Zprávy středa, 27. října 1999

A nyní podrobněji:

Senátorka Moserová v čele Generální konference UNESCO

Delegáti Generální konference Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) v úterý zvolili českou senátorku Jaroslavu Moserovou předsedkyní konference. Na tuto funkci ji doporučila minulý týden Výkonná rada UNESCO. Je to ohromná věc pro Českou republiku, protože je to poprvé, co jsme v takovéto funkci ve světové organizaci, řekla Moserová před volbou ČTK. Ve svém úvodním projevu po zvolení připustila, že UNESCO přitahuje řadu kritik, z nichž některé jsou oprávněné, ale velká část je "nepřesná, přehnaná nebo chybná". Žádná tato kritika se nezaměřovala na členské státy nebo národní komise pro UNESCO a přitom "by mělo být na nás, čím tato organizace bude a čeho dosáhne", řekla Moserová.

Prezident Havel předá vyznamenání sedmi světovým státníkům

Za mimořádné zásluhy o zhroucení komunismu ve střední a východní Evropě před deseti lety předá prezident Václav Havel 17. listopadu nejvyšší státní vyznamenání sedmi světovým státníkům. K desátému výročí boje československých studentů za svobodu a demokracii si pro Řád bílého lva do Prahy přijedou bývalí prezidenti Spojených států, někdejšího Sovětského svazu a Polska George Bush, Michail Gorbačov a Lech Walesa, řekl ČTK Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Na slavnostním shromáždění na Pražském hradě převezme osobně státní vyznamenání bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová a bývalý německý kancléř Helmut Kohl. In memoriam bude Řád bílého lva udělen bývalému francouzskému prezidentovi Francoisi Mitterrandovi. Státní vyznamenání udělí Václav Havel také bývalému americkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi.

Poslankyně Machatá vystoupila z Unie svobody i jejího klubu

Poslankyně Marie Machatá vystoupila v úterý z Unie svobody i z jejího poslaneckého klubu. Jako hlavní důvod tohoto kroku uvedla především neschopnost této strany vést důsledně pravicovou opoziční politiku. Jejím odchodem zaznamenala Poslanecká sněmovna poprvé od voleb loni v červnu změnu v rozložení politických sil. "Jsem zklamána neschopností Unie svobody vést důsledně opoziční politiku a hlavně přicházet se skutečně věcnými tématy," řekla ČTK poslankyně Machatá. Dodala, že současný stav politické scény je alarmující. V písemném prohlášení, které má ČTK k dispozici, proto vyzvala politiky se stejným názorem na politickou scénu, aby se pokusili o změnu uvnitř svých politických stran nebo se k ní přidali.

Odchod poslankyně Marie Machaté z Unie svobody vedení této strany zaskočil. Machatá totiž prý nikomu nenaznačila, k čemu se chystá, a ještě v sobotu se zúčastnila jednání republikového výboru unie v Chomutově. Podle předsedy unie Jana Rumla nedala Machatá svůj úmysl do poslední chvíle najevo.

Rozhodnutí Marie Machaté podle poslance Občanské demokratické strany Jana Vidíma výrazně oslabil teoretickou koalici ODS, KDU-ČSL a Unie svobody. Po jejím rozhodnutí čítá jen 101 hlasů, přičemž bývalý předseda lidovců Josef Lux se navíc dlouhodobě léčí v USA.

Premiér Zeman na severní Moravě

Pokud Občanská demokratická strana vypoví opoziční smlouvu s ČSSD, bude to podle předsedy vlády a ČSSD Miloše Zemana další důkaz toho, že tato pravicová strana není důvěryhodná. Zeman během úterní návštěvy severní Moravy prohlásil, že sociální demokraté od opoziční smlouvy sami neodstoupí, neboť podepsanou smlouvu prý vypovídají jen podvodníci.

Stát má podle premiéra Zemana dostatek peněz na podporu rozvojových projektů v regionech potýkajících se s vysokou nezaměstnaností a poklesem průmyslové výroby. "Vláda bude v regionech pomáhat, ale bude vyžadovat solidní projekty od regionálních představitelů či podniků. V řadě případů jsou totiž peníze buď nevyčerpány, nebo přesouvány do pozdějších období jenom proto, že nejsou kvalitní projekty," řekl Zeman, který se v Krnově zúčastnil regionální konference o rozvoji severomoravského kraje.

