situaci nepovažuje za kritickou. Všechny "čekatelské" země podle něj projdou její obdobou do roku 2005. Samotný vstup republiky do EU pak označil za dokončení procesu přeměny k fungující tržní ekonomice.

Bezpečnostní rada státu schválila bezpečnostní strategii

Bezpečnostní rada státu po druhém přepracování přijala v úterý bezpečnostní strategii země, kterou zřejmě za 14 dní předloží vládě. Po jejím souhlasu bude tento zásadní dokument předložen oběma komorám parlamentu a bude zveřejněn. Po zasedání rady to oznámil její člen a místopředseda vlády Egon Lánský. Zatím se však omezil jen na stručnou charakteristiku dokumentu, jehož tři stati popisují bezpečnostní prostředí republiky, bezpečnostní politiku státu a zajištění bezpečnosti země. Na bezpečnostní strategii budou navazovat další dokumenty. Ministr obrany Vladimír Vetchý po zasedání rady slíbil, že do měsíce bude vypracována vojenská strategie. Na ni naváže slibovaná koncepce armády, v níž se bude již hovořit o počtech a struktuře armády. Vetchý vyloučil, že by se měly rušit některé složky armády, například letectvo.

Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas 'ODS) je velmi znepokojen postupem sociálnědemokratické vlády při projednávání národní bezpečnostní strategie. Soudí, že bezpečnostní strategie země vyžaduje dlouhodobý konsensus všech demokratických sil, samozřejmě i opozičních.

HDP letos klesne o 0,2 procenta, inflace bude 5,1 procenta

České ministerstvo financí mění předpověď růstu hrubého domácího produktu 'HDP) v roce 1999 z původních 1,8 procenta na pokles o 0,2 procenta. Letos očekává míru inflace na úrovni 5,1 procenta proti původně odhadovaným 7,8 procenta. Prognózu míry nezaměstnanosti ke konci roku 1999 ministerstvi mění na 9,5 procenta proti původně odhadovaným 8,7 procenta. Uvádí se to ve zprávě ministerstva zveřejněné na Internetu.

Daňové nedoplatky v ČR

Celková výše daňových nedoplatků v České republice k 31. prosinci minulého roku činí 81,9 miliardy korun. Oproti roku 1997 jsou celkové loňské daňové nedoplatky o 16,4 miliardy vyšší. ČTK o tom informovala tisková mluvčí ministerstva financí Jana Vargová. Důvodem loňského nárůstu daňových nedoplatků je podle ní nejen zvyšující se počet dlužníků s vysokými částkami, ale také doměřování daní za předchozí léta a zkvalitnění práce finančních úřadů, které odhalují stále více dlužníků. Ministerstvo financí hledá vhodné cesty, jak daňové nedoplatky snížit.

Účast u kulatého stolu Havlovi slíbil jako třetí Kasal

Na návrh sezvat ke kulatému stolu předsedy parlamentních stran prezidentovi Václavu Havlovi kývl v úterý jako třetí v pořadí úřadující předseda lidovců Jan Kasal. Minulý týden prezidentovu myšlenku schválili předsedové ČSSD a ODS, a ve středu se očekává vstřícná reakce i od předsedů Unie svobody a Občanské demokratické aliance. Zástupce KSČM Havel nehodlá ke společnému jednání pozvat. "Rád jsem vyslechl od pana prezidenta informaci, že hodlá vyzvat předsedy parlamentních stran ke společnému jednání, kde bychom společně hledali cesty, jak v naší republice pokračovat tak, aby jí cesta do Evropy byla otevřená," uvedl Kasal po schůzce.

Prezident slíbil podporu aktivitám v oblasti životního prostředí

Prezident Václav Havel přislíbil podporu aktivitám v oblasti životního prostředí a šetrného nakládání s přírodními zdroji. Po úterní schůzce s prezidentem ministr životního prostředí Miloš Kužvart řekl, že slib je podle něho výrazem váhy, kterou Václav Havel dává ochraně životního prostředí a roli občanské společnosti v této oblasti. Omezené prezidentovy pravomoci nabízejí v tomto směru podle Havlova mluvčího Ladislava Špačka například možnost návštěvy hlavy státu na jednání vlády k významnému námětu. "Prezident navštěvuje vládu, pokud jde o téma branně-bezpečnostní, jakožto vrchní velitel ozbrojených sil, nicméně i témata životního prostředí budou patřit mezi ta, která bude pečlivě hlídat a ochotně podpoří," uvedl Špaček.