IVVM: Stoupenců vstupu do EU je v ČR 57 procent, tedy stabilně

Vstup České republiky do Evropské unie podporuje podle říjnového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM) 57 procent občanů. Proti vstupu se naopak vyslovilo 25 procent dotázaných, přičemž rozhodných odpůrců bylo deset procent. Podíl stoupenců integrace do unie je přitom stabilní, což vyplývá z předchozích šetření IVVM. Podpora vstupu vzrůstá s dosaženým vzděláním. Zatímco mezi dotázanými se základním vzděláním by nyní přistoupení podporovalo 49 procent, mezi absolventy vysokých škol 79 procent občanů.

IVVM: S politickou situací je spokojeno jen 14 procent občanů

Jen 14 procent obyvatel ČR je spokojeno s celkovou politickou situací, přičemž před rokem to bylo o 17 procent více. Vyplývá to z výsledků říjnového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění. Nespokojenost s politickou situací vyjádřilo 83 procent respondentů, přičemž podíl těch, kteří odpověděli, že jsou s politickou situací velmi nespokojeni, činil 35 procent. Občanům nejvíce vadí neschopnost politické scény dosáhnout věcné dohody v důležitých otázkách, vzájemně spolupracovat, vyhýbat se konfliktům a vzájemnému osočování.

Skupina poslanců chce umožnit účinnější stíhání projevů komunismu

Důraznější postup státních orgánů při stíhání projevů fašismu i komunistické ideologie by měla umožnit novela trestního zákona, kterou v Poslanecké sněmovně předložila v úterý skupina pěti poslanců z Občanské demokratické strany, sociální demokracie a Unie svobody. Autoři předlohy vyjádřili přesvědčení, že v jejich poslaneckých klubech nalezne iniciativa potřebnou podporu. ODS, ČSSD a Unie mají ve dvousetčlenné sněmovně 155 křesel. Novela však bezprostředně nepovede k zákazu činnosti Komunistické strany Čech a Moravy.

Bývalí studenti chtějí připomenout "sametovou revoluci" 1989

Impuls, který by mohl zahájit společenskou debatu o tom, co se v České republice stalo špatně na desetileté cestě od pádu komunismu - tak v úterý zhodnotil někdejší studentský leader Šimon Pánek projekt "10 let poté". V jeho rámci připravují bývalí studentští aktivisté, sdružení ve Společnosti '89, řadu akcí k 10. výročí nekrvavého převratu v Československu. Bývalí aktéři "sametové revoluce" chtějí podtrhnout, jak široce pozitivní byla změna, která se v roce 1989 ve střední a východní Evropě odehrála. Společnost, která se nyní "kolébá na místě", by podle něj měla věcně analyzovat vývoj od roku 1989 a uvědomit, že pozitivní aspekty pádu totality nelze zpochybnit. "Je dobře tam, kde jsme, ale někde se nám něco nepovedlo, někde cosi chybí," dodal někdejší studentský leadr.

ČR obsadila v míře korupce mezi 99 zeměmi 39. místo

Česká republika je z 99 hodnocených zemí na 39. místě v žebříčku vnímání korupce, který v úterý celosvětově ve stejnou dobu zveřejnila protikorupční organizace Transparency International (TI). Nejnižší míru korupce mezi státními úředníky vykazují podle indexu vnímání korupce severské země Dánsko, Finsko a Švédsko a jako nejvíce zkorumpovaný je na posledním místě Kamerun. ČR si tak pohoršila od výsledků zveřejněných loni. V ČR je podobná korupční situace jako v Peru, Jordánsku, Itálii, Uruguayi, na Mauritiu a v Řecku. Podle ředitele české pobočky TI Michala Buriana je varovné, že se Estonsko, Slovinsko a Maďarsko České republice v míře korupce vzdaluje.