Důvěra v prezidenta povážlivě klesá

Poprvé v historii České republiky klesla důvěra občanů v prezidenta pod 50 procent. Podle lednového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění důvěřuje Václavu Havlovi 46 procent občanů, tedy o osm procent méně než v prosinci. Důvěra v ostatní instituce se výrazně nezměnila. Vládě věří 37 procent, Poslanecké sněmovně 27 a Senátu pouze 11 procent dotázaných.

Zatímco na prosincový negativně vyznívající průzkum veřejného mínění reagoval prezident Václav Havel slovy, že nebude v úřadu proti vůli národa, k lednovému průzkumu se veřejně nevyjádřil. Jeho spolupracovníci však trvají na tom, že výsledky průzkumu rozhodně nejsou důvodem k Havlově abdikaci. "Prezident nedělá svoji politiku kvůli výzkumům veřejného mínění," řekl Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Spokojenost s politickou situací stále klesá

Spokojenost občanů s politickou situací v České republice od loňského září vytrvale klesá. Podle výsledků lednového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění je nyní s politickou situací spokojeno 21 procent občanů starších 15 let. Z toho pouhé jedno procento je spokojeno velmi. Počet spokojených lidí od minulého prosincového průzkumu klesl o dvě procenta. Naopak téměř tři čtvrtiny respondentů '74 procent) vyjádřily na počátku ledna s politickou situací nespokojenost a velmi nespokojeno je 21 procent lidí.

Komunální volby v Praze-Dubči se budou opakovat

Komunální volby v Praze-Dubči byly skutečně zmanipulované. Definitivně to v úterý potvrdil Ústavní soud. Zamítl totiž stížnost jedenácti místních zastupitelů proti rozhodnutí pražského městského soudu, který volební výsledky zrušil. Volby v Praze Dubči se budou opakovat už tuto sobotu.

ČR nikdy neustoupí od dluhu SR

Česká republika neustoupí od dluhu ve výši 24,7 miliardy korun, který Slovensko dosud neuznává. Jak připomněl v rozhovoru pro list Slovenská republika místopředseda české vlády Pavel Mertlík, dluh vznikl z dělení aktiv a pasiv Státní banky Československé. Odmítl tvrzení, že by podíl slovenského zlata uložený v české bance byl "rukojmím" váznoucích jednání. Netroufl si odhadnout, kdy se na Slovensko vrátí, poznamenal však, že česká strana nikdy právní nárok Slovenska na vlastnictví zlata nezpochybňovala.

Ministr Císař a britský velvyslanec o Regionálním rozvojovém plánu ČR

Spolupráce mezi Velkou Británií a Českou republikou v rámci přípravy k jejímu začlenění do Evropské unie byla hlavním tématem úterního jednání ministra pro místní rozvoj Jaromíra Císaře s britským velvyslancem v ČR Davidem Broucherem. "Hovořili o přímé spolupráci zejména v oblasti zpracování Regionálního 'národního) rozvojového plánu ČR," informovala ČTK tisková mluvčí ministerstva Jarmila Lehnerová. Zpracování uvedeného dokumentu se podle jejích slov bezprostředně váže na poskytnutí finančních prostředků z programů Strukturálních fondů. Ministr Císař uvedl, že v rámci předvstupní pomoci kandidátským zemím umožňuje EU prostřednictvím Speciálního přípravného programu Phare těmto zemím připravit se na využití Strukturálních fondů EU.

Bašta si hraje na vyšetřovatele, soudce a žalobce zároveň

Předseda Unie svobody a exministr vnitra Jan Ruml je krajně znepokojen utajováním členů koordinační a analytické skupiny ministra Jaroslava Bašty. Ten si podle Rumla "hraje na vyšetřovatele, soudce a žalobce zároveň", což prý připomíná praktiky známé z komunistických režimů. Proto budou poslanci Unie svobody v této věci Baštu interpelovat v Poslanecké sněmovně. Je naprosto nepřijatelné, aby odpovědní představitelé státních institucí pracovali v koordinační skupině anonymně, protože musejí být pod veřejnou kontrolou, praví se v úterním Rumlově stanovisku pro ČTK.

České motory z LOM pronikly do amerických Cessen

České letecké motory tradiční značky Walter uspěly ve snaze proniknout na severoamerický trh a zájem o ně projevují zejména majitelé malých letounů Cessna, jejichž původní motory dosluhují. První americká Cesna 172 "Skyhawk" s motorem M332B z Leteckých opraven Malešice Praha 'LOM) vzlétla 27. prosince v Daytonu ve státě Ohio, sdělila pro ČTK kanadská firma Moravia Inc., která je severoamerickým distribučním a marketingovým partnerem LOM.