Protikorupční akce Čisté ruce má úspěšnost 25 procent

Protikorupční akce Čisté ruce má podle jejího šéfa ministra Jaroslava Bašty pětadvacetiprocentní úspěšnost. Dvacet z trestních oznámení Vládního výboru na ochranu ekonomických zájmů, kterými se již zabývaly orgány činné v trestním řízení, skončilo obviněním, řekl ministr novinářům. Výbor však podle Bašty dosud vyhotovil na 200 trestních oznámení a na dalších pracuje. Největší počet trestních oznámení se podle Bašty týká hlavního města a jde o nejsložitější případy.

Úřady práce si už řadu let v evidenci označují zvlášť Romy

Úřady práce si už řadu let označují ve své vnitřní evidenci Romy a lidi, které považují za problematické, ačkoli takový postup nemá podle právníků oporu v Listině základních práv a svobod. Například vedení olomouckého pracovního úřadu sice evidenci podle barvy pleti či sociální přizpůsobivosti popřelo, ČTK má však důkazy a výpovědi současných i bývalých zaměstnanců, které svědčí o opaku. Ministr práce a sociálních věci Vladimír Špidla hodlá co nejrychleji zasáhnout proti těm pracovním úřadům, které tak činí.

ČNB očekává na konci roku inflaci 2,0 až 2,6 procenta

Česká národní banka očekává na konci letošního roku spotřebitelskou inflaci v intervalu 2,0 až 2,6 procenta a čistou inflaci v rozmezí 0,8 až 1,6 procenta. Pro konec příštího roku předpokládá růst spotřebitelských cen o 3,4 až 4,7 procenta, čistá inflace by měla činit 1,9 až 3,6 procenta. Na úterní tiskové konferenci to uvedl guvernér ČNB Josef Tošovský.

Senátní zahraniční výbor v čele s Žantovským v Thajsku

Delegace výboru pro zahraničí českého Senátu jednala v Bangkoku s thajskými představiteli o rozvoji vzájemných vztahů, boji proti organizovanému zločinu, možnostech spolupráce ve vojenské oblasti a obchodních a investičních příležitostech. ČTK o tom informovala tajemnice výboru Alena Doležalová. Předseda zahraničního výboru Michael Žantovský jednal s thajským ministrem zahraničí Surinem Pchitsuvanem o aktivitě obou zemí při zajišťování míru a stability na regionální úrovni. Týká se to zejména účasti České republiky na mírové operaci v Bosně a Hercegovině a Thajska ve Východním Timoru.

Týden České republiky v Kuvajtu

S cílem podnítit zájem o tradiční české výrobky a informovat o České republice se koná v Kuvajtu akce Český národní týden. Jak ČTK informoval český velvyslanec v Kuvajtu Josef Rychtar, akce byla zahájena v pondělí a potrvá do 28. října. Kuvajtská veřejnost a podnikatelé se mimo jiné seznámí s turistickými a lázeňskými možnostmi České republiky. Výrobky a služby představí zástupci asi 15 firem i lázeňských zařízení. Mezi propagovanými výrobky bude sklo, keramika i bižuterie společností Český porcelán, Moser nebo Nová huť. Firma Auto Projekt Centrum představí model sportovního automobilu.

Škodovky se budou vyrábět v Indii

Indický Úřad pro podporu zahraničních investic schválil žádost mladoboleslavské automobilky Škoda o založení dceřiné firmy pro výrobu osobních vozů v Indii. V úterý to podle agentury Reuters uvedl indický list Business Standard. Hospodářský deník s odvoláním na dobře informované zdroje napsal, že Škoda bude do své dcery Skoda Auto India Private Ltd investovat 56 miliónů dolarů. Závod v západoindickém státě Maháráštra začne vyrábět Octavie, první vůz by měl sjet z montážních linek v polovině příštího roku. Závod bude mít výrobní kapacitu 10.000 vozů ročně, sdělil Business Standard.

Střídání v české misi SFOR

V pondělí ukončil 3. mechanizovaný prapor Armády České republiky své působení v misi SFOR II na území Bosny a Hercegoviny. Stalo se tak v rámci střídání českých praporů, které začalo již 13. října. ČTK o tom informovalo ministerstvo obrany. Podpisem do předávacího protokolu na základně ve městě Bosanska Krupa převzal velitel 1. mechanizovaného praporu SFOR II major Martin Květon přidělený prostor odpovědnosti od velitele 3. mechanizovaného praporu, podplukovníka Vladimíra Stříže. Třetí mechanizovaný prapor působil v mírové misi v Bosně od 23. března 1999. Čeští vojáci zajišťují bezpečné prostředí v regionech po obou stranách zóny separace pro bezproblémový návrat původních obyvatel do svých domů, a to jak v Republice srbské, tak v bosensko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny. Střídání českých praporů bude ukončeno odletem posledních příslušníků 3. mechanizovaného praporu 27. října.