Němečtí celníci nedovolili Romům vycestovat z České republiky

Skupinky tří desítek českých a slovenských Romů neodbavila v pondělí německá policie na hraničním přechodu v Rozvadově na Tachovsku poté, co se rodiny bez peněz potřebných k pobytu v cizině pokusily vycestovat linkovými autobusy do Německa a Belgie. Mluvčí západočeské policie Jiří Soukup ČTK řekl, že čtyři dospělí Romové a jejich deset dětí české národnosti opustili ihned prostory celnice a odcestovali zřejmě domů.

Mackerrasova nahrávka Supraphonu Káti Kabanové oceněna v Cannes

Mackerrasova nahrávka Janáčkovy opery Káťa Kabanová se sólisty Gabrielou Beňačkovou, Evou Randovou, Dagmar Peckovou, Jozefem Kundlákem a švýcarským tenoristou českého původu Peterem Strakou zazářila v Cannes, když byla oceněna na festivalu MIDEM'99. Podle Vladana Drvoty ze Supraphonu tam získala cenu v kategorii Opera 19. - 20. století a stala se rovněž nejlepší operní nahrávkou. Kompletní snímek byl rovněž loni v lednu odměněn prestižní cenou kritiky v Německu. Britský dirigent tuto operu provedl v roce 1997 na večeru v pražském Rudolfinu jako výsledek týdenní práce z natáčení díla na kompaktní desky. S Českou filharmonií a hvězdným pěveckým obsazením ji připravil v poloscénické dramatické podobě a u publika s účinkujícími sklidil čtvrthodinové nekončící ovace.

Lubomír Dorůžka převzal Cenu F. X. Šaldy za celoživotní dílo

Nadace Společnosti F. X. Šaldy ocenila celoživotní dílo známého hudebního publicisty Lubomíra Dorůžky. V pražské Viole mu v úterý slavnostně předala Cenu F. X. Šaldy za rok 1998. Ta se již počtvrté uděluje na základě rozhodnutí odborné poroty s ohledem na návrhy veřejnosti za vynikající výsledky v oblasti umělecké kritiky a kritické publicistiky. Porota své rozhodnutí odůvodnila slovy, že tak chce ocenit jeho celoživotní snahu o otevírání střední Evropy jazzovému světu.

Soutěž Radia Praha a Goethova institutu pro středoškoláky

Radio Praha - Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí a Goethův institut v Praze vyhlásily literární soutěž pro studenty středních škol v České republice. ČTK to oznámil ředitel Radia Praha Miroslav Krupička. Úkolem soutěžících je podle něj napsat esej v německém jazyce na témata: "Češi a Němci - sousedé v nové Evropě. Moje zkušenosti a přání" nebo "250 let mlád: Kdyby dnes ještě žil Johann Wolfgang Goethe...". Uzávěrka soutěže je 19. února. Porotou vybraní tři nejúspěšnější autoři budou pozváni do Radia Praha k rozhovoru a přečtení svých prací. Jejich eseje budou odvysílány, zveřejněny na Internetu a otištěny v Lidových novinách a v listu Prager Zeitung. Pro absolutního vítěze připravil Goethův institut třítýdenní pobyt v Berlíně. Druhou cenou je víkendový výlet do Berlína financovaný Německou centrálou pro cestovní ruch. Ostatní úspěšní autoři převezmou drobnější ceny.

Třebechovický betlém se podrobuje pravidelné údržbě

Již po 23 let opravuje a dvakrát ročně čistí opravuje světoznámý Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem Zdeněk Borovský z Dobrušky. "Každé čištění, při kterém musím oprášit a vyčistit každou figurku, soukolí a mechanismy, trvá na 80 hodin," řekl ČTK čtyřiasedmdesátiletý bývalý truhlář. Kromě pravidelné generální údržby na podzim a po Vánocích musí Borovský občas také přijet a najít případnou závadu na betlému, který je sedm metrů dlouhý, tři metry hluboký a téměř dva metry vysoký. V betlému z lipového dřeva je 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek.

Ze sportu:

V dohrávaném utkání 35. kola hokejové extraligy prohrála v úterý Opava na svém ledě s vedoucím Vsetínem 2:4.

Česká lyžařská štafeta ve složení Martina Štursová, Jolana Rázlová a Zuzana Kocumová získala na 19. světové zimní univerziádě na Slovensku stříbrnou medaili v běhu na třikrát pět kilometrů.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky nebo sněžení. Teploty nula až plus 4 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.