Ministr Kužvart převzal od ekologů petici proti dioxinům

Petici "Konec dioxinů v České republice" s více než 13 tisíci podpisů předaly v úterý ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi Děti Země. Autoři petice žádají, aby byly v České republice zavedeny limity pro emise toxických dioxinů. Ty vznikají zejména při spalování plastů. "Limity budou součástí novely emisní vyhlášky a budou odpovídat normám Evropské unie," řekl Kužvart při přebírání archů petice předsedovi Dětí Země Jindřichu Petrlíkovi. Vyhláška nabude účinnosti v prvním čtvrtletí příštího roku.

Fotograf Saudek věnoval sedm miliónů pro nadaci kostní dřeně

Více než sedmimiliónový výtěžek z loňské prodejní výstavy svých 68 fotografií věnoval fotograf Jan Saudek plzeňské Nadaci pro transplantaci kostní dřeně a v roce 1998 se tak stal jejím nejštědřejším dárcem. ČTK to potvrdili pracovníci nadace. Za tuto pomoc převzal Saudek v neděli v pražském Vinohradském divadle ocenění z rukou předsedy správní rady nadace Vladimíra Kozy a ředitelky divadla Jiřiny Jiráskové, která je patronkou nadace. Slavnostnímu aktu přihlíželi dobrovolní dárci kostní dřeně, pro něž divadlo na tento večer připravilo benefiční představení.

Divadlo Semafor oslaví 30. října 40 let

Čtyřicet let existence oslaví 30. října galaprogramem v Hudebním divadle Karlín pražský Semafor. "Na semaforské poměry půjde o mimořádně velký program, na který jsme pozvali na 150 bývalých členů této scény - i když se mnozí z nich na jeviště nevejdou. Kromě našeho současného tria zahraje i skupina Milana Dvořáka a big band Ferdinanda Havlíka," řekl šéf Semaforu Jiří Suchý. V programu se ze záznamu objeví fragmety některých semaforských her, které budou konfrontovány se současným podáním jejich protagonistů.

Ze sportu:

Pražská Sparta postoupila mezi 16 nejlepších celků fotbalové Ligy mistrů. Bezbranková remíza, kterou fotbalisté Sparty uhráli v pátém kole základní skupiny G na hřišti Girondins Bordeaux, z nich udělal druhý postupující tým. Jejich soupeř si účast v osmifinálové skupině zajistil již v minulém kole. Spartě nahrála remíza Spartaku Moskva, který byl jejich sokem v boji o postup, na domácím hřišti s Willemem II Tilburg 1:1. Vzájemný zápas českého mistra a moskevského týmu, který se bude hrát za týden ve středu na Letné, již na složení postupující dvojice nebude mít vliv. Fanoušci se tak mohou těšit přinejmenším na tři další atraktivní soupeře. Jejich jména se Sparta dozví při losování 5. listopadu v Ženevě.

Hokejisté pražské Sparty prohráli ve svém třetím zápase B skupiny Evropské hokejové ligy na ledě IFK Helsinky 3:6. V tabulce skupiny jsou Sparťané na třetím místě.

Sportovní gymnastka Věra Čáslavská a atlet Emil Zátopek zastupují české barvy v anketě o sportovce století, jejíž vyhlášení se uskuteční 19. listopadu v noblesních prostorách Vídeňské státní opery. Mezi devadesátkou nominovaných žijících sportovních legend, mezi nimiž nechybí například americký basketbalista Michael Jordan, cyklista Eddy Merckx z Belgie, brazilský fotbalový král Pelé nebo kanadský hokejista Wayne Gretzky, figuruje i tenistka Martina Navrátilová.

Krátce o středečním počasí v České republice: Oblačno až polojasno, místy přeháňky. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.